sporT" buitenland geressen erkend, wat mr. Marchant op zijn geweten heeft. Het is het dak van liet gebouw, waaraan 25 jaar gewerkt is. Dat nu de vrouwen om het kiesrecht vroegen en niet hun moeders en groot moeders, komt doordat men leeft onder heel andere omstandigheden, omdat de Staat zich bemoeit met het gezin van de vrouw, dat haar zoo lief is. Daarom moeten de vrouwen zich met politiek bemoeien, die zich ook met haar be moeit. De oorlog heeft de regeeringen wakker geschud en hen de hulp doen inroepen van de vrouwen bij het bestu ren en regeeren. De tijdstroom brengt dit mede en men houdt dien stroom niet tegen. Vele vrouwen achten zich te goed voor politiek, en hun zorg voor haar huisgezin is zeker haar plicht, maar zij moeten ook helpen aan het verbeteren van de maatschappij, waar haar kinde ren in zuilen moeten verkeeren. Men vergete ook niet dat het de vrouw, de moeder meestal is, die de eerste indruk ken bij een kind vestigt en die niacin moeten zij ook gebruiken tot heil van cns volk. Daartoe moet men op de hoogte zijn van de wetten en zich ter nadere kennis making daarmede aansluiten bij de personen, die de zelfde beginselen zijn toegedaan. Zeive is spreekster vol over tuiging in de Vrijz. Dem. getreden, om dat deze steunt op het groote grondbe ginsel, dat ieder mensoh vrijheid moet hebben dat te worden, waartoe zijn aanleg hem bestemd heeft niet allen kunnen gelijk zijn, maar er moet een maatschappij komen, waarin ieder zijn plaats inneemt volgens zijn aanleg, een maatschappij met een zoo groot moge lijk geiuk voor een zoo groot mogelijk aantal personen. Spr. roept de vrouwen toe talmt niet lang, ntaar sluit u aan bij de Vrijz. Dem. partij. Mr. Marchant over de Fusie-plannen. Als derde spreker nam liet woord mr. H. P. Marchant, lid der Tweede Ka mer. Spr. noemde het een bijzonder gur.stigen dag met zonneschijn, pretti ge stemming en goede muziek. Het is juist goed, thans een dag als deze-te houden, omdat er een beweging gaande is, die alle reden geeft het standpunt der Vrijz. Dem. eens scherp te omlij nen. Er is een beweging om vier par tijen tot één te maken, en dit zal zeker gelukken niet 3 ervan, maar niet met de Vrijz. Dem. Dit zal niet gebeuren en kan ook niet gebeuren. Het is wel eigenaardig, dat enkele heereri zeggen tot de kiezers, je hebt gestemd op een Economische partij, op een vermakelij ke partij, of een vrij-liberale, een onder officiers, een plattelanders of een Unie- liberale partij, maar wij gooien die nu maar dooreen tot één partij. Vier dezer partijen hebben gezegd tot de kiezers, wij doen niet aan politiek, maar nu werken zij met politieke partijen samen. Jhr. de Muralt noemde de Unie de groo te vrijzinnige partij en nu schrijft mr. Rink, dat er geen groote partij is, maar alleen enkele dwergpartijtjes. Nu wor den de verschillende weggedoezeld en één partij gemaakt (Geroep hutspot). Mr. Marchant zegt: juist hutspot, net zoo iets als de heeren te Versailles hebben gemaakt, toen zij Europa op nieuw verdeelden en o.a. een rijk Polen stichtten, nog wel met een corridor, zonder te vragen of er in dat gebied werkelijk Polen wonen. De kiezers dachten voor twee jaar een bepaalde partij te kiezen, maar moeten nu maar plaats nemen in de hutspot De zegen, die op het werk van Ver sailles rust. is maar matig, maar een groot voordeel van den oorlog is, dat de menschen nu weigeren langer te moorden, zooals reeds in Engeland ge schiedt en ook in Frankrijk, waar de op het herstel der Russische fondsen beluste groot-financiers er de Roeme nen en Bulgaren voor willen spannen de Bolsjewisten te bestrijden. De Vrijz. Dem. willen ook de wereldpolitiek de- mocratiseeren. Hier in Zeeuvvscii-Vlaanderen wil spr. even stil staan bij zijn uitlating, dat men alleen vechtende een stuk van Nederland kan afnemen. Men heeft hem toen rammelen met sabel verweten en militairisme, maar spr. heeft dit