1000 150 100 25 WOENSDAG cnn^-qnn gemeentebestuur binnenland feuilleton !®20 lltinifirma F. VIN DE VELDE Ir., tliim Mirlt 58, Vlissiiigin. Tilifoon Intirc. 10 Virschijnt dagelijks, oitgizondird op Zondag an algameon erkends Christelijks leestdagen VUU een ongeluk ÜUU De Diamanten van Lady Valworth. No. 212 VLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJSVoor VliMingen en de gemeenien op Walcheren 2.20 drie maanden. Franco door het geheele rflk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Po»t-Unie f 4.70. Atzonderljke nummer» 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel Vttd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt' heid tot werken gulden bi] verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. •n« Burgemeester van Vlissingen maakt 'aan zeevarenden békend dat op 9 en zoo- noodie op 10 September a.s en op 21, 22, 93 en zoonoodig ook op4M September a»s het fort aan den Hoék van Holland schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor de belang hebbenden ter 'Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 8 September 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WüELDEREN. Opening der Kamers. Qe stoet, waarmede H. M, de Konin gin zich Dinsdag 21 dezer naar de gra- felijke zalen zal begeven ter opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten- Generaal, zal nog den kleineren om vang hébben, welke er sedert den mo bilisatietijd aan gegeven was. Huldébetooging aan de Koningin. Op den dag der opening van de Staten-Generaal zal de Koninklijke Na tionale Zangschool onder leiding van den heer André Beijersbergen van He negouwen te 4 uur na afloop der hul- debetooging .aan de Koningin een nati onale zanguitvoering geven, met mede werking van de stafmuziek der jagers, in de tent van de Nieuwe of Litteraire 'Sociëteit in het Bosch. O.m. zullen worden uitgevoerd „Hol lands Glorie" voor mannenkoor met orkest, van Richard Hol, „Koninginne- lied" voor gemengd koor van A. Gie- sen, eveneens met orkestvoorts man nen- en gemengde koren en orkest- nnmmeTS. OverVpüen van grootvorstin Wladimïr. Prins Hendrik, die reeds uit de be richten van de laatste dagen overtuigd was van het hopelooze van den toe stand van zijn in Frankrijk verblijvende half-zuster, de grootvorstin weduwe V ladimir van Rusland, heeft thans be richt ontvangen, dat zij te Contrexé- ville is overleden. Overeenkomstig zijn voornemen om daarheen te gaan, in de hoop haar wel licht nog in leven aan te treffen, is de r rins, ook na het ontvangen van het doodsbericht, gisterenochtend naar Lnntrexeville vertrokken. Wijlen grootvorsin-weduwe Maria Alexandria Elisabeth Eleonora, herto gin van Meclenburg-Schwerin. werd geboren te Ludwiglust 14 Mei 1854 en bereikte dus den leeftijd van 66 jaren. Zij huwde 28 Augustus 1874 te St. Pe tersburg onder den naam Maria Pau- lowna met den inmiddels overleden grootvorst Wladimir Alexandrowitch. Nationale commissie tegen het alcoholisme. In den te Utrecht gehouden N. C. A.- dag werd achtereenvolgens het woord gevoerd door prof, dr. H. Bosscha te li recht over „Alcohol bij de behande- hng van zieken" Pater Felix Otten te Zwolle over „Drankbestrijding en acht- *«r het Er.gelsch vu. Mrs. HUNGERFOR» Vertaald door I. P. WESSELINK VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) •Je stelt geen vertrouwen in mij", zei U bedroefd, nog steeds niet achter- ochtig, nog altijd doof voor de waar schuwing, die zijn woorden, zijn ge- aat, zijn manier van doen hadden moe- ten geven. „Ik vertrouw u volkomen. Ga nu heen. talmend'e terugzien smeekte zij „Ik hoop van niet! Van ganscher "arte hoop ik van niet." i*\ °?r t. cie eerste maal scheen zijn kalmte hem te begeven. Hij werd doo- hem e" ee" siddering overviel moeide,2'6'' je mZij" i-Neen, het beteekent niets. Maar ca en mfin' een P008-^ alleen ziJ'n- 7^l J1J schiet op. Vaarwel ""kkend.