ÜT STUKKEN BUITENLAND GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN op de reils lag. Hij O. iets tegen be is beklaagde gaan gezegd heeft, dat niets kon worden teld ƒ7.13 van L. [en was niet onder en bier gedronken, hen rijks- en ge il en daarom is er gemaakt. Een stok De beklaagde O. te zeggen, dat komen. nnen, hij liet O. bij gezegd had, dat was en om hem Pronk, heeft O. een onderhuidsche welke zoowel van kon komen, maar onmogelijk dat het heeft daaraan zelfs et hem later zeide, ik dacht dat je op decharge, de rijks- Kalkman hebben de dienst gedaan als een kalm, be- voor een feit als legd, niet in staat an der Feltz, zei- n personen uit an- niet op den weg Al moge de eer- ouwbaar zijn, de [vestie van het geld et een gummistok |ng hebben dan met 'itie kan allicht iets |ider, maar een op- voorkomen. Spr. [dagen gevangenis= t- Idat er slechts één wat ten laste is en verder enkele loge dan ook het geleverd zijn, het zins. Getuige O. is als hoogst onbe- Iwaren zijn verkla- mtasie is door Vis- >racht. Ook al zou dan is dit nog geen erhaal is onwaar- niets gezegd, voor .proken. Spr. wijst ên concludeert, niet is bewezen, dat de verdedi- wettig bewijs ge er geen reden aan •trouwbaar is. Bt O. toch wel de- verklaringen was. jaar, brievenbe- gedetineerd te r beroep aange- is der rechtbank waarbij hij ter van postwissel- Bot 1 jaar gevan- A L. flissingenN. A. en T. S. C. uit ire niet kon ko- Unatïe van Vlis- inus" (Zeevaart- aan den Koude- LEGER. Zeeland". stoclit voor de Middeilan-dsche van kapitein ter pantserdeksclnfi nd reisplan vast- ■rtrek van Nieu- nkomst te Vigo; i] Vigo 4 No- alma 8 Novem- 9 November lion 20 Novem- s 26 November December aan- BOecember vertrek ember aankomst benoemd tot te fenwoordig korps foole van het 14e en H. F. Been- |13e reg. en J. A. reg. t ter zee W. Lam 1920, datum van g van tiet bevel gin Emma", gc- inistratie van de ig van 28 Octo- rve Ie luitenant korps de reserve [)udt van het 39e feid der redactie teruggegeven rindië leerde ik n, die, als zij op bij voorkeur op- Eikeen die het genoeg was het |<on er zeker van Jer te worden ge- fenvoudige lieden bewonen van .heer kaaiman" pelf aan hem ge- gaktijk des levens ■heb ik zoo nu en dan wel eens men schen ontmoet die zeer veel overeen komst met bovengeschetst beest ver toonden. Altijd weer kan men hen vinden, loerend van uit de modder op voorbij gangers, die hen een geschikte prooi jkken om hen te besmeuren en te be vuilen. ITot deze soort menschen schijnt mij te 'behooren de schrijver van het in gezonden stuk „Het Vlissingschc gas- raadsel" enz. in uw nummer van Don derdag jl„ waarin o.m. voorkomt Uit het verslag vernamen we meteen, dat een onzer raadsleden nooit met stee- nen naar de gasfabriek gooit, wat ieder een heel braaf zal vinden, maar wat voor niemand iets nieuws zat wezen. Als dat raadslid de gasfabriek tot mikpunt kiest, dan gebruikt hij confetti, rozeknoppeii ot \aosierblaren. Dat wisten wij allen, en voor weinigen is het een geheim, hoe edel zijn beweegredenen zijn voor die vriendelijke bejegening. Welnu, mag van de woorden die ik -rel heb laten drukken over modderen «esproken worden of "niet Het ergste evenwel is dat de man die zich veroorlooft met dergelijke dingen te gooien, zich verdekt opstelt en ze naamloos de wereld inzendt. Juist dat naamlooze is evenwel noo- dig om voor eenvoudige lieden zich met een waas van geheimzinnigheid te kunnen omhullen en de ware bedoelin gen te verbergen. laat ik echter dit mogen zeggen Wie een beschuldiging ais hierboven afgedrukt neer durft te schrijven, moet ook moed genoeg bezitten zich bekend te maken en nader te omschrijven wat hij bedoelt. Wie dat niet durft en ach ter de schermen blijft, kan wei i„ waar veilig door lasteren maar is en 'blijS leen.