1000 100 25 DINSDAG KnrMvy°^nn No. 211 I920 iiiiniFirn» F. 8F VELOE lf Iliim Mirlt 58, Viissingin. Iilafoon Inlerc. 10 Mijnt dagelijks, sitgszondord op Zondag in algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON De Diamanten van Lady Val worth. Jl** «trigs***# COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor VliMingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 er drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie ƒ4.70. Afzonderlpe nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor Iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bi) abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ,bonné's, In t bezit eener polls, zij" 0R^XI1? yerze" berd t'.gen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken ClUU een ongeiuk UUU gulden bi) verlies van een hand, voet of oog I gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger De Wielingen-kwestie, De Brusselsche redacteur van „de Maasbode" seint d.d. gisteren De Antwerpsdhe bladen haduen de vraa» gesteld, waarom de Belgische majesteiten niet uit Antwerpen doch mit Zeèbrugge naar Brazilië vertrokken. De ..Libre Belgique" meent daarop hel volgende te kunnen antwoorden De Braziljgansche kruiser had na tuurlijk niet België kunnen bereiken, Wbruik makende van den Belgischen stroom, de Schelde, zonder toestem ming van de Nederlandsche regeering i_n "voor het verlaten van Antwerpen dezelfde formaliteit. Denkt u eens in, dat de Belgische koning moest vragen om doortocht Wat nationale, ja inter nationale vernedering Wij weten niet of de koning zeli de hand heeft gehad in de keuze van Zeebrugge als plaats van vertrek, maar hij had toch Ant werpen kunnen nemen. En zoo zouden we hem dankbaar moeten zijn. dat hij door deze daad heeft gesignaleerd den onhoudbaren toestand voor de haven van Antwerpen, dat zoo lang reeds het slachtoffer is van een waar leenheer- recht (vasselage), dat de Nederland sche regeering uitoefent, in welk vazal schap zij ook Zeebrugge zou willen brengen, onder voorgeven van de s'ou- vereiniteit te bezitten over de Belgische territoriale wateren, de Wielingen, wel ke de „Sao Paulo" thans heeft bevaren zonder eenige toestemming van Holland te vragen. Immers, als volgens.de Hol- landsche beweringen de Wielingen be schouwd moesten worden als een inte greerend deel van de monden van de Schelde, dan zou evenals voor Antwer pen ook voor de Wielingen een toe stemming van doorvaart noodig zijn. Maar voor zoover wij weten heeft Ne derland in dit gevai zich niet beroepen op zijn historische rechten, evenmin als het ze deed gelden tegenover de Duit- sche oorlogsschepen, die gedurende den gansehen oorlog van de Wielingen fiun operatieveld hebben gemaakt. De ko ning van België, vragend om toestem ming van Nederland om zijn land te kunnen verlaten aan boord van een stoomev van een bevriende natie De koning van den Yser denkt er niet over, voorai daar hij het hoofd is van een staat, die een kust heeft van 70 K. M. en aan die kust een haven van de waarde van Zeebrugge." Het blad voegt eraan toe „Toen in 1907 de haven van Zee brugge plechtig werd geopend, zond de Nederlandsche regeering een delegatie om koning Leopold II, die deze plech tigheid verrichtte, te begroeten. Dit was volgens de internationale usance, die wil, dat de souverein van een land, als hij een grensprovincie bezocht, door den naburigen staat wordt verwelkomd. in 1907 was het de Commissaris der Koningin in Zeeland, die zich aan het hoofd der Hollandsche missie bevond. Bovendien zond Nederland destijds naar de haven van Zeebrugge een tor- pedoflottille. die de militaire eer be wees op het oogenblik, dat de Belgische koning aankwam. Den len September 1.1. echter was er geen enkele afgevaardigde der Neder- *«r ket Er.gelsch va„ Mrs. HUNUERFOR» Vertaald door I. P. WESSEL1NK VAN ROSSUM. 