I 1000 150 100 25 IOOL cao. MAAK [N, Pils, raters I I tuHp-^Qnn MAANDAG 16 AUGUSTUS. 19ZSO serlingen rijzen baar. De Diamanten van Lady Valworth. jte, ja." zeker de gevan- werd in het Fre- een jongetje weer, maar irendwars over over-springen. een weinig ver met groofe va- lik het spelletje, onden voor de vroeg aan een lat jongetje ge- IMO. 1Q5S iet in het speel- op weg naar anneer dit kind den rijweg ge llij het voetpad leven zou zijn. liscussieer niet wil u soms het eter mijn bevin- schrijven. Twee op den rijweg laedagogen dan de straat voor )or het snelver- :r, dus ook de de wegregelen dat zij dit den ouwde kinderen nprenten, maar borgaan skunde) an half 10 tnioor der agd naar en Huis- 8 K.G. STUM 9 en 11 121, ES voor ischtn. e eischen, die idistilleBrd. I VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlisslngen en de gemeenten op Walcheren/2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummer* 5 cent !H|iiiTim F. Vil) DE ÏELBE k, lisini DRirbt 58, ïlissingm. Tilafooii Intsrc. SR ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10 5 voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel Virschijoi nitQBzgndird op Zondag in sigimsen iikende Christelijk leesles® De abonnë's, in 't bezit eener «oil*. zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt' heid tot werken «lil Cf een ongeluk gulden bij verlies van een hand, voet ot oog gulden bi] verlies van een duim gulden bq verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger BINNENLAND De suikervoorziening. Zooals bekend is wordt maandelijks door den minister van landbouw, nij verheid en handel de prijs vastgesteld, waartegen de Centrale Suikermaatsch. suiker eerste hand moet leveren, en te vens aangegeven, welke prijzen de grossiers voor deze suiker mogen in rekening brengen. Het is uitdrukkelijk de bedoeling van de regeering,-dat deze prijzen niet overschreden worden, waartoe ook geen aanleiding bestaat, aangezien met de belangen der gros siers in billijkheid is rekening gehou den. Niettemin schijnt het voor te ko men, blijkens klachten van winkeliers en gemeenten, dat een grossier r.iet be reid is zich aan de gestelde prijzen te houden en slechts suiker wenscht af te leveren tegen hoogere noteeringen. Door dergelijke praktijken geraakt de kleinhandelaar in moeilijkheden, aangezien deze, althans bij de goedkoo- pe huishoud-(bonnen) suiker, niet vrij is in de bepaling van zijn winstmarge. Het is daarom duidelijk, dat ook ter wille van een geregelde suikervoorziening, die op deze wijze gevaar zou Ioopen, deze prijsoverschrijdingen niet kunnen worden geduid. Mede in hun eigen be lang zij daarom den grossiers in suiker dringend aanbevolen zich stipt aan de vastgestelde prijzen te houden. Mocht namelijk blijken, dat ondanks deze waarschuwing een grossier toch voort gaat met de hierbedoelde ongeoorloof de praktijken dan zal hij van verdere leveringen van suiker door de Centrale Suiker-Maatschappij worden uitgeslo ten. Hoe staat het met de levering door de Centrale Suikermaatschappij Het verbruik over het suikerjaar 1919—1920 was aanvankelijk geraamd op 1.500.000 balen, of 50 meer dan zelfs in bet laatste jaar vóór den oor log verbruikt is, toen de suiker niet gerantsoeneerd was en ieder steeds zooveel heeft kunnen krijgen ais hij wenschte. Uit de tot dusver bekende cijfers van het verbruik in 1920 blijkt echter, dat het suikerverbruik hier te lande ver boven die hoeveelheid zal uitgaan en vermoedelijk in totaal om trent 1.800.000 balen zal