1000 150 100 25 c;nn '3nn De Vrouwe van Darracourt DINSDAG «-No. 235 JligiviFirms F. Vil GE VILDE li Kliim Mirkt 58, VHssingin. TiIiIood Intirc. 10 Vtrschijnt dagelijks, sitgazandird op Zondag an alganiean erkends Christelijke leestdagan (IUU een ongeluk JUU BINNENLAND FEUILLETON Stads= enProvincienieuws 58e Jaargangi 1®20 VL1SSI1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vliningen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rjjlc /2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unie 4.70. Afzonderlijke nummer» 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Ut abonné's, in t bezit eener polis, zfln QRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bi] levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Generaal Snijders. Generaal Snijders, oud-opperbevel hebber van zee- en landmacht, die met den kapitein van den Generalen Staf Van den Akker een reis naar Oost- indië heeft gemaakt als afgevaardigde van de vereeniging ,,Ons Leger" op het Indische Weerbaarheidscongres, en daar te lande tevens luchtvaartbelan- gen heeft behartigd, is met de „Insu- finde" in Nederland teruggekeerd. De eAc-keizer en de financieeie toestand van Doorn. Hoe treurig het in vele gemeenten met de geldmiddelen gesteld is, van Doorn kan dit nu juist niet gezegd worden. Bij het nazien der rekening over 1919 bleek, dat de ontvangsten bedroegen 119.182 en de uitgaven 115.742 een batig saldo dus van 3440. De hoofdelijke omslag wordt bere kend naar 2 1/5 van het belastbaar inkomen. Blijft het inkomen van den ex-keizer vastgesteld op 1 y2 miiiioen, dan betee- kent dit voor de gemeente-inkomsten een vermeerdering van 33.000, d. i. 25 van het totale bedrag. De ex-keizer op zijn beurt kan te vreden zijn over het lage belastingper centage. Ook in dit opzicht heeft de ex-keizer zijn verblijfplaats nog zoo dom niet gekozen. Toenadering onder vrijzinnigen. De „Nationale" meldt, dat in de vergadering van het hoofdbestuur van den bond van vrije liberalen een uit voerige discussie is gehouden over de wenschelijkheid van fusie met andere vrijzinnige partijen, welke discussie tot geen verdere conclusie heeft geleid dan tot een aan de algemeene vergadering uit te brengen advies van het hoofd bestuur, de bereidwilligheid tot over leg uitsprekend. Georganiseerd overleg in ambtenaars zaken. De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenaarszaken heeft gisteren vergaderd om advies uit te brengen over maatregelen teneinde tegemoet te komen in den nood van het rijkspersoneel. Met 10 tegen 3 stemmen werd be sloten om voor te stellen 5 tijdelijke salarisverhooging ingaande 1 October voor ongehuwden. Voor gehuwden bo vendien nog een uitkeering van 200, 150 en 100, resp. voor le, 2e en 3e klasse standplaatsen. Deze cijfers zijn als minima bedoeld. Verder om de 2\'2 kinderbijslag, welke zou ingaan op 1 October, op 1 April 1920 in werking te doen treden. De blauwe uniformen. Het hoofdbestuur van de onderoffi- Cieren-vereeniging „Ons Belang" heeft aan den minister van oorlog bericht, dat tijdens de mobilisatie vele onderof- door CHARLES GARV1CE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 22) (Nadruk verboden.) „Natuurlijk heb ik je lief. mijn beste dwaze jongen", stamelde zij. „O, dat moet je", antwoordde hij hartstochtelijk, terwijl hij zijn arm om haar heen sloeg en haar woest tegen zich aandrukte. „Je moet, je moet, Marie Want ik heb je meer lief dan eenig man ooit een vrouw heeft lief gehad. Maar daarvan ben je overtuigd en dat maakt je zorgeloos, je weet dat je alles met mij kunt doen, met mij spelen, mij voor den gek houden en dat ik toch altijd dezelfde zal blijven „En ik ben ook altijd dezelfde, beste", mompelde zij. „Wanneer je maar een beetje meer vertrouwen in mij hadt en niet zoo, zoo onrustig Waarom heb je mij niet geschreven, bijvoor beeld, in plaats van hier op zulk een vreemde wijze binnen te dringen Weet jg