1000 sootsrsoo 150 100 25 VRIJDAG No. 244 58e Jaargang 1920 jüjüiFirma f. VAD DE VELSE Ir, lliini Mirkt 58, Vlissisom. Tililson Intirc. 10 Verschijn! dagilijks, eitgizonderd op Zcndag m ilgsmssn Erkends Christelijks ieestdagen BINNENLAND Stads= en Provincienieuws SPORT aSONNEMENTSPRiJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. VoorBelgiE ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie ƒ4.70. AlzonderMJke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan J—4 regels f 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel sbonné's, in 't bezit ee ter oils, z?n GRATIS verre isd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij verliet van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger De keuze van den Tweede Kamer voorzitter. Naar de „Standaard' verneemt, was ,1e anti-rev. Kamerclub van oordeel, dat de plaats van eersten vice-voorzit- ler der Tweede Kamer, met het oog op ,|e samenstelling van de Kamer, be- jioorde bestemd te worden voor een lid .■au de linkerzijde. Vandaar dat de heer De Monté verLoren niet de stemmen der geheele rechterzijde verkreeg. De Huurwetten. De Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwkundigen heeft naar aanleiding van de nieuw voorgestelde artikelen voor de huurwetten een uit voerig adres gericht tot de leden van de beide Kamers. Na eenige beschou wingen die verband houden met het vraagstuk van geleidelijke likwidatic der wetten, deelt het bestuur o.m. me de, dat er een onderzoek ingesteld is betreffende de huurverhooging van 1000 woningen van den aanvang af vallende onder de Huurcommissiewet en 400 woningen die eerst na de in voering der Huuropzeggingswet, onder werking der Huurcommissiewet zijn ge-, komen. Deze enquête heeft aan het licht gebracht, dat op 1 Juli 1916 de huren sinds 1 Augustus 1914 slechts met 2% <?0 waren verhoogd en de huren op 1 januari 1918 sinds dienzelfden datum slechts 6.9 Daarom persisteert het bondsbestuur bij het standpunt reeds in zijn vorig request uiteengezet, dat 'het vrijgelaten percentage te laag is en dat ten minste 20 'c boven de huur op 1 Januari 1920 dient te worden vrijgelaten. Wil men zich niet op de huur van 1920 basee ren dan dient in elk geval te worden bepaald, dat 30 van de huur van 1916 resp. 1918 wordt vrijgelaten. De grens van 50 resp. 37"2 der huur van 1916 resp. 1918 heeft al de bezwaren, welke in het algemeen aan ven onelastische limiet zijn verbonden. Daarenboven is uit het oog verloren het onderscheid tusschen huurpijrs en huurwaarde op 1 Januari 1916 resp. 1918. Bij het vrijgelaten percentage is nog correctie op grond van te lagen huur prijs op 1 januari 1916 resp. 1918 mo gelijk. daar de Huurcommissie zelf standig verhoogingen boven de mini mumgrens kan toestaan. Soortgelijke correctie is echter vanzelf bij een maxi mumgrens uitgesloten. Het verschil in percentage voor de huren van 1918 is ook daarom zoo weinig gemotiveerd, omdat het hier vaak jaarwoningen geldt, die voor zeer langen tijd tegen lagen prijs verhuurd waren. Verwondering moet het wekken, zegt ten slotte de Bond, dat de regeering het niet heeft aangedurfd om rechtherstel, zij het langs geleidelijken weg. voor Jen huiseigendom te brengen. Wonder lijk vooral, omdat uit de Memorie van Antwoord blijkt, hoezeer de regeering Je noodzakelijkheid van zulk een rechtsherstel beseft. Het bondsbestuur vertrouwt echter, Jat het parlement zal inzien, dat in het woningvraagstuk niet langer naar links en naar rechts moet worden gezien, doch dat allereerst op dit gebied recht en orde moeten worden gebracht. Na de poststaking. Gisteren hebben de voorzitter en de secretaris van den Nederlandschen Bond van Lager Personeel der Poste rijen en Telegrafie, de heeren F. C. van der Waart en A. J. M. van der Wielen, een onderhoud gehad met den direc teur-generaal der Posterijen en Tele grafie over het gebeurde te Amsterdam en den geest onder het personeel. Van dit onderhoud deelden zij