500'3T 300 100 25 DONDERDAG 1^ OCTOBER gemeentebestuur KAMEROVERZICHT. binnenland De Vrouwe van Damurt No, 24-3 58e Jaargang 1920 TimFiant f. ¥48 BE lïLI k., Ilcim Unit 58, Tiiniqn. ïilsbon lotire. 19 ïirssinl fcytiijks, aitgi2oimsrd sp Mag m ligameen srkends Christelijks fsestüagBn FEUILLETON VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 ptt drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie 4.70. Afzonderlek® nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel atsonné's, in 't bezit eener ..-.ijs, zijn GRATIS rerze- 'ni tegen ongelukken voori gulden bS levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij verlies van een hand, voet ol oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger "BOUW- EN WOONVERORDENING Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeenë' kennis, dat de op heden in werking getreden Bouw- en Woonveror- dening tegen betaling van 4 per1 exem plaar ter gemeente-secretarie (3e afdee- Jing) verkrijgbaar is. Vlissingen, 14 October 1920. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris. F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien is met 43 van de 79 geldige stemmen tot eerste candidaat op de nominatie voor het voorzitterschap gekozen. Hij zal dus de Voorzitter zijn. De keuze is waarschijn lijk dé bestej die er te doen te viel. Het aantal personen, dat voor deze functie in aanmerking kan komen, is zeer klein en onder deze personen is de heer Kooien wel een der besten. Natuurlijk dient afgewacht te worden hoe hij de functie zal vervullen, want voorspellin gen daarover zijn zeer gevaarlijk. De heer Kooien is één der belangrijkste figuren van de Katholieke partij als tmancieele specialiteit had hij gezag in de Kamer en op verzekeringsgebied behoorde hij tot de eerste krachten. Daardoor verliest deze partij een van haar beste Jeiders. Over den tweeden candidaat, welke drie stemmingen vroeg. Het bleek dat velen van rechts luin stem niet aan den heer de Monté Ver Loren gaven, zoo dat ten slotte bij de eerste herstemming nog de heeren Rink en Van Doorn «verbleven. De heer'Rink weid gekozen met 34 tegen 25 stemmen op mr. Van Doorn. Derde candidaat werd tot veler ver bazing de heer Schaper die ten slotte 2 stemmen meer kreeg dan de heer de Monté Ver Loren. Dinsdag begint de Kamer met de interpellatie van den heer Van den Tempel over het rijkspersoneel in het bijzonder van de post. De heer Van Ravesteijn stelde voor dan tevens zijn motie inzake intrekking der S takings we Wen 1903 te behandelen. Dit voorstel werd met 38 tegen 34 stermüjcn verworpen. Het ontwerp-weeldebelasting. aar de ...Tel." verneemt, heeft de Middenstandszaad de vorige week ver gaderd, ter behandeling van het voor ontwerp.van minister De 'Vries, in zake invoering van een weeldebelasting. De behandeling was door een commissie toorbereid'. Het blad meent ie weten, dar het advjes van .den Raad, ést bin nenkort definitief zaïl worden j.gstge- door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 30) (Nadruk verboden.) Terwijl hij in zich zelf sprak, kwant er een man naar ihem toe. Het was Hope, de onderboschwachter. Goeden avond, mijnheer Harry", zei hij, hem toeknikkend, gedeeltelijn wet ontzag, gedeeltelijk kameraad schappelijk hetgeen gewoonlijk werd waargenomen wanneer de men sehen van de plaats met Harrv spra ken. „Hebt ti zich bezeerd „O, neen, Hope, dank je", zei Harry haastig. „De ponnie's sloegen op hol en ik werd aangereden dat is alles." 