(vul zelf maar in). (In de eerste plaats eisch ik dus nu den naam van Ericius. Waar ik het [raadslid ben, die de geciteerde woor den over het niet met steenen gooien naar de gasfabriek heb gesproken, heb ik ook 't recht te eischen dat verdacht makingen als die welke E. afschrijft, geteekend worden. Ericius, voor we verder schrijven dus eerst uw naam. J. DE ME1J, COLLECTIEF CONTRACT IN HET SCHOENMAKERS (KLEIN) BEDRIJF. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij eenige plaatsruimte, waar voor 'ik V! bij voorbaat dank zeg. Mei belangstelling is door mij, als mede door de geheele gezellen-organi- [saf/e kennis genomen van het inge zonden stuk van den heer Duijm. Wanneer ik Dit schrijven vergelijk met mijn vorig schrijven en zie hoe de heer Dnijm. bloot -legt enkele- wantoe standen in het bedrijf, dan kom ik tot lie conclusie dat de inhoud vrijwel op iielzclfde neerkomt, alleen wat breed voeriger is weergegeven. Ik zou der- Italve het zwijgen er over kunnen doen, «are het niet dat de heer Duijm een 'persoonlijken aanval mijnerzijds durft te wagen, een aanval die m.i. onge grond is en daarom ook zeer verre van mij gedaan wordt. De heer Duijm durft verklaren o.m. dat ik de baanbreker ben van de pa troons, m.a.w. ik zoii doen wat de pa troon uitdenkt, doch mijnheer Duijm, ik had van U betere dingen verwacht, aangezien U weet, dat het steeds mijn principe is en zal blijven om door mid del der vakorganisatie beide partijen tot elkander te brengen en als zoodanig op vreedzame wijze mede te werken aan de veredeling van ons bedrijfsleven. Niets meer maar ook niets minder is er «p dien -bewusten avond geschied met let collectief contract. De gezellen-or ganisatie komt met hare eischen, als mede de patroonsorganisatie beide iVemen als zoodanig tot een vergelijk, 'is dat, mijnheer Duijm, baanb'rekers- *«k? Kan mijnheer Duijm daarom spttVen van aan den leiband loopen "I dat de vrucht wezen van onze veelzijdige werkzaamheden, die het tot dandkomen met zich brengen. Inplaats van de gezellen-organisatie den lof dien t'j toe komt te schenken, gaat U heen w tracht door verdachtmaking uw weg «vinden. Neen, mijnheer Duijm, U bent 'e veel intellectueel ontwikkeld om niet 'e voelen wat de arbeiders alsmede ha- J': bestuursleden willen. U weet, mijn heer Duijm, dat door mij nooit is ont kend dat er toestanden zijn die niet goed zijn, welke U zelf aanhaalt. Maar juist contractueel moet dat alles weggeno men worden, moet het bedrijf van die ongezonde atmosfeer gezuiverd wor sen, maar dit kan alleen door de vak organisatie, en omdat U dat alles zoo goed weet, had U uzelve niet door een hdame politiek geschrijf in een dag- ad moeten laten meevoeren, maar had v als niet vijandig staande U moeten 'ganiseeren om met ons dergelijke /standen we£ ,e nemen, welke toe- nip'i u" 2a' we' me' me eens z'in' aa„ fe)leel aan patroons maar ook van 'akschheid en onverschilligheid i„. S0larnige arbeiders moet worden "'geschreven. ogmaals roep ik U, mijnheer Duijm, als p»rcaniseert U en blij» niet langer hoe 1,1 Daan, weet dat uw toestand schaar!1??^ ',oe wan'hopiger wordt en beiden ?n aan onze z'jtle om te ar- ,„e„ aan n gezonden en vernieuwden mede v?' voor *-! a's patroon, als- big is ar alle ëczel!en zoo broodnoo- niaar 'i t" zu'f niet alleen uzelve, door °ns verlichten, aangezien met geduid za) worden dat het contract overtreden wordt het spreekt dat geen georganiseerd gezel bij een ongeorganiseerd patroon mag werken. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met hoogach ting, M. P. v. d. HOEVEN. DE ENGELSCHE KOLENCRISIS. De ontwikkeling van de kolencrisis heeft een nieuwe wending genomen en de hoop doen herleven, dat op het laatste oogen'blik nog een overeenkomst zal worden getroffen of dat de staking opnieuw zal worden uitgesteld. Giste ren heeft een langdurige vergadering van de mijnwerkerst'ederatie plaats ge had, waarin de toestand grondig werd besproken en aan het einde werd de volgende verklaring gepubliceerd „Wij hebben een gemeenschappelijke bijeenkomst gearrangeerd van den mijneigenaar met de mijnwerkers,waar bij vertegenwoordigers van de regee ring aanwezig zullen zijn. Deze bijeenkomst heeft gisteren, in het departement van handel plaats ge had. De eerste minister zou waarschijn lijk tegenwoordig zijn, alsook sir Robert Home en andere ministers." Opnieuw is gebleken, dat er tusschen de leden der mijnwerkers-federatie een scherp meeningsverschil bestaat en in een bijeenkomst van afgevaardigden uit verschillende kolendistricten kwa men dezelfde geschillen even duidelijk aan den dag. Smillie, de voorzitter en Hodge, de secretaris van den mijnwér- kersbond, zijn leiders van twee zeer verschillende richtingen. Smillie is er voor. dat ihet regeeringsvoorstei zal worden aangenomen, volgens hetwelk de looneischen der mijnwerkers aah een onpartijdige rechtbank zullen wor den voorgelegd, terwijl Hodge wenscht dat de onderhandelingen met de mijn eigenaren zullen worden heropend. DUITSCHLAND EN DE VOLKEN BOND. In de conferentie van pacifisten en de aigemeene vergadering van de Duit- sche „Friedgnsgesellschaft" te Bruns- wijk heeft de vertegenwoordiger van het departement van ibuitenlandsche zaken te Berlijn verklaard De Duitsche regeering heeft tot nu toe geen officieele kennisgeving ont vangen van everrtueele stappen tot op name van Duitschland in den volken bond. Duitschland kan zich niet in den volkenbond dringen, zoolang langs de Duitsche grenzen nog oorlog gevoerd wordt. Als Duitschland. tot den volkenbond toetreedt, zal het een organisatorische -hervorming van den bond verlangen. Tot nu toe -heeft Duitschland met zijn beroepen op den volkenbond droe vige ervaringen opgedaan. FRANKRIJK STELT DUITSCHLAND AFZONDERUiKE ONDERHANDELIN GEN VOOR. Gisteren heeft de Fransche gezant aan den Duitschen minister van buiten- landsche zaken, dr. Simons, een bezoek gebracht om de regeeringswisseling in Frankrijk mede te d-eelen. De Fransche -gezant sprak daarbij in opdracht van president Millerand de hoop uit, dat zoo spoedig mogelijk afzonderlijke on derhandelingen over de schadeloosstel lingskwestie tusschen Duitschland en Frankrijk zullen beginnen. DE TOESTAND iN IERLAND, De „Daily Chronicle" zegt in een artikel over den toestand in Ierland De meest vernuftige verzinsels van de laatste moordenaaresclub in het Far West zijn in Ierland ingevoerd. Soms worden de slachtoffers gedood door schoten uit de binnenzakken van de kleeren. terwijl geen enkele waarschu wing wordt gegeven. Het is onmogelijk om bewijzen te verzamelen, daar het publiek geterroriseerd wordt en de cventueele getuigen, die iets zouden kunnen mededeelen, hun leven daardoor in gevaar zouden brengen. Een bijzon derheid in den toestand in Ierland is, dat de moordenaars zeer goed bij de politie -bekend zijn, maar zij kunnen niet worden veroordeeld 'bij gebrek aan be wijzen. Daardoor is de politie gedwon gen werkeloos toe te zien, dat de moor denaars van hun kameraden vrij uit gaan en ongestraft 'blijven. Daardoor wordt de verdraagzaamheid en de dis cipline der politic tot -het uiterste op de proef gesfeld. Niettegenstaande dat heeft de huidige politiemacht niets te maken met de repressaillemaatregelen welke genomen zijn door minder ge disciplineerde leden van het corps aan staande politiemannen. Het blad voegt er bij, dat de ergste bijzonderheden van de wandaden der moordenaarsclubs met opzet niet aan het Engelsche publiek zijn medegedeeld door degenen, die telegrammen uit Ier land verzenden, hetzij omdat hun vrees sympathiseeren niet de