1000 25 Dn Vrouwe «au Daimuit IlENSTBODE VRIJDAG IO SEPTEMBER 50or£r300.^5i508™:ioo !Vo, 314 Verdieping, •nbledlngco ilaaimagtn, |Dagmeisje ha Maatschappij m oomvaart ÏÜjnti Fiina f. VIH DE VELOE Ir., Klaina Markt 58, Vlissiapan. Iileloon Intarc. 10 Mijnt dagaiijks, Bitgazondard op Zondag an algemeen nrkandi Christelijke leestdagen gemeentebestuur BINNENLAND FEUILLETON JIS»23SO honden en andere knievcrwondingen, huidwonden, ver- de hielen enz. bij iets van het veie „Lysine" weet te wondermiddel, afwachten en liet hoen zonder al die (delen. De consu- sfokkerij te Carls- is op grond zijner dat de rrtenseh voeten de smetstof de smetstof op |aatsen lang levens- mogelijk, dat ze na een landweg gele- ivordt overgebracht oorzaken. Pieper die een besmette loenen schoonmaakt I loopt, en wanneer |>ng tot de niet be leen door kalk kan |le verspreiding der mogelijk worden." t is boud gezegd, at men, waar het heeft, liet nu eens met hygiënische tren I ier gevaar, dat on= gt de Jpest. ed haar intrede in ziekte om voor te |ceepest-epidemie in meer dan een half emaakt. V andaar rsclite van 1865 lol we over de 100 oren ruim 78000 |dan 27000 koeien Die les dienen neren en zooveel p te nemen. st voorzichtig he ilige markten laat ooral geen vreem- bij uw vee I Koopt |p de herkomst niet l'bij. Uil Maastricht n paar dagen De s de geheele grens- C. B. VLISSJNGSCHE COURANT VELDE JR In heeft een orten. |ficier TE HUUR ge- ssingen of omgeviy n 1921 "kamers, op goeden :ot koopen bereid, ancy prijs. Adres IN, Onderzeedienst, zich aan fcNhCH, leeftijd 14 IVGSTE BEDIENDE of iets dergelijks, r letter H. K., bureau nt*. |ich aan te melden; 31. pt beneden 15 jaar. .Vliss. Courant". iddelburg-Ratterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, !REN EN VEE. T.I1U. t. HU. tember T.l. «II n ui 10 S 13 8 14 8 16 8 Iingen wordt Woefl'- terdag 12 uur v.ffli ir Middelburg bekomen am N.V. Transp. W l.v.h. Erven G- VOa, 18; te Middelburg JRN, Tel. 153; [AN OOSTERHOÜT. Dordrecht Gebrs- Tel. 101. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlietingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. VoorBelgiE ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie 14.70. Alzonderljke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10: voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel Oe abonné's, in 't bezit eener tolls, ZO" GRAT'S verze" t «dtegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt- heid tot werken gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bij verliês van eiken anderen vinger E VELOE JR WERK. I roote letterkeus. i hinderwet. Kennisgeving. Burg en Weth. v,in Vlissingen, gezien de irtikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat hij hen is ingekomen een verzoek van de N.V. André Khjherg <S Zoon's Schoenfabriek te Vlissingen, om I verdunning tot plaatsing van een dynamo f voor het leveren van electrisch licht en i verwarming in het perceel kadastraal be- I "kend gemeente Vlissingen, sectie B no. 131'! aan de Van Dishoeckstraat, alhier dat' 'dit verzoek met de bijlagen, te be- vinnen met Maandag den 13en September PT'O op de gemeente-secretarie 3e afdee- ling ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 27 September 1920, ten Raadhtiize. des na- 1 middags ten drie ure. gelegenheid zal ge- oeven worden, om bezwaren tegen de uit breiding dier inrichting ill te brengen, zul lende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, ter wijl gedurende drie dagen vóór dat tijd stip. ter gemeente-secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake ingekomen schrifturen ken nis kan genomen