ER 1000 150 100 25 Eau de C0I0911 slagen KNECHT! iDÊtii enn^^nn binnenland feuilleton NO* 196 58e Janrgans: 1920— ;he nummers. lienstbcde iet Meisje 55 1 lagme/s/e cfis Maatscfiappii Stoomvaart VRI.inAG 20 AUGUSTUS. VRIJDAG f, Uil BE VCLQE Ir., Ilaina fiüarkt 58, ïlissisp. ïilaloon Intirc. 10 Virccfiijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen De Diamanten van Lady Valworth. elïe 9 ct." kropsla 74 1 20 a 32'"ct., alles ptr |9 Augustus 1920. he graanmarkt was he- 4 Jerste monsters nieoue Ufl pond, welke voor j-xj werden verkocht. I 1^75 per 5 ons. per 100 stuks. K O E R S E N ïgustus, 's midd. 2l/j u.: q a e. russël ƒ23.25; Londen ƒ3.03 Parijs ƒ21.75; papier. 1 23.35. Fransdie Ionen (afgest.) ƒ1.40; est.) 1.40 Marken arken (rood) 6.20 illars ƒ3.02. ERICHT. ?rstand 766.2 te Valen- 1 erstand 751.3 te Skit- j len avond van 20 Aug.: I wind uitNoordelijke |en tot zwaar bewolkt, eenige regen buien, temperatuur. J TE VLISSINGEN. nertijd.) ■^1 .DOOT'S pn bij IGKRMAN Beilamypaik 37, Vuurwerkers), doet 9 verkers a 65 ct pel 1 HLFWASSENa40 ct. I J A. HARIOT, Ban- \dres: Badhuisstraat Ioor de morgenuren, renmagazijn SNOEP Kleine Markt 9 liet beneden de 1 /I ei HUIJBRECHTS, zoo gewenscht voor |t Adresv.D. MADE, 31 (bij het slatior). JISCHE TRAM. It StadStation. |llamvpark v.m. 5.05', V.30, 8.25, 9.40, 10.50, li2.20, 1.10, 1.45, 2.30, V-, 5.45, 6.25, 7.05, 8.10, I J 1.05, 11.50, 12.45C. lation v.m. 5.25', 6.15 1.15, 10.30, 11.15, n* I.30, 2.10, 2.50, 3M I 6.40, 6.50C, 7.40, 8.« II.25, 12.30. imerkt rijden niet «P f stdagen. merkt met C rijcte/r e remise. Middelburg-Rotterdam lengelegen plaatsen. I VAN PASSAGIERS, PEREN EN VEE. iMllt.il. ,1.1. nri« 8 8 - 8 8 I Augustus 20 23 24 2© i stngen wordt W°en iaterdag 12 uur v. 1 bekomen: dam N V. Tramsa 20.8;' te Dordrecht ueD !K, Tel. ion VLISSINGSCHE COURANT 4öÖNNSMENTSPRljSVoor Vlisstngen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. VoorBelgiE ƒ4.15. Voor overige landen der Po»t-Ume ƒ4.70, Afzonderlijke nummers 5 cent ^liTi SI ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10; voor Iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Ceatoanê'.,in1berit«ner -oils, zUn OR AT» verze- srdtegen ongelukken voor gulden bij tevens- lange ongeschikt heid tot werken UUU een ongeluk 4JUU gulden bij verlies van een iiand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Benoeming lid Tweede Kamer. de gisferennaroiddag gehouden v.ttine van het centraal stembureau is tot lid van de Tw eede Kamer der Sta ren-Generaal, ter vervulling der vaca ture ontstaan door liet ontslag van den heer B NieTStrasz, benoemd verklaard de heer F. J W. Drion. oud-iid dier Kamer. Het ontwerp-Ziektewet. De Landelijke Federatie tot beoor deeling van het ziekenfondswezen heeft fe Utrecht vergaderd en daar het on(werp-ziekte.wet behandeld, waar tegen verschillende bezwaren werden ingebracht, die in een memorie ter kennis van de Tweede Kamer zullen worden gebracht. De belasting-aanslagen van den ex-kroonprins. Ged. Staten van Noord-Holland hebben opnieuw een supplement ko hier, dienst 1919, waarin voorkomen de aanslagen in den hoofdelijken om slag van den ex-kroonprins en majoor von Mülnheim, resp. naar een geschat inkomen, groot f 42.000 en f 4250, goedgekeurd. De Duitsche Kroonprinses op Wieringen. Woensdagavond te halfacht is met de postboot de Duitsche kroonprinses met haar vier zoons op het eiland aan- I gekomen, teneinde een bezoek te bren gen aan haar echtgenoot. Dinsdagavond