:s- 500 25 r j e". woensdag ielijke Artikelen wit uikkii 1000 100 Dt Vrouwe van Dairacouit jagersknecht E DAGMEID, ïarsehijnt dagilijks, Bitggzondffd op Zondag tn ilgsmaen erkends Christelijke Feestdagen gemeentebestuur FEUILLETON BINNENLAND 6 a 8 ct- kleine uien en 22 a 46 ct. suikaj;, wagenaa'rsboone i a 17 ct. spruiten 20 .t augurken 25 a 70 ei. mkpminers 3 a 9 ct. ie 1 a 3 ct. bloemkool kool 4 a 6 ct. savoye e kool-ö'/o ct., alles per ct. peen 4 a 6'/2 ct. pen 5 a 6 ct. ramenas \2 ct. peterselie 3 a 4 85 ct.. alles per stuk. TE VLISSINGEN. amsche tijd). >er v.m. n.m. 1.51 1.58 2.25 2.33 «-fWo. 230 iwssO' Leverancier de ucifers >ordeelen tENcrr. )PJEa lllDUIIfllfttTlB alle benoodigde EDELMAN. |aaftbled!n<|8» mtaaimacen, [Spoedige indiensitre- 1 te vervoegen: JAC'S Coosje Buskenstr. 72. een nette KVftOUW (Adresbureau „Vliss. jstlbode loor Amsterdam Zich Iden bur. Vlits Cit" 1 kunnende werken, len boerenstand |ureau Vltss. Couranl' een ISJE bf dag en nacht Adres- JIUWEH AND,Boulevard |8 beneden. link ISJE voor halve dagen en 2 len per week, loon fu Adresbureau „Vliss- jschs Maatschappij t» Stoomvaart I-MlddBlburg-Rottardan» fhengelegen plaatsen. VAÏT" PASSAGIERS, [ederen en vee. t. nu. (september'.». 111 30 8 VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJSVoor ViiMingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unie ƒ4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent !ü;ï?gFirma F, lil OF VELDE Ir., Iliini Markt 58, Iflissi&ggn. Iilaioon Intire. 10 =4= ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10; voor iedere regel meer 25 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel ,5 jbormé's, in 't bezit eer.er •cil», GRATIS verze gd légen ongelukken voor; gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bq verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger SLUITING DER BADEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat de sluiting der baden aan de badplaats dezer gemeente is bepaald op Vrijdag 1 October a.s. Vlissingen, 29 September 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN; De Secretaris. F. "BISSCHOP. OPLEIDING TOT HOSPITAALSOLDAAT OF TOT ZIEKENDRAGER. De Burgemeester van Vlissingen brengt hierbij liet vólgende ter kennis van belang hebbenden. Lotelingen van de militielichting 1921, I die, ingeval zij ter inlijving worden be stemd. wenschen te worden ingedeeld bij een der compagnieën hospitaalsoldaten, hetzij voor opleiding tot hospitaalsoldaat, hetzij voor opleiding tot ziekendrager, kun nen hun verlangen daartoe vóór 10 Oc tober 1920 te kennen geven aan den Bur gemeester der gemeente, voor welke zij moeten loten of hebben geloot. Opleiding tot hospitaalsoldaat. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die beschikken over een "voldoend krachtig lichaamsgestel, voldoende bedre ven zijn in het lezen en schrijven, kennis bezitten van- de hoofdregels van het reke nen met geheele en gebroken getallen en de toepassing daarvan en tevens voldoende bekend zijn met het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het be- i\t van een diploma als ziekenverple ger oï bewijzen kunnen overleggen, dat zij als zoodanig werkzaam dan wel daarvoor in opleiding zijn voorts hulpapothekers en apothekersbedienden en zij, die behalve M.U.L.O. tevens onderwijs genieten of hebben genoten in de genees- of heel kunde. Opleiding tot ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij-, die- beschikken over een voldoend Krachtig lichaamsgestel, voldoende