wel, dat je mij doodelijk ver schrikte, mijnheer, door als een wilde kat uit de boschjes te voorschijn te springen Stel je voor, dat iemand je hadt gezien „Iemand heeft mij gezien", zei hij ficieren de toen van rijkswege verstrek te ordinaire grijze kleeding hebben ge dragen, tengevolge waarvan thans nog velen in het bezit zijn van goede blau we uniformkleeding. De termijn, tot het afdragen van de blauwe kleeding vastgesteld, eindigt 1 Januari a.s. Mede in verband met de thans gel dende hooge prijzen voor nieuwe grijze 'kleeding, verzoekt het hoofdbestuur de zen termijn andermaal te verlengen en wel zoo mogelijk dat in deze vast te stellen termijn 2 winterperiodes vallen, alzoo tot het voorjaar van 1922. Tegen fusie van Bond en N.O.G. De „Bode" deelt mede, dat hu praead.ics van het hoofdbestuur van den Bond op het voorstel om in overleg te treden met alle bestaande ordeiwij- zersvakorganisaties, ten einde de stich ting van een algemeene democratische onderwijzersvakvereeniging voor te be reiden luidt Het hoofdbestuur is tegen dit voor stel, Fusie met N.O.G. en (of) andere on- derwijzersvereenigingen, zal den Bond van karakter veranderen, meent het hoofdbestuur, het zal zijn strijdbaar heid doen verminderen, zal hem verde" afbrengen van de aansluiting bij de ar beidersbeweging, welke aansluiting door een deel van 't hoofdbestuur in Je naaste toekomst noodzakelijk wordt ge acht. Het weer in September. Het Kon. Met. Instituut te De Bildt deelt mede Gemiddeld over de geheele maand September was de temperatuur bijna 1 graad, langs de zeekust ruim 1 uraad beneden normaal. In de eerste helft der maand was vooral overdag de temperatuur vrij laag de hoeveelheid neerslag gemiddeld over-hei geheele land bedroeg slechts 40 tegen 64 m.M. normaal. Het aantal uren met zonne schijn te De Bildt was evenzoo gering. Ruim 112 tegen 147 uren normaal. De „drooglegging" in verband met de vervalschingen. Onder bovenstaand opschrift schrijft de heer dr. Van Hamel Roos in het „Maandblad tegen de Vervalschingen" het volgende Waar het „droogleggen" in de ver schillende landen aan de orde van den dag is, en terecht een brandende quaes- tie genoemd mag worden, achten wij het den plicht van hen die daartoe, hetzij door werkkring of ervaring, bevoegd mogen heeten, hunne meening in deze zoo hoogst belangrijke aangelegenheid mede te deelen, ier voorkoming van overhaaste en voor land en volk nood lottige beslissingen. Indien wij spreken van noodlottige beslissingen, wenschen wij ons uitslui tend te beperken tot ons terrein, en der halve de drooglegging slechts te be schouwen in verband met de verval schingen van alcoholische dranken, daarbij overwegende, dat de voorstan ders der drooglegging ons uitsluitend gemelijk. „Wie was het vroeg zij met nau welijks te verbergen vuur. „ik weet het niet een jong- mensch, die-een paar ponnie's reed, een van je pronkers denk ik. Hij ging' voor bij het einde van den weg, even voor dat jij kwam. Ik hoorde hem niet, maar hij zag mij, geioof ik, toch. Doet het er wat toe Zij beet zich op de lippen. „Och, het komt er niet veel op aan", zei ze losjes met een lieven glimlach, „maar men zou het vreemd kunnen vinden, dat een njan - - een beer" verbeterde zij zich dadelijk, „zoo rond om het huis loerde." „Daar heb je het al weer riep hij uit. „je vondt het niet noodig, dat ik kwam, je schaamt je voor mij." „Mijn beste Sinclair, wees toch niet zoo dwaas. Het is ongerijmd Mij voor joii schamen Wat een bespottelijk idee Ik bedoelde alleen, dat je om eigen bestwil niet op deze manier hier binnen hadt moeten komen. Maar het doet er niet toe, vertel me wat van je zelf. Hoe'maak je het hoe is je stem Kom hier naast mij zitten." Zij sloeg uitnoodigend op het gras wanneer hij zat, bedacht zij, zou hij niet zoo gauw door een toevalligen voorbijganger ge zien worden, dan wanneer hij bleef staan. Hij wierp zich aan haar voeten neer en begon te