100 150 25 ENT MEISJE DONDERDAG 5flo ^Qnn 100 De Vrouwe van Darrscourt eilliistreerd Zondagsblad |aanbied!ngsë isiaanvragtn, ;rkster ifrouw ïstbode DAGMEID, IISJE, !t DAGMEISJE chs Maatschappij ui Stoomvaart iüsfflFlïaa f. Ill K ïilii b, Ililii Makt 18. füasisgiB. Iita Istirs. 13 firciijct iigiiijhc, liipzoiÉni sp Zondig ie iljera érignde ifiitclijb leestdsgsn %IU IJ een ongeluk «jUU GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON 1921' Stads= enProvincienieuws ««O. £53! OERSEN. 20 September, dra.. q ti e. 3russel ƒ22.75; Londen ƒ3.21 Parijs ƒ21.60; p a p i e r. les 22.00 Franschc .tonen (afgest.) ƒ1.15; gest.) 1.15 Marken' arken (rood) 5.4(1- bollars ƒ3.18. TE VLISSINOEN. ber v.m. n m. 2.25 2.33 v.m. ii.m. 3.— 3.10 3.35 3.56 4.16 4.42 Treur nooit over modder laarzen. Als de nood het hoogste stijgt. Ben je klaar, is 't leed geleden, Als je „Erdal" maar tc pakken krijgt. cn solide personen nerking wenschente Jagblad van Rotter- en zich vervoegen bij P. SCHOUWENAAR, straat 13, alhier, met flinke j o n - lieten de voorkeur. n gezin van twee per- in Vrijdags, ioosje Buskenslr 65. in drukke zaak een üaterdagmiddag, goefl rekenen. Brieven no. „Vliss. Courant". aor Amsterdam. Zich ien bur. „Vliss. Cit kunnende werken, :n boerenstand treau „Vliss. Courant". HARTS—van Raal- istraat 55, vraagt ee kunnende koken en en. oor de morgenuren, ej BAAN, Lampsens- X bellen.) niet beneden 18 jaar. Adres: bureau „Vliss. niet beneden 18 jaar. OFT1JZER, Lepelstraat Middelburg-Rstterdam tengelegen plaatsen. VAN- PASSAGIERS, IEREN EN VEE. r, UU. IT. Ml eptember 30 M. urn».1,1 8 - slngen wordt WoenS- iaterdag 12 uur v.®> tar Middelburg bekomen dam N.V. Transp. e» n.v.h. Erven G. VOa 2018; te Middelburg )ORN, Tel. 153; 'e VAN OOSTERHOUb te Dordrecht Gebrs- K, Tel. 101. VL1SSINGSCHE iSONNé ViENTSPKljS: Voer Vitoslngen en de gemeenten op Walcheren /'2.2Q vtt U'le maanden. Franco door het geheeie rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. voor overige landen der Poet-Unie ƒ4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.— Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel -a sbosmé's, in 't bezit eer-er ntt», zbn ÜRATiS verze- •»d tegen ongelukken voor: gulden fcS levens lange ongeschikt heid tot werken guiden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verliet van eiken anderen vinger É5SSS MILITIE. De Burgemeester van VHssingen, brengt •ingevolge art. 60 tweede lid van het Militie- besluit ter algemeeue kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van 24 September 1920, No. 150, jtT verzoek van den Joteling dezer ge meente, Joost Baljé, lichting 1920, lotings- no»iroer 73, om vrijstelling bij de Militie wegens kostwinnerschap, niet ontvankelijk js verklaard. Vlissingen, 29 September 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 20 Septem ber jl.'aan de N.V. „Fijnwerk" alhier vei- gunning is verleend tot het oprichten van een fabriek waarin zullen worden geplaatst: vier electro-motoren, één van 20 P.K., een van 15 en twee van 30 P.K., zes harding? ovens en een veldsmidse (vuurhaard), in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen. sectie B nos. 13731196, plaat selijk gemerkt Koningsweg no. 41 en 45. Vlissingen, 22 September 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 20 Septem ber 1920 aan J. C. van de Grijp, stukadoor alhier, vergunning is verleend tot oprich ting van een kalkblusscherij, in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie E no. 1430, plaatselijk gemerkt Rioolstraat no. 10. Vlissingen, 22 Septèmber 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 13 Septem ber 1920 aan de Vlissingsche Coöperatieve Volksbroodbakkerij en Verbruiksvereeni- ging „De Broederband" vergunning is ver leend tot het uitbreiden der bestaande bak kerij, door het plaatsen van een electro motor van 1 P.K. met deeg- en graan- machinein het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie A no. 1575. plaatselijk gemerkt Paul Kru gerstraat no. 10. Vlissingen, 22 September 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. Het Haagsche Correspondentie-bu reau meldt Wij vernemen van de meest be voegde zijde, dat de berichten en me- door CHARLES GARV1CE. Geautoriseerde vertaling van 1. