ZATERDAG 23 OCTOBER. "gemeentebestuur binnenland No. 251 58e Jaargang I920 jjij deze Courant behoort een Bijroepl. Kapitaal en Arbeid. KA MER 6vER ZIC HT. Stads= en Provincienieuws VL1SSINGSCHE COURANT ARBEIDSWET 1919. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op het bepaalde in artikel 38 der Arbeids wet 1919, noodigt de belanghebbende broodbakkerspatroons, die in den regel zonder hulp van anderen bakkersarbeid verrichten en die tusschen 8 uur des na middags en 6 uur des vóórmiddags ge noemden arbeid wenscheu te verrichten, uit, om aan hem ten spoedigste eene aanvrage om vergunning te richten. Vlissingen, den 23sten October 1920 De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. Het is er dan ten slotte toch van ge komen en de staking in de groote En- gelsche mijnindustrie is nagenoeg alge meen. Meer dan een millioen werkne mers in het mijnbedrijf hebben den ar beid nedergelegd en, of al de geheele wereld naar de grondstoffen hunkert, noodig om het leven economisch cn sociaal in stand te houden, om het even, de arbeid is en blijft nederge legd. Blijft, totdat de overwinning het zij aan den kant der mijnmagnaten, het zij aan die der arbeiders bevochten is. Wat het voor Engeland in het bijzonder, maar daarnevens voor een groot deel van het vasteland van Europa zeggen wil, in dit tijdsbestek van hoognoodi- gen opbouw van het ingestort gebouw der maatschappelijk,, gemeenschap, verstoken te zijn van een der voor naamste bouwstoffen, een der belang rijkste factoren, behoeft waarlijk niet nog eens in het licht gesteld te worden. Bovendien heeft de winter, althans een wintersche koude, zeer vroegtijdig in trede gedaan en verscherpt als het ware aldus d.e natuur het onder de menschen geboren conflict. Dit conflict, .het is er een zooals wij in den laatsten tijd onderscheidene in het buitenland, als niet minder in ons eigen land, hebben zien ontstaan en hun sombere schaduwen over hei maat schappelijk leven zien werpen. De om vang en de strekking echter van het huidige conflict in een der grootste wereldindustriën uitgebroken, is wel geheel buiten de verhouding dier ande re botsingen tusschen kapitaal en ar beid. Eenerzijds zien wij een, door hun belangen tot een vast aaneengesloten groep gebrachte mijneigenaren, die krampachtig vasthouden aan de door hen als toelaatbare concessie aange geven bepalingen. Anderzijds staat een geheel, uitnemend georganiseerd cn gedisciplineerd ieger van werknemers daartegenover cn eischen deze, dat de door hen gevraagde loonsverhooging worde toegestaan, zonder eenig ver hand te houden met de meer of min dere productie onder het nieuwe loon tot stand komend. Van een scheidsge recht hierbij willen de werknemers niets weten en derhalve, nu ook de regeering geen bemiddeling in het con flict tot stand wist te brengen, gaat het onvermijdelijk hard tegen hard, en »'el tot het bittere einde toe. Wij willen over de tallooze bijzon derheden, welke aan de kwestie ten grondslag liggen, niet nog eens in het bijzonder uitweiden. Wij, als buiten staanders kunnen in den regel maar zeer moeilijk en juist een afdoend oor deel vormen over zaken en toestanden die men om ze naar waarheid te kun nen begrijpen, zeer van nabij moet §aan onderzoeken. Wei kunnen we dit Mnstateeren, dat zoowel bij de werk gevers als bij de werknemers de teiding der organisatie in handen van zeer bekwame en in de praktijk van het bedrijf zeer geschoolde krachten be rust. Over en weer worden argumen ten aangevoerd, die «ogenschijnlijk groote reden van bestaan hebben en die maar niet in een hand-omdraaien