ge zegd, omdat hij begreep, zooals nu ook blijkt, dat men niet meer zou willen gaan vechten in het Westen en opdat de Bel gen dan wisten dat zij op andere wijze geen stuk van Nederland zouden krij gen Op een uitroep uit het publiek „Geen man en geen cent" zegt spr., dat daar voor zeker de tijd aanbreekt, men moet niet bukken voor het belang van de geldmannen. Alleen de kiezers kunnen politieke partijen doen verdwijnen, maar dit kan niet van bovenaf gecom mandeerd worden. Het samensmelten der partijen is onmogelijk, omdat er niets onder en niets achter zit, daaren tegen hebben de Vrijz. Dem. gemeen schappelijke gevoelens omdat zij niet bepaalde groepen steunen, maar wer ken in altruïstischen geest" en niet in dividualistisch. Het verschil met andere partijen is, dat het program der V. D. gedragen wordt door een bepaalde overtuiging, die het gevolg is van een gevoel van liefde. De poging tot samenvoeging der par tijen is een knutselwerk, het is een doodmakend werk, zij komt niet voort uit het volk. Men heeft spr. wel eens verweten, dat hij er niet genoeg op aanstuurt, dat ook de Vrijz. Dent, tot regeeren zullen konten, maar hij dankt voor samenwer ken met niet-democraten. Het ideaal is anderen te dwingen in de richting van de Vrijz. Dem. beginselen werkzaam te zijn en dit is reeds met succes geschied. Het vrouwenkiesrecht is niet bevoch ten uit een oogpunt van eigenbelang, integendeel, men begreep dat andere partijen er meer voordeel bij zouden hebben, maar het is een recht. Dat de V.D. beweging wel degelijk goed kan werken, bewijst o.a. Duitschland. Met een opwekking tot aansluiting eindigde spr. De heer Van Gelderen bracht dank aan spreekster en sprekers en hoopte dat hun denkbeelden even weelderig mogen opschieten als de vruchten op de akkers in de omgeving. Spr. is over-» tuigd, dat het bestuur tevreden zal zijn met het welslagen van dezen dag en acht het onmogelijk dat deze geen suc ces ook voor de toekomst zal "hebben. Ook op den terugtocht naar Vlissin- gen zorgde „Ons Genoegen" aan boord voor muzikale afwisseling. VL1SS1NGEN, 16 AUGUSTUS. De 15-jarige jongen K„ die Zaterdag bij het afgaan van de'werf „de Schel de" in het ruim van het stoomschip „Hilversum" is gevallen, is gisteren in het St. Joseph-ziekenhuis, waarheen hij was overgebracht, overleden. Op Zondag 29 Augustus a.s. wordt door de afdeelingen der S. D. A. P. en het N. V. V. op Walcheren op het ter rein van de voetbalvereeniging aan den Koudekerkschen weg alhier een mee ting gehouden tegen de reactie en voor de socialisatie. Bij ongunstig weer wordt de mee ting in het Concertgebouw gehouden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Augustus. Brieven (binnenland) G. Bakker, Vlissingen A. Snait, Amsterdam D Want, Den Haag Zuid Ned. Handels bank, alhier. Brieven (buitenlandGebr. v. d. Ploeg, Antwerpen I. Souseij, Middles- bro. Briefkaarten binnenlandP. C. Broekhuizen, Amsterdam de Goede Miseroy, Amsterdam; familie v. d. Lud, Rotterdam A. Pit. Merle, Amsterdam R. Mignon, Amsterdam M. Pison, Vlissingen M. Sesseler, Tilburg M. Sloziko, Rotterdam C. Snip, den Hel der P. Visser, Utrecht tnej. Zwerik, Rotterdam W. v. Zwieten, Rotterdam. Briefkaarten (buitenland) Dirt Grand Hotel, Luzerne A. Pranke, Es sen. Zaterdagmiddag is op den tramsin- gei te Middelburg de motorwagen van de electrische train gederailleerd. De wielen zakten allen een eindje in het zand. Het duurde een paar uur eer de motorwagen weer op de rails stond en gedurende ai dien tijd was het verkeer danig in de war. Heden is men begon nen ter plaatse den weg te verbeteren. Gisterenmiddag is de heer P. uit Middelburg onder Oostkapelle met zijn motorrijwiel tegen een automobiel aan gereden en gevallen, waardoor hij zijn been op twee of drie plaatsen brak. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij per auto naar het Gasthuis te Middel burg vervoerd. De achter den heer P. zittende dame bekwam slechts een lich te wonde aan het been, terwijl een tweede motorrijder, die achter den heer P. reed, zich door het plotseling stop pen ook licht verwondde. Het motor rijwiel van den heer P. was zeer be schadigd. Het mond- en klauwzeer heerscht in Walcheren op vele plaatsen in hevige mate. Soms vallen de koeien ineens dood neer. Dikwijls moeten de aange taste dieren worden afgemaakt en dan is 't vteescii vaak ongeschikt voor de consumptie. De schade, welke die ziek te aanricht, is zeer groot. Mindere melkproductie (gevolg dure melk en boter) weinig of geen handel (duur vleesch) de dieren, die de ziekte heb ben gehad, blijven langen tijd minder waardig het kalf, dat zij afwerpen, sterft meestal. Wij hoorden reeds, dat enkele kin deren het mondzeer hadden. Niet omdat zij ongekookte melk hebben gedronken ('t geen natuurlijk roekeloos zou zijn), maar omdat zij braambessen gegeten hebben uit besmette weiden. Moge dit dan ook een waarschuwing zijn voor de vele braamzoekers of beter braameters in den a.s. pluktijd. Dat de bessen voor 't gebruik eerst afgewasschen dienen te worden, is zeker meer dan gewenscht. Tot rijkstelefoniste tweede klasse bij den interlocalen dienst is benoemd on ze voormalige stadgenoote, mej. L. Col- let te Goes. Te Breskens is zooals men weet de oude havenkom voor het postkantoor gedempt. Dat de grond nog zeer los is blijkt wel hieruit, dat een jongen Za terdag een heel eind wegzakte. Alleen zij, die goed den weg weten, kunnen de nieuwe grondaanwinst zonder gevaar passeeren. Zaterdagavond is'te Ter Neuzen de 22-jarige C. Chambre, afkomstig van Wachtebeke, die niet kunnende zwem men bij het baden in het diepe gedeelte der oostelijke waterleiding terecht kwam, verdronken. Eerst na drie kwar tier dreggen, gelukte het zijn lijk op te halen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Kerken. Op het drietal te Er- melo komt voor ds. D. Poi te Boskoop vroeger alhier. Voor de akte Engelsch, middel baar onderwijs A, is te 's-Gravenhage geslaagd mej. J.'G. S. de Cleyn Brem te Middelburg. 'Te Breda slaagden voor de hoofd akte de heeren S. Vreeke te Oost- en West-Souburg en J. P. van Dijk te Mid delburg. RECHTSZAKEN. Misdrijven tegen de zeden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, in zake zedenmisdrijf, aan D. 0„ koopman te 's-Gravenhage. opgelegd een gevangenisstraf van 1 jaar voor waardelijk, met bepaling dat de veroor deelde zich onder geneeskundige be handeling zal moeten stellen. De recht bank had hem (onvoorwaardelijk) tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor J. A. te 's-Gravenhage, die, we gens het gelegenheid geven tot het ple gen van ontucht, door de rechtbank tot jaar gevangenisstraf was veroor deeld. heeft het Hof die straf terugge bracht tot I jaar met aftrek van drie maanden voorarrest. Voor de rechtbank te Zwolle ston den vier personen terecht, beschuldigd van misdrijf tegen de zeden, waarvan drie wegens het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen. Tegen hen werd geëischt resp. l'i jaar, 1 jaar en !4 jaar. VOETBAL. De j. O. V,-medaille. Was Zaterdag bekend gemaakt, dat eerst de wedstrijd Marine-Spartaan, en daarna V. H. C.J. O. V. gespeeld zou worden, later is die volgorde veran derd en om half vijf zou de wedstrijd V. H. C.J. O. V. gespeeld moeten zijn. Doch de V. H. C.ers, zonder de minste beleefdheid voor hun gastheeren, schitterden door afwezigheid. Slechts een drietal was opgekomen en na lang wachten kwam er een vierde bij. De wedstrijd kon dus niet gespeeld wor den en J. O. V. kwam gemakkelijk in de eindkamp. Om half acht verschenen Marine en Spartaan in 't veld, de laatste niet tien spelers. Reeds bij het begin was de uit slag niet twijfelachtig meer en de 3O overwinning der Marine' is maar nau welijks goed om de verhouding weer te geven. Zondagmorgen cm 11 uur kwam de eindkamp