N. >en Jr. 100 25 Bagdad-Stores Monteur. RGER OEN itbode ZATERDAG 31 AUGUSTUS. gemeentebestuur BINNENLAND Stads= en Provincienieu ws liilliiili l^o. 197 P* p- a#.#*'»* i*5 •4»atO rgarinefabrlek- e* ar ve'schillende ©a de, entrgieke et hoofdkanlcor 1I1II1I1I1I mbiedSngc •*»s!wa(j«s= uur werkers), doch [erkers a 65 ct. per |\LFWA8SENa40ct A. HARIOT, Ban- pnisth Bureau 1A8TERS /ENDIJK 15. Üige indienstti edirg alleszins bekwaam sollicitaties te zen- [engenoemd bureau. lad „N. Rott. Crt." Ires: N.V. v/h. DE AGH. flinke Bies: QUASTERS, gevraagd een I j uffrouw. AA AS, OudeMarkt. )E JONGE VAN |Burgemeester Mei- Rotterdam, zoekt, November, een een. Zich aan te Ir. VAN BLERKOW Vlissingen, van 1 lustus halve en twee ber week. Adres: (straat 66 Maatschappij in Imiirt oelburg-Rettardam [elegen plaatsen. In passagiers, PN EN VEE. i. li». It. ami. s m m. in 8 i- 8 8 1 8 (en wordt Woens dag 12 uur v m, komen 1 N V. Transp en b. Erven G VOS, te Middelburg Tel. 153; -e I OOSTERHOUT, Dordrecht Gebrs. lel. 101. j VL1SS1NGSCHE COURANT .Hi NNEMENTSPkijS :Voor Vllssnigen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. - Afzonderlpe nummers 5 cem 4tiFirms F. fl$ IF VliOE t IMm ^srkt 58, Nssingin, Tb!§!bor latere, 19 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor Iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel firscliijnt dagsiijks, sitgszenssrd ap Zondes in lipsRisen srkends Chrisielijke bssidagoii i sbonné's. tn 1 bezit eener 4n GRATIS verze- tegen onee'uteker. voor 101)0 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken 4/ lil? een ongeluk UUU gulden bij verlies van een hand, voet ot oog 150 gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger OPENBARE VERGADERING VAN DEN IIMIIHTERUD VU VlISSIItlK op Vrijdag 27 Augustus 1920. des namiddags ten 2 ure. 1. Mededeelingen. li. Over te leggen stukken. III. Benoemingen 1. Van een onderwijzer aan school E. Voordracht: 1. j. H. Salet; 2. D. Kwaak 3. A. J. van Beurden. (Indien de heer Salet benoemd wordt, moet hem met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend worden (op diens verzoek) als onderwijzer aan school C.) 2. van een leeraar in Staatsweten schappen (tijdelijk) aan de Hoogere Handelsschool. Aanbeveling A. Ver- hage. 2a. van den lieer M. D. Caljouw, de- finitief tot leeraar in handelsweten schappen aan de Hoogere Handels school. 3. van tijdelijk personeel aan de Han- delsherhalingsschooï van den heer F. G. Lemmers, definitief tot onderwijzer in Fransch aan idem. 4. Van hoofden der scholen A en C. Voordrachten voor hoofd van school A 1. G. Houtekamer te Westkapelle.; 2. A. de Mol, te Vlissingen 3. F. G. Lemmers, te Vlissingen voor hoofd van school C. I.E. Hoek, te Kloetinge 2. M. M. Franke, te Rotterdam 3. C. F. Dalmijn, te Nij megen. IV. Te verleenen ontslag a. Aan den heer-K. E. van -Griethui,- sen als leeraar aan de Hoogere Han delsschool, met ingang van 8 Septem ber a.s. b. Aan den heer P. P. Spruit als on derwijzer aan school E, met ingang van 1 Januari. 1921. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Wetli. tot wijziging der verordening op de heffing van loonen voor het keuren van slacht vee, afgehakt vleesch en spek, alsmede die on de heffing en invordering eener belasting op de honden. 2. Idem om afwijzend te beschikken op het verzoekschrift van L. van den Heuvel, om hem voor één jaar optie te verleenen op een strook grond, gelegen ten Oosten van zijn autogarage aan de Wilhelminastraat. 3. idem om aan den onderwijzer W. J. Hariot wegens voortdurende ziekte nog zes maanden verlof te verleenen. 4. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van secretarissen-pen ningmeester van burgerlijke armbestu ren in Noord- en Zuid-Beveland, om verhooging van bezoldiging van den ti tularis alhier. 5. idem of afwijzend te beschikken op het adres van de Vereeniging „Bres- kensche Visscherijschool", om een jaar- lijksche bijdrage uit de gemeentekas. 