'Vu zie,t er wat overstuur uit en bleek °°k zei de man. „Het is beter dat ik 11 met kont lastig vallen." harry '3es'' Tlope"-, zei ..Nu ik gelóóf, dat de stroópers iets u zin, hebben." arrys hief zijn hoofd op, aanstonds V°I aandacht. „Waarom ..Wel kijk, mijnheer Harry, ik kwam ker«iUUr gleden langs een vreemden zav door het Parl< gluurde. Hij k cr niet uit als een strooper, maar steld, voor hel ontwerp ii;n'beginsel niet ongunstig zal zijn. De broodprijs. Door den minister van 'landbouw is tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht Ik heb de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen Mij is gebleken, dat de prijzen van het waterwittebroocl voor de twaalf grootste gemeenten van ons land uit- eenloopen van 0.414;, tot ƒ.0.50 per K.G., terwijl deze grenzen voor regee- ringsbruinbrood f 0:22% tot ƒ0.283:, per K.G. bedragen. Wat het wittebrood betreft, vindt dit groote verschil gedeeltelijk zijn oorzaak in het feit, dat de bakkers op vele plaat sen de regeerïngsbloem, die voor ƒ43 per 100 K.G. beschikbaar wordt ge steld, met vrije 'in'ianüsclie of-huiten- landsche tarwebloem, die hun op onge veer ƒ47 per 100 K.G. komt te slaan, vermengen en op den gemiddelden prijs van regeerïngsbloem en vrije bloem hun wittebroodprijs baseeren. Het behoeft geen betoog, dat deze wittebroodprijs hooger is dan hij zoude zijn voor brood, uitstuitend uit regee rïngsbloem gebakken. Voor wittebrood, gebakken uit re- geerifigsbloem van ƒ43 per 1QO K.G., is in liet algemeen een prijs van 0.46 per K.G. of ƒ0.37 per 800 gram voldoende, te achten. In dit verband vestig ik nogmaals uwe aandacht op mijn circulaire van 11 September jl. Wat het bruinbrood aangaat zij op gemerkt, dat bij den tegenwoordigen meelprijs van 22.50 per 100 K.G. een broodprijs van ƒ0.26 per K.G. of 0.21 per 800 gram over het algemeen een voldoend winstcijfer waarborgt. Is de prijs van het Regeefingsbvuin- tirötfcTih uwe gemeente Honger, dan ben ik bereid voorstellen tot het vaststellen van een maximum prijs in (Overweging te nemen. Ik stel mij voor bij eventueeie wijzi gingen in den prijs van het regeerïngs bloem en van liet regeeringsmeel u te vens mededeeling te doen van de ver anderingen, welke dientengevolge vol gens mijn meening de prijzen var, liet daaruit gebakken brood kunnen onder gaan. Maximumprijs regeeringsmeel. De minister van landbouw heeft be paald dat voor regeeringsmeel als in koopprijs voor gemeenten, bedoeld in artikel 3 der Distributiewef 1916, met ingang van 15 October 1920 zal gelden de prijs van ƒ35.30 per 100 K.G. af fabriek Dr. A. Kuyper. Dr. A. K.iypcr heeft gisteren wel een cm,rustiger! .nacht doorgebracht, maar zijn aiigemtene toestand kan als rede lijk wel wowfen beschouwd. Jaarwedden voor gemeente-personeel. De staatscommissie welke de salaris sen der gemeent.e-ambtenaren heeft on~ hij kon er toch wel ten zijn, of erger nog, een van dat Londensche volk, dat hierheen komt om te zien wat er voor hen te halen is." ,lk geloot niet, dat je ongerust be hoeft te wezen", zei Harry, die zich herinnerde dat hij den man door het weiland had zien loopen. „Wanneer er iets gebeurt, wanneer je hem weer ziet, kont dan dadelijk bij me of stuur iemand naar mij toe." „Heel goed", zei Hope. „Dank u voor de druiven en de gelei, mijnheer Harry. U hebt een goed hart. U bent een edelman van geboorte, a) bent u het niet volgens de wet laatst j „Nu het js al genoeg", zei Harry, uêni 'in de rede vallend, én Hope, die' zijn man kende, groette en verdween, Harry Heme strompelde het woud in, in tegenovergestelde richting, in ge dachten verloren en oogenschijnlijk zonder iets te zien, maar met dat al keken zijn heldere oogen even scherp uit en waren zoo waakzaam als ge woonlijk zij werden een vuurrood plekje gewaar, schijnend door het kreu pelhout. Hij bleef niet staan, noeh wendde het hoofd, maar hinkte een eindje voort alsof hij niets gezien had, toen draaide hij zich om en had met één sprong Sinclair, den eigenaar van de vuurroode das, te pakken. Bleek Van angst en woede worstelde de man, vloekend en tierend, maar hij had even goed kunnen probeeren vrij te kortien uit dë klauwen van een vree- derzocht, heeft rapport uitgebracht. De commissie stelt'voor de ambtena ren ter secretarie de volgende