1000 150 100 25 IEISJE De Vrouwe van Oarracourt 1-9 uur p Imeisii LaT" passagiers, [ren en vee. DINSDAG 31 SEPTEMBER cnir^^nn DE TROONREDE. BINNENLAND No> 28£3*3 kal Ir. I). in Int [ioudschen- een zaak in ,e Vetkooper. Bot?.- itanlen f 2000 Goti lfr. met opgave oR- E980, bureau „Vliss |h. van raalte- leen net lunnende werken Ie melden 's avonds Boulevard i |hetk Badtuiisstr - lil Maatschappij 1» loommit liddBlburg-RotterdaB ngelegen plaatsen. T. IUi. T.I* I" 8 8 r. llil u 11) Itember 121 123 124 127 ngen wordt Woens- terdag 12 uur v.a. r Middelburg jekomen- lé; te M%,bU* Dordrecht GeW Tel. 101. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor VUwingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unie 4.70. Afzonderde nummers 5 cent ügm i Firma F. FM BE YELOE It, Siiin lukt 58, Ylissingin. Tiliissn Intirc. 10 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10: voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Viischijnt dassiijks, nitgizsndird op Zondig iti ligomein irkindi Christelijks Feestdagen sbonné's, in t bezit eener ,l:i, zijn QRAT1S verze- Md tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken ÜUU een ongeluk llUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Hedenmiddag werd cle vereenigde zitting van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal door H. M. de Koningin niet het gebruikelijke ceremonieel ge opend. Nadat H. M. de Koningin door de commissie van ontvangst in de Ridder zaal was binnengeleid en op den voor Haar bestemden zetel had plaats ge nomen, sprak H. M. de volgende rede uit-: Wederom valt mij het voorrecht te beurt in uw midden te mogen spreken van werken des vredes. Al is de oor- jogsfakkei in Europa nog niet geheel gebluscht, zoo heeft God ons toch vergund voortdurend werkzaam te zijn tot herstel van het door den "oorlog verbroken evenwicht. Desniettemin blijft de aanhoudende duurte van de eerste levensbehoeften, ook in hare ge volgen, zorgwekkend. Volle toewijding en groot beleid zui leen de oplossing kunnen brengen van de vraagstukken welke zij ons voor legt. Met de vreemde mogendheden wor den betrekkingen onderhouden die over het algemeen tot voldoening aan leiding geven. Intusschen blijft de toestand in Europa onzeker, daarbij zijn de voor uitzichten, welke door den Volken bond werden geopend ten aanzien van de toekomstige staten-verhoudingen, nog niet in vervulling gegaan. Onder deze omstandigheden blijf ik bedacht op maatregelen tot versterking van de weerkracht van ons volk, ge paard met vermindering van den per soonlijken en geldelijken druk van den militairen dienst. Ofschoon de rijksmiddelen tot dusver boven verwachting vloeiden, zal toch versterking der inkomsten niet kunnen uitblijven. Eeoerzijds was stellig niet gerekend geworden op een voortduren van de zoo belangrijke stijging der ont vangsten, anderzijds nemen de uitga ven in niet mindere mate toe, terwijl nog verschillende maatregelen in voor bereiding zijn dje ook belangrijke of fers van 's rijks schatkist zullen vra gen. Overtuigd dat de onderscheidene belastingen een zeer zwaren druk op mijn volk leggen, acht ik de uiterste spaarzaamheid geboden. In het ver trouwen dat ook de plaatsélijke over heid zich doordrongen zal betoonen van dezen eisch, wordt een verhooging van de algemeene rijksuitkeering aan de gemeenten bij wijze van noodmaat regel, voorbereid. Ontwerpen tot gedeeltelijke herzie ning van de Grondwet zijn in dit zit tingjaar te verwachten. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van 1. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. ill) (Nadruk verboden.) Ge jonge man keek hem vast aan, fin Lucille merkte op, dat zelfs mijn heer Head zijn koele oogen neersloeg voor den kalmen, bijna hoogmoe.digen blik uit de donkere oogen van den ander. Zij had er schik in. ■■Het zijn aille honden van de plaats,, behalve die eene", zei hij, met zijn zweep wijzende naar den hond, die hfim n^ar het plein gevolgd was. „Dan zou ik miss Darracourt aan raden er eenige weg te doen", zei mijnheer jjead. ..