BUITENLAND GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen was, verboden, van uit Zeeuwscli-Viaanderen door twee Bres- kensche schippers met een hoogaars 30 tot 40 jonge varkens naar Walcheren heeft doen brengen en doen lossen op een plaats van de kust onder Koudekerke. De kantonrechter overwoog, aangaande zijne bevoegdheid om in deze zaak, zijnde overtreding van art. 35 jo 34 der wet tot regeling van het Veeartsenijkundig staats toezicht en de Veeartsenijkundige politie jo artikel 40 van het Kon. besluit van 10 Juli 1890, kennis te nemen. Bij beschikking' van den minister van landbouw, nijverheid en handel d.d. 7 Augustus 1920, is met ingang van dien datum het vervoeren of doen vervoeren niet zooals de dagvaarding abusievelijk meldt wegens het heerschen van de vee pest in België, doch blijkens de aanhaling door den minister van art. 40 van genoemd besluit, wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer, waar dan ook van vee en varkens verboden. Het begrip vervoeren van uit een kring is synoniem aan dat van uitvoer uit dien 'kring. Ook dc minister is aldus van oor deel. Bij zijn beschikking toch .van den 23 September 1920, houdende intrekking van het vervoerverbod, vindt hij goed te be palen, dat de uitvoer van varkensuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar het overige ge deelte van Nederland weer is toegestaan. Het feit is derhalve gepleegd daar, waar beklaagde met de hoogaars, waarin de var kens. Zeeuwsch-Vlaanderen verliet. Welk gebied omvat 't begrip Zeeuwscli- Viaanderen Is dit begrip beperkt tot de landgrenzen of omvat het ook eenig water gebied buiten die grenzen? Op historischen grond moet het eerste worden aangenomen. Bij arrest van den Grooten Raad te Me- chelen d.d. 11 October 1504 is overeenkom stig het gevoelen van den procureur-gene raal en de pachters van den Zeeuwschen tol, het feit erkend, dat de Hout, over haar geheele breedte behoorde tot Zeeland en niet tot Vlaanderen, zoodat de Zeeuwsche graaf op dien stroom zijn tol mocht doen heffen. De Graaf van Vlaanderen oefende ook op de Hout geen jurisdictie uit, uitge nomen, dat zijn baljuw personen mocht e\- ploiteeren, door in het water (aan de Vlaamsche kust dus) te waden en dan ver volgde met zijn degen of zijn staf van ju stitie te raken. Zoowel in den Grafelijken tijd, als tijdens de republiek (tot 1795) is de Hont gerekend tot het gebied van Zee land, niet tot dat van Vlaanderen (het later Zeeuwsch-Vlaanderen). Ook de bedoeling van den minister kan geen andere geweest zijn. De strekking van zijn beschikking is het zooveel mogelijk verhinderen, dat dc smetstof der ziekte uit reeds besmette stre ken op runderen en varkens in het onbe smette overige gedeelte van Nederland wordt overgebracht en nu worden, uit den aard der zaak, deze dieren niet op het wa ter aangetroffen. Bekl. heeft nu met de hoogaars ZeenwschVlaanderen verlaten bij nummer één, een kleine ladingsplaats aan de Westerschelde, liggend onder de ge meente Hoofdplaat. Waar nu de grens dier gemeente buitendijks blijkens art. I dei- wet van 23 April 18S0 tot indeeling van de Westerschelde bij de aangrenzende ge meenten loopt tot een lijn, getrokken op een diepte van 50 d.M. bij gewoon laag water, is het ten laste gelegde feit ge pleegd en acht de kantonrechter zich alzoo onbevoegd om vdn deze zaak kennis te nemen, en wijst de zaak naar het kanton gerecht te Oostburg. Doodslag. Voor de rechtbank te Utrecht heeft te recht gestaan de 18-jarige B., arbeider te Barneveld. Hem werd ten laste gelegd dat hij op of omstreeks 1 September 1920 te Barneveld, Cornell's Jansen opzettelijk en met voorbedachten rade met een mes in de rechterborst heeft gestoken, waardoor deze wegens het veroorzaakte bloedverlies onmiddellijk of kort daarop is overleden. Subsidiair was beklaagde beschuldigd van zware mishandeling den dood ten ge volge hebbende. Uit