500 150 25 14 AUGUSTUS. oeder Bertiné sljuffrouw AG-DIEHSTBDDE Bij deze Coursnt behoort een f*o. ores. s tot en met gen. Kantoor te CR, vele jaren ding, haart» taal, prima 60, Bureau eekbank IN 1890 M. J. BOS. igracht 308. Kplein 1. 111. 1 39.000 000.—. -37.000.000.—. too 97 89% gevoerd. omstreken de de 15 jaar later Hypotheekbank KWALITEIT r! bij WATERSTRAAT - 16 infeledlftgr sta«nvrag«n. BUISING, Nieuwea- igt een flinke net het vak bekend een nette :hvrouw gs. Adres: Bellamy- - ein gezin, te. Middel- gevraagd tegen No- isibode _ur,rende koken, tegen met wasckgeld van net opslag. Brieven s'.bode", bureau. Mid- Courant", Middelburg. iet beneden de 18 jaar. meiden 's avonds tus- 9 uur, Singel 15 I cfi5 MMtSCiHPïl! itmom^ssrt Middelburg-Rottardais ïengelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS. 1. SUL Ï.ikl Augustus, ra 11' 16 8 17 8 19 8 20 sslngen wordt ww» Zaterdag 12 uur v te bekomeno< rdam N V. Transp- :rn. v.h. Erven G VUj>' -2018; te Middelburg OORN, Tel. 153; 'e VAN OOSTERHO^' te Dordrecht Oebrs- EK, Tel. 101. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissmgen en de gemeenten op Walcheren 2.20 drie maanden. Franco door bet geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unle f4.70. - Afzonderlijke nummers 6 cent 5jpFirn F OE VE10E i llsini M\ 51, VliungM. ïilésii tont, ii ADVERTENTIEPRIJSVan i—4 regels f 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel Mijnt iigslijks, yügizgodsrd ep Mn in ilysm erkends Ohristaiijke ieestdsgsn r,d tegen ongelukken voor:!IjU gulden b§ levens lange ongeschikt heid tot werken gulden dood door een ongeluk l gulden b§ verlies van een hand, voet ot oog gulden bij verlies van eer. duim 100 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger DRANKWET. Burg. er. Weth. van Vlissingen, gelei op art. 37 der Drankwet, doen te weten, Pat bij hen is ingekomen een verzoek van Egbert Frederik de Croo, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende» drank anderen dan sterken drank in perceel Beursplein 7 dat vanaf heden gedurende veertien cagen tegen het verleenen van het ge vraagde verlof bezwaren kunnen wor den ingewacht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 13 Augustus 1920. Burg. en Wetli. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS. L.S. "öiNNENtAND De Wielingen. Volgens de „Dernière Heurc" is er een Engelsch-Fransche commissie ge vormd, belast met het besfudeeren van de kwestie betreffende de doorvaart van de Wielingen. De commissie heeit ten doe! om zich in verbinding te stel len met de Nederiandsche regeering, teneinde haar te overtuigen van de Bel gische stelling, dat de Wielingen vol gens recht en billijkheid aan België toe- behooren. Nationale betooging. Het bestilur der vereeniging Oran- jebond" te 's-Gravenhage ontving uit verschillende plaatsen opgaver. tot deelneming aam bovengenoemde be tooging. Het heeft den termijn voor verdere aanmelding verlengd tot 1 Sep tember a.s. Met het oog op de groote deelneming uit Amsterdam en omstre ken is er voor belanghebbenden gele genheid nadere inlichtingen te beko men bij het eerelid van den Oranjebond „Wat ook val, trouw staat pal". Maar ook bij het secretariaat Luthersche Burgwal 13, Den Haag, kunnen inlich tingen worden verkregen. De oorlogssterkte van ons leger. Volgens de „N. Ct." zou de minister van oorlog voornemens zijn de oor logssterkte van ons leger op 100,000 man terug te brengen. De geheime circulaire. Het bestuur van den Ned. P. en T. Bond heeft in zijn hoofdbestuursverga- dering de groote ongerustheid bespro ken, welke de uitvoering der geheime circulaire onder de adjunct-commiezen