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 18) (Nadruk verboden.) ■,II< vrees, dat dat jonge ntensch het met opzet verkeerd heeft gedaan hij is verzot op ongelukken. Zie zoo, nu is het beter", vervolgde hij, ter wijl hij den opzetteugel losser maakte en weer insteeg. Lucille leunde achterover en-waaide zich koelte toe. De dag scheen buiten gewoon warm te zijn geworden, en het gai haar werkelijk een beetje troost, dat de ponnies in de handen van Merle niet veel bedaarder waren dan in de hare. Een feit was het dat de kwade geest, die vlak onder de huid van een ponnie •igt, steeds gereed om uit te breken, nu op en neer ging, en nu de goed hartige markies hun hoofden had vrij gemaakt, hadden zij er genoegen in hun dwaaste spelletjes uit te halen. Werkelijk zeer slecht afgericht I" zei zijn lordschap. „Het moest dien msn nooit worden toegestaan een paard in te rijden. Miss Darracourt, geloof mij." Terwijl hij sprak, nam hij de keu- r|ge zweep. ■O, gebruik de zweep niet zei Lu- dedeelingen in de dagbladen betreflen de onderhandelingen over militaire af spraken met België en een mogelijke wijziging van het te dien aanzien door de regeering ingenomen standpunt, on juist en uit de lucht zijn gegrepen. De Volkenbond. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling en verhooging van het IHe hoofdstuk (buitenlandsehe zaken) der staatsbegrooting voor 1920. Ingelascht wordt een artikel, luiden de Aandeel van Nederland in de kosten van den Volkenbond vanaf de oprich ting tot en met 31 Maart 1920 108.553. Krachtens artikel 6 van het Volken bondsverdrag moeten de kosten van het secretariaat van den Volkenbond ook door Nederland worden gedragen naar dezelfde evenredigheid als de kos ten van liet Internationaal Bureau van de Algemeene Postvereeniging verdeeld worden over de landen, die tot die ver- eeniging behóoren. Bij de toepassing van die wijze van verdeeling zou Ne derland geplaatst moeten worden in de 3e groep van Staten met een belasting- ciifer van 15 eenheden. Blijkens de door het secretariaat van den Volkenbond ingediende en door den Raad van den Volkenbond goedgekeur de begrooting van de kosten is een som van ten minste 250.000 pond sterling vèreischt om de uitgaven te dekken voor het boekjaar, dat 31 Maart 1920 afliep en verder om een toereikend voorschot te verschaffen ter tegemoet koming aan de noodzakelijke uitgaven in het tijdvak, dat moet verloopen, voor dat van het inkomen van dé nieuwe bij dragen sprake zal kunnen zijn. Volgens de boven aangeduide verdeehvijze is Nederland aansprakelijk voor een be drag van 9740 pond sterling, hetwelk berekend naar den koers.var den dag, waarop tot de uitberaling van de ver schuldigde bijdrage moest worden over gegaan, de som van f 108.553 beloopt. Uit bovengenoemde totaalsom zijn bestreden de salarissen van het perso neel van het secretariaat verhuiskos ten huren van onroerende goederen uitgaven voor het Internationale Ar beidsbureau met inbegrip van de kos ten die voortvloeiden uit de Arbeids- conferentie te Washington, uitgaven voor de financieele conferentie, voor de administratieve commissies eerste kosten voor de naar Rusland uit te zen den commissie van onderzoek, evenals voor heF uitvoeren van andere opdrach ten, die de Volkenbond op zich nam. Verschillende Staten, leden van den Volkenbond hebben evenals Nederland, hun aandeel reeds betaald. Als mocht blijken, dat het door eenig land gestorte bedrag het rechtmatig door dat land verschuldigde aandeel van het totaal bedfag, dat vereischt wordt voor het dekken van de uitgaven in het eerste boekjaar, zou overschrijden, zal het overschietende bedrag óf terugbetaald cille snel. ..Hij waarschuwde er mij speciaal voor niet te slaan Merle perste de lippen op elkaar en gaf met een vriendelijk lachje de pon- nies een slag, oogerischijnlijk spelend, maar die in werkelijkheid nijdig was, en hun pijn deed. pijn aan hun huid, zoowel ais aan hun gevoelens. Met een sprong, en terwijl