het verhoor van beklaagde bleek, dat er reeds ge ruimen tijd een onaangename verhouding tusschen beklaagde eenerzijds en Jansen en diens vrouw anderzijds be stond. Laatstgenoemden stonden als zeer oppassende menschen bekend. Na een woordenwisseling tusschen de vrouw van Jansen en beklaagde, heeft laatstgenoemde, Jansen die inmiddels was komen aanloopen, met een mes doodgesto ken. Het O. M. eischte tegen beklaagde 12 ja ren gevangenisstraf. MARINE EN LEGER. De K V. De minister van marine a.i., luitenant-ge neraal Pop, die aanvankelijk van plan was. gisterenmiddag ten 3 ure het vertrek van Hr. Ms. onderzeeboot K V naar Nederl. Indië van uit Nieuwediep bij te wonen, doch daarin door ambtsbezigheden verhin derd werd. had den chef van marinestaf, kapitein ter zee Gdószen opgedragen hem te vertegenwoordigen. Boevndien heeft de minister den com mandant der K V een telegram, met de beste wenschen voor een goede reis, doen toekomen. Ook de officieren van het bureau mari nestaf zonden den commandant een tele gram. Opgave van overgeplaatste onderofficie- reu der zeemacht: met 18 October: ser geant-konstabel P. H. Grendel van wacht schip Willemsoord naar vliegkamp Mok sergeant-machinedrijver L. Dekkers en J. C. Bosvelt van „Medusa" naar „Van Speyck"; idem J. C. L. Adriaanse en C. F. Verschuur van „Van Speyck" naar „Medusa" op 20 October sergeant der mariniers J. Grouw- stra van Kon. Instituut naar marinekazerne Wilemsoord idem F. P. H. Plekker van marinekazerne Willemsoord naar Kon. In stituut op 1 November schrijver-majoor H. C. Prijdekker van wachtschip Willems oord naar departement van marine te 's-Gravenhage op 8 November sergeant seiner A. Luiting van militaire kustwacht naar radiostation Amsterdam. Hr. Ms. „Zeeland". De Etat-major van Hr. Ms. pantser- dekscliip „Zeeland", dat 20 dezer van IJ.mui.den vertrekt voor den twee- maandschen oefeningstocht met adel borsten van ihet Kon. Instituut van de Marine de kapitein ter zee D. E. Kous, commandant de kapt.-luit. t. z. T. A.- van Hengel, le off. de luits. t. z. lc kl. J. J. van der Linden, C. T. Bollaan en J. Lagaaij de id. 2e k!. D. C. M. Hct- terschij, A. E. Ernste, W. T. C. Zimmer man, W. Heringa en J. F. Milders de id. 3e kl. H. D. Lindler, J. Tissot van Patot en jhr. A. A. van Foreest de off. v. gez. le kl. F. J. L. Woltering de off. v. adm. le kl. P. J. Dikkers de id. 3e kl. J. C. Beugelink de off.-maeli. le ld. H. van der Linde de id. 2e kl. C. van Leijden de id. 3e kl. D. Houthuy- sen, W, C. Eikendal, F. A. A. Jasperse, H. C. Timmers, M. Kraal, G. W. J. Massa, J. van der Weele en J. Moerer. Chef der equipage is opperschipper A. P. W. de Graaf. Verkoop van oude schepen. Bij den openbaren'verkoop op 's.rijks werf te Hellevoetsluis van 8 torpedobooten was de heer C. H. C. Sunderman te Zwijn- drecht de hoogste inschrijver voor „Em- pong" 5350, „Idjen" ƒ4027, „Makjan" ƒ4511. „O. 5" ƒ7215, „G. 6" ƒ9012, „O, 7' ƒ9027 en „O. 8" ƒ9027, en de N. V. „Hol- land" te Hendrik-ldo-Ambaeht voor „Ophir" 3620. Ontwerp-salarisregeling voor onder officieren. Het hoofdbestuur van de onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" heeft aan de af- deelingen een ontwerp-salaris-regeling der onderofficieren toegezonden, waarin wordt voorgesteld een actie te voeren voor in voering van onderstaande salaris-regeling sergeanten bij aanstelling en tot intrede van het 22ste levensjaar 1600, na 2 jaar dienst als onderofficier 1800, na 4 jaar 2300, na 6 jaar 2400, na 8 jaar j 2500, na 10 jaar ƒ2600, na 12 jaar 2700 en na 14 jaar ƒ2800; sergeanten met geschiktheid voor sergeant-majoor na 6 jaar dienst als onderofficier 2500. na 8 jaar 2600, na 10 jaar ƒ2700, na 12 jaar 2800, na 14 jaar 2900, na 16 jaar ƒ3000; sergeant majoors na 8 jaar dienst als onderofficier ƒ2800, na 10 jaar ƒ2900, na 12 jaar ƒ3000, na 14 jaar ƒ.3100, na 16 jaar ƒ3200 en na 18 'jaar