i. D. VOSSIIN 100 25 DEVaDE VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1001 cnfr-^nfi No. 220 ;ma aan huis. Maatschappij w lommit lififiFiima F. fli SF VELOE Ir., l\m Markt 58, Vlissirrgu. Tililoon Intirc. 16 Mijnt dagelijks, aitgezondird op Zondig in ilgueon orkendo Ghristeiijka feestdagen BINNENLAND FEUILLETON 0! Vrouwe van Darrseouit gemeen in technisch is van het kleine en I ring der cultuur zóo- jr voor de kleine be- daardoor een taak lappelijke beteekenis mannen bij het ver- |ben de groote boe- een taak te vervul-1 ijn de kleine boeren ap vooral daardoor jl zij door de bij uit- ipbrengsten, welke I opleveren, relatief In tot het maatschap door hun soberheid dragen de kleine rs wellicht meer dan medeburgers bij tot den maatschappelij. r liet groote bedrijf kt, liet kleine daar- fensieve arbeidsaan- :kt, welk verschil in :n en in de vornicj uiting komt, zoo, le een des te tatój. en brood in land-cn b liet kleine bedrijf e) sterker vertegen- reerd waarborgt een en behoorlijke wel- ibevolking een nor van plattelanders slotte waar tegen- meer en meer is dient de vraag ern- niet in de richting |or den landarbeider ■eken. C. B. |t onbegrijpelijk, loze menschen preen aan huid en lijden?Vooral Iproef, genomen Invoudig middel, 1 oogenblikkelijk Jpuden en elke |jn krachtdadige overtuigd Kt door ons be- Igemeen onder Ivan D.D.D. he ndel bevat ver- I oliën en andere Ie ingrediënten, rt de huid van listen en uitslag, gedurende een Iht, terwijl em- pziekten, zooals proog eczeem en iderspatten, ge- ta het gebruik ;roote flesschen tij weer rustig pn, koopt dan bg een proefflac. Iioote ifi. (inh. 5 peel, veel voor- lis) f 2.50. drogisten ver- Indeling van D. ldt ondersteund gebruik van D. tfl.-), D.D.D. I (a f 1 25),D.D. ia f 1 50). brochure op de hoofdver- |B Meindersma, -Amsterdam- Ie Vlissingen bij: ■«EST, Lepel- LUITWIELEK, 59; F. VAN /EL, Walstraat ÉLSE, Schelde- tiiiel voor Huidziekten. -O idelburg-Retterdairr gelegen plaatsen. PASSAGIERS, {EN EN VEE. r.liii. t.l. lit t. ML ra ui 8 8 lember 17 20 tl P - igen wordt Woens- trdag 12 uur v.dk- Middelburg iBkomen fn N.V. Transp. ert Jv.h. Erven O- VOSr f8; te Middelburg SN Tel. 153; if In 'oosterhout, Dordrecht Gebrs. Tel. 101. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f 2.20 pet drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie 4.70. Afzonderljke nummers 5 cent i920 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per rege! ut abonné's, in 't bezit eener jjoüu, zijn GRATIS verze- hird tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken CliJU een ongeluk IPHJU gulden bij verlies van een hand, voet of oog j gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Kinderbijslag voor rijkspersoneel. (Officieel). De regeering is voornemens, ter tegemoetkoming aan de moeilijkheden, welke gezinnen met kinderen onder de bestaande omstan digheden ondervinden, wijziging te brengen in de regeling van den kinder bijslag voor het rijkspersoneel. 'Zij zal de volgende wijzigingen voorstellen 1. de bijslag wotdt voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaren toe gekend, dus reeds te beginnen met het eerste kind 2. de .bijslag wordt genoten, onge acht het bedrag der wedde, zoodat de bestaande grens van f 5000 komt te vervallen 3. de bijslag bedraagt voor elk kind als sub 1 bedoeld 2/2 van het bruto salaris met inbegrip van vaste toela gen, met een minimum van 50 en een maximum van 200 per kind. Het ligt in de bedoeling vorenstaan de wijzigingen niet 1 October a.s. te doen ingaan, naar den maatstaf van de wedde