1000 25 DINSDAG «- (Mo* 199 4S8e Jaargang iiijmFirma F. VIN BE VELDE Ir., liiim Markt 58, Vlissingin. Talaioon Intirc. 10 Vsrschiint dagaiijks, nitgazondird op Zondag in algemeen erkends Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON De Diamanten van Lady Valworth. Stads- en Provincienieuws I920 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vii**!ngen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. VoorBelgiE ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unïe 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel De «bonr.ê's, in 't bezit eener jolis, zijn GRATIS verze gd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- I lange ongeschikt- heid tot werken 5oo!r^r3oo^?i50~,toioo I gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bl] verlies van eiken anderen vinger Nederland en België. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt Het Gentsche blad „La Flandre Libé rale" wijdt een -artikel aan de Wielin gen-kwestie en tracht te bewijen, aan -de hand van historische teksten, dat de Wielingen, «p een kleine slrook na, Belgisch zijn. Het blad beweert, dat de Nederlandsche diplomatie er op aan stuurt, de bcteekenis der archeologi sche en, verouderde benaming Wielin gen met de ten huidigen dage aldus aangeduide geul te verwarren. „Een dergelijke handelwijze", zoo schrijft het verder, „is onwaardig van een natie, welke eerlijk en oprécht beweert te .zijn Wordt het Nauw Nederlandsch, dan is Zeebrugges' ondergang verze kerd. Het is duidelijk genoeg, dat de hcele Wielingen-kwestie niets anders is dan-een door de Nederlandsche regee ring beproefde diversie. De Nederland sche ministers vergisten zich echter, in dien ze de Belgische gedelegeerden voor domkoppen houden, die zich door dergelijke uitvluchten laten vangen. Hun aanspraken op de Wielingen zijn anti-juridisch, onlogisch en onbillijk, ze houden geen steek. Hun poging tot be drog zal de Belgische onderhandelaars geen enkel oogenblik doen afwijken van het doel, dat zij beoogen De her ziening van de tractaten van 1839." Legerhervorming. In aansluiting aan het bericht,-.dat de minister van oorlog plan heeft het leger terug te brengen tot een sterkte van 100,000 man, verneemt „de Maasbode" dat dit bereikt zal worden, door jaar lijks voorloopig slechts 12.000-dienst plichtigen te oefenen, - tot welk aantal de mih'tiel/chfing dus feitelijk wondt te- ruggeKracht.üt. oefêJiing der dienst plichtigen zou eveneens in de plannen van minister Alting von Geusa.u ge concentreerd plaats hebben, terwijl door het kleinere aantal dienstplichti gen verschillende plaatsen haar garni zoen zullen verliezen. De verhooging van het posttarief. In het wetsontwerp betreffende het mogelijk maken van een verhooging van het posttarief, wordt ook voorge steld hef posttarief van de contanten te verhoogen. Het „Vaderland" bevat ree'ds een waarschuwing aan de regeering 'Dit ta rief niet te verhoogen en zoo de regee- ring haar voorstel niet terugneemt, hoopt het Haagsche blad, dat de Ka mer dit gedeelte van het voorstel zal verwerpen. Het is, schrijft het blad, niet -alleen uit eigenbelang, dat wij dit zeggen. Door de verhooging vaii liet briefporto zullen de bladen reeds aanmerkelijk worden getroffen, maar we willen daar niet tegen opkomen, hopende op de verlaging die de regeering in uitzicht fiaar het Er.gelsch van Mrs. HUNGERFORB Vertaald door i. P. WESSELINK VAN ROSSUM. Tig) (Nadruk verboden.) ...Wat is er?SJ ziet er uit, alsof u een spook heeft gezien", riep miss Grey uit. en noodzaakte haar op een laag stoeltje naast haar te gaan zitten. heb gezien, wjat ik nooit gehoopt had terug te zieneen gedeelte van mijn 'gestolen diamanten ik heb mijn diamanten kruis gezien HOOFDSTUK XXI. „Waar ,dan riep M'jfliicent uit, zóó ontsteld, ,«ls zelfs lady Valworth had kunnen verlangen. „Om den bals van Nadine f" ..O. li