150 25 11 ERNST EN SPEL. MO.2!5 glipnFIibi F. ÏW Bï VELDE Ir.. Kliim Birkt 5B, ïiissiisp. Tileioon talm. 10 Yeischijnt dagelijks, sitgezondird op Zondag in algamean erkende Christelijke leestdegen -.£^^^1000 if ij deze Courant behoort een Bijvoegsel. fiEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren j 2.20 »- drie maanden. Franco door het geheele rp 2.50. VoorBelgiE ƒ4.15. V or overige landen der Poit-Unie 4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel I ÏÏWen ongelukken vooriUUU gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger bekendmaking. Aaneifte voor leerlingen voor de Herha- I nescursussen voor jongens en voor 6 meisjes. Burg. en Wetli. van Vlissingen brengen l-noPdeir die hunne kinderen of pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der heide herhalings-cttrsussen in deze ge- 1 "^chttot het in ontvangst nemen van aan giften van leerlingen voor die cursussen Jtting zal worden gehouden V oor j on g e n s door het hoofd van den h*£dinraureus voor jongens, den heer J. E. VAN DER SLJKKE op school F (Joost de Moorstraat) op Dinsdag 14, Woensdag 15, Donderdag 16, Vrijdag 17 en Zaterdag 18 September a.s. van 7 tot 8 uren. V o O r m e i sje S door het hoofd van den hérhalingscur- sus voor meisjes, mejuffrouw M. C. SCHUURKAMP te haren huize (St. Jacob- straat 21) op Dinsdag 14, Woensdag 15, Donderdag 16 en Vrijdag 17 September e.k., des avonds van zeven tot acht uren en Zaterdagmiddag 18 September van drie tot vijf uren dat ingeschreven kunnen worden zij, die het gewoon lager onderwijs hebben geno ten en dat de cursussen zullen aanvangen resp. den lem en 2en October a.s. Het onderwijs zal worden gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 8!/2 uur in de vol gende vakken lezen, schrijven, Neder- landsch, rekenen, kennis der natuur, aard rijkskunde en vaderlandsche -geschiedenis b. aan den cursus voor meisjes op Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur in' de volgende vakken Nederiandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige hand werken en koken. N&r- Zij-r-die im-het beste va«~een trou w boekje zijn, worden verzocht-dit bij de aangifte mede te brengen'. Vlissingen, 11 September 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WÖELDEREN. De Secretaris, F BISSCHOP. belanghebbenden, ouders of I LOTING VOOR DE MILITIE. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1921 voor deze gemeente zal plaats heb ben in het Distributiegebouw Wilhelmina- straat, op Donderdag 30 September 1920, des voormiddags 10 uur; Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uit zondering van hen lo. die vóór den aanvang der loting voor de gemeente blijken te zijn overleden 2o. die voor den dienst bij de militie on geschikt zijn bevonden 3o. die vóór 1 September van dit jaar 'bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde Staten •of bij Koninklijke beslissing, op een inge steld beroep genomen, voorgoed of tijdelijk wan den dienst zijn vrijgesteld 4o. die vóór 1 September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij 1®loopig van den dienst zijn uitgesloten. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgaenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter .aan gegeven plaatse aanwezig te zijn- Bepalingen betrekkelijk de loting De ingeschrevenen worden in de volg orde van het alphabetisch register afgeroe pen, ten einde zelf een nommer te trek ken. Is de afgeroepen ingeschrevene niet opgekomen of wel buiten staat of onwillig zelf een nommer te trekken, dan kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen of wel buiten staat of- onwillig een nommer te trekken, dan geschiedt het trekken door Jen Burgemeester, het lid van den gemeen teraad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Al daar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende loteüngen of door bun vader, moeder, voogd of curator kun nen tegen de wijze waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het be zwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, behoorlijk met edenen omkleed en onderteekend, binnen n,A° *?erV tc' rekenen van den dag, waar van °tmg is afgeIooPen, tegen bewijs i ontvangst worden ingeleverd bij den cóSeCSter- y»n "i&praak van den snoedSnS ïr Koning'n geschiedt ten van wnrHe °,|lenbare kennisgeving en daar- «revinT» m T1S 'J Pere°onlijke kennis- de bevuS eeJ,ng Milaan aan hen. die ue bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingele verd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Vlissingen. 