schaal voor Groep 1 1600ƒ:2300; groep II 18003000 groep 111 2600— f 3800; groep IV f 3400—48Ö0; groep V f 4400—600Ó groep VI 5600— 7200 groep VII 70009000. Voor groep I worden voorgesteld 7 jaarlijksehe verhoogingen van 100, zoodat het maximum in 7 jaren is be reikt. Voor groep II 2 éénjaartijksché verhoogingen van 200 en 8 één-jaarl. verhoogingen van 100 voor groep III 2 éénjaarlijksche verhoogingen van 200 en 8 éénjaarlijksche verhoogingen van 100 voor groep IV 4 éénjaarlijk sche verhoogingen v(in 200 en 3 twee jaarlijksehe verhoogingen van 200 voor groep V 1 tweejaarlijksche ver hooging van 400 en 4 tweejaarlijk sche verhoogingen van 300 voor groep VI 1 tweejaarlijksche verhooging van 400 en 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van 300 voor groep VII 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 500. De salarisssclialeri voor de admini stratieve ambtenaren-aan bedrijven en diensten, zooals de staatscommissie die voorstelt, zijn geheel gelijk aan de sala risschalen voor de ambtenaren ter se cretarie. Groep I j 18002800 groep II 2000—3000 'groep III 2800— 3500; groep IV 3460—3500; groep V f 45006000. Voor groep I worden voorgesteld 10 periodieke éénjaarlijjsctie verhoogin gen van 100 voor groep 11 7 éénjaarl. verhoogingen van 100 voor groep lil 5 éénjaarlijksche verhoogingen van 200 voor groep IV 8 éénjaarlijksche verhoogingen van 200 en voor groep V 5 tweejaarlijksche'verhoogingen van 300. y De 'grootst 'ïnoJPlijke minderheid meende, dat de volgende schalen dien den te worden toegepast Groep I f 2000—f 2600 groep II 24003200; groep (II 1800 f 2800; groep IV 3000—5000; groep V 4000—600Ö. Deze minderheid wenschte voor groep I 6 éénjaarlijksche verhoogingen van 100 voor groep .11 8 éénjaarlijk sche verhoogingen van 1:00 5 één jaarlijksche verhoogingeiti van 200 10 éénjaarlijksche vciIum,"ginger; van '200 5 tweejaarlijksche verhoogingen 0'va.n 400. Tot goed begrip laat „de Tel.", aan welk blad deze bijzonderheden ontleend zijn, nog even hier volgen het tvpg van de verschillende groepen Groep 5agent van politie, recher cheur enz.groep II hoofdagent, bri gadier groep 111 adjunct-inspecteur, surnumerair groep IV inspecteur van politie gro.ep V hoofdinspecteur. Voor de commissarissen van politie wordt voorgesteld voor gemeenten van 20.00160.000 inwoners een salaris van 50006500 met 10 éénjaarlijk sche verhoogingen van 200. De salarisschalen voor gemeente secretarissen werden als volgt voorge- selijken beer als uit den greep van de Herciiles-armen, die hem ais in een schroef vasthielden. Spoedig werd hij zich daarvan bewust en begon zich rustig te houden, terwijl zijn donkere oogen staarden naar het knappe gelaat, dat zoo dicht bij hem was. „Wat duivel, wat beteekent dat, ke rel riep hij uit. „Wil je mij loslaten?" „Dadelijk", zei Harry kalm. Hij hield Sinclair op een armlengte van zich af en nam hem nauwkeurig op zijn schit terende das, de overdreven modieuse kleeding, den zwaren gouden schakel- horlogeketting, de dasspeld, de ringen. „Wie ben je en wat doe je hi,er „Wat gaat u dat aan was de Wê'uêrvraag. „.Mag een heer niet door de publieke bosschen wandelen zonder beleedigd te worden door een eénvou- digen boschwachter „Dit zijn geen publieke bosschen", zei Harry streng, „en zelfs een heer heeft niet het recht hier te wandelen," „O, u bedoelt dat ik geen heer ben, vermoed ik", snauwde Sinclair. Harry keek hem aan en lachte. sprak zoo even van door de bos schen te wandelen", zei hij, „maar ti wandelde niet. U kroop en sloop er door heen." Sinclair sloeg de oogen neer. „Ik zocht een bloem", zei hij geme lijk. „Laat mij nu los-wilt ge „Dadelijk", zei Harry. „Zoekt u een bloem U schijnt veel van bloemen te 'houden. Een paar uur geleden zag steld voor gemeenten beneden 1000 inwoners van 1600f 2300 met 7 één jaarlijksehe verhoogingen van 100. Deze jaarwedden