niojr.t u vergist hébben Hoe zou Nadine aan een diamanten kruis van dien prijs %omen Ja, hoe Zij zegt, dat zij het {^kre gen heeft van jfetj man, met wjeis zij geëngageerd is Paul Annerley," „Een kantoorklerk! Onmogelijk. Bes té tante, u moet u zeker vergist heb ben. Die Fransche juweliers leveren te genwoordig zulk uitstekend werk. Zij maken de oude dessins zoo goed na. dat mpn zich makkelijk kaji bedriegen, hoe nauwkeurig men ze opk bekijkt." „Neen, ik heb mij niet bedrogen", zei Lady Valworth, Haar toon was als (Üe van iemand, die vplkomen zeker is stelt, zoodra het bedrijf het kan lijdgn. Alaar door de verhooging van het porto der bladen worden in de eerste plaats de aboïinees getroffen. Bij het minimum-tarief wordt bijv. het porto van alle bladen verdubbeld. We zullen verplicht zijn, dat onze abonnees in rekening te brengen. Met andere bla den zal dit évenzoo zijn. En nu denke men niet gering van de verhoogfng van den prijs van een abonnement met enkele guldens in het jaar. vooral nu de enorme stijging van de bedrijfskosten reeds verhooging heeft noodig gemaakt. (Een klein staaltje van die stijging liet papier voor de adresstrooken kost nu tienmaal zooveel als vóór de duurte we zwij gen nog maar van de stijging op de belangrijker posten van het bedrijf.) In (al van gezinnen moet er tegenwoor dig zoo op de kleintjes worden gelet, dat zoo'n verhooging van den abonne mentsprijs van het dagblad een verras send groot aantal noopt het abonne ment op te zeggen. Ze nemen dan een klein blaadje of gaan met anderen sa- menlezen. Velen scharen zich allicht bij die mensehen, die in het geheel geen krant lezen. Toevallig kregen we van daag nog een brief van iemand die er geen leest. Maar het overgroote deel van het publiek kan niet buiten zijn krant, en zal dus meer moeten betalen. Daarbij mag het belang van de pers zelf ook gelden. Het is voor verreweg de meeste kranten tegenwoordig een heel moeilijke tijd. Men weet, dat tal van provinciale bladen, weekbladen en dergelijken, reeds zijn opgeheven. An deren kunnen nauwelijks in stand blij ven. Alle enkele uitzonderingen daargelaten zitten in de zorgen. Op den duur moet bij vele bladen het ge halte er onder lijden. Men kan voor redactie en medewerkers, voor tele grammen minder uitgeven. Enzoovoort. Men heeft wel gezegd, dat de ont wikkeling van een volk kan wórden gemeten naar het aantal bladen en tijd schriften. dat er onder verschijnt, en aan hun verspreiding. Ons land be kleedde naar dien maatstaf een eervolle plaats in de wereld, 's Lands belang wordt er dus door geschaad, als een verhoogd porto van de bladen hun ver spreiding vermindert. En dat zou het ongetwijfeld doen. Maar het geld moet er komen, zal de regeering antwoorden en waar men de belasting ook wil heffen, stuit men op verzet. Zeker, maar het blijft even waar, dat de druk op de eene plaats beter verdragen wordt dan op de andere. En we meenen, dat er vee! voor pleit, wel te overwegen, of men goed zal doen, de bladen, die we spreken nu in het algemeen een hachelijk bestaan hebben, met deze porto-verhooging nog meer te benau wen. Zou er op het bedrijf van de post zelf, zoo willen we ten slotte vragen, met een commercieeler beheer niet op de administratie heel wat bezuinigd van zijn zaak. Millicent werd er door getroffen, want gewoonlijk was Lady Valworth zeer onzeker in haar bewe ringen. „Het is mijn kruis het kruis dat behoorde tot het diamanten stel, dat Sir Thomas mij bij mijn trouwen gaf, hangt nu om haar hals." „Maar hoe zou Nadine „Wanneer je er aan twijfelt", zei Lady Valworth driftig, „dan zal ik er een getuige bij roepen om te bewijzen, dat het waar is wat ik zeg. Roep Sir Thomas. Hij staaf aan de overzijde. Vraag 'het hem." „Lieve- Ladv Valworth, tu zoudt miss Roche tafih niet graag verdriet willen tloen 1" merkte Gerald Massareene op, die een gedwongen