vallen te beoordeelen, laat staan te veroordeelen. Het is derhalve in laatste instantie, hetgeen zoovele conflicten tusschen kapitaal en arbeid kenmerkt, een zuivere kwestie van machtsverhou ding, van de vraag derhalve, welke partij op een gegeven oogenblik de sterkste of de taaiste, of de brutaalste ls- En dit rm maakt het geheeie geval een zeer pijnlijk. Want op een gegeven oogenblik de erkste te zijn, heeft uiteraard niets te oni tle raag of ook het recht de billijkheid aan dien kant is. Dat kan l zeer zel<er het Seva' zijn. maar het na h00l< hcc' good vat niet. En dan is het beëindigen van den strijd alweer '?nt gelegd voor een nieuwen, die, dat heeft de geschiedenis der laatste jaren maar al te zeer bewezen, niet lang pleegt te wachten met in vaak nog feller vorm uit te breken. En inmiddels is de overige maatschappij gedoemd om er de bittere gevolgen van te moe ten dragen. Ook nu laaf het zich maar al 1e zeer voorzien, welke gevolgen, indien geen spoedige keer van zaken intreedt, de maatschappij van het En- gelsche mijnwerkersconflict te ver wachten heeft, indien wat zeer wel mo gelijk is, het op een, zoogenaamde drichoekstaking uitloopen zal en de transportarbeiders, benevens het spoor wegpersoneel zich bij de mijnwerkers aansluitenn zullen, dan kan binnen kort de wereld het schouwspel deel achtig worden van een tot ontbering, ellende en kommer gedoemde samen leving. Welk een vooruitzicht inderdaad en welk een verantwoordelijkheid wordt er door op de schouders gelegd dergenen, die zoowel aan de zijde der werkgevers als aan die der werknemers zich in de positie van leiders bevinden. Wij voor ons kunnen niet anders dan ons be droeven. dat zulke gebeurtenissen nog plaats grijpen, nadat de gansche wereld een tijdperk van de bitterste ervaring heeft doorgemaakt, welke ooit heeft plaats gegrepen. Maar noch gelouterd, noch geleerd schijnt het dat de mensch- heid uit dien tijd van ramspoed tevoor schijn .getreden is. Integendeel wil het en moet het een ieder die de zaken van een ruim standpunt beschouwt, voor komen, dat instede van zich solidair met den evenmensch te gevoelen na zulk een langen tijd van rouw en be kommeringen. het menschdom uit dien droevigen tijd juist de kracht en den wil schijnt geput te hebben, om zich zelf nog dieper te kwetsen, en te ver scheuren. Feller dan ooit en driester dan ooit, staan thans kapitaal en ar beid tegenover elkander, heerscht in beide kampen der machthebbers de zelfde begeerte om, ten kosten wat het wil, de overwinning voor zich en de hunnen te bevechten, moest het ook zijn dat de overige wereld er bij te gronde ging. Niet mogen kapitaal en arbeid tegen over elkander staan, niet behoeven twee zulke eikander noodig hebbende en elkander aanvullende factoren van het maatschappelijk leven te kampen op leven en dood, wanneer maar over en weer het diepe besef levendig zou zijn, hoe feitelijk de maatschappij en het maatschappelijk samenstel, een één en ondeelbaar geheel vormen, boe evenmin als in ons lichaam het hoofd de armen of de armen het hart bekampen of be- nadeelen mogen, ook evenmin de on derling te samenbehoorende declen van het maatschappelijk lichaam elkander bevechten mogen, zonder zich zelf ten doode op te schrijven. Want elke over winning hetzij van het kapitaal, hetzij van den arbeid, die niet als het ware uit den natuurlijken bodem van wat recht en rede is, en waarop alleen een goed maatschappelijk geheel gebouwd kan zijn, geboren is, elke zoodanige overwinning, zij moge dan tijdelijk voordeel aan de bovendrijvende partij of groep brengen, heeft in zich de kiem van het verderf en van den maat- schappeiijken ondergang. Het is vurig te hopen, dat bij het huidige ernstige conflict tusschen kapitaal en arbeid, sinds uitgebroken, en waarbij de ge heele wereld een zeer groot belang heeft, door beide partijen worde inge zien, dat niet de overwinning in dien belangenstrijd hét hoogste goed is, maar wei of die overwinning wortelt in de onwrikbare beginselen van wat reehtvaaardig, eerlijk en edel is. