150 100 25 VRIJDAG Knr^^nn Ütiifi; Firn F. UN QE VELDE k.p Kiiim Mirkt 58, Viissingm. TiIbEooü Interc, 10 Virschijnt dagslijks, eitgizsndofd op Zondag in algemeen erkende Christelijke leestdagen BINNENLAND FEUILLETON öe Diamanten van Lady Valworth. Stads= en Provincienieuws IMo. 202 l^20 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vliiitngen en de gemeenien op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Poet-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel t «ftonné's, in t bezit eener otts, zijn GRATIS verze ild teeen ongelukken voor: I gulden bq levens lange ongeschikt heid tot werken (JPUU een ongeluk ÜUU gulden bq verlies van een hand, voet of oog gulden bq verlies van een duim gulden bq verlies van een wqsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Nationale betooging met bloemen hulde aan H. M. de Koningin. Dindsag j.l. had het bestuur der ver- eeniguTg „Oranjebond" te 's-Gravcn- hage "n vergadering belegd voor oran- jelievende vereenigingen daar ter stede. De npkomsT was groot en velen sloten zich aan om aan de huldebetooging, ter 'herdenking van H. M.'s 40sten ge boortedag, deel te nemen. De aanbie ding van de bloemenhulde zal plaats hebben voor het paleis „Huis ten Bosch" op Dinsdag 21 September, ver moedelijk 's middags -om drie uur. Stappen worden door het bestuur van den „Oranjebond" gedaan om de vereenigingen op te stellen langs een gedeelte van den weg, welken de Ko ninklijke stoet volgt. De ex-kroonprinses. Gisterenmorgen negen uur vertrok de ex-kroonprinses van'Duitschland met twee harer zoons per postboot naar de Van Ewijckshiis. Vandaar ging zij per auto naar Doorn, om een bezoek aan den ex-keizer te brengen. Twee harer zoons blijven voorloopig op Wieringen. Lager Onderwijswet. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet. houdende een nieuwe wettelijke regeling van het algemeen vormend Lager Onderwijs, wordt alle lof ge- bracht aan den minister, die met voort varendheid aan het voorschrift der Grondwet ging voldoen en wien voor de samenstelling en verdediging van zijn wetsontwerp grootelijks hulde toe komt. Zijn houding bij de verdediging in de Tweede Kamer, zoo werd gezegd, kan als model voor een omgang van een.bewindsman met de volksvertegen woordiging gelden. Het breede stand punt, door den minister ten aanzien de zer wet ingenomen, vond evenzeer waardeering. Intusschen waren niet allen ingeno men met de pacificatie, zooals die in dit wetsontwerp is neergelegd en evenmin oogstte het ontwerp in alle opzichten bijval. Zoö konden eenige leden, die voorstanders waren van de pacificatie, zooals men zich die van vrijzinnige zij de had gedacht, zich met de thans voorgestelde oplossing bezwaarlijk ver eenigen. Zij hadden gehoopt, dat na de totstandkoming der wet noch van over wonnenen, noch van overwinnaars sprake zou kunnen zijn, maar naar hun meening zal het bijzonder onderwijs nu in verschillende opzichten een voor sprong krijgen öp het openbare. Om die reden behielden zij zich hun stem over het ontwerp voor. In de eerste plaats gold hun bezwaar de zgn. financieele gelijkstelling. Naar het hun voorkwam kan daarvan bij deze pacificatie geen sprake zijn. Bij het bijzonder onderwijs toch zal het nog mogelijk zijn, dat de onderwijzers «#tr het Er.gelsch van Mrs. HUNGERFOR» Vertaald door I. P. WESSEL1NK VAN ROSSUM. 