en het aantal kinderen op 1 Ja nuari 1920. Wetsontwerpen tot beschikbaarstel ling van de noodige gelden ter uitvoe ring van de nieuwe bepalingen, zullen niet den meeaten spoed worden voor bereid en ingediend. Voorts is besloten de schalen 2 en 3 van het bezoldigingsbesluit in maxi mum te verhoogen met 100, ingaande 1 Januari 1920. Nederland en België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint Wij hebben reeds gemeld dat minis ter-president Delacroix, die steeds voor toenadering tot Nederland was, thans hij ad interim buitenlandsche zaken beheert, ernstige pogingen in het werk stelt om zoo spoedig mogelijk de be sprekingen met Nederland voort te ze ten. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de premier reeds officieus in den Haag doen polsen, om de gevoelens der Ne- derlandsche regeering te kennn. De Belgische pers houdt zich direct bezig met de mogelijkheid der hervat ting der besprekingen. De „Nation Beige" schrijft Men heeft ons gezegd, dat Pau! Hymans verleden jaar aan een liberaal, maar vurig nationalist verklaard heeft „Wanneer ik niet meer minister zijn zal zullen gij en uw vrienden mij betreu ren." Het schijnt, aldus vervolgt het blad dat Delacroix bezig is deze voorspelling van zijn voorganger te verwezenlijken. In welingelichte krin gen loopt nl. het gerucht, dat de mi nister-president de Nederlandsch-Bel- gische kwestie, welke hij als een lang en vervelend proces beschouwt, zoo spoedig mogelijk wil regelen en tot door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 8) (Nadruk verboden.) Na een paar minuten opende zij de deur en trad binnen. Marie Yerner ontving haar met een uitroep van ver rassing. „Waar ter wereld ben je geweest, Lucille Wij werden doodelijk onge rust, is het niet, mevrouw Dalton ik dacht er juist over naar de rookkamer te gaan1 om mijnheer Head te vragen naar je te laten dreggen in den vijver wanneer er een is Lucille glimlachte. „Ik was op het terras", zei ze, „het is zoo'n prachtige avond." „De lucht is een beetje kil", merkte ™evr,°iiw Dalton statig op. „Mijn vader ei altijd, dat de voorjaarsnacht in En geland erger is clan de winternacht in lm, ?nuGr 'all('' hoop, dat je geen k°ude hebt gevat „O, neen", zei Lucille, Ve'rn een beetje bleek", zei Marie Heh ar onderzoekend aanziende. de„i |e ,een «eest zien verschijnen Ik «uk we, dat het Hujs er een aMe föoenhjke huizen hebben er een." een weet,1?et nict"' zei Lucille een booge kleur, „ik kan hef niet Zgg- teekening van de Nederlandsch-Belgi- sche overeenkomst wil overgaan. De gezant van Nederland te Brussel heeft den weg teruggevonden naar de Rue de la Loi (het ministerie van bui tenlandsche zaken), welken hij in den tijd van Hymans ten slotte geheel ver loren had. Delacroix zou kost wat kost een einde aan de kwestie willen maken. De koning is vertrokken, de Kamers zijn op vacantie, een goed oogenblik dus om beide voor een fait accompli te plaatsen. Indien de minister-president zijn naam wil leenen aan deze capitnlatie. dan is dat zijn zaak. Maar' wij geloo- ven niet, dat liet parlement daarvoor onverschillig zal blijven. De „Soir" zegt De campagne voor goedkeuring van het Nederlandsch Belgisch verdrag begint weer. Men doet dit onder den dekmantel van de Wielingen-kwestie. Nooi-t echter zal de publieke opinie bevredigd worden door een zgn. diplomatieke victorie inzake' de Wielingen. Daar Frankrijk evenzeer geïnteresseerd is bij de verdediging van het gat van Limburg, is het te hopen, dat Frankrijk even actief zal optreden ais Engeland om de Nederlandsch Belgische kwestie