ƒ3300; adjudant-onderofficier: na 14 jaar dienst als onderofficier 3200, na 16 jaar ƒ3300, na 18 jaar ƒ3400, na 20 jaar 3500, na 22 jaar f 3600 en na 24 jaar ƒ3700. DE FRANSCH—BELGISCHE OVEREENKOMST. In de „Standaard" publiceert dr. Van Cauwelaert een uitvoerig artikel over de Fransch-Belgische overeenkomst. Hij komt er in op tegen de eenzijdigheid van dit verdrag. Hij zegt o.m. ln wezen blijft er een groot verschil bestaan tusschen een ver bond met vreemde mogendheden en een strategische afspraak. Een verbond schept voorbereidingen en verplichtingen tusschen de verbondenen om tegenover den vijand de wapen op te nemen. Een strategische afspraak stelt echter al leen zekere eischen van samenwerking en van meer nractischen aard, beide landen vrij latend om te beslissen over een al of niet oprukken. Vast staat echter, dat België op geen gel dige wijze een militair verbond kan sluiten met andere mogendheden, zonder dat de overeenkomst door den koning is ondertee kend en door de* wetgevende Kamer is goedgekeurd. Onze grondwet in haar artikel 68 is dien aangaande uitdrukkelijk. De democratische noodwendigheden van dezen tijd zijn bo vendien onvereenigbaar met geheimzinnig heid, terwijl we ons aan dergelijke over eenkomsten niet zouden gebonden achten. Het is echter niet voldoende de gesloten overeenkomst te kleineeren, wijl zij gevaar lijk is voor België en de Vlamingen tegelijk. Men spreekt van 's lands veiligheid, ter wijl de ramp der bezetting en van den oor log nog frisch in liet geheugen liggen. Men gelooft aan mogelijke offensieven terugkeer van Duitschland een vrees, die ik niet koester. Ons departement van buitenlandsche zaken heeft in plaats van het gevaar af te wenden meer aangetrok ken. Het zou echter wel eens de moeite waard zijn de vraag op te werpen op wiens initiatief deze overeenkomst is ontstaan, van Frankrijk of België, en men zal onmid dellijk weten in wiens belang het is. De overeenkomst is door Frankrijk opgedra gen. Ik zeg niet, dat zij geheel de verlan gens van Frakrijk bevredigt. Integendeel, men kan gerust toegeven, dat sommige mi nisters en ook de premier zich geweerd hebben. Maar waar blijft, dat het verlangen naar een op voorhands getroffen militaire samenwerking, niet van Belgische maar van Fransche zijde is in gegeven, door de machtspositie van Frankrijk zelf. DE ENGELSCHE MIJNWERKERS STAKING. Een kenmerkend verschijnsel bij de kolenstaking is de buitengewone kalm te van het publiek. Er hebben niets de geringste ongeregeldheden plaats ge had, toen de mijnwerkers de mijnen verlieten en in overeenstemming met de stakingsleiders zijn er mannen aan het werk gelaten, om de pompen te bedie nen, zoodat de mijnen geen schade lijden door het water. Wat de stem ming van het publiek betreft, schrijft de „Observer" „De openbare meening is tegen de mijnwerkers gekeerd en het publiek is niet minder koppig, omdat het zoo kalm is. Tooneelen gelijk aan die, welke voorkwamen bij de laatste spoorwegstaking, hebben zich voorge daan aan de departementen van voed selvoorziening en transportwezen. Den geheelen dag ontving men daar stroo men vrijwilligers, die hun diensten kwamen aanbieden. Zoo groot was hei aantal aanbiedingen, dat de ambtena ren ze niet alle konden behandelen. De „New Statesman" geeft een nauwkeurig overzicht van den toestand en wijst er op, dat hoewel de regee ring, gedeeltelijk terecht, de cijfers be streden heeft betreffende het levens onderhoud, waarop de eisch der mijn werkers om loonsverhooging berustte, die eisch wel gegrond was. Het blad betreurt, dat de mijnwerkers geweigerd hebben een onderzoek te doen instellen door een onpartijdige rechtbank,waar door zij van het begin af het publiek tegen zich hebben gekeerd. De bevolking vraagt zich met eenige spanning af of de spoorwegarbeiders zullen besluiten tot een sympathie staking. Deze kwestie zal waarschijn lijk