19 September 1920. De Burgemeester voornoemd. VAN WÖELDEREN. Het Jongere geslacht weet dat zoo niet, opgevoed en opgegroeid als het is temidden van talrijke, meest van het buitenland te onzent ingevoerde spelen in de buitenlucht. Maar de oudere ge neraties, zij weten zich nog duidelijk genoeg te herinneren, hoe weinig in hun jeugd in ons vaderland aan fris— sche, opwekkende sport gedaan werd. Wel vond men in verschillende streken van ons land gewestelijke spelen, die meer of minder vlijtig beoefend werden cn die, zonder twijfel, heel veel goeds en aangenaams hadden; doch die groo- te algemeenheid, die geestdrift waar mede door jongeren en ook ouderen thans aan „sport gedaan" wordt, neen, dat was vroeger hier te lande in die mate als nu plaats heeft, onbekend. Die onbekendheid had ongetwijfeld groote schaduwzijden op vrije middaguren wist de jeugd, vooral die in de grootere plaatsen, met haar tijd geenszins altijd raad, noch wist zij dren zoo nuttig en aangenaam te besteden, als voor de flinke ontwikkeling van een toekom stig geslacht van degelijke mannen en vrouwen, hoog noodig is. Leiding, voorgang, kennis om die vrije uren zoo goed mogelijk te besteden in ontspan ning en gepast vermaak, ontbrak eigen lijk ten eenenmale. En het is zeer zeker een onvergankelijke verdienste geweest van het, van ouds reeds, sportlievend Engeland, om ook in het vasteland van -Europa, de- weinig voldoening gevende spelen en spelletjes, waarmede men er zich trachtte te vermaken, te verheffen en tot grooter nut en genoegen op te voeren, en dat alles tot sport van de goede en edele soort te doen rijpen. Die verheffing van veelal onbedui dende spelen tot een ernstige beoefe ning der sport is .een verschijnsel, dat geenszins tot ons land of de ons om ringende' beperkt bleef, maar men vindt die verruiming .v.an het begrip „spel" tot „sport" in schier alle beschaafde landen der wereld. Het was alsof -alle volken het groote nut er van inzagen, om meer aandacht te gaan wijdén aan de lichamelijke opvoeding der jongeren langs lijnen van weloverwogen regelen en begrippen. Geenszins zoo maar. in het wilde weg, doch volgens vaste voorschriften leefden, handelden en oefenden zich ontelbaar velen, die aan getrokken om het waarlijk mooie en goede dat de rechtgeaarde sport heeft, er niet tegen op zagen, zich andere ge noegens Ie ontzeggen, ten einde zich zoo goed mogelijk te .„trainen". Als bij alles, is ook hierbij overdrijving niet uitgebleven, en heeft .deze in wijde kringen, vaak aan het sportlven een naam en faam gegeven, die het niet verdiende. Doch de groote populariteit waarin alles wat goede sport is, zich in toenemende mate in de laatste tiental len jaren mocht verheugen, is in den grond der zaak wèlverdiend. Van auto riteiten en regeering is de vaak onmis bare steun dan ook niet uitgebleven, en zoo zagen we het oude weinig in het leven der volken medetellende spel- bedrijf. tot een ernstige en nuttige fac tor van het volksleven worden. Inderdaad van spel is het ernst ge worden en wel zulk een ernst, dat de wereld begonnen is, niet in de laatste plaats de innerlijke kracht van een volk te beoordeelen naar wat het uiterlijk op het steeds wijder en wijder worden de sportgebied allengs is gaan prestee- ren. Nu is, na den oorlog, voor het eerst weder zulk een groote kracht proef ingesteld, een proef, waartoe alle landen uitgenoodigd waren behou