bedragen, of tweemaal zooveel als in 1911. Ondanks de opvoering van de voor de consumptie beschikbaar gestelde hoeveelheid suiker, wordt er over een tekort aan suiker geklaagd. De aller eerste oorzaak hiervan is zeker wel de zucht van ihet publiek om suiker op te slaan, waartoe aanleiding wordt gege ven door geruchten die in omloop zijn, dat in September de suikerprijs van J 94 op 110 zal worden gebracht. Al die geruchten omtrent prijsverhooging zijn echter pertinent onjuist en ook in de volgende campagne wordt de prijs van de vrije suiker niet verhoogd, zulks niettegenstaande in het komende jaar nog aanmerkelijk meer gereserveerd zal EElJiiXBTON Sasr het Engeisch van Mrs. HUNGERFORB Vertaald door 1. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 29) (Nadruk verboden.! „Miss Grey in het geheel niet, dat verzeker ik jë." Hij lachte hartelijk. „Ik zal miss Grey geen kwaad doen. Wat haar aangaat, zal mijn taak gauw ge ëindigd zijn „Dus is zij er wel in betrokken „Ja, zeker." „Paul", zei Nadine, zich met zachte stem tot hem wendend, „ik geloof, dat jk het kan raden. Het heeft iets te ma ken met haar juweelen." Een eigenaardige trek kwam over het gelaat van mr. Annerley. Het duur de slechts een oogenblik, maar was zeer opvallend. Vrees, achterdocht, en wat nog sterker was, waren er in door een gemengd. Het kon zijn, dat hij er door ontsteld was, dat „zijn bezigheid" met rors. Brand zoo openlijk onder woorden was (gebracht. Van hoe on- schuldigen aard iemands geheime be doelingen ook mogen zijn, is het toch amid onaangenaam, wanneer iemand er achter komt. „Je vindt het niet prettig, dat ik er achter- gekomen ben", veronderstelde Nadine bedeesd. „Maar iaat je dat geen zorgen maken. Ik zal die wetenschap in ,jn hart begraven. Niemand zal er worden voor binnenlandse!: verbruik. Voor de nieuwe campagne wordt op 200,000,000 KG. gerekend, d.i. het dub bele van het verbruik in 1914, waarbij dan nog bijna 1.000.000 KG. komt, welke wij uit België terugkrijgen in ruil voor bieten, welke daarheen geëxpor teerd worden, zoodat er voor het vol gende jaar per hoofd der bevolking 30 KG. suiker wordt gereserveerd. Van deze hoeveelheid zijn 92.500.000 K.G. voor bonsuikcr bestemd. De totale hoeveelheid welke op deze wijze wordt gereserveerd, is grooter dan ooit de Nederlandsche totaaloogst aan suiker vóór de campagne 19101911 bedra gen-heeft, toen steeds de helft van den oogst, of meer kon worden uitgevoerd. Ontslagaanvrage Kamerlid Nierstrasz. Het Kamerlid B. Nierstrasz heeft ont slag gevraagd als lid van de Tweede Kamer. De voorzitter van het centraal stembureau maakt bekend dat het aan wijzen van een lid in de vacature- Nierstrasz, zal geschieden op Dinsdag 19 Augustus om 3 uur. Op de lijst der vrije liberalen volgt op den heer Nierstrasz de lieer Drion, die reeds vroeger ais Kamerlid zitting heeft gehad. Geestelijke verzorging van militairen. De chefs van militaire ziekeninrich- tingen zullen in den vervolge aan de predikanten en de geestelijken, die be last zijn met de geestelijke verzorging van in de ziekeninrichtingen opgeno men militairen opgave doen van de in die inrichtingen verpleegd wordende militairen. De compagnies-commandanten en soortgelijke chefs doen eveneens mede- deeling van de militairen, die met pro voost of cachot gestraft zijn en wier straftijd langer dan 4 dagen duurt voor wat betreft de protestantsche militairen aan den vorenbedoeklen predikant, voor wat betreft de R. K. militairen aan den directeur der R. K. Militairen