„O, neen 1" riep Lucille uit, „zij zijn alle heel mooi Ik houd veel van toonden." Herpc keek haar niet aan, en ch had zij het gevoel of hij dit deed. l een slag met zijn zweep ging hij ,w' der deuren, opende die en 7ii i. honden nha; binnen te gaan. bi ik ,let dadelijk, zonder eenig 'Jk van, protest. Ik Lkv"?m terus Z®S aarzelend miss n paarden Jiipr. Wil ik ze Hii'raoourf laten zien?" 1 spr.ak tot mijnheer Head, maar lEen voorstel tot technische verbete ring van de Kieswet zal U bereiken. Algeheele herziening van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs zal worden voorgesteld. Een wettelijke regeling van het mid delbaar en dager landbouwonderwijs is in vergevorderden staat van voor- bereidin"g„- Ingediend zal worden een-wetsont werp tot instelling van gezondheids diensten. Een wetsontwerp tot herziening van de grondslagen der gewestelijke en plaatselijke bestuursinrichting in Ne- derlandsch-lndië is daar te lande in behandeling en zal U in den loop van dit zittingjaar ter overweging worden aangeboden. Mede zullen U voorstellen bereiken tot versterking der middelen van Ne- deriandsch-lndië en tot ontginning van de aardolie-bronnen van Djambi. Met dekbede dat Gods zegen op uw. arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De ex-keizer. Sir L. Worthington-Evans, de Brit- sche minister zonder portefeuille, heeft in een kiezersvergadering te Colchester, toen hem werd gevraagd wat de regee ring -had gedaan om haar belofte na te komen, den ex-keizer van Diiitschland te doen berechten, geantwoord, dat de ex-keizer niet berecht is, omdat Enge land hem niet kon krijgen zonder met Nederland in oorlog te geraken. Invoer van aardappelen uit Engeland. De minister van landbouw heeft als eerste kantoren, waarlangs de in- en doorvoer van uit Groot-Brittannië voorwaardelijk toegelaten aardappelen mag plaats hebben aangewezen Har- lingen, ljmuiden, Rotterdam en Vlissin- gen. De Arbeidswet en de metaal-industrie. Op de vragen van den heer Kuiper, betreffende het toestaan van een 48- uirge werkweek aan de metaal-indu strie gedurende de eerste twee jaren is het juist, dat de minister voorne mens is om. in strijd met het advies van den Hoogen Raad van Arbeid, aan de metaalindusrie een 48-urige werk week voor de eerste twee jaren toe te staan Zoo ja,, wil de minister den mede- deelen, welke motieven hem hebben geleid om de op 26 Juli jl. door den Hoogen Raad van Arbeid genomen beslissing ter zijde te leggen Acht de minister het in overeen stemming met het kwakter der Ar beidswet 1919, om thans voor zulke omvangrijke groepen van arbeiders een langduriger arbeidstijd, toe te staan zijn blik rustte op Lucille. Mijnheer Head wendde zich tot haar, maar haar oogen bleven op den grond gevestigd. „Neen, dank je," zei zij koel, „het is tijd voor net ontbijt." Harrv Heme boog, wanneer men al thans een kleine neiging een buiging wil noemen, en zijn hoed afnemend, ging hij weg. Opnieuw gaf Lucille ge volg aan een plotselinge ingeving. „ik zal ze na het ontbijt komen zien", zei ze. Hij draaide zich om en bleef bloots hoofds staan, alsof hij een belangrijke opdracht had gedaan. „Ja, miss", zei hij en de toon was zoo zacht, vergeleken met dien waar op hij mijnheer Head had toegespro ken, dat deze er van opkeek. „Dat is het jonge mensch Harry Herne van wien u gesproken hebt", zei mijnheer Head zacht, terwijl zij weggingen. „Ja", stemde Lucille toe. „Hadt u hem al eerder gezien vroeg hij snel. .Ja", antwoordde Lucille. „Wat zijn de stallen groot. Daar ben ik blij om, want ik ben dol op paarden." „Rijdt u, miss Darracourt „Paardrijden behoorde niet tot