ze de hoof den schudden, hielden zij stil en sloe gen toen op hol. Merle had geen hand schoenen aan en had in zijn koelbloe digheid zelfs zijn mooien glimlach verloren. Hij trachtte hen in te houden en toen hij merkte, dat dit niet ging, hen te laten wenden. Zij wendden, maar in plaats van stil te houden, renden zij den berg op, en toen hun hoeven het korte, zachte gras voelden, fluisterden zij elkaar iets ondeugends in en sloegen nu werkelijk op hol. Zij waren goed opgevoed, goed door voed. sterk als leeuwen en razend ge worden door de ongewone mishande ling met de zweep. Merle rukte, maar hij kon evengoed aan een molensteen hebben gerukt. Lucille begreep eerst niet wat er gebeurd was. maar toen zij de boo- men langs haar heen zag vliegen, het rijtuigje her- en derwaarts slingerde, de wielen nu eens door een molshoop dan weer door her hakhout slierden, toen de lucht als een ijswind langs haar wangen streek, toen werd het haar duidelijk. Zij schreeuwde niet, zij greep niet naar de teugels, zij leunde alleen ineengebogen achterover met samen gevouwen handen, en met de oogen óf voor den volgenden termijn aan dat land tegoed geschreven worden. De Arbeidswet. (Otfciee.1.Bij 'Kon. besluit is be paald, dat de Arbeidswet-1919 in wer king treedt op 24 October 1920, met uitzondering van a. de artikelen 14 tot en met 21 en 44 tot en met 66 b. ar tikel 68 en artikel .69. onder a tot en met d, voor zoovcvzij betrekking heb ben op den arbeid in winkels, kanto ren. apotheken, koffiehuizen, hotels en verplegingsinrichtirgen. Het tijdstip, bedoeld aan het slot van artikel 101, vijfde iid, onder c, der Ar beidswet 1919, wordt gesteld op 1 Juli De nieuwe Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-lndië. Bij Kon. besluit :s benoemd tot Gou verneur-Generaal "an Ned. Oost-lndië mr. D. Fock, voorzitter van de Tweede Kamer, oud-minister van koloniën, oud- gouverneur van Suriname. De overdracht van het bestuur zal plaats hebben in, Februari of Maart 1921. De nieuwbenoemde gouverneur-ge neraal werd op 19 juni 185S te Wijk bij Duurstede gebaren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1880 promoveerde in de rechts- en staatswetenschappen. Sedert veJe jaren is de heer Fock lid van de Tweede Kamer. Na het overlij den van mr. Goeman Boügesius in 1916, werd hij tot voorzitter der Tweede Ka mer gekozen. Van deze functie kweet hij. zich op zoo uitnemende wijze, dat hij telken jare opnieuw door ae Kamer als eerste candidaat voor den voorzit terszetel werd geplaatst, ook sinds in 1918 de Kamer eeit rechtsche meerder heid had gekregen. De heer Fock behoort. zooals be kend, tot de unie-dberale Kamerfractie. De Spitsbergen-expeditie. Het stoomschip „Mont Cenis" is gis termiddag te half vijf, komende van Spitsbergen, aan de Schiehaven te Rot terdam gearriveerd. Aan boord bevond zich de geheeie expeditie, die in Juni naar Spitsbergen-vertrok. Slechts vijf tien man zijn in Spitsbergen achterge bleven voor bewakingsdiensten, ten einde het claimrecht voor de firma Van der Bb en Dresselhuys te bewaren. De heer Dresselhuys had zich nabij Hoek van Holland aan boord begeven om de leden der expeditie te begroeten. Jaarwedden gemeente-ambtenaren. Naar aanleiding van het bericht over voorstellen van de Staatscommissie in zake de jaarwedden van gemeente ambtenaren. deelde de burgemeester van Harderwijk, die lid is van de Staatscommissie, aan de „Zwolsche Ct." mee. dat hij zich niet .gerechtigd acht dit bericht te verbeteren, maar het wel gewenscht acht te waarschuwen tegen verwachtingen, door dit bericht angstig recht voor zich uitstarend. „Wees niet bang", mompelde Merie tusschen de tanden. „Ik zal ze dade lijk tot staan brengen. Wees als 't u blieft niet bang Tot baar schrik zag Lucille voor zich uit den hoek van een boschpartij. Wanneer de ponnies dien in hun dolle vaart bereikten, begreep zij, hoe on kundig dan ook, dat het rijtuig en zij beiden in stukken zou worden gesla gen Merle zag het ook en zette zijn tan den op elkaar, maar zijn handen sid derden, en hij kon de teugels evengoed neer gooien. Nader en nader kwamen de dennen, op