^rukte hij zijn lippen urendag" en dr. J. van der Spek te Zeist over Alcohol en Psychosen". De conclusies van dr. Bosscha wa ren a. I. terwijl bij de behandeling van chronische ziekten alcohol niet in aan merking komt is een gunstige werking bij acute ziekten geenszins met zeker heid vastgesteld 2. voor zoover alcohol bij acute ziek ten een gunstige uitwerking mocht heb ben, kan hetzelfde met groutere zeker heid door middel van andere genees middelen worden bereikt 3. alcohol kan derhalve bij de be handeling van ziekten worden gemist. Pater Felix Often kwam tot de vol gende conclusies b. 1. De wettelijke acht-urendag is op zich zelf goed en kan dienen tot geestelijke en stoffelijke verheffing van den werkman 2. Het niet goed besteden van den vrijen tijd is een groot gevaar en brengt nadeel aan den werkman, voor al wanneer die tijd wordt doorgebracht in de kroeg 3. Een grooter drankgebruik en -mis bruik is onloochenbaar, maar of er een oorzakelijk verband bestaat tusschen acht-urendag en grooter drankgebruik is niet absoluut zeker 4. Zeker wordt door sommige arbei ders de vrije tijd te veel doorgebracht in de kroeg en dit betreft vooral de jongeren 5. Hiertegen moet met kracht worden opgetreden, ook door de georganiseer de drankbestrijding. Middelen ter verbetering zijn o.a. 1. Het verspreiden van gezonde ken nis over het alcoholisme, door propa ganda ïn geschrift en woord. Propa- gandavergaderingen en open luchtmee- tings, liefst op Zaterdagmiddag. 2. Krachtige directe actie tot verster king der drankweerorganisaties. 3. Den steun vragen van de gemeen telijke overheden en der regeering, in tapverboden. drooglegging van bepaal de wijken, beperking van vergunningen en verloven, het tegengaan van het uit betalen in kroegen wat bij de wet ver boden is, het bevorderen eener goede volkshuisvesting enz. enz. 4. Het krachtig bevorderen der volks ontwikkeling en het veredelen van den volkssmaak. Het bestrijden van te ma terialistische levensopvattingen, ver hooging van het idealisme en het gees telijk en godsdienstig element. Dat al les vooral onder de jeugd. 5. Versterking der jeugdorganisaties. 6. Het bevorderen van een gezonde sport. 7. Zien te bewerken, dat de jeugdige arbeiders niet te vroeg hun volle' loon in handen krijgen. Een gedeelte er van- moest opgelegd worden voor later. 8. Noodig is ook de steun te verkrij gen der werkgevers. Df. v. d. Spek concludeerde o.a., dat het gebruik van alcoholische dranken een groote rol speelt bij het tot stand komen van psychosen door de bescha- diging der kiemcellen. Internationale maatregelen tegen de vervalschingen. Dr. Van Hamel Roos wijst in zijn -..Maandlbad tegen de vervalschingen" op haar voorhoofd. „Tot straks?" vroeg zij angstig. „Vaarwel." Er was geen ontkenning in zijn ant woord op haar vraag en zij wist zich zelf in te praten, dat zij daarmede al tevreden moest zijn. Zij kuste en om armde hem met warmte en hij beant woordde dit vriendelijk. Zij maakte aanstalten om hem te verlaten, maar toen zij de deur bijna genaderd was, deed zijn stem haar stilstaan. ,,Eén woord nog," zei hij heesch. „Wees niet wees niet onvriendelijk tegen haai. loon of voel geen haat je- gens haar, wanneer ik zal zijn heenge gaan." Hij gaf door eene handbeweging te kennen, dat hij nu alles gezegd had wat hij wilde zeggen, toen hij haar staande hield en de kamer uitgaan de, sloot ze de deur achter zich. Het geluid van haar zich verwijderen de voetstappen stierf weg. Hij was al leen. Hij strekte vermoeid zijn armen uit, als iemand die een zwaren last van zich heeft geworpen, schoof de gor dijnen op zijde, opende het raam en keek „uit naar den komenden dag. De zon was reeds aan den hemel versche nen en in het Oosten daalden zacht rose strepen van trillend .licht neer op de ver verwijderde heuveltoppen. Van uit op de gelegenheid, welke door de in stelling van d_en Volkenbond wordt ge boden ont door eendrachtige samen werking het internationale euvel der vervalschingen te bestrijden. Hij meent, dat het op den weg van onze regeering ligt, respectievelijk op dien