onmiddellijk op het tapijt kom-en op het oogenblik, dat aan de .spoorweg arbeiders gevraagd zal worden de steenkolen, die reeds gedolven zijn, te vervoeren, EEN BOODSCHAP VAN LLOYD GEORGE. In een boodschap, gericht tot de natie herinnerde de premier eraan, dat de mijn werkers een onpartijdige uitspraak gewei gerd hebben omtrent hun eisch en even eens hebben geweigerd een waarborg te geven voor een verhoogde productie. Hij doet een beroejx op het publiek om met alle kracht de poging der stakers te verijdelen hun doel met geweld te berei ken. Hij voegt eraan toe, dat ieder fabrikant zijn arbeiders kan helpen door zijn kolen- voorraden zoolang mogelijk te doen duren. De schade, welke deze staking zal ver oorzaken, mag niet worden onderschat, doch niemand moet verslagen zijn. Wij hebben wel veel moeilijker tijden doorge maakt. Met het vaste voornemen en in het vaste besluit om recht te doen, zal de natie al haar moeilijkheden te boven komen. TERUGKEER VAN HET BELGISCHE KONINGSPAAR. Het Belgische koningspaar is onder geestdriftige toejuichingen der bevol king uit Brazilië vertrokken aan boord van de „Sao Pauio". Zaterdag verliet het oorlogsschip de haven van Rio de Janeiro. Een Braziliaansche zee-divisie, Brit- schc oorlogsschepen en het Italiaansche schip „Rome" hebben de „Sao Paulo" geëscorteerd tot buiten de baai. Den laatsten dag is tusschen Brazilië en België een handels- en financieele overeenkomst geteekencl. Aan België zal een krediet van 300 millioen frank worden verleend om grondstoffen aan te koopen. Den dag van hun vertrek zijn aan de vorsten nog talrijke geschenken aange boden, onder andere een kostbaar in gebonden album der artisten en ge leerden, alsook een panama-hoed ter waarde van 700Ö frank. HUISZOEKING BIJ DEN OUD MINISTER DE BROQUEVILLE. Vrijdag heeft er een huiszoeking plaats gehad bij baron De Broqueville te Brussel en er is nu sprake om De Broqueville zelf te vervolgen. De zaak staat in verband met het proces van Evence Coppée en zijn zoon. Men weet dat die beiden vervolgd worden voor levering van kolen» en benzol aan de Duitschers tijdens de bezetting. Bro queville is nu echter met een aanteeke- nig uit 1917 voor den dag gekomen, waaruit blijkt, dat hij indertijd Evence Coppée verzocht had al het mogelijke te doen om de Belgische bevblking aan kolen te helpen het volk mag niet van koude omkomen, al moesten de Duitschers daar ook op een of andere wijze voordeel uit halen, schreef de Broqueville in dien tijd. Die getuigenis van d_n oud-minister heeft tengevolge gehad, dat de beide Coppée's, welke al gedurende maanden gevangen zaten, op vjije voeten gesteld werden. Maar er schijnen nu nog enkele duistere punten te zijn met betrekking tot De Broqueville's getuigenis. Er wordt blijk baar zelfs getwijfeld of het aange brachte stuk inderdaad wel van 1917 dateert. Vandaar de huiszoeking en de geruchten over een mogelijke vervol ging. De laaghartige moord te B e i 1 e n. Onder groote be langstelling is te Beilen ter aarde be steld het stoffelijk overschot van het 10-jarig meisje, dat de vorige week door een gewetenloozen schurk, op zoo beestachtige wijze is vermoord. Een kleine schare van familieleden en be kenden volgde de baar, onder wie de burgemeester, ds. Tichelaar en de on derwijzer Weide. Aan het graf werden eenige woorden van troost gesproken door ds. Tichelaar en den burgemees ter. Ds. Tichelaar memoreerde o.m., dat het altijd droevig is bij het graf van een kind te staan, doch dubbel droevig bij de groeve van dit kind, dat op zoo treu rige wijze om het leven kwam. Hij sprak den wensch uit, dat men niet van deze plaats zou gaan met een gevoel van wrok in het hart jegens den moorde naar, die toch tenslotte ook diep te be klagen is, en waarschijnlijk nog gedu rende vele jaren tusschen de naakte ge- mgenismuren het beeld van zijn on schuldig slachtoffertje voor zich zal zien. De