1000 300 25 Süüiü ELK REEF Iderlinge KORT EN BONDIG IJNSE'S ISJË Gemeentebestuur BINNENLAND Huishoudartikelen.i Stads= en Provincienieuws No. 227 <Jaaurtfa5i& m20 5ELBURG. Warmwaterzakken., inklijk goedgekeurd, ox 330, IMSTtROAfti ervaardigen van maar er wordt KERKSTRAAT UXE- en BUR- wste modellen. I Ihet Magazijn joeneDraak" 1.3URG, staat onder het Bureau voor het ■van Levensmiddelen Tiwestraat is altijd W' 1 EDKOOPER dan [derlinGE lenaarstraat en heele pend. H ET VOORT' r. LiEIÜNSB» loor lichte huiselijk* I en de Kirderen j laul Krugerstraat 5 jtln Maatschappij |M^dd8lbu^g-RoH8r'lan, lengelegen plaatsen. VAN~" PASSAGIERS: 3EREN EN VEE. eptember 27 28 i. Uil. ij. "I 8 Uil. .1» I 30 8 Isingen wordt Woen- laterdae 12 "Br iar Middelburg '"GIS b'oSl'TEfe te Dordrecht Ge K, Tel. 101. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlisstngen en de gemeenten op Walcheren 2.20 ?ar drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. - Afzonderlijke nummer» 5 cent I firms f. Vil Ut WIDE Jr., Klsim Mark! 58, Kliuiigu. Iilefoan Intm. !0 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 ct. familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel tasdiijit dagelijks, sitgizondird ep Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen abonnë's, In 't bezit eener ills, zl|n GRATIS verze gd t'gen ongelukken voor gulden bij levens- lange ongeschikt- 1 held tot werken gulden bij dood door een ongeluk gulden bij verlies van een hand, voet of oog I gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger gjj deze Courant behoort een Hijmgstl. OPENBARE VERGADERING VAN DEN tlHlIUUD (11 VIISSIISEI op Vrijdag 1 October 1920, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. M. Over te leggen stukken. III. Te verleencn ontslag 1. aan den lieer K. de Visser, als on derwijzer en plaatsvervangend hoofd aan den herhalingscursus voor jongens, per I October a.s. 2. aan mej. Sj. C. Heersma, als on derwijzeres in de nuttige handwerken aan school F. per 1 September a.s. IV. Benoemingen (Indien ten aanzien van enkele voor drachten nog tijdig de adviezen van de autoriteiten inkomen). 1. van de vaste contmissiën uit den Raad 2. trekken afdeelingen onderzoek ge- meentebegrooting 1921 3. van een tijdelijk leeraar in handels geschiedenis aan de Hoogere Handels school. Aanbeveling: de heer J. H. iem- hoff 4. van een tijdelijk leeraar in hand en lijnteekenen aan de Burgeravond school en Avondschool voor Hand werkslieden. Aanbeveling de heer P. A. Pelle 5. van een leeraar in het boekhouden aan de Avondschool voor Handwerks lieden (vacature J. Vis). Aanbeveling de heer B. Vr.eeken Pzn. 6. van een leeraar in lijnteekenen aan de Burger Avondschool. Aanbeveling de heer H. A. 'En'kelaar 7. van tijdelijk personeel aan de ge meentelijke Hancielsherhalingsschool. voor het tijdvak 1 September 1920—31 Augustus 1921. Aanbevelingen a voor de gewone vakken (waaron der handelskennis) de liter J. Q. Brand; b. voor de gewone vakken en En- geisoli de heer A. Mets Jr, X- voor de gewone vakken en Franscli ,de lieer W. L. van Geleuken (I. voor reserve-onderwijzer sn de ge wone vakken de lieer D. van Maris 8. van teen onderwijzer aan den her halingscursus voor jongens. Aanbeve- ling de lieefen D. Kwaak, F. C. Wits- veld en W. :Spinnaaij. V. Te behaii delen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. om den dienst van gemeentewerken te com bineeren met den .reinigingsdienst. 2. idem tof aankoop van zijkanten van den Hoogenweg en landweg, ter grootte van 0.15, 59 H.A.. van den Pol der Walcheren voor ƒ379.75 -(-ƒ15 aan kosten. 3. Idem tot liet verhuren van de voor malige folgaarderswoning aan den Kojidekerkschenweg te Koudekerke aan fa oud-tolgaarder J. Wielemaker voor den verhoogden huurprijs van 3 per weck. 4. Idem tot verdere in gebruikgeving van een gedeelte der Centrale Keuken aan de Consumenten-vereeniging, tegen een vergoeding van 3.50 per maand. 