der officieele autoriteiten op hygi ënisch gebied ten onzent, ont ten deze het initiatief te nemén op dit internatio nale gebied, waar reeds op zoo velerlei terrein ons kleine land getoond heeft groot te kunnen zijn| waar het maatre gelen gold tof verbetering van nationale toestanden. Onze warenwet, die dezer dagen in. werking treedt, kan slechts dan vol doende zegenrijke resultaten opleveren, wanneer internationale, krachtige maatregelen voorkomen, dat van uit het buitenland ons land, zooals tot nu toe. van ondeugdelijke ol vervalschte waren voorzien wordt, die de werkzaamheid der keuringsdiensten onnoodig verzwa ren en een ernstige bedreiging der openbare gezondheid vormen. HET BEZOEK VAN MINISTER DE VISSER AAN WESTEL1 jK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De minister was Dinsdag op zijn reis naar Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vergezeld van de heeren jhr. ntr. C. Feith, secretaris-generaal, W. de Boer, chef van de afdeeling middelbaar on derwijs en dr. G. H. Coops, inspecteur van het M. O., terwijl zich bij deze hee ren later voegden de leden van Ged. Staten de heeren J. H. Blum, waarne mend Commissaris der Koningin, jhr. ntr. E. A. O. de Casembroot en J. A. van Rompu. Bij aankomst van de boot te Bres- kens, waren ter begroeting aanwezig de heeren A. Mijs uit Oostburg, voorzitter ds. J. N. Pattist uit Aardenburg, secre taris, en D. H. van Zuijen uit Breskens, lid van het comité tot het verkrijgen van een Hoogere Burgerschool in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de haven stonden drie auto's voor het hooge gezelschap gereed en door de bevolkte straten werd het dorp uit en over Groede, Nieuwvliet en het gehucht Potjes naar Cadzand gereden. Hier werd bij de kerk halt gehouden en uitgestegen, daar minister de Visser den wensch te kennen had gegeven even een kijkje te nemen in de kerk, waar hij den vorigen predikant, ds. Breen, eenmaal heeft bevestigd. In het kerkgebouw werd de minister opge wacht door den predikant ds. Dupuy en den kerkeraad. De predikant heette den hoogen gast welkom en bracht hem dank voor zijn bezoek, dat op hoogen prijs wordt gesteld. De minister dankte voor de ontvangst en de leden van den kerkeraad voor hun aanwezigheid en uitte de hoop, dat de Ned. Herv. Kerk te Cadzand moge blijven hei licht bij den kandelaar. Slechts korten tijd kon vertoefd wor den en nu ging het over Retranehement en het gehucht Ten Hofstede naar Sluis, waar voor het stadhuis werd halt gehouden. Hier was het de burgemees ter, de heer j. G. L. A. Berkers, die den minister en zijn gezelschap verwelkom de. de laurierboomen klonk de trillende muziek van ontelbare vogelstemmen, van uit het woud het gekir van de zach te duiven. Een roos, die, eerzuchtiger dan haar zusteren, tegen den muur was opgeklomntene drukte haar welriekende blaadjes in zijn hand. Werktuigelijk aanvaardde hij die gift, brak de bloem van haar stengel en ademde haar geur in. Zij was door dauw bevochtigd en lieflijk als alleen een morgenroos kan zijn, die nog bedekt is met en doortrok ken van de kille vochtigheid van den wegstervenden nacht. Bovle, die gedachteloos met de bloem had gespeeld, legde haar thans op een tafel naast zich en strekte zijn hand uit naar een vaas, gevuld met water. Door die beweging kwam hij tot zichzelf, hij trok zijn hand terug en wierp de bloem na een korte aarzeling op den grond. Hij had haar in het water willen zetten, ten einde haar langer mooi te houden, toen die plotselinge ommekeer van gevoelens over hem kwam. Waarvoor haar van een spoe dige vernieling te redden Opdat hij haar morgen nog zou kunnen zien Morgen Waar zou hij dan wezen Hij plaatste zijn hiel op de bloem en verpletterde die in al haar lieflijkheid. Op snelle zwarte vleugels kwam de dood naar hem toe moest dan die Eerst werd nu een bezoek gebracht aan de Koninklijke Kantwerkschool, waar de heer Kerbenstein namens het bestuur het welkom uitsprak, ntededee- lende dat het juist