aan het Haagsche Correspondentie-bureau het volgende mede Door de bonds- bestuurders werd uiteengezet wat de aanleiding tot het conflict was geweest. Met het terugnemen van een or.twerp- salarisverhooging in het jaar 1914 voor het postpersoneel is de malaise inge treden. Daarna heeft dit personeel voortdurend met een achterstand te .anipen gehad, terwijl het bovendien |J laatstelijk vastgesteld bezoldigings- shut is achtergesteld bij overeenkom- jge groepen van rijksambtenaren niet een> doch bovenal bij talrijke groe- en van gemeentepersoneel en narti- cuhere bedrijven. k e sP°"tane daad van het personeel stel tlat ',et zeer onvoldoende voor over! Va" c,e tentfale commissie van lend m anlb,enaarszaken het smeu- °Pha' VUU' Van on'evre<ienheid dee(l schuldig gemaakt aan plichtsverzuim, en dat hij in dit geval slechts heeft te maken met de ambtenaren individueel. Wat de organisaties betreft, deze heb ben steeds het personeel in eenjdch- ting gedreven, die gevaarlijk was. Ook de R. K. en Chr. organisaties gaan in deze niet vrij uit. Eerst als de besturen van de vakvereenigingen verklaren na te laten, dat de dienstuitvoering in ge vaar zal worden gebracht, kan hij met de bestuurders spreken. Elk ambtenaar, die zich dus schuldig maakte aan het schenden van den eed, zal, alvorens de strafmaat zal wordcr. bepaald, in de gelegenheid gesteld worden zich schriftelijk te-verantwoor den. Over het uitbreken en het verloop van het conflict zelf, bleek de directeur- generaal volkomen op de hoogte te zijn. Door de bestuurders werd de meest mogelijke clementie bepleit en ernstig gew aarschuwd voor het nemen van maatregelen, waardoor het perso neel opnieuw zou kunnen worden ge prikkeld. De geest onder het geheele personeel is op het oogenblik zóó, dat elke prikkel, welke opnieuw aanleiding kan geven tot verzet, dient te worden nagelaten. In verband hiermede werd nog besproken een ministerieel 'besluit, waarbij wordt bepaald, dat voortaan alleen ambtenaren van liet staatsbedrijf lid kunnen zijn van de dienstcommissie van overleg. Door den directeur-generaal werd voorop gesteld, dat dit laatste niet rechtstreeks een gevolg is van de sta king, waarin het personeel dus ook geen rancune-maatregel heeft te zien. Wat de financieele kwestie betreft, kregen de bestuurders den indruk, dat de regeering bereid zal worden gevon den aanmerkelijk verder te gaan dan het advies van de Centrale Commissie. Bepleit werd, ten spoedigste een be hoorlijk bedrag ineens toe te kennen. Het' bleek verder 'dat door den direc teur-generaal meermalen bij de regee ring is aangedrongen op verder strek kende maatregelen in zake vermeerde ring van inkomsten van het personeel. Wat volgens den directeur-generaal de regeering tot de grootste voorzich tigheid noopt, is het feit, dat bij toe kenning van aanmerkelijke Ioonsver- hoogingen aan het rijkspersoneel, het uiterst moeilijk is bij daling van den levensstandaard, de loonen te verlagen. De directeur-generaal zegde toe, al zijn invloed aan te wenden, dat daar, waar hulp noodig is, deze wordt aan gebracht. De duurtebijslag aan het spoorwegpersoneel Door de directie is bepaald, dat aan de hoogere ambtenaren een uitkeering in eens zal worden gegeven van ƒ400 voor ieder. Verhoogde tramtarieven. Dat verhooging van de tramtarieven van grooten invloed is op het verkeer, blijkt thans te Utrecht. Het tarief van de gemeentetram is daar verhoogd en nu werden in September van dit jaar 160.000 personen minder vervoerd dan in 1919. Per dag maakten 20.302 per sonen van de tram gebruik tegen 25.975 in September 1919. De opbrengst over September be droeg f 63.193 tegen 64.736 in 1919. Het tarief was natuurlijk verhoogd om dat de opbrengst te gering was. Nu is juist het omge_keerde bereikt, daar in Spetember 1543 minder ontvangen werd dan in dezelfde maand van 1919. De gemeente zal er dus iets anders op moeten vinden om de ontvangsten te verhoogen. Mogelijk wordt dit be reikt als de tarieven aanmerkelijk ver laagd werden. Men zou het tenminste wel eens kun nen probeeren. Een meevaller. De gemeenteraad te Leeuwarden heeft op voorstel van Burg. en Wetlt. besloten slechts deel van den.hoof- delijken ontslag over dit jaar te innen, daar de opbrengst in sterke mate is meegevallen. Het totaal van den hoofdelijken om slag bedraagt ruim 500.000 meer dan waarop bij de begrooting is gerekend. 