J I 1000 !5o::;!:ioo 25 1 J chnisch Bureau TTËÜRS STRIJKSTERS Werkvrouw stbode et Meisje DONDERDAG IQ AUGUSTUS. gemeentebestuur 5ER uinose 1 te koop -Monteur. I UUU een ongeluk UUU De Diamanten van Lady Valworth. [Mo» 195 IS» ZEELAND, inlichtingen llüiii: rrijkt en zuivert Zij geeft u daar sche gelaatskleur, oogopslag en ;elijke schoonheid eidelijk van eene goede gezond INOSE kost I 6 fi. f ïi.-,r voor namaak. >AM Co., traat 2c/4 Den Haag.j ijgen bij Apothe-1 'gisten. ïlijk nd, desgewenscht ede hypotheek be- ilichtingen Notaris kRST. BnbMingffó INDIJK 15. lige indiensttreding alleszins bekwaam sollicitaties te zen- rengenoemd bureau. door de tche Melhin- nog >rden. Adres: Was* Ker/choflaan. dag, en Dinsdag ora om te WASSCHEN. ,Vliss. Courant'. evraagd een nacht of »en DAG- klein gezin Hoog onder No. 795, aan Vliss. Courant". :t beneden de 16 jar'- „Vliss. Couraa'' ft' II oomvsart iddatburg-Rotterdaot ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, ;REN EN VEE. ugustus 19 20 23 24 f. Uit. i.i. tir 8 8 f. UIL ra. in 8 8 ingen wordt Woens- terdag 12 uur v.m bekomen am N.V. Trarisp v.h. Erven G VOb, 318; te Middelburg □RN, Tel. 153; 'e AN OOSTERHWl' e Dordreeht Gebrs C, Tel. 101. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlisilngen en de gemeenten op Walcheren 2.20 „ct drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-Unle /4.70. AlzonderlIJke nummers 5 cenl glfyiiFinns f. VIN GE VELDEKliim Markt 58, Vlissingtn. Tiiitoon IritBrc. 10 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels f 1.10; voor Iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel Varscbiint dagelijks, uitgszondird op Zondig on aigomeon oikondo abonné'*, In 't bezit eerier polis, zij" GRATIS «rze- srd tegen ongelukken voor gulden bij levens- lange ongeschikt heid tot werken cnr^r-Qnn gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger vrijstelling militie. Landstbrm-Broederdienst. Dt Burgeweester van Vlissingen brengt het volgende 'ter kennis van belanghebhen- deB,i de wet van 28 Mei 1920 (Staatsblad no 268) is de Militiewet zoodanig gewij zigd" dat thans ook landstormdiensl in aantiirklltg komt bij vrijstelling van den dienst bij de militie wegens broederdienst. Voor Men. die voor de lichting der militie v.if, 1920 of 1921 zijn ingeschreven, bestaat *k gelegenheid om alsnog vrijstelling 'we- crens broederdienst aan te vragen in ver band met den dienst, dien een of meer broeders of halfbroeders bij,-den landstorm 'hebben vervuld. Daartoe moet door of vanwege belanghebbenden tusscKfe'n 16 en 31 Augustus 1920 bij den Burgemeester ■aanvraag worden gedaan tot het opmaken van het vereischte getuigschrift. Meer in het bijzonder kan dit ter secretarie dezer gemeente geschieden op eiken werkdag in Augustus a.s., des voormiddags 'tusschen n en 12 uur. - Daarbij moet door af vanwege den be langhebbende worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschreve ne behoort, voldoende bekend zijn. Mede brengen van bewijzen van vervulden wer- kelijken dienst, zakboekjes enz. is wen- schelijk. Eenige der voornaamste bepalingen, die omtrent bovenbedoelde vrijstelling gelden, worden hieronder vermeld. Vereischten omtrent het recht op vrij stelling. Her recht op vrijstelling wegens broe derdienst wordt ten aanzien van de boven bedoelde personen beoordeeld naar den toestand van 1 Augustus 1920, zoowel wat het getal broeders of halfbroeders als wat den vervulden dienst betreft. Omtrent den vervulden dienst geldt in -fret algemeen, dat de broeder of halfbroe