passeerde zij, komen de van Potsdam met haar gevolg bij Oldenzaa! de Nederlandsche grens en reisde per gewonen trein tot Amers foort en vandaar per auto tot Ameron- gen, om den nacht op het kasteel van graaf Bentinck door te brengen. De reis naar Wieringen geschiedde even eens per auto. In haar gevolg bevonden zich nog de hofdame freule von Tshirschky en graaf Schullenburg uit Mecklenburg. Dc secretaris-generaal in algemeenen dienst van den min. van binnenl. za ken, nrr. J. B. Kan, begeleidde de prin ses in de auto'van af Amerongen. Het personeel, bestaande uit een bediende en twee kameniers arriveerde reeds den vorigen dag met de bagage. In 4 auto's werd naar de pastorie te Oos- terland gereden. Er was veel publiek en vele fotografen. Hoe lang de kvoonprises óp Wierin gen zal vertoeven is nog niet bekend. Het plan bestaat, dat voor de terugreis naar Duitschland nog gedurende enke le dagen een bezoek aan den keizer en de keizerin te Doom zal worden ge bracht. De dienst b'j de Spoorwegen. Toen op 1 Juli de nieuwe spoorweg dienstregeling werd ingevoerd en al dadelijk een groote stoornis in den loop der treinen intrad, schikte men zich *.mr bet Er.gelsch van Mrs. HUNGERFORB Vertaald door I. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 33) (Nadruk verboden.) „Wou je zeggen, dat je niets van I ,hem gehoord hebt?" „Dat is zijn schuld niet", zei zij, met .dat lieve gevoel voor rechtvaardigheid, 'dat zulk een groote plaats innam in haar karakter. „Hij was door zijn firma naar het buitenland gezonden met,een l een geheime opdracht, en daar Hij j heen cn weer zou moeten trekken, kon i hij geregelde correspondentie voeren." „Je verdedigt hem goed", zei Duran bitter, „eene andere vrouw zou zulk een afwijking van de gebruiken der liefde moeilijk 'kunnen vergeven. Anderen zou den zulk sen toewijding aan de zaken beschouwen als een gebrek aan toewij ding aan zichzelf maar jij schijnt er anders over te denken. Het is wej ge lukkig dat hij iemand gevonden heeft, die zoo geduldig - en zoo vol vertrou wen is." - „Neen", antwoordde zij droevig, „iemand, die zoo wanhopig onverschil lig is." Zij zag Duran aan met een blik, waarin zoowel zelfverwijt als zelf verdediging te lezen was. „Ik ben een huichelaarster", zei zij heel zacht „en daarin zonder mopperen, omdat men het een onvermijdelijk gevolg achtte van den nieuwen stand van zaken, waarih het .personeel zich gedurende eenige dagen eerst zou moeten inbur geren. 'Wel werd ons van betrouwbare zijde medegedeeld aldus schrijft „de Tijd", aan welk blad wij deze beschou wing ontleenen dat eerst in den mor gen van 1 Juli, waarop de nieuwe dienstregeling intrad, deze aan het dienstpersoneel werd uitgereikt, zoodat voor reizigers niet alleen, maar ook voor liet spoorwegpersoneel deze een nieuwtje was, en er geen gelegenheid voor hen bestaan heeft de nieuwe dienstregeling te voren even in te stu- deeren, zooais dit anders het geval is. Het gevolg was, dat de handen dien morgen ai dadelijk verkeerd stonden en zelfs overwegwachters eerst later in den bewusten morgen de nieuwe dienst regeling kregen, zoodat op één plaats de boonien niet gesloten waren, toen de trein passeerde. Thans schrijven we echter half Augustus en niet alleen is de toestand hetzelfde gebleven, maar zelfs nog ho- peloozer geworden. Immers, over het geheele net is geen staat meer te maken op het juiste vertrek en dé aankomst der treinen men mist zijn aansluitin gen en men kan soms niet eens meer thuis komen, dank zij de stoornis in het geregeld verkeer. Ook de interpellatie in de Kamer heeft tot heden blijkbaar niets uitgewerkt. Wat is de oorzaak De buitenstaanders tasten in liet duister. 