1080 100 25 WOENSDAG F. 01 VUDE Sr., Kiiiai Kirki 58, Tlissinsin. Tiliioon latere. 10 ïirscbijnt daoelijks, Dilgfizondtrd op Zondag in algomoon itkonda Christelijka feestdagen enfr^^nn BINNENLAND FEUILLETON Ds Vrouwe van Darracouit Stads= en Provincienieuws «.^0.2!8 I«I20 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vliwingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. AfzonderlSke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10: voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1,70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel De abonnë's, in 't bezit eener ott», lp GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken tlUïJ een ongeluk 11UU gulden b0 verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger fONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave J22141.20Vi Mej S. alhier 4.— Notaris Paap. opbrengst veilingsboekjes 34.25 Totaal 22179.45'2 Het aantal Kamerleden. Volgens ..de Nieuwe Eeuw" zal de staatscommissie voor de Grondwets herziening vermeerdering van het aan tal Tweede Kamerleden tot 200 voor stellen. Regeeringstoeslag op het brood Naar „het Volk" verneemt, wordt in de kringen der socialistische Kamer fractie de wenschelijkheid overwogen van een voorstel, om op alle brood een regeeringstoeslag te geven. De Arbeidswet. Wanneer over enkele weken de Ar beidswet 1919 in werking zal treden, worden nog niet ingevoerd de werktijd regelingen buiten fabrieken en werk plaatsen. Wel worden ook buiten deze inrichtingen, behalve in land-, tuin- en boschbouw, alle overige bepalingen van de wet en van het onlangs afge kondigde arbeidsbesluit van kracht. De voornaamste daarvan zijn de volgende artikelen der wet Artikel 9, betreffende verbod van kinderarbeid beneden 14 jaren of nog leerplichtig met een overgangsbepaling voor dertienjarigen en voor die twaalf jarigen, waarvoor een verklaring is af gegeven, dat voor hen geen plaats meer op school is na het einde hunner leerplichtigheid. Artikel 11'betreffende kraamvrou wen, ten aanzien waarvan bepaald is, dat zij 8 weken rugt moeten hebben, waarvan tenminste 6 weken na lie be valling. Artikel 12, betreffende godsdienst-, voortgezet-, herhalings- en vakonder wijs, tot het ontvangen waarvan aan jeugdige personen ten hoogste 8 uren per week vrijheid moet worden gege ven. Artikel 67, betreffende arbeidskaar ten, voorschrijvende dat alle in een on derneming werkende jeugdige perso nen en gehuwde vrouwen een arbeids kaart moeten hebben, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats. Voorloopig alleen voor fabrieken en werkplaatsen wordt artikel 68 van kracht betreffende arbeidslijsten en arbeidsregisters, aangezien ook alleen voor deze inrichtingen de werktijdbe palingen direct in werking treden. Het arbeidsbesluit (algemeene maat regel van bestuur, als bedoeld in art. 10 der Arbeidswet 1919) bevat mee- rendeeis bepalingen welke reeds sedert laren op grond der bestaande Arbeids wet geldend zijn. door CHARLES GARVICE. Geautoriseerde vertaling van P. WESSELINK—VAN ROSSOM. 6) (Nadruk verboden.) ■Miss Darracourt is gelukkig in het bezit van een gelijkmatigen geest", zei mevrouw Dalton met plechtige goed keuring. „Voor een gelijkmatigen geest 2'jn de wisselvalligheden van het for tuin van geen belang." „Dan moet ik wel een gemoed heb ben zonder het minste evenwicht", hervatte Marie Verner. „De wisselval ligheden van het fortuin als u daar mee bedoelt fret verkrijgen van zulk een plaats als deze zouden mij sta pelgek maken." der UCi"e 'egCle de hanJ 0p haar schou" z°udt mevrouw Dalton stapel- gtk maken, wanneer je op die manier SnI füg' Marie>" zei ze vriendelijk, lucht" §cnist en geef .ie gevoelens seven h?5. ga j'i ie gevoelens lucht "oeg Malie ie die hebt terwiii d. frissc|ie lucht", zei Lucille! bpende V'lar he' raam ging en dit ren""f kan je op het