39) (Nadruk verboden.) T' ch hadden haar gedachten zich geen oogenblik met Granit beziggehou den. zij waren geconcentreerd op dat leve, gelukkige wezentje, op wier boe- em de gestolen saffieren rustten, en 'e.ln 2a'ige onwetendheid was van den ««endeu storm, die over haar hoofd •zou losbarsten. cdrste werk van Duran was ge- „5, e redcn te weten te komen, T ',niss Grey verlangde dat Na- e de balzaal zon verlaten, zoodra ,lL »«r-,!?ezien had- Wat hem daarna ni Milhcent verteld was, deed hem irau de waarheid vermoeden. Hij lat r"£ds 'e,s verdachts in gevonden munf ,ne dpn vorigen avond dat dia- Mmn»»,-ul'fe l,ad gedragen. Nu kon hij Innft?8 )k n'per aannemen dat die ver morde van Nadine die Paul Annerley m, 20rU/h,ebben te "maken gehad ten d'efstal zoowel van de diaman- van Lady Yalworth als met dien Lann ai emde saffieren van Park Lane. Ais dat waar was Wanneer dat n bewezen worden Hij was boos op zichzelf, dat zulk een wilde vreugde Z'jn aderen doorstroomde en dat behalve het salaris uit de openbare kas nog bijdragen ontvangen uit particulie re fondsen. Een ander bezwaar tegen de voor gestelde oplossing werd gezien in de regeling betreffende het zgn. overne men van de bestaande bijzondere scho len. Ongelijke bejegening van het bijzon- del' en van het openbaar onderwijs werd vérder gezien in het feit, dat voor de openbare scholen het ambulantisme is verboden, terwijl zulks voor de bij zondere scholen wordt toegelaten. Alle leden juichten het instellen van een zevende leerjaar toe en velen be treurden het, dat de minister niet nog verder was gegaan en er een achtste aan had toegevoegd, zij het dan oök met een langen overgangstermijn. Sommigen betreurden, dat niet éen kleiner aantal leerlingen dan 45 per onderwijzer is vastgesteld. Onze Weermacht. in „de Tijd" waarschuwt kapitein Alting von Geusau tegen het gevaar dat in de geweldige krijgstoerustingen van .België schuilt. De oorlogsbegrooting van België kwam voor den oorlog vrijwel met de onze overeen en bedroeg 90 millioen francs. Voor 1920 wordt deze begroo ting met allerlei buitengewone kredie ten gebracht op ruim 1200 millioen. De eerste oefentijd bedraagt in Bel gië voor de onberedenen 12 maanden, bij ons hoogstens 6 maanden. De oorlogsterkte van het Belgische leger bedraagt in het volgend jaar 450.000 man bij ons 200.000 man. België beschikt over duizend kanon nen. Nederland heeft 204 veldvuurmon- den, een zestigtal houwitsers van zeer verschillende kracht en. gedeeltelijk, dank zij den legerhervormer mr. Mar- chant, zonder munitie. (België kocht -uttlangs voor. ruim 21. millioen francs munitie.) Bij ons wordt aan groote oefeningen heelemaa! niet gedacht. In België heb ben steeds door oefeningen met groote eenheden plaats en al wie in Brabant woont en gereisd heeft, weet dat tegen woordig iederen dag van den vroegen morgen tot den laten avond het gedon der van -het geschut in de Belgische schietkampen weerklinkt. Waarom wapent België zich tot de tanden Het is algemeen bekend, dat er in België nog een zeer machtige partij is, die zoowel op ons koienrijk Limburg als op Zeeuwsch-Vlaanderen het oog gevestigd houdt. Het oprakelen van al lerlei oude kwesties .betreffende zand en grintdoorvoer, doortocht van Duit- sche troepen door Limburg, Wielingen enz. is niet anders dan het smeulende houden van het vuurtje. Het zou niet de eerste maal zijn, dat een regeering de binnenlandsche moei lijkheden (tussehen Vlamingen en Wa len, e.a.) trachtte te bezweren door de aandacht af te leiden door middel van een daad naar buiten tegen ons. zulk een gedachte zich nestelde in zijn gemoed. Wanneer het bleek waar te zijn Wel, dan was Nadine vrij. Dan zou die man Annerley gedwongen zijn te vluchten, en dan zou zij achterblij ven voor hem Duran en zijn liefde. Maar dan, welk een schande voor haar, wanneer zij tot de ontdekking kwam van de eerloosheid van haar verloofde Vroeger of later zou haar dit ter oore komen maar moest die taak worden overgelaten aan de ruwe tongen van lien, die geen liefde voor haar voelden Neen, duizendmaal neen. Of de man onschuldig verdacht werd, of dat hij werkelijk behoorde tot dege nen, die de juweelen haden gestolen het mocht niet aan vréémden worden overgelaten om Nadine te zeggen, welke verdenking op hem rustte. Hij, hijzelf wilde het haar mededeeie.n. Hij had haar naar een kleine serre gebracht, die, omdat zij zoo open lag, verlaten was door allen, die gaarne een teeder