1000 100 ma o NO.207 mg Serting eijnse L tainvrsgsss, rsknechl 'sjongen stbode stbode en stbode. ENSTBÖDË >mtisje srs&SS j p-ocerefe' KONDERDAG iiJiiTT Fitms f. UB HE Mi If Kbim Markt 58, Viissiop. Tiliim Intin. 13 Ytfschijiit dagalijks, giigizoniiffd op Zondag an sigomeon ogende Christelijke laestdagen 500 150 25 gemeentebestuur BINNENLAND FEUILLETON De Diamanten van Lady Valworth. aagdheid, slape- «orden spoedig door 't gebruik hardt's tabletten, zenuwachtigheid openbaar optre- chtigebesprekin- n U van zenuw- 75 ct3 kokers 2.15. en Drogisten. KWALITEIT anaf Donderdag, r bij LTERSTRAAT - 16 en VESTRAAT. loren SCHAKEL-ARM- n goede belooni/ig rgen3oulevai& lence NOEN gevraagd. PAUL, St. Jacob- d kunnendefietsen. I .dresKOPMELS, Z s h aan -een )UD5TEI? getuigen voorzien, :elijk gezin Brieven ureau „Vliss. Crt." richten onder lett. Bur. „Vliss. Crt.' nu of later. Adres 17 Zich aan te nds tusschen 7 en gen 1 October een WOLF, St. Jacob- 1EMAND voor de een geheelen dag. eau „Vliss. Cour.' ;h aan te melden: AAT 31. :n net :s:ScheldestraatN. i Maatschappij i« jomvaart ddelburg-Rottardam gelegen plaatsen- PASSAGIERS, EN VEE. AN ?EN lember 2 3 6 7 ïgen T. HU. r.s. Ill 8 8 r. JHt. ra. Hl ■gen wordt Woens- erdag t2 uur v.ffli r Middelburg ekomen "l.V. Transp. "1 Dordrecht GebiS' Tel. 101. m N v.h. J8; RN, VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor VliMingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent ne abonné's, in 't bezit eener poli», ORATIS verze- ADVERTENT1EPR.IJSVan 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel fard tegen ongelukken voor: gulden bfl levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bi] dood door een ongeluk I gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ONTHEFFING WINKELSLUITING. Bi,r« en "We'fh. vail Vljssingen brengen •ter openbare kennis, dat zij, in verband met de viering van het Oranjefeest op Zaterdag j September a s., ontheffing verleeiien van de' i erhodsbepalingen der verdrdening op de winkelsluiting voor Vrijdag it Septem ber as. tot des avonds iO uur voor alle winkels in deze gemeente. Y'issingen, 2 September 1920. Burg en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. Het bezoek van het Amerikaansche oorlogsschip „Fredericq". Bij afwezigheid van den minister van marine ad interim, die nog niet van ver lof is teruggekeerd, bood gisteravond de e'hef van den marinnestaf, kapitein ter zee, aan het Lange Voorhout te 's- Gravenhage een gastmaal aan aan den commandant van den Amerikaanschen oorlogsbodem ..Fredericq", kapitein ter gee Pitt Scott, welk oorlogsvaartuig een officieel bezoek aan ons land brengt in verband met de Pilgrim Father's- viering. Met den commandant zaten mede aan de Amerikaansche marine-attaché te 's- Gravenhage, consul du Bagléy en vier officieren van liet vreemde oorlogs schip. Met den. gastheer namen van de Ne- derlandsche marine aan het diner deel de chef van het bureau marinestaf, ka pitein-luitenant ter zee Quant en vier subalterne officieren van het departe ment van marine. De commandant van de ..Fredericq" maakte gisteren met een zijner officie ren zijn opwachting bij den minister -ran- bimeniarrdsche zaken, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, aan wien ze werden voorgesteld door den Amerikaanschen gezant bij Hr. Ms. Hof, den heer W. Philips. Anti-annexatie-betooging. Te Maastricht worden op 12, 13 en 14 September door de Vereeniging