burgemeester herinnerde er aan hoe hij in dien noodlottigen nacht met den vader bij het lijkje liacl gestaan, hij den vader de hand had gedrukt en deze den wensch had uitgesproken, dat de moordenaar van dit onschuldige kind gevat zou mogen worden, wat gelukt was. Tenslotte wees spreker er op, dat, hoe dieo de familie ook beproefd was, tenslotte toch nog het lot van het slachtoffertje was te verkiezen boven dat van den moordenaar. Het was een droevig schouwspel, op dezen grauwen herfstdag, daar hand in hand bij liet geopende grafje de zoo diepbedroefde ouders brave, degelij ke, eenvoudige menschen te zi'eni staan. Aanvankelijk hielden ze zich kalm, doch toen daar het verzegelde kistje in de groeve werd neergelaten,, werd het hun te machtig en kwam hun epe droefheid tot uiting. Het kostte moeite de arme moeder weer bij h.et graf weg te krijgen. Bij de Oranje Nassau kazerne te Amsterdam, aldus deelt men aan „de Tel." mede, liep Zaterdagavond om streeks 9/2 uur een korporaal van de vesting-artillerie en bracht aan een sergeant die voor die kazerne bij den „schildwacht voor het geweer'" stond niet den voorgeschreven mili tairen groet. Ondervraagd waarom die groet niet werd gebracht, weigerde de korporaal aan die verplichting te voldoen en was ook niet bereid zijn naam, desgevraagd, mede te deelen. Door den sergeant, werd alsnu aan den schildwacht de last verstrekt om dien korporaal irr het wachtlokaal te 'brengen, waarop laatst genoemde aan den 'haai ging, achter volgd door den schildwacht. Aan de sommatie van den schildwacht om hail te houden, werd geen gevolg gegeven, waarna door den schildwacht een schot werd gelost. Ook dat had geen gevolg, zoodat de hierbedoelde korporaal ont kwam. Nadat het schot gevallen was, kwamen van alle kanten personen aan loopen, zoodat weldra een oploop van. volk ontstond. De zaak is in onderzoek. Tijdens de afwezigheid der bewoners hebben zich Zondagavond een of meer in brekers toegang verschaft tot het huis van den schoenwinkelier Daems, wonende ïn de Marnixsfraat te Amsterdam. De lieer Daems heeft dc gewoonte tijdens Zijn afwezigheid het licht te laten branden. Zondagavond echter was er geen munt ge noeg in den meter tengevolge waarvan het licht uitging. Dit heeft het werk der inbre kers vergemakkelijkt. Zij maakten de deur open en droegen een kleine brandkast weg, gewikkeld in een tafelkleed. De inhoud be staat uit: een bewijs Amsterdamsche schuld 3 c/c van 1000, 4 dito 3 c/r van 100, eeni ge spaarbankboekjes van de Stad Amster dam, een spaarkasboekje van de Hoü. Lo terij, een geldkistje inhoudende 400 a 500 gulden aan bankpapier, eenige weerbaar- heidsloten benevens andere papieren ten name van den heer Daems. Van de daders is geen spoor ontdekt. Een 65-jarig verpleegde uit het ze- nuwlijdersgesticht Boschrust te Apeldoorn is aan de bewaking van de hem vergezel lende verpleegster ontsnapt en heeft zich onder den trein ApeldoornHet Loo ge worpen. Zwaar gewond werd de man naar het ziekenhuis overgebracht. Onderweg is h:i overleden. De 16-jarige zoon van den lieer M. uit Heyen heeft spelenderwijs met een jachtgeweer, dat hij ongeladen waande, op den 23-jarigen Th. J. uit Heyen aangelegd. Nadat hij geroepen had „Mag ik schieten en daarop schertsend beves tigend was geantwoord, werd J. door het schot in de borst getroffen en was bijna on middellijk dood. De dader is voortvluchtig. Een kantoorjuffrouw, die gisteren middag voor baar firma de som van 1780 van de Rotterdamsche Bank te Amsterdam had gehaald, werd in de Oudebrugsteeg aangesproken door een man, die tot haar zeide „Juffrouw, weet u, dat er spuug op uw rug zit Zij keek om, maar hield haar hand stijf tegen haar mantelzak gedrukt, waarin het geld zat. Toen ze zeide, dat ze niets zag, vervolgde de man „'t Is toch zoo, kijkt u maar." De juffrouw tastte met de hand naar den rug, waarop de man deze greep,' en ze tegen haar rug drukte, zeggende „Daar zit het." Hierop liep hij door. Even later miste zij het geld. Op 't politiebureau verklaarde zij, dat er, nadat het geval zich had afgespeeld, nog een tweede persoon naast haar liep, die haar zijn hulp aanbood. De politie van het bureau Warmoes straat pakte een tweetal bekende zak kenrollers op, nl. een uit Rotterdam en een uit Den Haag. Beiden ontkennen natuurlijk. De politie vermoedt, dat de juffrouw van het bankgebouw af reeds gev.olgd is. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Moordrecht (bij Gouda) een moord plaats gehad, waarvan het geheele dorp diep onder den indruk is. De fabrieks arbeider A. B. heeft zijn 31-jarige vrouw, die eerst drie weken geleden uit een krank zinnigengesticht ontslagen was, door wor ging om het leven gebracht. De aanleiding tot deze droeve daad is niet bekend. Na her plegen van de misdaad heeft B. zijn twee kinderen, resp. 4 en 3 jaar oud, bij zijn ouders gebracht en vervolgens begaf hij zich naar de politie om zelf aangifte te doen van den moord. B. staat in het dorp niet zeer gunstig bekend. De politie heeft, in afwachting van na dere instructies v^m het Rotterdamsche par ket, het lijk van de verslagene laten liggen op de plaats waar men het gevonden heeft. De man is in verzekerde /bewaring gehou den. Een bankiersbediende, te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag ten riadeele van zijn patroon de kas gelicht. De bediende was in het kantoor aan de Amstelstraat achter gebleven en de sleutel van de kas lag onder zijn bereik. Vermoedelijk is de jongeman voor de verleiding bezweken en heeft de kas geopend en geplunderd. Met den in houd ƒ500 aan. Nederlandsch geld en een bedrag aan buitenlandsch geld van een waarde in Nederlandsch courant van'ruim ƒ500, is hij spoörlooïf verdwenen. Vermoedelijk is de jongeman, dig een Duitscher was, naar zijn land terugge keerd. De politie te Haarlem heeft gisteren nacht een inval gedaan in het perceel Zoe- testraat 20, bewoond door een werkman, waar gelegenheid gegeven zou zijn tot ha zardspel. Veertien personen weiden naar het politiebureau geleid, waar tegen onder scheidenen hunner procesverbaal werd op gemaakt. Geld en kaartspelen zijn in beslag genomen. Een der aangehoudenen, een be woner van-een-huis aam den Kruisweg be kende in zijn woning des nachts hazard spel te hebben toegelaten* Tijdens een kermis in de buurt van Bordeaux heeft zich in een wildé beesten spel een- incident voorgedaan, dat wonder boven wonder zonder ongelukken-is afgts l'oopen. Een jonge, pas gedresseerde leeu win werd voor de eerste maal aan het pu bliek vertoond: Nadat het dier eenige 11 tijd onrustig door zijn kooi had heen en weer geloopen, scheen plotseling zijn oude na tuur weer in hem te herleven. Met enorme kracht wierp het zich tegen het ijzeren af sluithek, waarvan ongelukkigerwijs een der zware staven brak. Nauwelijks had de leeuwin de hierdoor ontstane opening ont waard, of zij maakte van dé gelegenheid gebruik er doorheen te kruipen om zich vervolgens op de doodelijk verschrikte toe schouwers te werpen. Een geweldige pa niek ontstond. Overal'hoorde men-gillen en- schreeuwen. Vrouwen en kindéren werdén- onder den voet geloopne. Maar eenige tem mers wisten het beest spoedig met een las so te vangen en voerden liet naar zijn hok terug. Na 'eenige-angstige oogenblikken doorleefd te hebben, kondén de ontstelde toeschouwers liun plaatsen weer innemen. De bloedwraak in S ar - d i 11 i lii het stadje Aggius, bij Tem- pi'o op Sardinië, heeft dezer dagen een zon derling feest plaats gehad. Men vierde de verzoening' van twee families, die sedert jaren door bloedwraak gescheiden waren en wederzijds niet minder dan 75 leden dei- gezinnen vermoord hadden. Vijftien jaar geleden nl'. was signor Statigoue, leeraar aan de hoogere school van Sassari, om on bekende redenen verraderlijk