481 {Nadruk verboden.) „Heb ik haar -verwond Voelde zij hei Heeft zij geleden Zijn steni klonk verheugd, maar toch lag er te vens hevige doodsangst in. „Dat hoop ik. Groote hemel, wat heeft dat meisje mij bedrogen, hoewel haar mond geen onwaarheid sprak. Zij gaf zich aan mij; ZIJ zwoer, dat zij mij zou trouwen, ter wijl zij al dien tijd van een ander hield. Hebt u opgelet, hoe zij terugdeinsde en voor mij wegkroop Hoe bleek zij werd en mij aankeek, alsof het zien van mij verderf aanbracht „Granit, denk toch aan wat anders", smeekte zijn moeder verschrikt. Zijn stem en zijn manier van doen beang stigden haar. ..Voor mij schrok zij terug om bij hem Steun te zoeken Hoe straalden naar oogen, toen zij hem zag. Zij zocht bh hem bescherming tegen mij. Zij strekte haar armen naar hem uit Zii landsche regeering bij de aankomst te Zeebrugge van koning Albert." Tot zoover de Libre Belgicjuc", die weer eens dapper doorslaat, gelijk men ziet. Wij zouden de „Lïbre" alleen wil len vragen, of de regeering van koning Albert overeenkomstig de internationa le gebruiken ook delegaties gezonden heeft, toen Koningin Wilhelmina in 1919 haar triomfale tochten deed door twee Nederlandsche grens-provircies. Lim burg en 'Zeeuwsch-Vlaanderen, welke op dat oogenblik door zekere rooflus tige buren bedreigd werden De Bel gische regeering was daarbij merk waardigerwijze niet vertegenwoordigd. Onze weermacht en liet Belgische gevaar. Onder het opschrift „het beslissende oogenblik" wijdt mr. Marchant in „de Vrijzinnig Democraat" een beschou wing over de sterkte van onze weer macht in verband met het Belgische ge vaar. Hij betoogt, dat een vermindering van de oorlogssterkte tot 100,000 man zeer weinig zegt. Het kan een vermindering beteekenen uitsluitend op het papier. Wanneer het cijfer der jaarlichting en de opleidings- tijd dezelfde blijven, en alleen het aantal dienstjaren wordt ingekort, verkrijgt men een vermindering alleen in schijn. Kwamen wij eenmaal in oorlog, dan zou men meer dan 100.000 man noodig heb ben en toch alle weerkrachtigen dienst plichtig maken. Cijfers omtrent de sterkte der lichting, omtrent den duur van de eerste opleiding, omtrent de „doode" weermiddelen, een eindcijfer Vkn de in te dienen begrooting, van dit alles vernemen wij niets, en daarop komt het aan. De stemmen die opkomen uit de fvers, doen vermoeden, dat de militairisten meer reden hebben om gerust te zijn dan hunne vijanden. Vroeger was het de Europeesche oorlog, waartegen wij ons moesten wapenen, thans is het de oorlogszucht van België, Zoo zal er altijd een argu ment zijn. om bij het oude te blijven, totdat de wereldvrede volstrekt zou zijn verzekerd voorgoed. Zij die met het Belgische gevaar dreigen, laten trouwens op dit dreige ment volgen, dat hunne bedoeling niet is, Nederland te voorzien van een weermacht te land, te water en in de lucht, ingericht naar de eischen des tijds. Zij zien wel in, dat de militaire begrootingen dan zouden stijgen niet met enkele tientallen millioenen. maar met honderd millioen en meer. Gat' men hun aandrang toe, dan zou slechts dit het resultaat zij-n, dat wij behielden wat wij hebben en verder hier en daar wat bijwerkten, bijvoorbeeld met een vierde van de verlanglijst van kapitein Alting von Geusau. Het gevolg zou zijn een verdere stij ging van de oorlogsbegrooting als de laatste jaren en nog sneller, doch de afstand tussehen onze weermacht en een leger naar de eischen des tijds zou grooter worden in plaats van korter. Men zou zijn financiën ruïneeren zon der één voordeel fe behalen anders dan in schijn. Daarom moet aan het al duurder en duurder voortsukkelen een einde ko- hing aan hem Zijn ademhaling ging Over in een pijnlijk snikken. „Er was aanbidding in den blik. dien zij hem toewierp Zulk een blik had ik met den dood willen koopen. Wel" hij strekte zijn armen uit en greep zich met beide handen aan het hoofd „ik heb zulk een blik met den dood gekocht. Zij heeft mij gedood „Granit, mijn arme jongen, spreek niet zoo woest. Vergeet dat meisje bedenk nu eens wat het beste voor jou zal zijn om te doen." „Dat heb ik al bedacht ik heb al les