tot Veredeling van liet Volksvermaak'ver schillende sport- en andere feesten ge houden, die het karakto- zullen dragen van een anti-anr.ex.tfie-betooging. Op Maandag !3 oezer worden o .ei- wedstrijden gehouden met goedkeuring en onder medewerking van den Nederi. Roeibond. Voorts staan op het programma Limburgsclie schuttersfeesten; gvmnas- tickfeesten ruiterfeest volks- en kin derfeesten vuurwerk (op den dag der roeiwedstrijden), en zangersfeest der Maastreechfer Staar (des avonds vóór de roeiwedstrijden). De fusie der vrijzinnige partijen. Het bestuur van den Economischen Star het Engelsch van Mrs. HUNGERFORB Vertaald door I. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 4£) (Nadruk verboden.) „Bedenk toch Zou je mij willen wegzenden in de koude, de duisternis, de eenzaamheid, zonder dat eenig lieflijk wezen, waarnaar ik hunker, wier tegenwoordigheid mij alles za! weer geven licht en hoop en vreugde O, heb medelijden, liefste. En denk er ook aan, dat je van mij bent. Alleen van mij. Wanneer ik heb gezondigd, dan was het om de middelen machfig te worden, die mij in staat zonden stelten JOU, waar dan ook, een tehuis aan te bieden. Voor jou heb ik fortuin, mijn tehuis en mijn vaderland, eer alles opgegeven. Nu ieder de hand tegen mij opheft, zal jij mij ten minste niet verstootcn Een siddering doortrilde Nadine deze leugenachtige taal, valsch in elk opzicht, behalve wat betrof de woeste het.de, die er uit sprak, bracht haar aan het wankelen en betooverde haar tegen haar wil. Al haar wilskracht scheen verviogen. Zij liet toe, dat haar nana lijdelijk in de zijne rustte haar ontsnapte als in snikken haar i„ d"or een hoogere macht ge- fte a het zictl langzaam naar -eur voeren, waarachter gevange- Bond deelt mede dat liet een tweetal zittingen heeft .gewijd aan de op de jongste aigemeene vergadering ter sprake gebrachte fusie van de vrijzin nige partijen tot één blok. In een cor respondentie aan de leden zet het be stuur zijn oordeel over-deze kwestie uiteen Het hoofdbestuur is liet eens met de opvatting van den voorzitter, uitgespro ken in zijne rede op de jongste aige meene vergadering, dat de bestaande splitsing der voorstanders van het groote vrijheidsbeginsel in verschillen de kleine partijen en groepen belemme rend is voor eene gezonde staatkundige ontwikkeling van Nederland. indien de belijders van dit beginsel in kleine op elkander vaak naijverige groepjes verdeeld blijven, zullen zij hun invloed allengs meer zien afnemen en loopt het land gevaar, dat liet een tijd perk zai moeten doormaken, waarin de geestelijke vrijheid ernstig zal worden beperkt, het vrije bedrijf binnen de engst mogelijke grenzen zal worden teruggedrongen. Op dien grond is liet hoofdbestuur van oordeel, dat ter verdediging van liet vrijheidsbeginsel tegen de aanvallen, waarvan liet van de zijde van dogmatici zoowel van rechts als van links, bloot staat, een ernstige poging moet worden gedaan 0111 tot de vorming van een staatkundig blok te komen, dat de vaan der vrije ontwikkeling hoog houdt. Samenwerking, die na een verkiezing weer plaats maakt voor krakeel over punten, die onder de bestaande omstan digheden van ondergeschikt belang zijn. kan hier niet baten. Aangestuurd moet worden op samensmelting tot ééne groote partij, welke op den grond slag van de vrije ontwikkeling der per soonlijkheid en van het bedrijf, eener- zijds uiting geeft aan het besef van de iiooge waarde