'Als men het personeel hoort, wordt de toestand geweten aan het feit, dat tijdens den oorlog geen voldoende aan vullingen van personeel hebben plaats gehad, terwijl daartegenover een aantal van liet lagere personeel den spoor dienst hebben verlaten, wegens de naar, verhouding veel lagere loonen dan in particuliere diensten. Zoo wordt op vele stations met personeel van de dienst verrichting gewerkt. Anderen, buiten het personeel staan de, wijten voor een deel de storingen aan lijdelijk verzet van het personeel, wegens het uitblijven van salarisver betering, en als een stille waarschuwing om althans de verbetering door te vbe- ren, die Medio dezer maand op het program staat. Waar het lijdelijk verzet in zou kun nen bestaan, is o.m. een stipte en stren ge doorvoering van de reglementen. Om slechts een paar kleine voorbeelden te noemen In het reglement staat o.a. dat het personeel met lossen en laden van de goederen, deze niet mogen gooien. Wanneer nu het personeel dit artikel van het reglement stipt uitvoert wat trouwens zelden gebeurt dan zou dit veel langer duren dan de tijd, die daarvoor in den regel beschikbaar is. Een ander voorbeeld, in het regie- mént staat o.m., dat op het perron de goederenwagens niet door één man mo gen worden vervoerd. Alleen de door dat is alles jou schuld." „Met jou samen te gaan, zelfs in het slechte ontneemt ieder gevoel van wroe ging ziin scherpte", verklaarde hij stout. „En jv „uit uus van plan, je uit vrijen wil over veertien dagen aan dien niet geliefden man te geven Nadine maakte een kleine toestem mende beweging het spreken was haar onmogelijk. „En dat is vrouweneer Vrouwen- eerlijkheid zeide hij, heen en weer gaande over den bemosten grond met gefronst voorhoofd en ernstige op el kaar geklemde lippen. „Denk je, dat die man je dankbaar zal zijn voor het ledige étui, dat je hem aanbiedt Het lichaam zonder de ziel zou voor mij geen waarde hebben. Wie zal zeggen, of hij er niet juist zoo bver denkt als ik Kom," hij bleef voor haar staan en zag haar vast aan, „zeg mij den naam van dien kantoorklerk, die tusschen ons staat. Wanneer gij niets wilt doen om den knoop te ontwarren, waardoor drie levens bedorven zullen worden, dan zal ik hel doen." „Paul Annerley". „Zijn adres Nadine aarzelde, hoe kon zij zeggen, dat zij liet niet wist En toch, wat moest hij er wel van denken, wanneer hij van haar hoorde, dat de woonplaats van haar bruigom yoor haar nog een geheim was „Zijn tegenwoordig adres hakkel de zij. „Hij is buitenlands, zooals ik je reeds zei, ik kan het je niet geven," voering van dezen maatregel zou aan merkelijk meer personeel eischen. Om nog een vérder strekkend voor beeld te noemen, de machinisten zijn gebonden aan eer? bepaalde snelheids- grens. Is het dan hieraan te wijten, dat de meeste sneltreinen op een groot tra- ïc -t zoo goed als niets inhalen? Wij weten het niet wai de oorzaak is, maar het feit hebben we meermalen gecon stateerd. Hoewel enkelen van het spoorweg personeel dit lijdelijk verzet niet direct positief ontkennen, beweren andere spoorwegmannen, dat als men lijdelijk verzet zou willen plegen, de boel er nog heel anders zou uitzien. Zeker is echter,..dat onder deze om standigheden, de uiterste voorzichtig heid van het spoorwegpersoneel wordt geëischt, omdat anders met het