1000 25 DINSDAG Df Vrouwe van Darracourt ïitjiHfirn» F. Ï1H DE HELSE Ir., Kliini Markt 58, Vlissingin. Tilsfoon Intirc. 10 Virscfaijnt dasslijks, litguosdird op Zondig in ilgemeen sfkondo ChristelijkB leestdsgen öEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON NO. 229 S8e JaaralanK ««rasjSBO1 VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rflk 12.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poit-Unie 4.70. Afzonderifke nummer» 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10! voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel .is sbonné's, in 't bezit cener aott», QRATIS verze- \iit tegen ongelukken voor gulden bij levens- l lange ongeschikt- 1 heid tot werken r" f"l SU gulden bij dood A fk gulden bij verlies ^3 fh gulden bij verlies ftfl ^SISl door "lISlI van een hand, van UUU een ongeluk UUU voet of oog een duim luU I gulden bf verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger s-- HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en T der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingékönien een verzoek van J. A. Visser, om vergunning tot het uitbreiden tfler bestaande melkinrich ting en stoomzufVelfabriëk, door het plaat sen en in werking brengen van nog 10 ëlec- tro-motors, welke bestemd zijn voor het steriliseeren, pasteuriseeren, het ontroomen en karnen van melk en het fabriceeren van boter en kaas, benevens het plaatsen van een veldsmidse (of vuurhaard) voor repa- ratiewerk der fabriek, in het perceel ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, sec- de B no. 1298 aan de Glacisstraat. alhier dat dit verzoek met de bijlage, te begin nen met den 28 September 1920 op de Gemeente-Secretarie, (3e afdeeling) ter vi sie zal gelegd worden en dat den veertien den dag na dien, zijnde den 12 October 1920 ten raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrich ting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig Art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen. den 27 September 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. De redacteur van „(ie Maasbode" te Brussel seint De „Soir" drukt het bericht af van het 'Pransche blad „l'lntransigeant", volgens, hetwelk er reeds onderhande lingen gevoerd zouden worden over een Fransch-Belgisch-Nederlandsch militair verbo'nd. Het blad zegt, dat dit zeer ten goede zou komen aan de be trekkingen tusschen Nederland en Bel gië en de hangende kwesties geheel zou oplossen. Naar het blad van welingelichte zij de verneemt, is er noch in Belgische noch in Nederlandsche regeeringskrin- gen iets bekend van het bestaan van dergelijke onderhandelingen. AntwerpenZeebrugge. In de Brus'selsche „Standaard" wordt ,een lans gebroken voor een waterweg tusschen Zeebrugge en Antwerpen, over Belgisch grondgebied. „Wanneer wij", zoo zegt de schrijver, „een blik werpen op het program van de onin bare werken, vinden wij niet de minste aanduiding voor een rechtstreeksche verbinding van Antwerpen naar Zee- hr"gge. Minister Anseele en de Kamerleden hebben er in 't geheel niet aan ge dacht, vermits opnieuw een crediet ran 25 millioen irs. voor de Neder- door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van I. P. WESSELINKVAN ROSSUM. 16) (Nadruk verboden.) Het is het best, dat ik je noem, zooals iedereen dat doet", zei Lucille koel, vechtend tegen een opkomende bjos. waarvoor zij zich schaamde. ••Trokken ze aan jouw armen ook zoo a's ze aan de mijne doen „Nog erger, ik heb den opzetteugel verkort", zei hij met een glimlach. "Maar ik ben ook sterker in mijn Armen, miss." ..Dat geloof ik wel", zei Lucille, doen" armen zu"en lang pijn ..Geef mi) de teugels", zei hij bijna ïsF b'Ori van gezag, wèn £n' moet ,ceren er aan te znir"' F 7~ wanneer mijn armen knn ee," P'in deden dat ik ze niet meer insla? 