terras hoo- Nieuw zijn o.a. de volgende bepa lingen Art. 4 c. Een persoon beneden 16 jaar mag geen transportdriewielen door trappen voortbewegen. Art. 5 d. een persoon beneden 15 jaar mag niet in stukloon werken. Artt. 9, 10, 11, 12, 13 en 14. Bepa lingen betreffende verwarming, zinde lijkheid en drinkwater, die tot nog toe alleen golden in fabrieken en werk plaatsen, gelden voortaan ten aanzien van jeugdige personen en vrouwfn ook In andere lokalen (keukens, winkels, kantoren, pakhuizen enz.) Artt. 58, '9 en 60. In winkels en apo theken, waar vrouwen of jeugdige personen werken, moet gezorgd wor den voor zitgelegenheden, luchtverver- sching, verwarming, privaten. Artt. 61, 62, 63, 64, 65 en 66. In kantoren waar vrouwen of jeugdige personen werken moet gezorgd worden voor verlichting, luchtverversching, verwarming, luchtruimte, privaten. Art. 67. In het kunst- en amusements bedrijf moet voor vrouwen en jeugdige personen gezorgd worden voor doel matige, naar seksen gescheiden kleed kamers met zitgelegenheden en waseh- gelegenheden en voor privaten. De werktijd,bepalingen, die voor fa brieken of werkplaatsen, behoudens de eerstdaags te publiceeren afwijkingen zullen gelden, zijn in beginsel 8 uren per dag, en 45 uren per week, Zon- dagrust, vrije Zaterdagmiddag, be- drijfsstilstand van 6 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens, tenminste 3 afwisse lende ploegen in bedrijven met continu- avbeid. Alaximum broodprijzen. De minister van landbouw heeft de aandacht van de gemeentebesturen ge vestigd op hun bevoegdheid krachtens art. 135 der Gemeentewet, om maxi mumprijzen vast te stellen voor het brood, zoolang zijnerzijds daarvoor geen maximum-prijs is bepaald. We gens de daaraan juist voor het artikel brood verbonden moeilijkheden, is de minister niet voornemens daarvoor een maximum-prijs vast te stellen. Hij heeft echter, op een klacht over den broodprijs uit een der kleinde steden, aldaar een onderzoek doen instellen naar de winst door de bakkers ge maakt. Vier bedrijven werden onderzocht twee coöperaties, een middelgroot en een zeer klein bedrijf. Resultaat van het zeer gedetailleerde onderzoek was, dat bij den thans geheven prijs de gemaakte winsten per week bedroegen resp. 512, 120, 107 en 11.75 (waaronder in de laatstgenoemde bedrijven niet is bere kend een bedrag van ƒ4680 per jaar, uitgetrokken als loon voor de drie medewerkende firmanten en 1300 als loon uitgetrokken voor den eigenaar- bakker)- Werd de prijs met 2JA cent per K.G. wittebrood verlaagd, zoo zouden die winsten bedragen ƒ425, ƒ96, 80 en 0.50 per week. Kennelijk was hier dus de prijs gere- Marie Verner begon met een opera ouverture en de muziek weergalmde door de kamer en klonk door in de frissche avondlucht. Lucille stond er een paar minuten naar te luisteren, maar na een poosje scheen de muziek haar te druk en liep zij langs het terras, tot zij een ronde plek bereikte die op het park uitzicht gaf. In dit stille hoekje was een tuinbank, en naar stilte verlangend begaf Lucille zich naar de borstwering en keek daar over heen. Eenigszins verrast zag zij toen, juist onder zich, een jongen man tegen een boomstronk zitten. Een oogenblik dacht zij, dat het een van de tuinknechts was, maar toen zij nauwkeuriger keek, zag zij dat zijn kleeding weinig in overeen stemming was nret die van een knecht. Maar het was ook niet geheel die van een heer. Lucille dacht nu, dat hij een jachtopziener zou wezen, er lag een hond naast hem. Geheel onwillekeurig had de jonge man een ongedwongen houding aange nomen, waaruit welgemanierdheid enz. sprak zijn lange beenen uitgestrekt, het hoofd rustend op zijn hand, en er was iets in zijn gestalte dat evenmin als zijn kleeding paste bij een knecht. Zich nauwelijks bewust, dat zij hem zoo nauwkeurig opnam, bleef Lucille op hem neerzien, tot hij plotseling