be- dreven zijn in het lezen en schrijven en in de eerste beginseien van het rekenen, als- I mede eenige kennis bezitten van het me trieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij., die in het bezit zijn van een diploma voor eerste-hulp bij ongevallen, alsmede zij, die lid zijn van een transport-colonne van het Nederlandsche Roode Kruis en het bewijs van geoefend heid als zoodanig kunnen overleggen. Duur van den werkelijken dienst. Bii ongewijzigde totstandkoming van het ontwerp-wet tot tijdelijke afwijkingen van de Militiewet zal de duur der eerste oefe ning bedragen voor de hospitaalsoldaten 12 maanden voor de ziekendragers 6 maanden en zal voor de hospitaalsoldaten tegen over den langeren duur van de eerste oefe ning het voordeel staan, dat zij vrij zullen ziin van opkomst in werkelijken dienst vóór herhalingsoefeningen, i Lotelingen der militielichting 1921, die reeds aan de voorzitters der keuringsraden i hun verlangen hebben te kennen gegeven om m aanmerking te komen voor indeeling i nis hospitaal-soldaat of als ziekendrager, k zullen goed doen, zich nogmaals met hun I feisch daartoe te vervoegen bij den Bur gmeester. Vlissingen, 28 September 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. r. Bin. II. 1# Issingen wordt Woen Zaterdag 12 uur v.sk laar Middelburg tdam°RVn:Trans^ GiS- téV MiddelW I te Dordrecht Gec 1EK, Tel. 101. door CHARLES GARVICE. I Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. I 17) (Nadruk verboden.) Merle stapte in, en nam de eenige, I onbezette plaats, die van Harry Heme. i uUC'"e zaS van kem naar Harry Heme. Merle leunde achterover, alsof ev een enkel stalknecht stond. I ..Laat ze gaan, alsjeblieft", zei ze I 'en slotte, trachtend onverschillig te spreken. Harry Herne liet de ponnies los en gmg op zij. .-Raak ze niet aan met de zweep, I wt ze' h'i zacht- .,en maak de Pochten niet te kort, miss." fucille bloosde en boog het hoofd. I ormonrlzei ze- en het volgend I u. c schoten de ponnies vooruit. hen Fu, Herne bleef staan en keek I den ,.c rna met oen bleek, vastbcra- I Sine be en geruiste armen. Toen 1 door h'i,20IKler eon woord te spreken bogen LpJ£k naar het Hof- m<-'t ge- I Hoe schiitL valsloten lippen. 1 was een 1^end, hoe heerlijk, hoe mooi I geweest in 00S*nihlik geleden de dag |gen S3 scheen de zon, nog zon- gels en toch wat was er Nederland en België. De Brtisselsche redacteur van ,,de Maasbode" seint De „Libre Belgique" van heden avond zal een officieuse mededeeliing publiceeren waarin een nieuwe basis voor de hervatting der onderhandelin gen inzake de Wielingen wordt aan gegeven. De Belgische regeering zou bereid zijn aan Nederland toe te staan, dat de vaargeulen der Wielingen in geval van oorlog door Nederlandsche oor logsschepen gebruikt worden. Daartegenover zal de Belgische re geering van Nederland vragen een krachtige militaire bescherming van Nederlandseh Limburg tégen een even- meelen inval, waardoor België zich van die zijde bedreigd gevoelt. Dit zal. volgens het blad, dat, gelijk men weet. zeer nauwe betrekkingen heeft niet het hoofd der Belgische re geering, een nieuwe basis zijn voor de komende onderhandelingen. In zekere kringen, zoo zegt het 'blad, schijnt men de oplossing te zoe ken in een militaire overeenkomst. Vol gens deze overeenkomst zou Neder land België te hulp komen wanneer dit werd aangevallen door (via) Neder landseh Limburg. En van den anderen kant zou België Nederland hulp verlee- nen, indien Nederland door de passen van Wielingen