van het geestelijk leven, doch anderzijds liet overwicht erkent, dat de sociaal-econorniscli'e 'vraagstuk ken als gevolg van den oorlog voor het komende tijdperk der staatkundige ont wikkeling in alle landen v5n Europa hebben verkregen. T uberculose-bestrijding. De vereeniging van Nederlandsche tuberculose-artsen heett een adres ge richt aan den minister van arbeid en daarin dringend verzocht, zulks met liet groote plaatsgebrek in de sanatoria voor longlijders, nog uitgebreider maatregelen te nemen, teneinde hierin te voorzien. Waardeerend hetgeen reeds is tot stand gebracht, maar een veel grootere uitbreiding der beschik bare ruimte hoog noodig achtend, ver zoeken zij daarom, nog een ruim be drag beschikbaar te stellen voor ver- eenigingen welke plannen beramen om aan dit plaatsgebrek tegemoet te ko men, doch cloor financieele moeilijkhe den in de uitvoering dezer plannen worden belemmerd. Volgens eensluidende meeniiig van nisstraf haar wachtte. Zij had het luid kunnen uitschreeuwen, maar een vreemde, inwendige kracht sloeg haar met stomheid. Reeds stond zij op den drempel. Werktuigelijk stond zij stil. De angst in haar nog steeds onbe weeglijk op Boyle gevestigde oogen waarschuwde dezen, dat het beter was een oogenblik geduld met haar te hebben. Het was hem duidelijk, dht zij op het punt stond in zwijm te val len. „Ik zal je, wat je nu voor mij doet, met geheel mijn leven vergoeden", fluisterde hij inig. „Wees sterk liefste, vertrouw mij geheel. En dénk denk aan de gezegende tijden, die komen Om jouwentwil zal ik berouw hebben. Om jouwentwil zal ik voortaan een vroom leven leiden. O. Nadine Jij be zit mijn geheele ziel om die op te hef fen of fe verderven En de belofte die jij mij deed. Denk daaraan ook. Daar mee schonk je je aan mij, maakte je jezelf tot de mijne. De mijne vqor aile .eeuwigheid Kom meê Wij moéfen samengaan voor altijd Opnieuw trachtte hij haar over den drempel te trekken. „Nooit Dat woord klonk luid, helder en wanhopig. En toen nog duidelijker en vervuld van een hartstochtelijke bede riep zij „Maurice" op een toon, die de har ten deed trillen van allen, die tegen woordig waren, directeuren der groote Nedèrlandsche sanatoria zou, teneinde, in de meest dringende behoefte van het oogenblik te voorzien, aan de reeds bestaande plaatsen nog minstens een duizendtal (boeten worden toegevoegd. Hierbij is "nog geen rekening gehouden met cle vermoedelijke toeneming der aanvragen voor sanatoriumverpleging in verband met de invoering der Invaliditeitswet. Hoewei bekend met de basis, waarop thans reeds sanatc-riumverpleging met steun van Rijkswege mogelijk is ge maakt, geeft de Vereeniging den minis ter in overweging, rde gelegenheid hier voor, door het beschikbaar stellen van nog grooter bedragen dan thans ge schiedt, te verruimen. In de laatste vergadering van ge noemde Vereeniging, gehouden te Har derwijk in liet sanatorium Sonnevanck, twerd besloten, dit adres door een per soonlijk bezoek aan den minister nader toe te lichten. Dit onderhoud heeft in- tusschen plaats gehad, waarin nog eens met nadruk werd gewezen op liet enorme tekort aan plaatsen in de sa natoria voor tuberculoselijders. De minister, blijkbaar zelf ook ten zeerste overtuigd van dezen noodtoe stand, getuigde van zijn-belangstelling in deze zaak, maar kon, gebonden aan zijn begrooting, onmogelijk meer gel den voor dit doel beschikbaar stellen. Hij wees echter een weg, waarlangs