zijn hoofd ophief, maar zonder haar te zien. Had Lucille daarvóór reeds verrassing en twijfel gevoeld, hoezeer namen deze toe, toen het opgerichte gelaat haar geid naar de behoefte van het aller kleinste bedrijf, ten koste van het pu bliek. Zoodanig onderzoek, met inachtne ming van alle fgetoren, kan onmogelijk in alle gemeenten door de landsregee- ring worden ingesteld. Wel echter zou dat waar het noodig blijkt, door de ste delijke overheid kunnen geschieden. Het wil den minister voorkomen, dat hier een middel ongebruikt blijft, dat, goed aangewend en toegepast, heilzaam kan werken. Wanneer, ingeval van klachten over, of twijfel aan de redelijkheid van sommige prijzen, een nauwgezet onder zoek plaats heeft, en daarnevens (b.v. door speciale commissies van advies, waarin belanghebbenden allen verte genwoordigd zijn) afdoende waarborg geboden wordt voor een redelijk winst cijfer, zou zoodoende, op de meest daartoe geëigende, meest soepel wer kende wijze, tegen werkelijke uitwassen kunnen worden opgetreden. Zijnerzijds zou daarnevens kunnen worden medegewerkt, door ten aanzien van regeeringsmeel en andere artikelen, waarvan eventueel verstrekking van re- geeringswege mocht plaats vinden, den overtreder van zoodanige verordening, die bij gewijsde door den rechter is schuldig verklaard, onmiddellijk en voorgoed van het verkrijgen dier arti kelen uit te sluiten of te doen uitsluiten. Katholiekendag in het bisdom Haarlem. Te Leiden is de Diocesane Katholie kendag in het bisdom Haarlem gehou den. Z. D. H. Mgr. Cahier, bisschop van Haarlem, heeft de vergadering toege sproken. De bisschop zeide gaarne te voldoen aan liet verzoek om een enkel woord te spreken. Het is een wóórdvan hartelljken dank voor de voorbereiding van dezen heerlijk geslaagden dag. ik ben, zeide Mgr., er bijzonder ver heugd over, dat hier woorden zijn ge sproken die tot daden zullen aanzetter. Doen wij, wat ons hier is voorgehou den, dan zullen wij heiligen worden. Bidden van den morgen tot den avond door ons werk, bidden door niet te weerhouden de groote gaven, die God ons in den schoot werpt, maakt ons tot heiligen. Nog een enkel woord, zeide Mgr.. wil ik hier aan toevoegen. Het heeft mij zoo bijzonder getroffen, dat bij het geen over de spaarzaamheid is ge zegd, de vrees niet is geuit dat sparen zoo dikwijls wordt misverstaan door „potten". En toch dat mag het niet worden. Wij moeten sparen om te kun nen geven en daarom, zeide Mgr., heeft het mij zoo goed gedaan Uier het voor beeld van den H. Bernulphus te hooren aanhalen, die alles besteedde voor de eer van God en het welzijn van den evennaaste. Werken wij besloot Atgr. als Petrus Canisius, sparen wij als St. Ber nulphus en bidden wij als Thomas, dan tegen schitterde. Het was een gelaat ais van 'n Grieksch beeldhouwwerk, prach tig gevormd, met donkere oogen en fijn besneden mond. Over het door de zon gebruinde voorhoofd welfde het kort geknipte haar. Het was het knapste gezicht, dat Luucille ooit gezien had, maar nog iets anders dan het mannelijk schoon trof lia'ar. De oogen waren prachtig, maar öe uitdrukking ervan vol aangeboren adel en kracht, overtrof die schoonheid verre. Het was het gelaat van een vorst, met de uitdrukking' van een heerscher. maar verzacht door een niet te noemen iets ais veroorzaakt door een groot verdriet of een groot onvol daan verlangen. Lucille haalde diep adem en haar hart sloeg snel zonder dat zij wist waardoor. Zij zou gaarne omgekeerd en weggeloopen zijn, want het scheen haar niet kiesch hem zoo te blijven op nemen, terwijl hij geheel onbewust was van haar tegenwoordigheid, maar een vreemde betoovering hield haar vast, en terwijl zij daar nog in dien twee strijd stond, kwam een derde op het tooneel. De hond, die zoo vast sliep, als alleen een hond dat kan, hief plotseling den kop op. Lucille keek in dezelfde