der, die bij den landstorm gediend heeft, een werkelijken dienst van ten minste zes maanden moet hebben volbracht. Hierbij lellen verloven, die langer dan vier achter eenvolgende dagen hebben geduurd, niet als werkelijken dienst mede. Ten aanzien van personen, die, behalve bij den landstorm, ook bij de militie heb ben gediend, worden de werkelijke dienst van den landstorm en die van de militie samengeteld. Ook geldt voor broederdienst de dienst van hem, die wegens ziekte erf gebreken, door den dienst bekomen, uit den dienst bij den landstorm is ontslagen, of die gedu rende zijn werkelijken dienst bij den land storm is overleden. Hierbij komt liet er niet op aan, hoe lang de werkelijke dienst heeft geduurd. Ook de dienst van vrijwilligers bij den landstorm kan voor broederdienst in aan merking komen. Ten opzichte hiervan wordt de landstorm-vrijwilliger geacht werkelijken dienst te hebben vervuld a. op de dagen, waarop hij aan oefenin gen van den landstorm heeft deelgenomen b. gedurende den tijd, dat hij bij het leger, bij de landweer, bij den landstorm •of bij de zeemacht dienst heeft gedaan •ook hierbij gelden verloven van langer dan vier achtereenvolgende dagen niet voor ".werkelijken dienst. Als broederdienst blijft buiten aan nier- 1PEU1LXETON Naar het Er.gelsch van Mrs. HUNGERFOR» Vertaald door I. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 32) (Nadruk verboden.) zij zag htm met haar heldere oogen vnendehjk aan. „Laat dat je niet on gelukkig maken, zijn tegenwoordig heid beteekent minder dan niets. Inte rn ig!'0of.ik' dat ,let i°uw zaak goed zal doen. „Lieve profetes Ik won, dat ik je geloof kon deelen." hp'n^Clk ?el00f?" vroeg Duran, die tien ongezien was genaderd. dc'nrfr! gel0.°ï'..,dat miss Roche heeft in r»ke macht van de Hefde", w;;j hi? Massareene vroolijk, ter- grasveld0 0n»j-F,n over het afgesloten '0eging' C'ie dit" f?elo°ft in de almacht der rustig 'rJt ,ra" cn za« Natline met rustig onderzoekenden blik aan. „U en"tvdifi(?0ïi,clrukt llw verbazing uit geloof .11 2011 ik cr zllll< een deo'e op nahottden antwoord- bleek m, ih"ewe' haar ''PP6" zeer eek geworden waren. den WiuP kan ik llier n'et antwoor- dennprttl "„Ho mil meegaan naar het nenbosch Ik zal u niet langer op hing èc 'tijd, dien landstormpfichti'geii of, lands'torm-vfrj'willigers hehhen doorge bracht a. als behoorende tot de bemanning van gemilitariseerde loods- en particuliere vaar tuig eti 'b. 'bij den aanmaak van munitie c. bij de Artillerie-inrichtingen 'd. bij het Rijksmagazijn van geneesmid delen e. hij de centrale magazijnen van mili taire kleeding en uitrusting f. bij de militaire verpiegingsinrichtin- gen g. als lid eener commissie1 voor de ver pleging en de verzorging van leger en be volking in liniën en stellingen h. als lid van de aanschaffingscommissie van voorraden verplegingsbehoeften voor het leger. Andere dienst dan landstormdienst. Heeft hij, die vrijstelling vraagt, niet al leen een broeder, die bij den landstorm heeft gediend, maar ook een of meer broe ders, die anderen militairen dienst hebben vervuld, dan wordt ook met dezen dienst rekening gehouden. Omtrent dergelijken dienst gelden de vereischten. welke reeds vroeger bestonden. Broeders, die in hetzelfde jaar zijn geboren. Zijn er twee of meer broeders of half broeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of'meer van hen vrijstelling we gens broederdienst worden verleend, dan wordt in de te houden zitting van den mi litieraad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie Jmnner de vrijstelling zal wor den toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwijking hiervan, bij onderlinge overeenkomst aanwijzen, wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestem ming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en liet verleenen van de toestemming kan geschie den hetzij schriftelijk ten overstaan var. den burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeente-ambtenaar (bij voorkeur op den hiervóór genoemden dag), hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. Hoeveel broeders vrijgesteld kunnen worden. De algenteene regel is, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van een oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld. Hoe deze regel wordt toegepast, is aangegeven in een bij de Militiewet behoorende tabel. Wie als broeders in aanmerking komen. Bij vrijsteling wegens broederdienst wordt alleen rekening gehouden met wet tige broeders of halfbroeders. Zitting van den Militieraad. Het beoordeelen van het recht op vrij stelling en het beslissen hieromtrent ge schiedt door den militieraad. Belangheb benden kunnen hun aanvraag 0111 vrijstel ling in de zitting van den militieraad toe lichten of doen toelichten. Wanneer deze zitting zal worden gehouden, zal nader worden bekend gemaakt. Vlissingen, 17 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. houden, maar ik moet 11 spreken. Wei ger mij dat niet, Nadine.. Het is vermoe delijk de- laatste majl, dat wij ooit te zanten zullen zijn. Overmorgen verlaat ik het buiten.", Bij zijn eerste vraag had zij een beetje geaarzeld, maar toen zijn smee- ken inniger, hartstochtelijker werd, stond zij op. Met neergeslagen pogen en een bleekheid, waaruit een onrustig hart sprak, liep zij naast hem, in de richting van het bosch, dat hij bedoeld had. Zij traden er "in. Het eeuwige groen, dat opnieuw haar bewondering trof en dat haar uit haar droomen wekte en haar dwong tot het tegenwoordige te rug te keeren. Nadat zij aan zijn ver zoek had voldaan, en hem hierheen ge volgd was, was zij als in een wakenden droom gegaan, die te heerlijk was, dan dat zij kon wenschen, daaruit te ont waken. Nu evenwel was zij zich volko men bewust van het gevaar en van haar smart, maar het was te laat om zich aan een tête-a-tête te onttrekken, waarvan zij wist, dat het haar ziel zou verscheuren. Duran hield zijn schreden in onder de beschuttende takken van een geweldigen Schotschen den, legde zijn hand op haar arm en dwong haar dardoor eveneens stil te staan*. „Wanneer de liefde almachtig is, waardoor komt het dan, dat ik gefaald heb vroeg hij zacht. „Geen liefde was sterker dan die ik voor jou koes terde, en toch heeft mijn vechten tegen den scheidsmuur, die tusschen ons A' Nederland en België. De Antwerpsche „Neptune" meent te weten, dat door tusschenkomst van de Fransche regeering de volgende maand de onderhandelingen tusschen Neder land en België zullen worden hervat. Frankrijk en misschien Engeland zul len het Belgische standpnut in de Wie lingen-kwestie ondersteunen. Holland zou een oplossing voorstel len, die voldoening geeft aan het Bel gische standpunt. De Rijksmiddelen. Overzicht van ile opbrengst der-mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1920, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1919. Opbrengst Opbrengst over de over de maand maand Juli 1920. Juli 1919. Grondbelasting f 3.074.305 2.649.629 Personeel 1.498.827 2.294.156 Inkomstenbelasting 7.895.053 5.173.084 Divid.-eu-tant.belast. 