drukke zomerverkeer ongelukken wel eens het gevolg konden zijn. Buitenlandsche scheepvaart- ondernemingen. De Nederlandesche scheepvaart moet in verschillende door hare booten aan- geloopen buitenlandsche havens, onver schillig of de maatschappijen daar al of niet eigen kantoren hebben, mee beta len in de inkomstenbelasting dier rijken en wordt ook aangeslagen in de daar bestaande extra-winst-belasting of an dere heffingen van dien aard. Dat is o.a. het geval in Engeland en zijn koloniën, Frankrijk, Spanje, Griekenland, Ameri ka. Hier daarentegen worden de bui tenlandsche concurrenten onzer scheep vaartondernemingen door onze belas tingwetgeving niet als heffingsobject genomen. Uit de kringen van onze groote scheepvaart is bij "het ministerie van financiën er op aangedrongen, de bui tenlandsche concurrenten met dezelfde maatregelen te tref'pn, waaraan de Ne derlandsche scheejsdiuart in den vreem de onderworpen is. Het „Hbld." ver neemt, dat aan dien aandrang gevolg werd gegeven. Aan rar. J. F. Dijkstra, is door minister De Vries opdracht gege-' ven over de belastingheffing in het bui tenland ten opzichte van onze schepen een onderzoek in te stellen en het re sultaat daarvan neer te leggen in een aan den minister uit te brengen rap port. Het ligt in de bedoeling daarna een wetsontwerp in te dienen, waardoor in de naaste toekomst ook de buitenland sche schepen, in onze havens binnen vallende, aan onze belastingheffing zullen worden onderworpen. Verwacht wordt dat de op deze wijze voor onze schatkist te verkrijgen baten niet onbelangrijk zullen zijn. 41ste Zuiderzendingsfeest te Breda. In het beukengedeelte van het Mast- boseh te Ginneken bij Breda is Woens dag 18 Augustus het 41ste Zuiderzen dingsfeest gehouden. Niettegenstaande het heerlijk mooie weer was de belangstelling niet zoo groot als andere jaren. „Waarom niet?" „Ik weet het niet". „Niet zijn adres in het buitenland na tuurlijk, maar zijn adres in de stad. Geef mij dat." Het bloed keerde naar haar gezichtje terug, er bestond thans geen kans meer om zijn vraag te ontwijken. Voor het eerst drong het nu tot haar door, hoe vreemd het was, dat zij zoo weinig van Paul Annerley afwist en dat zij zelfs zijn adres niet kende. „Ook dat ken ik niet," zei zij lang zaam en met neergeslagen oogen. „Je bedoelt, dat je het mij niet zeg gen wilt", antwoordde hij koel. „Neen, werkelijk niet." Haar stem beefde, haar gelaat had eene netveuse uitdrukking. „Alles, maar dat niet Ken je mij zoo .weinig, dat je mij kunt beschuldigen van van..." Zij was aan liet einde harer krach ten, het was hem duidelijk, dat zij niet kon voortgaan. „Vergeet wat ik gezegd heb," zei Duran haastig. „Het was onedelmoedig, onvergeeflijk, ruw." Inderdaad kon hij zich zelf nauwe lijks vergeven, toen hij dat reine, waar heidlievende gezichtje zag, zoo bleek, zoo onder den indruk van het doorstane leed. ,,lk weet alleen," zei Nadine met een poging om haar ontroering te overwin nen, „het zal je zult je moet het vreemd vinden, maar alles wat ik wer kelijk weet, is dat hij een klerk is in eene groote koopmanszaak ergens in Het openingswoord werd gesproken door ds. Jonker uit Middelburg. Daarna sprak ds. A. W. Voors, di- rechteur der Marthastichting te Alphen aan den Rijn over „Niet verachten, niet verachteren." Ds. J. B. Netelenbos uit Middelburg sprak over de ruimheid van tiet Evan gelie en de -zendeling-administrateur J. J. Vasseur over Gods heerlijk Evan gelie en de uitwerking daarvan onder de