dens dan de nog bestaande wrijvingen lusschen voormalige vijanden en aari welker roepstem zeer velen gehoor ga ven. Ook ons land trad in verschillende afdeelingen op, om in het modern tour- nooi-spel, de zgtl. Olympiade, te Ant werpen ditmaal, getuige van kracht, behendigheid en durf af te leggen. En als het ware zijn de oogen van heel de wereld op de uitslagen dier internatio nale spelen gericht geweest. Wanneer we dat alles constateeren en in gedachte nagaan hoe ons land zich, door zijn beste sportmannen ver tegenwoordigd, gehouden heelt, dan kan een gevoel van teleurstelling door ons niet ontveinsd worden. Zeker in meer dan een afdeeling hebben wij een dragelijk, soms zelc. een zeer uitne mend en een enkele maal zelfs het beste figuur gemaakt, en zijn we overwin nend uit het krijt gekomen. Maar over het algemeen heeft ons land weinig roem ïngeoogst. Met de afdeeling voet bal zelfs het tegendeel en hebben wij ons eigenlijk moeten schamen. Men kent den uitslag en de redenen, die tot zulk een poover resultaat leidden. Als we nu tot de kern daarvan, ont daan van al het bijkomstige, doordrin gen. dan. blijkt dit dat wij niet. als de meeste volken, den ernst beseffen van wat het sportleven voor een volk, als uiting van zijn innerlijke krachten, be- teekent. Dat nu moet veranderen. We staan als natie op een plaats onder de ■andere naties, die in veel opzichten een bevoorrechte is. Dat vervult ons zeer zeker met voldoening, maar het legt ons ook de dure verplichting op, onder alle omstandigheden datgene te doen en datgene te .toonen, waaruit blijken kan. dat we tgrecht op zulk een plaats, en op haar behoud aan spraak willen blijven irnaken. Daarom, wanneer te eeniger tijd opnieuw voor het oog en het oordeel der volkeren, Nederland op sportgebied naar lauwe- 'ren dingt, laat het dan zijn op waar diger wijze, dan ditmaal geschiedde, en laat men vooral bedenken, dat wat uiterlijk nog spel vaak schijnt, innerlijk van zoo hoogen ernst is, dat het eind- Tiordee! der naties over wat een volk in tijd van nood presteeren kan, in hooge mate wordt beïnvloed door wat het in die internationale krachtmetin gen presteert. Nederland en België. De „Etoile Beige" schrijft Het is niet twijfelachtig, dat de onderhande lingen met Nederland betreffende de herziening van de verdragen van 1839, hervat zullen worden. Ten opzichte van het voorstel van de Nederlandsche regeering om de kwestie der Wielingen aan een interna tionale commissie te onderwerpen, heeft de Belgische regeering nog geen beslis sing genomen, maar zij schijnt met het voorstel niet in te stemmen. De „Etoile" meldt verder, dat Frank rijk en Engeland in de kwestie van de herziening tier verdragen niet tusschen- beide zullen komen en, zoo het blad wel is ingelicht, zou Millerand van meening zijn, dat de onderhandelingen tusschen Nederland en Beigië voortgezet moeten worden zonder tusschenkomst van an dere landen. Stoombootdiensten op de Wester-Schelde. Het voorloopig verslag van de afdee- Iingen der Eerste Kamer, beantwoor dende over het wetsontwerp inzake een subsidie van 215,000 aan de provincie Zeeland, voor het door haar op de exploitatie van stoombootdiensten op de Wester-Schelde, met inbegrip van de stoomtram HansweertVlake, te lijden verlies, en een bedrag van 1000 voor een regeeringscommissaris, merkt de minister van waterstaat op, dat de taak van dien commissaris anders rui mer zal zijn dan men zich blijkbaar voorstelde. Vooral wanneer het gaat om naar verhouding tot het geheel zoo aanzienlijke bedragen als in dit geval noodig zijn, kan er niet mee worden volstaan enkel achterna controle te oefenen over het gevoerde geldelijk beheer. Door aanhoudend toezicht over de uitoefening van den dienst zal van de werkzaamheid van den regeerings commissaris preventieve kracht uitgaan en de Staat zich zooveel doenlijk zeker heid verschaffen dat de beschikbaar gestelde sommen op de juiste wijze worden besteed voor het doel, waartoe zij