iono km '^nn 150 100 25 De Vrouwe van Darracourt Gemeenferaad. No. 341 58e Jaargang 192Q DINSDAG fiiiinifirms f. YM 01 VELDE Ir, tliim Mirkt 58, Viissisocn. Teiiloen intsrc. 10 13 OCTOBER Virscbijnt dsgiiijks, gitsizomierd op Zondsg in tlgtmisn itodi Christelijks leestdager. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vliuingen en de gemeenten op Walcheren t 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rQk f 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van!4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Da abonné's, in 't bezit eener fiïoii», z?n GRATIS verze- ■'itó t«opri onoelukken voor: gulden bq levens lange ongeschikt heid tot werken CfUU een ongeluk dUU gulden bq verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim I gulden bq verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGIFTE VOOR HET BEVOLKINGS REGISTER. Burg. en Weth. van Vlïssmgen herinne ren er den ingezetenen, in verband met de t'oor de regeering voorgeschreven, wel dra te houden Tiende algemeene Volks telling, aan, dat streng zal worden ge let op de naleving der bepalingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887, (Staatsblad no. 141) en art. 7 der Alge meene Verordening van Poi/tie, en dat steeds tijdig ter gemeente-secretarie aan gifte behoort te worden gedaan voor het bevolkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan. lo. wanneer men de gemeente gaat ver laten alsdan moet een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisbiljet) worden gevraagd ter secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiter lijk binnen één maand te worden ingele verd 2o. wanneer men zich in de gemeente vestigt alsdan moet men overleggen een getuig schrift van woonplaatsverandering (ver huisbiljet), afgegeven in de vorige woon plaats 3o. wanneer men binnen de gemeente van woning verandert Het hoofd van een huisgezin is verplicht aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienst- en werkboden of kostgangers. Hij, die binnenshuis een of meer kamers bewoont, wordt als hoofd van een gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk binnen 8 dagen aan het Gemeentebestuur opgave van iederen persoon, die in het ge zin wordt opgenomen of daaruit vertrekt, inwonende dienstboden hieronder begre pen. Verzuim van aangifte kan worden ge straft met HECHTENIS of GELDBOETE. Vlissiiigen, 11 October 1920. Burg. en wem. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Hooge Raad van Arbeid over de Ziekte wet-T alma. De Hooge Raad van Arbeid heeft in een Zaterdag jl. gehouden vergadering een prae-advies van zijn commissie voor de arbeidsverzekering fot wijzi ging van de Ziektewet-Talma behan deld. De Raad besloot den minister van arbeid in overweging te geven, alvo rens tot overhaaste invoering van de Ziektewet over te gaan, met spoed een onderzoek te doen instellen naar het aantal arbeiders, dat thans krachtens collectieve arbeidsovereenkomsten ot andere regelingen op ziekengeid-uit- keeringen recht kan doen gelden, op welke wijze deze uitkeeringen zijn ge regeld en in verband met de resultaten van dat onderzoek te overwegen, of invoering van de Ziektewet nog wel is gewenscht. door CHARLES GARV1CE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 28) (Nadruk verboden.) ..Ik denk niet, dat hij het zal ver geten", zei Lucille op zachten toon. Marie Verner haalde de schouders op. „Vindt je het niet, dat je die zaak te zwaar opneemt, lieve", zei ze vriende lijk. „Het is verschrikkelijk vervelend, zoo doodeiijk te schrikken, maar ik vermoed, dat de ponnie's even -goed op hol zouden zijn gegaan, wanneer Harry Heine er bij was geweest. Bovendien moet je toegeven, dat die arme lord Merle streng behandeld is geworden. Het is al verdrietig genoeg je slechte rijkunst aan een dame vertoond te heb ben, maar nog bovendien daarover oeleedigd te worden door haar bedien- ,e- O, ik vind werkelijk dat je het den markies moet