5. Idem tot verhooging van liet wo- ningbouwvoorschot met ƒ72.000 aan ■•Gemeenschappelijk Belang" (bouw 89 woningen, plan 1919). 6. idem tot overdracht aan het Rijk van gronden, benoodigd voor de uit breiding der buitenhaven, voor een som van ƒ81945.20 in totaal. 7. Idem tot verkoop van 43 M\ tuin grond a 10 aan W. van der Hoek, ge legen achter zijn woning aan de Bad huisstraat no. 118. 8. Idem tot verlenging van de tijdelij ke crisisleening pro resto groot ƒ326.465.82. f OKi't'eni om definitieve leening ad J2o2.000 voorloopig op te nemen door mmdel van een tijdelijke leening tegen °/2 a pari voor ten hoogste 2 jaren. '0. Idem tot het verlengen van het aan J. F. Schiitz, als oud-commies, toe gekende wachtgeld en toelage ad 600 verhoogd met 40 11. Idem tot niet-inwilliging van een erzoek tot het verleenen van een subsi- Ju V<?°r een fe sUchten model-politie- cnool te Hilversum en de oprichting „o^—n voor de opleiding van tin™ ltloni tot goedkeuring der begroo- biifU\-?or 1921 van het gasthuis, het huk a -armkes'llur' ',e' burgerwees- comm' Arme"raad, de gezondheids- wmmissie, en de Kamer van Koophan- 13. idem tot vaststelling van een ont- werp-besluit tot beschikking over den post yoor onvoorziene uitgaven, dienst 1920, wegens leveringen in 1919 ge schied, ten bedrage van 1195.76, waarvan de voldoening der nota's niet meer over 1919 kan plaats hebben. 14. Idem om machtiging tot uitbeta ling aan de onderwijzeressen, die te vens les geven in de nuttige handwer ken. buiten de gewone schooluren, van de verhooging hunner jaarwedde over 1919, 'thans door den Minister van On derwijs, Kunsten eri Wetenschappen over 1919 bepaald op ƒ8 per lesuur. 15. Idem om geen gevolg te geven aan de uitnoodiging vat} den Minister vanOnderwijs, Kunsten en Weten schappen, tot intrekking van het raads besluit tot benoeming van onderwij zers als adviseerende leden, toegevoegd aan de commissie van toezicht L. O. 16. Idem tot het vaststellen van een verordening op de heffing en een op de invordering van leges wegens het ver strekken van stukken uit het Oud- Archief. 17. idem tot wijziging der jaarwedde- regeling van het personeel der Handels school overeenkomstig de Rijksregeling 1920. 18. idem tot het instellen eener retri butie op het ophalen en wisselen van privaattonnen en het ledigen van beer putten en het weghalen van haardasch en vuilnis. 19. Idem om niet aan te nemen het voorstel van de heeren De Meij, Lin- deijer en Van Hal, om aan allen in dienst tier gemeente, met een bezoldi ging minder dan 3000, over het twee de 'halfjaar 1920 een bijslag toe te ken nen van 100. 20. Nader schrijven van Burg. en Weth. bij weder aanbieding van hun voorstel betreffende wijziging van het reglement voor bet-gasthuis. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vtissingen mankt aan zeevarenden bekend, dat op 29 Sep tember a.s. van het fort bij IJmuiden en op 30 September, zoo noodig ook op 1 Octo ber a.s., van liet fort Erfprins te Den Hel der schietoefeningen zullen worden gehou den. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter inzage. Vtissingen, 25 September 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WO^tPEREN. Het kan niet altijd worden gezegd, dat de troonreden, waarmede onze nieuwe Kamerzittingen geopend wor den, door de noodige kortheid uitmun ten. Dat de jongste troonrede deze eigen schap in groote mate bezit, dient haar dan ook ais een goed kenmerk te wor den aangerekend, immers veelal wordt in dit staatsstuk, dat door zijn sobere bewoordingen juist zijn kracht nroet toonen, een omslachtige woordenkeus aangewend, die er allerminst toe pleegt bij te dragen om de duidelijkheid der zinsneden en den achtergrond der be doelingen naar voren te brengen en in het licht te stelten. Zoo vaak, onze troonreden lezende of nalezende, moet de gemiddelde vaderlander, en