plukken aan de bladeren van het varenkruid binnen zijn bereik, practisch terrein sleeds zooveel moge lijk vermeden hebbèn, en zich in de eer ste plaats beroepen op de, door ieder weldenkend mensch erkende, ellende door het drank-misbruik veroorzaakt, zonder evenwel te kunnen bewijzen dat het matig en verstandig gebruik, even eens voor het welzijn der menscliheid i" het algemeen, schadelijke gevolgen na zich zoude slepen. Wij hebben allen nog kersversch in ons geheugen den ellendigen oorlogs tijd, toen het gebruik van zoovele voor name voedings- en genot-artikelen ver boden of gerantsoeneerd was, en wij weten óók, dat voor geld en goedé woorden (maar vooral voor het eerste!) eveneens zoowat alles zij het ook clandestien te krijgen was, en... ver kregen werd. En welk een zee van „Ersatz"-geknoei en vervalschingen moesten wij daarbij doorzwemmen Nu de consequentie naar alle verboden vruchten zooals zij eeuwen be staan hebben engoed smaken wordt gretig gegrepen, en daar zij juist door het verbod zeer duur zijn, worden zij volgens onze lange ervaring, tevens helaas op de meest onbeschaamde wijze vervalscht. Het bewijs wordt in deze dagen geleverd door „Droog- Amerika" en „Droog-België" waar al lerlei schadelijke mengsels o.a. de zoo giftige methylalcohol (houtgeest) gebezigd worden, nu de publieke fabri cage verboden is, om in de dringende vraag der clandestiene clientele te voor zien. Wij vinden te dier zake ook zeer in teressante bewijzen in den „Medical Record" (overgenomen in de laatste af levering van het „Ned. Tijdschr. v. Ge- neesk.) waaruit blijkt, dat de politie heeft bevonden, dat sedert het drank verbod is ingevoerd, de smokkelhandel in verboden geneesmiddelen in West- Cnnada it en 0p zulke mid delen beslag is gelegd voor een waarde' van 300.000 dollars. Hoewel al de in beslag genomen vergiften vernietigd zijn, is het verbruik toch sterk geste gen, zoodat de gezondheidscommissie met veel meer gevallen van verslaafd heid in aanraking komt dan vroeger. Het aantal aan vergiften als morphine, opium, herio'ine, cocaïne en strychnine verslaafde personen, bedroeg vóór de drooglegging (in 1917) 21 en in 1920 134 Commentaren zijn hierbij waarlijk overbodig. Waar nu in alle niet droge, beschaaf de landen een behoorlijk toezicht op al coholhoudende dranken bestaat, vervalt dit natuurlijk geheel waar de verkoop in het geheim geschiedt, en heeft de ver- vervalseher weinig te vreezen en vrij spel, daar zijn cliënt tevens zijn mede plichtige wordt. Wij zijn overtuigd dat in het bijzon der in een land als het onze, waar se dert eeuwen alcoholhoudende dranken gebruikt werden, en waar misbruik, clank zij vooral onzen voortreffelijk werkenden Volksbond tegen drankmis bruik, om van tal van andere hulp te zwijgen, gelukkig hoe langer hoe min der voorkomt een drooglegging als op zijn eigenaardige rustelooze, onvol dane manier. „Hoe ik het maak O, vrij goed. Het is hard werken, Marie, dat beloof ik je." „Arme Sinclair", fluisterde zij, terwijl zij hem over het haar streek, dat een weinig gepomadeerd was, en haar hand eenigszins vettig maakte wat baar deed huiveren. „Het is een voortdurend worstelen", mompelde hij, „genoeg om het een menseh geheel te doen opgeven. Maar ik heb het doorgezet en ik geloof, dat ik ten slotte vasten grond onder den voet heb gekregen, ik ben nu eerste tenor bij de „Oriental", een kunstpaleis te Wandsworth", voegde hij er aan toe, terwijl hij zijn knevel met zelfvol doening opstreek. „Werkelijk Hoe prachtig 1" riep zij uit. zooals die bij zijn laatste groote succes „Ja", zei hij, alsof hij Caruso was, de gelukwenschen in ontvangst nam. „ja, ik geloof, dat ik vooruitga ook. Dat merkte ik een paar avonden gele den, toen de directeur mijn salaris ver hoogde. Het zal nigf lang meer duren of ik heb naam gemaakt, Marie. Ja, ik zal beroemd worden dat voel ik 1" Hij sloeg zich op theatrale wijze op de borst „en dan gaan jij en