2.998.999 1.319.882 Vermogensbelasting 992.351 395.067 Suiker 3.374.351 2.914.460 Wijn 45.952 27.280 Gedistilleerd 4.196.018 4.029.935 Zout 160.920 159.009 Bier en azijn 325.902 172.616 Geslacht 1.179.400 1.257.113 Bel. op speelkaarten 37.192 Zegelrechten 2.093.98S 1.856.428 Registratierechten 7.200.164 1.939.522 Successierechten 3.221.027 3.485.845 Invoer 4.820.831 2.483.396 Belast, goud en zilver 70.306 77.866 Essaaiioon 60 70 Statistiekrecht 443.820 348.303 Mijnen 143.886 40.004 Domeinen 95.259 946.105 Staatsloterij - 9.056 9.056 Jacht en vissclierij 158.710 156.482 Loodsgelden 165.229 88.611 Totaal-generaal 44.201.615 31.824:019 De suikervoorziening. De heer Leemhuis, secretaris van den Nederlandschen grossiersbond verzet zich tegen de lezing van de centrale suikermaatschappij en tegen de uiteen zetting van den heer Bückman, als zou een niet onbelangrijk deel van de'sui kermisère te wijten zijn aan de gros siers. Dezen toch hebben, misschien op een enkel zwart schaap na, al het mo gelijke gedaan, om den detailhandel van suiker te voorzien, maar zij kregen lang niet genoeg. De oorzaak van de misère ligt, volgens den heer Leemhuis hierin, dat door het abnormaal hooge verbruik, speciaal in de laatste maan den, cn daarbij de noordelijke fabrieken geheel zonder suiker waren, tengevolge waarvan ook ineens de noordelijke provinciën van het zuiden uit moesten voorzien worden, de directie van de centrale suikermaatschappij voor zoo danige moeilijkheden kwam te staan, dat zij deze niet direct weer meester was. De toestand is de laatste dagen reeds aanmerkelijk verbeterd, zoodat de suiker-misère wel weder zeer gauw de mijne blijft stond, mij niets gegeven, is het mijn schuld, of komt het daardoor, dat de liefde van weerskanten even sterk moet zijn en dat de jouwe ver beneden Zij was blijven staan met neerge slagen oogen en bevende handen, maar nu, alsof iets haar tegen haar wil daartoe noodzaakte, zag zij hem aan. Haar groote, donkere, bedroefde oogen waren vol van een verwijt dat stom was, maar zóó intens, dat het hem warm 0111 het hart werd. Helaas, hoe duidelijk sprak haar reine liefde uit die droefgeestige oogen „is het dan toch waar? Houdt je van mij zei hij nog altijd met zachte stem, maar niettemin als in verrukking; „maar, wanneer dat zoo is, mijn liefste, waarom stoot je mij dan van je af O, heb medelijden met mij, wanneer je het niet met je zelf hebt. Bedenk - be denk je wel vóór je ons beiden opoffert aan een misplaatst gevoel van plicht." „Ik heb mijn woord gegeven", zei Nadine, „mijn belofte." „Het is beter dat woord, die belofte te breken. Zie eens, mijn liefste, ik heb zooveel jaren langer geleefd dan jij. Te veel", zei hij na een pauze, vervuld van spijt over de verloren uren, waarin hij haar niet had gekend, toen een ander zijn naam had gedragen, een ander, onbemind en onbegeerd. „Ik moet er niet aan denken, dat er zooveel jaren liggen tusschen jouw geboortedag en den mijnen maar toch geeft mijn rij pere leeftijd mij het recht van spreken. tot het verléden zal behooren. De heer Leemhuis vindt het echter zaak, dat de verkeerde indruk bij het publiek wordt weggenomen, als zouden de grossiers schuldig zijn aan de bekende moeilijk heden, welke zich hebben voorgedaan. Geen veepest. Door meerdere deskundigen is vast gesteld. dat de drie koeien van den landbouwer Altena te Hertme (O.) zijn gestorven aan verstikking tengevolge van hevige aanvallen van mond- en klauwzeer en niet aan veepest, zooals eerst vermoed werd. Het bijzondere is dat de koeien ai