1000 150 100 25 WOENSDAG OCTOBER cnn^^qnn De Vrouwe van Darraceurt sas No. 236 1®20 UUU een ongeluk UUU ABONNEMENTSPRIJSVoor Vliitingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per drie maanden. Franco door het geheele rljlc 12.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unle 4.70. Afzonderlijke nummer» 5 cent lltfiviFirms f. VIN OE VE10E Ir, Iliini Mirkt 58, Minimin. Tiliioon intirc. 10 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Yirscbitnt dagaiijks, Bitgizondifd op Zondag on olgomoon erkondo Ctirisieiijko teestdagon 15» abonnê'», in 't bezit eener poli», zijn QRATIS verze- -•fd trpen onpelukken voor: gulden bfl levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij verliet van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger BINNENLAND Eerste Kamer-verkiezing. 'De Provinciale Staten van Noord- Brabant hebben gisteren tot lid van de Eerste Kamer gekozen den heer H. J. M. Blomjous te Tilburg bij derde stem ming met 27 stemmen tegen 16 op den heer P. de Wit te Helmond en 5 blanco (beiden katholiek.) Zeeongevallen-verzekering. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een nota van wijzigingen betreffende liet wetsontwerp tot verzekering van personen, werkzaam in het zeevaartbe- drijf en in liet zeevisscherijbedrijf. tegen de geldelijke gevolgen van bedrijfson gevallen. Het stelsel van liet 4 December 1912 ingediende wetsontwerp is zoo goed ais ongewijzigd gebleven. Behouden is in het bijzonder de regeling van de orga nisatie der verzekering, zoodat met de uitvoering zal blijven belast de van rechtswege alle betrokken werkgevers omvattende Zeebedrijfsvereeniging. De eenige meer principieele verande ring ligt in de regeling van de uitkee- ringen. waarop bij ongeval aanspraak zal bestaan. Terwijl 't oorspronkelijk ontwerp den door een bedrijfsongeval getroffen ver zekerde ter zake van door een ongeval veroorzaakte arbeidsongeschiktheid ge durende de eerste drie maanden na het ongeval slechts een persoonlijke vorde ring tot uitkecring van schadeloosstel ling jegens den werkgever geven, wordt thans voorgesteld dat de Zeebe drijfsvereeniging aanstonds na het on geval tot uitkeering zal zijn gehouden. De overige wijzigingen en aanvullin gen zijn niet van principieelen aard en houden in hoofdzaak verband met de wijzigingen, bij het ontwerp tot herzie ning der Ongevallenwet 1901 in die wet voorgesteld. De minister van arbeid, van land bouw, nijverheid en handel en van bui- tenlandsche zaken lichten nog uitvoerig toe, waarom zij gemeend hebben het wetsontwerp van minister Talma te moeten overnemen en waarom zij de oplossing van het vraagstuk van de verzekering der arbeiders in de hier bedoelde bedrijven niet hebben gezocht, binnen het raam der thans geldende Zeeongevallenwet 1919. Zij zetten uiteen dat van de eigenlijke verzekering als bij de Ongevallenwet 1901 naar het stelseL der wet van 1919 geen sprake is. De wettelijke regeling is van privaatrechtelijken aard, zoodat voor den schepeling geen volstrekte ze kerheid bestaat, dat hij het he'in toeko mende inderdaad zal ontvangen. In de tweede plaats gold de overwe ging, dat bij het betrekkelijk gering aantal werkgevende arbeiders In de be doelde bedrijven de goede uitvoering der verzekering alleen dan mogelijk is, wanneer de instelling, welke de verze kering uitvoert, alle werkgevers en ar beiders omvat. De aard van de beide bedrijven doet verder en dit gold als de derde overweging de medewer- FEUILLETON door CHARLES QARVICE. Geautoriseerde vertaling van 1. P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 23) (Nadruk verboden.) .Wie denkt er over om weg te gaan. jij dwaze, koppige jongen fluisterde zij. terwijl zij haar armen om zijn hals -loeg en de lippen tegen zijn wang drukte, „kom. wees niet zoo mal om boos te worden om een hersenschim. Je 'bent jaloerseh als een Othello en met even weinig reden. Maar, 'beste, ik vrees, dat ik nu moet weggaan •Gaan I" riep hij knorrig uit. „Waar om Je bent niet langer dan vijf minu