vergeven dat meen ik inderdaad „Vergeven 1" Vergeven Ik houd niet van dat woord zei Lucille ongedul dig. „Je spreekt alsof de markies van terle een oud vriend van mij is. Hij enkel een kennis, ik ken hem ternau- r1et zal ''em weinig kunnen h„t of ik hem „vergeef", zooals je net noemt, of niet '8 je naaste buurman, iieve, en De Raad lacht het immers niet uitge sloten, dat zal blijken, 'at de voorkeur zal moeten worden gegeven aan een geheel andere regeling der ziekengeld- uitkeering, waarbij de uitvoering wordt ter hand genomen door de werkgevevs- vereenigingen in samenwerking met de vakcentralen, terwijl de wet zich zou bepalen tot het opleggen aan den werk gever van de verplichting, om den ar beider ingeval van ziekte gedurende een bepaalden tijd ziekengeld uit te keeren. Een groote minderheid van den Raad achtte de instelling van een dergelijk onderzoek niet meer noodig en was van oordeel, dat met de invoering van de Ziektewet niet langer getalmd moest worden. Een Nederlandsch consulaat-generaal te Brussel. Bij Kon. besluit is te Brussel een beroeps-consulaat-generaal der Neder landen ingesteld en is mr. H. van Rom- burg benoemd tot consul-generaal dei- Nederlanden aldaar, tevens hoofd der liandeisafdeeling van Rr. Ms. gezant schap. Het ressort van het consulaat-gene raal omvat de stad Brussel en omge ving. Aan mr. Van Romburg kan in de Nederlandsche taaj geschreven worden. Een onderhoud met minister Ruys. De tijdelijke voorzitter van den Raad van ministers verleende gisteren ten korte audiëntie aan de vertegen woordigers van den R. K. bond van P. T. T. personeel „St. Petrus" en die van „Door Plicht tot Recht", eveneens be staande uit personeel van dat staats bedrijf. De lieeren Uregen den indruk, dat de regeering zich op het oogenblik ernstig bezig houdt met het vraagstuk der tractementsregeling en dat spoedig - f- .i~. Onze kolenpositie. De Haagsche redacteur van „de Maasbode" schrijft Zooals men zich herinneren zal, stond het er voor eenige maanden met onze kolenvoorziening minder rooskleurig voor. Uit Amerika kwamen geen kolen wegens gebrek aan spoorwegmateri- eel, waardoor de groote hoeveelheden, welke daar door de regeering waren aangekocht, niet naar de havens kon den worden vervoerd. De levering van kolen door Duitschland ging weliswaar nog vrij geregeld, maar men verwachtte elk oogenblik' stopzetting daarvan in verband met de groote hoeveelheden, welke als uitvloeisel van het vredes verdrag door Duitschland aan de En tente-landen moesten worden geleverd. Thans is echter onze kolenpositie en zijn ook de vooruitzichten aanmerkelijk verbeterd. De moeilijkheden, welke voor Amerika golden, zijn nu geheel opgeheven. Amerika levert volop groote hoeveelheden komen vandaar binnen. Niettegenstaande de kolen- markt in Amerika een vallende tendenz behoort een groot vriend te worden", antwoordde Marie Verner overredend. „Kibbel in 's hemels naam niet met hem, Lucille Ik merk dat je er niet op gesteld bent over de zaak te spreken maar ik heb in elk- geval mijn p-lieht gedaan. Ik beloofde den armen man zijn voorspraak te zullen wezen, dat heb ik gedaan, is het niet „Zeer welsprekend", zei Lucille droogjes. „Wij zullen over de kwestie niet verder spreken, Marie". „Heel goed, maar mij dunkt, wanneer ik lord Merle zie, mag ik hem wel zeggen, dat alle hoop op vergiffenis niet verloren is „O, jawel", zei Lucille koel, terwijl zij de kamer verliet. „Maar maar hij moet zich wel tweemaal bedenken vóór hij Harry Heme geld aanbiedt Dien avond had Lucille nog hoofd pijn, en bij die hoofdpijn tevens het onbehagelijke gevoel, dat zij fiatrr plicht niet gedaan had tegenover den man, die haar bewaard had voor ge broken ledematen, misschien wel het leven had gered. De langdurige verha len van mevrouw Dalton en het gelach van Marie Verner irriteerden haar, zoo dat zij den ontvangstsalon verliet om naar de broeikassen te gaan. Zij waren de trots van den