vacantie was, maar dat toch alle leerlingen aan het werk waren gegaan. Door een der dames bestuursleden werd den minister een fraai bewerkt kleedje aangeboden, wat deze mede namens zijn eehtgenoote in dank aanvaardde, terwijl hij gaarne een tweede medenam voor minister Ruijs de Beerenbrouck, dien men ook verwacht had, doch wiens tegenwoor digheid elders vereischt werd. Alvorens het gebouw te verlaten sprak de minister de hoop uit, dat het de school goed moge gaan en dat men in Noord-Nederland steeds meer het werk, dat hier gewrocht wordt, zal gaan op prijs stellen. In de fraaie raadzaal met zijn rijk verleden, werden enkele ververschingen aangeboden, waarna spoedig de reis werd voortgezet naar het doel van den tocht, het evenals de andere gepasseer de plaatsen door vlaggentooi in feest gewaad gestoken Oostburg. Nadat minister de Visser een kijkje had genomen in het gebouw van de Ambachtsschool, waar voorloopig de lessen van de R. H. B. S. zullen plaats hebben, kwam hij te ruim half twee in het Beursgebouw. Dit gebouw, waar reeds meermalen plechtige en ook koninklijke ontvang sten plaats hadden, was geheel gevuld door de talrijke genoodigden. als ge meentebesturen, directeur en leeraren, leerlingen en hun ouders, kortom hon derden mannen en vrouwen, die gevoel den dat het voor het vierde district van het oude Zeeland een zeer belangrijke dag was. Alvorens de burgemeester, de heer H. S. Gratama, de reeds vermelde verwel koming uitsprak, werd door het Oost- burgsche meisjeskoor, onder leiding van ds. van Ruijtenberg, het eerste cou plet van het Zeeuwsch-Vlaamsche Volkslied ten gehoore gebracht. Nadat de heer A. Mijs de ook reeds '■crmelde toespraak had gehouden, waarbij hij nog mededeelde dat 61 leer lingen io» de scht, 1 zijn toegelat-: nam de heer j. H. Bami, als waarne mend ommissaris der Koningin het woord en zeide dat Ce Commissaris der Koningin door uitstedighei t tot zijn spijt niet tegenwoordig kon zijn, maar dat de heer mr. Dijckmeester, al is hij met verlof, toch aan de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen denkt, blijkt volgens spr. uit het volgende door liet gemeentebestuur van Oostburg vanuit Arnhem van den Commissaris ontvan gen telegram „Ontvangt mijne gelukwensclien bij de opening der Hoogere Burgerschool, moge de instelling de ontwikkeling van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bevor deren". De heer Blunt wees op de eigenaar dige samenstelling van de provincie Zeeland, zoo geheel anders dan die der andere provincies. Zeeland heeft geen bepaald centrum en is nu eenmaal in 5 deelen (eigenlijk zeven) voormalige districten verdeeld, geheel door breede wateren gescheiden, hetgeen vel moei- wezenlooze bloem worden gespaard Het was een armzalige, ellendige uiting van boosaardigheid, die hent toch ster ker maakte en hem zijn onwankelbaar besluit weer ten volle bewust deed worden. De kamer doorloopend, opende hij een étui, dat op zijn schrijftafel stond er. nam er een revolver uit. Hij streek er met zijn hand zacht overheen en de koude aanraking van het staat scheen hem sterker te maken. Hij overtuigde zich, dat het pistool geladen was, legde het weer neer en zette zich aan zijn schrijftafel. Zijn hand was vast en zijn schrift flink' als altijd. Hij schreef een paar woorden aan zijn moeder om haar te doen weten, waar de beroemde saffie ren waarvan de ketting nu uit el kaar was genomen op zijn kamer in de stad te vinden waren. Koude woor den. zonder vriendelijk begin, noch lief hebbend einde. De saffieren hadden verder geen waarde voor hem. Het was daarom het beste, dat Millicent ze weer terug kreeg. Hij gooide de pen weg, stond op en liep de kamer op en neer. Nu kon hij nog wandelen, maar als een bliksem straal drong het plotseling tot hem door, dat weldra elke beweging voor hem onmogelijk zou zijn. Daar op het 'lijkheden oplevert, ook bij het onder wijs, dat uitgaat boven het gewone volksonderwijs, dus bij ambachtsscho len en Hoogere