praatje wilden maken of aarj- hooren. Het verste einde, dat overdag uitzicht gaf op den tuin, is geheel ont- rokken aan den blik van hen, die in de kamer daarnaast waren, en toen Nadine op een laag stoeltje neerzonk, zette Duran zich naast haar neder. Een lamp, overschaduwd door een roode kap, bescheen den omtrek met haar warm doch getemperd licht. De geur van stervende rozen vervulde de lucht. Van verreweg klonk de muziek, rijzende en dalende, aanzwellend en wegstervend, totdat de geheele ruimte daarmee scheen gevuld, „Nederland Ier op trw zaak roept schrijver. Moeten wij dus België navolgen en daarmede een wedstrijd in bewapening aangaan In geenen deele. Wij moeten zorgen, dat ons leger niet zij eene „quantitê négliable". Wat daarvoor riöodig is, kan niet meer twijfelachtig zijn. Wij moeten hébben een klein leger, bijvoorbeeld van' 100.000 man, waar van geen man wordt afgenomen voor diensten in deivrug van het leger en dat vóór alles voorzien moet zijn van alle moderne, hulpmiddelen, die in den te- genwoordigen tijd noodig zijn. De overblijvende strijdvaardiger moeten georganiseerd zijn, zoodat zij kort na de mobilisatie, volledig inge deeld en gewapend beschikbaar komen. Wij moeten m.a.w. het kleine veld leger. dat v/ij hebben, houden, van de onontbeerlijke hulpmiddelen voorzien en voorts in kleinere eenheden der ver bonden wapens 'raorganiseeren. De rijstprijs. Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren verneemt, dat de rijstprijs wederom is verlaagd met 10 per baal, zoodat Rij thans 50 per 100 K.G. bedraagt. I De suikerregeling. Inzake de suikervoorziening meldt het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren, dat de centrale sui kermaatschappij haar wekelijksche al- levering heeft opgevoerd tot 40,000 balen, waardoor de klachten over sui ker-tekorten hebben opgehouden. Ver der verneemt het blad dat de nieuwe suikerregeling weldra _zal worden ge publiceerd. dat de winstmarge op sui ker voor de grossiers met vijftig cent en voor de winkeliers met een gulden per baal wordt verhoogd en dat ook de industriesuiker bij de nie.gwe regeling tegen den prijs van 94 per baal onge limiteerd is te bekomen. Duurtebestrijding! Het bestuur van den Landelijken Bond tot bestrijding van de duurte heeft tot den tijdëlijken voorzitter van den ministerraad een schrijven gericht waarin wordt betoogd, dat ten aanzien van de verhooging der prijzen van de eerste levensbehoeften verandering ten goede slechts mogelijk zal zijn, indien door de regeering maximumprijzen worden vastgelegd voor de noodzake lijke levensbehoeften en deze prijzen worden bepaald in overleg zoowel met producenten als consumenten. Premiestelsel bij de post- en telegraaf. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegra fie, ten einde de arbeidsprestatie van het telegraafpersoneel op te voeren, weer over te gaan tot het invoeren van een premiestelsel. Dit stelsel, dat reeds vroeger heeft bestaan, werd een twin tigtal jaren geleden afgeschaft. Het voorstel wordt algemeen ongun- Nadine legde haar hand in de zijne. „Je bent verdrietig", zei zij zacht. „Ik zie het aan je oogen. Er is iets wat je drukt." Haar oogen, diep en schitterend als de sterren, keken treurig in de zijne. Hij maakte zich meester van het handje, dat zij naar hem uitstrekte, en hield dat vast. „Je hebt getijk, er is onrust in mijn hart en een vermoeden, dat er verdriet in aantocht is maar het betreft jou", antwoordde hij vriendelijk. „Mij Haar lief gezichtje keek lich telijk verschrikt. „Vertel mij eens vertel mij eens precies", zei Duran, zich voorover bui gende om haar gelaat beter te kunnen waarnemen. „Vertel mij, om je zelfs wil, hoe kwam je in het bezit van dat hart van saffieren, dat je om je hais draagt „Wat een vreemde vraag riep zij verbleekend. „Ik kreeg het het was een geschenk van Paul Annerley." „En het diamanten kruis, dat je gis terenavond