de vakken, waarin te St. Malo les werd gegeven." „Natuurlijk niet. Ik maak mijn excu ses. Miss Darracoip-f, houdt het mij ten goede, maar u maakt het mij moei lijk te gelooven, dat die verandering nog zoo kort geleden heeft plaats ge- dan ;in art. 24 van de wet is aange geven Is de minister, niet van oordeel dat hij met het toestaan van zulke uitzon deringen in strijd zou komen met zijn herhaaldelijk uitgesproken voornemen om van art. 27 der wet slechts zoo spaarzaam' mogelijk gebruik te zullen maken, heeft de minister van arbeid een zeer uitvoerig antwoord gegeven. Uit de omstandigheden, dat alleen wordt voorgesteld den overgangster mijn te verleenen gedurende 2 jaar en voer een werktijd van 48 uren per week in stede van 55 uren per week. zoon de wet zou toelaten, blijkt, zegt de minister, dat hij in overeenstemming wenscht te blijven met zijn herhaalde lijk uitgesproken voornemen om van art. 27 slechts een spaarzaam gebruik 1e maken. Hij is van oordeel dat de derde vraag bevestigend, de vierde vraag ontkennend behoort te worden beant woord. Al in is ter De Visser naar den schouwburg. Minister dr. j. Th. de Visser zal, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departement, Donderdag a. s. in den Grooten Schouwburg te Rotter dam de opvoering bijwonen van Sha kespeare's „Julius Caesar" door het Rotterdamsche Tooneei. De slechte kwaliteit van het bruinbrood. Het Kamerlid, de heer A. P. Staal man, heeft in „de Telegraaf" een be schouwing gegeven over de slechte kwaliteit van het regeerings-bruin- brood. Hij verklaart dat de ervaring hem zoo absoluut mogelijk tot dc overtui ging heeft gebracht, dat in negen van de tien gevallen de UrgeTfijk sléchte hoe danigheid van het regeeringsbruio- brood niet moet worden gezocht in de kwaliteit van de verstrekte grondstof, doch eenig en alieen in de schandelijk laakbare wijze, waarop de bakkers die grondstoffen bewerken, of liever niet bewerken, maar verknoeien. Dit acht ik een misdaad -tegenover cat deel van ons volk, dat bij den ont zettend hoogen prijs van het witte brood, genoodzaakt wordt „brood" te eten dat voor een deel uit hal. ver brand- en voor een ander deel uit half gaar deeg bestaat en dat niet alleen ongenietbaar, doch bovendien hoogst schadelijk voor de gezondheid is. Een misdaad ook, omdat van de Joor dc regeering verstrekte gror.dstrf te bidd en is zij het dan met een geringe uitzondering hier of daar een sma- kc'ïjk, luchtig brood, dat graag gege ten zou worden. Willen de bakkers daarvoor het be wijs, ik ben bereid, wanneer de minis ter mij 'n paar van zijn deskundige in specteurs wil afstaan, het door een of meer baksels in hunne eigen bakkerijen mede ter beoordeeling van hst pu bliek te doen leveren. had." „Dank u", antwoordde zij. „Werke lijk, het is mij nog zeer nieuw en zeer vreemd, maar ik geloof, dat ik er wel aan zal wennen." „En zeer spoedig ook", merkte hij veelbeteekenend op. „Wanneer ik het voorrecht zal hebben, mijn volgend bezoek aan het Hof fe brengen, zal ik u hier zoo thuis vinden, alsof u er ge boren bent." Lucille lachte en hij opende de deur voor haar om binnen te gaan. Terwijl hij dat de.ed, kwam Marie Verner naar haar toe en keek met scherpen blik van den een naar den ander. „Hebben jullie als vroege vogels veel wormen gevonden zei zij met een vroolijken lach. „Wij zijn naar de stallen geweest", zei Lucille. „Dat weet ik lieve. Mijn kamer heeft daar uitzicht op. Zeg eens, wie was die giroote jongeman met het voorko men van een verkleeden prins Mijnheer Head trok een verbaasd gezicht en Lucille boog het hoofd om een roos op haar borsf te steken. „Een verkleede prins, juffrouw Ver ner zei de rechtsgeleerde. „Ja, een pracht van een knaap. Die met de zweep." „O, bedoelt u Harry Herne ant woordde hij onverschillig. „En wie is Harry Herne vroeg zij haastig. „Niets