één lijn geschaard, streng en drei gend als even zooveel schildwachten... wachters van den dood. Lucille hief de handen met een woest smeekge'baar ten hemel maar van haar bleeke lip pen ontvloden de woorden Harrv Harry Merle hoorde ze, en een hevige, toomelooze woede ontvlamde in zijn hart. Hij wendde zich om, alsof hij haar wilde toespreken, maar zij had zich onder in 't rijtuig neergeworpen en bedekte haar oogen met de handen. Nader steeds nader de eerste stam was vlak bij hen het volgend oogenblik zou verwoesting aanbren gen maar vóór dat oogenblik aankwam, sprong een man uit het bosch het scheen van uit den hemel te voorschijn en wier.p zich op de ponnies. Een schok, een woeste ver warring, een slaan van de voorbeenen, Bij de betrokken titularissen gewekt, welke verwachtingen door het rapport van de Staatscommissie niet zullen ver vuld worden. Duurtetoeslag spoorwegpersoneel. Gisteren had de maandelijksche con ferentie plaats tusschen de directie en de vertegenwoordigers der organisa ties. De directie deelde mede, dat aan het personeel een uitkeering in eens zal worden gegeven van resp. 50, 75, 100, 125, 150, 175. 200 enz. Bovendien zal een kindertoeslag gege ven worden van 10 per kind vanaf het eerste kind. Uitbreiding der vloot van den Kon. Hol!. Lloyd. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt, is voor den Kon. Holl. Lloyd op het oogenblik bij verschillende Éngel- sche werven een aantal schepen in aan bouw, nl. twee passagiersschepen en 3 vrachtschepen. Deze passagiersschepen worden ongeveer 12000 ton groot, ter wijl de vrachtschepen een lengte zullen hebben van 460 voet. Deze schepen zulien zeer waarschijnlijk in den loop van het volgend jaar gereed komen. Korten tijd geleden zijn bij den Kon. Holl. Lloyd eveneens twee nieuwe vrachtschepen in dienst gesteld. Weer een staking in het havenbedrijf. Door de Scheepvaartvereeniging te -Amsterdam wordt medegedeeld, dat weer een gedeelte van de havenarbei ders aldaar in staking is gegaan. De arbeiders moesten erts lossen, hetgeen niet naar zij meenden tegen het vastgestelde tarief van 33,4 cent per ton kon geschieden. Na circa een dag aan het werk te zijn geweest, eischten zij 10 cent per ton en een garantie van 10 per dag. Door de Scheepvaart vereeniging werd 6 cent per ton toege- 'StatiTn (iereft 'zomtor garantie. Gisteren waren reeds meer dan 800 havenarbeiders in staking. Een 7 leening. De 7 geldleening van 8 millioen gulden voor de gemeente Haarlem, is ongeveer tweemaal volteekend. Een goede maatregel. In het „Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescherming" bespreekt de heer Westc-rman Holsteijn. secretaris van den armenraad te Apeldoorn, de maatregel aldaar genomen om de nood lijdenden door renteverlies te hulp te komen. De armenraad verleende hulp aan hen die door renteverlies door den oorlog noodlijdend waren geworden en kon dit met hulp van het Kon. Steun comité zoo doen, dat het volle bedrag van het renteverlies aan deze noodlij denden werd vergoed. „De secretaris van het plaatselijk comité zoo schrijft hij bood hierbij zijn gewaar deerde bemiddeling, terwijl op diens verzoek de secretaris van den Armen- een gesnuif van angst en woede en toen was het rijtuig tot stilstand ge bracht. Lucille rees overeind en blikte rond: het eerste wat zij zag, was Harry Herne. half op den grond liggend, met de teugels dicht bij het gebit in de handen geklemd de aderen opge zwollen op het voorhoofd, waar langs het bloed stroomde. Het volgend oogenblik stond hij overeind, groot en krachtig, en keek den markies aan met een blik, dien zij nooit zou vergeten. Zij .steeg uit en waggelde meer dan zij liep naar hem toe onder het siaken van nauw hoorbare klanken, de oogen ge richt op zijn bebloed gelaat. „Hebt ge u bezeerd Hebt ge u bezeerd vroeg hij met bevende stem, dringend. „Neen, neen", antwoordde zij onge duldig. „Maar jij Zij wees naar zijn gezicht. Hij bracht zijn hand aan het hoofd en liet die weer vallen bloedrood. „Het beteekent niets, miss", zei hij rustig. Voor er verder nog een woord kon worden gesproken, stond Merle naast