VL1SSINGSCHE 1000 win-«"Mn 150 100 25 De Vrouwe van Darracourt MAANDAG binnenland ADRES voor; t tellen. firma f. VIN DE VELDE lr„ Eliins Mirki 58, Vlissingin. ïiiiioon Inürc. 10 Stads= en Provincienieuws teeé NO» 228 a **260 - n aan de eischen, die ekende lissingen van lm veevoeder ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele r$k ƒ2.50. Voor BelgiS ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie 4.70. Afzonderiqke nummer» 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10; voor iedere regel metr 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Virscbijnt dagelijks, eitgizondirii ep Zondag in algemean arksnda Christelijk: leestdagan .oonné'e, in t bezit eener i.rilt ifl" GRATIS verze gd fee" ongelukken voor: gulden bq levens lange ongeschikt heid tot werken UUII een ongeluk UUU gulden bq verlies van een hand, voet of oog gulden bq verlies van een duim gulden bq verlies van een wqsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Nederland en BelgiS. L een interview niet de „Etoile Relve" door den burgemeester van Rotterdam is verklaard, dat hij, zonder ..reeS voor tegenspraak, kan zeggen, Jit de openbare meehiing in Nederland niets liever wenscht dan in vriend schap met België te leven. ieder betreurt het tegenwoordige uesctiil, dat schade doet aan de econo mische belangen van beide landen, die jUe reden hebben om elkander te ver- StDe „Etoile Beige" zegt, dat het geen verwondering behoeft te baren, te zien dat onder de regeering van Leygues getracht zal worden een militaire over- eenkomst met Nederland te sluiten, in groote trekken overeenkomende met dè Fransch-Befgische overeenkomst. De „Indépendance Beige" zegt dat men in Belgische ofiicieele kringen hier mede niet in kennis is gesteld. Het 'blad meent echter te gelooven dat men dit denkbeeld te Parijs gunstig gezind is. Gouverneur-generaal van Ned.-lndië. Deden dezer dagen waarschijnlijk- heidsgeruchten de rondte, de „Tijd" meent thans zeker te kunnen melden, dat mr. Fock het aanbod om tot gou verneur-generaal van Ned.-lndië te worden benoemd, heeft aanvaard. Dientengevolge zal het voorzitter schap der'Tweede Kamer komen open i te vallen. Gelijk men weet, is eerste onder voorzitter thans het lid dier Kamer mr. ór. D. A. P. N. Kooien. De vacature dr. Kuyper. Vaar de Chr. „Amsterdammer" ver neemt, moet het de bedoeling zijn de vacature-Kuyper te doen vervullen dóór de vèTkiêzing van den heer A.'W. F.ltobirrg, oud-minister van koloniën. Diens gezondheidstoestand is weer van dien aard, dat deze hem niet beletten i zal een e.v. verkiezing tot Eerste Ka merlid te aanvaarden. De nieuwe suikerregeling. De nieuwe suikerregeling wijkt af van d^vorige. Vooreerst is het contract niet alleen met de Centrale Suiker- maatschappij, maar ook met twee niet bir- dit lichaam aangesloten groepen van producenten aangegaan. Voorts is thans de te leveren hoeveelheid met cijfers omschreven, terwijl het vorig jaar alleen gevraagd werd een hoe veelheid, die voldeed „aan redelijke behoeften." Er moet geleverd worden 2 millioen balen, terwijl de regeering bovendien zelf nog de beschikking l houdt over bijna 100.000 balen, die uit I. België worden teruggeleverd wegens l uitvoer van bieten uit Zeeuwsch- I Vlaanderen naar Belgische suikerfa- f krieken. Als gerantspeneerde suiker moeten 1925.000 balen geleverd worden, waar door producenten ontvangen 62.25 FEUILLETON door CHARLES GARV1CE. Geautoriseerde vertaling van I- P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) I") Hij draaide zich om en gaf eenige bevélen en terwijl de ponnies opge legd werden, bracht hij haar van den ■(enen stal naar den ander. Hier waren ■jonge veulens te zien. daar karren, •Paarden, die de eerste prijzen hadden |?fï?nnen °P de plaatselijke tentoon- istellingen. en