6. idem tot verliooging van de beloo ningen van directeur en leeraren, ver bonden aan den cursus voor de hoofd akte. 7. Idem tot het toekennen van ƒ3000 voor liet verleenen van een voorschot ad 200 aan die onderwijzers, welker jaarwedde voor rekening der gemeente blijft, in verband met een herziening der salarissen door de regeering met ingang van 1 Januari 1920. j Wem tót het verleenen van een subsidie uit de gemeentekas aan het departement Vlissingen ten behoeve 7ii« Fröbelschool, van ten hoogste 2,50 per leerling en per kwartaal (ge raamd circa 1000.) 9. idem tot het weder in huur geven snn J. J. de Jong van een gedeelte van den waterkeerenden dijk langs den Ko ningsweg voor 15 per jaar tot 24 No vember 1926. 10. Idem tot verhuring van een loods op het haventerrein, aan Charles Ge rard te Parijs, voor 1000 per jaar. 11 klem tot het in gebruik geven van en lokaal der Centrale Keuken aan de vereeniging „De Slagers", alhier, voor en verkoop van Argentijnsch vleesch, v°or 15 per maand_ 'ifem tot verhooging van het sehn° C'er Handelsherhalings- cursus mê' inganS van den nieuwen '3. idem lot vaststelling"van het ver- v»n °ve,r 1919 wegens het verstrekken ^oSdlcn, kl0mpen aa" bE!wftiSe 14. idem tot goedkeuring van de re keningen over 1919 van liet Gasthuis, het Burger Weeshuis en van de Zee- mans- en Visscliersbeurs en van het tij delijk Distributiebedrijf, alsmede van de rekening der gewone en buitenge wone inkomsten en uitgaven van het Grondbedrijf over 1919. 15. Idem tot voorloopige vaststelling der Gemeenferekening over 1919, siui- itende met een werkelijk nadeelig saldo van 63782.74 O, en tot overbrenging van 136.017.561/2 op de begrnoting van den dienst 1920 in ontvangst en uitgaaf wegens uitgaven voor de uit voering van openbare werken. 16. Idem tot vaststelling van een ontwerp-besluit tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1920. 17. idem om afwijzend te beschikken op' het verzoekschrift van L. F. Dert tot wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting. 18. Idem tot vaststelling van de Ver ordening op liet Oud-Archief en van een nieuwe instructie voor den Archi varis. 19. Idem tot het instellen van een „Woningbedrijf" en tot het vaststellcfi van een Verordening op dat bedrijf. 20. idem tot wijziging van de aan Ged. Staten ter goedkeuring ingezon den Bouw- en Woonverordening, naar aanleiding van bemerkingen van ge noemd College. 21. Idem tot hef maken van een nieuwe rioleering in de Evertsenstraat voor 1900. BROEDERTWIST. Wij hebben reeds te dezer plaatse ónze meening uiteengezet ten opzichte van het Nederlandsch belang bii het geen in den iaatsten tijd, meer dan ooit te voren, de aandacht tot zich trekt n.l. de toenemende wrijving in het land onzer Zuidelijke buren, tusschen Vla mingen en Walen. Opnieuw toch is door de jongste ge beurtenissen de tweespalt naar voren gekomen, die er al sinds onheuglijke tijden is uitgebroken tusschen al wat Vlaamsch en al wat Fransch als voer taal in het dagelijksch leven gebruikt in in het kleine België. Klein inderdaad volgens geografischen maatstaf genie maar, gerekend naar de grootte en luidruchtigheid van het onderling kra keel, met een land van den eersten rang gelijk te stellen. Vroeger was, wat men gewoon is geraakt, de Vlaamsche beweging te noemen, eigenlijk niet veel meer dan een taalkwestie, waarbij weliswaar nog verschillende andere belangen van ge westelijken aard mede verbonden wa ren, maar die toch allerminst de enorme proportiën en de groote bcteekenis van thans had. De oorlog, die zooveel op zijn geweten heeft, is er ook schuld aan, dat wat eertijds tot min of meer theore tische geschillen aanleiding gat, thans metterdaad tot een wrijving en twist appel tusschen de zonen van hetzelfde land is geworden, ja, straks zelfs dreigt tot burgerkrijg