1000 150 100 25 VRIJDAG efln~£mqnfi gemeentebestuur feuilleton NO,208 ütgMFirma F. Vit) DE VELDE Ir., Xliins larkt 58, Vlissingen. Tileioon Intirc. ID VirsÉjn! dsgsiijks, tritoezondirii op Zondag in algainesn arkanda Christelijke leestdagan BINNENLAND De Diamanten van Lady Walworth. Stads= enProvincienieuws - VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlisiingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10! voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Da aöonné's, in 't bezit eener ,,ol!s, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken fJUU een ongeluk UUt' gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger DRANKWET. Bult- Weth. van Vlissingen, gelet op ii-t 17 der Drankwet, doen te weten, dat hu hen is ingekomen een verzoek van Lt\- dovieus Uts, om verlof tot verkoop van al- coliollioudendeii drank anderen dan ster ken drank in de beneden localiteit van per ceel Boulevard Bankert No. 90 dat vanaf lieden gedurende veertien da- ren tegen het verkenen van het gevraagd verlof bezwaren kunnen worden inge bracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 3 September 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en Vlaanderen. In de „Nieuwe Arnhemsche Courant" en liet „Utrechtseh Dagblad" komt een persgesprek voor met den heer Maes, den bekenden afgevaardigde der Vlaamsche Frontpaftij in de Belgische Kamer. Wij vroegen hoe de stemming in Vlaanderen was ten opzichte van Hol land en ten opzichte van de Vlaamsche zaak. Waarop de heer Maes toegaf „het is kaaskoppen hier en kaaskoppen daar en bij een belangrijk deel. der Vlamin gen is de toeleg der Belgische regeering dan ook, we! gelukt". Wat ons betreft, aldus de heer Maes, het deel van het Vlaamsche volk, dat zich zijn Vlaamsch-zijn bewust is, ziet de Wielingen-zaak natuurlijk in het ware licht. Wij zien in, dat het weige ren van arbitrage het beste bewijs van een zekefe kwaadwilligheid der regee ring is, waar wéér achter zit. Het-aan- bod tot arbitrage bewijst, dat de Hol- landsche regWving, zeker van haar zaak, bereid is.alle redelijke onderhan delingen te voeren. Het weigeren van Belgische zijde van arbitrage moet im mers moedwil zijn Er zijn echter Vlamingen en hun aantal is niet zoo gering die de zaak niet aldus zien. Het zijn dezelfde yiamingen, die zelfs tégenover eigen zaak nog onwetend en afkeerig staan. Een deel van het Vlaamsche volk is zichzelf nog niet bewust. Wanneer wij dit zien, aldus de lieer Maes, en er da gelijks mee strijden, en wij zien dan naar Holland, dan benijden wij u. Juist dit mag als- bewijs gelden, hoe Vlaanderen en Holland bijeen behoo- ren. En niet alleen in staatkundigen zirr, doch ook in dezen cultureelen zin vul len zij eikander aan om te za'men die Groot-Nederlandsehe cultuur te vor men, die voor de wereld groote dingen bergt. Wij vroegen of het bewust-worden dre Vlamingen niet door listige gedeel telijke toezeggingen werd in gevaar ge bracht. De heer Maes bevestigde dit. Deze toezeggingen geven inderdaad het gevaar van insUiimeringen, doch aan de Si«r ket Er.gelsch van Mrs. HUNGERFORS Vertaald door I. P. WESSEL1NK VAN ROSSUM. 45) (Nadruk verboden.) «Hij had ook zijn goede zijde. Je bent nu vrij - ..Vrij - •Om mij je te laten liefhebben." ..Ik heb nog geen tijd gehad om daaraan te denken." Zij zag hem voor een oogenblik ernstig aan.',,Je zult er mij toebrengen, je voor zelfzuchtig aan 'e zien", zeide zij langzaam. ..Is het zelfzuchtig, om boven alles het welzijn in het oog te houden van naar, die men het meest lief heeft Zoo Ja, dan beken ik schuld. Ik erken, dat J, sedert Boyle's exposé aan niets an il Ls gedacht dan aan het feit, dat e bevrijd bent geworden uit de handen tan zulk een man -" -Je moet ook eens aan Nadine den ken Hoe gaat het nu met haar „Goed, maar nog niet van den