waar hij ook kwam, la'henen de dieren hem, zooals Lucille jopmerkte, als hun meester en vriend 15 "erkennen. Er was geen hond, die luÜu met een L'eblaf va" vreugde en Itl °P hem toekwam, en" zelfs IsJi sombere, oude raaf, die vanaf zijn I k op het staldak Lucille droevig had |,.,,nJ=es?aaiK', kwam naar beneden en 1de-, »'ch op Harry Heme's hand toen l'ieze hem riep. lallen ,sch.!tnt goecle maatjes met hen r 7,.te. - 2ei Lucille. Imj'éfH hebbe,n mii al zoo lang gekend, !te k' fei Harr-V Heme. „Dieren zijn Ihebhen 7VJ,enden' die een metisch kan lis nnniï 1 veranderen nooit en liefde Feil duim e" versP'ld- Je geeft hun Toen -n Z1) Seven een el lerug." FWamen2'1 op de binnenplaats terug- I 1 zag Lucille een keurige, per 100 K.G., een prijs, die beneden kostprijs is, waarom de nie't-gerantsoe- neerde suiker boven kostprijs wordt geleverd. De producenten krijgen 8 meer per 100 K.G. dan het vorig jaar voor de gerantsoeneerde suiker. De niet-ge- rantsoeneerde suiker kost evenals het vorig jaar, 94 per 100 K.G. en be hoeft dus niet in prijs te stijgen, De gerantsoeneerde wordt daarentegen 10 cents per K.G. duurder. Voor export van suikerhoudende artikelen behoeft dit jaar geen bijbeta ling voor de benoodigde suiker te ge schieden, met uitzondering van gecon denseerde melk, dit om den melkprijs niet te doen stijgen. Voorts zijn uitge zonderd de likeurindustrie, die dubbel en dwars den hoogeren prijs kan beta len, abdijsiroop: en kunsthonig, uie in ons land een oorlogsfabrikaat is. Van den bietenoogst wordt hoog stens 200 millioen K.G., circa 10 uit gevoerd. In verband met het contract, waarin de geheele suikervoorziening is gere geld tusschen den minister, de suiker- producenten en de N. U. M„ is thans ook besloten, de nog aan een afdeeling van het suikerkantoor in liquidatie op gedragen werkzaamheden voor het in nemen der suikerbons en de verzeke ring er van met de producenten over te brengen naar de N.U.M., aan welk lichaam een bijzondere afdeeling tot dit doel zal worden gevormd. De actie van rijkspersoneel. De centrale bond van Ned. post-, telegraaf- en telefoonpersoneel ont ving Zateardag naar vanwege dezen Bond wordt medegedeeld van den directeur-géneraal het volgende be richt De regeering is bereid, een redelijk voorstel van de „commissie voor geor ganiseerd. overleg in ambtenaarszaken, welke commissie Woensdag a.s. ver gadert. in ernstige overweging te ne men. Zonder twijfel zal de regeering ook in overweging worden gegeven, daar op dadelijk voorschot te verleenen. De kindertoeslag over het 4e kwar taal zal op 1 Oclobcr worden uitbe taald. Bevorderd zal worden, dat de 2 voor de zoogenaamde 14e week zoo eengiszins mogelijk, niet wordt inge houden. Over dit laatste zal Donder dag worden beslist. De nieuwe armen. Op de door het „N. v. d. D." uitge schreven prijsvraag voor een plan, waarin een praktisch uitvoerbaar mid del aan de hand gedaan wordt tot le niging van den nood, waarin de zgn. „nieuwe armen" tengevolge van de economische crisis verkeeren, zijn 215 antwoorden ingekomen. De commissie van beoordeeling,, bestaande uit het Kamerlid mr. M. W. F. Treub, oud- minister, den Rotterdamschen hoog leeraar ntr. dr. G. W; j. Bruins, en den kleine phaëton met de ponnies er voor gespannen. Het was een prachtig rij tuig dat Harry Herne gekocht had, al vertelde hij het niet. Het was bijna nieuw, en het wagentje, het tuig, 'het zilver beslag schitterde in de Juni-zon. Wellicht had nog niets van al hetgeen zij van haar grooten rijkdom gezien had, zulk een overweldigend gevoel van genot bij Lucille opgewekt. .Met zijn hoed in de hand stond Harry Herne -gereed haar bij het instijgen behulpzaam te zijn, maar zij raakte zijn hand niet aan en ging in de lage phaëton zonder hulp. Hij stapte in en greep