100 00 Di Vrouwe van Darraceurt DONDERDAG 7 OCTOBER KAMEROVERZICHT. 11 i 1 van een hand, a Hl 11 ^lilu voet of oog IfJlf GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND IVO* 337 SISP250 ABONNEMENTSPRIJS: Voor VllMingen en ae gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unie 4.70. Afzonderlfke nummers 5 cent liigmFirms f. VU SE VELDE it., Kisini Msrkt 58, VtissleQin. ïtiiicen intarc. iO ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regeis f 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.— Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel Virssffijst Olijks,' litsizeeÉfd op Mn ts ilgamaan irkssdt Ohristaiiib ieestdapn Os abonné's, in 't bezit eener i-oiis, zijn GRATIS verze- :Sfd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk *5inn galden gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen doen Te weten dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van den len October jl. tot le den der vaste commission uit hun midden zijn benoemd in de Commissie voor de Strafverorde ningen Voorzitterde Burgemeester leden de heeren P. Merckens, T. Manse, A. Sta- verman en L. P. van Oorschot. in de Commissie voor de Gemeentewer ken Voorzitter de heer J. G. var» Niftrik leden de heeren W. L. lliisón, G. F. Lin deijer, P. Merckens, -M. Laernoes, G. van de Putte en J. Post. in de Commissie voor de Financiën Voorzitter de heer H. J. Tichelman leden de heeren A. Staverman, J. P. Ver maas, A. C. van Hal en H. C. V. Sorel. in de Commissie voor het Havenbedrijf Voorzitter de heer M. Laernoes leden de heeren J. G. van Niftrik, H. J. Tichei man, P. F. Auer, W. L. Huson, J. de Meij en L. P. van Oorschot. In de Commissie voor het Grondbedrijf Voorzitter de heer M. Laernoes leden de heeren W. L. Huson, j. de Meij. G. van de Putte, F. L. Hensel en H. C. V. Sorel. in de Commissie voor de Levensmidde len Voorzitter de heer J. G. van Niftrik le den de heeren G. van de Putte. T. Manse, G. F. Lindeijer, F. L. Hensel en J. E. C. Baast. In de Commissie voor het Badbedrijf Voorzitter de heer M. Laernoes leden de heeren T. Manse, J. P. Vermaas en F. L. Hensel. In de Commissie', voor de Groente- en Fruitveiling Voorzatter 'cle héér M. Laernoes léden de heeren P. F. Auer, G. F. Lindeijer. G. van de Putte cii S J. HJIIinga. In de Commissie voor de Oudheidkundi ge Verzameling Voorzitter de Burgemeester "leden de heeren P. F. Auer en A. Staverman. In de Commissie voor de bezwaarschrif ten, plaatselijk directe belasting naar het inkomen Voorzitter: de heer W. L. Huson leden de heeren A. C. van Hal, G. van de Putte. A. Staverman. J. E. C. Haast en J. Post. Vlissingen, 6 October 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ZEEMILITIE. De bijzondere aandacht van belangheb bende ingeschrevenen voor de lichting der militie 1921 wordt gevestigd op de gele genheid tot plaatsing bij de zeemilitie in een der navolgende betrekkingen ma troos, stoker, monteur, torpedomaker, ma- chinedrijver, "scheerder, ziekenverpleger, schrijver, kok, hofmeester. Zij, die .een beroep uitoefenen, dat hen Voor deze betrekkingen geschikt doet zijn FEUILLETON door CHARLES GARV1CE. Geautoriseerde vertaling van 1. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 24) (Nadruk verboden.) Terwijl zij die vraag deed, keek zij hem aan, zij gaf er niet ont wat het antwoord zou zijn, maar stelde zich zelf een andere vraag Had hij haar 'met Sinclair samengezien .Dat weet ik", zei hij, ..ik heb haar juist verlaten. Wij hadden het spijt roij het te moeten zeggen een klein ongeluk. De ponnie's slecht gedres seerde beesten sloegen op hol." »0, hemd J Is miss Darracourt ge wond -Niet in het minst, maar zij is, vrees lk, zeer geschrokken," dk moet naar haar toe" zei ze. „Ëeii johgihénscli mende Harry Heme Harry Heme was het niet Terwijl zij dien naam uitsprak, keek ZlJ hem oogenschijnlijk