tóehoorder van de «ntdekking was geweest, en nu be greep, dat Wij zicli met het- gesprek moest bemoeien. Hij werd ruimschoots beloond voor zijn Jusschenkomst door den welspre kender! blik, dien Millicent hem schonk. „Dat is volkomen waar", zuchtte Lady 'Valworth. „Ik zal er Sir Thomas nu maar niét over spreken, maar er binnenkort zijn aandacht op vestigen." „Goede hemel I Millicent, dat kan aanleiding geven tot de ontdekking van het hee'le stel." „Bezwaarlijk, vermoed ik. Die din gen worden verspreid. Bij stukjes en beetjes komen zij voor de ramen van achtenswaardige juweliers te liggen en niets ter wereld zal den werkeljjken dader aan liet licht brengen." „Toch geeft het hoop. Ik zal Nadine pens ondervragen, en „Np niet niet voordat de avond kunnen worden en uit het bedrijf meer winst zijn te halen Daarmee zou, on derstellen we, liet tekort van dezen dienst al aanmerkelijk kunnen slinken. Maatregelen tegen de veepest. Bij Kon. besluit is bepaald le. Met ingang van 21 Augustus is het verbo den in een strook ter breedte van drie honderd meter, wélke zich langs de landgrenzen des Rijks uitstrekt van Cadzand tot en mei Bocholtz, herkau wende dieren en varkens te houden anders dan op stal 2e. In bijzondere; gevallen kan door of vanwege den minister van land bouw, nijverheid en handel van het in le bedoelde verbod afwijking worden toegestaan onder de noodige voorzor gen tegen overbrenging van besmet ting. Maatregelen tegen prijsdaling verzocht. Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft zich gewend tot het bestuur der vereeniging van Nederlandsche ge meenten te 's-Gravenhage, met het ver zoek, wel te willen overwegen, of het niet op zijn weg ligt, bij den minister van landbouw, nijverheid en handel stappen te doen, opdat zoo mogelijk van regeeringswege maatregelen ge nomen worden om tot prijsdaling te geraken. De voortdurende stijging van de prijzen van aardappelen, groenten en fruit in Apeldoorn en elders heeft de aandacht van het gemeentebestuur ge trokken, terwijl evenzeer het nemen van prijsregelende maatregelen gewenscht zou zijn ten aanzien van het rogge brood. Niet duidelijk is het, waarom de re geering, terwijl zij de distributie van meel en bloem tegen verlaagde prijzen voortzet, niettemin de distributie van roggebrood ophief, met het bekende gevolg, dat dit vofesvoedsel bi; uitne mendheid ongekend duur is geworden. Mede naar aanleiding van een con ferentie met het bestuur der bakkers- vcreeniging te Apeldoorn, meent het gemeentebestuur te moeten adviseeren, den minister te verzoeken, zoo spoedig mogelijk den uitvoer van inlandsche rogge te verbieden en zoodanige maat regelen te nemen, dat de prijs van het roggebrood teruggebracht wordt tot dien, welke gold in de maanden Mei en Juni 1920. Waar roggebrood juist het bij uitstek geschikte en gezochte voedsel is voor hen, die zwaren lichamelijken arbeid te verrichten hebben, en deze meerendeels beb'ooren tot de volksklasse, zou het gewenscht zijn dat juist dit voedsel on der ieders bereik bleef, wat thans niet het geval is. Hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. De gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft met 20 tegen 11 stemmen aange nomen het voorstel tot verhooging van van morgen voorbij is smeekte Mil licent ernstig, om Nadine voor een schok te bewaren. „Waarom zou u op den avond van Granit's verjaardagbal het feest voor een gast in uw huis wil len bederven Zij wist, dat dit het argument was, om Lady Val» órthMot haar zienswijze over te halen. „Ja. Alles moet voor Granit zoo ge noeglijk mogelijk zijn", zei Granit's moeder nadenkend. „En het kan zijn dat Nadine geen schuld heeft." „K a n zijn De o.ogen van Milli cent flikkerden toornig. „Wat bedoelt u met dat gezegde Nadine 1 Gelooft u er één oogenblik aan, dat Nadine iets heeft uit te staan met die vreemde ge