klimmen geleidelijk op tot deze voor gemeenten ais Vlis singen worden voorgesteld op 5500 6900. Voor gemeente-ontvangers komt de jaarwedde voor gemeenten als Vlissin gen op f 3600—1 4800. Voor de burgemeesters wordt voor gesteld voor gemeenten van 15.001 30.000 zielen (waaronder Vlissingen dus valt) van 80009000. Voor de gemeenten brengen de voor stellen der staatscommissie een geens zins onbelangrijke vermeerdering van financieele lasten. Waar nu.de toestand van de schatkist veler gemeenten zorg wekkend is, acht de Staatscommissie het geboden, dat de me^pdere lasten niet aanstonds in volle zwsjjlrte op de budgets der gemeenten gaan drukken. Dientengevolge wemschtjié Staats commissie een regeling vooroèn over gang in acht genomen', te zien. Zij geeft in het rapport de hoofdlijnen aan eener overgangsbepaling, wélke zij ge- wenscht acht. De salarisschalen voor de arbeiders zijn als volgt Klasse 1 3438 klasse II 37 f 41 klasse III 4044 klasse IV f 43—47 klasse V 46—50. Alle klassen met 4 éénjaarlijksche periodie ke verhoogingen a 1. Voor de afzon derlijke groep werd noodig geacht een weekloon van 2933 eveneens met 4 éénjaarlijksche periodieke verhoogin gen. Alle deze salarissen gelden voor de gemeenten der eerste klasse. De minderheid der Staatscommissie, welke een minimum-loon voorstond van 30 per week, was van oordeel, dat de ge noemde schalen naar evenredigheid lager moesten zijn, met dien verstande dat de schalen van twee opeenvolgende klassen ook volgens deze minderheid" dezelfde opklimmingen moesten ver- toonen. Ten aanzien van de arbeiders gelde het volgende De opklimming van liet minimum tot het maximum heeft plaats door 4 peri odieke verhoogingen van 1 gulden per week om het jaar, te rekenen van den dag, waarop de regeling in werking treedt. Aan de gemeenten staat het vrij, meer dan een dier periodieke verhoo gingen tegelijk toe te kennen of de ge noemde periodieke verhoogingen tel kens na korteren tijd dan een iaar te verleenen. Voor de toekenning van periodieke verhoogingen tellen de dienstjaren vóór 'het in werking treden van deze regeling volbracht, mede, met dien verstande, dat drie der dienstjaren zullen mede brengen het recht op een periodieke verhoogjng en "zes of meer dienstjaren het Techt op twee periodieke verhoo gingen. Indien bij het in werking tre den van dit besluit een arbeider langer dan twee en minder dan drie jaar in dienst der gemeente gearbeid heeft, zal hem de eerste der vier periodieke ver- hoiogingen worden toegekend, zoodra hij drie jaren in dienst der gemeente ik u er ook naar zoeken, hier dicht bij 1" Sinclair kleurde en keek hem nijdig aan. „Het doet er niet toe of ik dat was", vervolgde hij. „Je laat mij nu los of ik zal mij beklagen. Je hebt mij nu ééns aangevallen. Wie ben je en welk recht heb je daartoe. Laat je mij gaan „Ik vrees van niet", zei Harry kalm. „Weet u wanneer ik u liet gaan, dan zoudt u wegloopen, zooals u vanmor gen deedt en ik ben kreupel, zooals u ziet. Beantwoordt mijn vragen en u kunt gaan zoo gauw als u wilt tot zoolang houd ik u vast, al was het voor een week. Nu dan, wie ben je Sinclair keek naar links en rechts en beet zich op de lippen. De sterke han den hielden hem vast als in hand boeien. „Ik zal je niet antwoorden. Je bent een onbeschaamde schurk", siste hij hartstochtelijk. „Wie geeft u het recht een heer op deze wijze aan te houden, zelfs op privaat terrein Je weet niet •wat je doet, dat zeg ik je. Ik heb het recht aan mijn kant, zoo waar als ik Sinclair heet 1" „Dank u", zei Harry, „zoo, is dat uw naam En nu, wat bettt u en wat kwam u hier doen „Ik ben een heer", betuigde Sinclair met een vloek. „Mag een fatsoenlijk man geen voet op je ellendigen grond zetten, zonder zoo beleedigd te wor- gearbeid heeft en zoo hij bij het in werking treden van dit besluit langer dan vijf en minder dan zes jaren in dienst der