schok wenTï' 'i kreeg d00r ziin ruwheid lanLlctl,amel|jk letsel, maar is nog be en S" or een zenuwachtigen angst n Wil geen oogenblik alleen blijven. Nu etl tantetjeb'i'<amer met Duran andere zijde zullen zij op de Walen een tegenovergestelde uitwerking hebben. En de Vlamingen, die in steeds grooter getale zich achter de Frontmannen scharen, zullen het gevaar blijven zien. In Holland, aldus de heer Maes, ziet men dit gevaar veel minder. Doch de waarheid is, dat wij de golfbrekers zijn, die den vloed opvangen. En mochten wij vergaan, zoo zult ook gij vergaan. Indien gij dit uw landgenooten toch eens kondet doen weten Wij vangen den stoot op, en daardoor leeft gij thans rnstig. Doch zoo wij den strijd niet langer strijden kocden. zoudt gij het gevaar vlak aan uw grenzen zien Dan ware lvet wellicht te laat. Het wordt thans tijd, dat Holland in wijder kring be- g.rijpe, wie de vrienden zijn van Hol land. Dat men de noodzakelijkheid van steun begrijpe en inzie, dat behalve de zeer noodzakelijke moreele steun het eenheidsbesef evenzeer de ev.en on ontbeerlijke financieele steun verleend worde. Óok hier is „l'argent ie nerf de ia guerre." Geld, aldus besteed, is aangewend ter verdediging van nationale en van Groot Nederlandsche belangen tevens. Met hoe een geweldige macht de Bel gische regeering haar aanvallen voert, aldus de heer Maes, weet ge in Holland niet. Doch wij Vlamingen weten het en gevoelen 't aan den lijve. Slechts door één te zijn, zal men ze kunnen weer staan. Het ontwerp weeldebelasting. In enkele bladen is ten onrechte be weerd, aldus meldt men van deskun dige zijde aan het „Hbld.", dat het thans aan verschillende openbare lichamen ter beoordeeling toegezonden ontwerp van een weeldebelasting, zou zijn samenge steld door mr. J. F. Dijkstra. Dit ont werp is echter niet van laatstgenoem de, de. minister heeft het ontwerp- Dijkst'ra ter zijde gelegd. Het thans in circulatie zijnde concept is het derde ontwerp. Het eerste was een copie van de Fransche oorlogsheffing op weelde artikelen en waarbij, ter vereenvoudi ging der belastingadministratie, de hef fing geschiedde per zegel. Dit ontwerp werd terug genomen. Het tweede concept is dat. tot stand- gekomen door de beraadslagingen van een daartoe benoemde commissie van deskundigen, waarvan mr. J. F. Dijkstra de leiding had. Dit ontwerp is geba seerd op een heffing over den omzet, met belangrijke reductie voor „nuttig heidsartikelen." Het stelde zeer hooge eischen aan de ambtelijke controle naar verluidt, zou het om die reden door minister De Vries niet zijn aan-, vaard. In December 1919 kwam een Duit- sche weeldebelasting tot stand, deze heft de belasting bij den oorsprong, is een type productiebelasting. Deze be lasting is in het derde, thans rondge zonden concept, tot voorbeeld geno men het heeft daardoor het karakter van een industrie- en grensbelasting verkregen. „Heeft dat met Duran ie verrast?" „Jou dan niet? Toen zij plotseling om hem riep, en hij haar in zijn armen nam, kon ik nauwelijks mijn oogen ge- looven. Wel is het een goede ruil voor haar. Maurice Duran is knap en rijk en de keuze van haar hart. Zij is een gelukkig schepseltje." „Ben jij ongelukkig Hij deed die vraag ernstig, en zag haar met zijn open vriendelijk gezicht bijna bedroefd aan. „ik ben leelijk en arm en niet ge heel zeker, dat ik de uitverkorene ben van haar, die voor mij de geheele we reld beduidt." „O, jij bent jij", antwoordde zij bon dig. „Én wat Maurice Duran aan-' gaat, ik zou hem niet willen trouwen ook al deed hij mij de eer aan mij te vragen." „En je wilt mij trouwen vroeg hij dringend. „Dat zal de tijd Ieeren." Zij lachte hem van onder haar lange wimpers een beetje ondeugend toe en strekte haar hand naar hem uit, zoo gracieus en zoo lief, dat hij plotseling voor haar neerknielde. „Mijn