daar voor toch worden zij opgesteld, aan het einde zijner lectuur tot het inzicht ko men, dat hij feitelijk even wijs is als daarvoren. Kort en tegelijk krachtig naar inhoud en vorm, krachtig en bon dig naar geest en letter, dat moet en mag voorzeker als eerste eisch aan zulk een staatsstuk van groote parlementai re beteekenis voor het land, gesteld worden. Inderdaad bezit deze troonrede deze hoedanigheid. Het staatsstuk doorle zend, en waar het dan voor alles op aankomt, liet gelezene ernstig overwe gend, kan het niet anders of er moet een gunstige indruk op den onbevoor- oordeelden burger van uitgaan. Natuur lijk zal geen enkele partij of groep haar denkwijze of verlangens ten voile zien uitgewerkt. Zelfs voor de voorstanders van ons huidig staatsbeleid laat de troonrede nog veel achterwege of roert zij-slechts-terloops aan, wat hen na aan 't hare ligt. Doch daaraan is nu een maal in zulk een document van alge- nteene beteekenis en strekking niet te ontkomen, dat de prineipieete tegen standers van de richting waarlangs het schip van Staat thans wordt bestuurd, allesbehalve zich door wat de troonrede zegt en vooral wat zij niet zegt, be vredigd gevoelen, ligt voor de hand. Doch afgescheiden vart deze zich op een bepaald partijstandpunt plaatsende meeningen, kan over liet algemeen ge zegd worden, dat uit een oogpunt van goede nationaliteitssctfap, deze regee- ringspublieiteit veel bevat, waarmede men zioh vereenigen kan. Het rustige soberé karakter tocii spreekt tot ons als een vermaning om op het altoos nog uitermate ernstig tijd stip, waan:., v as Ik vinden, acht te geven. En ait dunkt oils liet bij uitstek goede karakter dezer zinsneden. Wij zullen die allen in hun afzonderlijke passages hier niet gaan ontleden, fioch ook er al dan niet steekhoudende con clusies aan vastknoopen. De toekomst en wel de naaste toekomst zat van ver schillende vooruitzichten waarop <3e troonrede doelt, dè al óf niet, de meer of minder, volkomen juistheid moeten uitwijzen. Daarover nu te gaan uitwei den lijkt allerminst practisch of noodig. Maar op één zaak willen wij, in Alge meen verband, met nadruk wijzen. Deze, dat blijkens den grondtoon waarop dit staatsstuk is gestemd, een omvangrijk, hoogst ernstig werk volk en parlement wacht. Wij gevoelen, dat we aan den vooravond staan van werkzaamheden, wier afdoening geen uitstel lijden kun nen eh dat deze afdoening moet ge schieden met al de kracht en al het beleid, waarover ons vplk er. zijn re geering beschikken kan. Ook Nederland staat in deze tijden van krampachtige internationale politiek-econoniische be roeringen op den tweesprong van den weg die naar de togkpflÉtjffiij sWaar. wij ten slotte zuilen komen waartoe wij aan het einde zullen geraken hoe onze toekomst er ten naasten bij er zal uitzien dat alles liangt in itooge mate af van deze alles overheersehende vraag, of en in welke mate wij zullen blijken opgewassen te zijn tegen den woeligen en snel voortijlenden stroom der internationale gebeurtenissen. Voor een ieder, die niet ziende blind wil zijn. is het duidelijk dat, hoe oogen- schijniijk onschuldig de desbetreffende passage in de troonrede er mag uitzien, onze verhouding tot de mogendheden, beter gezegd tot een der mogendheden, en in dit geval niet een der groote, in den grond der zaak niet is wat zij zijn moest. Dat zulks allerminst aan ons kan geweten worden, is iets dat feitelijk niet voor tegenspraak vatbaar is. Niet temin, nu eenmaal de zaak er aldus toe leidt, dienen wij ook met hare con sequenties rekening te houden. En die zijn deze, dat, wat ook onze regeering oorbaar en noodzakelijk zal achtef te doen of te laten, om.ons gerechtvaar digd standpunt te handhaven en hoog te houden, de geheele natie als één nian achter haar staat en haar zal steunen. Dat de versterking onzer weermacht bij het niet in vervulling gaan der vooruit zichten door