vermoord door een lid der familie Pese, waardoor tusschen beide families en verwanten de bloedwraak, de vendetta ontstond. Alle po gingen der overheid, oni tusschen de Stan- gone's en de Pese's een verzoening tot stand te brengen, waren vergeefs. Ten slotte zijn de bisschop en de prefect en iu geslaagd. Onder groote deelneming van dé bevolking kwamen de vijandelijke families biieen, hoorden een mis, omhelsden zich onder klokgelui en gezang en kusten daar op het crucifix. Een Te Den 111 besloot he> verzoeningsfeest, waaraan ook de 90-jarige vader van den 15 jaar geleden vermoorden leeraar deelnam. Drie Amerikaansclie zeelui maakten Zondagnacht op den Zeedijk te Amster dam herrie. In een dér kroegen maakten ze- het evenwel te bont. Toen de caféhoudër de menschen wilde verwijderen, bemerkte deze, dat de bezoekers revolvers bij zich hadden. Hij waarschuwde daarom een drie tal surveilleerende agenten. De zeelui wer den uit het café gehaald en naar het bureau Warmoesstraat overgebracht. Toen twee van dé herriemakers reeds in het politiebu reau waren, rukte de derde man zich plot seling los, haalde zijn revolver voor den dag en loste eenige schoten op den agent, die hem begeleidde, gelukkig zonder dezen te treffen. Vervolgens ging de Amerikaan aar den haal, achtervolgd door den- agent. De Amerikaan was echter zijn vervolger te vlug af en deze raakte zijn spoor kwijt Eenigen tijd later, toen een der agenten,, die een van de andere Amerikanen overge bracht had, op de Geldersche kade liep,, ontmoette hij: den vluchteling. De agent wilde den man arresteeren. Deze laatsre maakte echter een verdachte beweging. De politie-dienaar, die meende, dat de man wilde schieten, haalde zijn revolver voor den dag en schoot op den Amerikaan, dien- hij ernstig verwondde. De auto van den geneeskundigen dienst werd ontboden en de gewonde zeeman werd naar het Binnen gasthuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. LUCHTPOSTDIENST HOLLAND ENGELAND. LONDEN. (V.D.) De Hollanctsche mail, door een Britsch vliegtuig mede gevoerd. bereikte gisteren Londen in 1 uur 50 min., na 275 mijlen te hebben afgelegd met een gemiddelde snelheid van 150 mijlen per uur. Dit vormt een nieuw snelheidsrecord. DE ENGELSCHE MIJNWERKERS STAKING. LONDEN. (V. D.) Er zijn nog geen stappen gedaan tot bemiddeling in de kolenstaking, maar men verwacht, dat als gevolg van de vereenigde vergade ring van arbeidersleiders, die heden plaats heeft, de een of andere actie in deze richting kan worden aangegeven. De mijnwerkers echtgr hebben tot nu toe geen uitnoodiging gedaan tot be middeling in hun zaken en tengevolge daarvan gevoelen de leiders der andere verecnigingen dc noodzakelijkheid om voorzichtig te werk te gaan. De uitvoe rende commissie van de vereeniging van tvansportwerkers beraadslaagde gisterenmorgen over hare houding, maar kon niet lot een besluit komen en verdaagde dit tot heden. Het is onwaarschijnlijk, dat de hou ding van de transportwerkers zal wor den bepaald, voordat zij een vereenigde vergadering hebben gehouden met de spoorwerkers. Deze laatste zullen hun gedragslijn overwegen op een bijeen komst van gedelegeerden op morgen- Door een lid der vereeniging van ma chinisten er. stokers wordt verklaard, dat er niet de minste mogelijkheid be staat op een sympathie-staking, voor zoover het de spoorwerkers betreft. HERSTEL VAN DE DUITSCHE SCHEEPVAART. Volgens berichten uit New-York heeft er een fusie plaats gevonden tus schen de .firma's W. A. Hamman <S Co. én Morton Co. Laatstgenoemde fir- ma moet een kapitaal van 1000 milli- doen achter zich hebben en heeft ook relation met de firma Morgan. Men meent, dat er verband bestaat tusschen deze fusie en de bekende overeenkomst tusschen Harriman en de Hamburg— Amerika-lijn, zoodat de Duitsche scheepvaart op den meest krachtigen

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2