worden. Vlissingen, den 10 September 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, Al. VAN DER BEKE CALLENFELS. L.B. Nederland est België. De redacteur van ,.de Maasbode" te Brussel seint Het protest-comité tegen het Neder- I landsch-Belgische verdrag publiceert 'de volgende me.dedeeling in de.bladen Kennis genomen hebbende van een bericht in de pers, volgens hetwelk de minister.:v:ai) ..buitenlandsche zaken-ad i zich er foe zoii leenen om van de laatste dagen zijner regeering ge bruik te maken om hei herzienings- I verdrag met Nederland te verwezenlij- j ken, een verdrag dat door de publieke I opinie veroordeeld w erd, protesteert het I comité met nadruk en verklaart, dat, 1 indien dit bericht zou bevestigd wor- den. het dadelijk met de uiterste ener- I gie en gesteund door de 200 aangeslo ten vereenigingen zijn campagne zal hervatten, welke in Mei tot opschorting van het verdrag heeft geleid. Hervatting der Nederlandsch-Belgische onderhandelingen. I De Brusselsche corespondent van „de Tel." is ill slaat uit de beste bron mede te deelen, dat Delacroix, minister-pre sident en minister van buitenlandsche zaken ad interim, besloten is de onder handelingen tusschen Nederland en België over de herziening van de ver dragen van 1839 te hervatten, zoodra de kwestie van het Fransch-Belgische militair verbond definitief zal zijn t^ere- geld. De correspondent gelooft, dat De- lacroix gaarne een ingrijpen van frankrijk had gezien, doch Millerand is van meening, dat een oplossing van de door CHARLES ÜARVICE. m Geauthorisclie vertaling van R 1. P. WESSEL1NKVAN ROSS.U.M. I 2) (Nadruk verboden.l Het rijtuig naderde de grootste eere poort het dichtst bij het hek, en de weg was bezet met inwoners van het dorp, die juichten en met de handen zwaai- den. Miss Darracourt boog voorover, neigde haar krachtig kopje en viel toen weer achterover en mejuffrouw Ver liet. die natuurlijk niet boog, keek scherp van den eenen kant naar den anderen en keerde toen haar gezicht 'naar haar, wie deze betooging gold. „Mijn beste Lucille I" riep zij half lachend. „Wat ben je koud I" „Koud!" zei Lucille, terwijl'zij haar oogen voor een oogenblik wendde naar tie vurige kjjkers van haar gezelschaps dame. „Koud I Ja als sneeuw I ijs I Goe de hemel, zie mij eens ik ben een en al opgewondenheid. Zelfs mevrouw Dalton is aangedaan is het niet „Het is 'n zeer aangrijpend schouw spel", zei d& oude dame gemaakt be leefd. .Zeer aangrijpend", riep Marie Ver- ggschillen door België en Nederland on derling, de voorkeur verdient. Hij ge looft, dat een dergelijke kwestie ge makkelijk kan worden opgelost met eenigen goeden wil van beide partijen. Delacroix zal ongetwijfeld een vurig onderhandelaar zijn, doch met ruime opvattingen en die de belangen van België zal verdedigen zonder zich te laten beïnvloeden door de inblazingen van liet Comité de Politique Nationale, De weeldebelasting. De Kamer van Koophandel te 's- Gravenhage besloot met algemeene stemmen te protesteeren tegen de weeldewet, die enkel tengevolge zal hebben een in de hand werken van de duurte. Echter legde zij er sterk den nadruk op dat artikelen die werkelijk uit weelde en luxe aangeschaft zijn be last dienen te gorden, wat echter aan het protest tegen deze weeldewet niets afdoet. De secretaris zal hierover een uitgebreid rapport uitbrengen. De Gezondheidswet. De minister van arbeid brengt onder de aandacht van de gemeentebesturen en belanghebbenden Io. dat met ingang van 1 September jl. de Gezondheidswet in werking is ge treden 2o. dat de mededeelingen, bedoeld in art 7, le lid van die wet ('Sterftekaar- ten), door de gemeentebesturen moeten worden ingezonden bij het Centraal Bureau voor dé Statistiek (Oost-Huin- laan 2, te 's-Gravenhage). 