gemeente gearbeid heeft, zal de tweede periodieke verhooging wor den toegekend, zoodra hij zes jaar in diensteder gemeente gearbeid heeft. In geen geval worden wegens vroe gere dienstjaren méér dan twee peri odieke verhoogingen toegekend. Een gezegend oord. Terwijl de meeste gemeenten de grootste moeite hebben om de begroo tingen sluitend te maken en daarvoor de belastingschfSfef steeds sterker moe ten aandraaien, lezen wij thans dat in de Noord-Brabantsche gemeente We^- terhoven geen hoofdelijke omslag moet geheven worden. Dit mag als unicum zeker wel ge meld worden. In onze provincie waren de ingezete nen van Aardenburg jaren van het betalen van gemeentelijke belasting vrijgesteld, doch daar wordt thans ook hoofdelijke omslag geheven. Gemeente-leeningen. De 7 pet. leening van 6 millioen gul den voor de gemeente Arnhem, is be langrijk overteekend. EEN SANATORIUM VOOR ZEELAND. Aan de iiitnoodiging 'om zitting te nemen in de commissie, welke zich ten doel stelt te komen tot het stichten van een Sanatorium voor Zeeland, hebben voldaan mevrouw Unger van Brero uit Middelburg en de heeren J. H. Blum uit Aagtekerke arts D. N. van Gelderen-, Middelburg, dr. C. A. Duyvis en j. G. van Niftrik, Vlissingen; L. j. van Voort- huijzen, Domburg de Die, Goes J. Onderdijk, Middelburg dr. A. J. Hoor weg, Heinkenszand J. W. Vienings, ■Goes L. van Waes'berglie, Hulst die met' de heeren M. J. Harts, J. A. Berger en J. F. Magendans gisteren in het ge bouw van den Raad van Arbeid te Middelburg tegenwoordig waren, ten einde de eerste vergadering bij te wo nen, welke ook werd bijgewoond als belangstellende door mejuffrouw Deet- man. de provinciale huisbezoekster. Mede bereid om in de commissie zit ting te nemen, maar voor Woensdag verhinderd waren de heeren mr. J. W. Goedbloed, te Goes M. v. d. Heijde, Wissekerke ds. J. N. Pattist, Aarden burg mr. A. A. de Veer, Middelburg A. van der Weijde, Eliemeet A. Tim merman, Zierikzee G. van de Putte, Vlissingen en Jae. Welleman, Krabben- dijke. De heer M. J. Harts, voorzitter van den Raad van Arbeid, heette de aan- wezigen welkom en wees op art. 99 der Invaliditeitswet, dat ten doel heeft in validiteit te voorkomen. Reeds 8 of 10 personen zijn voor rekening van den Raad te Middelburg in een sanatorium ondergebracht, voor dezen werden een 20-tal zegels geplakt en zij kosten den Raad 3 tot 4 gulden per dag, ntaar deze uitgaven zullen later rente opleve- den „ik merk", zei Harry, „dat u niet van plan is te antwoorden. Dan zal ik u eens vertellen, wat ik zal doen, en laat ik u vooraf zeggen, dat ik een man van mijn woord ben, mijnheer Sinclair. Wanneer ik een heer aantref, die op handen en voeten door het park kruipt, en klaarblijkelijk verlangt zich te ver stoppen, dan maak ik de gevolgtrek king, dat die heer iets niet goeds in den zin heeft, en die gevolgtrekking wordt versterkt, wanneer die heer weigert te zeggen, wat hij te doen heeft. Nu zou ik u aan de politie kunnen overleveren, maar de politiepost is in het dorp, een heel eind hier vandaan en ik ben kreu pel in plaats daarvan geef ik u twee minuten om mij te zeggen wat u voor- hebt en doet u dat niet, dan zal ik tegen mijn zin gedwongen zijn u zulk een rammeling te geven als ooit een heer heeft gehad. Hef zou mij spijten het te moeten doen", voegde hij er ern stig aan toe. „Ik zou u liever laten gaan. U zou mij verplichten door eert beleefder toon aan te slaan en mij de waarheid te vertellen, zoo nauwkeurig als u in staat bent dit te doen." Sinclair draaide en wrong zich onder deze toespraak, maar zonder eenige uitwerking, en toen Harry hem ten plotte zoo door elkaar schudde, dat de zware horlogeketting rammelde en Sin clair al zijn tanden scheen te zullen verliezen, begreep hij dat voorzichtig heid de betere helft is van dapperheid. (Wordt vervolgd..)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1