de zoo hoog noodige hulp eerlang wel te verkrijgen zou zijn het bestuur van de Rijksverzekeringsbank krijgt nl. de be schikking over de helft der inkomende gelden van het Invaliditeitsfonds ten behoeve van 'instellingen, welke de volksgezondheid helpen bevorderen. Hieronder valt zeker te rekenen het op richten van nieuwe en het uitbreiden van bestaande sanatoria voor longlij ders. Volksontwikkeling. Flet hoöfdbestuur'der MaatschappijT.tffiwYakarbeifrers aangesloten- leden tot Nut van 't Algemeen en het Nuts- instituut voor Volksontwikkeling beslo ten voor de navolgende doeleinden gel den beschikbaar te stellen. 1. Tien beurzen, elk van 100 worden beschikbaar gesteld voor die departe menten, welke een Lid afvaardigen om gedurende 14 dagen te Amsterdam een cursus in Ojishtiiswerk te volgen. Een elfde beurs van 100 wordt be schikbaar gesteld voor de(n) cursist, die het beste referaat indient over den cursus. 2. Ten behoeve van de bestrijding van de onkosten van het plaatselijk in verband met dezen cursus te verrichten werk, kan uit de aigemeene kas een te gemoetkoming verstrekt worden, ge lijk aan 50 pet, van hetgeen hiervoor plaatselijk wordt bijeengebracht, tot een maximum van 100. 3. Ten behoeve van leesgezelschap pen met liet doel geregelde 'maandelijk- sclte samenkomsten te houden ter be spreking van de gelezen tijdschriften of HOOFDSTUK XXV. In een oogwenk was Duran naast haar én nam haar in zijn armen. Haar hoofd v as op zijn borst gevallen. Hij keek Boyle aan. alsof hij vast besloten was haar tot het uiterste tegen hem te verdedigen maar er werd hem geen gelegenheid 'gegeven. Toen zij dien kreet, dat enkele woord „Maurice", had geslaakt, had Oranit haar. als ware hij doodelijk getroffen, losgela ten hit stond nu alleen, wezenloos starende naar het half bewustelooze meisje. Dat had hij nooit verwacht Wel wist hij, dat haar hart hem niet toebehoorde, maar dat het iemand an ders was geschonken, daarvan werd hij zich eerst nu, zonder eenige voorberei ding bewust, en dat benam hem zijn laatste hoop. Er lag iets verschrikkelijks in den blik, waarmee hij haar aanzag. Hoewei hij in hem zijn medeminnaar ontdekte, bestond Duran oogenschijnlijk niet voor hem, al zijn gedachten waren op Nadine geconcentreerd. En alsof zij dat voelde, sidderde zij in de armen van Duran zij hief haar hoofd langzaam op, waardoor haar oogen die van Boyle ontmoetten. „Zoo zei hij, meer nief. Er lag zulk een wreede uitdrukking in dat enkele woord, door hem geuit, dat Nadine zich uit Duran's omarming losmaakte en naar hem toekwam, als om in persoon alles te weerleggen, wat hij zou durven beweren maar, door de hevige smart in zijn blik getroffen; was zij niet in staat iets te zeggen, wat zou kunnen pijn doen of wonden. boeken, stelt het hoofdbestuur een sub sidie beschikbaar, gelijk aan het bedrag van de aan te schaffen lectuur, tot een maximum van f 50. De gebruikte boe ken en tijdschriften blijven het eigen dom van de Maatschappij en worden na gebruik aan het hoofdbestuur toegezon den. 4. Ten behoeve van studieclubs, wel ke op den grondslag van zelfwerk zaamheid onder eigen gekozen leiding een eigen gekozen onderwerp in studie willen nemen, stelt het hoofdbestuur eveneens gelden beschikbaar. De subsidies, genoemd onder 3 en -4 worden, voor zoover de beschikbare gelden dit toelaten, ook toegekend aan studiekringen buiten departemenlsver- band, mits de aanvrage door een depar tement