werden bestemd. De bruinbroodbereiding. Op de vragen van den heer A. P. Staalman betreffende de slechte berei ding van het bruinbrood, is het ant woord van den heer Van ljsselsteijn, minister van landbouw, nijverheid en handel Het is den ondergeteekende bekend, dat geklaagd wordt over minder goede bereiding van het bruinbrood. Reeds is overgegaan tot uitbreiding van het bestaande aantal deskundigen, die tot taak hebben toe te zien op de zindelijke en vakkundige bereiding van het bruinbrood en zoo noodig aan de bakkers aanwijzingen te geven. Een gedrukte circulaire, waarin den bakkers wenken worden gegeven, waaraan zij bij de bereiding van bruin brood moeten voldoen, zal dezer dagen worden rondgezonden. in de distributieregeling voor brood, bloem en meel zijn bepalingen opge nomen ten aanzien van straften, welke aan bakkers kunnen worden opgelegd. Rijkssuikerkaart. De minister van landbouw maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag den 13en September tot en met Zondag 19 September e.k. geldig zullen zijn de bons no. 49 en 50 van de rijkssuiker kaart. De Rotterdamsche gemeente-begrooting De gemeente-begrooting te Rotter dam voor 1921 wijst, wat de gewone uitgaven en inkomsten betreft, een be drag aan van 37.943,116 of een be drag van 11,884,704 meer dan voor 1920. De loonsverhoogingen vorderen voor het secretarie-personeel 260,000 meer dan in 1920. voor de politie 1,095.700 meer. voor het havenpersoneel 1,555,900 meer, voor het onderwijs f 2,144,000 meer en voor de ambtena ren van den technischen dienst 317,000. De politie zal met 127 agenten wor den uitgebreid. Er zullen dan in het geheel ongeveer 1600 agenten zijn. De hoofdelijke omslag is uitgetrok- ken op ongeveer 24 millioen. De 'op brengst der belasting op publieke ver makelijkheden is 485,000 hooger ge raamd. De burgemeester te Leerdam. Het is bekend, dat de overgroote meerderheid van de leden van den ge meenteraad te Leerdam aan den Com missaris der Koningin verzocht hebben zijn medewerking te verleenen, opdat de burgemeester niet zal worden her benoemd. De anti-rev. kiesvereeniging te Leer dam heeft de burgemeesters-kwestie in een druk bezochte vergadering bespro ken en de volgende motie aangeno men De anti-rev. kiesvereeniging N. en O. te Leerdam gelet op het privaat en ambtelijk op treden van den burgemeester van Leer dam gehoord het rapport der commissie, die in de vorige vergadering der kies vereeniging is aangewezen om inet de A. R. raadsleden een samenspreking te hebben constateert lo. dat de burgemeester als privaat persoon niet die achting geniet, die voor een overheidspersoon onmisbaar moet worden gerekend 2o. dat het ambtelijk optreden van den burgemeester, ook met erkenning van hetgeen onder zijn leiding tot stand kwam. door de groote meerderheid der raadsleden wordt afgekeurd oordeelt op grond van een ander, dat het én voor den burgemeester zelf én voor Leerdam ongewenscht is, dat hij Opnieuw ais zoodanig wordt benoemd acht het verzoek, door de groote meerderheid der raadsleden tot de autoriteiten gericht, om niet tot een herbenoeming te adviseeren, verklaar baar, en keurt het goed maar wijst onzen anti-rev. raadsleden op de noodzakelijkheid, om bij al zoo wel als bij niet herbenoeming alleen die wegen in te gaan en zulke middelen aan te wenden, die met een vrije en goede consciëntie door Christenmen- schen kunnen worden gebruikt verzoekt den anti-rev. raadsleden met vriendelijen drang, dat zij ter bevorde ring van de goede verhoudingen en an de rechte saambinding in het par tijleven het contact met de kiesveree niging zullen bewaren. Krasnapolsky, Wij ontleenden aan „de Maasbode" het bericht, dat Krasnapolsky te Am sterdam door de Rotterdamsche Bank- vereeniging is aangekocht. Thans lezen wij echter in genoemd blad dat juist besloten is tot vergroo ting van het hotel en dat spoedig be gonnen zal worden met afbraak van tic daarvoor aangekochte perceelen. DE „ZEELAND" EN DE HAVEN VAN