heidenen.. Ds. A. van Koeien uit Zevenbergen hield de slotrede en had tot onderwerp gekozen Grachten en beken. Plaatselijke keuze. De gemeenteraad te Haarlemmer meer heeft met 9 tegen 7 stemmen be sloten adhaesie te betuigen aan het wetsvoovstel-Rutgers, inzake de plaat selijke keuze, in de vorige zitting had den de stemmen gestaakt. Onmiddellijk na de stemming deelde een der leden mede, dat hij vóór ge stemd had, doch dat het zijn bedoeling was geweest tegen te stemmen. Dan hadden de stemmen dus weder ge staakt en zou het voorstel verworpen zijn. Toename drankgebruik. De nationale commissie tegen het alcoholisme heeft, ingevolge het ver zoek van' den minister van arbeid, in zake toename van drankgebruik, de vijf landelijke vakcentralen uitgenoo- digd tot een bijeenkomst op 20 Augus tus e.k., 's middags 2 uur, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen, te Utrecht. Een tapverbod. De gemeenteraad te Leeuwarden heeft een verordening vastgesteld, waarbij met ingang van 1 Januari 1921 een tapverbod intreedt op Zon- en Christelijke feestdagen en op den Ko ninginnedag, met dien veTstande, dat op 31 Augustus a.s.' dit verbod ook reeds wordt ingevoerd. De uitsluiting in de bouwvakken. Gistermiddag is te Amsterdam een vergadering gehouden van gedele geerden van den Centraten Raad van de bouwvakpatroonsvereenigingen in Nederland en van den R.K. Bond van bouwpatroons met de bestuurders van den Centralen Bouwvakarbeidersbond, van de Grondwerkersorganisatie 'en van de neutrale organisatie van tim merlieden. Deze besturen hadden zich bereid verklaard onder bepaalde voor waarden hun leden te adviseeren het collectief arbeidscontract te teeke nen. Om die voorwaarden nader toe te lichten en alsnog te probeeren een weg te vinden om aan het conflict een ein de te maken, was een conferentie door deze werkliedehorganisaties aange vraagd. Het bestuur der Federatie van Bouwvakarbeiders was niet tot deze bespreking uitgenoodigd omdat dit niet heeft toegezegd zijn leden te ad- de City". „Ergens in de City dat is tame lijk vaag," zei Mr. Duran nadenkend, met eenigen spot in zijp toon. „En dat is alles wat je gehoord hebt omtrent den man, dien je hebt uitgekozen om je leven aan te wijden „Miji^ moeder was tevreden gesteld dat is een voornaam ding voor mij," zeide Nadine lusteloos. „Maar ik ben het niet En het is voor mij ook een voornaam ding", ant woordde Duran plotseling heftig. Hij ging zoo staan, dat het volle licht op haar gelaat viel. „Is het mogelijk, dat je er tevreden mee was. zoo volkomen onwetend te blijven omtrent de per soonlijke gelegenheden van dien man vroeg hij, zich inspannende om kalm te blijven. „Ik was tevreden, omdat het mij niets kon schelen," antwoordde zij dof. Haar oogen waven nog steeds ojT_den grond gericht en haar handen éSsjes over el kaar geslagen. Toen ontwaakte er plot seling in Haar een gevoel van wrevel. „Waarom dwing je mij dit alles te zeggen riep zij uit en zag hem met haar lieve oogen toornig aan. „Ben ik in mijn hart al niet valsch genoeg te genover hem, dat je mij nog noodzaakt mijn verraad onder woorden te bren gen O, het is wreed 1 Hoe zal ik het wagen hem onder de oogen te komen Hoe zal ik Haar stem weigerde den dienst, zij bedekte haar gezicht met haar handen. „Hoe zal ik mij zelf kun nen dwingen, om mijn plicht jegens L seeren het collectief contract te teeke nen. Wel was het bereid de Federa'tie- leden voor te stellen het werk op de bestaande voorwaarden te hervatten, mits ingaande