reeds geregeld." Zijn toon was ongeduldig. „Waar ga je dan heen, lieveling?" vroeg zij zwak. „Nergens." Zijn toon was dof en lusteloos. „Tracht wat opgewekter te zijn", smeekte zij, „je moet voor een poosje op reis gaan. je zegt dat je alles reeds geregeld hebt. Zeg mij dan waar ie heen gaat." „Een lange reis maken." „Lange reizen kunnen tegenwoordig in zeer korten tijd volbracht worden." .Bat is waar. De mijne zal de kortst mogelijke overtocht zijn. dien men zich denken kan." Hij haalde diep adem. „Wat gebeurde er met haar, nadat ik haar verlaten had men. Het verzet is thans het hevigst omdat de behouders gevoelen, dat het oogenblik kritiek is. Xlaar juist daarom moeten wij juist thans het stevigst aanpakken. Regeeringen moeten steun voelen in het volk. Het beroep op de Belgische toerusting valt gelukkig samen met een keerpunt in de Belgische politiek. Hy- mans en de zijnen hebben zich tot dus ver kunnen handhaven, ondanks al hun sociaal-democratische ambtgenooten, totdat de beweging, opkomende uit het volk zelf, hun fe machtig is geworden. Toen moest Hyiiians weg. Zijn val is het bewijs, dat het aanhaken van Bel gië aan tie militairistische geldzakpoli- tiek van Frankrijk niet is geschied met den wil van de meerderheid van het Belgische volk. Dit eert het volk. Het wil voor de Hymans-politiek met alle minderwaar dige streken, die zij heeft meegebracht, de verantwoordelijkheid niet langer dragen. De obgen zijn opengegaan. Hoe gemakkelijker naar buiten zich uit wat er leeft in het volk, des te beter. Wij meenen niet mis te tasten, wanneer wij de overtuiging uitspreken, dat het overgroote deel van het Nederlandsche volk verlangt, dat halt wordt gemaakt op den weg der steeds stijgende militai re uitgaven. Men laat door frazen en onhoudbare vergelijkingen zich niet meer uit het veld slaan. Moge niemand zich dan ook door partij-overwegingen laten terughouden om zijn meening krachtig te uiten. Dan zai de uitwerking verrassend zijn. Dit is het oogenblik om te beslissen, of wij voor jaren het geldverspillen zullen voortzetten. Wie zich stil hoiidt. zal mede schuhii^ zijn. Wijziging Invaliditeitswet. Bij den Hoögen Raad van Arbeid is ingekomen een ontwerp tot het bren gen van wijziging in de Invaliditeits wet, waarvan de strekking is de loon- klassen te verhoogen. Dit ontwerp zal heden door de com missie voor de arbeidersverzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid worden onderzocht. Heinrich van Pruisen naar ons land Er moeten plannen bestaan, dat ook prins Heinrich van Pruisen, broeder van den gewezen keizer van Duitschland. zich eerlang metttertijd in ons land komt vestigen. In verband daarmede wordt gesproken over eventueele aan koop van de Constantia Hoeve van de familie Van Asch van Wijck, welke in de nabijheid van de piramide van Austerlitz is gelegen, en die, nier her er bij behoorende uitgestrekte boschter rein, een geschikt vorstelijk verblijf ge acht wordt. De moderne en revolutionnaire vak-actie. Heel de actie van de moderne en re volutionnaire vakbeweging, waarbij met het lot van de arbeiders wordt ge speeld en zij in hun organisatie een middel werden ten dienste van lieden, die macht willen oefenen op politiek terrein, heeft zienderoogen in sociaal opzicht gefaald en den arbeiders niet dan schade berokkend, verklaart „de Standaard". „Zij viel in onmacht. Mr. Duran „Spreek dien naam niet uit als 't u belieftonderbrak hij haar heftig. „Verder „Zij viel flauw." „Goed en daarna „Men vertelde mij, dat het zeer veel moeite gekost heeft haar bij te bren gen. Ik was er niet bij", zei Lady Val- worth zenuwachtig. „Zij was natuurlijk zeer ontdaan door de geheele geschie denis. Ik vermoed, dat je haar hebt bang gemaakt." ,.U vertelde, dat ik haar verwond had." „Je gooide haar met kracht tegen den muur. Dat bedoelde je zoo niet" haastig „wanneer iemand driftig is, weet hij nauwelijks wat hij doet. Je moet het je niet zoo aantrekken, je deed haar niet bepaald pijn, maak je