ik trouwen en zullen eindelijk gelukkig zijn." Van inwendige walging slaakte zij een diepe zucht, wat hij hield voor verrukking. een gevaar voor de volksgezondheid beschouwd moet worden, in een voor name .plaats wegens de bevordering van vervalschingen en den clandestie- nen verkoop van bedwelmende vergif ten. EEN PRO REGE-AVOND. Gisterenavond hield de afdeeling Middelburg van Pro Rege in het Schut tershof een propaganda-avond. De groote zaal was geheel met vrou wen en mannen gevuld, toen de tijdelij ke voorzitter der afdeeling, de heer C W. van der Kuip, de bijeenkomst met gebed opende, nadat samen gezongen was Ps. 89 8. Vervolgens heette de heer Van der Kuip allen welkom en sprak er zijn vreugde uit over de groote opkomst, in het bijzonder heette spr. welkom den garnizoens-commandant en de andere aanwezige officieren, de beide sprekers de heeren J. Schouten, lid der Tweede Kamer en ds. Ruijs van Dugteren.leger- predikant, en braoht dank aan de dames en heeren, die zoo welwillend hun mede werking toezegden, om door zang en muziek de bijeenkomst te veraange namen. Verder wees de voorzitter op de verschillende vereenigingen, die het Christelijk leven onder de militairen bevorderen, waarvan speciaal Pro Rege dezen avond zou worden besproken deze vereeniging heeft militaire en bur gerlijke afdeelingen en spr. wekte op zich in de pauze als lid der burger- afdeeling op te geven. Voor de pauze trad de heer Schouten als spreker op, met het onderwerp „On ze Sterkte". Spreker stelde de vraag of Pro Rege wel reden van bestaan heelt in dezen tijd. nu geijverd wordt voor afschaffing van leger en vloot. Zij die tot hun leus hebben „weg met het militairisme", hebben, dieJeus als re- ou 1 iaat "Van jtun dsN-nlingcn. ZolTc--dm bolsjewisten gebruiken wat zij noem den de wapenen der barbaren. In Duitschland deden dit zoowel de meerderheids-socialisten als de onaf- hankelijken om hun wil door te zetten. Ook spreker begeert den krijg niet en wil geen uitbreiding van grondgebied. Men wil het leger niet om het leger, de vloot niet om de vloot, maar men be geert ze omdat zij noodig kunnen zijn in dit leven vol ongerechtigheden. Men moet ze hebben om ons volksbestaan te verdedigen. Spreker eindigde met de erkenning, dat er op leger en vloot aanmerking te maken en critiek te oefenen is maar stelde daar tegenover dat alleen het Christendom kan zorgen dat de toe komst voor ons land zij zooals wij dii wenschen. Na de pauze werd het woord ge voerd door den heer ds. Ruijs van Dug- teren, die sprak over het commando, waarmede spreker bedoelde het com mando Gods „Wees een zegen". Spre ker zegt, dat allen in de zaal gezegend zijn, ook al voelen zij dit niet allen en daarom hebben zij den plicht een zegen te zijn voor anderen, ook voor de sol- „0, wat zullen wij gelukkig zijn", fluisterde zij. „En jij ga jij goed vooruit vroeg hij, nadat hij haar hand had gestreeld en haar diep in de oogen keek. „Studeer je zooals ik je zei studeer je iederen morgen twee uur achter' elkaar „O, ja", antwoordde zij dadelijk. „Soms nog langer. Mijn stem is zooveel sterker geworden, dank zij jouw goede zorgen en lessen, beste 1" „O, ik zei het je wel dat het zoo zou gaan", antwoordde hij vurig. „En ik heb altijd gelijk. Marie, jij zult ook beroemd worden Jij zult ook uitkomen in de „Oriental" mét mij vast en zeker. Wat denk je er van Wat hij vermoedde was wel heel ver verwijderd van hetgeen zij daarvan dacht, maar zij uitte een kreet van ver rukking. „Werkelijk, lieve „Zeker en stellig", zei hij, vertrou welijk knikkend. „Ik kan je een enga gement bezorgen. Ik ben goede maat jes met den directeur, en hij zal het om mijnentwille doen, vooral nadat hij jou zal hebben hooren zingen. Ja, een groote toekomst ligt voor ons, Marie. Ik zie de advertenties al 1 Verbeeldt je de reclame „Senor Sinclair, de groote tenor en zijn vrouw Wij zullen vijf pond per week waard zijn 1" „Zooveel Dat