werd aangevallen. De beoogde overeenkomst zou strikt beperkt blijven tot d,e aangegeven ge beurlijkheden. De publieke opinie zou zich verzetten tegen een overeenkomst die buiten dit kader gaat. Het blad. dat deze mededeeling blijkbaar ook uit officieuse bron schijnt te hebben, voegt er aan toe De 'beoogde schikking preciseert niet welke de rol zou zijn van het Belgische leger bij de verdediging van Neder landseh Limburg. Deze rol moet het spreekt van zelf vastgelegd worden volgens de regels van een strenge we- derkeerigheid. Het recht aan Neder landsche oorlogsschepen toegestaan om in de Belgische territoriale wateren van de Wielingen te varen, brengt van zei f mee het recht voor de Belgische troe pen om, in geval van een dreigenden aanval Nederlandseh Limburg te be zetten. Vervolgens wijst het blad er op dat de Nederlandsche publieke opinie niets van een Fransch-Nederlandseh-Belgi sche militaire alliantie wil weten. Zij kan slechts beperkt zijn tot een Bel- gisch-Nederlandsche overeenkomst voor de verdediging van de weder- zijdsche zwakke punten. Wij nteenen te weten, aldus besluit het bïad, dat indien stappen door onze regeering gedaan zijn, dit buiten alle idee van onderhandelingen is geschied. Wij willen er-slechts een poging in zien om de geesten te kalmeeren voor een hervatting der onderhandelingen. Gezondheidsdiensten. In de troonrede heeft de regeering gebeurd, dat de dag plotseling zoo somber was geworden „Zulk een lieflijke morgen als deze is een u passend welkom,miss Darra- eourt", zei zijn lordschap. „Ik- hoop dat u tevreden is met uw erfenis „O, ja", zei Lucille haastig. „Het is mooi en grootsch en bijna te prachtig." Zij keek hem niet aan zijn tegen woordigheid maakte haar zenuwachtig cn niet op haar gemak. Zoolang als Harry Herne naast haar zat. was zij niet bang geweest voor de ponnies, maar nu werd zij verlegen en raakte verward in de teugels, waaraan zij onhandig trok. „Een paar prachtige ponnies". zei de markies, „alleen slecht ingereden, vrees ik. „Ja zei ze. „Ik meende dat zij goed gedresseerd waren." „Bijna al de paarden van Darracourt zijn slecht gedresseerd", vervolgde hij sleepend. „Zij zijn alle ingereden dooi' dat jonge mensch, dat ons zoo pas verliet." Harry Herne", zei Lucille koel. „Ik meende, dat hij er verstand van had." „Dat denkt hij. Hij verbeeldt zich, dat hij van de meeste dingen ver stand heeft", zei hij. „Een verwaande knaap, vrees ik." „Verwaand zei Lucille haastig, „daar ziet hij niet naar uit „Hij zet bij u, zonder twijfel, zijn beste beentje voor", zei lord Merle. Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk melding gemaakt vasf haar voornemen, voor te stellen een Wettelijke regeling betreffende de instelling van gezond heidsdiensten. Reeds eenige maanden geleden heeft de minister van arbeid aan onderscheiden lichamen advies ge vraagd over een voorontwerp van wet tot instelling van gezondheidsdiensten. Het land zou dienovereenkomstig wor den verdeeld in districten, te besturen door colleges, waarin de raden der be treffende gemeenten de leden zouden kiezen. Het zouden worden zelfstan dige, rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen met eigen wetgevende be voegdheid, welker uitgaven deels door het rijk, grootendeels door de gemeen ten gedekt zouden worden. Tegen dit stelsel ziin, naar het ,,'Hbld." verneemt, zoo ernstige bezwaren.geopperd, dat in het gewijzigde ontwerp, hetwelk naai den Raad van State om advies is ge zonden, een ander stelsel is gekozen. Van