daar over niet ongerust." „Het mij aantrekken?" zeide Granit. „Ik wou, dat ik haar gedood had Met een sissend geluid kwamen die woorden tussehen zijn op elkaar ge klemde tanden door. Zijn gezicht was bleek en door hartstocht verwrongen. „Dat zij -voort zal leven, en leven met hem is een schrijnende gedachte, die ik niet kan dragen. Hoe kTemden zieh haar kleine vingers aan zijn arm vast Leugenaarster die zij is Wat heeft zij Het blad noemt dan enkele feiten uit den laatsten tijd. Daar was eerst de staking der haven arbeiders. die klaarblijkelijk hoofdzake- lijlk een politiek doel had, hoezeer dit ook werd ontkend. De havenarbeiders, die zich tot staking lieten misleiden, hebben zeer veel ontbering geleden, en ten slotte was de nederlaag niet te ont komen. De ware belangen der arbeiders waren opgeofferd aan de belangen der leiders en hun plannen, die builen het terrein der wezenlijke vak-actie lagen. Daarop volgde de zgn. algemeene staking in enkele openbare en andere bedrijven weer met een politiek doel ter gelegenheid van de behandeling der anti-revolutiewet. Ook hierbij werd veel schade geleden en vielen er slacht offers. Verder kwam de uitsluiting in de bouwbedrijven, waarbij alweer het we zenlijk vakbelang werd opgeofferd aan particuliere begeerlijkheid. Ook deze uitsluiting, die niet alleen de bouwvak arbeiders. maar heel ons volk groote schade berokkende, liep op een neder laag uit. De revolutionaire vakactie, die den arbeider als een middel be schouwt, kan niet anders dan hem schade berokkenen, direct en indirect. Zij dit tot leering voor de velen, die zich nog laten verleiden om heil te zoe ken onder haar banier. Er zijn er. naar men zegt. nog onder, die de Christelijke beginselen overigens wenschen te hand haven. De vakactie moet van een goed beginsel uitgaan, dat haar de grenzen, haar gesteld, doet eerbiedigen, of zij werkt niet dan schade en verwoesting. Een onderwijzers-vakvereeniging, In een ingezonden artikel van de Neutrale Club in „de Bode", ondertee- kend door J. L. Snoek, voorzitter en Ph. van der Vos, secretaris, wordt aan gedrongen op propaganda voor de vol gende denkbeelden a. hoofden van scholen toe te laten als lid van den Bond van Ned. Onderwijzers b. het hoofdbestuur van den Bond op fe dra gen, in overleg te treden met alle be staande onderwijs-organisaties. ten einde de stichting van een algemeene democratische onderwijzers-vakvereë- niging voor te bereiden. De Neutrale Club wil wijders de al gemeene vergadering doen uitspreken dat aansluiting bij het N. V. V., als mede de voortdurende propaganda daarvoor in strijd is met de welbegre pen 'belangen van de vakvereeniging. Gemeente-promessen. Blijkens een mededeeiing van een der bannkinstellingen aan een gemeente bestuur heeft de Nederlandsche bank de volgende eischen gesteld aan gemeen te-promessen. willen zij discontabel zijn le. moet haar duidelijk blijken, dat de door Ged. Staten verleende goed keuring ook betreft den aard van het papier, zoodat geen promessen worden uitgegeven, indien uitsluitend machti ging is verleend tot het aangaan eener leening op langen termijn 2e. dient de Bank in het bezit te zijn van een opgaaf van de totale vlottende schuld der gemeente 3e. moeten aan de Bank inlichtingen mij bedrogen en ten gronde gericht mijn lichaam en mijn "ziel heeft zij ver nietigd." „O, je zult niet. lieveling. Het is nog tijd misschien van berouw „Er is niet veel tijd meer en ik heb geen berouw". Hij wierp het hoofd in den nek en wees naar het raam. Het lamplicht in de kamer begon te verbleeken, door de goed gesloten gordijnen begon het eer ste vale licht van den komenden mor gen langzaam binnen te dringen met niet te ontkennen zekerheid. Met het aanbreken van den dag brak ook zijn moeders hart. Dat wreeöe licht zal hem van haar wegrukken hem wegvoeren waarheen „Je hebt mij nog niet gezegd, waar heen je zult gaan." zei zij en drukte haar hand op haar hart als om het ha meren daarvan te doen bedaren. „Dat