ten hier >,Een lange vijf minuten", zei ze met een kalmeerend lachje. „Je vergeet, dat 'k mijn eigen meester niet 'ben. beste, et dat tnen mij kan noodig hebben". ■•Blijf nog een oogenblik". smeekte mj. „Wie weet wanneer ik je zal terug zien Het is een lange en dure reis "aar Londen, en ik kan niet altijd weg gaan." Zij slaakte een dankbare zucht, h ?,en' ie kunt niet dikwijls komen, este zei ze. „Ont op deze manier te 's gevaarlijk. Je zou direct naar mus moeten komen en ronduit naar king van de werkgevers voor een goede uitvoering der verzekering noodzakelijk schijnen. Be ministers hebben nog overwogen of het niet mogelijk zoude zijn aan de vereeniging. Zee-Risico de gelegenheid te operreti op het onderhavige gebied werkzaam te'blijven. Daarom is aan het bestuur der Zeebedrijfsvereeniging de bevoegdheid toegekend een administra teur te benoemen, die onder de verant woordelijkheid van dat bestuur en in zijn naam al datgene zal kunnen ver richten, hetgeen niet krachtens de wet door de algemeene vergadering der Zeebedrijfsvereeniging zal moeten wor den verricht. Vrijwillige ouderdomsverzekering Overeenkomstig een regeling, door het departement van arbeid en de Ra den van Arbeid vastgesteld, zullen, volgens het „Hbld.", aan alle gemeen tebesturen een aantal kennisgevingen, in korten brochurevorm vastgesteld, worden gezonden met verzoek deze bij aangiften van huwelijk en geboorte ter gemeente-secretarie uit te reiken,waar in .het belang van vrijwillige ouder domsverzekering wordt aangetoond. Arbeidswet. Bij de behandeling van de interpella tie-Schaper in de vergadering der Tweede Kamer van 3 Juni jl. deelde de minister van arbeid mede, dat het in zijn bedoeling lag, na de inwerking treding der bepalingen van de Arbeids wet 1919 betreffende de arbeids- en rusttijden in fabrieken of werkplaatsen achtereenvolgens het in werking treden te bevorderen van de bepalingen van genoemde wet betreffende de arbeids- en rusttijden in winkels, verplegings- inrichtingen. apotheken, koffiehuizen en hotels, kantoren en eindelijk betreften- de.den arbeid buiten een der genoemde inrichtingen. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de minister besloten, in deze volg orde in zooverre wijziging te brengen, dat thans eerst de inwerkingtreding voorbereid wordt van de bepalingen van genoemde wet betreffende de ar beids- en rusttijden in kantoren. Misère in de metaalindustrie. Het verbond van Nederlandsche Fa- brikanten-vereenigingen heeft aan den minister van koloniën het volgende te legram gezonden In verband met den steeds dalenden inarkenkoers ontgaan meer en meer op drachten aan Nederlandsche fabrikan, ten, vooral in de metaalnijverheid. Wij dringen er met klem bij U op aan, reke ning te willen houden met het ernstige gevaar voor onherstelbare verschrom peling onzer metaalnijverheid tengevol ge van voorbijgaande invloeden. Tevens houde U rekening met de onzekerheid omtrent het tijdstip van levering der in Duitschland gedane opdrachten." Tienduizend Weensche kinderen in gevaar. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft dringende beden om hulp mij vragen, maar dan zullen er vragen gedaan worden, is het niet En wij hebben besloten ons geheim nog een poos te bewaren, tot wij beroemd zijn niet waar vleide zij. „Ja", stemde 'hij mistroostig toe. „Neen. ik denk er niet over daar aan het huis te komen." „Neen, het is beter, dat ik bij jou kom", zei ze nadenkend. „Wil je Wil je, Marieriep hij gretig uit. „Wij zullen zien. Wanneer je belooft de beste, beste jongen te zijn, geloof ik wel een dag te kunnen uitbreken." „O, doe dat eens", drong hij aan. „Kom en hoor mij zingen in de Orien tal. Er gaat nog een late trein terug, weet je. Kom, Marie, beloof het mij." „Goed", zei zij. Zij zou hem alles en nog wat hebben beloofd om te maken, dat !hij wegging. „En nu, beste, is de minuut voorbij. Ik zal je morgen schrij ven en heel dikwijls „Ja", zei hij onrustig, „en vertel mij alles. Hoor je alles en alles, ik moet alles van die