de teugels. „Ais u het goed vindt, zal ik ze af rijden, miss", zei hij. „Laat ze gaan, \Villiam." De stalknecht „lief ze werkelijk gaan", want zij vlogen als een pijl uit den boog weg en de binnenplaats uit. „O, hemel", zei Lucille, toen zij om den hoek van het terras de parklaan insloegen, „zij zijn wild." „Dat is leven en jeugd en dartelheid", zei hij met een korten lach. „Er zit geen kwaad haar in. Als u het wenscht kunt, ti hen dadelijk overnemen, wan neer ze tot rust gekomen zijn." „Ik zal verschrikkelijk zenuwachtig zijn", zei Lucille. „Dat geloof ik niet", antwoordde hij rustig. Lucille leunde met een gevoel van genot achterover. Door de snelle be weging ontstond er een briesje de vogels zongen vroolijk, de zon be- hoofdredacteur van hef „Nieuws van den Dag", is tot de slojsom gekomen, dat geen enkele inzender een antwoord opgesteld had dat de oplossing, zij 't een partieele, genoegzaam benaderde om voor bekroning in aanmerking te komen. Wel vond zij in verscheidene inzendingen groote verdienste en over eenkomstig de bepalingen der prijs vraag heeft zij dus het beschikbaar ge stelde bedrag van 1Ö00 over deze antwoorden verdeeld. In de eerste plaats kwamen daar voor in aanmerking drie inzendingen, welker auteurs bij het openen der naambriefjes bleken te zijn (alfabe tisch) Mej. mr. E. C. van Dorp, te Bloemendaal F. J. Henning, te Nij megen en M. J. D. Merens, te Arn hem. Een vijftal andere inzendingen, welke voor den druk geschikt geacht werden, waren afkomstig van de heeren Chr. F. I. Nols te Schevcningen, Felix L. Ortt te Soest, M. C. van de Rovaart, te Amsterdam, G. Th. Smit te Piershil, en „Donvel." Scheepvaartbeweging. Gedurende dc afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 170 schepen (46 Nederlandsche, 41 Engelsche. 12 Noorsche, 4 Zweedsche, 4 Deensche, 28 Duitsche. 16 Fransche, 11 Amerikaansche, 2 Belgische, 2 ltali- aansche, 1 Spaansch, 3 Japansche). Hiervan waren bestemd voor Rotter dam 147. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 134 schepen, waarvan voor Rotterdam waren bestemd 116 schepen. Sedert J Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 4498 5.303,765 1919 3541 3.464,462 Rotterdam 1920 3969 4.825 175 1919 3086 3,407.066 KAA1ER VAN KOOPHANDEL. (Vervolg en slot.j BuitenJandsche Scheep vaart. De buitenlandsche scheepvaart in 1919 op de havens van het kanaal door Walcheren was, wat betreft het aan- en vervoeren van handelswaren, als volgt. De zeevaart, op havens aan en door het kanaal door Walcheren, ten vori- gen jare als van geen beteekenis, kan wat betreft die voor handelsdoeleinden als zich langzaam herstellende worden aangemerkt. De stoomvaart-maatschappij „Zee land" heropende den 31 Januari haar dienst op Engeland met het tot die maatschappij behoorende stoomschip „Zeeland". Gedurende de maand Januari werd. vanuit deze haven door Fransche en Engelsche gouvernements stoomsche pen, aangevuld met door de Fransche regeering gecharterde stoomschepen der Batavierlijn, een bijna geregelde dagelijksche dienst op Frankrijk onder scheen hen goedgunstig. Zij keek hem van terzijde aan. Hij had een paan rij'handschoenen aangetrokken, zijn kleeding was ,die van een landedel man. Er was niets in het gelaat, noch in het uiterlijk, dat aan een bediende deed denken. Echt vrouwelijk nam Lu cille hem op, nu zij dat, achterover ge leund, buiten het bereik van zijn oogen kon doen. Knap als een prins uit een tooversprookje mét een stem zoo muzikaal en -diep van toon als van eenig aristocraat, met een figuur, waaruit een niet te verbergen gratie sprak. Wie was hij Waarom hief iedereen speciaal mijnheer Head de hand tegen hem op Zij reden een poos stilzwijgend voort en Lucille meende, dat zijn aandacht op de ponnies gevestigd was maar zijn oogen geleken die