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Een Vrijdagsclie stemming en één 'on derwerp dat niet veel belangstèling heeft. Melk en boter cn kaas en brood, 't zijn belangrijke artikelen cn het is van het grootste gewicht dat de prijs daar van niet hooger is dan strikt noodzake lijk is, maar wij weten wel dat een in terpellatie in de Kamer deze prijzen niet zal verminderen. Wat het graan betreft, is de minister geheel en al afhankelijk van Noord-Amerika en van de bepaling der vrachtprijzen. Vordering van sche pen is duurder dan de vrije vaart en dus kan de minister daaraan niet meer denken. Het eenige wat hij kan doen en wat hij dan ook doet, is aan de impor teurs van granen een voorschot geven pp de rijksvoorraden, zoodat de risico's die in de onzekerheid van den aanvoer liggen, binnen perken blijven. Wanneer het dan niet gelukt op andere wijze de rpijzen te drukken; blijft er volgens den heer Sannes alleen over wil men de prijzen voor het publiek verlagen dat de regeering weer bijslag gaat geven. Maar daarvan wil de minister niets meer weten. Die tijd is voorbij en we_ hopen dat hij niet meer terugkomt. Belangrijker is de kwestie van de melk, omdat daaraan vastzit de kwestie van de uitvoerverboden voor de zuivel producten. Hier komt weer de oude vraag naar voren welke uitwerking zou de opheffing van die verboden heb ben op de prijsbepaling in ons land Volgens den heer van Rappard ware het te probeeren en dan zou de minis ter zien, dat van at de gevaren, die ge ducht worden, niets of zeer weinig aan den dag komen. Nergens, behalve in Zweden, was de prijs van de mcik zoo laag als in ons land. Tal van andere artikelen zijn vergelijkenderwijs veel meer gestegen. Men hield de melk goed koop ten koste van de boeren. En daar tegen kwam hij met kracht op, gelijk de heer Wéitkamp 'pok deed en vele le den nog na hem. Volgens een deskundige, den land- bouwleeraar Wintermans, thans lid dei- Kamer, zijn de productiekosten van de melk inderdaad zóó als de minister gis teren heeft uiteengezet. De heer Dres- selhuijs betoogde, dat hooge prijzen de productie vergrooten en dat dit ten slotte leidt tot prijsverlaging. Hij zette uiteen, dat de Labour Party aan den Volkenbond een memorandum uitbracht waarin zij betoogt, dat het verbreken van bet vrije ruilverkeer en de vrije eco nomische verhoudingen één der voor naamste oorzaken is-van de duurte. Al leen een opheffing van alle belemme rende bepalingen zal den toestand her stellen, al worden de prijzen tijdelijk hooger. Volgens den heer A. P. Staal man trachten dh bakkers 'steeds alle regeeringsmaatregeien te saboteeren, alleen omdat zij de regeeringsbemoei- ing willen tegenwerken. De heer Colijn achtte echter den tijd voor volledige bc- drijfsvrijheid nog niet gekomen. Hij wenschte voor de zuivelproducten het zelfde systeem te volgen als bij de suiker met succes is toegepast. Terwijl de export geheel en al vrij is, blijft de verplichting bestaan om een voldoende hoeveelheid voor het binnenland te ver zekeren tegen een vastgestelden prijs. De minister bieef kracht de her invoering van een bijslag-stelsel ont