zal verrukkelijk we zen, beste 1" mompelde zij. „En geloof me, dat is slechts het be- daten, men kan dit doen door steun aan de Militaire Tehuizen. Een goede jongen kan ook een goede soldaat worden en zal door zijn meer deren worden gerespecteerd. Het is noodzakelijk soldaten te hebben rond om den troon van Oranje, om Neder land te behouden van Dollar tot over de Schelde. (Daverend applaus). Men moet steun verleenen aan de officieren en de legerpredikanten en het leger in het gebed niet vergeten. Zorgen voor goede lectuur, voor bloemen en ver snaperingen voor de jongens is een plicht. In één woord, men moet een ze gen zijn ook voor de soldaten. Beide redevoeringen werden met warm applaus bezegeld. Ook de dames en heeren. die ter afwisseling vocale en instrumentale duo's en soli deden hoo ren, hadden dankbare toejuichingen in ontvangst te nemen. Na de pauze werd samen het eerste vers van het Wilhel mus gezongen en nadat de voorzitter de gebruikelijke dankbetuigingen had doen hooren, Ps. 68 10. De bijeen komst werd door ds. Ruijs van Dugte- ren met dankzegging gesloten. Het aantal nieuwe leden bedroeg 63. De heer P. G. Laernoes uit Vlissingen die de Vlissingsche afdeeling en het Provinciaal comité voor den vrij willi gen landstorm vertegenwoordigde, kon eenige nieuwe landstormers noteeren. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor delging van het tekort, ontstaan door den Pro Rege-dag op Westho-ve, welk tekort voor het grootste deel een gevolg was van de weersgesteldheid. VLISSINGEN, 5 OCTOBER. De „Zeeland". In „de Telegraaf" wordf médege- deelü Clcir ue nirgciocjic naylnJfira- vaix de Kanaakliensten hebben besloten, voorloopig niet bij nacht over te gaan, in verband met het door hen nog aan wezig geachte mijnengevaar. In verband hiermede is door een aantal industriee- len hier te lande een adres gezonden aan de directie van „de Zeeland", waarin wordt medegedeeld dat het toch ook niet raadzaam zou zijn dat de „Zeeland"-booten den overtocht voor een groot deel of geheel bij nacht zou den maken. De directie van de „Zeeland" heeft geantwoord dat verschillende eischen, welke aan den dienst worden gesteld, het onmogelijk maken aan het verzoek te voldoen. Men deelt aan „de Tel." nog mede dat best aan liet verzoek voldaan kan worden en o.a. gezegd dat de post toch pas eerst om 5 uur te Londen aankomt. Dat is evenwel onjuist. D,e met de mail boot des morgens van hier verzonden post, komt reeds des middags 12 uur in de Engelsche hoofdstad aan. Wij willen er ook nog op wijzen dat de lijn FolkestoneBoulogne deze maand een dienst opent, des avonds 7 gin", vervolgde hij verwaand. „Wij zullen bijtijds naar het West-End gaan en per avond onze tien guinjes ver dienen. O, ik denk er dag en nacht aan, Marie, altijd denk ik en verlang ik naar jou ik zou nu al gelukkig genoeg zijn, wanneer ik er maar zeker van was, dat je ten slotte geen valsch spel met mij zult spelen. Dat zal je niet, is het wel Hij greep haar hand en zag haar aan met een martelenden twijfel, dien hij door zijn gebrek aan beschaving, mer ken liet. „Hoe kun je zoo wreed zijn om dat te denken fluisterde zij. „Haal je zulke gedachten toch niet in het hoofd, lieve, je weet, dat ik je trouw zal blij ven, altijd en eeuwig „Dat is maar goed ook", siste hij door zijn tanden. „Ik zal je niet bang maken. Marie, maar ik zeg je ronduit, dat ik het niet zou kunnen verdragen. Er brandt 'n vuur binnen in mij hier hij wees op zijn hart „wanneer ik er aan denk, dat je mij zoudt laten zitten en wanneer je het deedt, zou ik zou ik niet voor mij zelf instaan 1 Wanneer je mij verstiet voor een an der man, dan zou ik hem vermoor den en jou er bij. Dat verzeker ik je." Hij drukte haar hand, totdat de ringen haar in de vingers sneden, „lk heb je bijtijds gewaarschuwd, Marie. Jij en ik zijn aan elkaar verbonden en je kunt niet weggaan". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1