terroristen. Men heeft te 's-Gravenhage het voorbeeld van de Amsterdamsche poli tie gevoigd, wat -betreft het blokkeeren van beruchte straten. Zoo zag men Donderdagavond de Faber van Riems dijkstraat aan weerskanten bewaakt door eenige agenten. Dezen waar schuwden tie heeren, die zich niet vrou welijk gezelschap in die straat begaven. Op die manier zal men trachten de talrijke beroovingen, welke in genc*™- de straat nog steeds plaats vinden, den kop in te drukken. De maatregel bracht nog al wat pu bliek op de been, zoodat -het dan ook den geheelen avond ongewoon druk was in en om de Faber van Ri-emsdijk- "blaar wordt medegedeeld, bestaat het plan dezen maatregel voortoopig vol te houden. Gisterennacht zijn inbrekers er in geslaagd zich toegang te verschaften tot -liet postkantoor te Hattem, door verbuiging van de ijzeren staven voor het venster der bodenkamer. Hoewel er van 'buiten aan de brandkast niets te zien was, bleek van binnen toch we dat men haar geforceeid had. Het juiste bedrag van hetgeen vermist wordt, kon men gisterenmorgen nog niet noemen. Het stoomschip „Hamburg", groot 10.000 reg. ton, gebouwd op de scheepswerf te Flensburg heeft Zater- da(r il. een proeftocht van Frensburg naar Kiel gehouden. Het stoomschip is aangekocht door de Deutsch-Atlanti- sche Schiffahrt-Ges., en door het ka naal naar Hamburg opgestoomd, van waar het over enkele dagen naar Ned.- Indië zal vertrekken. De „Hamburg is het eerste na den oorlog in Duits-hjand gebouwde schip, dat in Duitschland blijft. Op de Sohaerweydeparklaan te Zeist viel een 25-jarige voerman van een met mest beladen wagen door t op hol slaan der paarden. De wielen gin- ■o-en over zijn lichaam, met hei gevolg, dat de ongelukkige 's avonds in de Rijksklinieken te Utrecht overleed. Van een der motorschuiten der firma Van Gelder en Zonen te Velsen, is bij het binnenhalen van touwwerk in het Nauernasch gat een der opvarenden verdronken. - Op den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam is een 48-jarige jufrouw door een motorwagen aangere den Zij kwam met haar handwagen op de tramrails te struikelen en werd toen door den uit de richting-Mathenesser- laan komenden tramwagen overreden, welke haar een eind meesleurde. Ge heel verminkt werd zij met veel moeite van onder den wagen te voorschijn ge haald en bleek spoedig, daarop aan de bekomen verwondingen te zijn overle den Den trambestuurder treft geen -schuld. Een 19-jarige schilder uit Roer-mond is bij het verven van de spoorbrug in de Maas gevallen en ver- dronken. Roald Amundsen, de Noorsche Poolreiziger, is van een reis in de Pool- zee te Nome (Alaska) aangekomen Hij overwinterde op Aion-eüand, ten Noor den van Oost-Siberië, bij den Tschukt- sehi-volksstam en verkreeg 3 groote en f kleine slagtanden van mammoeten, de voorwereldsche olifanten. Amundsen s schip „Mand" zit vast in het Pool-ijs tusschen Wrangel-eiland en de Siberi sche kust. Amundsen verliet Noorwegen op 25 Juni 1918 met zijn schip „Maud voor een expeditie naar den Noordpool. Hij had plan 5 jaren weg te blijven en langs de Siberische kust te varen tot dc nieuwe Siberische eilanden en dan naai de Noordpool te gaan. Zijn poging om door het ijs van de Poolzee te gaan moest worden opgegeven daar het ijs in Zuidelijke richting dreef. Hij verliet Nome op 8 Augustus om een nieuwe poging te doen van Wrangel-eiland, ten Noord-Oosten van de Behringstraat. Een Engelsche groep Pool-onderzoe- kers is uit Lopden vertrokken voor een reis van 2 jaren in de Zuidpoolstreek. Het doel is te onderzoeken of de Zuid pool per vliegmachine kan worden be- reikt. Berlijn is een beraamd misdrijf door de activiteit van de recherche voorkomen. Een rooverbende van vijt man had een aanslag voorbereid op de houdster van een pandjeshuis, maai dat (Han kwam aan de politie ter oore, die dadelijk een hinderlaag legde. Eeni- „e agenten stelden zich verdekt op in het pandjeshuis en wachtten den loop der gebeurtenissen af. 