raden. Overal wil men van dat stelsel af en met evenveel kracht ontkende hij, dat een volledige vrijheid de prijzen vrijwel zou laten als zij zijn. Hij vreesde op dit oogenblik een zeer sterke stij ging bij herstel der vrijheid en niet eer vóór hij wist dat dit niet het geval is, zal de vrijheid herstellen. Als nieuwigheid deelde de minister mede, dat een nieuwe duurtewet zoo goed als gereed is. Daarbij is getracht de moeilijkheden te ontgaan, die de vo rige wet bood. Dat was dan het eenige nieuws dat dit debat opleverde. Nederland en den Volkenbond. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegenwoordigers van Nederland ter bijeenkomst van de vergadering van den Volkenbond, welke op 15 Novem ber te Genève is bijeengeroepen jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. minister van buitenlandsche zaken jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en ge- volm. minister, oud-minister van bui ten!. zaken mr. D. Fock, benoemd gouverneur-generaal van Ned.-lndië, oud-voorzitter van de Tweede Kamer, oud-minister van koloniën en tot plaatsvervangende vertegenwoordigers voor de behandeling van speciale aan gelegenheden mr. dr. A. A. H. Struy- cken, lid van den Raad van State, lid van liet Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage dr. B. C. J. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad. te 's- Gravenhage jhr. mr. dr. W. J. M. van Eijsinga, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Lekien. De delegatie, die vermoedelijk 12 November naar Genève zal vertrekken, zal aldaar haar intrek nemen in het hotel „des Bergnes". Prof. mr. dr. Franpois, hoofdcommies aan het depar tement van buitenlandsche zaken cn eenige andere ambtenaren zullen de delegatie naar Genève vergezellen. Op de vragen van den heer Troelstra betreffende mededeeüng aan de Kamer van de instructie voor de Nederland- sche delegatie in den Volkenbond en betreffende de samenstelling dezer delgatie, heeft minister Van Karnebeek als volgt geantwoord Het is niet de bedoeling en het is ook niet wel mogelijk van te voren een be paalde instructie voor de Nederland- sche delegatie ter vergadering van den Volkenbond vast te stellen. Uit de laat ste voorloopige agenda, welke ontvan gen werd, en uit de betrekkelijke- stuk ken blijkt, welke aangelegenheden ter vergadering behandeld zullen worden en hoever de voorbereiding daarvan ge vorderd is. Ten aanzien van enkele aangelegenheden zijn geformuleerde cn uitgewerkte voorstellen ontworpen (zooals voor het Internationaal Ge rechtshof, waarhij intusschen nog moet blijken wat dienaangaande door den Raad, die dezer dagen vergadert, za! worden voorgesteld). Met andere is dit nog niet het geval, zoodat te dien aan zien de nadere loop van zaken en de verdere ontwikkeling zal zijn af te wachten. Onder deze omstandigheden zal de door de Nederiandsche delegatie met betrekking tot de verschillende punten aan te nemen houding eerst be paald kunnen worden, wanneer ter plaatse de positie kan worden overzien en rekening gehouden worden met het geen alsnog te berde gebracht zal wor den. Intusschen wordt natuurlijk, in aansluiting op het voorbereidend on derzoek, dat in de departementen en in de commissie van advies voor Volken rechtelijke aangelegenheden heeft plaats gehad, met de delegatie het noodige overleg gevoerd. Overigens zal deze zich te stellen hebben op het standpunt van de motie, welke bij de behandeling van het Volkenbondverdrag in de beide Kamers der Staten-Generaai werd aan genomen en door de regeering werd aanvaard. Wat de samenstelling der delegatie betreft, zij