opgelost te krijgen, maar dat het bezorgd zal zijn om onze verdediging in het Oosten verzekerd te zien. De „Libre Belgique" heeft van een persoonlijkheid dié zeer goed op de hoogte is, vernomen, dat de heer Van Karnebeek en het kabinet te Londen volkomen accoord zijn over de instel ling van een Wielingen-commissie. Het bericht dat de uitspraak van deze commissie bindend zou zijn, is niet juist. De beide landen zouden vrij blij ven de uitspraak te aanvaarden of niet. Wij meenen te weten aldus de „Libre Belgique" dat de Belgische regeering zeer geneigd is het voorstel af fte wijzen. Eerstens omdat de kwes tie-Wielingen niet in discussie kan ge bracht worden. Verder wat kan men van een dergelijke procedure verwach ten Onze souvereiniteit zou er door gecompromitteerd kunnen worden. Een dergelijke regeling moet men eerder vreezen, zegt men in Belgische regee- rihgskringen. De Belgische en Nederlandsche the ses zijn onvereenigbaar. Het gaat hier om een ja of neen. Zouden wij bijvoor beeld tevreden kunnen zijn indien men het nauw van Wielingen zou verdee- ien Neen, natuurlijk niet. De inwerkingtreding van de Arbeidswet. Naar de Haagsche redacteur van „de Maasbode" van welingelichte zijde verneemt, zullen de bepalingen van de Arbeidswet, betrekking hebbende op fabrieken en werkplaatsen, in den loop van de tweede helft van October in werking treden. Het inwerkingtreden dezer bepalin gen is vertraagd, doordat verschillên- „Een geest en een geheim, een on- deraardsche gang en een geheime ka mer, waar men alleen door een schuif deur kan binnenkomen", vervolgde Marie, „dat alles eisch ik, vóórdat ik het huis beschouw ais ge-heel in orde „Ik geloof dat het tijd is om naar bed te gaan", zei mevrouw Dalton. „Mijn heer Head is zoo juist hier geweest om te zeggen, dat hij morgenochtend naai de Metropolis terug moet Mevrouw Dalton noemde Londen- altijd „de Me tropolis". „Hij hoopt, dat je hem vóór het ontbijt een onderhoud zult willen toestaan." „Gaat onze eenige man ons zóó gauw. verlaten riep Marie uit. „Dan wor den wij achtergelaten als de drie oude meisjes van Lee Den hemel zij dank, wij -hebben nog een markies binnen ons b'epeik. Ik ben benieuwd of je -hier om je blaker of zoo iets moet bellen ging zij voort. „Stel je voor, Lucille, nog geen week geleden marcheerden wij naar die leelijke, koude, oude slaap kamer met de rij bedden, en nu". Zij keek rond en haalde haar schouders op. „O, hef kan geen werkelijkheid zijn.. Wij zullen morgen gewekt worden door de schoolbel van zes uur om naar bene den te gaan ontbijten in de eetzaal, en Darracourt zai verdwenen zijn als een droom. Hoe verschrikkelijk zal dat v e zen, want het is morgen Fransehe grammaire-dag en ik ken nog niet de helft van mijn werkwoorden Lucille lachte een beetje en de drie gingen naar haar kamer. Lucille bleef op de groote trap staan en keek door een open ruit van gebrand de drukwerken, welke in grooten geta le noodig zijn voör de uitvoering der wetsbepalingen, zooals arbeidskaarten, arbeidslijsten, enz., niet eerder kunnen worden afgeleverd. Op dCTi datum van het inwerking treden der genoemde bepalingen van de Arbeidswet 1919. komt de Arbeids wet 1911 te vervallen. Voor Oostenrijksche arbeiderskinderen. Op voorstel van het vrouwelijke Eerste Kamerlid, mevr. Carry Pothuis- Smit, heeft zich in. Nederland een 'co mité gevormd, önr Oostenrijksche ar beiderskinderen, uit de kringen der mo derne arbeidersbeweging, in Nederland enkele maanden te verzorgen. Het is nl. gebleken, dat speciaal uit die kringen nog maar weinig kinderen in