Dn Vrouwe van Barracourt VRIJDAG BINNENLAND Stads= en Prov, ncienieuws No. 333 mHrn *laanftaii A1 IH20 VLISSINGSC «ïJONNhMENTSPRIJS: Voor Vlisttngen en de gemeenten op Walcheren. 2.20 .,er drie msanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poit-Unle 4.70. Afzonderlijke nummer» 5 cent Mi fksss f. ¥U 8£ ÏILOE Ir, Hés iirk! 58, Vlissinp. Tilsbsn IflUre. 10 ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel ïirschijnt dageiijki, ïilsszoiidsni op Zsndss on oigemesn srkends Christelijks Isestdsgen jöonné's, in 't bezit eener e !4, zijn GRATIS verze- -4 (-oen ongelukken voor; gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij verlies, 'san een hand, zoet of oog I gulden bij verlies van een duim I gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij veriie» van eiken anderen vinger FONDS VOOR HET GEA1EENTE- ZIEKENHU1S. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave f 22250.65'/2 Opbrengst verloting schilderij van den lieer Jacobs 290.25 Totaal 22540.90(2 Nederland en België. De redacteur te Brussel van „de Maasbode" seint De „Soir" spreekt ook de berichten tegen over de Nederiandsch-Belgische onderhandelingen. Een overeenkomst kan alleen tot stand geraken wanneer België en Frankrijk tevredengesteld zijn voor de verzekering van de verdediging van Limburg, ingeval van een aanval, aldus liet blad. Zal deze verzekering ons gegeven w orden door een bijtreden van Neder land bij de Fransch-Belgische alliantie, of door militaire maatregelen van Ne derland zelf Dit moet de toekomst ons leeren. Maar de Belgische regeering kan zich geenszins tevreden stellen met de tee- kening van een verdrag, hetwelk slechts de regeling van fluviale en economische kwesties bevat. Salarieeiïng hooger postpersoneel. De heer Otto heeft de volgende vra gen tot den minister van waterstaat gericht 1. Heeft de minister reeds gevolg gegeven aan zijn voornemen, bij de sa lariscommissie de vraag aanhangig te maken of het hooger postpersoneel in saiarieering is achtergesteld 'bii amb tenaren in andere takken van dienst, die een gelijkwaardigen werkkring be- kiceuc-n - 2. Zoo ja, heeft dan de salariscom missie een onderzoek ingesteld, hoe was dit onderzoek ingericht en welke resultaten heeft het opgeleverd 3. Mocht nog geen onderzoek zijn ingesteld of mocht dit tot geen resul taat hebben geleid, is de minister dan bereid, mede in het belang van den dienst, zich er spoedig van te verge wissen of de klachten van liet hoogere personeel gegrond zijn en indien dit inderdaad liet geval mocht blijken, de bedoelde achterstelling op te heffen Een departement voor landsverdediging Het Haagsche Correspondentie-Bu reau verneemt, dat heden of morgen een Koninklijk besluit te verwachten is betreffende de instelling van een depar tement van landsverdediging. Verreken-pakketten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat tegen 15 October a.s. op de kantoren der posterijen worden verkrijgbaar gesteld adreskaarten voor verreken-pakketten met of zonder aangegeven w aarde met aangehecht stortingsformulier voor den FEUILLETON door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 19) (Nadruk verboden.I De zweepslag kwam neer. slingerde zich rond den arm, die zich had opge licht om hem te keeren, maar het uit einde striemde een loodkleurige streep over het nog bloedend gelaat. Lucille wierp zich, met een kreet van afgrijzen, voor den beleedigden man. o snikte zij, alsof de slag haar getroffen had. „Schaam 11, schaam u Merle stond een oogenblik verschrikt van wat hij gedaan had, niet om liet onrechtvaardige daarvan, maar om de uitwerking, die het op haar gehad had. ■Vergeef het in ij, miss Darracourt zei hij heesc'h. „De wijze, waarop die knaap mij krenkte, ging alle perken te buiten. Hij heeft