VLISSINGSCHE 1000 50 100 25 MAANDAG H. ivo. aio IP20 ittgttiFirtüg F. VIK DE YEIDE Ir, Kiiini Mirkt 58, Ylissiooin. ïiiifoon Interc. 10 VirsÉjst dagBlijks, uitcszonderd ep Zondig in ilguniin erkende Christelijke feestdagen cnr^r°°flinn UUU een ongeluk UUU gemeentebestuur BINNENLAND FEUILLETON De Diamanten van Lad^ Valworth. KONINGINNEDAG. ABONNEMENTSPRIJSVoor VÜMingeii en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. VoorBelgiS ƒ4.15. Voor overige landen der Po»t-Unie ƒ4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel 3e stbonné's, in 't bezit eener ?oll», ïijn GRATIS verze- t vd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger PERSONEELE BELASTING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op lieden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden liet executoir verklaarde ko hier wegens de persoïreeie belasting no. 5, dienst 1920 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ire'ediend. terwijl de aangiften ter be koming van ontheffing, ingeval van. verhuizing, moeten worden gedaan bij den inspecteur der directe belastingen in wiens directie de aanslag is vastge steld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6en September 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Nederland en België. De redacteur van ,,de Maasbode" te Brussel seint Naar wij vernemen, zullen binnenkort van Belgische zijde pogingen werden gedaan, om de Nederlandsch-Belgische ónderhandelingen, die, zooals men zich herinnert, waren opgeschort, te hervat ten. De afgetreden minister van buiten- landsche zaken, Hvmans, had in zijn laatste onderhoud met zijn collega^s een .uiteenzetting ,gegeyen over hetgeen hij van" plan was inzake de Nederiandsch-^ Belgische kwestie. De-minister had besloten, dat het on derzoek betreffende deze kwestie on middellijk zou hervat worden. -Minister-president Delacroix, die ge lijk men weer, ..buitenlandsehe zaken" ad interim behandelt, zal de kwestie in den terstond na zijn terugkeer uit Parijs te houden ministerraad voorleggen. In de wandelgangen van den Belgi schen Senaat zijn de borstbeelden ge plaatst van den voormaligen Neder- landschen minister-resident te Brussel, jhr. Van Vollenhoven, en van den Spaanschen gezant, markies de Villa- logar, als hulde- voor hetgeen deze diplomaten voor de Belgische bevol king hebben gedaan tijdens den duur van de Duitsche bezetting. Wijziging oorlogsbegrooting. Aan het wetsontwerp tot verhooging der oorlogsbegrooting voor 1Q20 wordt het volgende ontleend Ingevolge beslissing van het scheids gerecht inzake het a! of niet verplicht zijn tot het nog aannemen van vlieg tuigmotoren uit de fabriek Thulin in Zweden, moet het rijk nog 40 stuks aanvaarden. De voor het contract-Thu- '>n noodige gelden werden op het bui- 'T*r bet Er.gelsch vu, Mrs. HUNGERFORB Vertaald door I P- WESSELINK VAN ROSSUM. 47) (Nadruk verboden.) -.0. ja. ja. het is overal elders beter dan hier", zuchtte Nadine zwak. Zij fireep Duran's hand en ging met hem de door. 'Bij eiken voetstap schrikte jj'J terug, en eenmaal, toen het geluid daarvan duidelijker dan anders tot haar doordrong, pakte zij zijn arm met haar lieve handen beet. ...Nu,ben je veilig", zei hij met een glimlach. Hij drukte haar zacht in een grooten leuningstoel en stookte het kwijnende vuur in den haard wat op. e nacht was kil. Toen zij de warmte voelde en het 'haar duidelijk werd, dat Graait haar hier niet zou zoeken, toen 2I.I het geliefde gezicht van Duran zich over zich heen zag buigen, doortrilde en gevoel van blijdschap en vertroos ting haar wezen en zij strekte haar ar men uit naar Duran, zooals een ver moeid en bedroefd kind dat zou doen, wanneer het zijn moeder ziet. Dadelijk daarop lag Zij aan zijn borst. hier te wezen", -riep zij zachtjes. nier te wezen in iou armen, veilig. Jij tengewone krediet vöor het 1ste half jaar 1918 toegestaan. In verband met