3o. dat de kennisgevingen bedoeld in art. 7, 2e lid van die wet (vestiging vertrek enz. van geneeskundigen, tand artsen, apotheker en vroecfvrouwen), moeten worden gezonden voor zooveel de geneeskundigen, tandartsen en vroedvrouwen betreft aan den inspec teur .voor de besmettelijke ziekten bin nen wiens ambtsgebied de' génieertV ligt, en voor zooveel de apothekers be treft aan den inspecteur voor de ar'.se- ijkunde en Warenwet binnen wiens ambtsgebied de gemeente ligt 4o. dat de bewijzen van bevoegdheid van geneeskundigen, tandartsen en vroedvrouwen in liet vervolg behoort tot de taak van de inspecteurs voor rit besmettelijke ziekten en de viseering van die bewijzen van bevoegdheid van apothekers tot de taak van de inspec teurs voor de artsenijhereidkunde en de Warenwet 5o. dat de kennisgevingen nopens besmettelijke ziekten (art. 6 van dé wét op de uitoefening der geneeskunst), moeten worden gezonden aan den in specteur voor de besmettelijke ziekten, binnen wiens ambtsgebied de gemeente ligt 6o. dat in afwachting van nadere voorziening de ambtsgebieden en de standplaatsen vóór de onder 3o. en 5o. bedoelde inspecteurs niet gewijzigd zijn en de stukken voor den inspecteur voor de besmettelijke ziekten te 's-Graven- liage kunnen worden gezonden aan den hoofdinspecteur G. Oosterbaan te 's-Gravenhage en de stukken voor den ner, haar nadoende uit. „En toch neemt jij, Lucille, het op alsof je je heele leven niet anders gewend bent 1" „Wat had ie gewild dat ik gedaan had?" vroeg Lucille Darracourt kalm. „Wat ik wilde dat je gedaan had Iets Alles „Wanneer ik een man was, zou ik mijn hoed hebben kunnen afnemen en hen bedankt hebben, maar ik ben geen man." „Zelfs een arme ellendige vrouw mag •haar aandoening laten blijken", hervat te mejuffrouw Verver. „Maar jij zit er bij en neemt het alles op, alsof je een keizerin bent. Wie zou gelooven, dat je een maand, een week geleden nog een half uitgehongerde leerling was op een Fransche kostschool „We kregen genoeg te eten", zei Lu cille met een glimlach. „Bah I dat weet ik Maar denk eens aan Een kostmeisje op school te St. Malo, zonder eenig vooruitzicht op iets, en nu de meesteres van dit alles I" Zij wees met haar hand naar rechts en links. „Als er nog iets noodig was om te bewijzen, dat je een Darracourt bent wat de Hemel zij dank niet noodig is dan zou je houding nu het beste be wijs leveren.-^ Een zacht blosje verspreidde zich over het heldere, ovale gelaat van Lu cille Darracourt. „Je vergeet", zei zc, „dat deze ont vangst den erfgenaam, den eigenaar van Darracourt geldt. Ze geldt niet mij, inspecteur voor de artsenijhereidkunde en de Warenwet te Utrecht aan den hoofdinspecteur dr. J. B. M. Coeb'erg, te Utrecht. Aardappelmeel in het brood. Wij hebben uit het „N. v. h. N." een bericht overgenomen waarin wordt medegedeeld, dat de regeering een zeer belangrijke partij aardappelmeel heeft aangekocht. Men zou uit het bericht van het Groningsche blad kunnen lezen, dat de naaste reden voor evéntueele vermen ging van het broodmeel met aardappel meel eigenlijk is, dat de minister, die een overijlden en onvijordeeligen koop heeft doen sluiten, zou trachten goed schiks van het aardappelmeel af te ko men en het daarom ddor de bevolking laat opeten. Bij informatie te bevoegder plaatse is echter gebleken, dat in deze lezing, de zaak min ofjnteer wordt om gekeerd. Inderdaad bestaan er plannen (die spoedig tot uitvoering zullen ko men) om aardappelmeel door 't brood- meel