Ver- eeniging ter plaatse. Na iedere inlijving van recruten zenden de garnizoenscommandanten aan den legerpredikant van het gewest waartoe het garnizoen behoort, nonti- natieve opgave van de namen van de protestantsche recruten, met vermel ding van de kerkelijke gezindte, waar toe zij behooren en van het adres der naaste familie. Ontwikkelingscursussen onderofficieren De minister van oorlog heeft bepaald dat in de tijdvakken, gedurende welke in 1920 geen manschappen voor de eerste oefening onder de wapenen zijn, ontwikkelingscursussen voor onderof ficieren moeten worden gehouden. De regeling daarvan is opgedragen aan de korpscommandanten, met dien verstan de, dat de belangen van den dienst, waaronder ook te begrijpen de theorie Van militairen aard, niet mogen ge schaad worden. De cursussen moeten in de eerste piaats voorzien in de ont brekende kennis van schrijven, Nederl. wijzer door worden." „Daar zal je verstandig aan doen", zei Annerley, die met moeite zijn zelf- beheersehing terug had gewonnen. „Je zult je er dus wel voor wachten, door een enkel woord of blik -te verraden, dat je mij vanavond ten huize van mrs. Brand hebt ontmoet. Er hangt van je trouw in deze veel af." „Je bent zeker iets omtrent den dief te weten gekomen Ben je hem op het spoor vroeg zij ademloos. „Ja, er is een spoor". Hij wachtte een oogenblik en zag haar diep in de oogen, als wilde hij in haar ziel lezen. mij, dat je nooit zult bekennen dat je my vanavond hebt ontmoet", zei hij ten slotte op zachten, maar hef- tigen toon. Zijn aandringen maakte haar angstig. „Dat behoeft niet. ik heb het al be loofd, maar wanneer je het wenscht, ja - ik zweer, dat ik deze ontmoeting niet zal bekend maken", antwoordde zij zenuwachtig. „Was het dat wat je mij wilde zeggen, Paul „Ja dit, en nog iets anders. Maar eerst Hij hield plotseling op, legde zijn hand op haar schouders en draaide haar zóó, dat hij haar beter kon zien. Hij keek haar aandachtig aan en de buitengewone schoonheid van haar frisch .gezichtje, verhoogd door de schroomvalligheid, die zijn ernstige stem en zijn manier van doen teweeg brachten, deed de liefde, die reeds zoo vurig in zijn borst brandde, heftig op laaien. Zij was het eenige schepsel op aarde, om wie hij iets gaf het eenige taal, rekenen, aardrijkskunde en vader- landsche geschiedenis. Zij moeten per korps en per garnizoen worden ge houden. in plaatsen waar slechts zwak ke detachementen van eenig korps in garnizoen zijn, zal zoo mogelijk over leg met een ander korps ter plaatse moeten worden gehouden. Na afloop wordt door den minister van oorlog ter zake: een rapport inge wacht. Gezondheidsraad. Er waren eenige omstandigheden die de regeering noopten, zooveel moge lijk spoed te maken met de invoering van de nieuwe gezondheidswet, waar mede de instelling van den gezond heidsraad gepaard moet gaan. Met de benoemingen voor den gezondheids raad, die thans hebben plaats gehad, is dat college evenwel nog niet voltal lig. Er zijn, indien althans de uitnoodi- gingen worden aangenomen, nog na dere benoemingen te verwachten. De nieuwe duurte. Het bestuur van de Amsterdamsche afdeeiing van den Ned. R. K. Volksbond heeft een adres gezonden aan den mi nister van binneniandsche zaken, waar in wordt gewezen op de nieuwe en on gemotiveerde duurte van verschillende artikelen, waardoor in den naderenden winter voor den werkmansstand en den kleinen middenstand, ondanks de veelal in cijfers verkregen lotsverbete ring, een noodtoestand dreigt te ont staan. Het bestuur doet daarom een dri'ngend beroep om het daarheen te willen leiden, dat prijsregelende en zoo noodig prijsdrtikkende maatregelen in groote algemeenheid en met grooten spoed door de regeering zuilen worden genomen. Een noodlijdende gemeente. in de raadsvergadering van Emmen heeft de burgemeester meegedeeld, dat wellicht op 1 September alle betalingen van de gemeente moeten worden ge staakt, ook die van de tractementen van de gemeente-ambtenaren. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 153 schepen (40 Nederlandsche, 47 Engelsche, 14 Noorsche, 6 Zweedsche, 2 Deensche, 21 Duitsche, 7 Amerikaan- sclte, 12 Fransche, 2 Portugeesche en 2 Italiaansche). Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 139, Vlaardingen 6, Hoek van Holland 8. Van Maassluis vertrok 1 stoomschip naar Rotterdam. In hetzelfde tijdvak van 1919 kwa men binnen 93 schepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 85, Vlaardin gen 5 en voor Hoek van Holland 3. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1920 3477 4,063,818 1919 2847 2,762,256 Rotterdam 1920 3049 3,688,178 1919 2476 2,727,486 menschelijke wezen, dat hij liefhad met een hartstocht, wild en teugelloos, zoo dat hij soms zelf beefde van de kracht daarvan. Wanneer hij haar zou moeten verliezen Het denkbeeld alleen maak te dat het bloed hem onstuimig naar het hoofd steeg. En hij moest haar van avond zeggen, dat Maar zij zou hem niet loslaten zij mocht niet „Nadine", riep hij uit op onderdruk ten, zachten, maar heftigen toon, „zeg mij, dat je mij lief hebt Het meisje verschrok en kromp in een. Zij hief haar gezichtje, waaruit elke droppel bloed geweken scheen, op tot het zijne, maar er kwam geen ant woord van haar witte lippen. „Je zwiiet", zei hij en hield opnieuw op, terwijl een uitdrukking van doode- lijken angst zijn oogen verduisterde. „Heb je niets te zeggen Ik heb het altijd wel geweten, dat mijn liefde voor jou sterker was dan wat je ook voor mij kon voelen maar ik ben gelukkig geweest in het vertrouwen, dat je ten minste meer van mij hield dan van iemand anders. Heb ik geleefd in het paradijs van een dwaas Weer was er een verschrikkelijke stilte. Zij poogde te vergeefs die wree- de sprakeloosheid te verbreken, die haar in boeien hield geslagen en die haar de kracht tot spreken benam. Haar stomme rampzalige oogen waren op hem gevestigd, maar er kwam geen woord over hare lippen. „Ik kan het niet gelooven", ging hij voort, thans rad sprekende, als om zich zelf .door zijn eigen meesterachtige ma nier van doen te overtuigen, dat zijn VRIIZINNIG-DEMOCRAT1SCHE LANDDAG TE SCHOONDIJKE. Op een daartoe door den heer I. de Hulster belangloos afgestane boomrijke weide te Schoöndijke heeft gisteren een van de afdeelingen Schoondijke en Breskcns uitgaande Vrijzinnig-Demo cratische landdag plaats gehad, welke door een 800-tar mannen en vrouwen werd bijgewoond en opgeluisterd werd door het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" uit Viissingen, dat ook reeds de van over de Schelde komende bezoe kers tijdens den overtocht en de Schoondijksche bevolking bij een mu zikale ommegang door de gemeente van ziin goede muziek had doen genie ten. De bijeenkomst werd geopend door den heer D. N. van Gelderen, voorzitter der federatie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond, die hoopte dat de sprekers evenveel aandacht zullen genieten als de muziek en die dank bracht aan de afdeelingen, die den landdag organi seerden, aan den eigenaar