beterende waren. Geen loonsverhooging in de grafische bedrijven. De- looncommissie bedoeld bij artikel 29 der collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie, „tot taak hebbende, indien daartoe opgeroepen, ieder half jaar na te gaan, of de kosten van de levensbenoodigdheden van de werkne mers zijn gewijzigd, of de algemeene toestand van het bedrijf het toelaat, dat een geconstateerde prijsstijging een loonsverhooging tengevolge heeft en welke die loonsverhooging dan zal zijn" heeft, overwegende, dat de stijging der kosten van levensonderhoud sinds Ja nuari dezes jaars miniem is, op Vrijdag 13 Augustus besloten, niet tot loons verhooging te adviseeren. De Arnhemsche gasprijs. De Arnhemsche gemeenteraad heeft den gasprijs voorloopig tot 1 Januari 1921 bepaald op 16 cent voor hen die tot de 15e belastingklasse zijn aange slagen en op 24 cent per stère voor hen, die hooger zijn aangeslagen. Ged. Staten van Gelderland hebben thans aan den gemeenteraad verzocht om op dit besluit terug te komen en den gas prijs vast te stellen overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. (uniform gastarief van 18 cent per stère). Tegen de duurte. Door hef hoofdbestuur van den Lan- delijken Bond tot bestrijding van de duurte is aan de regeering een adres verzonden, waarin wordt kennis gege ven, dat sedert de opheffing van de maximum-prijzen van verschillende eer ste levensbehoeften, de prijzen dier ar tikelen zoodanig zijn verhoogd, dat de ze noodzakelijke levensbehoeften niet meer voor redelijken prijs verkrijgbaar zijn. Het hoofdbestuur verzoekt voor de noodzakelijke levensbehoeften ais aard appelen, melk, kaas, brood, vet, groen ten en boter wederom maximum-prijzen vast te stellen en die prijzen te doen bepalen in overleg zoowel met produ cent als consument. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Den heer W. J. Harlot, onderwijzer* aan de openbare lagere school A in Is het goed, dat je al je geluk opoffert voor iemand, om wien je niet genoeg geeft, alleen omdat je daartoe eenmaal de hoop bij hem hebt opgewekt Neen, dat is geen trouw. Het is beter hem te laten loopen dan hem zijn geheele le ven den stap te laten berouwen, dien hij gedaan heeft." „Hij heeft mijn woord", hield zij vol, zachtmoedig maar ernstig. „Dat kan ik niet terugnemen en ook hij heeft mij lief. Hij houdt zooveel van mij", ver klaarde zij met een intuïtie, die haar den werkelijken hartstocht van den man openbaarde, dien zij beloofd had te zullen trouwen, „dat ik geloof, dat het hem zou dooden, wanneer ik thans mijn woord zou breken." „Je bent wel teergevoelig voor hem!" riep hij bitter uit. „En voor mij Wat denk je van mij Neen, ik zal niet sterven. Ik ben niet van zulk een broos maaksel als die andere minnaar van je. Ik zal vermoedelijk wel blijven le ven, ook wanneer je mij opgeeft, maar wat zal er van mijn leven worden? Moet het dan heelemaal dor, heelemaal vreugdeloos worden Heb je dan geen medelijden meer over voor mij „Helaas, is het vriendelijk mij zoo te martelen zei zij met zulk een huipe- loozen blik, dat hij opnieuw zichzelf vergat en het oude hartstochtelijke me delijden met haar bij hem boven kwam. „Het is vriendelijk. Wanneer mijn wreedheid je kan redden uit den poel van wanhoop, waarin je gedreven wordt, is het meer dan vriendelijk. Wat de Coosje Buskenstraat, werd wegens ziekte, met ingang van 28 Augustus 1919, verlof verleend. ingevolge de verordening tot rege- ;ng van de wijze van uitbetaling der jaarwedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen in de ge meente Vlissingen. en tot regeling van de inhouding dier jaarwedden bij ver lof tot afwezigheid, werd aan dien on derwijzer gedurende de eerste zes maanilen van zijn verlof, de volle jaar wedde uitbetaald. Toen na het verstrijken van die zes maanden, uit een rapport van den ge neesheer bleek, dat belanghebbende nog niet in staat was, zijn werkzaam heden te hervatten, werd hem' we.lcr mi een verlof van ten hoogste zes maan den verleend en deel zijner jaar wedde uitbetaald. Nu op 28 Augustus a.s. 12 maanden zullen zijn verstreken, sinds hem voor het eerst verlof werd verleend, moet bij verdere verhindering wegens ziek te. eene afzonderlijke regeling door uw college worden vastgesteld. In verband met het bovenstaande hebben wij de eer uwen Raad voor te stellen, aan genoemden onderwijzer opnieuw een ziekteverlof van hoog stens zes rpaanden toe te kennen, doch onder bepaling, dat op zijne'be zoldiging worde gekort het salaris, dat voor zijn plaatsvervanging moet worden uitbetaald. In uw vergadering van 16 Juli 1920, werd in onze handen om advies ge steld een adres van het bestuur der Vereeniging van Secretarissen-Pen ningmeester van Burgerlijke Armbe sturen in Noord- en Zuid-Beveland, houdende het verzoek om te willen be vorderen, dat eene betere salarisrege ling voor den in deze gemeente werkzaam gestelden secretaris-pen ningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur worde verkregen. Gedurende het jaar 1918 genoot ovengenoemde ambtenaar een jaar wedde van 350, welke voor de jaren 1919 en 192p verhoogd werd respec tievelijk meteen bedrag van 50 en 100, zoodat deze thans 500 be draagt. Daar het ons voorkomt, daf het be drag dezer jaarwedde billijk is, en een voorstel tot herziening dezer bezoldi- ging van het Burgerlijk Armbestuur" ons niet heeft bereikt, achten wij het onnoodig, dat deze thans weder op nieuw geregeld wordt. Derhalve hebben wij de eer uw ver gadering voor te stellen, afwijzend op het verzoek te beschikken. In uwe vergadering van 16 Juli j.l. werd in onze handen om advies ge steld een adres van den heer L. F. Dert, alhier, houdende het verzoek om tot wijziging der verordening op de winkelsluiting van 27 December 1919, no. 5 over te gaan of, indien zulks niet dadelijk mogellijk is, machtiging aan Burg. en Weth. te verleenen om afwij king toe te staan ten aanzien van win- wil jij je heele jonge frissche leven slij ten zonder vreugde en zonder hoop Nadine, ik smeek je je nog te beden ken „Het is te laat." Zij legde haar han den op haar hart en zag hem aan. „Wanneer ik je maar eerder had ont moet. Maar nu nu „Je woorden zijn een bevestiging van je liefde voor mij 1" riep hij uit, zijn armen om haar hals slaande. „Ik wil je aan niemand afstaan. Nadine! Geliefde Deins niet voor mij terug tracht je niet uit mijn armen los te ma ken." „ik moet", zij snikte hevig. „Heb ik je niet gezegd, dat het te laat is Ik ik ga over veertien dagen trouwen." Nu was het Duran's beurt om terug te deinzen en te verbleeken. „Ik wil het niet gelooven", zei hij ten slotte heesch. „Over veertien dagen Dan geef jij je met lichaam en ziel over aan iemand, waarvoor je niets voelt over veertien dagen "Kind, lieveling, zeg dat het niet waar is „Dat kan ik niet." Zij verborg haar gezichtje in haar handen. „Mijn moe der heeft alles in gereedheid gebracht. Alles heeft met haar goedvinden plaats. Hij is buitenslands geweest maar „Waar is hij geweest?" „Dat weet ik niet, maar (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1