onschuldig aan, en zag hem, meester als hij over zich- e was, slechts even zijn dunne lippen samentrekken. was niet met haar", zei hij. -,,lk reed." v-°' ..hemel met éeh uitdrukking n spijt. „Ik vrees dat miss Darracourt het u nooit zal vergeven en die zich nog niet bij den-Keuringsraad voor de zeemilitie hadden aangemeld, kun nen zich daarvoor alsnog voor 10 October a.s. opgever, bij den Burgemeester, liefst met overlegging van diploma's, getuig schriften of andere bescheiden, waaruit hun geschiktheid voor de gewensclrte betrek king is af te leiden. Belanghebbenden zullen echter rekening hebben te houden met cTe mogelijkheid, dat aan hun verzoek om inlijving bij de zee militie niet kan worden voldaan of dat zij bij de zeemilitie worden geplaatst in een andere betrekking, dan de door hen meest gewenschte. Ingelijfden bij de zeemilitie worden voor eerste oefening ten hoogste 8V2 maand in dienst gehouden, hebben slechts eenmaal een herhalingsoefening te völgen en zijn vrij van -landweerplicht. Vlissingen. 7 October 1920. De Burgemeester van Vlissingen. VAN WOELDEREN. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. P. Kousemaker, brood bakker alhier, om vergunning tot uitbrei ding van de bestaande bakkerij, door plaat sing van een tweeden dubbelen heeten- luchtoven en één electro-motor van 1 P.K. in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen. sectie D no. 1S011677 (ged. 'aan de Paardenstraat, alhier dat dit verzoek met de bijlagen, te begin nen met Donderdag den 7en October 7920 op de gemeente-secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien. zijnde den 21 Oc tober 1920, ten raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het uitbreiden dier in- r Titing in te brengen, zullende zij die niet cvereéhkomstig art. 7 der Hinderwet voor liet gemeentebestuur of een of meer zijn ei' leden zijn verschenen, teneinde hunne 'be zwaren mondeling roe te lichten, niet tot' beroep gerechtigd zijn. terwijl gedurende' drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeen te-secretarie. 3e afdeeling. van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan geno men worden. Vlissingen. den 6 October 1920. BurEc. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen en 7 der Hinderwet, geven bi»" deze kennis, dat bij hen is' ingekomen een verzoek van J. Beun, broodbakker al hier, om vergunning tot uitbreiding van de bestaande bakkerij, door plaatsing van één eiectro-motor van 1 /2 P.K., met kneea-ma- chine, in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen. sectie A no. 1943, aan de G1 acisstraat alhier dat dit verzoek met de bijlagen, te begin nen met Donderdag den 7en October 1920 op de gemeente-secretarie, 3e afdeeling. ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien. zijnde den 21 Oc tober 1920. ten raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het uitbreiden dier in richting in te brengen, zullende zij die niet Hij bleef eeti.oogenblik zwijgen, toen keek hij haar recht in de oogen gedu rende een twintig tellen. ..Ik vertrouw van wel", zei hij rustig, ..en ik geloof, dat ik u moet verzoeken haar daartoe over re halen, miss Ver ne r." „Ik riep zij uit met een lachje. „Hoe kan ik haar overhalen en waarom zou ik dat doen vervolgde zi], terwijl zij hem tusschen haar half gesloten oog leden door aanzag. Weer zweeg hij voor een paar se conden, toen zei hij kalm met een glimlachje, dat op een grijnslach ge leek ..Hebt u dikwijls last van aange- zichtspijn, miss Verner?" „ja", antwoordde zij, haar oogen onschuldig opslaand. „Dat vertelde ik u zoo even reeds, lord Mei re". „Och, hemel, hoe treurig Was dat uw gewone medische hulp met wien ilc u zoo even zag Zij werd bleek en de flikkering in haar verdween onder zijn kónden stalen blik. „Mijn mijn medische hulp ik weet niet, wat u bedoelt, lord Merle." „Ik bedoel dien