den Volkenbond geopend, gelijk de troonrede ons leert, een nood zakelijkheid is, zal, zij het ook met groote teleurstelling, voor waar moeten erkend worden. Echter de kracht eener natie schuilt niet alleen in haar militaire weermidde len. Zij doet het meer nog in de inner lijke geestes- en gemoedsgesteldheid der bevolking. En daarom dient ook daarop onze aandacht ten voile te zijn gevestigd. De duurte die gevolg, maar op hare beurt weder oorzaak is van de -groote economische moeilijkheden waarmede de volken te kampen heb ben, en daaronder ons land in hooge mate, kan het best bestreden worden door twee enorme factoren. Door groo te werkkracht en door sobere levens wijze. Matigheid, gepaard gaand met arbeidslust, die beide zullen meer dan iets anders ons uit het moeras kunnen opheffen, waarin ook wij, ondanks dat de oorlog ons in zooveel opzichten spaarde, geraakt zijn. Moge derhalve ons kort en bondig bescheid als antwoord op hetgeen de tijden van ons eischen komen, en waar van wij den weerklank in deze troon rede hebben vernomen, dit zijn ver sterking en vergrooting onzer weer macht, onzer werkkracht en van onze arbeidsvreugde. Nederland en België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 24 dezer De „Peuple" vestigt de aandacht op het artikel van de .Temps", waarin gezegd werd, dat de Nederlandsche legerversterking, aangekondigd in de Troonrede. niet gericht is tegen Duitschland maar tegen de eventualiteit van een conflict, voortspruitend uit de Fransch-Belgische overeenkomst. Niets is tuinder gegrond, zegt de ..Peuple". Het Belgische volk is minder mllitairistisch en minder agressief dan ooit. Ons proletariaat zal nooit eenige imperialistische daad dulden, welke den vrede in gevaar zou kunnen bren gen. België staat er op. dat zijn rechten en wettige belangen geëerbiedigd-,en erkend worden, maar niemand zou er aan kunnen denken, de wapens te ne men. om onze nationale eischen te steunen. In België zijn de arbeiders misschien meer den elders van oordeel dat de tijd van oorlogen gesloten is en dat niets hem nog zou kunnen doen ontstaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Vestigen speciaal uw aandachi i op volgende i Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot Rid der van den Nederiandschen Leeuw A. P. Staalman, lid van de Tweede Kamer is bevorderd bij Kon. besluit van 3 Augustus 1914 tot commandeur in de Oranje Nassau-orde, H. A. van ijssei- steijn. destijds directeur-generaal van den arbeid, voorzitter van de Staats commissie inzake elecrricifeitsvoorzie- nitig. Suikervoorziening. Het Ned. Weekblad voor den han del in kruidenierswaren verneemt, dat _de Centrale Suikermaatschappij haar bekende afnemers in de* gelegenheid heeft gesteld, zich in het belang der suikervoorziening van hun normaal suikergebruik gedurende zes maanden te verzekeren, waarbij op een ver meerdering der consumptie van ten hoogste 20 is gerekend. Bij dit contract is de prijs-risoco uit geschakeld, terwijl de voordeelen bij voorkoop hierin bestaan, dat de toe wijzing van de gecontracteerde hoe veelheid verzekerd is, dat bij stagnatie de voorkoopen voorgaan en dat ver wijzing naar een zuidelijke witfabriek en de risico, daardoor afwijkende sui ker te ontvangen, is buitengesloten. Het blad verneemt verder, dat de Centrale Suikermaatschappij voortaan geéh kleiner kwantum dan 100 zak te gelijk zal afleveren en dat tusschen haar en de Coöperatieve Suikerfabriek te Dinteloord en Sas van Gent een overeenkomst is gesloten, om tegen geheel dezelfde prijzen en condities suiker te leveren. Ten slotte verneemt het blad dat te Franeker een nieuwe suikerfabriek zal worden gebouwd voor gezamenlijke rekening van de Centrale Suikermaat schappij ende Friesch-Groningsche Coöperatieve. Deze fabriek zal wit rai- fineeren en reeds met de volgende campagne in bedrijf konten. De be- noodigde grond is reeds