's Morgens, om zeven uur, kwam er een man om een medaillon te beieenen, maar omdat hij ceen legitimatiepapieren kon overleg den, werd het pand niet aangenomen en moest de man, die, zooals later bleek, tot een rooverbende behoorde, onver- richterzake heengaan. Bovendien kon den hij en zijn kornuiten hun slag niet slaan, omdat er toevallig nog anderen personen in den winkel waren. Eenige uren later kwamen er twee jonge man nen die een ring ter beleening aanbo den'. Toen de vrouw den ring aannam, om dien te bekijken, greep de eerste man haar beide handen vast, en trok haar voorover over de toonbank, terwijl de tweede haar eveneens aangreep. Op datzelfde oogenblik sprongen echter de rechercheurs te voorschijn en grepen de dieven vast. Drie handlangers, die op de trap voor het huis op den uitkijk stonden, trachtten te vluchten. Daar zij aan het bevel van de politie om te blij ven staan geen gevolg gaven, werd er on hen geschoten, waardoor er een ge troffen werd. Hij en nog een vierde werd gegrepen. Alleen de vijfde wist te ontkomen. De gearresteerden, die in het bezit waren van vuurwapenen, messen en touwen om hun slachtoffer te kneve len, bleken oude bekenden van de ju stitie te zijn. Niet enkel in Dnitsenland, maar ovei- al nemen de misdaden toe, die een uiting zijn van de toenemende verwil dering. Zoo is dezer dagen nog te Marseille een zangeres vermoord door dieven, die haar beroofden van 1 aar sieraden, ter waarde van circa honderdduizend frs.- Een puar weken geleden was die zan geres te Marseille gekomen, waar j haar intrek genomen ha-d bij een zriei- din. Op een ochtend om zes uur dron gen twee mannen, die op een onver- klaaibare manier het huis waren bin nengedrongen, in haar slaapkamer bin nen, worgden haar en zochten in alle la-den en kasten naar haar kostbaarhe den. Toen zij die niet konden v iden, gingen ze naar de vriendin, in de ver onderstelling, dat deze ze misschien ter slot had en dwongen haar, ondc bedreiging met den dood, om aan te wijzen, waar de juweelen geborgen wa ren. De vriendin wees de verborgen plek aan, de moordenaars maakten zich meester van hun buit en kwamen door een raam op een binnenplaats en van daar in het huis van een dokter, die verschrikt ontwaakt, kwam toeloopen. De misdadigers sloegen hem op het hoofd en dreigden hem ie zullen wur gen als hij hun niet ongehinderd liet gaan. De dokter vluchtte in zijn kamer en deed de deur op slot, waarop de beide mannen langs de trap vluchtten en zonder verder te worden lastig ge vallen de straat bereikten. Het parket zocht naar de daders, maar heeft eenige verdachte aanwijzin gen in handen, die misschien tot verras sende resultaten zullen leiden omtrent een mogelijke medeplichtigheid van de „vriendin". in -een huis aan den Kuriürsten- damnt te Berlijn, is een brutale diefstal gepleegd. De weduwe van prof. dr. Adolf Baginsky had eenigen tijd gele den een nieuwe dienstbode gehuurd van zeer lichtzinnigen levenswandel. Zoo kwanj_het meisje in aanraking met al lerlei verdachte jtersone'n, die haar aanspoorden haar meesteres te beste len. Een zeer goede gelegenheid daar toe bood zich vorigen Zondag aan, toch de weduwe en een bij haar in wonende fiimartist buiten de stad ver toefden. Bovendien was ook dc keu kenmeid dien dag uitgegaan. Het meisje liet toen heimelijk haar handlangers -binnen en onthaalde hen rijkelijk. Daarna werden de tapijten op gerold. kunstvoorwerpen, pelterijen, sieraden, enz. in de koffers der weduwe gepakt. Toen alles was ingepakt, riep het meisje den huisknecht en verzocht hem de koffers naar buiten te willen brengen. Zij wendde