niet meer dan zijn verdiend loon. Hij- deed 11 bijna het leven verliezen, en voegde een belee- dtging „U hebt hem het eerst beleedigd snikte Lucille hijgend en met een k|eur. „Ga heen, als 't 11 blieft, ga heen „En o achtep laten met hem 7" "leekte Merte bleek en bevend, terwijl 1 °P de lippen beet. post-chèt|tie- en girodienst. De prijs van deze kaarten bedraagt 1 cent per stuk. Deze adreskaarten zijn uitsluitend te bezigen indien de afzender van een ver rekenpakket verlangt, dat het ingevor derde verrekenbedrag op zijn postreke ning wordt bijgeschreven. Scheepvaartbeweging. Gedurende September 1920 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 646 schepen, metende 852,897 netto reg. ton. waarvan 8 zeilschepen en 29 zee lichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland waren hiervan be stemd 611 schepen, met. 820.192 netto reg. ton. voor Vlaardingen 17. Keulen 9, Maassluis 2, Schiedam 1, Krimpen a/'d Lek 2, Dordrecht 1, Roer I, Jutfaas 1 en Pernis 1 In September 1919 kwamen den Niecwen Waterweg binnen 430 sche pen, metende 512,830 netto reg. ton, waarvan 8 zeilschepen en 7 zeelichters. Voor Rotterdam met inbegrip van Hoek van Holland waren hiervan be stemd 413 schepen, met. 506.998 netto reg. ton. voor Vlaardingen 15, Delftl Maassluis 1 en Schiedam 1. Sedert 1 Janauri zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg'1920 4166 5.373.157 1919 4080 3,578,838 Nu 1086 1.794.319 Tegen vorig jaar 2452 2.934.914 Rotterdam 1920 3913 5.t67.571 1919 3007 3.545.898 Nu 906 4- 1.621.673 Tégen vorig jaar -+ 2409 -+ 2.904.700 Hieronder volgen de vergelijkende cijfers over de voorafgaande zes jaren Nieuwe Waterweg Svp- schenen N. R. T. IÖ2Ö '646' '852.89? 1919 430 512.830 1918 58 71.004 1917 111 79.285 1916 253 293.440 1915 293 316.581 1914 242 225.243 en gedurende net tijdvak Jan.-Sept. schepen N. R. T. 1920 4166 5.373.157 1919 3080 3.578.838 1918 628 643.924 1917 1142 1.079.142 1916 2342 1.493.938 1915 2924 3.262.248 1914 7042 8.895.525 Georganiseerd overleg rijksambtenaren De Centrale Commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenaarszaken vergaderde Woensdag ter overweging van een advies aan de regeering. uit te brengen in zake de toekenning van een 'bijslag op het salaris van het rijks personeel. Eenstemmig was de commissie van oordeel, dat de bezoldiging van het rijkspersoneel noodzakelijk herziening behoeft en dat in afwachting daarvan „ja, ja, ja hijgde zij. „Ga een van ti beiden 11 beiden. O, het is vreeselijk „Ik zal gaan", zei zijn lordschap. „Uw geringste wensch op te volgen, is wel het minste wat ik kan doen, nadat ik mijn zelfbeheersching in uw bijzijn heb verloren. Maar, miss Darra court. ik smeek u, wees mij genadig. Die knaap was boven alle beschrij ving beleedigend. Geen sterveling zou het hebben kunnen verdragen „Ga heen 1" herhaalde zij. Merle boog het hoofd, nam zijn hoed op en keerde zich om, maar nog eens hield hij stil. „Wilt u mij niet toestaan ti naar huis te vergezellen enmij ver giffenis te schenken Ik werd zwaar beproefd ik heb mij in uw oogen verachtelijk gemaakt 1" „Ga toch zei Lucille en daarop wendde hij zich af en verdween lang zaam en met tegenzin tussclien de boomen. Lucille bleef staan snikken. Het was het eenig geluid, dat een tijdlang de stilte verbrak, toen zei Harry's stem zacht en berouwvol „Wilt u mij vergeven Zij sloeg de oogen tot hem op, toen wendde zij ze met een huivering af van het met bloed bedekte gelaat met dien loodkleurigen striem. „Neen, neen" zei ze. Toen in één adem door „O. uw gezicht en die wreede zweep Laat ons dadelijk! gaan," maatregelen genome den. Omtrent deze m. vergadering niet tot konten. Besloten'werd gelijk opnieuw een vi leggen tot vaststellin te dezer zake. nadat overlég zal zijn gepit. •1 