lieveling." „Ongetwijfeld een lieveling maai de jouwe nog niet „Waarom niet, nu je vrij bent." „Het schijnt, dat ik allang geheel vrij was riep zij uit, met een opflikkering van gewonde ijdelheid, die het bloed haar naar de wangen joeg. Zij sprong op van haar stoel en liep haastig heen De ex-keizer. De Parijsche 'correspondent van de „N. R. Ct." seint .aan zijn blad De „Radical" komt nog eens op de keizerkwestie terug. Het blad is boos, dat Wilhelm „eenige" kilometers van de Duitsche grens het leven van een landedelman leidE Zijn straffeloosheid is, zoo schrijft héi blad, een uitdaging voor het menschelijk geweten, en de oorzaak van alle moeilijkheden, die bij de toepassing van.het verdrag van Ver sailles ondervonden zijn. Een geschenk van den ex-keizer. Door den ex4keizer is aan de ge meente Amerongen, waar hij anderhalf jaar vertoefde, eert ziekenhuis geschon ken. Het gebouw nadert snel zijn vol tooiing en men hoopt het binnen enkele weken te kunnen openen. Het gebouw is in hout uitgevoerd door de fabriek van Christoph und Un- mack te Niesky in Silezië. Het krijgt 3 kamers met 3, 3 kamers met 2 en 2 ka mers met 1 bed, benevens zusterwo- ning, operatiezaal, kliniekkamer, bad kamer, enz. Antwerpen en Rotterdam. Gedurende de maand Augustus werd de haven te Antwerpen bezocht door 648 schepen, metende te samen 933,220 ton. Daaronder zijn begrepen 36 zeil schepen, metende 14,879 ton. en 612 stoombooten, metencje 918,350 ton. In dezelfde maand 1919 waren aan gekomen 548 schepen, nvtende 438,142 ton. In de eerste acht maanden zijn de haven van Antwerpen binnengekomen 5241 schepen, nietende 7,061.709 ton. Ziehier de vergelijkende tabel dei- vorige jaren voor de eerste acht maan den 1913 4681 schepen, 9,392,771 ton 1919 2952 2 985.394 1920 5241 7,061,709' In vergelijking met 1913 is er voor de eerste acht maanden een vermeerde ring van 560 schepen en een verminde ring van 2,331,062 ton. In de maand Augustus zijn in de ha ven van Rotterdam 660 schepen aan gekomen, metende 794,461 ton, terwijl in 1919 er 385 schepen zijn aangeko men, metende 442,341 ton. De vergelijkende tabel der havens van Antwerpen en Rotterdam voor de eerste acht maanden is als volgt Antwerpen 5241 schepen 7,061.709 ton Rotterdam 3429 schepen, 4,156,437 ton Klachten omtrent den postdienst. Het dagelijksch bestuur van het ver bond van Nederlandsche fabrikanten- vereenigingen heeft zich andermaal tot den minister van waterstaat gewend met eenige opmerkingen betreffende den postdienst, inzonderheid wat be treft de mededeeling, dat indien men correspondentie, bestemd voor plaat sen, gelegen op grooten afstand van de plaats van afzending, of bestemd voor het platteland, in de eerste bestelling op Maandag bij de geadresseerden be zorgd wil zien, het gewenscht is, der en weer door de kamer. Eensklaps bleef zij voor hem staan en hief haar donkere booze oogen tot hem op. „Ik verbaas er mij over, dat je niet te veel eergevoel hebt om om een vrouw te geven, die door dien, dief werd versmaad riep zij met toornige opwinding. „Ik geef om Aliilicent Grey. Het is een dwaasheid om langer bij zoo iets stil te staan", antwoordde hij rustig. „Het zal mij benieuwen of ik het ooit zal kunnen vergeten door iemand zooals hij verworpen te zijn. Van zijn eigen lippen te moeten hooren, dat ik enkel als stroopop werd gebruikt, en dat, terwijl hij mij het hof maakte, zijn hart en ziel aan een ander waren ge wijd." „Maar welk een ziel, welk een hart, dat moet je niet vergeten." „Hoe slechter die zijn, des te meer voel ik zijn gedrag. En dat te zeggen waar allen bij waren mijn tante, Lady Valworth, Sir Thomas en j ij. Toen hij mij zoo openlijk versmaadde met dien duivelschen glimlach om zijn mond, had ik maar één wensch „En die was „Dat ik een man geweest ware om hem voor die