'en kelken weg zullen wij en daar zijn twee wegen seheeia'n'neei' 11 links afslaat, kunt u het geheele park omrijden", zei hij. DÓ'et'iia*me'' ,ik lleb de bocht gemaakt riituia piin' wanneer je uit een sloeLgn"0rpen wordt? Daar, wij gen blina om riep zij uit, toen landsche haven Tcrneuzen is voorge steld.en goedgekeurd. Het zou in het belang van Gent zijn te beginnen met een crediet toe te staan voor een werk, dat de bevrijding zou verwezenlijken. De schrijver wijst dan op de artike len in de „Chronique des Travaux Pu- blies", waarin ook de aandacht wordt gevestigd op de .verbinding Zeebrugge Antwerpen als het allereerste groove werk, hetwelk zou moeten ondernomen worden, tevens ter bevrijding van de ongemakken en het vernederend Nc- derlandsch toezicht op de Neder- Schelde. Deze verbinding zou een kor ten snellen verkeersweg vormen. De sojjijnen besteed aan het be vaarbaar houden dezer Schelde over Nederlandsch gebied, aldus besluit de schrijver, „zouden beter besteed kunnen worden aan een verbetering van dc haven van Zeebrugge en tot het afleggen van de Schelde over eigen grondgebied." Uitbreiding Invaliditeitswet. Naar de „Tel." verneemt, is de re geering bereid, om den verzekerings plicht ingevolge de Invaliditeitswet uit te breiden van de personen, die resp. 1200 en 2000 per jaar verdienen, tot hen die een inkomen hebben van resp. 2000 en 3000. Verder wensc'nt de regeering niet te gaan met het oog op de daaruit voor den Staat voort vloeiende kosten. De vrijwillige ouderdomsverzekering en de instellingen van weldadigheid. Van bevoegde zijde schrijft men Nog steeds zien veie instellingen van weldadigheid vooral veel diaconiën, niet, wejk een vruchtbaar arbeids veld de vrijwillige ouderdomsverzpkc- ring voor hen biedt. Duizenden bij duizenden, die niet on der de verplichte verzekering valled in gevolge de Invaliditeitswet zijn niet in staat de premie der vrijwillige ouder domsverzekering te betalen. Deze groep van personen, die uit den aard der zaak de economisch allerzwaksten om vat, zal geen ouderdomsrente ontvan gen en dus op den ouden dag aange wezen zijn op steun van gemeentewege of van particuliere instellingen. Indien voor de stakkers een vrijwil lige ouderdomsverzekering wordt ge sloten, zullen vele weldadigheidsinstel lingen door het betalen eener betrekke lijk geringe weekpremie hun uitkeering later belangrijk kunnen verminderen, als de bedoelden in het genot van ouderdomsrente zullen gesteld zijn. Door overleg tusschen de instellingen van weldadigheid en de Raden van Ar beid kan op dit gebied zeer veel be reikt worden. Dat de laatstgenoemde colleges tot dit overleg en tot het ge ven van inlichtingen en medewerking bereid zijn mag men zonder eenig voor behoud aannemen. De nood van het hooger postpersoneel. Na een vergadering van de vereeni- ging van adjunct-directeuren en com- hij met een ruk aan den linkerteugel deed wenden, dat de wielen in aanra king kwamen met den rand van den berm. „Zij hebben maar één wenk noodig", verklaarde hij. „Daar is een nieuwe bocht Laat mij het u eens voordoen, miss Hij plaatste zijn lange, blanke handen over de hare, die daardoor ge heel werden bedekt. „Wat je bewoog de teugels nauwelijks" Hij glimlachte. „Een goed afgericht paard behoeft men enkel te zeggen welken weg het gaan moet, krachtsinspanning is daar voor niet noodig. U zoudt een paard kunnen sturen zonder teugels, wanneer het leerde li te verstaan wanneer u zegt links of rechts." „Dat had ik nooit gedacht. Wat is het heerlijk Wat is dat?" Zij knikte naar een klein landhuis een met riet bedekte hut staande in een open ruimte tusschen de boomen. „Dat is mijn huis", antwoordde hij. „Ik bedoel daar placht ik te wonen", verbeterde hij zichzelf snel en vervolg de op gedrukten toon „De landheer gaf leende het mij, maar mijnheer