dienen te wor- -atregelen kon de overeenstemming zoo spoedig mo- -i'gadering te be- van een advies met de regeering "gd. VLISSINGEN 1 OCTOBER. Een bezoek aai de haven. In verband met de plannen tot uit breiding van onze haven, tracht het ge meentebestuur in vc ,-chillende bladen en tijdschriften de aandacht op de Vlissingsche haven te vestigen en er de voordeeien van in het-Jicht te stellen. Wij hebben reeds melding gemaakt van verschillende artikelen die daarover zijn verschenen. De „Haagsche Pos:" bevatte Zater dag een uitstekend gedocumenteerd artikel van de hand v,tn den heer C. K. Elout, den Zeeuw, die.zooveel voor on ze provincie voelt en geen gelegenheid laat voorbijgaan om daarvan getuigenis af te leggen. Deze week hebben veer enkele jour nalisten, onder leiding van het college van Burg. en Weth. „iet den directeur van het havenbedrijt'.sden heer Boom, een bezoek aan de haven gebracht. Aan het verslag ,n dev,.Bredasche Courant" opgenomen ontleenen wij het volgende Bij aankomst van den trein 11.09 werden wij aan hel station door den burgemeester en dc-n directeur der havenwerken, oud-k„lonel Boom, ont vangen. Onmiddellijk ving daarop de wande ling door de haven a; Wij hebben vat) - - J terg„j-„ifir.,s^jnreressnn.is 'eis zooveel gegevens meegebracht (ook in het belang van Breda en Noord-Bra bant), dat wij ons voorstellen binnen kort eenige meer uitvoerige artikelen over deze belangrijke aangelegenheid in dit blad te publiceeren. Bepalen wij ons heden slechts tot het volgende. Het eerst brachten wij een bezoek aan de eerste binnenhaven, waar men juist bezig was eenige wagons steen kolen machinaal te lossen. De heer Boont wees ons op alle bijzonderheden en de zeer gunstige conditie waarin men zich te Vlissingen bevindt, doordat op deze wijze gemakkelijk 1500 ton steenkool per dag kunnen omgcladen worden. We zagen in den tijd van nauwelijks enkele minuten een geheele wagon steenkolen van 17'/2 ton in het schip laden. Deze haven behoeft geen verbetering, daar zij aan alle eisehen des tijds voldoet. Van hieruit begaven we ons naar de buitenhaven nabij het station, waar juist het schip der maatschappij „Zee land", de „Prinses Juliana" voor anker lag. Aan de hand van een -duidelijk kaartje toonde de heer Boom ons de uitbreidingsplannen deze zijn werke 'HPÜfa „Wacht als 't u blieft", zei hij met zachte stem. „Ik moet de ponnie's thuis brengen, maar 11 11 doet beter te wandelen. Men zou ons kunnen ont moeten en en vragen stellen. Ik kan langs een zijpad de plaats bereiken. De ponnie's zijn er met mij van door gegaan, er, ik heb mijn gezicht be zeerd, dat is verklaarbaar genoeg." De gedachte kwam bij Lucille bo ven, dat hij zelfs op dit oogenblik om haar kon denken.' Zonder een woord, maar met een snellen blik vol huive ring op hem, ging zij heen. „Ga langs het nauwe pad", zei hij, „daar is meer schaduw." „O, wat kan mij de schaduw sche len 1" riep zij uit, iich naar hem toe wendend op zachten toon. „Je gezicht is is bebloed en je bent ge kwetst, en je praat nog over schaduw. Ga gauw En bemoei je met je eigen zaken." Het volgend oogenblik was zij ver dwenen. Harry Herne bleef staan en keek naar den hemel, die als een groote tol scheen rond te draaien, in zijn hoofd was er iets dat op een dolle machine geleek maar niettegenstaande dit al les, de smart, de schande, de marte ling van den zweepslag, bukte hij naar den handschoen, dien zij had gedragen, en hield dien aan zijn borst. Hij ging in de phaëton en sprak tegen de pon nie's. Terneergeslagen, over zich zelf beschaamd en de geheele geschiede nis verwenschend, draafden de pon lijk reusachtig. Er zullen nieuwe kaai muren komen van 453 meter lengte aan den eenen en 750 meter lengte aan den anderen kant. Men hoopt tegen 1925 met