van een valk, niet het geringste, het minstbeteeke- nende, ontsnapte hem. „Hebt u het koud, miss 'vroeg hij plotseling. „Wij zouden een mantel kunnen krijgen, er was een dame op het terras." „Een dame Ik zag er geen." „Ja, zij stond achter de vaas, een jonge dame met mooi haar en grijze oogen." ..Marie Verner mejuffrouw Ver- ner", verbeterde Lucille zichzelf. „Ik zag haar niet." In heel haar jong leven had Lucille nog nooit zulk een kwartier door leefd zulk een half uur Zij vergat tijd en omstandigheid, terwijl Harry houden tot vervoer van uit Duitschland gekomen Fransche en tot andere natiën behoorende militaire- en burger krijgsgevangenen. Omtrent de zeevaart, uitgezonderd marine, Nederlandsch en Belgisch loodswezen en de stoomvaart-maat schappij „Zeeland", valt te vermelden Voor Vlissingen kwamen binnen to taal 106 stoomschepen, inhoudende bruto 106.076 MA, 26 zeilschepen in houdende bruto 14.077 MA. waarvan 2 stoomschepen inh. bruto 33.599 M1 met cocosolie 1 stoomschip inh. bruto 1919 MA om aardappelen te laden 5 stoomschepen inh. bruto 8508 M" om blikafval te laden 1 stoomschip inh. bruto 258 MA om mosselen te laden 2 zeilschepen inh. 1318 MA om blikaf val te laden, terwijl 97 stoomschepen, inh. bruto 61.801 MA en 24 zeilschepen inh. bruto 12.795 MA, als bijlegger in de haven kwamen. Voor Middelburg kwamen binnen totaal 3 stoomschepen, inh. bruto 15.622 MA en 1 zeilschip, inh. bruto 1185 MA. waarvan 1 stoomschip inh. bruto 10.380 MA om te dokken 2 stoomschepen inh. bruto 5242 MA met hout uit Zweden en 1 zeilschip inh. bruto 1185 MA met greenhout uit En- gelsch West-Indië. Alsmede kwamen te Vlissingen bin nen en vervolgden door het kanaal door Walcheren hun reis naar de be stemmingsplaats 16 stuks stoomsche pen, inh. 8121 MA bruto en 2 zeilsche pen, inh. 1242 MA bruto. In' de buitenhaven te Vlissingen kwamen binnen totaal 177 mailboo ten der Maatschappij „Zeeland", inh. bruto 1.110.378 MA en 141 andere zee schepen. inh. bruto 136.809 MA Van deze laptste waren voor het vervoer der Fransche en tot andere natiën behoorende burger- en militaire krijgsgevangenen 37 stoomschepen, inhoudende bruto" 103.471 MA, terwijl de 104 zeevaartigen. inh. bruto 33.338 MA, welke eveneens in de buitenhaven te Vlissingen aanlegden, meerendeels zeesleepbooten en een enkele bijlegger waren. Overigens werden door de sluizen te Vlissingen nog naar binnen geschut 862 stuks stoomschepen inh. 245.272 MA en 82 stuks zeilschepen, inh. bruto 7920 MA. behoorende tot marine, Ne derlandsch en Belgisch loodswezen. Door ie sluizen te Vlissingen werden naar binnen geschut In 1918: totaal 645 zeeschepen, te zamen inhoudende 236.188 MA bruto in 1919 totaal 1098 zeeschepen. te zamen inhoudende 398.885 MA bruto in 1918 totaal 4247. binnenschepen, te zamen inhoudende 445.404 MA bruto in: 1919 totaal 4211 binnenschepen, te zamen inhoudende 314.895 Al', bruto. Door de sluizen te Veere werden naar binnen geschut In 1918 totaal 108 zeeschepen, te zamen inhoudende 29.969 MA bruto in 1919 totaal 70 zeeschepen, te zamen inhoudende 28.470 MA bruto in 1918 totaal 4314 binnenschepen, te zamen inhoudende 474.628 MA bruto in 1919 totaal 4658 Herne haar sprak van wat de mooie natuur langs den weg te zien gaf. „Nu, miss", zeide hij ten slotte, „zijn ze tot rust gekomen. Wilt u ze nu ne men Hij steeg uit en gaf haar de teugels en staande bij de hoofden van de pon nies veranderde hij iets aan den kin- ketting om de levendige, kleine dieren wat gemakkelijker in bedwang te kun nen houden. Lucille nam de teugels, maar trok een leelijk gezicht. „O, hemel, zij snijden mij in de vin gers dat komt omdat ik geen hand schoenen aan heb. Ik kan ze niet goed vasthouden." Hij keek geweldig teleurgesteld, toen kreeg hij zijn eigen handschoenen in het oog, die