hoofdtuinman, een Schot met uitgebreide botanische ken nis. Uit de bakken verhieven zich de bloemen-pyramiden en tusschen een groep varens was een goudvischbassin, waaruit een marmeren fontein water opspoot. Groote varens en palmen groeiden in tropischen overvloed en in vertoont, zijn deze kolen toch vrij duur tengevolge van den hoogen dollarkoers. De onzekere vooruitzichten betref fende de kolenlovering door Duitsch land zijn ook vrijwel opgeheven. De levering van de overeengekomen hoe veelheden vindt geregeld plaats. fn Engeland wordt wegens de hooge ■prijzen, die daar voor de kolen ge vraagd worden, door het rtjkskolenbu- reau nog steeds niet gekocht wel wor den door particulieren vaad|jfecenige partijen cokes én gruis i Socialisme en demi Mr. Troelstra heeft vod^^e studen ten te Leiden een redevoering gehouden over „parlement cn revolutie", waarin hij op zijn gewone manier met grooten •omhaal van woorden sprak, wat niet zeggen wil, dat men nu ook precies weet, wat men aan hem heeft, of wei- Een kant hij eigenlijk uitstuurt. Het liefst schijnt hij een paar pannetjes te gelijk op liet vuur te willen houden. Maar zeker is wel, dat liet parlement, hoe democratisch ook saamgesteld, hem niet meer bevredigt. De leider der S. D. A. P. blijkt ietwaf of erger ont goocheld door liet algemeen kiesrecht. Het heeft niet voldaan aan zijn ver wachtingen en zijn angst voor de uit werking van het vrouwenkiesrecht ver heelt hij niet. De uitslag der volgende verkiezin gen, zeide hij te Leiden, zal ons terug voeren op den weg der reactie, een ge volg van de meer consequente toepas sing der democratie, tengevolge der in voering van het vrouwen-kiesrecht. En zoo voegde hij hieraan toe een volksreferendum zal daarin geen verbetering brengen. Het zijn merkwaardige woorden en bekentenissen uit dien mond, aldus merkt het „Centrujp" op en het blad De leider der S.'D. A. P. heeft géén groot vertrouwen meer heeft hij het wel ooit gehad 1 in de uitspraak van liet algemeen kiesrecht, als welks kam pioen hij zich vroeger zoo vurig placht op te werpen. En hij is daarvoor nog meer beducht, nu ook de vrouw haar gewicht in de schaal gaat legger. De generalissimus der sociaal-demo cratie staat met de democratie... ver legen Nog één stap, en hij verklaart zich tegen haar en tegen de vormen, waarin zij belichaamd is 1 Fusie der Vrijzinnigen. „De Loods", het orgaan van den Eco- noirrischen Bond, schrijft over dit on derwerp o.m. Gelijk wij nog niet lang geleden schreven, moet de nieuwe partij, wil zij levensvatbaar wezen, niet slechts open staan voor elke godsdienstige overtui ging, maar de waarde van het gods dienstig leven voor den maatschappelij- ken vooruitgang erkennen en daarme de, hoewel zij zeker van elke gods een volière zongen de vogels zoo lustig alsof zij in het Verre Westen waren in plaats van in hef kille Engeland. Lucille wandelde een poosje langs de bakken stil van bewondering en verrukking. Toeii kreeg zij een inge ving. Een tuinman had zijn snoeimes op een der banken achtergelaten zij zette zich aan het werk en sneed een grooten bouquet van de prachtige bloe sems. Het was natuurlijk een brutaal stukje dit te doen. Maar Lucille wist dat zij van haar waren en vond dat zij het recht had daarmee te doen wat zij verkoos, er nog niet aan denkende dat de Schot de bloemen als zijn eigen dom beschouwde, en dat, wanneer hij den volgenden morgen de bres in de bloesem-rijen zou zien, hij haast flauw zou vallen, als dit voor een Schot ten minste mogelijk is. Toen zij de massa azalea's en geraniums en rozen geschikt had met een krans van teer Venushaar, hield zij een knecht staande en vroeg hem haar kamenier te roepen met haar hoed en mantel. „Ik ga een wandeling maken, Susie, en wou dat je met mij meeging", zei Lucille, toen Susie verscheen. Susie was verrukt, liep weg om haar eigen hoed te halen en kwam buiten adem terug. Zij gingen door de kas deur naar buiten, zoodat