menschen weten en of ze vriendelijk voor je zijn. Studeer trouw, Marie. Denk aan de toekomst die voor je ligt. de toekomst, waarin wij man en vrouw zullen zijn en ons fortuin maken „Dat zal ik, beste, dat zal ik", be loofde zij. „Hoe sta je met je geld vroeg hij, terwijl hij opstaande, in zijn zakken grabbelde .Tk ben niet goed bij kas, ontvangen van het Nederlandsche hulp comité te Weenen, daar de levensntid- delenvoorraden, waarover dit comité nóg slechts beschikt, zoowel ten behoe ve zijner beide vpcantie-kolonies als voor de voeding van 10.000 kleine kin deren en zuigelingen, welke voedseluit- deeling dagelijks sinds December 1919 plaats heeft, tot een minimum zijn ge slonken en het Nederlandsche Roode Kruis, door gebrek,, aan geldmiddelen nog slechts tot geringe hulp in staat is. Verschillende personen uit Weenen trachten in Nederland gelden te verza melen voor speciale doeleinden. Hoe prijzenswaardig de' moeite ook moge zijn, welke deze personen zich voor liet door hen nagestreefde doei geven, zij schaden het groote werk dat gecentra liseerd is in het Nederlandsche hulp comité te Weenen, hetwelk in de nauw ste samenwerking arbeidt met het Ne derlandsche Roode Kruis, Laat de offervaardigheid van Neder land, nu de hulpverleéning door gebrek aan fondsen, weldra dreigt te moeten 'ophouden, niet verslappen. De groote naam van Nederland op het gebied van liefdadigheid dient hoog gehouden te wórden. Zendt daarom nog' heden uw gaven, groot en klein aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, js-Gravenhage, in. Chineesche tarwebloem. Naar aanleiding van het rit vakkrin gen aan de „Tel." gemelde bericht over den import van Chineesche tarvveblqem. deelt de heer Gerhard Polak genoemd blad eenige nadere bijzonderheden mede China is vooral na den oorlog meel gaan uitvoeren naar Egypte, in den laatsten tijd ook ai naiar Engeland. Hier zijn ook eenige parijen aangekomen, die grif geplaatst werden, omdat ze goedkooper waren dan regeeringsmeel. Door bemiddeling van den bekenden heer Van Stolk heeft onze Nederland sche regeering een belangrijke partij in Engeland doen aankoopen. Over de kwaliteit van deze bloem kan de heer Polak zich niet gunstig uitla ten. De Chineezen schijnen er namelijk nogal van te houden klei ,en gipsaehti- ge bestanddeelen door het meel heen te werken, 'wat voor een Chineesche maag misschien een lekkernij is, doch hier al leen voor maagartsen voordeelig kan blijken. in Engeland loopt men met het meel uit het Hemelsehe rijk dan ook allesbe halve hoog. Het heeft één lichtzijde, dat het goedkoop is, maar weegt dit op tegen een slechte kwaliteit In de „London Grain Sead en Oil Re ports" van 25 September komt een uit lating voor over dit meei, welke bewijst dat er heel wat op vaii aan te merken. Trouwens, particuliere berichten uit Londen melden, dat de bakkerij het ver- wenscht. Het zal dan ook voor het Hol- landsche publiek een aangename ver rassing zijn naast het aardappelmeel de Chineesche bloem in de regeerings- bloem te kunnen genieten. Wie het he inaar kan wel iets missen. Hier heb je wat dat kan je te pas komen." Hij drukte haar een souverein en een hal ven souverein in de hand. De geldstuk ken waren warm, en schenen zooals alles wat aan hem was vettig en naar haarolie te ruiken, maar Marie nam ze aan en kuste hem hartelijk. „Ga nu, beste", fluisterde zij, en blijf niet in het dorp, in de herberg hangen", voegde zij er veelbeteekenend aan toe. „O, je behoeft niet bang te zijn", zei hij kleurend. „Gewoonlijk ben ik be daard genoeg, alleen wanneer ik denk, dat jij een valsch spel met mij speelt, kan ik niet kalm blijven. Neen, ik zal regelrecht naar huis teruggaan. Ik moet ook vanavond zingen." Zich vermannende, nam hij eindelijk afscheid, en Marie Verner zonk op nieuw op het gras neer en bleef roer loos zitten zij stiet korte kreten van walging uit, haar lippen op elkaar ge klemd, haar gelaat bleek en strak. De geldstukken, die hij haar had gegeven, hield zij nog in de hand geklemd, en met