't Ware wel te wenschen dat wij hier ook eens zoo'n meevallertje hadden. VLISSINGEN, 15 OCTOBER. Bloem en meel. Ingevolge mededeeling van het rijks bureau voor de distributie van graan ringsmeel er, regeeringsbloem te begin nen niet Vrijdag 15 dezer, aan de'bak kers door het distributiebedrijf bere kend, gebracht van 60 cent op 75 cent per 100 K.G. Actie der Metaalbewerkers. Gisterenavond werd in de groote zaal van het Concertgebouw alhier een openbare vergadering gehouden, be legd door de afdeelirg Vlissingen van den Algettieenen Nederlandse hen Me- taalbewerkersbond, vaar als spreker optrad de heer Van Hattum, district- bestuurder. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heef. Künig, die her innerde aan de binnen enkele weken voor de metaal-indiistrie in werking tredende 48-ttrige arbeidsweek, waar door aan een der vóórnaamste eisclien van den Algemeene Bond, die steeds heeft aangedrongen op de zoo spoedig mogelijke invoering van de 45-urige arbeidsweek, in de eerste jaren niet zal worden voldaan, verkreeg de heer Van Hattum het woord. De bevredigende opkomst was vooi spreker een bewijs, dat de muffe, lauwe geest, welke in de laatste maanden onder de metaalbewerkers heerschte, aan het verdwijnen is. Zeer zeker dragen daartoe bij dé wolken die zich dreigend samenpakken-over het bestaan van den metaalarbeider. Door de invoe ring van. de 48-urige wegweek over eenige weken in de metaal-industrie, bestaat er groote kars dat de inkom sten voor de arbeiders zullen dalen en dit, terwijl de loonen reeds veelszins te laag zijn. Dit brengt terecht ontstem ming. Spreker herinnerde in 't kort aan de begin 1920 ingezette actie voor betere arbeidsvoorwaarden, welke actie vrij wel mislukt is. Spreker ging de oorza ken na, welke geleid hebben tot ver breken der. samenweiVugutnat de ande re werknemersbonden, waardoor het voor den machtigen Metaalbond niet moeilijk was de overwinning te beha len. Deze gang van zaken werkte ont moedigend op den strijdgeest der ar beiders, wat spreker nader aantoonde. Spreker betreurde deze moedeloos heid en wees er op dat toch ook vroe ger door de arbeidersbeweging wei ne derlagen geleden zijn. Dit moet juist de arbeiders stalen in hun gerechtvaar digden strijd en een aansporing zijn tot volhouden. Vervolgens wees spreker er op. dat eenheid van organisatie noodzakelijk is. Vooral in de naaste toekomst staat zware strijd te wachten. Tegenover het zeer sterk georganiseerde patroons- verbond moet komen te staan één machtige arbeiders-organisatie. Het is zeer te betreuren dat door de onder linge verbrokkeling zooveel acties vet- loren gaan. Spreker drong ten slotte met klem aan dit idee voortdurend onder de arbeiders te propageeren, omdat in de toekomst noodig is een hechte, alle metaalarbeiders omvattende Alg. Ned. Mefaalarbeidersbond. In de gisteren gehouden algenteene ledenvergadering van de handelsveree- niging ..Gemeenschappelijk Belang" is o.m. besloten advies uit te brengen aan Burg. en Weth. op het door den Ned. i\. Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St.Franciseus van Assisië", afdeeling Vlissingen, aan den Raad gericht verzoek, betreffende ver plichte winkelsluiting op Zondag, op de eerste vijf dagen der week om 7 uur, en op Zaterdag des avonds om 9 uur. In dit adres zullen verschillende be zwaren tegen deze regeling worden uiteengezet. Verder is nog besloten wederom over te gaan tot het publiceeren in de courant van de namen der personen, die aan de vereeniging door de winke liers als slechte betalers worden op gegeven. Blijkens den uitslag van het onder zoek van de in de maand September jl. door de gemeen, te-politie genomen monsters melk, voldeed de door de melkslijtster J. Mathijsen, echtgenoote van A. Houterman, alhier, verkochte melk niet aan de door de melkverorde- ning gestelde eischen. Voor liet diploma eerste klasse aan de kookschool te Rotterdam is ge slaagd de heer J. J. Ratelband alhier. Het beslag op den Nederlandschen logger „Secundus", wegens bergloon voor schip en lading, is opgeheven. Blijkens achterstaande advertentie zal de firma A. Kreymborg Co. te enz. in de Langedelft aldaar openen. Dit magazijn voldoet in alle opzichten aan een moderne winkelinrichting en is het grootste in dit genre in de pro vincie Zeeland. Het geheel maakt een grootschen indruk en de hoofdstraat te Middelburg is weer een fraai winkel pand rijker geworden. Het nieuwe magazijn wordt morgen ochtend geopend en het zal vooral des avonds met de fraaie electrische ver lichting een schitterend effect maken. Voor liet propaedeutiseh examen voor civiel ingenieur is te Delft geslaagd de heer C. P. Gilde te Middelburg. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw en St. Joosland (toez.) ds. B J. van .Garderen te Steenwijk te 's Heer Hen- tlrikskinderen (toez.) ds. J. H. C. Kam steeg te Staven isse. Voor de schrale predikants traktementen. Ds. A. G. H. van Hoogenhuijse, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, heeft drie giften ontvan gen, een van 1000 en twee van 300 voor „Aanpakken", waarvan 600 moeten worden belegd in het fonds „Aanpakken" zelf en 1000 onmiddel lijk moeten worden verdeeld onder die predikanten die het meest in nood zijn. Een en ander naar aanleiding van het droeve verhaal in de bladen van de armoede van een predikantsgezin, dat vart 1300 moet leven en maar eens in de week warm eten kan krijgen. Aan den secretaris der Synode zijn deze 1000 ter onmiddellijke uitdeeling toe gezonden. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft he den veroordeeld wegens mishandeling M. de R., 21 jaar, vis- sclter te Vlissingen, tot ƒ25 boete subs. 5 d. It. J. de K., 23 jaar. veldarbeider te 's-Gravenpolder, J. A. L.. 21 jaar, veldarbeider te Oudelande en M. de K„ 22 jaar, veldarbeider te 's-Gravenpol der, ieder tot 10 b. s. 10 d. wederspannigheid J. de J.. 21 jaar, landbouwersknecht te Nieuw- en St. Joosland, tot 20 b. s. 20 d. h. en j. v. P., 29 jaar. werkman te Vlissingen, tot 3 weken gevangenisstraf diefstal W. V., 14 jaar, leurster te Tilburg, tot 3 maanden tuchtschool P. K., 19 jaar, landbouwersknecht te Axel, tot één maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd omkoopingA. L., 21 jaar, veldar beider te Zoutelande, tot ƒ10 b. s. 10 d. h. brand veroorzaken door schuldJ. P. D., 43 jaar, landbouwerskneclit te Grauw, tot 1 week hechtenis verboden vervoerC. L. G., 36 jaar, arbeider te Sas van Gent, tot 1 maand gevangenisstraf Th. S,, 38 jaar, schip per te Kruiningen, tot 100 b. s. 2 maanden hechtenis J. W., 36 jaar, jaar koopman te Kruiningen, tot 100 b. s. 2 maanden hechtenis A. H. v. d. B.. 29 jaar, koopman te Schore, tot 10 b. s. 10 d. h. M. D., 23 jaar, vracht rijder te Axel, C. G. 39 j., grossiers knecht te Westdorpe en A. v. C., 26 j„ vlasbewerker te Hulst, allen tot 10 b. s. 10 d. h. vrijgesproken M. de K„ 22 jaar, ar beider te 's-Gravenpolder, J. A. L., 21 jaar, arbeider te Oudelande, beiden be klaagd van mishandeling. De officier van justitie te Middel burg heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank aldaar van 1 October, waarbij W. N. J., parti culier te Souburg, is vrijgesproken van den hem ten laste gelegden deifstal van 2 duiven. Zooals bekend had het O. M. des wege tegen hem één maand gevange nisstraf gevorderd. De brandstichting in de Utrechtsche Geniekazerne. In hooger beroep is voor het Hoog Militair Gerechtshof de zaak behan deld tegen den landstormplichtige ge niesoldaat, die in eersten aanleg door den Krijgsraad te Arnhem was veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat hij te Utrecht op 6 Januari 1920 in de Kromhoutkazerne opzettelijk bos sen bedstroo, ongeveer vijf wagen vrachten, in brand zou hebben gesto ken, terwijl van die brandstichting ge meen gevaar voor goederen te duchten was. 