voor, dat dc fiim- ariist g-ing verhuizen, in een „Drosch- ke" werden ze weggereden naar het Potsdammer station. De spoorbeambten weigerden echter de koffers aan te ne men, daar ze niet voldoende gesloten waren. Daarna vertrokken de dieven, zonder verder eenig spoor van zich achter te laten. Volgens het „Berb Tage'blatt" be draagt de schade anderhalf miiiioen mark, terwijl een belooning van 150,000 mark is uitgeloofd aan hem, die de da ders of het gestolene kan aanwijzen. Een geschuwd volk. in het Zuiden van Frankrijk, meer spe ciaal te Guyenne en Beam in Cascogne woont een merkwaardig menschenras, de Cagots genaamd. Niettegenstaande alle nasporingen is hun afkomst een duister raadsel, in de middeleeuwen waren de Cagots zeer veracht- Door strenge wetten werd hun alle verkeer met -de andere bewoners verboden. Zelfs de godsdienstoefening moesten zij in een afzonderlijk gedeelte van de kerk bijwonen. Het was hun niet ge oorloofd vee te houden of den grond te bebouwen. Slechts als doodgraver of beul maak te men van hun diensten gebruik. Hun aanraking verontreinigde, zoodat het hun verboden was een brugleuning aan te raken. Ook was het hun niet geoorloofd wapenen tc dragen. Merk waardig genoeg onderscheidt men de Cagots door hun ronde ooren, waar aan liet oorlelletje ontbreekt. Overigens is deze bevolking van groote schoon heid, vooral 'bij de vrouwen. De strenge wetten werden echter mettertijd ver zacht. In de 15e eeuw mochten zij reeds huizen in hun bezit hebben. De Fransche revolutie bracht hun volko men gelijkstelling en Napoleon be noemde zelts een Cagot tot fhésaurier. Toch bestaat er bij de landelijke be volking tot den huidigen dag een voor oordeel. Langen tijd heeft men gemeend, dat de Cagots afstammelingen waren van de Gothen (caas goth gothenhond) of van de Sarasenen ook wel meende men van Spaansche vluchtelingen. In den iaatsten tijd is men tot de conclu sie gekomen, dat zij waarschijnlijk af komstig zijn uit afgezonderde kolonies van -melaatsehen, wat hun verachting wel zou verklaren. Echter wordt hier door niet het verschijnsel der ronde ooren opgehelderd. Een slechte s p ij s v e r- tering. Hoe menige lijderes wordt al het goede, dat het leven -haar biedt, als het ware ongenietbaar gemaakt door de kwellingen van een slechte spijsvertering. Maar men spreekt tegen woordig haast niet meer van slechte spijsvertering of indigestie, maar ge bruikt liever het deftigst-klinkende „dyspejisia". Het doet er echter weinig toe, welken naam men geeft aan de leelijke kwaal, -die liet humeur bederft, het leven verbittert en oorzaak is van allerlei ellende. Men -heeft wel eens be weerd, dat in den loop van de geschie denis 't lol van staten en volkeren aan merkelijk is gewijzigd geworden, wan neer 't slachtoffer van deze kwaal door luchtige personen of hooge staatsamb tenaren waren een verschijnsel dat zich helaas niet zelden voordoet, even als hoofd-pijn van indigestie door ver schillende oorzaken in het leven geroe pen worden. Indigestie kan het gevolg zijn van het voedsel, dat men gebruikt; van oorzaken, die in de maag zelf schuilen en van omstandigheden, die van buitenaf op het gestel inwerken. Wat het voedsel betreft dit kan on voldoende of te overvloedig zijn van slechte kwaliteit niet verteerbaar slecht klaar gemaakt, niet gaar, te vet, enz. De schuld kan ook liggen aan de manier waarop men zich voedt men eet te snel zonder het voedsel behoor lijk te kauwen de maaltijden volgen te spoedig op elkaar, of de tusschenpoo- zen zijn te lang. De gewone verschijn selen van dyspepsia zijn een gevoel van benauwdheid, overlading, of een gewaarwording van pijn na het gebruik van spijzen een dorstig gevoel, ge paard gaande met een onaangenamen smaak en een -drogen mond -de tong is -beslagen, de patient