de vorming van.nieuwe publiek rechtelijke lichamen, met eigen rechts persoonlijkheid, is afgezien, en een systeem is gekozen, dat veel overeen komst vertoont met dat van de Waren wet. Volgens de Warenwet wordt het rijk verdeeld in gebieden, met in de centrumgemeenten keuringsdiensten. Bij plaatselijke verordening van cen trumgemeenten en verder ook van de andere gemeenten worden de noodige regelingen getroffen en in de kosten wordt door rijk en gemeenten bijgedra gen. De eigen wetgevende bevoegdheid der gezondheidsdiensten, buiten de ge meenteraden om, ligt thans niet meer in de bedoeling. Dr. Kuyper's afscheid. De „Standaard" schrijft De tiid is nog niet daar, om over de beteekenis van dr. Kuyper's arbeicLook in de Eer ste Kamer een erbrdeei Te vellfcn maar toch mag zijn afscheid van onzen Se naat niet onopgemerkt voorbijgaan. Reeds toen hij voor enkele jaren af trad als voorzitter van 't Centr. Comité van Antirevolutionaire Kieesvereenigin- gen was 'n einde gekomen aan ziin poli tieke werkzaamheid in den voornaant- sten zin van het woord. De leiding op geven der partij, die door hem was ge maakt tot een kracht van beteekenis in het land, was reeds een afscheid van groote beteekenis. Het neerleggen van zijn dagelijkschën arbeid aan ons blad, nu ongeveer een jaar geleden, wees niet minder duide lijk naar het oogenblik, waarop er van afscheid-nemen zou moeten worden ge sproken. En nu zijn gezondheidstoestand hem noopte ook als lid van de Eerste Ka mer af te treden, is daarmee schier de laatste verbinding geslaakt, die hem aan de actieve politiek hechtte. In dat losmaken van deze banden stuk voor stuk, ligt iets aangrijpends. We zien den leidér heengaan, zooals eenmaal de profeet van den ouden dag die op de sombere voorspelling dei- profetenzonen slechts antwoorden kon „Ik weet het óók wel, zwijgt gij stil." De antirevolutionaire partij ziet niet neemt maar ik had een gevoel van spijt, toen ik zag. dat hij uw eenig gezelschap was, miss Darracourt." Lucille werd vuurrood. „Hf bedoel dat het veiliger geweest zou zijn, wanneer u een stalknecht had meegenomen. Uw veiligheid is veel te kostbaar om toevertrouwd te worden aan de handen van zulk een gevaar lijken en onverschilligen knaap als Harrv Herne „Hij scheen mij zeer zorgzaam", mompelde Lucille. „Schijnen I Daar is het weer I Hij is even bedriegelijk als onverschillig Ik smeek u u niet meer aan hem toe te vertrouwen." Lucille zweeg, zij haatte zichzelf, omdat zij het niet opnam voor den afwezigen man, die over haar gewaakt had, zooals een herder waakt over zijn schapen, een moeder over haar kind. „Het spijt mij u te moeten zeggen, dat wij hier verscheidene van 2ijn soort hebben, miss Darracourt, jonge schel men, die luieren onder het voorwend sel nuttig te zijn, en zich aan de plaats vasthechten als bloedzuigers en op diefstal uit zijn." Hij sprak nog sleepend met een beminnelijken. zachten glimlach op het gelaat maar er was iets in zijn stern, dat den geest der Darracourts in Lucille opwekte. Harry Herne is in mijn dienst, mylord?", zeide ze trotsch. zonder groote dankbaarheid en met diepe ontroering de, eens zoo machtige handen krachteloozer worden beseft bij dit heengaan den diepen ernst van deze dagen voor haar in 't bijzonder en vraagt dat het zonnelicht van Gods genade den levensavond verheldere van den man, die zijn levenskracht gaf in de heilige worsteling voor de eere Gods. Wettelijke winkelsluiting. De middenstandsraad heeft zich tot den minister van landbouw