Holland geplaatst zijn. In den Haag lieeft zich een sub comité gevormd, waarvan penning- meesteresse is mevr. Spiesz, cle Rie- merstrant 60, die gaarne geldelijke en andere bijdragen in ontvangst zal ne men. Het sub-comité doet een beroep op allen, die iets gevoelen voor her doel, daarvan te laten blijken, hetzij door zich op te geven voor een kind, enkele maanden te verzorgen, hetzij voor fi- nancieele of andere hulp. Winkelsluiting. Het Tweede Kamerlid, de heer Scha per, heeft de volgende vragen tot den minister van landbouw gericht 1. is de minister van plan zijn belofte, gedaan in zijn schrijven van 12 Augus tus 1919 aan het hoofdbestuur van den Algemeenen Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, waarin Zijne Ex cellentie zich „gaarne bereid" ver klaarde „over een ontwerp op cle win kelsluiting ('dezen TÜond te hooren"), gestand te doen 2. Waaraan is het toe te schrijven, dat de minister van binnenlandsche za ken Mei 1920 in de Memorie van Toe lichting op het ontwerp-Zondagswet mededeelde, dat een regeling der win kelsluiting spoedig is te' wachten, ter wijl genoemd bondsbestiuir tot heden nimmer daarover is geraadpleegd Het dagbladzegel terug. Onder dit opschrift schrijft de „Re sidentiebode" o.a. „Nauwelijks is minister De Vries van de dwalingen zijns weegs terugge komen of minister Künig dreigt de voetstappen in de verkeerde richting te volgen. Terwijl alle regeeringen tot nu toe steeds de pers ter wille waren, ook in haar materiaal bestaan, dreigt liet huidig parlement haar in het uitoefe nen harer functie zeer te belemmeren Zij wil hooger port voor kranten. Als men even nagaat, dat de kranten aan porti jaarlijks duizenden offeren en dat men nu de port wil verdubbelen, kan men nagaan, welke nieuwe moeilijkheid vensterglas naar buiten. Haar blik viel op den toren, aan het einde van het terras en den boom daar beneden, waar zij had gestaan, toen Herry Herne den zoom van haar kleed had gekust. Was het verbeelding, of een speling van het maanlicht, of stoncl daar'werkelijk een forsche gestalte, opziende naar het huis Met een vreemde hartklopping keer de Lucille zich om, ging haastig naar haar kamer en voelde zich als schuldig, toen zij Susie bezig zag haar toilet tafel in orde te brengen. Goedkoope kostscholën houden er geen kameniers op na voor de leerlingen, en Lucille, die van haar leven nog nooit een dienst bode had gehad vóór nu nu zij over een leger daarvan kon .beschikken bleef besluiteloos staan. „is er iets noodig, Susie vroeg zij met haar zachte, muzikale stem. De ronde, blauwe oogen van Susie werden als schoteltjes zoo groot. „Ja, miss. ik moet uw haar doen, en wachtte daarop", zei ze. Lucille glimlachte. „Dat wist ik niet. Ik heb nog nooit een kamenier gehad. Doe maar wat je goed vindt. Heb je je leven lang hier gewoond. Susie, hier op Darracourt, bedoel ik." „Ja, miss", zei Susie, terwijl zij den haarborstel snel en zacht hanteerde. Ik ben hier geboren. Vader is een van uw pachters, miss. Hij heeft de .Moeras hoeve Een van uw pachter Hoe vreemd klonk dat „En waar heb je zoo netjes leeren kappen vroeg Lucille. vooral de kleinere pers weer te dragen zal krijgen. Het is klaarblijkelijk, dat onze re geering de pers niet zoek^ te treffen omh aar zelf. Zij doet het vanwege de Staatsinkomsten, die verhoogd moeten worden, maar het feit blijft er niet te minder om, dat hier een slagboom ge steld dreigt te worden in de richting van steeds beter en gemakkelijker te verkrijgen volksopvoeding. We gelooven, dat, zoo de minister zijn onzalig voornemen handhaaft, de