bijzonders", antwoordde mijnheer Head scherp. Onder mijn leiding werd destijds van de regeeringsgrondstof, vermengd zelfs met 10, 20 en 30 7 aardappelpoeder, bruinbrood gebakken, dat èn in heel de pers en door tal van autoriteiten en andere gebruikers, om het zeerst werd geroemd. De heer Staalman hoopt dat de mi nister door het aanstellen van deskun dige inspecteurs aan dezen toestand-een einde zal maken. Het spreekt vanzelf dat de heer Staalman in algemeenen zin heeft ge sproken en dat er natuurlijk wel uitzon deringen op zijn. Naar men ons van de zijde van het distributiebedrijf alhier mededeelt, geeft de qualiteit van het bruinbrood te dezer stede niet zooveel reden tot klagen. Verhooging gas- en tramprijzen. Deze week verschijnt een voordracht van Burg. en Weth. van Amsterdam um den gasprijs over den gewonen meter van 20 op 22 cent per M!. te brengen en het tramtarief per rit op 15 cent te bepalen. Voor den oorlog was het tramtarief 5 cent en niettegenstaande de tram dagelijks 300.000 pasagiers vervoert, zijn de kosten aan de nieuwe loons- verhooging verbonden, zoo groot, dat het tegenwoordige tarief niet gehand haafd kan worden. KAMER VAN KOOPHANDEL. Vervolg). Fabrieken en trafieken. De gasfabriek, behoorende aan de Imperial Continental Gas Association te Londen, deelt ons het volgende mede De gasfabricatie ging met groote moeilijkheden gepaard tengevolge van den aanvoer van inferieure steenkolen met sterk zwavelgehalte. De hoöge steenkolenprijzen en de toenemende verhooging der arbeidsloo- nen maakte den productieprijs van het gas buitenmate duur de gemeenteraad van Vlissingen stemde daarom toe tot een prijs van 22 cent per kub. meter, met dien verstande, dat naar gelang van den aanslag in den Hoofdelijken omslag de prijs zou varieeren van 15 tot 26 centin de dorpen was een uniform- prijs van 22 cent. Tengevolge van de demobiliseering nam overal in de dorpen het gasver bruik af. Het toenemend gebruik van electriseh licht oefende zijn invloed uit op het ge bruik van gas voor verlichting. Daar entegen neemt het gebruik van gas voor verwarming toe, hoewel daarbij de hoo- ge gasprijs een ernstig bezwaar ople vert. De electrische centrale van de Tram weg-Maatschappij VlissingenMiddel burg, leverde electrischen stroom voor verlichting en industrieel gebruik krachtens de haar door de gemeente verleende concessie. Stroomlevering heeft ook plaats aan de gemeente Middelburg. Het aantal aansluitingen is geduren- Marie keek weer van den een naar den ander. ,.ls hij dat niet Dan moest hij het wezen, wanneer iemands voorkomen hem kenmerkt. Ik geloof niet, dat ik ooit knapper man heb ge zien, en jij, Lucille „ik heb er nog zoo weinig ontmoet", zei Lucille onverschillig, terwijl zij langs haar heenging. HOOFDSTUK lil. Een uur later kwam de markies van AAerle in zijn werkkamer. De zon scheen door de getraliede vensters en de meeste menschen zouden die heb ben opengeworpen om de frissche, zuivere lucht en het zonlicht onge hinderd te laten binnenstroomen maar Lord Merle ging naar het raam en liet de jalouzieën zakken, alsof liet zonlicht iets was, dat moest worden buitengesloten. Gedurende een paar minuten bleef hij als een standbeeld staan, neerzien de op zijn papieren, met zijn lange, witte vingers steunend tegen den rand van de tafel, zijn dunne lippen op el kaar geperst. Toen nam hij een brief op, die open voor hem lag, en las dien langzaam, ook tusschen de regels door. Nadat hij dien had opgevouwen en op tafel geworpen, klopte een bediende aan de deur. „Mijnheer Slake, mylord", zei hij. Lord Melre, die nooit sprak behalve wanneer hij er toe gedwongen werd, knikte de bediende ging op zij en liet een heer binnen. de 1919 met 29 7 gestegen, dat der krachtaansluitingen met 6 De aansluitingswaarde der installa ties steeg van 801 op 924 K.W. Het