zij niet de ramen van het salon voorbij gingen, 'en Lucuille nam het pad dat rechts- streeks naar het park leidde. „Wat een prachtige bloemen, miss", zei Susie eerbiedig. „Wil ik ze voor u dragen dienstige propaganda heeft af te zien, indirect ook het godsdienstig leven be vorderen. Hierop vooral zij men in de eerste iilaats bedacht. Wil men met kans van slagen in voe ling trachten te komen met de bevol king, dan moet door de nieuwe partij- forinatic een positief program worden opgesteld. Het is, dunkt ons, hier de plaats niet op de bijzonderheden van zulk een program in te gaan. De taak der voorbereiding ervan dient overge laten aan de leiders van het te vormen bloc zelf. De omstandigheden dwingen er toe dat daarin groote aandacht wor de geschonken aan het productievraag- st.uk, aan de plaats der arbeiders en hunne organisaties in het voortbren- gingsproces en aan de internationale financieele en economische vraagstuk ken. Maar opdat het weerklank vinde bij die deelen der bevolking voor wie het bestemd is, stelle het buiten twijfel eenerzijds dat men van revolutionaire pogingen tot vernieuwing der maat schappij niet gediend is en dat men zicli daartegen zal verzetten, onder welke meer of minder smakelijke leuze die ook worden aangediend en ander zijds, dat men maatschappelijk conser vatisme schuwt en begrijpt, dat de bes ten onder de zoogenaamd „lagere klas sen" een hooger stoffelijk levenspeil verlangen, niet slechts om dien mate- rieelen levensstandaard zelf, maar vooral als onmisbare voorwaarde voor een waarlijk vrije en hoogere ontwikke ling van het geestes- en het gemoeds leven. De regeeringssteun voor middenstands- bouw. Het „Bbld." verneemt, dat thans bij de gemeentelijke autoriteiten de voor waarden bekend zijn, waaronder de re geering bereid is den particulieren mid- !ilry»i--™ixwoningboiiw te steunen. Zij is bereid een uifkeering a tonus perdu te verstrekken van vijf en twintig gul den per vierkanten meter vloeropper vlakte voor iedere woning. Daarvan mag de oppervlakte de honderd vier kante meters niet te boven gaan. zoo dat de middenstandswoningen, met de ze regeeringssubsidie gebouwd, ten hoogste een inhoud mogen hebben van driehonderd kubieke meters. Voor het overige zouden de particu liere middenstandswoningbouwers ge heel vrij zij ook in de hiuirbepaling. Wanneer zij van die vrijheid zouden gebruik maken om buitensporig hooge huren te eischen en huurders zich daar over bij de autoriteiten beklagen, zal door arbitrage worden bepaald, hoe hoog de huren in redelijkheid mogen zijn. De houding der regeering tegenover de stakers. Naar „de Maasbode" verneemt, zul len de stakers, op vermoedelijk een enkele uitzondering na, allen weder in vasten dienst genomen worden met een proeftijd van 5 jaar. Dit geldt niet voor Verstrooid reikte Lucille ze haar toe, doch trok de hand weer terug. „Neen, neen, ik zal ze zelf dragen", zei ze. „Weet je wat ik er mee ga doen, Susie „Neen, miss." „Dat zal je zien", zei Lucille. Susie bleef 'zwijgend en nieuwsgierig naast haar loopen, tot Lucille eens klaps stilhield. ,.li< ben den weg kwijt", zei ze. „Waar is de hut „Bij de volgende bocht, miss", zei Susie verwonderd, toen helderde haar gezichtje op. „O, miss, ik weet wat u gaat doen, u gaat ze mijnheer Harry Herne brengen O, wat zal hij er ge lukkig mee wezen Hoe goed van u, miss „Ja, ik ga ze Harry Herne brengen, Susie", zei Lucille bijna streng, „maar ik ben in het geheel niet goed ik ben alleen rechtvaardig. Harry Herne be wees mij van morgen een grooten dienst en ik heb hem er niet eens voor bedankt. Om mijn spijt daarover te be tuigen stuurde ik hem de druiven en gelei, maar die gaï hij weg, zoodat hij nu zonder bedankje ook nog zit en nu ga ik hem deze bloemen brengen om hem tc toonen dat ik niet ondankbaar ben, wanneer een .bedien wanneer iemand mij zulk een grooten dienst bewijst." „Ja, miss", zei Susie stil verrukt. „Ik begrijp het. Niet dat mijnheer Harry een bedankje noodig heeft, omdat hij u geholpen heeft. Kijk, er is geen man op de plaats, miss, die niet voor u in de 8 bondsbestuursleden. aan wie ont slag is aangezegd. Een dubbelzinnig advies. Het dagelijksech bestuur van den bond van inspecteurs der gemeente politie in Nederland heeft in verband met de motie van 'J dagelijksch bestuur van den Algemeene Bond van Politie personeel inzake het optreden van de politie bij de P. T. T.