woorden te doen boeten en hem te dooden." „En toch belette je mij op dat oogen blik mij op hem te werpen. Maar hij is nog hier in huis. Ik zal hem dwingen om zijn excuses te makenom begon de heetgebakerde Ier, naar de deur gaande. gelijke correspondentie vóór 12 uur 's middags op den voorafgaanden Za terdag ter post te bezorgen. In verband met het sluitingsuur der kantoren op Zaterdag acht het verbond liet niet wel mogelijk, de corresponden tie vóór 2 uur 's middags ter post te bezorgen. Het bestuur meent dan ook, dat de administratie der posterijen hiermede rekening moet houden en dat geëischt mag worden, dat alle corres pondentie, die des Zaterdags tot 2 uur gepost wordt, den daarop volgenden Maandag in geheei Nederland met de eerste bestemming wordt gedistri bueerd. Verkorting van den arbeidsduur en het drankmisbruik. In de te Utrecht gehouden, doch niet voor de pers toegankelijke vergadering van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme (N. A. C.) met de besturen der vijf Vakcentrales, is behandeld het verzoek van minister Aalberse, tot die organisaties gericht, om te onderzoeken en den minister in te lichten in hoever re waarde is te hechten aan de meening dat verkorting van den arbeidsduur één der ooi zaken is van het toenemend drankgebruik. Namens alle vijf ter vergadering ver tegenwoordigde Vakcentrales werd me dewerking toegezegd. Besloten werd een vragenlijst aan de verschillende vakbonden en hun afdee- lingen te zenden. Een „natte" kermis zonder dronkenschap. De drankbestrijders te Alkmaar had den het voorstel gedaan om dit jaar ook te Alkmaar de kermis „droog te leggen". De raad is daartoe echtér niet overgegaan en heeft zich destijds ver- eenigd mét het prae-advies van Burg. .en ,W,eth. om zich te bepalen tot .het tegengaan van drankmisbruik met be hulp van de vergunning- en verlof- houders. Thans, nu de kermis is afgeloopen, kan geconstateerd worden, dat deze proef uitstekend is gelukt. Ergerlijke tooneelen hebben nergens plaats ge vonden bijzonder krachtig is de politie niet opgetreden, maar dat behoefde ook niet. Wei was het de bevolking bekend, dat de politie zeer strenge instructies had om op den eersten oproep der drankbestrijders terstond de noodige maatregelen te nemen. Het resultaat is geweest, dat op de kermis nagenoeg geen dronken lieden werden aangetrof fen. schillende malen op den eersten grond ter vernietiging voorgedragen, doch de regeering heeft dat telkens afgewezen en beslist dat de raad eener gemeente tot het uitvaardigen van dergelijke be palingen wel bevoegd is, dat er geen strijd bestaat met de wet. in het huidige geval heeft liet college van Ged. Staten vernietiging gevraagd van het tapverbod, niet op den eersten grond, maar op den tweeden, dus als zijnde in strijd met het algemeen be lang. Daar op dezen grond nog geen enkele beslissing is gevraagd en ge nomen, zal de zaak thans dus princi pieel worden behandeld en moet de re geering zich nu ook hierover uitspre ken. VLISSINGEN, 3 SEPTEMBER. Het tapverbod. Het door den gemeenteraad te Amesfoort aangenomen tapverbod is door Ged. Staten van Utrecht bij de Kroon ter vernietiging- voorgedragen. Ged. Staten kunnen, naar men weet, een verordening op twee gronden ter vernietiging voordragen, ten eerste op grond van in strijd te zijn met de wet, ten tweede op grond van in strijd tc zijn met het algemeen belang. Nu zijn tapverbodbepalingen al ver- „Neen, het zou niets géven", kwam zij snel tusschenbeide. „Het is 'gedaan en kan niet meer ongedaan gemaakt worden en zijn moeder heeft genoeg geleden. Er moet geen verdere stoornis veroorzaakt worden." „Maar ik kan hem achtervolgen." „Ik zeg je, je kunt nooit meer onge daan maken wat geschied is. Laat hem gaan, hij is niet waard, dat iemand zich om hem bekommert. Ik zou mij scha men te