de eerste week in Sep tember, het loon zou zijn verhoogd. Als resultaat van deze conferentie wordt ons nu van werkgevers- en werknemerszijde het volgende mede gedeeld Tengevolge van de gistermiddag gehouden besprekingen is overeen stemming bereikt tusschen den Cen tralen Raad van de Bouwvereenigin- gen in Nederland en van den .R. Kath. Bond van Bouwpatroons eenerzijds en den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den Alg. Ned. Grondwerkersbond en den Ned. Centr. Timmerliedenbond an derzijds, met voorbehoud van de goed keuring der ledenvergaderingen van de onderscheidene organisaties. Aangenomen is, dat de aangeboden overeenkomst ongewijzigd Wordt aan vaard met dien verstande le. dat een herziening van het loon zal kunnen plaats vinden, indien het laatst gepubliceerde z.g. aangepaste duurtecijfer van het bureau voor de statistiek der gemeente Amsterdam, twee maanden na opheffing der uit sluiting vergeleken met het duurtecij fer van Maart 1920, daartoe aanleiding vindt 2e. dat het. maximum van het in aan genomen werk te verdienen loon zal worden gebracht op 140 Zoodra de bedoelde goedkeuring van de ledenvergaderingen is verkregen, wordt ten spoedigste de uitsluiting op geheven voor genoemde groepen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Door den heer L. van den Heuvel, rijwielhandelaar en garagehouder al hier, wonende in de Wilhelminastraat wordt verzocht hem één jaar optie te willen verleenen op het aan deze ge meente toebehoorende terrein, kada straal bekend gemeente Vlissingen sec tie D no. 1810 ged. en wel een strook Oostelijk van zijn nieuw gebouwde auto-garage tot aan de Hendrikstraat ten breedte van ongeveer 10 Meter en ter diepte van ongeveer 41 meter, op dat hem de gelegenheid wordt openge houden tot uitbreiding zijner garage. Wij hebben de eer uwen raad voor te stellen afwijzend op bovenstaand ver zoek te beschikken, aangezien het ons niet wenschelijk voorkomt de gemeen te in de toekomst te verbinden ten op zichte van het verkoopen van haar bouwgrond. 4= Wij hebben de eer uwen raad ter goedkeuring aan te bieden de door de commissie der Zeemans- en Visschers- beurs ingediende 166e rekening van het onder haar beheer staande fonds dier beurs, over het dienstjaar 1919, welke, "»y. hem te volbrengen „Heb je een plicht jegens, hem, vroeg Duran gemelijk. Zij maakte een licht afwerende bewe-, ging. „Wel, wanneer jij niet weet, waar hij woont, dan zal je moeder het waar schijnlijk wel weten, in alle geval be staan er middelen om achter zulke din gen te komen vervolgde Duran, „ik zal hem weten te vinden en hem de zaak duidelijk maken." „Welke zaak?" „Dat jij niet van hem houdt en, vervolgde hij stoutmoedig, „dat je mij lief hebt." „En dan..." Zij keek hem aan terwijl zij haar ge zichtje plotseling ophief, dat zoo mo gelijk nog bleeker was dan te voren. „Wel dan zal hij, vermoed ik, wan neer hij een sprankje eergevoel bezit, regelrecht naar je toekomen en je naar de waarheid van mijn beweringen vra gen en dan zal jij hem dit zeggen." „Helaas", zeide hij, „je kent hem niet. Hij zal mij aaij niemand afstaan". Het gezicht van Annerley, zooals het zich dien avond in het Park, toen zij hem voor het laatst zag, door hevige jalouzie verwrongen, aan haar ver toond had, kwam haar weer voor den geest en vervulde haar ziel met vrees. Wanneer hij en deze haar eenige liefde elkaar zouden moeten ontmoe ten, wat dan Zij sidderde hevig. (Wordt Vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1