een huivering hief zij die op als om ze w«g te werpen, maar in plaats daarvan stak zij ze in den zak. Toen nam zij tiaar zakdoek en veegde zich het gezicht en de handen af, als om de besmetting van zijn aanraking af te wisschen. „Dwaas Dwaas", mompelde zij tus- schen haar tanden. „Kon ik maar van hen afkomen Wanneer O, wat talen kan, zal natuurlijk daarvoor be danken. Maar het gekste is, dat op deze wijze de overheid de leiding geeft aan knoeien met levensmiddelen. Georganiseerd overleg in ambtenaars- zaken. In de Maandagmiddag gehouden ver gadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambte naarszaken zijn in behandeling geno men verscheidenë voorstellen tot het toekennen van een bijslag op het salaris van het rijkspersoneel. Na langdurige beraadslagingen is, naar het Corres pondentiebureau bericht, besloten de regecring te adviseeren tot een spoedi ge herziening van het bezoldigingsbe sluit voor burgerlijke rijksambtenaren. De commissie achtte het noodzakelijk dat in afwachting daarvan met ingang van 1 October een verhooging wordt toegekend van 5 van het salaris, met een minimum voor gehuwden van 200, 150 en 100 respectievelijk in ge meenten der ie, 2e en 3e klasse, een en ander boven en behalve het reeds in de pers gepubliceerde voornemen der re- geering tot verhooging van de schalen 2 en 3 van het bezoldigingsbesluit en het toekennen van een kinderbijslag. Deze.kinderbijslag wenscht de commis sie te zien toegekend van af i April 1920. DE STAKING VAN HET POST- EN TELEGRAAFPERSONEEL. Ook te 's-Gravenhage is gisteren avond een deel van het post- en tele graafpersoneel in staking gegaan. Er was veel volk op de been in den om trek van het post- en telegraafgebouw aan de Prinsestraat. Bij de post was de staking voornamelijk onder de be stellers, bij de telegraaf ook onder an der personeel. Zekerheid van de .over-, ('komst'van telegrammen kon men nïet geven, daar men vreesde dat men op de bestelling daar niet kan rekenen. De directeur-generaal heeft de vol gende dienstorder uitgevaardigd „In opdracht van den minister van waterstaat breng ik het personeel in herinnering, dat plichtverzuim in wel ken vorm ook zal worden gestraft. in hun eigen belang wordt den amb tenaren daaromaangeraden er voor zorg te dragen dat de geregelde uitoe fening van den dienst in geen opzicht wordt gestoord." Blijkens mededeling van den heer Lub, hoofdbestuurslid van den Centra- len Nederiandschen Ambtenaarsbond, gisterenavond ter vergadering te Rot terdam gedaan, hebben de hoofdbestu ren der samenwerkende organisaties, betrokken bij de staking onder het post en telegraafpersoneel, gisterenavond in een vergadering te Amsterdam gehou den, besloten, aan de leden te advisee- ten, met ingang van hedenranorgen op de gewone wijze het werk te hervatten. Gisteravond zou dus te Amsterdam en Den Haag nog gestaakt worden. Aan 't conflict zou verder geen uitbreiding moeten gegeven worden, zoodat op geen andere plaatsen van staking aan ben ik een dwaas geweest Een mise rabel zangertje in een café-ehantant V Een mooie toekomst, de vrouw van zulk een creatuur te worden O, ik was gek, gek. En toch was ik zonder hem niet hier geweest Bleek en sidderend streek Marie de gouden lokken van haar voorhoofd en wrong zich de handen, terwijl zij rond zich keek met woeste starende oogen, als van een beest dat in het nauw is gedreven. „Wat zal ik doen Hoe kan ik hem kwijtraken Ik moet, ik zal Met al ntijn droomen tot zoo iets te geraken Ik, Marie Verner, die iets in de wereld wilde zijn een zanger in een café- chantant en zijn vrouw De gedachte daaraan maakte haar krankzinnig en zij wierp zich tusschen de varens, waar zij bleef liggen trek ken aan het lange gras met haar blanke handen knarsetandend. Ze was in zulk een vlaag van ntaeh- felooze woede en berouw, dat zij den voetstap naast zich niet hoorde eerst nadat de bui over was en zij haar hoofd oprichtte, zag zij, dat de markies van Merie naar haar stond te kijken met zijn koude, stalen oogen. HOOFDSTUK