Head nam den sleutel en zette mii er uit, waartoe hij het recht had." „Waarom deed hij dat vroeg Lucille, rechfvoor zich uit kijkend. Hij zweeg een oogenblik. „lik had geen recht op de hut de landheer was dood. Mijnheer Head zei. miezen bij de P., T. en T. ie Rotter dam, kwant gisterenavond 11 uur een deputatie van dit Itooger personeel een onderhoud met de redactie van „de Maasbode" verzoeken om de hulp der pers in te roepen ter leniging van den nood van de hoogere ambtenaren bij de posterijen, telefonie en telegrafie. Men wees er op, dat zoo de regee ring niet zeer spoedig op afdoende wijze te hulp kwant, de hoogere amb tenaren onmogelijk langer de verant woordelijkheid voor de goede functi- onneering van den dienst konden dra gen. De geest fender het lagere perso neel was, dank zij de nalatigheid en traagheid der regeering, zoodanig, dat het bedrijf hierdoorl zooals vorige week bij een minutenstaking in Rot terdam en Den Haag gebleken was de meest noodlottige nadeelen hiervan zou ondervinden. Het feit, dat het hoogere personeel in salarieering verre beneden het nor male peil gebleven is en hierdoor bij den naderenden winter nijpend gebrek aan het hoogst noodige bij allen voor de deur staat, dit feit moest de regee ring waarschuwen voor het algeheel verdwijnen van den arbeidsfust bij haar hoogere ambténaren. Men hoopte dat hun ongewoon op treden de aandacht der regeering op dezen toestand zou- vestigen. Alle an dere pogingen waren vruchteloos ge bleven. Fietsen in den trein. Naar aanleiding: van de bewering, dat het vervoer van rijwielen per spoortrein oorzaak van vertraging in den treinenloop zou zijn, vraagt een lezer van de ,N. Ct." „Zou het niet mógelijk zijn, dat bepaalde wagens in gericht werden voor het vervoer van reizigers met rijwielen De reiziger zou dan zijn rijwiel niet behoeven af te geven, maar lét .bij zich kunnen houden en er zelf op kunnen blijven passen. Men zou'kunnen beginnen met een enkele klasse. Van het rijwiel zou dan m.i. geen afzonderlijke vracht be hoeven te worden gelieven Legaten. Mej. A. Speelman, overleden te Over- schie, heeft aan de Zending 10,000 gelegateerd, aan de armen" der Ned. Herv. Gem. ƒ2500 de Ned. Hen Ge meente eveneens 2500 en de weezén 5000. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Bij uw besluit dd. 16 Juli, goedge keurd door Gedep. Staten dezer provin cie bij hun beslissing dd. 30 Juli jl„ werd besloten om voor de in dat be sluit genoemde buitengewone uitgaven een definitieve leening aan te gaan, nominaal groot ƒ252.000, rentende 615 'sjaars, af te lossen in ten hoogste 50 jaar. Zoodra de bovengenoemde goedkeu dat ik moest vertrekken, en hij was in zijn recht. Het was van u, en hij wist niet „Waar hebt gij sedert gewoond sedert men u er uitzette vroeg Lucille. „Buiten laat ze wat vrijer gaan, als 't ti blieft soms heb ik in de hooibergen geslapen en soms in den stal." „In de open lucht geslapen zei Lucille, hem aanziende. Hij lachte om de verbazing en den schrik, die uit haar blik sprak. „Wanneer het warm weer is, is er geen beter plaats, miss. Denk er niet langer aan." „Het is wreed", zei zij onvoorzich tig. „Je zult je huis terug krijgen." Hij was een oogenblik stil, toen mompelde hij -zonder haar aan te zien, iets dat klonk als „Dank u" en toen zij naar hem keek, zag zij dat hij zeer bleek was, „Het is niet meer dan billijk", zei ze met een poging om koel te spreken. „Je werd er uit gezet zonder reden en ik doe niets anders dan mijn oom deed, door het je weer terug te geven." „Dank u, miss", zei hij met aandoe ning, „u is vriendelijk voor mij veel vriendelijker dan ik verdien." „Praat er alsjeblief niet meer over, Harrv", zei ze trotsch. „O. waarvan schrikken ze zoo Het was de groote gestalte van Lord Merle, die naast een boom op hen ving van Gedep. Staten