MarineJ. O. V. en 't is voor de laatste zeker een goede prestatie, dat zij met haar vijftal invallers en een defecten doelman, slechts een O1 ne derlaag onderging. Intussehen heeft de Marine verdiend gewonnen en is de medaille zonder de minste toegift door haar verdiend. Gisteren had te Middelburg een ont moeting plaats tusschen Middelburg 1 en Vlissingen I, waarbij Middelburg «net 61 won. Gymnastiek. Bij de gymnastiek- wedstrijden van het Kon. Ned. Gyntnas- tiekverbond te Breda gehouden, be haalde in de nationale wedstrijden de Vllssingsche Dames-gymnastiekveree- niging „Lichaamsontwikkeling", direc teur de heer L. van der Steen, in den driekamp voor turnsters den eersten prijs. in denzelfden wedstrijd behaalden de dames M. Verhoef den eersten prijs personeel, F. Verhoef den derden en G. Hess den vijfden prijs. In den balwedloop nationale wed strijd behaalde de vereeniging den tweeden prijs. Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Augustus zullen er te Aardenburg groote Sport- en Gymnastiekfeesten worden gehouden, uitgaande van de Aardenburgsche sportcommissie ,,A. S. C.", om propaganda te tnaken voor sport en gymnastiek. Zaterdag 21 Augustus heeft er een voetbalmatch plaats tusschen A. V. V. (Aardenburg) en T. D. (Sluis) om een medaille. Zondag 22 Augustus van 1112 uur v.iit. een korfbalwedstrijd om een me daille tusschen het sterke elftal A.K.C. (Aardenburg) en W. T. K. (Vlissin gen). Om I uur n.m. optocht met mu ziek van voetballers, korfballers en turners, waarvan uit Vlissingen de turnvereenigingen» „Lichaamsontwikke ling", „V. T. V.", Sparta" en „Ju liana", waarna van 1 3'/2 uur een gymnastiekuitvoering zal plaats heb ben, waarvoor ook verschillende prijzen zijn uitgeloofd. De deelnemers van Vlissingen zullen alhier vertrekken met de boot van 7.25 uur v.nt. DU1TSCHE VREDESPOGINGEN IN 1917. In zijn onthullingen vertelt de „Ma- tin", dat de minister van buitenlandsche zaken Ribot een sceptische houding aannam tegenover de mededeelingen van Briand over de Duitsche vredes pogingen in 1917. in een onderhoud tusschen Briand met Painlevé en Ribot werd overeengekomen dat Briand de voorstellen schriftelijk bekend kou ma ken, opdat zij een grondslag konden vormen van de vertrouwelijke bespre kingen onder de geallieerden. De „Matin" publiceert daarop een tot dusver geheim gehouden schrijven van Briand aan Ribot van 20 September 1917, dat als voorwaarde voor de vre desonderhandelingen stelde ten eerste een schending van dé tusschen Frankrijk en de geallieerden bestaande solidariteit mocht niet plaats hebben. Het verdrag van September 1912 moest blijven zooals het was. 2o. Officieele vredesonderhandelin gen konden eerst beginnen na ontrui ming van het bezette gebied. 3o. Teruggave van de tijdens de be zetting weggevoerde goederen, bene vens herstel van de aangerichte scha de was noodzakelijk. 4o. Geen afzonderlijke vrede. 5u. Eenige waarborgen die in grond beginsel moesten worden aangenomen en welker uitvoering en uitbreiding aan latere beraadslagingen zou worden overgelaten. Van de zijde der tegenpartij werd ais voorwaarde genoemd dat de aanspra ken op den linker Rijnoever van te vo ren werden uitgestoten en dat van Duit sche zijde slechts een volkomen vrede in politiek en economisch opzicht werd gewenscht, daar het Duitsche volk be perkingen van zijn arbeidsmogelijkheid of economische ontplooiing niet kon aanvaarden. De „Matin" voegt er aan toe, dal dit schrijven den .geallieerden niet werd voorgelegd. Ribot richtte 22 September aan Londen een telegram, waarin werd gewezen op de gevaren om op zulk een onregelmatige wijze onderhandelingen in te leiden, onder negeering van de geallieerde regeeringen, waarop met toestemming van Italië en Engeland werd afgezien in te gaan op de voor stellen. EEN AMER1KAANSCHE NOTA INZAKE RUSLAND. Amerika heeft zijn standpunt jegens Rusland uiteengezet in een