droeg, gaf hij je dat ook „ja, beide gaf hij mij." Zij was zeer bleek geworden en een pijnlijke onze kerheid sprak uit haar groote oogen. „Waarom vraag je mij daarnaar zei ze. „Is het vreemd, dat ik zulke mooie dingen heb Ik heb er niet om ge vraagd ik geef er niets om. Maar waarom is het zoo vreemd „Het vreemde zit hem niet daafin, dat jij ze hebt", antwoordde Duran, die haar handje nog steeds vast hield; hoe wel zij getracht had liet los te maken, stig ontvangen en werd onlangs door de "commissie van overleg in beginsel verworpen. De luchtpost. Van 1 September af zullen alle toe stellen var. den dienst Amsterdam Londen .te Rotterdam op het gemeente vliegterrein landen, om daar de lucht post op te nemen. De uitsluiting in de bouwvakken duurt nog voort. De patroons in de bouwbedrijven te 's-Gravenhage zijn teruggekomen van hun voornemen om met ingang van gisteren de uitsluiting op te heffen zoo dat het werk nog niet begonnen is. Dit besluit houdt verband met de beslissing van de loodgieters te 's-Gravenhage, die geweigerd hebben in te gaan op de voorstellen van de patroons. De Pa- troonsvereenigingen hebben thans aan de werknemers-organisaties medege deeld, dat zij de uitsluiting niet eerder opheffen, voordat ook de loodgieters zich bereid hebben verklaard het werk op de aangegeven voorwaarden te her vatten. Naar aanleiding van dezen brief, Zijn de loodgieters wederom in een Vergadering bijeengeroepen. Zooals men weet, hebben dezen Dinsdag het bestuursadvies om' het werk té hervat ten met groote meerderheid verworpen. Havenarbeiders. Sinds etn paar weken heerschi er weer onrust onder de havenarbeiders te Amsterdam. Er is ontevredenheid onder de zgn. tweede banners, die, nu een algemeene slapte in het bedrijf is ingetreden, geen werk meer hebben en ook geen garantieloon krijgen. De iweede-banners hebben toen bereikt, dat een gedeelte van hen in de eerste ban is overgebracht en dus wel voor garantieloon in aanmerking kwam. Nu heeft echter de onrust ook de eerste-banners aangetast. De werke loosheid in het haven- en veembedrijf neemt in den laatsten tijd ernstig toe en een groot aantal zgn. iosvaste arbei ders is op het garantieloon aangewe zen. De betrokken arbeiders kunnen echter met dit garantieloon van 20 per week niet toekomen en verlangen daarom een hoogere uitkeering. Onderhandelingen worden daarover thans gevoerd met de werkgevers. De ontevredenheid over de regeling van het garantieloon is reeds aanleiding geweest, dat een aantal arbeiders, die een taak in de Houthaven te Amster dam kregen, hebben geweigerd aan het werk te gaan, zoolang niet de garantie- loonen zijn verhoogd. De organisaties hebben echter nog geen leiding in deze stakingsactie. Er bestaat in het havenbedrijf geen collectief arbeidscontract. De directe oorzaak tot de actie in de Houthaven is deze, dat ongeveer 35 vaste arbeiders weigerden op twee schepen werk, dat, volgens hun mee- ning bestemd was voor eerste banners, „maar in de omstandigheid dat Paul Annerley ze je gaf. Waar heeft hij ze vandaan „Zeg toch waf bedoel je smeekte zij, terwijl zij opstond en zich van hem terugtrok. „Je gezicht, je stem verraden ie. Je wilt iets verschrikkelijks zeggen. Zeg het dan ook." „Goed dan", zei Duran, die nu ook ging staan. „Het diamanten kruis, dat je gisterenavond droeg, werd aan Lady VaLworth ontstolen de saffieren, die je vanavond draagt, behooren tot het saf fieren stel, dat aan miss Grey in Park Lane ontstolen werd." HOOFDSTUK XX11I. Een doodelijke, schrikwekkende stilte volgde op zijn woorden. Miss Roche was voor hem teruggedeinsd en leunde nu tegen den muur. haar handen op haar boezem gevouwen en haar groote en verschrikte oogen op hem geves tigd. „Gestolen riep zij met moeite kwamen de woorden haar over de lip pen. „Denk je, dat ik ze gestolen heb Zij drukte zich tegen den muur, als om daar doorheen voor altijd te verdwijnen. „O, neen