te doen mengen. ï)it wordt nood zakelijk geacht, aangezien de prijzen van het graan in Amerika nog steeds in de hoogte gaan, zoodat er binnen afzienbaren tijd nieuwe verhooging van den broodprijs zou moeten volgen. Het streven van den minister is dat te ver mijden door een deel van het gewone broodmeel te vervangen door aardap pelmeel. De minister moet ook nog an dere maatregelen overwegen .als het weder instellen van maximumprijzen, doch daartoe zou alleen in het uiterste geval «orden overgegaan. De aankoop van 20 millioen K.G. aardappelmeel is werkelijk gesctiied, doch, naar ons verzekerd wordt, niet overijld noch met uitschakeling van de concurrentie. De bestelde prijs is die, welke op het moment, dat de koop ge sloten werd, op de vrij markt gold. Teneinde' deze markf te' peilen heeft de regeering vooraf door een tusschen- persoon, van wie het niet bekend was, dat hij voor haar handelde, in den vrij en handel een hoeveelheid aardappel meel (500Ö ton) laten koopen. Vervol gens heeft zij onderhandelingen aange knoopt met een combinatie van aard- appelmeelfabrikantcn, waarbij zij te genover dezen voor de levering van de gewenschte partij van 20 millioen K.G. denzelfden prijs heeft weten fe bedin gen. die haar tusschenpersoon had be taald. Daarbij heeft het dreigement van sluiting der grens dienst gedaan. De grens is in werkelijkheid eenige dagen gesloten geweest. Dat er nu achteraf wordt beweerd, dat de regeering te duur heeft gekocht, schreef onze zegs man toe aan teleurstelling bij de fabri kanten, die niet bij de levering betrok ken zijn geweest. Het is herhaaldelijk gebleken, dat aan zulke beweringen achteraf niet al te veel gewicht moet worden gehecht. Ten slotte wees men er ons ook nog op, dat men het aardappelmeel niet moet verwarren met aardappelpoeder. Beide grondstoffen zijn in den oorlogs tijd bij de broodbereiding gebruikt mijzelf. Wanneer het iemand anders was geweest bij voorbeeld een oud man of een van middelbaren leeftijd dan zouden zij hem even hartelijk heb ben toegejuicht." „Goed. maar nu ben jij de eigenares van Darracourt", wierp Marie Verner haar toe, „en het is voor jou, en je zit er zoo kalm bij, zoo koelO I goede hemel, wat is dat Het was de hoornmuziek van Dar racourt die, nadat zij het rijtuig in het zicht had gekregen, in de grootste dis harmonie losbarstte. Lucille glimlachte. „Wij zijn dicht bij huis", zei ze rus tig. „Dit is een muziekkorps". Mejuffrouw Verner boog zich voor over, en toen zij dit deed, zag zij, tus schen de boomen van de oprijlaan door, een groot gebouw, links van de plaats. „Wat is dat vroeg ze, wijzende met haar parasol. „Dat moet Merle Hall zijn, Lucille zie eens." Lucille keek op zij en kon nog juist een gedeelte zien van een langen, wit ten geyel, die tusschen de boomen door kwam. „la, dat moet de plaats zijn van den markies van Merie", zeiiie mejuffrouw Verner gehaast, „je naaste buurman, Lucille. Na jou, is hij 't voornaamste personage in Darracourt. Wat een prachtige plaats I" Lucille draaide haar hoofd om en keek er naar met weinig belangstelling. „Ik ben benieuwd of hij er bij zal het is vooral het aardappelpoeder, dat ertoe bijgedragen heeft om het oorlogs- brood een slechte reputatie te bezor gen en dit is verklaarbaar, omdat men van dit poeder, op zichzelf een goede grondstof van zelfs hooger voedings waarde dan het aardappelmeel, in de oorlogsjaren niet altijd de meest ge- wenSchte kwaliteiten tot zijn beschik king had, zoodat er ook mindere kwali teiten moesten gebruikt worden. Men behoeft van het aardappelmeel geen merkbaren invloed op de kwaliteit van het brood te vreezen. Het publiek zal, meende onze zegsman, nauwelijks of. in het geheel niet gewaar worden, daf het gebruikt wordt, vooral niet omdat de aangekochte partijen uitsluitend uit aardappelmeel van de beste kwaliteit bestaan. („N. R. Ct."t Regeeringsmeel. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald dat voor re geeringsmeel ais inkoopprijs voor ge meenten, bedoeld in artikel 3 der Distri- butiewet 1916 met ingang van 15 Sep tember 1920 zal gelden de prijs van 34,65 per 100 K.G. af fabriek. Vrijstelling van port. De heer Juten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van wa terstaat de volgende vragen gedaan is de minister van oordeel, dat als portvrije dienststukken kunnen wórden verzonden zooals wel plaats heeft beschouwingen van plaatselijke huur- commissies over de huurcommissiewet, gericht tot Kamerleden, of bijv. verzoe ken van een secretaris van een der mi litieraden tot zijn collega's, hen oproe pende tot het houden van een bijeen komst tot bespreking van salarisverbe tering, verzoeken, die verzonden wor den via de voorzitters dier Raden .Zoo neen, is Zijne Excellentie dan bereid maatregelen" te treffen om aarr dergelijke gebruiken een einde te ma ken De achturen-dag. Het bureau voor de R. Kath. vakor ganisatie heeft te Utrecht vergaderd. Een van de agendapunten was In voering van den aehturen-dag. Over dit punt werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarbij als juist erkend wordt het standpunt, ingenomen door de vertegenwoordigers van het bureau voor de R. K. Vakorganisatie betreurd wordt dat de minister van ar beid het noodig heeft geoordeeld zich niet te moeten houden aan het advies van genoemden Raad, om in afwijking daarvan aan de metaalindustrie een overgangstermijn toe te staan van twee jaren, waarin 48 uur per week zal mo gen worden gewerkt, en de meening wordt uitgesproken, dat door het ter zijde leggen van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid en het niet opnieuw raadplegen van dit college, naar het oordeel van den minister een wijziging in de omstandigheden intreedt zijn om je te verwelkomen. Hij is heel arm, en moet daarom heel beleefd zijn", vervolgde Marie. „Hoe weet je dat alles?" vroeg Lu cille met een glimlach. Marie Verner lachte, terwijl haar scherpe oogen rechts en links turend, alles opnamen. „Dat vertelde mijnheer Head, de ad vocaat mij," zei ze. „Hij zou het jou wel hebben kunnen vertellen, maar je was zóó elders met je gedachten, zóó ver vuld met je nieuwe grootheid, dat je hem geen aandacht schonk. Ik heb een zwak voor bijzaken daar groei ik in." ,.lk geloof niet, dat wij goed doen om zooveel te praten", merkte mevrouw Dalton ernstig op. „Wij beletten miss Darracourt haar plicht te doen." „Plicht", herhaalde Marie Verneri. „Welken plicht AI wat zij te doen heeft is erkentelijk te buigen voor de hulde, die haar getrouwen en volgelin gen haar brengen." „En het is niet gemakkelijk de eer biedige groeten van de menigte pp juiste wijze in ontvangst te nemen", zei mevrouw Dalton plechtig. „Ik heb mijn vader, die adjudant was van den groo- ten hertog Wellington, hooren zeggen, dat, tot het in ontvangst nemen van de Hulde eener menigte, gracie en genie vereenigd moeten worden." „Dat heeft Lucille in de uiterste per fectie gedaan", antwoordde Marie Ver ner dadelijk. „Geen keizerin zou gena- waardoor de beteekenis dezer instel ling belangrijk wordt verzwakt. Het bureau spreekt als zijn meening uit, dat wil de Hooge Raad van Arbeid worden, wat ervan wordt verlangd, er nauwere samenwerking zal moeten zijn tusschen het departement van Arbeid en de