bet reeds in 1919 aan de fabriek be taalde is voor 1920 nog noodig een be drag van 375.000. Genomen proeven bij de luchtvaart- atdeeling hebben de overtuiging ge schonken, dat de veiligheid van onze vliegeniers verhoogd kan worden 'door het medegeven van valschermen. Een bedrag van hoogstens 6000 is vol doende om in de voorloopige behoefte aan een 30-tal valschermen te voor zien. Voorts ontbreekt bij de luchtvaart- afdeeling nog steeds een onderzoek-in- stallatie voor lagen druk en lage tem peratuur. welke inrichting voor het on derzoek naar de geschiktheid van vlie geniers onmisbaar wordt geacht als onderdeel van de voor een behoorlijken medisehen keuringsdienst vereischte rusting. Nagegaan is op welke wijze de ,,Mo- torafdeeling" ware te reorganiseeren. Bij deze reorganisatie moest de eisch gehandhaafd worden, dat bij een nieu we mobilisatie de beschikking verze kerd is over het noodige materieel tot samenstelling van de alsdan op te rich ten autotreinen en ter voorziening in de verdere behoefte aan autotractie als mede over een behoorlijk militair ge vormd personeel van voldoende sterkte voor de bediening van een en ander, in 1914 toch, is te duidelijk gebleken, tot welke zeer schadelijke gevolgen het gemis van dergelijk personeel leidt. Bij mobilisatie zal liet aanwezige ma terieel (motorvoertuigen) in hoofdzaak moeten worden aangevuld door vorde ring. waartoe in vredestijd de gegevens verzameld en op de hoogte van den tijd dienen gehouden te worden. Voor deze werkzaamheden, alsmede voor het tref fen van alle verdere voorbereidingen tot het onverwijld op doeltreffende wijze doen functionneeeren van den geheéien motordienst bij mobilisatie, is" een af zonderlijk bureau onontbeerlijk. Het benoodigde personeel moet ver kregen worden a. uit de dienstplichtigen, die de bij zondere geschiktheid van militair chauf feur reeds verkregen gedurende den tijd, dat het leger gemobiliseerd was voor zoover krachtens wettelijke ver plichtingen op hun lijdige aanwezigheid gerekend zal kunnen worden b. uit een vrijwillig landstormkorps ...Motordienst", hetwelk inmiddels op gericht werd e. door aan. het chauffeursvak uit oefenende dienstplichtigen, die hun eer ste öefeningstijd reeds hebben vol bracht. tijdens hun herhalingsoefenin gen gelegenheid te geven van hun ge schiktheid voor den motordienst te doen blijkenden hen, voor zooveel noodig, een aanvullingsopleiding te geven d. door uit de jongste militielichting jaarlijks een gering aantal dienstplich tigen tot chauffeur en tot motorrijder op te leiden. Teneinde voor de gehuwde beroeps officieren en onderofficieren, dfe'door woningnood of detacheering geschei den leven van hun gezin, de daaraan verbonden bezwaren eenigermate te zult mij nooit laten gaan. is 'f wel je zult nooit toestaan, dat hij mij van .iou wegneemt „Nooit, zoolang ik leef I Maar, liefste, ik kan je niet zoo zenuwachtig zien. Kont. schep moed. Bedenk toch. dat in dezen prozaïscher tijd geen meisje uit haar huis ontvoerd kan worden zelfs wanneer je alleen was, zou je hent kun nen weerstaan, omdat je belofte aan hem thans ongedaan is gemaakt maar al was dit niet geschied, dan ben ik er nog." „O, wanneer hij maar weg was", zei zij. Haar antwoord, hoewel enkel het gevolg van de laatste resten eener ont zettende zenuwachtigheid, maakte Du ran boos. ..Ben ik je dan niet genoeg zei hij koel. terwijl hij haar losliet.' „ik was misschien ook maar half wijs, toen ik mij verbeeldde, dat ik je liefde 'zou kun nen winnen. Je bent eigenlijk nog een kind en ik zes-en-dertig.' Ik ben te oud voor je." Een uitdrukking van de hoogste ver bazing teekende zich op haar gelaat af. „Waarom spreek je zoo tot mij Wat heb ik gedaan, Maurice V Waarmee heb ik zulk een boos gezegde verdiend .Met een teedere smeekbede in haar oog legde zij haar handje in de zijne. Duran gaf zich gewonnen tegenover die vriendelijke