te zullen uitgroei en. De Vlamingen in getalsterkte den Walen de baas, voelen zich terecht in tal van zaken achtergesteld bij de Wa len, die in dezen tijd, meer dan ooit te voren, den blik naar Frankrijk en naar alles wat Fransch is, wenden. Hierme de is door de Walen het buitenlandsch element, dat door de taal die zij voor staan reeds op den voorgrond was ge bracht, nog verder, ook in politieken zin, meer en meer op de spits gedre ven. Van den anderen kant moet men het verwijt hooren, dat door het zoo genaamde en zeer bekende activisme, aan de zaak der Vlamingen, als vader landers, een kwaad is toegebracht, het welk, wel verre van met het sluiten van den vrede op te houden, sedertdien nog eer toe- dan afgenomen is. De fout ech ter in de redeneering der anti-Vlamin gen is deze, dat zij het drijven der acti visten, die indertijd de Duitschers als redders hebben begroet, vergetend dat zij niet anders dan als vijanden hadden beschouwd mogen worden, vereenzelvi gen met al wat Vlaamsch denkt en Vlaamsch voelt, en daarom alle Vla mingen over een en denzelfden activis- tiischen kam scheren. Daardoor is on getwijfeld de onderlinge Verbittering den jongsten herinneringsdag van den Gulden Sporenslag is voorgevallen. Kunnen en moeten wij ais Nederlan ders ons buiten- de wrijvingen tusschen de burgers van een ander land houden, wij dienen niettemin nauwlettend het verloop van een en ander gade te slaan. Immers er zit an die tweespalt een, voor ons, nog een zeer belangrijke fac tor. Deze, dat in hun ijver om den Vla mingen te groote Nederlandsch-gezinde neigingen toe te kennen, dc Walen zich daardoor een vrijbrief trachten te ver schaffen om met te meer animo hun annexionisme te kunnen propageeren. - Dit nu zou, gelet op de nog altijd smeulende en geenszins gansch en al gedoofde begeerten der Belgische an- ne.xionisten, op een gegeven ougenblik tot hoogst onaangename verrassingen kunnen aanleiding geven. Daar is ech ter meer. Ten einde een welkome af leiding te vinden, wanneer het onder ling krakeel metterdaad tot groote bot singen zou aangroeien, zou het wel eens kunnen zijn, dat de leiders der volksmeening, ook bij hen, dié nu nog tegen annexionisme zijn, vasten grond zouden zoeken te krijgen voor hun booze bedoelingen. Het zou toch aller minst de eerste maal in de geschiedenis zijn, dat om binnenlandsche moeilijkhe den te overwinnen, buitenlandsche blik semafleiders gezocht zouden worden. Nu is het schier ondenkbaar, dat ooit al de Vlamingen door de Walen in het annexionistisch schuifje zouden kun nen mee genomen worden. Het meeren- deei der Vlaamsche landgenooten weet inderdaad maar al te zeer, wat zij aan hun Waalsche ompatriotten hebben, en wat zij er Va,rlunueiVintien. Doch dat deze Iaatsten er niet te goed voor zijn, om, geruggesteund door Marianne, let er eens op, te wagen om het dien kant uit te sturen, is duidelijk genoeg. En tiet is daarom, dat wij goed zuilen doen, om hetgeen er thans in België geschiedt en hetgeen uit den huidigen toestand kan voortkomen, met groote nauwkeurigheid te volgen. Een broe dertwist, die zoo hoog loopt, dat broe derbloed vergoten staat te worden, moet door eiken goeden nabuur, in zijn eigen en ook in hun belang nauwlet tend worden gadegeslagen, ten einde, mocht het noodig blijken, erger te kun nen voorkomen. De credietovereenkomst met Duitschland. President Ebert heeft den minister van financiën Wirth een telegram van dankbetuiging aan Erzbergor laten zen den, als waardeering voor diens initia tief inzake de thans afgesloten crediet- regeling tusschen Nederland en Duitschland, Invoer Duitsche steenkolen. Het aantal treinen met Duitsche steenkolen bestemd voor ons land, zal Maandag a.s. met één en Woensdag avond met twee vermeerderd worden, zoodat vanaf 25 Augustus op werkda gen wederom 3 treinen ons larrd bin nenkomen. Salarissen van