het vergund, waar de benoe ming der leden dezer dagen te verwach ten is, daaraar te verwijzen. De salarieerlng van het rijkspersoneel. Er is reeds aangevangen met de voorbereiding van de restitutie der 7 korting van het weduwen- en weezen- pensioen. Voorts schijnt de regeering besloten aan de motie-Van Rijzewijk, om terugwerkende kracht te verleenen aan de nieuwe kinderbijslagregeling tot 1 januari 1920 uitvoering te geven. Vacature Eerste Kamer. Tengevolge van de benoeming van den heer Idemburg tot lid van de Eerste Kamer, is het aantal Kamerleden, dat tevens lid is van het Centraal Comité van Anti-rev. kiesverc-enigingen groo- ter geworden, dan volgens de statuten onzer partij geoorloofd is, schrijft „de Stand." Dientengevolge heeft de voor zitter van het Centraal Comité, de heer H. Colijn. lid van de Eerste Kamer, besloten als zoodanig ontslag fe nemen. De Staten van Gelderland zullen dus eerlang in een vacature in de Eerste Kamer hebben te voorzien. Dr. A. Knyper. Dr. A. Knyper heeft gisteren een rnstigen nacht doorgebracht. De pa tiënt is goed bij kennis, doch gaat lang zaam achteruit, De dienst HarwichHoek van Holland. Vanaf Maandag 1 November zal de Harwichboot, evenals vóór den oorlog 's morgens half zes te Hoek van Holland aankomen en 's avonds na aankomst van den laatsten trein direct vertrekken. De Londensche correspondent van „de Tel." meldt nader dat de dienst voorloopig niet zal beperkt worden in verband met dc kolenstaking. Gemoedsbezwaar tegen verzekering. De Raad van Arbeid te Apeldoorn heeft beslissingen genomen in 48 ge vallen, waarbij gemoedsbezwaren tegen de verplichte verzekering in het spel waren. In 27 van deze gevallen bestond gemoedsbezwaar bij werkgevers en werknemers beiden, in de overige 21 gevallen bij den werkgever alleen. Geen enkel geval kwam voor van gemoeds bezwaar alleen bij den werknemer. Het voorkomen van slechts 48 geval len van gemoedsbezwaar op een totaal aantal verplichte verzekerden van 30.000, dat bij den Apeldoornschen Raad is ingeschreven, bewijst wel de onjuistheid van de bewering in de bro chure van ds. Kersten, dat der Velu- we-bewoners bezwaren tegen de ver plichte verzekering hebben. Een stoomschip voor de Holland Amerika-Iijn. Van de werf der Maatschappij voor Seheeps-en Werktuigbouw „Fijenoord" te Rotterdam is met goed gevolg te wa ter gelaten het voor de Holland-Ame- rika-lijn in aanbouw zijnde pasagiers- en vrachtstoomschip „Maasdam". Het schip heeft de volgende afmetin gen lengte 450*0", breedte 58'0" en holte 31'4". Bij een diepgang van 29'6' bediaagt de waterverplaatsing ongeveer 17.000 ton. Het schip zal uit gerust worden met een Brown Curtis stoomturbine-installatie met dubbele tandwiel-overbrenging, een vermogen ontwikkelend van 4200 As. P. K„ welke aan het schip een vaartsnelheid zal moeten geven van 12 mijl. De bouw heeft plaats volgens de hoogste klasse van Lloyd's register en volgens de Nederiandsche Schepen wet. Lichamelijke ontwikkeling der rijpere jeugd. Naar „de Tijd" ter oore kwam, wordt met den meesten spoed aan het In gereedheid brengen gewerkt van het ontwerp-wet betreffende de rege ling voor de lichamelijke ontwikkeling voor de rijpere jeugd, en werd dezer dagen aan verschillende daarvoor in aanmerking komende colleges een voor-ontwerp om advies gezonden. Het ontwerp zelf zou slechts inhou den de verplichting voor iedereu man- nelijken Nederlander tusschen vijftien en twintig jaar, om geregeld deel te nemen aan lichamelijke oefeningen, terwijl de nadere uitwerking er van zou worden overgelaten aan een algemee- nen