die liet ter rein afstond, aan de muziekanten, die van over de Schelde zijn gekomen en daarmede de moeilijkheid oplosten, die Imen bij het bereid vinden van een korps ondervond. Spr. herinnerde er aan hoe in 1918 wel het stelsel van evenredige verte genwoordiging voor het eerst werkte, maar de vrouw nog geen actief kies recht bezat, wat zij nu door tiet initia tief voorstel-Marchant heeft verkregen. Gaat alles normaal, dan zullen de vrou wen in 1922 voor het eerst aan de sa menstelling van de Tweede Kamer hel pen. De Vrijz. Dem. willen een vrije uiting van den volkswil, doch dan moet ieder voelen waartoe hij politiek ge sproken behoort. Hetgeen thans op voorstel van mr. Treub staat te ge schieden, het samenvoegen van partijen over de hoofden der kiezers heen, noemt spr. ondemocratisch. Het woord politiek klinkt voor vele onaangenaam, maar men vergeet, dat het niets anders beteekent dan bevordering van de volkswelvaart. Vooral de vrouwen moe ten thans leeren het stembiljet te han- teeren en begrijpen, dat zij op partijen en niet op personen stemmen, ook al kiest men een bepaalden uitverkorene. Geen enkele partij zal ieder kunnen be vredigen, geen enkel program alle wen- schen van een persoon bevatten. Het gaat trouwens bij stemmen niet om het individueel, maar om het algemeen be lang. De eerste spreker was de heer Jac. Weileman, lid der Prov. Staten, die het gelukkig achtte dat deze landdag in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gehouden. Eiier in de streek, waar men eerst met alle man op den vrij-liberaal mr. Hen- nequin stemde, toen op den vrijz. de mocraat Vorsterman van Oijen en toen op den unie-liberaal de Muralt. Was dit vroeger nog te billijken, thans met de E. V. gaat dit niet meer, waar er tus- schen de vrijzinnige partijen toch een vrees niets te beteekenen had. „ik heb je zóó lief gehad, dat ik niet kan aan nemen, dat je mij daarvoor niets zoudt hebben teruggegeven. Mijn geheele hart neen, mijn ziel behoort jou om te redden of te verderven, zooals je wilt. Blijft zulk een aanbidding onbeloond Zie ik sta voor je te beven als een blad, in afwachting van een woord van iou, dat mij zal vernietigen. Laat je dat koud Ben je zonder gevoel, harteloos? Goed dan, wanneer je niet met volle overtuiging kunt zeggen dat je mij lief- hebt, zeg mij dan tenminste, dat je hart nog vrij is, dat de geheele wereld je onverschillig is." Ademloos wachtte Annerley. Maar onder het wachten kwam er een diepe rimpel op zijn voorhoofd en een wilde uitdrukking om zijn mond. Nadine deed half bezwijmd als zij was van schrik en nog altijd met stomheid geslagen een paar schreden achteruit en drukte haar handen krampachtig voor haar gelaat. Annerley legde zijn handen op haar schouders en schudde haar hevig door elkander. Een zachte kreet ont snapte haar lippen. Die kreet bevrijdde haar van den zenuwachtigen ban, waarin zij gevangen was. „Spreek, meisje", schreeuwde hij hu. „Het is waar, je hebt mij nooit verteld, dat je mij lief hadt. Moet ik het er nu voor houden, dat je die bekentenis wel -aan een anderen man hebt gedaan „O neen, neen." Die verzekering ontviel haar met een ijver, die hij aan een verkeerde oorzaak toeschreef. Inni ge dankbaarheid kwam bij haar boven, dat zij althans zijn laatste vraag naar INGEZONDEN AiEDEDEELlNGEN wordt door 21 OOO arTsen erkend als hel beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. groot verschil bestaat. Spr. wil verder voornamelijk over het werken van de Prov. Staten spreken en