vraag. „Toch is het waar. mijn liefste'-', zei -ik ben te oud voor ie," verminderen is bepaald.' dat, zoo de dienstbelangen zich daartegen niet ver zetten, deze militairen tot gezinsbezoek eenmaal per week voor rijksrekening naar de woonplaats van hun gezin kun nen worden «vervoerd. Voorts is de gelegenheid geopend om aan gehuwde beroepsmilitairen, die ten gevolge van woningnood gescheiden van hun gezin leven, in stede van ver- b'.ijfstoelagé, op rijkskosten een abon nement voor trein of tram naar de woonplaats van het gezin te verstrek ken. indien het dienstbelang zich in het algemeen niet tegen het heen en weer reizen verzet. Rijksbureau voor de scheepvaart. De Haagsche redacteur, van „de Maasbode" meldt, dat het in de bedoe ling van den minister van landbouw, nijverheid en handel ligt. om nog in den loop van dit jaar tot opheffing van het rijksbureau voor de scheepvaart over te gaan. Zooals men weet. heeft dit bu- reu voornamelijk tot taak den minister van voorlichting te'dienen bij het requi- reeren van schepen. Voor eenigen tijd zijn de vrije seheepvrachten aanmerke lijk gedaald de vrachten van kleine-en middelmatig groote schepen zijn zelfs lager dan de op de wet gebaseerde vrachten van gerequireerde schepen. Al leen de grootere schepen kunnen nog goedkooper gerequireerd worden. Dit .neemt echter niet weg. dat de laatste 2 maanden geen schepen meer door de regeering zijn opgevorderd. Het rijksbureau voor de scheepvaart waarvan' het personeel reeds aanmer kelijk is ingekrompen, houdt zich thans voornamelijk bezig met het contTolee- ren en registreeren van de tegenwoor dige vrachten, om op de' hoogte te blijven van den stand der vrachten- markt. Wanneer het rijksbureau wordt op geheven. zal tocR de Scbepenvórde- ringswet gehandhaafd blijven, zoodat de regeering de bevoegdheid behoudt om. wanneer hiertoe aanleiding bestaat, in te grijpen. Scheep vaarfbeweging. Gedurende de :afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 1 è8 schepen (45 Nederlandsche, 54 Engel- sche, 9 Amerikaansche. 6 Fransche. 17 Duitsche. 19 Noorsche, 2 Zweedsche, 4 Deensehe, 3 Spaansche, 2 Italiaansche, 1 Japansch, 3 Belgische en 3 Grieksche) waarvan 4 zeilschepen en 7 zeelichters. Hiervan waren voor Rotterdam be stemd 153. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 117 schepen, waarvan 2 zeelichtefs. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 106 schepen. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 3987 4.667,191 1919 3158 3.128,414 Rotterdam 1920 3512 4,245.882 1919 2763 3.078.616 Transito-vervoer over Nederlandsche havens. Ten einde aan den handel tegemoet te komen en om de Nederlandsche ha- „Wat heeft leeftijd hiermee te ma ken Ik heb je lief zooals je bent. Of ie negentien was of negentig, het kan mij niet schelen ik heb je lief." „Het is een verschrikkelijke gedach te", zei Duran, „en ik schaam er mij eerlijk voor, maar ik kan 't niet van mij afzetten, dat het gebeurde in dezen rampzaligen nacht onze redding is ge weest. Het is wreed je ie verheugen in het ongeluk van anderen. En toch „Arme Lady Valworth fluisterde Nadine, die de tranen in de oogen kwa men. En toen heel zacht „Ook arme Paul." „Die bestaat niet, vergeet, dat hij ooit heeft bestaan, zelfs in ie verbeel ding", zei Duran met gefronst voor hoofd. Hij zag haar ernstig en jaloersch aan. „Heb ie met hem nog eenig mede lijden vroeg bij gemelijk. „Dat heb ik werkelijk." „Je weet, waar medelijden aan ver want is ..Liefde heb ik nooit voor hem ge voeld", antwoordde zij eenvoudig. „Is het dan te verwachten, dat ik die nu zou voelen HOOFDSTUK XXVII. Daar geluk hier ellende Lady Valworth schoof de portière op zij en naderde met langzame, zware schreden de beweginglooze figuur, die, in een stoel gezeten, zijn hoofd verborg in zijn op de tafel uitgestrekte armen. „Oranitfluisterde zij sidderend. venstations in staat te