schiedenis waarvan u spreekt „Mijn lieve kind, zooals je weet, zou ik je niet gaarne op eenigerlei wijze pijn doen zelfs niet in den persoon van een ander. En wat Nadine aan gaat. je hebt zelf kunnen zien, hoe bijzonder ik haar waardeer." „Werkelijk heel bijzonder, wanneer u zinspelend op een schandaal, haar daarin betrekt „Ik héb nergens op gezinspeeld. Ik beken, dat Ik verschrikkelijk getroffen was bij het zien van mijn kruis, han gende om den hals van iemand anders. Maak je mij daar een verwijt van in haar spijt den toorn van de fiancée van haar zoon over haar hoofd te hebben gebracht en in de zenuwachtig heid over het terugzien van haar ver loren diamanten was de arme Lady Valworth de wanhoop nabij. „Wees redelijk, Millicent. Beoordeel de jaarwedde van den hoofdcommissa ris van politie tot 9000 met jaarlijk- sche verhoogingen van 200 tot 10.000. Het moet vrijwel vaststaan dat voor deze functie zal worden benoemd de heer F. van 't Sant, thans hoofdcom missaris van politie te Utrecht. Scheepsbouw. Van een der hellingen der Rotter- damsche droogdok-maatschappij is te water gelaten het voor Van Nievelt, Goudriaan c£ Co.'s Stoomvaart-Maat schappij, te Rotterdam, -niéuwgebouw- de stoomschip „Alcor". groot 3530 bruto reg. ton, met afmetingen van 359' X 50' X 24'6". Het schip is ge bouwd volgens hoogste klasse Lloyd's, schepelingen wet, scheepvaartinspectie enz. en zal worden voorzien van een certificaat 'houtvaart, benevens certifi caten Panama-kanaal en Suez-kanaal en wordt speciaal ingericht voor het vervoer van graan in bulk. De geheele dubbele bodem is inge richt voor het bergen van stookolie, behalve één tank achter de machine kamer, welke voor voedingswaler ge bezigd wordt. In de voor- en achter- pieken is eveneens gelegenheid voor 't bergen van stookolie. De voorstuwing zal plaats hebben door een triple expansie machine met cylinders van 25 X 41 X 68 Engelsehe duim. De stoom zal worden geleverd door drie aan een zijde oliestokende ketels met afmetingen van 13 voet 6 duim bij 11 voet en een verwarmend oppervlak van 5350 vierk. voet. Toenemend drankmisbruik. Het jaar 1920 vertoont een zeer be langrijke toename van het drankge bruik, welke dengenen gelijk schijnt te geven, die toenemend drankmisbruik voorspelden als -gevolg van de invoe ring van den 8-urendag eenerzijds en de hier en daar verdiende buitenspo rige loonen anderzijds. De cijfers voor de eerste zeven maanden van dit jaar luiden voor Amsterdam als volgt Ja nuari 273, Februari 205, Maart 205, April 267, Mei 333, Juni 255 en in Juli 256 processen-verbaal wegens open bare dronkenschap, of een totaal van 1794. De eerste zeven maanden van 1920 hebben het totaalcijfer van 1919 reeds bijna bereikt, zegt de „Maasbo de". Rekent men, dat het tweede half jaar van 1920 eenzelfde getal proces sen-verbaal wegens openbare dronken schap zal opleveren als het eerste, dan wordt, ongerekend een waarschijnlijke stijging reeds een totaal van 3076 be reikt. Om meer dan een reden kan men hier onmogelijk van „droge" cijfers spreken mij tenminste rechtvaardig. Ik heb niets ten nadeele van Nadine gezegd. Hoe zou ik, wanneer ik haar toch voor onschuldig houd Maar zij is nu een maal de schakel, die mij met den roo- ver van mijn diamanten verbindt." „Ik wil haar op geen enkele wijze in verband gebracht zien met die ge schiedenis". riep Millicent woedend, met tranen in haar oogen. „Door uw zoeken naar dien schakel zult u haar verdacht maken, haar aan het schrik ken .en haar diep ongelukkig maken. En zij heeft er niets mee te maken is het wei Zij wendde zich bijna uitdagend tof Massareene, die tot nu toe gezwegen had. „Denk je soms van wel „Neen, duizendmaal neen ver klaarde hij vriendelijk „Miss Roche schijjit mij evenver verwijderd van eenig bedrog, als de beide polen van elkander. Het is bovendien duidelijk, dat, wanneer zij iets van