nota, welke is overhandigd aan den italiaanschen gezant te Washington. De nota begint met er op te wijzen dat Amerika gaarne behulpzaam zal zijn bij het tot stand brengen van een wapenstilstand tusschen Rusland en Polen, doch gekant is tegen een aige- meene Europeesche conferentie, die vermoedelijk resultaten zou opleveren, waarvan de Ver. Staten niet willen we ten, nl. erkenning van het bolsjewis tisch bewind en een oplossing van het Russisch vraagstuk op.grond van de uiteenvalling van Rusland. De nota w ijst er dan op, dat de Ver- eenigde Staten sinds de Maartomwen teling van 1917 de gebeurtenissen in Rusland met de grootste sympathie voor het Russische volk hebben ge volgd en gepoogd .hebben dit te helpen bij de voortzetting van den strijd en de vorming van een flinke regeering. Men heeft in Amerika Rusland's terugtrek ken uit den strijd en den rampspoedi- gen vrede van Brest-Litowsk oprecht betreurd, maar Atnerika's vertrouwen in het Russische volk bleef ongeschokt en is dit ook heden nog. De Vereenigde Staten zijn overtuigd, dat het Russische volk den huidigen staat van anarchie te boven zal konten en wanneer Rus land weer een vriie staat is, zijn leiden de plaats te midden van andere be schaafde vrije landen weer zal innemen. Twee en een half jaar heeft de sovjet-regeering thans het heft in han den. Zij heeft dit in handen genomen op het oogenblik, toen Rusland zich gereed maakte om een grondwettelijk bewind te krijgen op grond van het vrije algemeene kiesrecht. Door onder drukking en geweld heeft dit bewind zich gehandhaafd. De Vereen. Staten kunnen slechts hopen, dat het Russische vo'lk zich uit dien greep zal vrijmaken en een regeering zal krijgen, die den wil van de meerderheid zal vertegen woordigen. Dan hoe die regeering ook zal uitvallen heeft Amerika geen bezwaar tegen haar erkenning. De nota gaat dan na, hoe de sovjet- regeering er steeds prat op gegaan is, dat' geen internationale overeenkom sten haar binden tenzij deze aangegaan zijn met" een andere radenregeering hoe de leiders te Moskou meermalen te kennen hebben gegeven, dat zij wel overeenkomsten met andere landen wil len teekenen, daar ze deze toch niet als bindend beschouwen. Hoe ook de Rus sische diplomatieke vertegenwoordi gers zich steeds hebben pogen te men gen in de aangelegenheid van het land ■waarin zij zich bevonden, om propa ganda te maken voor het bolsjewisme, oin aldus den grondwettelijke:*! toestand in zulk een land te ondermijnen en om ver te werpen. Met een regeering, die jer zulke praktijken op na houdt, kan men geen betrekkingen onderhouden, Eegt de nota, daar de grondslag .voor zulke betrekkingen de goede trouw, ontbreekt. Het toelaten van vertegen woordigers der sovjet-regeering zou slechts beteekenen de bolsjewistische propaganda en samenzwering tegen eigen staatsinstellingen in het land ha len. „Wij kunnen geen officieele betrek kingen ondetihouden met, of vriendelij ke ontvangst bereiden aan de vertegen woordigers van een regeering, welke vast besloten is te compiotteeren tegen onze staatsinstellingen, welker diplo maten de ophitsers tot een gevaarlijk verzet zijn en wier leiders zeggen, dat zij overeenkomsten teekenen zonder bedoeling deze na te komen." De Vereen. Staten zouden daarom gaarne de geallieerde en geassocieerde mogendheden een verklaring zien af leggen, dat de territoriale onschend baarheid en de werkelijke grenzen van Rusland geëerbiedigd zullen worden. Deze grenzen zouden het geheele vroe gere Russische rijk moeten omvatten met uitzondering van Finland en eth- nisch Polen en dat gebied, dat tenge volge van een overeenkomst deel mag uitmaken van Armenië. Het streven de zer drie landen naar onafhankelijkheid is gerechtvaardigd, daar indertijd met geweld zijn ingelijfd. HET ENGELSCH—FRANSCHE GESCHIL. Frankrijk schijnt water in" zijn wijn te hebben gedaan, zeer wijselijk zou tten wij zeggen, en