heer met dien zwar ten knevel en die vuurroode das. dien heer met dien zwarten horlogeketting en die massa ringen, die u voor een paar minuten verliet", zei hij kalm. Zij staarde op den grond, dan van links naar rechts als een optgejaagd dier, maar haar moed kwam weer bo ven en zij lachte. c\C-reerikomstig art. 7 der Hinderwet voo'r het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe.te lichten, niet tot beroep 'gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dar tijdstip, ter gemeen te-secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan geno men worden. Vlissingen. den 6 October 1920. Bnrg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. EERSTE KAMER. Vergadering vah Woensda De Eerste Kamer kwam heden bijeen ter behandeling van de nieuwe Lager Onderwijswet. Hoewel het vaststaat dat deze wet ook door deze Kamer zal worden aangenomen, kwam er toeh eenig verzet en wel, gelijk te begrijpen valt, tegen de punter, welke ook in de Tweede Kamer op den voorgrond zijn gesteld en daar aanleiding gaven tot verzet tegen de wet. De Minister heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat geen sprake mag zijn van over winnaars en overwonnenen bij de pact ficatie op onderwijsgebied. Eén der punten uit de wet die tchter een gevaar zijn voor een eerlijke uitvoering van de gelijkstelling, is het openblijven van de mogelijkheid dat bizondere scholen uit particuliere kassen zullen-worden ge steund. Daardoor aldus betoogde in de .eerste plaats de heer Van der Feitz heeft de openbare school onder ver zwarende omstandigheden te concur reeren, hetgeen er tot moet leiden dat zij het pleit verliest en. tot armenschool met.de minder goed*--/ai .worden, een loyale concurrentie is daardoor uitgesloten, hetgeen even eens het geval is wanneer de bizondere scholen zelfstandig kunnen beoordeeien of zij siirnumeraire onderwijzers zullen aanstellen. Evenmin achtte deze afge vaardigde het billijk, dat vuor de open bare school het ambijlantisme is afge schaft, terwijl het de bizondere school vrij blijft staan om dit aan te houden. Een verdediging va# het behoud van het Fransch op de lagere school kun nen wij wel laten rusten. Dit punt is wel geheel en al uitgeput. Een typische tegenstelling vormden de heer Van der feltz en mevrouw PothuisSrnidt. De eerste achtte een gelijkstelling ook verbroken door de bepaling dat het ihibulantisme der schoolhoofden voor d: openbare scho len was afgeschaft litar dat het aan de besturen der bizjndere scholen is overgelaten om daarcer zelf te beslis sen. De laatste achtte leze ongeiiikheid in het voordeel van d< openbare school omdat zij het ambulaidsme een ernstig nadeel achtte. Voor de gemeentel sturen kwam de heer Bergsaia op. De2' wet legt nieuwe zware lasten op de jemeenten en het ..O. hij f Dat wai een photograaf. die mij vroeg miss Eirracourt over te halen hem toe te taan het huis te kieken." .,0", zei hij. „Voof een photograaf waren zijn manieren pog af familiaar, om niet te zeggen riendschappelijk. lk weet weinig van zjlke menschen af, en vraag alleen it belangstelling maar hebben photogijfen de gewoonte iedere jongedame tejmhelzen, die zij toevallig ontmoeten, f was dit jonge- menseh een uitzondeng op den alge- meenen regel Haar adem stokt en krampachtig kneep zij de handen aam. maar haar oogen ontmoetten och dapper zijn kouden. half spottencn, onderzoeken den blik. „Zijn alle n rkiezen spionnen op luistervinken, of nt u een uitzon dering op den algeirenen regel, lord Merle Hij glimlachte. „U is niet op uulmondje gevallen, miss Verner. en mi slag werd goed gepareerd. Ik bcworir intusschen uw vlugheid tneef tlS'n u geest. Bét eerste oogenblik. dat ik u g, wist ik, dat Darracourt vereerd is geworden met de tegemvoordighe dame even verstand Zij nam een afv aan. met een strak geperste lippen. „Ik verzoek u i zijn, wanneer