de verloren diamanten had geweten, zij ze zeker hier niet zou hebben gedragen." Hij was zoo ernstig, zoo overtuigend in-zijn betoog, daf Millicent met haar oogen vol tranen haar hand op de zijne legde. Die handeling stelde hem voor veel schadeloos en maakte hem drie voudig Nadine's vriend. En zijn argu ment sloeg ook in bij Lady Valworth, zoodat hij twee vliegen in één klap ving. Mocht de laatste eenigen twijfel gekoesterd hebben, zoo verzonk die thans in het niet en zag zij enkel Na dine's bleek, rein gezichtje voor zich. Zulk een, gelaat kon niet dat van een VL1SSINGEN, 24 AUGUSTUS. Onze haven. In de aflevering van 20 Augustus van het tijdschrift „het Nederlandsch Fabrikaat" komt een beschrijving voor van de haven te Vlissingen, voorzien van verschillende afbeeldingen, waarin op heldere wijze het proote belang van onze haven wordt aangetoond. Tevens wordt in dit artikel de aandacht geves tigd op de Maatschappij „de Schelde", welke niet alleen industrieel van over wegende beteekenis is, maar welker belangen ook nauw verbonden zijn met het havenvraagstuk. De schrijver besluit zijn artikel met er op te wijzen, dat, overziende hoe Vlissingen door spoorwegverbindingen met Duitschland en België, door over- zeeverkeer met Engeland, door het kanaal van Walcheren met Dordrecht en den Rijn, door de Schelde met Gent en Antwerpen, gunstig contact hééft, of gunstiger contact kan krijgen met een rijk en wijd achterland, met goed ver trouwen haar toekomst mag tegemoet zien. Hoe spoediger de regeering de voor name uitbreidingsplannen van de haven Iaat ter hand nemen, des te meer zal dit aan Vlissingen ten goede komen, juist nu het zich herstellend overzeeverkeer nieuwe banen zoekt. 'X Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Vlissingen en zijn hulpkantoren. Maand Juli 1920. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Vlissingen en elders» werd in den loop <fcr' maand te Vlissingen ingelegd 48.517.34 en terugbetaald ƒ43.495.12 Derhalve meer inge legd den terugbetaald f 5.022.22 Hieronder 6 formulieren ad 1. in spaarbankzegels van 5 cent en 6 formulieren ad f I.in spaarbankze gels van 1 cent (schoolsparen). Het aantal te Vlissingen nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroeg 46. Door tusschenkomst der te Vlissingen gevestigde kan toren werd, ter Directie op staatsschuldboekjes in geschreven een nominaal bedrag van3300. en afgeschreven 250. Derhalve meer in- dan afgeschreven 3050. Het aantal te Vlissingen uitgereikte nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 1. Voor het examen van leerling-tele grafist en kantoorbediende zijn ge- schuldige zijn. „Lieve Millicent, ik bedoelde niets, niets wat Nadine betreft", riep zij ze nuwachtig, „maar natuurlijk is het toch duidelijk, dat ik vertang mijn dia manten de diamanten van Sir Tho mas terug te krijgen. Wanneer Na dine mij behulpzaam kan zijn om dat vraagstuk op te lossen, zal ik er haar altijd dankbaar voor zijn." „Van wien kreeg zij dat kruis vroeg .Millicent plotseling, zij het ook eenigszins koeltjes. „Van den man. met wien zij geën gageerd is, Paul Annerley noemde zij hem. Den man met wien zij gaat trou wen." „U doet het voorkomen, of hij een slachtoffer is of een schurk." „Zéér waarschijnlijk een slachtoffer. Maar hij kan ons behulpzaam zijn bij de ontdekking van de vermiste stee- nen." „Het zal Nadine veel verdriet doen, wanneer haar verloofde enkel maar beschuldigd wordt van in die zaak be trokken te zijn geweest." „Dat zie ik niet in", zei Massareene snel, die even eerlijk als verliefd was. „Waarom zou hij niet behulpzaam kunnen zijn om de gerechtigheid haar doel te laten bereiken. Miss Roche zou, daar ben ik zeker van, de laatste zijn om dit te beletten en zoo zou jij er ook over denken, is het niet?" zei hij, Millicent aanziende. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1