deze werken, die Vlissingen zullen herscheppen in een haven, grooter en zeker doelmatiger dan bijv. Boulogne, gereed te zijn. Hierna bood de burgemeester ons een lunch aan in het hotel „Zee land". Daarna bezochten wij de sluizen om ons langs de reusachtige werf „de Schelde" te begeven naar het Vlissin- ger raadhuis, waar wij nogmaals door den burgemeester verwelkomd en voor gesteld werden aan de beide heeren wethouders van Vlissingen, de heeren Van Niftrik en Laernoes. Aan de hand eener duidelijke en met zeer veel zorg samengestelde kaart ontvouwde hier de heer Vajt Niftrik de grootsche plannen in zake den aanleg van nieuwe spoor lijnen, tramlijnen en wegen in Zeeland, o.a. een directe spoorlijn Roosendaal Steenbergen over Bruinisse naar'Zie- rikzee, benevens een spoor in de lengte van Zëeuwsch-VIaanderen met verbin dingen naar Brugge. Knocke, Gent en Vlaamsche hoofd (Antwerpen). Om Zeetiwscli-Vlaanderen uit zijn isole ment te verlossen, had de heer Van Niftrik ontworpen een zoogenaantden Ferry-bootdienst tusschen Vlissingen en Breskens (zooais de dienst Kiel Körser). Het spoor wordt dan in Vlis singen op de boot, die voorzien is van dubbel rail, gezet en in Breskens we derom afgeiaden op de gewone spoor lijn. Belangrijk waren ook zijn uiteenzet tingen over de uitbreiding der tramlij nen en de verbetering der wegen in aansluiting met Noord-Brabant doch ook daarop komen wij nader uitvoeri ger terug. De heer Laernoes deelde ons nog eenige belangrijke bijzonderheden mede over een .pas door hem gemaakte reis 'Adierrtta' tlt'VerA-Kw Je, T+.1 Vte - singen reeds een directe lijn naar New- York zou' bezeten hebben als ..wij maar met onze haven gereed waren." Nadat-de burgemeester nog een en ander medegedeeld had over de werke lijk schitterende ontvangst, die hem en den heer Boom was ten deel gevallen bij zijn bezoek aan de voornaamste stoomvaartmaatschappijen in Duitsch- land, was het onderhoud ten stadhuize geëindigd, waarna wij van de Vlissing sche heeren op hartelijke wijze afscheid namen. Wij kunnen hier nog aan toe voegen. dat men de gegronde hoop koestert, dat de bekende sneltreinver binding BerlijnWesel, via Boxtel BredaVlissingen spoedig wederom in eere zal hersteld worden, hetgeen ook voor onze provincie van het grootste belang is. Het Belgische pas-visum. Bij het Belgische consulaat alhier is bericht ontvangen, dat het verhoogde tarief voor het Belgische pas-visum is ingetrokken en het thans geldende tarief voorloopig van kracht blijft. nle's 1111 als lammetjes Zij hadden bijna de grens van hel park bereikt en Harry Herne hupte, cl.it hu hen thuis zou kunnen brengen zonder door iemand gezien te worden, loen zijn scherp oog, scherp rog hoe wel het als vuur brandde, evenals zijn hersenen daarachter, een mannelijke gedaante zag sluipen door het struik gewas, glurende naar het huis. Hij was zoo verdiept in zijn bespieding, dat hij de nadering van het rijtuig niet hoorde, voordat de ponnie's vlak bij hem waren. Toen sprong hij op zij - wat heel dwaas was en rende weg. Harry Herne riep hent met aan en achtervolgde hem evenmin. Hij ging alleen in de phaëton staan en nam hel beeld van den man in zich op. Wan neer hij hem ooit weer zou zien, ge steld over twintig jaar, en te midden van duizenden, dan zouden de haviks- oogen van Harry Herne hem zeker herkennen. Harry Heme's scherpe blik had zich niet bedrogen het was mejuffrouw Alarie Verner. die zich verborgen had achter de groote vaas op het terras, toen hij en Lucille daar voorbij reden. Nu was mejuffrouw Verner zeer schrander, of, zooals zij op haar aar dige. vrije manier van spreken zou gezegd hebben, „zij was lang niet dwaas." Wij weten ailen, dat de men- schen verdeeld zijn in twee soorten, die welke overvloed van geld hebben