stellen met de Duitsche te blijven concurreeren, zal dezer dagen bij de regeering ter goed keuring worden aangeboden een gere duceerd tarief ten behoeve van het transitovervoer van goederen van aller lei aard, bestemd voor of afkomstig van transporten over zee. Dit speciale gereduceerde tarief, ont worpen mede in verband met de op heffing van de rechtstreeksche Duitseh- Nederlandsche goederen-tarieven en de internationale locale goederen- en vee- tarieven van de Nederlandsche spoor wegen, zal 1 October worden inge voerd. Het tarief zal gelden van resp. naar de havenstations Amsterdam, Rotter dam. Hoek van Holland, Vlissingen, Middelburg en Dordrecht naar, resp. van de grenspunten Coevorden, Brook- heurne, Enschede, Nieuweschans, Gen nep. Groesbeek. Kerkrade, Rolduc, 01- denzaal, Simpelveld, Venlo, Viedoip, Winterswijk en Zevenaar. Het veer NumansdorpYVillemstad. Dit veer vormt de verbinding in den verkeersweg van Rotterdam over Wil lemstadBergen op Zoom naar Goes, .Middelburg en Vlissingen, welke ver keersweg revens de kortste is tussehen Zeeland en Zuid-Holland. Het is zoo wel voor het toerisme, als voor het handelsverkeer zeer wenschelijk, dat het genoemde veer in goeden staat is en geregeld' wordt bediend. Nu heeft de commissie voor dezen veerdienst een adres gericht aan den minister van waterstaat, waarin ver zocht wordt om tussehen Willemstad en Numansdorp een goeden veerdienst in te stellen, zoodat personen, goederen, voertuigen enz., vele keeren per dag in goede orde en tegen billijk tarief kun nen worden overgebracht. Het Dagelijkseh Bestuur van den A. N. W. B„ Toeristenbond voor Neder land. heeft bii den minister aangedron gen op inwilliging van dat verzoek. De meedeeling in ons vorig nummer, da de tocht (op het Eiland) toch had plaats gehad, verdient eenige aanvul ling. Oorspronkelijk zou de reveille, ge volgd door een ovatie aan den burge meester om 8 uur afgaan, maar door den regen werd deze vervangen om on geveer half 9. toen het een oogenblik niet regende, door een „vliegenden om gang" over het Eiland, die echter niet vlug genoeg was afgeloopen om' de xleine deelnemers en deelneemsters niet fruipend te laten terugkeeren op het punt van vertrek. Dat deze onvrijwillige afkoeling echter van niet hoemens- waarden invloed geweest is op de stem ming der feestvierenden, bleek ons. toen wij om ongeveer 10 uur die met oranje getooide kinderen op de voor plaats van school F hoorden, maar nog meer. toen zij den burgemeester in de gymnastiekzaal dier school omvingen met het Wien Neerlands Bloed. Nadat de stilte ongeveer weer hersteld was. nam de burgemeester hei woord en .Met een,vloek sprong hij op en keer de haar zijn woest gelaat toe. „Wat, kan ik zelfs nu niet met rust worden gelaten Wat doet u hier Is er dan nergens rust nergens vrede „ik ben het, mijn jongen je moe der.' Haar stem brak. „O. mijn kind mijn zoon mijn lieveling Het is je móeder lievelingje eigen moeder! Dacht je, dat iets mijn liefde zou kun nen veranderen De arme vrouw wierp zich naast hem op den grond en omstrengelde hem met haar armen, „ik wist. dat wij alleen zouden zijn", ver volgde zij haastig. „Ik zou reeds eer der zijn gekomen, maar ik ik was niet heet wei. Zoodra ik kon, ben ik naar je toegekomen. Ik kon de ge dachte niet verdragen, dat je hier zoudt zitten aan je zelf overgelaten mis schien in de meening, dat je arme moe der zich op een afstand hield." „Het was beter geweest, wanneer u dat gedaan had „O. Granit. spreek zoo niet tegen mij! Stoot mij niet van je Nog steeds lag zij naast hem neergeknield en trachtte hém er toe fe brengen haar aan te zien met dat donkere, weerbarstige gelaat en nu nam zij zijn hand. „Mijn lieveling, waarom stelde ie geen vertrouwen in mij zeide zij met zachte, pijnlijke fluisterstem. „Ik zou ze je geschonken hebben, aar had ik we! iets op gevon den. Ja ik zou ze je hebben gege