Kamer wijzer zai zijn en zonder aarze len de poging, om op verkapte wijze het vroeger zoo gehate dagbladzegel weer in te voeren, den nekslag zal toe brengen. Er zijn waarlijk wei andere en betere middelen te vinden om meer uit het port te halen. De volksontwikkeling mag er niet onder lijden." Bruinbrood, melk en haring Naar wij vernemen, blijft de toeslag op het bruinbrpod dezen winter nog gehandhaafd. Omtrent den melkprijs en het al dan niet verleenen van toeslag op de melk van regeeringswege is, naar wij uit de beste bron vernemen, nog geenerlei beslissing genomen. Te bevoegder plaatse was gisteren- ochtend nog niets bellend van een op heffing door de Duitsc'ne regeering van het invoerverbod op Hollandsche haring. Bestrijding van den kanker. Naar verluidt, is de regeering voor nemens aan het Nederlandsch Kanker- instituut een voorschot te verleenen van 400,000 voor den bouw van een nieuw ziekenhuis voor kankerpatiënten. Kiesplicht een wassen neus. De nieuwe kieswet heeft ook .kies plicht'gebracht met een strafbedrei ging tegen hen, die zonder geldige re denen den kiesplicht niet vervullen. Hoe deze strafbedreiging tot een was sen neus wordt gemaakt, leert ons het gemeenteverslag van Amsterdam over 1919, zegt „de Tijd". We zien daarin, dat op 'n kieskorps, van rond 155.500 kiezers bij drie verkiezingen in 1918 en 1919 niet minder dan 63,354 kiezers hun kiesplicht niet vervulden. Van de zen konden bijna 15ÖÖÜ geen geldige reden voor hun verzuim opgeven. In 1918 diende de burgemeester, in gevolge art. 148 der kieswet tegen 3427 van die nalatigen een klacht in bij den ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten. Deze ambtenaar zond de lijst aan den hoofdcommissa ris met verzoek, elk dier gevallen te willen onderzoeken. Om aan dit verzoek te voldoen zou de hoofdcommissaris aan de commis sarissen en aan de hoofdinspecteurs- afdeelingschef ieder voor zijn res sort op de gebruikelijke wijze moe ten opdragen de 3427 personen te hooren in zake hun overtreding van „De kamenier van de Grange die van lady Farnley heeft het mij ge leerd, miss. ik hielp haar op de Grange, toen zij ziek was. Daardoor weet ik wat ik doen moet. miss", verklaarde Susie met onschuldigen trots. „Toen vader hoorde, dat mijnheer Head een kame nier voor u zocht, vroeg vader die plaats voor mij maar ik vraag u ver geving. vader zei, dat ik niet mocht babbelen. Aanzienlijke dames houden er niet van, zei hij, haar dienstboden te hooren babbelen." „Dan ben ik bang. dat ik geen aan zienlijke dame ben, want ik hoor je graag praten, Susie", zei Lucille met een glimlach. „Dus is je vader een van mijn pachters Heb ik ook nog andere boerderijen gekregen Susie staalde Oft-het lief gezicht in den spiegel. „Weet u dat niet, miss ?-" riep zij met eerbiedige verwondering uit. „Neen", verklaarde Lucille, aan wie haar verbazing vermaak gaf. „Ik weet nog nergens iets van ik bedoel van de plaats. Je weet, dat ik nauwelijks een week geleden vernam, dat ik Dar racourt had gekregen, en er is geen tijd geweest al de bijzonderheden te verne men." „Dat begrijp ik, miss. Wat moer u dat alles wonderbaarlijk lijken „Dat doet het ook, Susie", stemde Lucille met een zuchtje toe. „Wat de boerderijen aangaat, miss, er zijn er vier op Darracourt, drie groote en een kleine. Vader is op een van de groote." „Daar ben ik blij om, Stisie." art. 71, lid 2 der kieswet, benevens de 155 voorzitters der desbetreffende stembureau's. De burgemeester heeft aan het ver zoek-van den ambtenaar van het O.M. intusschen geen gevolg doen geven, maar zich gewend