wordt gedaan. Herdenking Pelgrim-vaderen. Sir Ronald Graham, de Engelsclio gezant, heeft op het telegram, hetwelk op 31 Augustus op zijn voorstel door liet Congres ter gelegenheid van de 300-jarige herdenking van de Pelgrim- Vaderen aan H. M. de Koningin werd gezonden, telegrafisch 't volgende ant woord van H. M. ontvangen „Aanvaard voor u zelf, Z.Exc. den heer Phillips, de heeren van Nes, en Plooy en de andere leden, aanwezig ter bijeenkomst van het Pilgrim Fathers Congres te Leiden, mijn oprechten dank voor uw telegram en goede wensehen. Het was mij een waar genoegen, in de gelegenheid te zijn u op het Loo te ont vangen, en het verheugt mij dat door de viering in mijn land van cte drie honderdjarige herdenking van het ver trek der Pilgrim Fathers de oude ban den van vriendschap en broederschap opnieuw versterkt zijn." Aigemeene opheffing der bouwvak uitsluiting _Dc bij de landelijke federatie van hebben met groote meerderheid van stemmen besloten, tot goedkeuring van een collectieve arbeidsovereenkomst en de punten van overeenstemming, welke in een der laatste conferenties met de patroons zijn verkregen, te aanvaarden. Aan de aigemeene patroonsvereeni- ging zal van dit besluit nog heden ken nis worden gegeven. De uitsluiting in de bouwvakken zal derhalve spoedig tot het verleden behooren. Het Rotterdamsche raadhuis. Het nieuwe Rotterdamsche raadhuis is gisteren officieel in gebruik geno men met een rede van burgemeester Zimmerman. Dat de kosten voor den bouw door de stijging van arbeidsloonen en van de materiaalprijzen aanzienlijk hooger zijn dan in den aanvang werd voor zien, spreekt vanzelf. De raming bedroeg voor den grond 9275 M-'. a 150 per Mi 1.391.000 voor den bouw 4.000.000, te zamen „Terug zeide Boyle op onderdruk ten toon, „Kom niet dichter bij. Wan neer je mij aanraakt, sta ik niet voor mij zeiven in. Ik zou je kunnen dooden." i.Paui Zij had alles vergeten behalve de wanhoop, die zij over hem had ge bracht en waarvan zijn bleek gelaat ge tuigde. „Ik waarschuw je op een af stand te blijven", herhaalde hij op den zelfden doffen, nietszeggenden toon. „Al sprak je door tot in der eeuwigheid, je zou mij niets meer kunnen zeggen dan wat ik nu reeds weet. Het is te laat. Ik laat mij niet meer verteederen, vleien of bedriegen. Je kunt tevreden zijn inef je overwinning." „Wanneer je maar wilde luisteren." „Om opnieuw te vertrouwen en dan opnieuw te worden bedrogen Ik waarschuw je", schreeuwde hij nu in een plotseling opkomenden aanval van hevigen hartstocht. „Wanneer je een stap nader komt,wanneer je verraderlij ke stem nog ééns mijn oor treft, zal ik je valsche hersenen tegen den muur verpletteren." Zijn ademhaling was zwaar en zijn handen trokken zich krampachtig tezamen. „Verraadster fluisterde hij met ijzige woede in zijn stem, „hoe is liet tusschen ons ge weest? Ik gaf je al mijn liefde - mijn leven, mijn hoop. Jij gaf glimlachjes, valsch als een slang, en lonkjes gemeen als de hel. Met liefde in je hart voor een ander stak je mij je hand toe, en be zwoer mij, dat jij de beteekenis van het woord liefde niet kende. Terug, zeg ik je, wanneer ie je leven liefhebt. Neen. geen woord Verraderlijke duivelin, die ƒ5.391.000. De uitkomst is dat voor den grond is betaald 1.172.000, en dat de bouw, met inbegrip der meubileering zal vorderen f6.850.000, fe zamen 8.022.000. KONINGINNEDAG TE SOUBURG. Betreffende de feestelijkheden te Sou burg omvingen