VI. Marie Verner ging op haar elleboog liggen en keek den markies aan. voor een oogenblik beschaamd en verlegen door den vasten blik uit zijn harde oogen toen verdween de blos van postkantoren voorloopig sprake zou zijn. De hoofdbesturen zouden trachten heden een conferentie te krijgen met den minister-president te Den Haag. Daarna zal de toestand nader onder het oog worden gezien. De heer Lub gal de verzekering, dat dit advies te Den Haag en Amsterdam zou worden opgevolgd, waarna ook de vergadering te Rotterdam er zich bij neerlegde. Vanwege het hoofdbestuur der pos terijen, telefonie en telegrafie, wordt medegedeeld, dat té Amsterdam inder daad een deel van het personeel van het telegraafkantoor gedurende onge veer anderhalf uur gisterenmiddag het werk heeft neergelegd, maar uit eigen beweging wederom aan den gang is gegaan. De bedoeling was te demon- streeren tegen de voorstellen van de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Tengevolge van deze demon stratie heeft .zich natuurlijk het werk opgehoopt, zoodat in den namiddag be langrijke vertraging met en over Am sterdam moest worden vastgesteld. In het IJ-paviljoen tc Amsterdam werden gisterenavond een tweetal bui tengewoon druk-bezochte vergaderin gen gehouden van onafhankelijk, neu traal en modern georganiseerd post- en telegraafpersoneel. Na heftige en opgewonden besprekin gen bleek dat een zeer sterke minder heid voor voortzetting der staking was, en werd bij stemming met handopste ken het advies der besturen aangeno men om hedenmorgen weer den arbeid te hervatten. Een deputatie uit de 3 besturen aan gevuld.met enkele vrouwen van post en telegraaf-beambten zal heden bij den minister van binnenlandsehe zaken om een audiëntie verzoeken en daar als eisch stellen, dat een salarisverhooging wordj. toegekend ingaande 1 Januari 1920 van 12 welk percentage aldus is samengesteld 7 voor bijdrage aan het weduwen- en weezenfonds tot een maximum van 210 en 5 op alle salarissen. Na afloop der vergadering bleek nog de grootste verwarring te bestaan. Voorstanders van doorstaken be schouwden het door de besturen'gèiS- terpreteerde resultaat der stemming" Bij handopsteken als onjuist. De bestuurders der neutrale en mo derne organisaties beriepen zich bij hun conclusie, dat deze stemming tot opheffing der staking had besloten op het oordeel van de bestuurders der on afhankelijke organisatie. De nachtploegen gingen niet aan den arbeid. Gisterenavond hebben de R. K. bond van P. en T. personeel „St. Gabriel" en de Christelijke bond „Door Plicht tot Recht" te Amsterdam een gecombineer de spoedvergadering belegd, om hun houding in het conflict te bepalen. De vergadering stond onder leiding van den heer G. van Lingen, voorzitter van het comité van actie en voorlich ting. in een andere zaal werd een parallel- haar gelaat en bracht zij met een kla gend lachje haar zakdoek aan het voorhoofd. „Ik hoop, dat ik u niet heb laten schrikken, miss Verner", zei hij lang zaam en zacht. „Ik kwam hier om te zien wat liet was. Ik vrees, dat u dien kreet slaakte „Ja", zei ze. „Ik schaam er mij voor, maar ik kreeg zulk een akeiigen aanval van aangezichtspijn." „Lieve hemel", zei hij belangstellend. „Dat spijt mij verschrikkelijk Dat is een buitengewoon pijnlijke kwaal. Hebt u er veel last van „Neen, niet dikwijls", antwoordde zij, „maar wanneer ik een aanval krijg, is die zeer hevig. Deze is wel een van de ergste Zij zuchtte en glimlachte tegelijkertijd met zulk een klagend ge zichtje, dat het bekoorlijk was om aan te zien. „De wind is een beetje oostelijk", zei hij overredend. „Ik geloof met u, dat de buitenlucht goed voor u is. Sta mij toe, dat ik u een paar minuten gezel schap houd." Hij ging op eenigen af stand van haar np een heuveltje zitien. .Marie streek heur haar glad en gaf aan haar gelaat een lijdende uitdruk king. „Miss Darracourt is ergens in het park", zei zij „Zij is met een paar ponnie's uit rijden. Hebt u haar ge zien?" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1