ons bereikte, traden wij in onderhandeling, zoowel met hier Ier stede, als elders gevestigde bankiers, met verzoek luin tusschen- komst te willen vèrleenen bij de plaat sing der genoemde leening. Wij werden echter nogmaals teleurgesteld, daar wij de mededeeling ontvingen, dat men suc ces vrijwel uitgesloten achtte, zoodat men het in de gegeven omstandigheden nutteloos vond zijn fusscherkomst te verleenen. In verband met een en ander zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat van een openbare inschrijving absoluut geen heil is te verwachten, vooral niet tegen een rente van 6',2 waar andere ge meenten als Dordrecht en Bolswafd reeds met 7 leeningen aan de markt komen. Wij meenen dan ook, in navolging der genoemde gemeenten er toe te moe ten overgaan den rentevoet tot 7 te verhoogen, aan welk voorstel in dit sooedeisohend geval per circulaire ge daan uw college echter zijn goedkeu ring niet heeft gehecht. Intusschen zullen wij allicht in staat zijn om door tüsschenkomst van de heeren Van Sprang Dekker te Am sterdam een tijdelijke leening groot ƒ252.000 te sluiten en wel voor een tijd vak van 2 jaar tegen een rente van 6V->. 7 bij den parikoe ris. Wij zijn van mee ning dat, zoo onze onderhandelingen mochten slagen, van dit aanbod ge bruik moet worden gemaakt, al kin niet ontkend worden dat het feitelijk uitstel van zaken is, doordat wij over 2 jaar weer voor dezelfde moeilijkheid komen te staan. Wij hebben het geld echter direct dringend noodig, daar de geheele som voorloopig uit kasgeld bestreden is moeten worden, terwijl liet den laatsten tiid ook zeer moeilijk is kasgeldieenin- gen geplaatst te krijgen. Het gevolg hiervan is dat meerdere leveranciers der gemeente en aanne mers van werken reeds geruimen tijd te vergeefs wachten op voldoening hunner vorderingen. In verband met liet bovqiistaande hebben wij de eer U voor te stellen ons te machtigen onderhands een tijdelijke leening groot ƒ252.000 te sluiien, zulks op de bovengenoemde voorwaarden, een en ander behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provin cie. Voorts ligt het in onze bedoeling te bedingen dat de gemeente zich liet recht van tusschentijdsche aflossjng, zoowel geheel als gedeeltelijk, voorbe houdt, mits ten minste drie maanden te voren schriftelijk opzegging wordt gedaan. Ten slotte nierken wij op, dat wij nog in onderhandeling zijn 0111 de definitie ve leening groot ƒ140.000 tot het aan gaan waarvan werd besloten bij raads besluit dd. 16 Juli 1920, goedgekeurd door Ged. Staten den 6 Augustus 1920. onderhands geplaatst te krijgen. 4= Bij dezen hebben wij de eer ter tafel van vergadering te brengen een adres stond te wachten, zijn donkere oogen schitterden in zijn bleek gelaat. Voor een seconde schoot er vuur uit Harry Heme's nogen, toen werden ze weer kalm en hard. ..Het is de markies van Merle, miss", zei hij. Lucille bloosde, boog toen en wilde voorbij rijden, maar zijn lordschap stond op zulk een wijze met zijn hoed in de hand. dat zij zich gedwongen voelde stil te houden. Harry Heme sprong uit het rijtuig, nam zijn hoed af, ging bij de hoofden van de ponnies staan en keek voor zich uit. „Goeden morgen, miss Darracourt", zei zijn lordschap, terwijl hij op het rijtuig toetrad met zijn zachten, eigen aardiger, glimlach, zonder meer notitie van Harry Heme's groet te nemen dan of deze een stuk hout was. „Ik was op weg naar het Hof om te vragen of ik u ergens mee van dienst kon zijn. Het verheugt mij ti op dezen mooien ochtend buiten aan te treffen." „Ik was aan het rijden", zei Lucille aarzelend en een beetje zenuwachtig. De verschijning van lord Merle maakte haar verlegen en meer dan verlegen hetzelfde onverkwikkelijke gevoel dat over haar was gekomen, toen zij hem voor het eerst had gezien op de stoep van het hof, overviel