Salaris-actie kantoorbedienden. Gisterenavond trad in dc kleine zaal van „de Oude Vriendschap" voor de nfdeeling Vlissingen van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius" als spreker op de heer J. Ratte, hoofdbestuurder, ter behande ling van zijn aangekondigd onderwerp ..Salarisactie en collectief arbeids-con- tract". In een helder, zakelijk betoog zette spreker voor een niet zeer talrijk ge hoor het standpunt van „Mercurius" uiteen. De noodtoestand, waarin de handels- en kantoorbedienden zich met hun gezinnen bevinden, werd door spr. breedvoerig besproken. De salaris- verhoogingen worden telkens weder spoedig opgeslokt door de steeds aan houdende stijging der levensbehoeften. Zij staan in de verte niet in verhouding gelijk tot de groote winste welke door verschillende bedrijven en bankinstel lingen worden gemaakt. Sprekende staaltjes werden door den heer Ratté dienaangaande naar voren gebracht allertreurigst steekt hierbij af hetgeen voor den kantoorbediende wordt ge daan, die deze groote winst door zijn arbeid heeft mogejijk gemaakt. Het salaris is ntunvelijks voldoende ont in de allernoodzakelijkste levens behoeften te voorzien, terwijl woning- huur en belastingen schrikbarend stij gen. Spreker behandelde ten slotte wat daartegen gedaan moet worden, daar voortdurende saiarisverhoogingen niet afdoende zijn. De middelen daartoe werden door spreker nader aange toond en hij is overtuigd dat ook de kantoorbedienden, de arbeiders welke werken met het hoofd, trachten moeten medezeggingssehap te krijgen op den gang van het bedrijf, zgn. georgani seerd overleg, waardoor het mogelijk zal worden dat ook voor de werkne mers het thans zoo sober bestaan 't, tititr lAucm t 4—r Een dankbaar applaus gaf de in stemming der aanwezigen met het ge sprokene weder. Weensche kinderen. De volgende week zullen weder een groot aantal Weensche kinderen van hier naar Engeland vertrekken. Er worden er thans 450 verwacht, welke onder geleide van 22 verpleeg sters, morgenochtend 11.28 niet een extra-trein zullen aankomen. De kin deren zullen hier eerst geneeskundig worden onderzocht en tijdelijk worden opgenomen in de daarvoor ingerichte voormalige exportslagerij aan de bui tenhaven. Zij zullen Dinsdagavond aan boord gaan van de mailboot „Prinses Juliana" waarmede Woesdag de reis naar En geland wordt voortgezet. Aan het postkantoor Vlissingen werd gedurende de maand September in de Rijkspostspaarbank ƒ48851.55 inge legd en 38639.04 terugbetaald. maar geen hersenen, en die, welke her senen bezitten maar wien 't geld ont breekt, en dat de laatste soort van oordeel is, dat de eerste haar natuur lijke en aangewezen prooi is. Mejuffrouw Verner had geen geld, maar zij had hersenen en zij wist dit. Niet alleen mannen zijn eerzuchtig vrouwen zijn even begeerig zich naar boven te werken alleen zij ver staan de kunst en hebben een tact om dit te verbergen. Van kindsbeen af was Marie Verner besloten geweest zich een plaats te veroveren in de beste kringen. Zij was van plan hoe dan ook de eerste sport van de ladder te bereiken en tót den top te klimmen, als het kon bij sprongen, zoo niet dan door geduldig sport voor sport te ne men. Op school te St. Malo wist niemand iets van haar af. Zij was een wees, en een verwijderd familielid betaalde prompt haar kwartaal-rekeningen en nu, dat was alles. Andere meisjes vertelden van haar vrienden, van haar tehuis maar Marie Verner zweeg be scheiden. Zij sprak nooit over haar verleden, vertelde nooit van haar thuis of van te gaan logeeren bij kennissen 111 de vacanties en voor zoover de wereld wist, had zij de eigen zuster kunnen zijn van -Topsy, die nooit een vader of moeder had gehad, maar en kel „gegroeid" was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1