gemeente-personeel. Het Tweede Kamerlid de heer Ter Hall heeft aan den minister van binnen landsche zaken, die naar hij op merkt meerdere malen in het voor uitzicht gesteld heeft, dat het rapport van de staatscommissie tot herziening van de salarissen van het gemeente- personeel nog in het eerste halfjaar van 1920 zou verschijnen, verzocht om thans, nu het rapport nog steeds niet is verschenen, mede te deelen hoe het staat met de voltooiing van de werk zaamheden dier staatscommissie. de regccring verstrekte, over het alge meen zeer goede grondstoffen. Wanneer vraagt de heer Staalman kan dan de uitvoering dezer voor schriften, die voor de bevolking, in ver band met de hooge prijzen van het wittebrood, van het grootste belang zijn, worden verwacht? En zoo neen, waarop inoet het nemen van dezen maatregel afstuiten Congres voor openbare gezondheids regeling. In het gebouw „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage had, onder presidium van den heer jhr. mr. dr. E. A. van Be- resteyn, de offieieeie opening plaats van het 25ste Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling. De voorzitter opende de bijeenkomst met een korte rede, waarin hij, ais waarnemend voorzitter, allen een harte lijk welkom toeriep, in het bijzonder de aanwezige autoriteiten. Aanleiding tot de orgartisatie van de congressen was de tentoonstelling in 1890 te Amsterdam gehouden ter be vordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. Op de zen weg voortgaande, vond in 1896 te 's-Gravenhage het eerste congres van openbare gezondheid plaats, onder lei ding van den oud-minister J. Heems kerk. De bedoeling van den organisa tor was, om bij het volk, bij de leeken zelf een levendige belangstelling wak ker te roepen, in de brandende hygiëni sche vraagstukken van den dag en wie zich de leerrijke en aangename congressen herinnert, zal moeten erken nen, dat de plannen der pioniers op dit gebied volkomen tot verwezenlijking zijn gekomen. In het kort gaf spreker een opsomming van de belangrijke on derwerpen, die op de vergaderingen be handeld zijn. aan de hand van degelijke prae-adviezen van bij uitstek deskun digen. En wat is het resultaat van deze be sprekingen geweest De invloed der congressen is in de wetgeving merk baar geweest, en is nimmer verzuimd op de vergaderingen de aanhangige wetsontwerpen te bespreken en de ge volgen dier critiek zijn duidelijk na te gaan. Tal van vereenigingen op dit ge bied ontvangen finaneieelen steun van hooger hand. En eindelijk heeft het congres den stoot gegeven aan de op richting van tal van particuliere veree nigingen. Spreker herdacht daarna in woorden van dankbare en weemoedige herinnering 't heengaan van dr. Ruysch, die het middelpunt van dit congres zou zijn geweest en die men reeds besloten had in liet midden der vergadering te huldigen voor zijn moeitevollen en ge weldigen arbeid. Nu rest slechts de na gedachtenis, die het beste geëerd kan worden door zijn devies te maken tot het onze „Laboremus". Na tot een korte behandeling der agenda te zijn overgegaan, wekte spre ker op tot verderen arbeid en ver klaarde het 25ste congres voor open bare gezondheidsregeling voor geo pend. Belasting op bioscopen. Burg. en Weth. van 's-Gravenhage stellen den gemeenteraad voor de be lasting voor voorstellingen met bios- coopvertooningen met 5 te verhoo- gen, waaruit een meerdere ontvangst van rond 60.000 zou kunnen worden verkregen. Hieruit valt te concludeeren dat in de residentie per jaar 1.200:000 aan de bioscoop wordt uitgegeven of ongeveer ƒ24.000 per week. De meerdere opbrengst van deze be lasting zouden Burg. en Weth. willen besteden als subsidie voor voorstellin gen met kunstwaarde. VLISSINGEN, 21 AUGUSTUS. De bruinbroodbereiding. Het Tweede Kamerlid de heer A. P. Staalman, heeft aan den minister van landbouw inlichtingen verzocht be treffende de klachten uit tal