tracht het een con flict met Engeland te voorkomen. Een setni-officieele verklaring van 't Fransche ministerie van buitenlandsche zaken zegt, dat de erkenning van gene raal Wrangel geenszins militaire hulp insluit. Frankrijk denkt er niet aan hem militaire hulp te zenden, alvorens hier over met Groot-Brittannië van gedach ten is gewisseld. FRANKRIJK EN RUSLAND. De „Matin" verklaart te weten, dat het Fransche Kabinet bereid is de di plomatieke betrekkingen met de Raden regeering te hervatten op de volgende voorwaarden lo. dat Polen ongedeerd en onaf hankelijk blijft 2o. dat de huidige Russische regee ring de schulden van Rusland erkent 3o. dat de Sovjet-regeering door de bijeenroeping van een behoorlijk ge kozen parlement, bewijst, dat zij we zenlijk het Russische volk vertegen woordigt. BESLISSENDE SLAG OM WARSCHAU De „Petit Parisien" meldt, dat er een groote slag aan den gang is rondom Warschau, op een afstand van 30 tot 40 K.M. ten noorden, noordoosten en westen van deze stad. Deze slag zal verscheiden dagen duren en waar schijnlijk'beslissend zijn. Doch zelfs ais de Polen dezen slag verloren, zullen zij toch den strijd niet opgeven. De chef van het vierde bolsjewisti sche leger verklaarde Vrijdag tegen over een correspondent van de ,,B. Z. am Mittag", dat Warschau van vier kanten is ingesloten en de inneming van de stad binnenkort te verwachten is. Op de vraag of men met de Polen vrede zou sluiten, antwoordde de le geraanvoerder „Stellig Er heeft zich evenwel op 30 Juli te Bialostock een Poolsche sovjet-regeering gevormd. Deze zal na de verovering van Warschau daarheen worden overgebracht en wij zullen met haar vrede sluiten op grond van het zelfbeschikkingsrecht der volken.1' Later deelde een sovjet-commissaris den correspondent mede dat in Praga, een .voorstad van Warschau, reeds ge streden werd. DE TOESTAND IN HET SAARGEBIED ln Duitschland -baart de toestand in het bezette Saar-gebied ernstige zorg. De Fransehen moeten daar voortdurend hun tanden laten zien om meester van den toestand te blijven. Het begon met een staking van het post- en telegraaf personeel en weldra sloten de mijn werkers zich bij de stakenden aan. Ook het spoorwegpersoneel legde den ar beid neer. De Franschen doen al het mogelijke om een einde aan dezen.toestand te maken. Zoo halen de Fransche bezet tingstroepen eenvoudig de arbeidets, die niet werken willen, uit hun huizen en dwingen ze te arbeiden. Zwarte troepen patrouilieeren met de bajonet op het geweer, door de in het Saar- gebied liggende steden waar geen dag bladen verschijnen ntogen. De Fran schen oefenen in één woord een waar schrikbewind uit. Dit is heelemaal niet naar den zin van de arbeiders, die eischen, dat de kletiriingentroepen teruggeroepen zul len worden. Vele persoonen zijn na tuurlijk gearresteerd en deze worden voor de Fransche krijgsraden gebracht. We zijn benieuwd hoe zich de ge beurtenissen in dit gebied verder zul len ontwikkelen. DE TAALWET ÏN DEN BELGISCHEN SENAAT. In den Senaat heeft de quaestie of de Vlaamsche taalwet nog in deze zit tingsperiode in behandeling zai komen aanleiding tot groot rumoer gegeven. De heer Mertens (Kath. Dendennonde) betoogde dat liet volstrekt noodzakelijk was dat de wet, die een eerste stap is ter bevrediging van de grieven van de Vlaamsche bevolking, aangenomen zou worden vóórdat de Senaat uiteengaai. Een uitstel toi na het reces zou het taalvraagstuk aan de orde laten. De Vlaamsche bevolking zou dit uitstel be schouwen als een daad van onverschil ligheid jegens de wet en jegens haar meest gerechtvaardigde eischen. Spre ker wenschte dat de commissie voor binnenlandsche zaken onverwijld bijeen zou komen en verslag uitbrengen, op dat het ontwerp nog in deze zitting zou worden afgedaan. Dat zou van den Se naat een daad van vaderlandsliefde en gezond inzicht zijn.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2