aantal aangesloten motoren bedraagt 115. De stoombierbrouwerij en mouterij „De Meiboom" deelt ons mede dat de bieromzet in vergelijking met andere jaren, dank zij den aanvoer van betere grondstoffen waardoor de qualitèit van liet bier beter werd, alsmede door prijs verlaging van het artikel, weer toenam. De ijsomzet gaf reden tot tevredenheid. De Kon. Zeeuwsche stoom-chemische wasscherij en ververij „Volharding", eigenaar de heer H. Ch. Beijerman, schrijft ons Ook in het jaar 1919 deden de hooge prijzen der steenkolen en grondstoffen zich sterk gevoelen in ons bedrijf.waar- bij nog kwam de enorme stijging der arbeidsioonen. Gelukkig echter begon het gewone leven zich meer en meer te herstellen, waardoor ook weder toeneming van werk viel te constateeren en waardoor het mogelijk was ons bedrijf voort te zetten met het gewone personeel, zijn de pl.m30 vrouwen en meisjes en pl.m. 15 mannen en jongens. De N.V. André Kliiberg Zoo'n schoenfabriek deelde ons mede De in 1918 gesloten wapenstilstand en de daardoor veroorzaakte malaise in onze industrie, noodzaakte ons onzen werktijd gedurende de eerste maanden van het jaar belangrijk te beperken, n.l. tot 3 dagen per week. Na de in Maart gehouden Ned. Jaarbeurs, waarop wij exposeerden, trad eenige verlevendiging in, welke zich bij het naderen van het zomersei- zien voortzette. Vooral was er groote vraag naar iuxe schoenwerk. Over het algemeen kunnen wij de be haalde resultaten bevredigend noemen. De coöperatieve voiksbroodbakkerij en verbruiksvereeniging „De Broeder band" schrijft ons Door het eindigen van den gruwelij- ken oorlog is er een flinke verbetering gekomen. Bijna alle verbruiksartikelen zijn vrij en van goede kwaliteit te beko men. Het brood wordt nog wel op bons afgeleverd, maar met een hooger rant soen als wij dat hebben gekend, terwijl brood zonder bons eveneens is te ver krijgen. Alleen de suiker brengt vee! zorg mee. Was bij den aanvang van het boekjaar nog bijna alles op bons en bij beperkte hoeveelheid te verkrijgen en bovendien zoowat alle zoogenaamde ooriogsartikelen van slechte kwaliteit, die naar de waarde voor het gebruik nog veel te duur waren, bij het eindi gen zijn bijna alle artikelen van goede kwaliteit te bekomen en is hierdoor de toestand in ons bedrijf veel verbeterd. De prijzen van alle artikelen zijn wel hoog, maar het duurfevraagstuk op te lossen is niet zoo gemakkelijk. De omzet van de bakkerij bedraagt dit boekjaar 123.263.97V2, van den winkel Nieuwendijk I36.998.66Jj en van het filiaal te Oost- en West-Sou- „Goeden morgen, mylord", zei de laatste met een eerbiedige buiging, terwijl hij een beetje knipoogde voor den plotselingen overgang van het zon licht daar buiten met de halve duister nis in de kamer. „Goeden morgen", antwoordde zijn lordschap. „Ga zitten, mijnheer Slake. Ik merk, dat u mijn telegram hebt ontvangen." „Ik kwam met den avondtrein, my lord". zei mijnheer Slake zoetsappig." ,Jk ontving uw 'blief gisterenmorgen en ik vond het beter u persoonlijk fe spreken", zei zijn lordschap. „Het was mij aangenaam uw lord schap mijn opwachting te mogen ma ken", mompelde mijnheer Siake, het hoofd buigend. „Dat is een slechte tijding", zei Mer le. met zijn blanken wijsvinger den brief aanrakend, op kouden, afgemeten toon en met een uiterlijk onverschillig, als uit steen gehouwen gelaat. Mijnheer Slake knikte met het hoofd uit medegevoel. „Heel slecht, mylord - Het kon werkelijk niet erger." „Dat geloof ik ook. Is er geen moge lijkheid aan dien eisch fe voldoen Mijnheer Slake spitste zijn lippen en schudde opnieuw hef hoofd. „Ik zie er geen enkele, Mylord. Ziet u, wij hadden niet gedacht, dat deze hypotheek zou worden opgezegd, an ders hadden wij u niet aangeraden, om met het geld, daf u daar kreeg, te speculeeren." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1