hij op zijn zitplaats had neergelegd. Haar oogen volgden de zijne. „O, die zijn te groot", zei ze zonder er bij te denken, toen keek zij er weer naar. Natuurlijk waren ze te groot, maar zijn hand was welgevormd en klein voor een man. „Misschien zoudt u er een in uw hand kunnen nemen", opperde hij. „Geef ze mij alsjeblieft", zeide ze kalm. Met neergeslagen oogen, en terwijl iets van een blos op zijn wangen kwam, gaf hij ze haar. Lucille trok ze aan, de vingers geleken wel ooren van terriers. „Bespottelijkriep zij uit. „Maar het is beter dan niets. Maar nu weet ik niet hoe ik de teugels moet INGEZONDEN MEDEDF.ELINGEN. binnenschepen, te zamen inhoudende 521.887 MA bruto. Door de sluizen te Vlissingen wer den naar buiten geschut ln 1918 to taal 647 zeeschepen, te zamen inhou dende 215.71 MA bruto in 1919 totaal 1136 zeeschepen, te zamen inhouden de 441.844 MA bruto in 1918 totaal 4296 binnenschepen, te zamen inhou dende 434.916 MA bruto in 1919 to taal 4471 binnenschepen, te zamen in houdende 372.153 MA bruto. Door de sluizen te Veere werden naar buiten geschut ln 1918 totaal 101 zeeschepen, te zamen inhoudende 43.118 MA bruto; in 1919 totaal 57 zeeschepen. te zamen inhoudende 20.117 MA bruto in 1918 totaal 4203 binnenschepen, te zamen inhoudende 481.166 MA bruto in 1919 totaal 4398 binnenschepen, te zamen inhoudende 459.057 M'. bKito. Omtrent de binnenscheepvaart op het kanaal door Walcheren zij vermeld dat de vaart van Rijnschepen zeer be duidend is verminderd en in 1919 bijna geheel stop is gezet. VLISSINGEN, 27 SEPTEMBER. Domiciliekaarten. Bij de op 25 dezer beëindigde uitrei king der rijkssuikèrkaarten voor de op 5 October 1920 aanvangende 5e peri ode is gebleken dat er domiciliekaarten in omloop zijn, waarvan het aantal per sonen niet overeenstemt met de gege vens aan den ambtenaar belast met de verzameling daarvan voor de ophanden zijnde volkstelling verstrekt. Teneinde een en ander volledig ie kunnen hebben worden houders van incorrecte domicilie-kaarten dringend verzocht deze alsnog onverwijld op het bureau van het distributiebedrijf te doen in orde maken. Bovenstaande geldt voornamelijk ingeval van kostgangers, dienstboden als anderszins. Voorts behooren perso nen. die op 6 Augustus in militairen dienst gingen of op 1, 2 of 19 October 1920 in dien dienst zullen gaan, zich te doen laten afschrijven van de be treffende domiciliekaart op vorenge noemd -bureau. De haven van Vlissingen. In de „Bredasche Courant" wordt aangetoond dat de haven van Vlissin gen een belang voor Breda is. De schrijver zegt dat zich voor Vlis singen een heel wat zekerder en beter honden in die vermoeiende, kleine vingers, waarvan hij de warmte zelfs door den handschoen heen voelde, wat zijn hand blijkbaar deed beven. „Ik ben erg onhandig, vrees ik", zei Lucille rustig. „Neen, neen?", antwoordde hij haas tig. „Dat is heel natuurlijk." .„Natuurlijk dat ik onhandig ben, Herne", zei ze naief. „Neen, neen riep hij uit. „Het is natuurlijk, dat het aanvankelijk onhan dig moet schijnen." ..O, is het zoo goed Hemel, wat trekken zij Zij zullen mij uit het rijtuig trekken „Niet zoolang ik er bij ben", zei hij, zonder er bij te denken." Toen bloosde hij. „Niet zoolang ik er ben om de teugels te nemen, miss." „Gaan ze nu goed zoo Wanneer ik wenden moet, aan welken teugel moet ik dan trekken. Maar, natuurlijk, dat weet ik wel. O, het is verrukkelijk..Ik ga iederen dag rijden, den geheelen dag door. Doe ik het goed, Herne Maar zeg eens, hoe noemt men je „Master Harry", antwoordde hij zonder erg, terwijl hij zijn oogen op haar handen gevestigd hield. „Neemt u het mij niet kwalijk, miss, ik bedoel „Harry". U kunt mij noemen zooals u wilt, miss", voegde hij er nederig aan toe. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1