VLISSINGEN. In „de Nieuwe Courant" komt een artkel voor. waarin de noodzakelijk heid wordt betoogd dat de spoorweg maatschappijen onze nationale lijn die nen te steunen. Thans heeft het er allen schijn van dat deze maatschappijen op zettelijk de „Zeeland" tegenwerken en het verheugt ons dan ook ten zeerste dat het Haagsche blad krachtig op de bres staat voor de Vlissingsche lijn. Met volle instemming nemen wij het artikel uit „de Nieuwe Cou rant" over en wij vertrouwen dat het krachtig betoog van dit blad er toe zal medewerken dat er een einde zal ko men aan het „doodmaken" van onze lijn. Een eerste vereischte om de „Zee land" in de gelegenheid te stellen haar oude relaties met Duitsehland te doen hervatten is dat er vlugge recht- streeksche treinen van en naar Vlissin gen naar en van Duitsehland toopen, 'de noodzakelijkheid waarvan ook in het bedoelde artikel duidelijk wordt aangetoond. De „Nieuwe Courant" dan schrijft het volgende Wij betreuren het zeer, dat de sa menwerking onzer spoorwegmaat schappijen ertoe dreigt te leiden, dat de mooie nationale onderneming, die de Maatschappij „Zeeland" is, in ge vaar komt. Weliswaar tiëeii onze regeering on dubbelzinnig te "kennen gegeven, dat deze Nederlandsche verbinding met Engeland zal worden gehandhaafd, maar zoolang de spoorwegverbindin- gen met de Vlissingsche haven niet veel beter worden, is de kans, dat deze Kanaalroute den ouden bloei herkrijgt, .zeer gering. Het is Ons gebleken, dat ondanks de omstandigheid, dat voor de „Zeeland"- route het tegendeel van reclame wordt gemaakt in het buitenland de „recla me" voor de „Zeeland" berust in de handen van de spoorwegmaat schappijen verschillende Kamers van Koophandel in Duitsehland hebben aangedrongen op een weer laten loo- pen van de doorgaande wagens, nïêt slechts uit Zuid-Duitschland, maar .fföT uit Berlijn en Hamburg, naar VfisSrTf^- gen. Het Duitsche verkeersministerie heeft er daar tegenover op gewezen, dat daarvoor de medewerking der Ne derlandsche spoorwegmaatschappijen noodig is, en daaraan ontbreekt het ten eenenmale. Men houdt, naar het schijnt, daar al leen rekening met deze route, als con current van de Britsche linie, die Hoek van Holland als uitgangspunt neemt. Men vergeet te veel, dat Vlissingen concurreeeren kan met andere Kanaai- roütes, juist omdat de booten der „Zee land" voor een belangrijk deel der route onder de kust varende, niet meer zee- icis noodig hebben dan de booten bijv. uit Ostende. De concurrentie met deze route is reeds terstond zeer wel mogelijk, mits slechts een behoorlijk spoorwegverkeer aan de „Zeeland" passagiers toevoert. Op het oogenblik is er over Ostende een zeer groot verkeer met het bezette gebied van Duitsehland. Verlofgangers van de bezettingstroepen, familieleden der daar gelegerde militairen, maken in groote'n getale gebruik van deze route, ze heeft dagen van 1400 passagiers. Een trein met doorgaande wagens over de uit den oorlog fameuze route Wcert-Roermond, in Breda bijv. aan sluitend op een der twee sneltreinen uit Amsterdam naar het Zuiden, zou aan de „Zeeland", wanneer voor doorgaan de reizigers de noodige pasfaeiliteiten werden gegeven, een groot aantal pas sagiers kunnen toevoeren. Deze reizi gers gaan nu niet over Den Hoek en Rotterdam. Men zou met de Britsche linie te dien aanzien dus niet concur- reeren, maar wel met de Belgische. De - spoorwegmaatschappijen zouden zich een geenszins onbelangrijke verkeers- toeiieming kunnen verzekeren. Immers de naam. der „Zeeland" is lerecht zeer goed. Nooit haperde het verkeer over deze lijn Wanneer men volstrekt verzekerd wilde zijn van een gergelde aankomt zooals bijv. bij het gistvervoer, dan werd deze route geko zen. Bij het zwaarste weer is er steeds gevaren, wat de buitengewone, natuur lijke kwaliteiten van de Vlissingsche haven mogelijk maakte en bovendien het zeemanschap van de commandan ten der booten van de „Zeeland".

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1