herinnert er aan, hoe zijn beschouwin gen bij de begrooting voor 1920 in de zomerzitting 1919 een ongekend geluid in de Abdij waren, een inluiding van den nieuwen tijd. Spr. hekelde de hou ding van de U. L. bij de herkiezing van de leden van Ged. Staten en vraagt waarom geen enkele kiesvereeniging de lieeren ter verantwoording riep. Wat geschiedde is een groote ironie. Ged. Staten is volgens spreker een conservatief college, waarbij de heer Dieleman dan wellicht moet worden uitgezonderd. De Prov. Staten hadden mermen voelen gekozen te zijn volgens het stelsel van evenredige vertegen woordiging en daar te zitten als leden der politieke partijen. Spr. heeft niet, doch de kiezers hebben wel de taak over een en ander een vonnis te vellen. Er wordt in de Staten veel te snel ge werkt en Ged. Staten reageeren nooit op hetgeen in de afdeelingen wordt ge zegd, men leest alleen het steriotiepe Ged. Staten vinden in dit verslag geen aanleiding wijziging te brengen in hun voorstel." Spr. herinnerde aan het werk der Vrijz. Dem. in het belang van het georganiseerd overleg in het be lang van meer productiviteit van den bodem, ook door verbeteringen van tai vant oestanden op het platteland. Ook het werk van den heer Van Niftrik in het belang van betere verkeersmidde len, waarbij in de eerste plaats aan Zeeuwsch-Vlaanderen werd gedacht, memoreerde spr., terwijl hij het afkeur de, dat de leden van Ged. Staten teveel zijn geïntereseerd bij den ijzeren baan in Zeeuwsch-Vlaanderen. De streek moet er niet zijn voor de tram, doch de tram voor de streek. De Vrijz. Dem. deden verschillende voorstellen, o.a. in zake prov. schoolartsen en thans ligt er een van hen in de Abdij inzake verbete ring der geldmiddelen. Het is niet waar dat de Vrijz. Dem. een bijwagen zijn van de S. D. A. P., deze stemt juist in de Staten mede met de Vrijz. Dem., er. dan doen zij aan de goede democrati sche politiek, terwijl zij zich anders Vasthouden aan illusies en vage denk beelden. Ieder moet naar zijn krachten productief zijn voor de maatschappij. Mevrouw E. BergsmaBergsma van Zoutelande zeide, dat in ons allen veel veranderd is door den oorlog wat on- imogetijk werd geacht is mogelijk geble ken. Zoo zijn ook de vrouwen ais bur- waarheid had kunnen beantwoorden. Tot geen man had zij nog gezegd „ik heb je lief." „Zoo", zei Annerley, terwijl hij een zucht van verlichting slaakte, „dat is gelukkig voor mijn medeminnaar, wan neer hij bestond." Er lag zulk een teruggehouden wild heid in zijn toon, dat Nadine huiverde. „Wees gerust", zeide zij kalm, „je hebt geen medeminnaar. Er is niemand dien ik zou kunnen trouwen." „Behalve mij tenminste, wanneer dat mogelijk is". Hij zuchtte diep en zag haar nog steeds met saamgetrok ken wenkbrauwen aan. „Nu, wat be treft mijn nieuwtje", zei hij. „Morgen kan je het mij vertellen", zei zij zwakjes zij voelde zich zoo moe zoo overspannen. „Morgen zal ik waarschijnlijk uit de stad zijn. Ja", in antwoord op haar blik van verbazing, „ik ga voor een week of drie naar 'buiten voor zaken." „Voor dezelfde zaak?" vroeg zij snel. ,.Je kunt buitengewoon goed raden", antwoordde hij er was iets van spot in zijn glimlach. „Vóór ik wegga, wilde ik je' zeggen, dat ik een gelukje heb ge had. Vandaag heeft de mijn mijn chef mij laten roepen en mij een betere plaats in de zaak aangeboden inder daad Hij aarzelde lang en scheen hoege naamd niet te weten, in welke woor den hij zijn promotie zou mededeelen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1