'De advocaat-fiscaal oordeelde het vonnis van den krijgsraad met juist heid gewezen en vroeg de bevestiging daarvan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Formamint-Tablettenl vernietigen de bacteriën in I mond en keel en beschermen j tegen Besmetting. VOETBAL. Programma voor Zondag 17 October Zuidelijke afdeeling. Ie klasse. Middelburg MiddelburgV.V.V Den Bosch B.V.V.Veloeitas. Tilburg Wiilent 11Noad. Bergen op Zoom DoskoM.V.V. Breda BredaniaN.A.C. 2e klasse. Breda Veloeitas 11Alliance. Breda N. A. C. liMiddelburg 11. Breda 't Zesde,Vlissingen, 3e klasse A. Roosendaal RoosendaalGoes. 3e klasse B. Breda N.A.C. Ill't Zesde II MARINE EN LEGER. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat van de verzending van brievenmalen aan Hr. Ms. onderzeeboot K III, de brievenmaal van 21 October e.k. niet naar Aden, doch naar Colombo zal worden gezon den. Bij beschikking van den minister van marine zijn de navolgende plaatsingen enz. gelast met 4 November a.s. de of ficier van administratie der 2e klasse A. A. Lagaay geplaatst bij de onder- zeedienstkazerne te Willemsoord, idem W. Baars geplaatst te Willemsoord voor het verrichten van diensten hem op te dragen door den commandant der marine aldaar niet 8 November a.s. de officier van administratie der 2e klasse C. Jansen geplaatst te Amsterdam met 16,November a.s. de officier van admi nistratie der le klasse G. H. Hamersma geplaatst aan boord Hv. Ms. wacht schip te Willemsoord, idem J. K. W. Franssen, thans geplaatst aan boord genoemd wachtschip, gesteld ter be schikking met 13 October de officier van administratie der le klasse A. J. iTeljer, behoorende tot de rol Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, gesteld ter beschikking. Bij Kon. besluit is met 1 November aan den hoofdofficier van gezondheid le klasse B. van Utteren, op zijn ver zoek, wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, on der toekenning van pensioen en het be drag van het pensioen vastgesteld op. ƒ4000 'sjaars; bevorderd tot hoofd officier van gezondheid le klasse de hoofdofficier van gezondheid 2e klasse F. M. R. Schmitz is met 1 November aan den kapitein ter zee G. F. Noord- hoek Hegt en aan den kapitein-kwar tiermeester der mariniers J. Benne- broek Evertsz, op hun verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toeken ning van pensioen het bedrag van het pensioen bepaald voor den kapitein ter zee G. F. Noordhoek Hegt op 4000 'sjaars; voor den kapitein-kwartier meester j. Bennebroek Evertsz, op 3430 'sjaars bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee G. J. te Winkel, en tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse H. P. Prillevitz is met 25 October bevor derd tot officier van administratie le klasse de officier van administratie 2e klasse H. P. Verschuur. Pensioenen voor Indische militairen. Bij Kon. besluit van 24 September 1920 is een nadere regeling vastgesteld voor de militaire pensioenen. Volgens dat Kon. besluit is het nor male jaarlijksclte pensioenbedrag Voor den luitenant-generaal 12.000; voor den generaal-tnajoor 10.500 voor den kolonel ƒ8400 voor den lui tenant-kolonel ƒ6300 voor den majoor 5040 voor den kapitein 3780 voor den eerste-luitenant 2800 voor den tweede-luitenant 2100. Ten opzichte van onder-officieren en mindere militairen is bepaald, dat het normale pensioen bedraagt kapel meester der stafmuziek ƒ2100, adju dant-onderofficier ƒ1120, sergeant majoor 980, sergeant 840, korporaal (brigadier) ƒ588, soldaat (ongegra- dueerd) ƒ525. De bedragen der pensioensverhoo-

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1