gewend met het dringend verzoek, de indiening van èen wetsontwerp tot wettelijke regeling van de winkelsluiting, waaromtrent voor eenigen tijd door dezen Raad aan den minister een concept-ontwerp met bijbehoorende memorie van toelichting is aangeboden, zooveel mogelijk te be spoedigen, daar het hem gebleken is dat sommige gemeentebesturen, o.a. Roermond, de indiening van plaatse lijke verordeningen hebben opgeschort, omdat zij verwachten, dat binnen af- zienbaren tijd een algemeene wettelijke regeling tot stand komt. Ook betoogt adressant, dat algemee ne regeling spoedig .gewenscht is, om dat sommige plaatselijke verordenin gen aanleiding geven tot ongewenschte toestanden, o.m. te Heerlen, waar de grens fusschen deze plaats en de ge meente Hoensbroek ongeveer loopt in het midden van een der straten. Wat aangemunt zal worden. Uit de toelichting tot het wetsont werp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van 't Staatsmuntbedrijf voor 1921 blijkt, dat voor Nederland aange munt zal worden ƒ250.000 aan kwartjes, 100.000 aan 5 eentsstukken, 150.000 aan 1 cents- stukken, 10000 aan V2 cents stukken, terwijl voör rekening van Ncd-lndië is besteld ƒ10.000.000 aan guldens, ƒ4.000.000 aan guldens, ƒ1.000.000 aan 5 centsstukken, f750.000 aan 2'2 centsstukken en f 500.000 aan cents stukken. De bestelling voor Ned-indië draagt slechts een voorloopig karakter. Jaarwedde secretarie-personeel. In het rapport der Staatscommissie inzake de jaarwedden van gemeente ambtenaren zal worden voorgesteld de salarissen van secretarie-personeel in gemeenten vallende in de eerste klasse als volgt vast te stellen referendaris 5600 tot 7200; hoofdcommies ƒ4400 tot 6000 commies 3400 tot 3800 adjunct-commies 2600 tot 3800 schrijver i600 tot 2300. In gemeenten 2e klasse worden in het rapport salarissen vastgesteld tot bedragen, die 4 minder zijn, dan bovengenoemde. In de geheele rege ling, die, wordt het voorstel der com missie aangenomen. terugwerkende kracht zal verkrijgen van 1 Mei 1920 af, zulien alle dienstjaren meetellen. Loonregeling spoorwegpersoneel. De door den minister van water staat ingestelde Loonraad voor Ne- „O. neem mij niet kwalijk Werke lijk Wie is er zoo onverstandig ge weest, hem u aan te bevelen „Niemand heeft hem gerecomman deerd", zei Lucille koel, en toen zij zich de scène herinnerde, waarvan zij getuige was geweest, en de wijze waarop Harrv Herne den man aan haar zijde gespaard had. toen hij hem in zijn macht had, begon-haar bloed te koken. „Niemand heeft hem gerecom mandeerd. Ik hoorde dat mijn oom hem bijna als een vriend behandelde." „Wijlen mijnheer Darracourt was op dit punt niet oordeelkundig", zei lord Merle met een glimlach-, maar hij klem de de tanden op elkaar. „Hij placht de stroopers zelfs aan te moedigen, wanneer die in zijn smaak vielen, of wanneer "het toevallig groote en slanke, goed uitziende vagebonden waren." „Harrv Herne ziet er zeker goed uit", -zei Lucille, en bij dat antwoord werd de markies voor een seconde vuur rood. „Wat komen die eiken van het jaar prachtig uit", zei hij, alsof het onder werp te weinig belangrijk was om te vervolgen. „Ja", zei Lucille afgetrokken. Ondertusschen hadden de pennies, door haar -verlegenheid en zenuwach tigheid door de harde oogen van haar metgezel, een prettigen tijd gehad. Zij wisten, dat hun meester weg was, en dat de jonge dame zeker op zijn zachtst hun meesteres niet was, en zij begon detlandsch Spoorwegpersoneel heeft het resulutaat van zijn arbeid gepu