Burgerscholen. Walche ren, Zuid-Beveland, Schouwen hebben een als centrum vanzelf aangewezen plaats, maar in .Zeeuwsch-Vlaanderen, inzonderheid in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is dit niet liet geval, waar geen enkele gemeente boven de 10.0CI0 inwoners telt. Spr. is geen bewonderaar van het Burgerschool-onderwijs en hoopt dat de minister de Visser bij het vele goede, dat hij reeds deed, ook een algemeens herziening van de wet op het M. O. zal voegen. Met een gelukwensch en het uitspre ken van de hoop, dat de school tot bloei van de streek moge medewerken, ein digde de heer Blum. Vervolgens nam minister de Visser het woord en sloot zich aan bij de eer biedige hulde door den vorigen spre ker gebracht aan H. M. de Koningin, vooral in dit deel van ons vaderland, vol van historische herinneringen, waar een telg uit het Oranjehuis streed voor de vrijheid en roemrijke overwinningen behaalde. Gelukkig is Nederland niet een vorstin als Koningin Wilhelmina. God geve haar nog lang een zelfstandig vrij volk en Nederland, in liet bijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen, schare zich rond haar troon en kroon. Dank brengt spre ker aan het comité voor zijn arbeid. Het zou niet gekund hebben, dat de re geering geen steun verleende, het was plicht na den ijver- en toewijding voor deze zaak. Het was om bepaalde rede nen nog een duurdere plicht, omdat de Hoogere Burgerschool een schakel is geworden in de volksontwikkeling, die Westelijk Zegtnysch-Vlaanderen niet mag missen. De M. B. S. is thans twee ledig, zij leidt onze jongelui op voor den handel, de industrie enz., maar van lieverlede doet zij ..ook iets anders, dat wellicht nog meer preadoniineerf, zij is de opleidingsschool voor medici, phar- maceuten, scheikundigen en wellicht binnenkort ook voor juristen. Zij is dus een groot belang voor alle rangen en standen. Er is zelden een onderwijs inrichting geweest, zoovee! omvattend als de Burgerschool. Zij leidt op voor handel, universiteit en voor technisch- onderwijs. Het was plicht van de rijksregeering, omdat bleek dat er allerlei moeilijkhe den waren bij het schoolgaan over de Schelde, er een dergelijke onderwijsin richting hier tot stand moest komen. Oostburg was als centraal punt de aan gewezen plaats en het heeft spr. ver heugd dat de andere gemeenten geen naijver toonden. Dank brengt spr. aan de gemeentebesturen voor de groote belangstelling, die ook in de toekomst niet mag verflauwen. Naast de voldoening aan een maat schappelijke noodzakelijkheid, was er nog een ander motief voor de regee- ring om te steunen. De voorzitter van het comité heeft het reeds gezegd, dat Nederland met zijn naburen in de beste vriendschap wil leven en geen agressi- visme op zijn plaats is. Wij willen vrij zijn en vrij blijven. Naast de zucht naar vrede, staat een begeerte om steeds vloerkleed zal hij liggen als een stok een steen. Het groote verlangen naar leven doorstroomde zijn aderen. Zijn polsen klopten, zijn hart hamerde ^ijn groote, slanke goedgebouwde ge stalte was nog vol levenskracht. Hij wierp een laatsten blik door 't geopen de venster, waardoor de vroege mor genlucht frisch en geurig naar binnen stroomde. God, o God, wat was de we reld mooi I Was zij altijd zoo mooi als vandaag Opnieuw nam hij de revolver in zijn hand en bracht die aan zijn mond. Er was een korte aarzeling. Het duizelde hem. De scène van dien avond stond hent plotseling weer voor den geest. Een kreunend geluid, door de folte rende herinnering veroorzaakt, kwam over zijn lippen. Toen volgde een scher pe knal. Alles was voorbij. Door het venster kwam een zachte koelte binnen en speelde zaïht en fee der met het haar van den dooden man. De stilte, die in de kamer heersehte, was zoo volkomen, dat een heel klein vogeltje, daardoor moedig geworden, zich op het kozijn van het raam neer zette en zijn morgengezang deed jube len, luid en schel. EINDE.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1