Goede hemel neen antwoordde hij ontdaan, „maar die man Annerley. Het is noodzakelijk, dat hij gevonden en gedwongen wordt, mee te deelen, waar hij ze vandaan heeft. Je zegt, datje zijn adres niet kent. maar daar moet je bepaald zien achter te komen." „Hebben zij dat gedacht zeide Na dine, zonder acht te geven op zijn te verrichten. Zij meenden, dat zii, door het werk te aanvaarden, de eerste ban ners zouden henadeelen. Een kranig werk. De gemeente Amsterdam liet gisteren voor haar elecfrisch bedrijf in het Y een werk uitvoeren, zooais tot nu toe in Nederland nog niet is uitgevoerd. Over een lengte van ruim 800 meters-werden namelijk 10 kabels door hef Y gelegd. Dit werk vroeg maar eventjes het uit baggeren van ongeveer 2800 M'. grond. De autoriteiten, de wetenschap en de vertegenwoordigers der geïllustreerde bladen woonden de werkzaamheden op het direetievaartuig bij. De haspels met de kabels werden aanvankelijk door 2 cn later door 3 sleepbooten over het Y getrokken, ter wijl een duiker zorgde dat deze kabels in de daarvóór bestemde geul kwamen. De werkzaamheden werden uitge voerd door de firma Knebel te Rotter dam. f inancieel!/ moeilijkheden van Oostzaan. De gemeente Oostzaan moest een kasgeldleening sluiten van 70,000, doch kon deze nergens geplaatst krij gen. Daarop werd aan dc regeering om geld verzocht. De minister van financiën heeft echter meldt het „Hbld-." geantwoord, dat geen gelden voor ge meenten beschikbaar zijn. De gemeente verkeert nu in moeilijkheden met het doen van betalingen. VL1SS1NGEN, 27 AUGUSTUS. a De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft Zondag avond een concert op den boulevard Evertsen Het programma luidt als volgt „Alte Kameraden", marsch „Berlin wie es weinnt und lacht", ouverture, Conradi „Lorsque la nuit descend", valse Boston, P. Ermenegilde „Fêtez la Paix", pas redouble, G. Feremans „Souvenir d'Hinquéne", pas redouble, Fr. Andries „Fantaisie Originale", F. Desnoi; „Ftorica", valse, L. Golesteann; Finale. In de Alhanibra-bioscope alhier is deze week een film afgedraaid, opgeno men op den jongsten fokpaardendag te Axel. De vertooning werd bijgewoond door de landbouwers uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die de fokpaardendagen organiseeren. De film voldeed goed, al leen enkele opschriften moeten iets worden gewijzigd. De film is opgeno men om heinde en ver langs kinomato- phischen weg propaganda le maken voor het Zeeuwseh-Vlaamsche trek paard. Door mevrouw de wed. Mortier Siegers is, volgens het „VI. Pr. B.", gelegateerd aan het suppleiiefonds der laatste woorden. „En jij heb jij ook Zij voltooide den zin niel, alsof de kracht haar daartoe ontbrak. Haar doodelijk bleek gelaat deed hem ontstellen. „Mijn lieveling Kijk mij zoo niet aan, Nadine Wie beschuldigt je? Wie verdenkt je? Wees toch re delijk 1" „Lady Valworth verdenkt mij. Ntl begrijp ik het. Ik wist al niet, waarom zij den geheelen dag zoo koel tegen mij was. Het is meer dan wreed, meer dan onrechtvaardig, zooals zij over mij denkt. O, wat moet ik doen „Voor het oogenblik maar niets. Morgen moet je ons, zooveel in je ver mogen is, behulpzaam zijn bij het zoe ken naar mr. Annerley. Hij zal zonder eenigen twijfel", hier fronste hij een oogenblik zijn wenkbrauwen, „in staat zijn, ons op afdoende wijze uit te leg gen, hoe die juweelen in zijn bezit kwamen." „Wat een verschrikkelijke toestand", zei Nadine zwakjes. Zij bedekte haar oogen met hare handen. „Had ik hem maar gehoorzaamd. Had ik zijn bevel maar opgevolgd, en die noodlottige sieraden niet gedragen „Heeft hij je geraden ze niet te dra gen Duran's stem was scherp cn vorschend. „Ja. Maar alleen, omdat hij ze nu nog te mooi voor mij vond, nu wij bei den nog arm zijn. Naderhand, zei hij, wanneer hij zijn fortuin gemaakt had, zouden zij uitstekend bij mij passen?' (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1