kan ik niemand zeggen." „Wat, ook niet aan je eigen moeder Granit, wees niet bang, dat ik je zal verraden alles wat jij mij zegt is mij heilig. Vertel mij. waarheen je van plan bent te gaan." „Ik kan het niet." „Maar waarom waarom niet „Om de eenvoudige reden, dat ik het zelf niet weet." De eigenaardige glans in zijn oog bracht haar in de war. worden verschaft over de mogelijkheid van aflossing, binnen een nader 'aan te geven termijn, uit de inkomsten der ge meente zelve of de bijdragen van het rijk of door de consolidatie in een lang loopende leening. Verhooging gasprijzen. De gasprijs te Groningen wordt we der met 3 cent per M'. verhoogd en <>p 23 cent gebracht. Vóór den oorlog waren de gasprijzen te Groningen eeh der goedkoopste van het geheele land en wei 5 a 7 cent jitr M'. Daar de 23 Juni jl. vastgestelde gas prijzen te Zutfen van .22 en 23 cent |>et M*. verlies opleveren, wordt door Burg. en Weth, dier gemeente voorgesteld de prijzen te verhoogen tot 24 en 25 cent per meter. Burg. en Weth. zeggen in hun desbe treffend voorstel aan den gemeenteraad dat de kostprijs van het gas momenteel 24 cent bedraagt. Ondanks de verhooging van den prijs leverde de exploitatie van de gemeente- gasfabrieken te Amsterdam over 1919 ten veriies op van 2.596.499 tegen 1.139.302 in 1918 en 1.303.838 over 1917. B. T. C. Straeter. f In het Maria Gasthuis te Ems is aan een keelziekte overleden de heer B. T. C. Straeter, lid van de Eerste Kamer. De heer Straeter werd 21 Augustus 1861 te Tilburg geboren en bereikte dus den leeftijd van 59 jaren. Hij was een bekend textiel-fabrikant te Tilburg. De Amsterdamsche tram. Hoewel het tarief der electrische tram te Amsterdam voortdurend is ver hoogd en van 5 cent in 1914 werd ge bracht op 12cent, leverde het bedrijf in het afgeloopen jaar toch nog een verlies op van f 650.000 en dat niette genstaande er 100 millioen passagiers werden vervoerd. Voor een ziekenhuis. Het algemeen mijnwerkersfonds te Heerlen heeft i.600.000 geleend aan het St. Joseph ziekenhuis aldaar, ten einde dit uit te breiden. Het blijkt hieruit welke reusachtige sommen rhans gevorderd worden voor een behoorlijk ingericht ziekenhuis. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL TE OOSTBURG GEOPEND, Het is heden voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een zeer belang rijke dag vooral voelen dit zij, die liefde voelen voor hef onderwijs in het alge meen, voor goed middelbaar onderwijs in het bijzonder. Moesten tot nu toe de jongens en meisjes, die op de lagere scholen van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren de eerste kennis hadden opge daan, over de Schelde of gedurende de laatste jaren over den Brakman naar Terneuzen om zich verder voor den strijd om het bestaan te bekwamen, dit is nu afgeloopen, heden zijn de lessen aan de R. H. B. S. te Oostburg ge opend. Waar deze gebeurtenis zoo belang- waardoor zij het ongeduldige in zijn toon niet opmerkte. „\'óêr dat de dag heel veel ouder zal zijn, zal ik afreizen naar een vreemd land De ontvangst zal daar zeer koel zijn of misschien zeer warm." Hij lachte luidruchtig. Maar zijn vrooiijkheid duurde kort, zij brak bijna direct af. nadat zij begonnen was en eindigde in een droevig zwijgen. „Denk je over Afrika zei zijn moe der bevend, „je zult altijd een plaats in ntiin hart hebben", riep zij, in tranen uitbarstende. Zij sloeg haar armen om hem heen en klemde zich vol wanhoop aan hem vast. „Helaas mijn eenig kind, dat het zoover moest komen steunde zij. „Wanneer vertrek je „Wanneer u mij verlaat." „Maar er is geen trein, lieveling, voor zeven uur." „Ik heb geen trein noodig." „Maar hoe wil je dan gaan Opnieuw barstte hij uit in dien luiden lach, die het bloed in haar aderen deed stollen. „Maak u maar niet bezorgd over mij. Ik heb voor mijzelf een manier van rei zen bedacht, clie veel sneller gaat dan met een trein. Bah, stoom is langzaam daarbij vergeleken." (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1