richting, en zag de groote, smalle fi guur van Lord Merle langzaam tus- schen de boomen verschijnen, tot hij bleef staan, opziende naar het huis. Het verdwijnende licht van den hemel viel op zijn bleek gelaat, terwijl hij daar stond met een blanke hand geleund op zullen wij behooren tot de goede die naren, die getrouw zijn geweest over weinig en daarom over veel zullen ge steld worden. Loonsvèrhooging van gemeente werklieden. De nieuwe loonregeling der gemeen te-werklieden te Amsterdam, die in de commissie voor liet gemeensehapplijk overleg is vastgesteld, zal belangrijke eischen aan de gemeente-financiën stel len. De kosten van deze loonsvèrhoo ging zullen ongeveer 3 millioen gulden per jaar. bedragen. Deze verhooging zal natuurlijk ook weer verhooging met zich brengen voor verschillende ambtenaren en zoo zal het gemeentelijk budget in de hoofd stad weer met millioenen in de hoogte Salarieering gemeentepersoneel. Naar aanleiding van een schriftelijke vraag van het Kamerlid Ter Hall deelt de minister van binnenlandsche zaken mee, dat het voorloopig rapport der Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar de bezoldiging van burgemeesters, ariibtenaren en werklieden in dienst der gemeenten, bevattend de groepsindeeiing met de salarisschalen en toelichting, op 4 Sep tember werd vastgesteld en ter perse is. Publicatie volgt zoo spoedig moge lijk. De financiën der gemeente Emmen. Alen meldt uit Emmen aan het „Hbi." dat de regeering zal voorstellen, de schuld dier gemeente op 1 Januari jl., waartegenover geen baten staan, door het rijk over te nemen, benevens het nadcelig saldo van het levensmiddelen- bedrijf en andere buitengewone kosten, voortvloeiende uit de buitengewone tijdsomstandighede, te zamen 709,534. Met hef gemeentebestuur en Ged. Staten wordt overleg gepleegd, om een blijvende verbetering in den financiee- len toestand der gemeente te verkrij- gen. Een draadloos concert. De heer J. Thissen te Venlo meldt aan het „Hbld.", dat men gisterenmid dag te 12.20, Amsterdamsehe zomer tijd. op een golflengte van 3500 meter een draadloos concert kon hooren van den DeensChen tenorzanger Melchior. Het concert werd gegeven te Chelms ford door de Marconi Wireless Tele graph Company. VLISS1NGEN, 15 SEPTEMBER. Vervroegde winkelsluiting. Aan den gemeenteraad is het vol gende adres gezonden Geven met versehukligden eerbied te kennen ondergeteekenden J. de Jonge en M. L. Melker, respectievelijk voorzitter en zijn stok, de ander gestoken in de borst van zijn lichte overjas. Zijn don kere oogen geleken zwart marmer, toen zij langs het huis gleden. Lucille was nog niet bekomen van de verwondering over zijn aanwezig heid daar en van zijn gluren naar het huis met zulk een vreemde uitdrukking, toen de hond zacht bromde, en Merle zich met een nauwelijks merkbaren schok omkeerde en den man zag, die aan den voet van den boom lag. Eensklaps werd het bleeke, koude gelaat verlicht alsof het door een spookachtig schijnsel werd beschenen, de dunne lippen openden zich en lieten de witte tanden zien. Toen hernam het gelaat zijn ongevoelige uitdrukking, en keek hij stilstaande neer op den ande ren nian. „Zoo, ben je daar nog 1" zei hij langzaam, alsof hij elk woord wikte. „Ik ben nog hier", antwoordde de ander binnensmonds en de klank van zijn stem gaf Lucille een aangename voldoening. In tegenstelling met den harden, afgemeten toon van den mar kies, klonk de stem van den ander muzikaal en zacht. „En waarom vroeg Merle. „Hier is nu geen plaats meer voor je. De om standigheden zijn veranderd. Miss Dar racourt kan de hulp van een onnutten bedeelde best missen." De ander sprong overeind, zijn knap gelaat gloeiend rood toen strekte hij zijn sterke armen uit en lachte. „Je spreekt uit naam van miss Dar- secvetaris van den Ned. R. Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië", afdeeling Vlissingen dat zij uwen Raad willen wijzen op den huidigen drang onder alle arbei dersgroepen, om te streven naar abso lute Zondagsrust en redelijke beperking van den dagelijkschen arbeidstijd dat dit streven ook heerseht onder de winkelbedienden, die te dier zake immer slecht zijn bedeeld, omdat hun arbeidstijd steeds verband moet hou den en nog houdt met de uren, waarop de winkels geopend en gesloten wor den dat zoowel voor de winkeliers, als voor de bedienden geldt de verplichting den Dag des Heeren te heiligen, het geen niet op passende wijze kan ge beuren, door dien dag arbeid te ver richten of te doen verrichten dat aan de bedienden in het winkel bedrijf zeker zoo goed als aan andere groepen van werknemers, een verkor ting van den arbeidstijd toekomt, om dat juist in het winkelbedrijf langer werktijden worden gekend dan in de meeste andere bedrijven dat onder de huidige omstandighe den slechts verbetering in deze richting is te verkrijgen door van Overheids wege het sluitingsuur der winkels te bepalen, en wel dermate, dat de win kelbedienden van een vrijen Zondag en een verkorten arbeidsdag kunnen ge nieten en den vrij te komen tijd kunnen besteden aan hun godsdienstige belan gen, aan ontspanning, ontwikkeling, gezinsleven en anderszins dat door dergelijke maatregelen de patroons evenzeer zullen gebaat zijn, omdat dezelfde voordeelige gevolgen als voor de bedienden hieruit voor hen zullen voortvloeien dat, zoolang er geen wettelijke rege lingen zijn getroffen, verschillende goedwillige patroons door de concur rentie worden verhinderd, dergelijke maatregelen in te voeren, zoodat, wan neer van vrijheidsberoovhïg sprake is, zulks slechts het gevolg is van het niet bestaan eener wettelijke regeling of afdoende regeling dat gebleken is, dat hef publiek zich wel weet aan te passen aan dergelijke wettelijke verordeningen, zooals die op de Zondagssluiting en de vervroegde winkelsluiting hebben geleerd op 'alle plaatsen, waar in dezen wetgevend is opgetreden dat.waar volgens de nieuwe Arbeids wet de arbeidstijd voor de bedienden is bepaald op ten hoogste 10 uren per dag, reeds verschillende heeren pa troons overwegen, om door onderling overleg te komen tot een algemeen sluitingsuuur in den middag dat in dezen dus wettelijke maatre gelen alleszins gewettigd zijn, omdat hierbij het belang is betrokken van het groot aantal personen in het winkel bedrijf redenen, waarom adressanten uwen Raad eerbiedig verzoeken, die maat regelen te willen treffen, waardoor het open-zijn der winkels op Zondag wordt racourf, mylord, en met welk recht „Het recht van een vriend en buur man, die het tot zijn plicht rekent haar van een luien vagebond te ontslaan", zei Merle met een koelen glimlach. De ander stak zijn hand bijna smee- kend uit, terwijl door zijn poging tot zelfbeheersching de aderen op zijn voorhoofd dik opzwollen. „Pas op", riep hij uit. „Ga heen en iaat mij alleen. Ik mag je niet afranse len dat weet je je bent een lafaard, een man te beschimpen, wiens handen gebonden zijn Merle glimlachte en een vreemde glans scheen uit zijn oogen. „Ik ben klaar", zei hij. „Neem mijn raad aan en verlaat de plaats. Wanneer je geld noodig hebt De andere man hief zijn hand op Luucille zag dat die beefde als een blad en wees naar het bosch:. „Om 's hemels wil verdwijn zei hij, „ik sta geen oogenblik meer voor mijzelf in." Lord Merle draaide zich om met een koel lachje en bewoog zich naar het bosch. Toen hij de boomen bereikt had hield hij stil en draaide zich om. De twee keken elkaar een kort oogenblik aan, toen wandelde zijn lordschap ver der met een glimlach vol kouden, be rekenden haat. Lucille was zoo bleek ais een doode, Zij had ieder oogenblik verwacht, dat de beleedigde op zijn kwelduivel zou toespringen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1