ik er i toevoeg, dat ik mij zelt' voorW*Nd. noodig ,jn' "at zal moeilijk gaan die te dragen. Voorts vreesde -hij dat het Mulo-onderwijs niet tot zijn recht zal komen bij gebrek aan leerkrachten. Door enkele leden werd de wet krach tig verdedigd. De heeren Van der Hoe ven, Van der Maesen de Sombreff en Gillissen spraken in gunstigen geest; maarook van de overzijde werden woorden van sympathie gesproken, o.a. door den heer Smeenge, die echter be treurde. dat de oudercommissie geen wettelijke regeling had verkregen. Hij verwachtte van die commissies zeer veel goeds voor het onderwijs en de school. Ten slotte pleitte de heer Van Nierop voor meer steun van het rijk aan de gemeenten, die 6l2 moeten vergoe den voor de bestaande scholen en die zelfs niet tegen. 7 7 kunnen leenen. Geen uitbreiding van het aantal Kamerleden. Tegenover de door velen begeerde Uitbreiding van het ledental der Twee de Kamer tot twee honderd, staan wij uiterst sceptisch, aldus schrijft de anti-rev. ..Rotterdammer". Vlugger afdoening van zaken is wan deze uitbreiding niet te wachten, veel eer belemmering van den geregelden gang van de werkzaamheden. Bovendien zal meer dan één partij door dergelijke uitzetting van het le dental moeilijkheid ondervinden bi; de keuze van geschikte candidaten. De werkwijze zal door de toevoeging van het tweede honderdtal niet wor den gebaat en daling van het peil der Kamer zal het waarschijnlijk gevolg wezen. Handhaving van het oude honderd ■s-i uiatK -gewenseht. en het zou ons verblijden indien her spoedig te verwachten rapport der Grondwetscommissie niet die booze plannen beraamt, welke algemeen aan haar worden toeegschreven. Rijksambtenaren en het georganiseerd overleg. In verband met de actie die door een deel der rijksambtenaren wordt ge voerd tegen het pas gepubliceerde voorstel, dat de centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenaren zaken na langdurige beraadslagingen heeft besloten aan de regeering te doen, wordt aan het Haagsehe Corresponden- iieburèa'u het volgende medegedeeld Zooals het bureau der bedoelde commissie heeft gepubliceerd, wordt voorgesteld, om boven en behalve de door de regeering reeds toegezegde wijziging van de minima en maxima der laagste salarisschalen en de wij ziging van den kinderbijslag, aan alle rijksambtenaren vanaf 1 October jl. een salaris'verhooging toe te kennen van 5 met uitsluitend voor de gehuwden een minimum van f 200 in stand plaatsen der eerste klasse, van 150 van een jonge als mooi." chtende houding zicht en samen- t beleedigend te lat het voor mij mij binnenkort verzekerde van de vriendschap van die jongedame. Beleedig ik u „Ga voort", zei ze nauwelijks hoor baar. „Ik ben benieuwd wat er volgen zal." „Buitengewoon goed geantwoord", zei hij met een lichte buiging, „lk zal u niet langer in de onzekerheid laten dan noodig is. Miss Verner, ik weet niet of u mij voor een openhartig iemand aanziet Een flauw, minachtend lachje kwam over haar gezicht. „Neen zei hij minzaam. „Dan is uw oordeel gewoonlijk juist nu verkeerd. !k ben de meest openhartige man, wanneer ik begrijp, dat ik door oprechtheid mijn doe! kan bereiken." Hij sloeg zijn oogen op en lachte haar zacht en vriendelijk toe. ,in dat geval ben ik er zeker van dat enkel oprechtheid mij kan helpen. Er zijn sommige geesten, waarmee het tijd vermorsen zou zijn, list te gebruiken of te veinzen. U, mijn beste miss Verner, is een van die geesten," „Daarom wj|{ u oprecht zijn W „Daarom zal ik even openhartig tot miss Verner spreken, alsof ik 't woord voerde tot mijn eigen geweten." „In de veronderstelling, dat'u er een bezit", viel zij haastig uit. „in de veronderstelling, dat ik er een bezit", stemde hij zachtzinnig toe. „En nu kom ik zonder verderen ont haal tot de kwestie, miss Verner, lk wensch een plan uit te voeren, en daar voor heb ik uwe hulp