-staking dit laat ste bestuur opheldering gevraagd over het z. i. dubbelzinnig advies, aan de leden van zijn bond gegeven, en zijn ernstigen wrevel over dergelijke dub belzinnigheid van zijn leidingsadviezen geuit. Een schip voor de Holland-Amerika lijn. Van de werf „Nijverheid" van de Naanrlooze Vennootschap C. van der Giessen Zonen te Krimpen a/ IJsei, is met goed gevolg te water gelaten het stoomschip „Burgerdijk", gebouwd voor de HollandAmerika Lijn. De hoofd.metingen van het schip zijn als volgt lengte tusschen loodlijnen 400' 0", breedte op spanten 54'0", holte tot shelterdek 39'0". Het laadvermo gen bedraagt pl.m. 10.000 ton op een diepgang van p.Im. 29'6". Het schip, dat drie doorloopende dekken heeft, wordt door 4 waterdichte schotten ver deeld in 4 laadruimen, 2 dieptanks en een dwarsbupsér. Deze is, evenals de dubbele bodem en de pieken, ingericht voor stookolie. De machine-installatie, welke geleverd zal worden door de firma Harland éi Wolft te Belfast, be staat uit 3 Schotsche ketels, ingericht voor het stoken van olie, voorzien van Hawden's forced draught en Schmidt superheater, benevens een Brown Cur tis turbine-installatie met tandrad overbrenging. Genoemde werf heeft nog drie stoomschepen voor de Hol land—Amerika Lijn in bestelling. Spoedeischentle vergadering van Maandag 11 Octoberdes avonds 9 uur. Voorzitter de heer Al. Laernoes. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de heer Lindeijer met kennisgeving en verder de heer Vermaas. Het eerst werd aan de orde gesteld het voorstel van Burg. en Weth. tot verhoo ging van het woningbouwvoorschot met ƒ72000 aan ..Gemeenschappelijk Belang'', welk voorstel in de vergadering van 1 Oc tober was aangehouden. De commissie voor de fabricage advi seert zich bij het voorstel neer te leggen. De heer De Meij had gaarne gezien, dat de commissie had aangegeven op welke wijze hel tekort is ontstaan. Het rapport maakt op hem den indruk dat niet de grootst mogelijke waarborg is gegeven voor solieden woningbouw. Hij hoopt dat dat dit in het vervolg niet meer zal voor komen. De heer Van Niftrik gaf toe, dat door de leiding in alle opzichten niet gedaan is wat gedaan had moeten worden. De vereeniging valt evenwel geen ver- het water zou springen, wanneer u dat verlangde Vooral wanneer hij kon zwemmen", zei Lucille lachend. ,,Wees niet zoo dwaas, Susie. O, hier zijn wij er", hield zij eensklaps op, toen zij plotse ling voor de hut stonden. „Ja, miss", zei Susie, en ging naai de deur om aan te kloppen. Even later kwam Susie haastig naar Lucille terug, die een weinig be dremmeld achter haar aan was geko men. „Hij is er niet, miss", zuchtte zij. ,,Dat doet er niet toe", zei Lucille. „Zet dan de bloemen op tafel." Susie keerde terug, en Lucille dren telde haar achterna. Susie verdween in de hut, maar kwam het volgende oogenblik weer te voorschijn met stra lende oogen en open lippen. „O, miss", riep zij uit, „wat een mooie kleine kamer Komt u eens bin nen om te kijken Lucille glimlachte toegevend, maar schudde het hoofd. „Toe, doet u liet, miss", hield Susie aan, „heel even, miss." Lucille schudde het hoofd opnieuw, maar ging toch naar de hut toe. „Zef de bloemen op de tafel en kom dadelijk mee, Susie", zei ze streng. „Ja, miss", antwoordde Susie, maar keek toch nog even bewonderend de kamer in. „Hemel, wie zou dat hebben gedacht, miss. Het is een schillderij (Wordt vervolgd.) -

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1