tot den minister van justitie, onder mededeeling, dat z.i. door de opdracht aan de gemeen tepolitie van al deze justitieele werk zaamheden haar veel omvattende ge- meentetaak zeer in het gedrang zou worden gebracht. De burgemeester sprak hierbij als zijn overtuiging uit, dat van de gemeentepolitie dan ook niet geëischt kon worden, een zoo groot aantal klachten voor het ver hoor van de overtreders beschikbaar te stellen, tenzij boven twijfel stond, dat zonder een dusdanig verhoor een strafvervolging niet zou kunnen wor den vastgesteld. De minister van justitie antwoordde, dat hem niet was gebleken, dat de ambtenaren van het O.M. bij de kan tongerechten te veeleischend waren met het oog op het gewenschte be wijsmateriaal en noodigde den burge meester uit, aTsnog aan het verzoek ^van het parket te voldoen. Inmiddels "warén de 3427 overtredingen bijna ver jaard, zoodat van deze geen werk meer werd gemaakt. Het resultaat ziet men uit de cijfers. De 3500 overtreders van 1918 hebben school gemaakt in 1919 kwamen er nog 12Ö00 bij. Spoorwegpersoneel. Maandagavond zal te Utreoht door de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Bond van Ambtenaren in dienst der Nederland sche Spoorwegen en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel een openbare vergadering worden gehou den, waarin de voorzitters dier organi saties, de heeren Moltniaker, Balkestein en Dekker, verslag zullen doen van het onderhoud, dat dien dag zal plaats hebben tussehen hen en den directeur der Nederlandsche spoorwegen in zake het toekennen van een voorschot aan het personeel. De ieeningsmoeilijkhedên voor de gemeenten. Woensdagmiddag heeft te 's-Gra- venhage, naar van wege de Vereeni ging van Nederl. Gemeenten wordt gemeld, een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers der colleges van Dagelijksch Bestuur der gemeenten met meer dan 25,000 inwoners, ter ge meenschappelijke beraadslaging over de leeningsmoeilijkheden voor de ge meenten. Deze bijeenkomst was belegd door de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, waarvan bedoelde gemeenten alle iid zijn. Bij. de besprekingen, welke een voor- loopig karakter droegen, kwamen ver schillende belangrijke denkbeelden in „Dank u, miss. O ja. Darracourt is een groote plaats. Het is de grootste uit de buurt en clan komt Merle Hall, waar de markies woont, maar die is geen vierde van Darracourt." Lucille bemerkte, dat de stem van het meisje doffer werd, toen zij van den markies sprak, en zonder te bedenken, dat zij het gebabbel aanmoedigde, ver volgde zij' „Ik denk, dat Lord Merle hier wel heel populair is, Susie „Populair herhaalde Susie bedacht zaam. „.Bedoelt u» dat men van hem houdt, miss Ik weet het niet. Ziet u, miss, hij gaat niet veel uit, niet zooals uw oom. 'miss. O, daar hield iedereen van. Hij had altijd een woord je voor iedër en een vriendelijk woord. Maar met den markies is het heel anders, miss, die spreekt nooit te^en iemand van onze soort. Hij is erg stil en en ik kan het juiste woord niet vinden, neem mij niet kwalijk, miss." Lucille hielp haar. „Op een afstand, Susie „Ja, dank u, miss, dat is het op een afstand. Men zegt dat hij trofsch is en dat dit komt doordat hij arm is. Ik weet niet, waarom dat noodig is", voegde zij er onschuldig aan toe. ..Hij is heel deftig en beleefd, wanneer hij spreekt. Vader zegt, dat hij het maar nooit kan vergeten, dat 'Darracourt hem moest toebehooren. O, ik vraag u vergiffenis, miss", brak zij plotseling af, verlegen met haar zelf. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1