haar ook nu weer. Er was iets in die stalen oogen wat haar deed huiveren. E11 daarbij, zij was aan het rijden met een van de woningbouwvereniging „Ge meenschappelijk Belang", gevestigd te Vlissingen, houdende liet verzoek om verhopging van het haar ingevolge ar tikel 30 der Woningwet bij uw besluit van 2 Mei 1919, no. ,20, gewijzigd bij uw besluit van 6 Juni 1919, no. 4 ver leende voorschot, in totaal groot 477.000, ten béhoeve van den bouw van 30 woningen in de tuinstad en voor 59 woningen aan de Verkuijl Quakke- laarstvaat met respect, 33.000 en 39.000. Zooals uit de bij iiet adres overge legde staten blijkt, worden de gevraag de sommen noodig geacht voor de door genoemde vereeniging nog te verrichten betalingen. Bij toekenning van de verzochte ver hooging van het voorschot zal deze de betaling van een meerdere annuïteit tengevolge hebben van ƒ33.000 a 4.554 7 1502.82 ƒ39.000 a 4.856 1893.84. Samen 3396.66 in verband met de verbetering der volkshuisvesting, welke door de tot standkoming der woningen van ge noemde vereeniging heeft plaats gehad, adviseéren wij U liet verzoek van ge noemde vereeniging in te willigen. In uw vergadering van 27 Augustus J.l. werd door uwen Raad een gemeen telijke archiefverordening vastgesteld, welke bij artikel 10, 2e lid, de bevoegd heid toekent om voor nasporingen, die niet geacht kunnen worden van alge meen belang te zijn en voor afschriften of uittreksels uit het oud-archief van den aanvrager, leges te heffen volgens een vast te stellen tarief. In verband met het bij genoemd arti kel bepaalde hebben wij de eer uwe vergadering ter vaststelling aan te bie den een ontwerp-verordening op de heffing van leges voor het oud-archief in deze gemeente, alsmede een ontwerp verordening op de invordering daar van. Blijkens een van den ingenieur van den Rijkswaterstaat ontvangen schrij ven d.d. 22 September 1920, werd ons college een ontwerp-akte toegezonden, teneinde van de gemeente in koop te mogen overnemen de onroerende goe deren ter oppervlakte van 15.07.18 H.A. gelegen in deze gemeente, kadastraal bekend sectie C nos. 142, 143, 608, 149, 152, 424, 147, 148; 630, 629, 446, 1480, 1481, 1482, 20, 21, 22, 609 en 603, ten behoeve van de verbetering van de ha ven van Vlissingen. Uit het hiervoren genoemd schrijven zal U tevens blijken dat de aangeboden koopsom, na taxatie door notaris J. C. Paap, ƒ81945.20 bedraagt en uit de volgende deelen bestaat lo. ƒ80500 door de gemeente te ont vangen als koopsom voor de terreinen, waarvoor ten laste van de gemeente zijn. volgens artikel 1512 van het Bur gerlijk Wetboek, de kosten van levering en die van het bewijs van onbezwaard- heid. knap jongmenseh. in werkelijkheid haar bediende, maar toch nauwelijks haar bediende. Alsof hij haar gedachten had gera den, stelde de slimme markies haar dadelijk op haar gemak. „Het is zulk een pracht-dag' voor een ritje, en u besloot daartoe onder den indruk van het oogenblik, dat is het wat het genot nog grooter maakt. Bent u niet buiten het park geweest „O, neen", zei Lucille. „Ik had geen mantel en geen handschoenen." Zij keek naar haar handen, geslo ten in de handschoenen van Harry Heme en kleurde. Merle zag het, en hoewel hij niet kleurde, maar vriendelijk glimlachte, zette hij achter zijn lippen de tanden vast op elkaar. „Ik mag u niet langer ophouden", zei hij, „ten minste misschien maar het is een groot verzoek dat ik doe." Lucille keek vragend naar hem, har telijk verlangend dat hij zou heen gaan. Harry Heme stond als een stand beeld een standbeeld van Grieksehe bevalligheid bij de hoofden van de ponnies. ,lk was op het punt u te verzoeken zoo vriendelijk te willen zijn mij naar het Hof te brengen", zei zijn lord schap. Lucille boog het hoofd. „Zeker", zei ze.' (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1