van plaat sen over de slechte bereiding van liet bruinbrood. Hij verzoekt van den mi nister de toezegging, dat thans afdoen de maatregelen zullen worden getrof fen, teneinde de bakkers door deskun digen te doen instrueeren en hen te ver plichten, op straffe van uitsluiting, zorg te dragen, voor de meest nauwgezette Door de raadsleden Van Hal, Lin- deijer en De Meij is het volgende voor stel bij den Raad ingediend Naar aanleiding der aan den Raad gezonden adressen van de afdeeling Vlissingen van den Alg. Bond van po litiepersoneel en van de afdeeling Vlis singen van den Ned. Bond van Werk lieden in Overheidsdienst, vragende verhooging van salaris en loonen, op welke adressen door Burg. en Weth. zal geadviseerd worden, afwijzend op dc gedane verzoeken te beschikken, stellen ondergeteekenden den Raad voor Aan allen die hun hoofdbetrekking INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ontvangen nieuwe zen- dingen Duitsche MADRAS GORDIJNEN. Vraag zlchtzending fa. BtLBtRDK VAH 800 MIDDELBURG. wiens jaarlijksche bezoldiging minder dan 3000 is, wordt over liet tweede halfjaar 1920 aan elk een toeslag van 100 toegekend waar tevens bij liet voteeren van nieuwe uitgaven cje middelen tot dek king hiervan aangewezen moeten wor den, meeuen ondergeteekenden dat deze in dit geval gevonden kunnen worden, uit de belangrijk hoogere opbrengst dan is geraamd, van de staangelden gedurende de kermis en zoo noodig uit de eveneens hoogere opbrengst der belasting op de publieke vermakelijk- eden. In de week van 13 tot en met 20 Augustus werden hier 4589 zeebaden genomen, waarvan 1889 door dames en 2700 door heeren. in hei volksbad wer den J65 baden genomen, waarvan 335 door dames en 830 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 79 graden, de gemiddelde tempe ratuur van het zeewater 64 graden. De heer J. van Boven, vice-consul van Zweden alhier, is door Z. M. den Koning van Zweden benoemd tot of ficier ie klasse van de Koninklijke Wasa-orde, zulks als een blijk van waardeering voor aan dat land bewe zen diensten. Wij wijzen op achterstaande adver tentie, waarin ouders, voogden of ver zorgers, die meenen in aanmerking te kunnen komen om kosteloos boeken in bruikleen te ontvangen voor de R. H. B. school, zich vóór 25 Augustus schrif telijk dienen te wenden tot den direc teur der R. H. B. S. Strandconcert. De Vliss'mgsche Posttanfare, direc teur de heer J. A. Hollaers, geeft mor genavond van 810 uur een concert op den boulevard Evertsen. Het pro gramma luidt als volgt ,.Le Velo", pas redouble, A. Gövaert „Mignonnette", ouverture, J. Bouman „Voix Roumaines", valse de concert, M. J. H. Kessels Caprice sur L'Opera ..Norma", Bellini; „Paris London Brus sel", J. Rillice „La Speronza", ouver ture, A. Boscolli „La Dame de Coeur", ouverture, G. Duval Finale. Op de provinciale betooging voor so cialisatie, welke Zondag 29 Augustus, des middags 3 uur, wordt gehouden aan het sportterrein aan den Koude- kerkschen weg, uitgaande van de S. D. A. P. en het N, V. V., zal het woord worden gevoerd door den heer Sten- huis namens het N. V. V, en door de Kamerleden Duijs of Kleerekoper. De arbeiders-zangvereenigingen uit Vlis singen en Middelburg zullen haar me dewerking verleenen. Bij resolutie van den minister van koloniën is K. h'. O. L. van Bennekom alhier, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot gegradueerd ambtenaar bij den dienst der staatsspoor- en tramwegen. Rijkssuikerkaart. In het tijdvak van Maandag 23 Augustus tot en met Zondag 29 Augus tus e.k. zuilen geldig zijn de bons no. 46 en 47 van de rijkssuikerkaart. Met ingang van 1 September is aan jhr. inr. A. M. C. van Asch van Wijck, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid der Kamer van toezicht over (ie notarissen, geves tigd te Middelburg, en is benoemd als

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1