ven hield een korte toespraak, waarin rij lier een voorrecht noemde de eerste feestelijke uiting in onze aloude Oran jestad te mogen begroeten na zoovele jaren van harden nood en waarin hij de oorzaken naging, die als vanzelf leiJ- oen tot hef verknocht zijn van Nede"- ianii aan het Oranjehuis, dat altqd in titelen van nood werd aangeroepen doe de Nederlanders. Maar voor Vlissingen in het bijzonder was er nog iets, nl. dat H. M. de Koningin héérlijke rechten had op Vlissingen. De burgemeester eindigde, na den wenscli uitgesproken te hebben, dat, al koesterde ons van daag geen Oranjezonnetje, Vlissingen opgewekt mocht feestvieren, met het verzoek een driewerf Hoera aan te hef fen voor H. M. de Koningin, aan welk verzoek spontaan voldaan werd. Na deze toespraak nam de voorzitter van liet Eiland-comité, de heer Vis, het woord, om den burgemeester te danken voor de welwillendheid om de kinderen te hebben willen toespreken, waarop weer een aardig liedje van de kinderen weerklonk. Térivijl de kinderen getracteerd werden, waarbij de burgemeester eenige oogenblikken vertoefde, werden door hem en eenige leden van het co mité een rondgang ondernomen over het Filand, waarbij hij zijn tevreden heid uitdrukte over de versieringen, waaraan alom de laatste hand werd gelegd. Het vertrek van de K lil. In dien tusschentijd werd de optocht van het Eiland samengesteld, bestaande uit een 70-tal zangeressen, in 't wit met oranje-sjerp en eenige honderden feestelijk-getooide kinderen, die, voor afgegaan door het muziekgezelschap „de Postfanfare", zich opmaakten om het historische mon^nt eenigen luister bii te zetten. Er was bepaald, dat op dezen dag de onderzee-boot K lil van hier uit haar reis zóu aanvaarden naar onze Indische gewesten. Wij hebben ons naar de ligplaats aan de kolenkade van de maatschappij „Zeeland" begaven, waar de voornoemde boot ten vertrek gereed lag. Nadat de heeren van Raalte en Smit aan boord afscheid hadden ge nomen van den commandant, kwam hij aan den wal om van den een en ander afscheid te nemen, waarvan wij gebruik hebben gemaakt om goede reis toe te wenschen namens de „Vlissingsche Courant" en haar lezerkring. Hierop noodigde de commandant ons uit om vóór het vertrek de boot nog even (e doorloopen en te bezichtigen. Kort na ons verlaten der boot kwa men de laatsten der bemanning, die uit 29 koppen bestaat, aan boord, de tou wen werden losgemaakt, de tros der sleepboot, die haar midden in de haven bracht, werd bevestigd en de K lil be gon haar langen tocht. Toen ze met electrische kracht zich voortbewoog, zette de Postfanfare het Wilhelmus in, dat meegezongen werd door de even eens op den uitersten steiger geplaatste zangeressen, welk lied heel aardig klonk over de watervlakte. Langzaam gleed de onderzeeboot langs den kleu- „Het was niet aan u om ze weg te schenken" die zinspeling op de ge stolen diamanten verbitterde hem op nieuw. hoewel niet tegen haar, „zij be hoorden aan Sir Thomas. Maar wat geeft het", viel hij zichzelf woest in de rede, terwijl hij zijn hand ruw uit de hare rukte, „het is te laat iets te be spreken wat gedaan en voorbij is. Wanneer u hier bent gekomen om over mijn misdaden te mopperen, waarschuw ik u. dat ik er niets van wil hooren." „Neen, neen, lieveling, ik zal er geen woord meer over spreken." Zij kwam dichter bij hent en dwong hem te gaan zitten. „Ga zitten en laten wij je plan nen eens bespreken", fluisterde zij vleiend. „Plannen Hij keek naar haar, zon der haar te zien, alsof hij haar nauwe lijks verstond trouwens, hij had ook niet naar haar geluisterd. Toen gloeide plotseling zijn gelaat en zwollen de aderen op zijn voorhoofd. „Waar is zij?" riep hij driftig uit. „Zij Miliicent „Bah Neen zij zij, die mij heeft verraden, die prachtige duivelin, Na dine „Zij was geheel overstuur", zei zijn moeder bevend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1