maatregel van bestuur. Een ordeverstorend gemeenteraadslid Voor de rechtbank te Tiel diende de zaak tegen C. S., caféhouder en lid van den gemeenteraad te Hedel, die terecht stond ter zake van beteediging van een ambtenaar (veldwachter) gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning, gepleegd op 3! Augustus bij ge legenheid van ongeregeldheden, waarbij o.a. ruiten in het gemeentehuis werden verbrijzeld, de rijksveldwachter S. met steencn gegooid werd en de gemeente veldwachter v. d. L„ regen den buik werd geschopt. Beklaagde ontkende. Het O. M. eisch- te de maximumstraf 4 maanden ge vangenisstraf. VLISSINGEN, 23 OCTOBER Suikerkaart. in het tijdvak van Maandag 25 Octo ber tot en met Zondag 31 October e.k. zullen geldig zijn de bons nos. 55 en 56 van de rijkssuikerkaart De arbeidswet voor het bakkersbedrijf. Maandag a.s. zal de nieuwe Arbeids wet voor een gedeelte worden inge voerd. De bepalingen betrekking heb bende op de bakkerijen zullen dan van toepassing zijn. Dat deze wet diep ingrijpt in het bedrijfsleven behoeft geen betoog. Vanaf Maandag a.s. is de nachtarbeid in het bakkerijbedrijf afgeschaft, be houdens de overgangsbepalingen. Eveneens mag vanaf dien datum geen" versch brood vóór 10 uur wor den verkocht. Ingevoerd wordt de 45-urige arbeids week, behoudens de bepalingen die langere werktijden toestaan. in verband hiermede verzoekt dc bakkerspa troons-vereeniging alhier de medewerking van het publiek, in ver band met de broodbezorging. Men helpe de ioopers vlug en late ze niet lang wachten. De werktijd op „de Schelde", e Ln verband met de invoering va^-de Arbeidswet, zal de werktijd op de vFSrt' der Kon. Maatsch. „de Schelde" vanaf Maandag worden gewijzigd. Er wordt gewerkt van 's morgens 7 uur tot half twaalf en 's middags van kwart over één tot kwart over vijf. De werktijd op Zaterdag blijft onver anderd, nl. van 7 tot half een. In verband met de Maandag in wer king tredende winterdienstregeiing op de spoorwegen, zal voor de clectrische tram (lijn StadStation) een gewij zigde dienstregeling worden ingevoerd. De uren van vertrek worden in ach terstaande advertentie medegedeeld. Op de werf der Kon. Maatsch. „dc Schelde" heeft Donderdag een jongen een stuk van een vijl tegen de borst ge kregen. De jongen werd hierdoor in wendig ernstig gekneusd en moest naar het St. Joseph ziekenhuis worden over gebracht, waar hij gisteren een opera tie heeft ondergaan. Thans is zijn toestand naar omstan digheden redelijk te noemen. Onze oud-stadgenoot, de heer P. J. Caljé, thans buitengewoon opzichter van den rijks waterstaat te Maastricht, is door Burg. en We tb. van Eindhoven benoemd tot technisch ambtenaar bij den dienst dei gemeente-werken aldaar. Voor het examen van tweeden stuur man is geslaagd de heer A. Siebenga, leerling van de De Ruytersehool. De gemeenteraad te Koudekerke hield gisterenmiddag een vergadering. Ingekomen was een schrijven van liet raadslid D. Sanderse, om alsnog de jaarwedde van den burgemeester te verlioogen inet f 400, de jaarwedde der wethouders met 200 en liet presentie geld der leden te bepalen op 3 per vergadering. Het voorstel om de jaarwedde van den burgemeester te verlioogen van 2100 op 2500 werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor het voorstel tot verhooging van de jaarwedde der wethouders stemde alleen de lieer San derse. De verhooging van het presen tiegeld werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. De vergoeding van 15 voor den deurwaarder Rosier werd gebracht op 50 per jaar.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1