bekennen, dat zijn zweepslag mij pijn heeft gedaan. En wij zijn ver plicht om zijn moeder te denken. Die arme Lady Valworth. die is inderdaad diep te beklagen." „Dat zou je zeker zeggen, wanneer je haar nu kon zien", zeide Massareene. „Waar is zij vroeg Millieent. „Op haar eigen kamer, Sir Thomas was bij haar. Zijn medelijden met haar was zeer treffend, maar het kwam mij voor, dat zij er ongeduldig onder werd. Zij zag er oud. gebroken en afgedaan uit." Millieent draaide haar hoofd om. maar niet voordat hij gezien had, dat heete tranen langs haar wangen stroomden. „Arme vrouw", zei hij zacht. En toen „Mijn lieveling, je bent doodmoe. Jij hebt voor iedereen gedacht. Laat mij nil eens voor jou denken. Je hebt rust noodig. Laat je nu door mij overhalen om een poosje te gaan rusten." „Het zou niets geven. Ik zou niet kunnen slapen. De lucht is vol onheil. Koninginnedag. Alle buurtcommissies welke zich wil len aansluiten bij de buurtcommissie van de Noordstraat om morgenavond een optocht met muziek en verlichte wagens of groepen te houden, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk bij den voorzitter dier commissie, den heer H. Wegeling, Noordstraat, aan te mel den. De samenstelling van dezen optocht zal plaats hebben des avonds acht uur, op de Groote Markt. Vertrek precies 8.30 uur. De optocht zal de volgende route vol gen Groote Markt, Slijkstraat, Paar denmarkt, Dam, Noordstraat, Coosje Buskenstraat, Badhuisstraat, Paul Kru- gerstraat, Hobeinstraat, Kasteelstraat, Aagje Dekenstraat, Lampsensstraat, Schipbrug, Houtkade, Dokkade, Hen drikstraat, Emmastraat, Zeilmarkf. Aan de winkeliers wordt verzocht des avonds hun etalages te verlichten, en aan de andere bewoners der straten, waar deze optocht doorgaat, hun lam pen aan den straatkant op te steken en de gordijnen op te trekken. Ook wordt vriendelijk verzocht niet met den optocht mee te loopen of te dringen. Het programma voor de feestelijkhe den op het Eiland is als volgt samen gesteld Des morgens ten 8 ure reveille, door alle straten van het Eiland om onge veer 9.15 een ovatie aan den burge meester 10 uur tractatie voor de kin deren in. school F. 11.45 verzamelen van de klakkèrclub en de dames-zangvereenigirrg arm: school F afmarcheeren 12 uur van school F naar steiger, onder de opgewekte tonen der muziek van de Vliss. Postt'anfare. 12.30. Ovatie aan de naar Neder- landsch-indië vertrekkende onderzee boot K 111, teneinde de equipage een vaarwel en een behouden aankomst in Indië toe te roepen. Daarna terugtocht .-naar school F, waar enkele nummers van de dames- Ik kan mij niet begrijpen, dat iemand nog rustig kan ademhalen, zoolang die man nog in huis is." „Die moeilijkheid za! binnen een paar uur worden opgelost. Hij zal na- tuurlijTc met een vroegen trein vertrek ken." „Dat denk ik ook. Zijn arme moe der „Millieent, tracht dit alles voor een oogenblik van je te zetten. Denk aan iets anders hij zweeg en zag haar smeekend aan. „Zou je niet aan mij kunnen denken „Wanneer ik jou niet had om aan te denken, zou ik gek worden", antwoord de zij plotseling met zachte overgave. Zij strekte de handen naar hem uit. „Jij bént mijn troost", fluisterde zij. Zij hoordé niet, dat de deur geopend werd en zij rustte nog in zijn armen, toen de stem van mrs. Brand hun ooren trof. „Is dit wat .ie noemt een beetje rust nemen vroeg zij verwijtend. Maar er was geen toorn in haar stem. Zij zag er te bedroefd, terneergeslagen uit om eenig blijk van ergernis te geven. „Mrs. Brand", zeide Massareene, snel op haar toekomend, „u weet hoe het staat tusschen mij en Millieent. U moet het al sinds lang hebben geweten. Nu die ongelukkige geschiedenis haar weer heeft vrijgemaakt, zult u ntij toch niet weigeren, mijn eigen zaak te bepleiten." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1