voelt zich rus teloos, ziet er betrokken uit, klaagt over vermoeidheid, zijn stemming is droef geestig en zijn humeur wordt prikkel baar hij heeft hinder van hoofdpijn en vlekken in het gezicht. Wanneer on voldoende voeding opeens vervangen wordt door een geheele verandering van dieet, dan kan dit niet zelden aanleiding geven tot een ernstigen aan val van indigestie. Hoewel men lang ongestraft kan voortgaan met een ka rige voeding, op den duur blijven die nadeelige gevolgen niet uit. Maar dit is een bewezen waarheid, dat er meer kwalen in de spijsvertering ontstaan door een „te veel" dan door een „te weinig". Wanneer menschen te weinig eten, dan komt dit in den regel, door dat zij niet bij machte zijn om in hun behoeften te voorzien. Maar velen toch zijn ook de slaven van hun verhemelte en gebruiken voortdurend meer dan hun dienstig is. En het is een feit, dat de meeste kwalen, die voortkomen uit een moedwillig zondigen tegen de re gelen van de -hygiëne van de maag, zich kenmerken door groote pijnlijkheid. De nadeelige gevolgen van over voeding zijn meer of min gevaarlijk, naar gelang van de spijzen, waaraan men zich te buiten gaat. De natuur heeft een uitweg voor het „te veel" aan meelspijzen, dat zijn weg vindt in de lever een uitweg voor het „te veel" aan vet, dat een plaats vindt onder de huid over de oppervlakte van het ge heele lichaam, maar voor een „te veel" aan vleesch bestaat er geen en daarom is een overmatig gebruik hiervan des te gevaarlijker en kan oorzaak worden van aanvallen van jicht. Vervolgens heeft een slechte -keuken meid ook lieel wat op haar geweten het is haar schuld als de aardappelen niet gaar, de eieren steenhard zijn, het vleesch te rauw of te taai is. Wanneer nu echter de spijzen goed zijn en -de toebereiding niets te wen- schen overlaat, dan kan de aanleiding nog zijn te vinden in de maag zelve er kan maagsap te weinig zijn of het is van een slecht gehalte de maag wand kan aangedaan zijn of de maag- werking onvoldoende. Wanneer er niet genoeg maagsap is, dan kan het voed sel en vooral de vleeschspijzen niet behoorlijk verteerd worden. Voor dit gebrek bestaan geneesmiddelen, die de afscheiding van het maagsap bevor deren. Wanneer het maagsap van een verkeerd gehalte is, komt dit gewoon lijk voort uit een gebrek aan pepsine. waarin ook kan voorzien worden. EEN LOGGER GESTRAND. Volgens ontvangen bericht van de kustwacht te Westkapelle is aldaar een met hout geladen Hollandsche log ger gestrand. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIE. Bij Kon. besluit is aan den heer j. P. graaf van Limburg Stirum op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gou- vcrneu-generaal van Ned.-Indië, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hem in die betrek king aan den lande bewezen is benoemd tot gouverneur-generaal van Ned.-Indië de heer mr. D. Fock, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke benoeming zal ingaan op den dag in een van de maan den Februari of Maart 1921, waarop de tegenwoordige gouverneur-generaal zijn ambt aan hem te Batavia zal over geven. NEDERLAND EN BELGIE. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt In de „Nation Beige" komt Henriquet nogmaals terug op de geruchten be treffende het sluiten van een defensief accoord tusschen Nederland en België en het eventueel opnemen van Neder land in het FranschBelgische defen sief systeem, in hoofdzaak komt het artikel neer op hetgeen reeds gisteren in liet zelfde blad door Nothomb werd geschreven. Henriquet voegt er nog aan toe, dat de gedachtenwisselingen over de Wielingen en Limburg tusschen mi nister Delacroix en den Nederlandschen gezant te Brussel plaats hadden, en men tot de conclusie is gekomen, dat

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 3