hem, bleek van vrees en toorn. „Schavuit, het is jouw schuld 1" stootte hij uit. Harry Herne keek hem zwijgend aan maar met een uitdrukking van verachting en toorn, die Lucille deed sidderen, „Hoe durf je het leven van miss Darracourt wagen aan deze kwaadaar dige beesten siste zijn lordschap. raad de gelden uitbetaalde. Dit laatste geschiedt nog steeds, maar hef Kon. Nat. Steuncomité heeft opgehouden te bestaan, ik behoef niet 1e zeggen, dat deze omstandigheid ons aanvankelijk in moeilijkheden bracht. Zou een bur gerlijke, kerkelijke of particuliere in stelling van weldadigheid Bereid ge vonden worden de uitreiking dezer toe lagen te blijven verstrekken en dat in denzelfden vorm en op dezelfde wijze Een conferentie niet het burgerlijk armbestuur had evenwel tot resultaat de geruststellende mededeeling, dat, waar het toelagen betrof, door het Koninklijk Steuncomité sinds'eenigen tijd verstrekt, het burgerlijk armbestuur zich bereid verklaarde deze geheet op dezelfde wijze en tot hetzelfde bedrag uit te reiken, voor zoover en zoo lan gen tijd zulks noodig zou blijken. Het komt mij niet onbelangrijk voor, dit resultaat mede te deelen, waar al thans één van de duizenden proble men voor armverzorging, zoo goed mo gelijk tof een oplossing werd gebracht. VLISSINGEN, 30 SEPTEMBER. Voor het Ziekenhuisfonds. Het schilderij door den heer Jacobs geschonken ten bate van het Zieken- huisfonds, is gevallen op no. 121. De houder van dit nummer kan het schilderij afhalen bij mevr. Beijerman, Singel 1. De Big van 't 168e. De roep, die van dit stuk uitgaat, als zou het een lachsucces zijn, is niet be schaamd, want, toen wij gisteren avond in „de Oude Vriendschap" de voorstelling dezer militaire klucht bijwoonden, schaterde de zaal het op sommige oogenbiikken zoo uit, dat we van de woorden de acteurs niets ko% den verstaan. Gelukkig bleken de ver tolkers bij de meer dan 100 maai, dat het stuk opgevoerd is, zooveel geleerd te hebben van den invloed der lach wekkende gedeelten, dat het boven staande euvel tot een minimum werd beperkt. En wat de spelers te voor schijn brachten, was zoo natuurlijk, dat we bijv. bij de vertooning van het slot der tweede acte het tooneeitje op de ehambree de uitdrukking hoorden dat is bijna de werkelijkheid getrouw. Wat heeft het publiek daarvan genoten Hef décor van .dit deel, trouwens de aankleeding van het heele stuk, was aardig uitgevoerd en zooals we reeds zeiden de acteurs „zaten" er goed „in". Ais wij dan ook enkele der personen zouden willen aanduiden, wier spel boeide, dan zouden we noemen de ver tolkers der rollen van Georgette, de gedienstige en van Joseph, den huis knecht, welke laatste uitstekend de rol van schijnbaar onnoozelen. onnaden- kenden plattelander uitmuntend ver tolkte. Vooral deze laatste, die den Nog geen woord. ,,A1iss Darracoun. wanneer ik u een raad mag geven", vervolgde hij, heesch van kwaadheid, de oogen onafgewend van dat knappe, bloedende gelaat, „dan moet u dien vagebond onmiddel lijk uit uw dienst ontslaan. Ik zei u dat hij zorgeloos was. Hij is veel erger dan dat. ik bid u, boor naar mijn" waar schuwing en ontsla hem. Toen eerst sprak Harry Herne. „En als u naar mijn raad wilt luiste ren, miss Darracourt", zei hij, en zijn stem klonk diep erf" klaar, en na de barsche woorden van den ander, waardig als die van een vorst„Wan neer u naar mijn raad wilt luisteren, miss Darracourt, vertrouw dan uw le ven nooilt toe aan de handen van een lafaard, die noch verstand, noch ge noeg moed bezit, om een paar on schuldige ponnie's te rijden Het was een vreeselijke uitspraak- van een bediende tegenover een mar kies vreeselijk door de koele hoog heid van de stem, ondersteund door den strengen, donkeren blik, die op het gelaat van den markies was gericht afs die van een besehuldigend god. „Onbeschaamde siste Merie. „Uit den weg ga uit mijn oogen, of'—" Hij greep de zweep en hief die om hoog. De man, die 'bedreigd werd, had kunnen ontwijken, maar dan had hii de ponnie's moeten loslaten, wat hij niet wilde. (Wordt vervolgd.) «Sr*

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1