or ganisaties het verzoekt daarom het bureaube- stuur aan den minister van arbeid het standpunt der Katholieke Vakbeweging bekend te maken en met hem in overleg te treden aangaande de mogelijkheid tot het herzien van het besluit, betref fende den overgangstermijn in de me taalindustrie. Middernachtzending. Op de bijeenkomst der Nederlandsche [jAiddernachtzendingsvereeniging. op 't landgoed „Boekenrode" te Aerdenhout gehouden, heeft mr. H. de Bie, rechter te Rotterdam, het onderwerp „De taak van den Kinderrechter, in verband met den arbeid onzer vereeniging" inge leid. In groote trekken ging spreker na dat, bij al den zegen, die de kinderwet ten verspreid hadden, toch twee be langrijke gebreken naar voren sprin gen. nl. de behoefte aan een specialen kinderrechter en de behoefte aan pa tronage of ondertoezichtstelling. Daar om is er dan ook een wetsontwerp in uie richting aanhangig gemaakt. De jyoiirdeelen die dit wetsontwerp met 'ïich meebrengt, bijv. dat de kinder rechter dichter bij het volksleven zal staan, besprak mr. De Bie. uitvoerig. Door de benoeming van „gezinshoof den", die op gezette tijden verslag van hun bevindingen zullen hebben te doen aan den kinderrechter, zal voorts een patronage ontstaan, eenigszins omkleed met eén wettelijk gezag. Tenslotte sprak jn de Duitsche taal de heer Adolf Midler, leider der Duit sche Middernaehtzending te Hamburg. Blijkens het verslag zijn in Zeeland Tiieüwe" afdeelingen opgericht te Goes, Terneuzen en Zierikzee. Te Vlissingen is evenals te Helder een zeemanshuis, een nachtasyf voor zeelieden noodig. Misbruik portvrije brieven. Een sterk staaltje van het misbruik van portvrijdom werd aan het „Hbld." getoond door een reserve-officier, die in een enveloppe van „den Comman dant van het Landstormkorps Stelling van Amsterdam" ontving een offerte der firma Begeer van door haar ont-" worpen dasspelden, broches en man- chetknoopen waarop voorkomt het stempel van den Vrijwilligen Land storm. De opheffing van de portvrije dienst- zendingen. in het jongste wetsontwerp van „Waterstaat" uitgaande opgeno men, zal aan zulke misbruiken defini tief een einde maken. Maar zouden dan de bevoegde auto riteiten in afwachting daarvan niet vast den overhplasten postdienst wat ver lichting bezorgen Vliegen boven de gemeente 's-Gravenhage. Het door den gemeenteraad vastge- diger en aanvalliger hebben kunnen glimlachen en buigen. Ik ben er be nieuwd naar of lord Merie er al zal zijn om ons te ontvangen Je weet, geloof ik niet dat Darracourt zelf aan wijlen den markies heeft toebehoord en dat ie oom het enkel door een gelukkig toeval heeft gekregen." Lucille schudde het hoofd. „Ja. tot mijn spijt moet ik bekennen, dat ik niets van dat alles weet", zei ze kalm. „Je zult het mij moeten vertellen, wanneer wijzij hield een oogen blik stil „thuis zijn". Marie Verner lachte. „O, raar zal mijnheer Head wel zijn", antwoordde zij, „om je alles te vertel len. Hij hoort zichzelf graag praten. Het is een vreemde geschiedenis. O, wat een menschen Zie eens, Lucille, wat een prachtige eerebogen. Kijk, wij naderen de plaats." Het rijtuig was den hoofdingang ge naderd en ging onder den boog door. De Darracourtsche kopermuziek schet terde zoo hard mogelijk, het volk juich te, de mannen zwaaiden met hun hoe den, een paar kinderen klommen, aan gemoedigd door de schoonheid van hun nieuwe meesteres, tegen het rijtuig op en gooiden wilde bloemen op Lu- cille's schoot. Met veel geweld werden de hekken opengeworpen, maar het rijtuig hield stil en een oude man strompelde naar voren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1