aangekocht. Actie rijkspersoneel. Door de besturen van de centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst en de centrale bond van Ned. post-, telegraaf- en telefoonper soneel werd gisteren een adres aan den tijdelijken voorzitter van den minister raad verzonden, waarin de vrees wordt geuit, dat excessen van liet personeel niet zuilen uitblijven, indien de regee ring haar standpunt inzake tegemoetko ming aan de nooden der rijksambtena ren blijft handhaven. De nood onder het personeel heeft zulk een hoogte bereikt, dat van de besturen de groot ste mogelijke tact wordt geëischt, om te voorkomen, dat tot betreurenswaar dige daden wordt overgegaan. Verder wordt er op gewezen, dat de door de regeertng aangenomen voor zieningen geheel onvoldoende hulp brengen, omdat gehuwden zonder kin deren en ongehuwden, die door de ongekende pensionprijzen in financi- eelen nood verkeeren, absoluut niet geholpen worden. Met het oog op ongewensehte da- LINOLEUMWAS 2 per dubbele bus f 1 75 2 I per heele bus f 1.— jg MEUBELWAS j per groote flacon f 1 60 I per kleine flacon f 0 60 f 1 RUIGE COCOSMATTEN I 85 X 50 cM effen f 7 75 1 85 X 50 cM met 2 dessin f 8.50 f 100X 55 cM effen f 13 30 MIDDELBURG. den, met daaraan verbonden gevolgen, wordt den minister dringend verzocht binnen enkele dagen bekend te maken, of, en zoo ja, tot welke verdere teeg- moetkoming de regeering bereid is. VLISSINGEN, 25 SEPTEMBER. Ledige balen. Wegens op het distributiebureau plaats vindende voorbereidende maat regelen voor de loting voor de natio nale militie aldaar op 30 dezer, kun nen op Woensdag 29 dezer geen ledige zakken worden ii gtnorttert -van meel en bloem en worden deze derhalve inge wacht op Dinsdagnamiddag aanstaan de tusschen 2 en 3 uur. Nogmaals zij er aan herinnerd, dat op 30 dezer het distributiebureau gesloten is en slechts open is voor bovenge noemde loting. Riikssuikerkaart. De minister van landbouw maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 27 September tot en met Zondag 3 October e.'k. geldig zuilen zijn de bons no. 51 en 52 der rijkssuikerkaart, op welke bons de winkeliers gehouden zijn J4 K.G suiker per bon af te leve ren tegen 0.15. De minister vestigt er tevens nog maals de aandacht op van belangheb benden, dat de bons nos. 45, 46, 47 en 48 uiterlijk Zaterdag den 2en October e.k. moeten worden ingediend om voor verzilvering in aanmerking te komen en wel tot 30 September e.k., aan het rijkskantoor voor suiker te Amsterdam en na die datum aan de N. V. Neder landsche Uitvoer^maatscliappij, afdee- ling suiker, Mauritskade no. 7. te 's- Gravenhage. De wintertijd. in deiKnaeht van Zondag op Maan dag wordt de normale tijd weder in gevoerd. De klokken moeten dus Zon dagavond voor men zich ter ruste be geeft een uur achteruit worden gezet. Een uitslaande brand. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is een uitslaande brand uitgebro ken in het perceel Hellebardierstraat 7. Dit perceel is onbewoond en dient voor bergplaats van oude schoenen, lompen, kachelhout enz. De brand greep snel om zich heen en het perceel stond dan ook weldra in lichterlaaie. Uit de aangrenzende woningen werden reeds meubelen en: huisraad weggedragen, doelt het liet zich dadelijk aanzien dat de brand tot het aangetaste perceel zou beperkt blijven. Daar er niet voldoende druk op de waterleiding stond om den strijd tegen de elementen aan te binden, moest daarmede worden gewacht tot een der beide motorspuiten op het terrein ver scheen. Toen deze spuit was aangeko men en de slang op de waterleiding was gekoppeld, werd spoedig daarop een reusachtige massa water in het brandend perceel geworpen en was het gevaar voor verdere uitbreiding in en kele minuten geweken. De vlammen waren spoedig ge doofd en dikke raokwolken gaven aan het intusschen toestroomende publiek

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1