noodig. Ik hoop, in die der tweede klasse en 100 in die der derde klasse. Daarenboven zal worden in overweging gegeven om aan de uitbreiding, die de regeering zich voorstelt te geven aan den kinderbij slag, terugwerkende kracht te verlee- nen tot 1 April jl. De beteekenis van dit voorstel, dat zóoals blijktmoet worden beschouwd als aanvulling op het reeds bekende voornemen der regeering, is, dat van af 1. October het salaris van alle gehuw den zonder kinderen, die een salaris hebben van f 2000 of minder (hieron der vallen o.a. vrijwel alle vaklieden en ook de groote groep bestellers) w ordt verhoogd met ten minste 10 Hebben zij één kind, dan wordt de verhooging 12% hebben zij 2 kin deren dan wordt de verhooging 15 Voor een gehuwd bestelier met twee kinderen, die een maximum salaris heeft van f 1800, hetwelk na aftrek van pensioenkorting enz. netto komt op 31.50 per week plus vrije bovenklee- ding, bedraagt de verhooging volgens het voorstel der commissie 300 per jaar, of p!m. 6 per week. Voor de ambtenaren, met een salaris van f 4000 of meer, bedraagt de ver hooging wanneer zij ongehuwd zijn of gehuwd zijn doch geen kinderen heb ben 5 van het salaris hebben zij eén kind dan bedraagt de verhooging 7'/2 hebben zij 2 kinderen dan wordt de verhooging 10 van het tegen woordige salaris. Zooals bekend, is door de neutrale organisaties, waartoe o.a. een zeer groot deel van het personeel der pos terijen en telegrafie behoort, als eisen gesteld uitkeering van een maand sala ris mét een minimum van 200. Beschouwt men nu een gehuwd amb tenaar met twee kinderen, wiens sala ris f 2000 of minder bedraagt, dan zou hij bij inwilliging van den eisch der nku'traiê organisatie, "bij welke eisch tie van regeeringswege toegezegde uit breiding der kinderbijslag achterwege zou blijven, over 1920 200 meer sala-j ris ontvangen. Wordt het voorstel der centrale commissie van georganiseerd overleg in zijn gehee! door de regeering over genomen, dan ontvangen deze 'ambtt-- naren 1. over het tijdvak van 1 April tot 1 October f 50 extra aan kinderbijslag 2. van 1 October af een verhooging in salaris (kinderbijslag inbegrepen) van 15 Liet de eisch der neutrale organisatie het salaris na 1 Januari op dezelfde hoogte als thans, bij het voor stel der centrale commissie, dan blijft de verhooging na 1 januari doorloopen.- Passen NederlandBelgië. De redacteur van „de Maasbode" te- Brussel seint d.'d. 6 dezer Ingevolge eene overeenkomst met de Nederlandsche regeering zal, te begin nen met 15 October aanstaande, aan de Nederlandsche en Belgische onder danen voor de reizen naar beide lan den, een bijzonder visum worden ver vat ons gesprek uw aangezichtspijn niet zal verergeren." „Wat is uw plan vroeg Marie. „Praat niet over mijn aangezichtspijn, die is over." „O, daar ben ik blij om. Mijn plan is dit, miss Verner. Ik ben een edelman, en een arme. Mijn vader bezat ai dit land, deze plaats, die nu het eigendom is van uw vriendin, miss Darracourt. Zij zit nu, om zoo te zeggen, op den zetel van mijn voorvaders, ik geloof wel, dat u het begrijpelijk zult vinden, dat ik verlangend ben dat alles terug te krij gen. "Hij sprak zoo kalm en zacht, ais- of hij een grooite, moreele waarheid verkondigde. „Er zijn slechts twee we gen om het terug te krijgen de eene door het te koopen, maar, helaas, ik heb geen geld de andere door met de tegenwoordige eigenares te trouwen." Toen zweeg hij voor een oogeniblik, terwijl hij rondkeek alsof hij de schoon heden van de natuur rondom bewon derde. „Daarom ben ik besloten haar te trouwen," „Wannéér zij wil", zei ze langzaam. „Natuurlijk Maar ik geloof wel, dat zij zal willen, vooral wanneer ik uw medewerking heb. Ik vertrouw, dat u mij wilt bijstaan Er heerschte een oogenblik stilte, toen zag zij hem aan. „En wanneer ik weiger (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1