bliceerd in een ontv erp-loonregeling, dat bij de directie is ingediend. Voor het personeel in jaarloon, over 15 klassen verdeeld, loopen de voor gestelde salarissen van'/ 1664 als mi nimum tot 5300 als maximum. De uurloonen varieeren van 0.71 tot ƒ1.11. Malversaties bij de telefoon. Naar „de Amsterdammer" verneemt, zijn ernstige malversaties ontdekt bij het telefoonbedrijf te Amsterdam. Het schijnt, aldus het blad, dat twee hooggeplaatste ambtenaren zich aan ongeregeldheden hebben schuldig ge maakt. Een onderzoek is ingesteld doch Burg. en Weth. hebben omtrent de bestraffing dezer ambtenaren nog geen beslissing genomen. De „Tel." heeft zich naar aanleiding van dit bericht tot den directeur van het telefoonbedrijf gewend, die mededeel de, dat inderdaad twee ambtenaren van onrechtmatige handelingen worden ver dacht en dan ook deswege gesehorst zijn. Daar het onderzoek, dat door Burg. en Weth. en de directie bereids is ingesteld, nog niet geheel beëindigd is, meende - de directeur zich thans van nadere inlichtingen te moeten onthou den. Stads= en Provincienieuws VLISSINGEN, 29 SEPTEMBER. Regeeringsmeel. Blijkens de op 28 dezer ingeleverde weekstaten door de bakkers blijkt, dat er eenige zijn wier voorraad regee- ringameel voldoende geacht wordt' om op 8 October a.s. geen regeeringsmeel te worden toegewezen, teneinde te voorkomen dat voornoemd meel tot in ferieure kwaliteit overgaat en daardoor de ingezetenen gevrijwaard worden van slecht bruinbrood te bekomen. Bakkers, die 50 K.G. en meer heb ben ingebakken, ontvangen op boven- genoemden datum deze hoeveelheden toegewezen tegen 36 per 100 K.G. Tuinbouwgewassen. Staatscourant no. 188 bevat een over zicht van den stand van de late tuin bouwgewassen op 23 dezer, welke voor belanghebbenden ter inzage is nedergelegd op het bureau van de ge meentelijke groente- en fruitveiling al hier. De financieele toestand van Vlissingen. Door de afdeeling Vlissingen van het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren in Nederland is in hare op 27 September jl. gehouden vergadering zonder hoofdelijke stemming de navol gende motie aangenomen De afdeeling Vlissingen van het Na tionaal Verbond van Gemeente-Ambte naren in Nederland, op 27 September 1920 in vergadering bijeen gehoord de uiteenzetting van het hoofdbestuur betreffende een gehouden nen zich te gedragen zooals ponnies en kinderen doen. wanneer men hen vrij laat gaan. Zij rukten, zij werden schichtig, en toen Lucille aan de teu gels rukte, sloegen zij in galop. In een paar minuten stond het zweet op Lu cides' gelaat, haar armen deden pijn. alsof zij werden uitgerukt, haar han den beefden en zij was in een stem ming, dat zij er zich niet over zou hebben verbaasd, wanneer de twee kleine, zwarte duivels op een boom waren toegeloopen en daarin geklom men. „O. wat is het warm", zei ze ten slotte wanhopig, terwijl zij met hart en ziel wenschte. dat Harry Herne naast haar zat in plaats van den grooten markies van Merle. „Is hét niet antwoordde hij vrien delijk. „Die kleine, slecht gedresseerde ponnies maken u moe Wil ik ze eens mennen „O, graag, wilt u antwoordde Lucille met een zucht van verlichting, terwijl zij hem de teugels overgaf. „Met heel veel genoegen", zei hij. „Zij zouden wel rustiger gaan, wan neer de opzetteugei niet zoo kort was", voegde hij er aan toe, hen inhoudend. „Ik zal dien wat veranderen." „Zij gingen in het begin rustig ge noeg". zei Lucille. (Wordt vervoldg.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1