wij nog het volgende verslag, dat kan dienen als aanvulling op het bericht, dat wij in ons vorig nummer hebben opgenomen. Om half 10 werd in beide kerken de zegen des Heeren gevraagd voor Neêr- Jands Koningin en haar Koninklijk Huis. Te half 12 werden vóór het gemeen tehuis door de schoolkinderen, onder leiding van den heer A. Van Veen eeni ge liederen gezongen. Van de stoep van het gemeentehuis werd voorlezing gedaan van het vol gende telegram aan Prinses Juliana „De verheugde kinderen van Souburg zenden U hun vriendelijke groeten en wensehen U hartelijk geluk met Moe ders jaardag." Een driewerf „hoera" klonk niet ai- leen uit de monden der kinderen, maar ook uit die der saamgestroomde me nigte. De voorzitter der feestcommissie wenschte den heer Van Veen geluk niet het schoone succes met dezen zang der kinderen behaald. Uit naam dér burgerij werd aan H. M. de Koningin het volgende telegram ge zonden „De feestcommissie van O.- en W.- Souburg wenscht U en Uw Huis harte lijk geluk met dezen dag en Gods on- misbaren zegen." Een bezoek door de commissie aan de scholen gebracht, deed zien dat door onderwijzend personeel met de kinde ren geen moeite was ontzien om ook hier een feestelijk aanzien te geven. Prachtige versieringen waren aange bracht, wat zeker ook de kinderlijke feeststemming verhoogde. Een genot was het dan ook bij de tractatie de glunderende aangezichten der kleinen te aanschouwen. Welvol daan gingen dan ook de kinderen huis waarts, opgetogen en vol moed om te 1 nur aan de verschillende spelen te kunnen deelnemen. Nadat klokgelui aangekondigd had dat met het afwerken van het program ma voor dezen middag zou begonnen worden, namen de verschillende spelen een aanvang. Vermelden we allereerst, dat op West Souburg door 27 deelnemers naar den ring werd gereden. Door ieder der deel nemers -werd 16 keer gereden, zoodat het hoogste aantal ringen dat behaald kon worden 16 bedroeg. Ais eerste prijs was door de commissie uitgeloofd een geldprijs van 15. De gelukkige win ner hiervan was Abr. Wielemaker Fz„ met 10 ringen, terwijl de volgende prijzen uit 11 ver schillende voorwerpen bestonden. Van den 2en prijs was winner W. je bent I" „Wanneer je mij maar wilde laten vertellen hoe Zij had haar hand smeekend op de zijne gelegd. Met een plotselingen kreet, wild, als uitgestooten door een doode lijk getroffen beest, greep hij haar aan en slingerde haar van zich af tegen den muur. Als een steen zeeg zij op den vloer meen. Duran drukte haar aan zijn hart en zag om' zich heen. Boyle was ver dwenen. Zonder de gevolgen van zijn woede af te wachten, was hij de kamer uitgestormd. „Eindelijk heb ik mijn plicht vol bracht, de laatste gast is verdwenen nu kan ik eens een oogenblik uitrusten", zei miss Grev eenige uren later, terwijl zij al pratende in een stoel neerzakte. „Je ziet er vreeselijk afgemat uit", antwoordde Massareene, met oprechte belangstelling. „Ik moet erkennen, dat ik moe ben. Terwijl ik zóo vervuld was van het ge beurde mij met de gasten te moeten bezighouden en de afwezigheid van die arme Lady Valworth bij hen te moeten verontschuldigen, was vermoeiender dan ik dacht. Tantetje was daarbij van hoegenaamd geen nut. Zij was zelf ge heel ontdaan en het eerste uur niet presentabel. Toen kwam zij een weinig bij, maar was nog tot niets in sfaat. O, Gerald, wat is dit een verschrikkelijke avond geweest (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1