en commiezen-titulair heeft gewekt. Het bondsbestuur heeft besloten ten krachtigste stelling te nemen tegen de uitzonderingspositie, welke door deze circulaire voor genoemde groepen is ontstaan en zich er tegen te verzetten dat op grond van geheime rapporten voor hen een bijzondere maatstaf aan gelegd wordt om voor ihoogere functie geschikt te worden verklaard, welke niet voor andere categorieën geldt. De daardoor geschapen rechtsonze kerheid heeft, zooals uit tallooze inge komen klachten bleek, geleid tot de meest onbillijke beoordeelingen. Eeuwfeest Alberdmgk Thijm. Gisteren is de herdenking van den honderdsten geboortedag van prof. Al- berdingk Thijm ingeleid met een ziels- mis in het kerkje van het Amsterdam- sehe Bagijnenhof, waar Thijm zoo vaak getoefd heeft. Bij afwezigheid van den Deken, werd de mis opgedragen door den Weleerw. kapelaan D. van Leeuwen, in een toespraak tot de talrijke aanwezi gen, schetste hij in 't kort Thijm's ka rakter en levensopvatting. Hij herin nerde aan diens lijfspreuk Nil nisi per Lhnstum (Niets dan door Christus) en teekende hem als een man, die boven alles zijn kerk lief had en daaruit zoo veel Kracht putte. In de kerk waren vele autoriteiten en de leden van het huldigings-comité aanwezig. Ook de Bagijntjes waren ter kerke gekomen orfi hulde te brengen aan den man, die zooveel over haar geschreven had en die het Baeijnhof en zijn be woonsters zoo dikwijls bezocht. Vele notabelen uit de hoofdstad ga ven blijk van hun belangstelling door bun aanwezigheid. „NIEUW-ERVE." Dezer dagen is de hofstede „Nieuw- Erve" publiek geveild en is ook de am bachtsheerlijkheid Nieuw-Erve, teza men met de heerlijkheid Welsinge, alles liggende in de gemeente Ritthem, te koop aangeboden. Het is zeker niet ondienstig eenige bijzonderheden over „Nieuw-Er-ve" me de te dejjlen, daar die weinig of niet bekend zijn. De tegenwoordige (burgerlijke) ge meente Ritthem omvat drie ambachts heerlijkheden, n.l. die van Ritthem, van Welsinge en van Nieuw-Erve, samen groot 900 H.A., waarvan Nieuw-Erve en Welsinge samen 464 H.A. groot is. Welke de oudste is, is niet met jaar tallen aan te geven, maar letten we op hare ligging om hieruit eenigszins haar ouderdom af te leiden, dan zou de heer lijkheid Nieuw-Erve mogelijk het oudst zijn, daar zij het meest landwaarts ligt. Er zijn ook geen aanwijzingen zooals dijken of hoogten, die zouden aandui den, dat Nieuw-Erve door inpoldering later is ontstaan. Toch hadden Ritthem en Welsinge elk reeds vroeg een dorp met kerk, terwijl Nieuw-Erve alleen een vrouwenklooster had. De laatste echter vormde, evenals de twee antieren een afzonderlijke parochie, d.i. een Roomsch-h'atholieke gemeente. Elke parochie had een eigen geestelijke. Bij het klooster Nieuw-Erve stond <ian ook een altaar of kapel, gewijd aan Maria. In 1405 wordt als pastoor vermeld Petri de Steyn (Petrus van Steyn). Hij heeft nog 1opvolgers gehad dc laat ste was Nicolao Gislense (1554). 't Ge beurde echter menigmaal, dat een vaca ture verscheidene jaren, duurde, omdat de gemeente arm was en de geestelijke voornamelijk moest leven van heigeen de gemeente opbracht. Enige jaren vroeger (in 1547) moet reeds het klooster zelf afgebroken zijn daar de fondamenten van 't naburige Zeeburg of Rammekens gelegd zijn met steen, afkomstig van de gesloopte kloostergebouwen van Nieuw-Erve en ook van de verdronken plaatsen van Zuid-Beveland. De parochie Nieuw-erve leidde nog een 10-tal jaren een kwijnend leven, tot zij in 't jaar 1560 tegelijk met de paro chie Welzinge werd opgeheven en bei de gevoegd werden bij de parochie Ritthem, wier bestaan ook eindigde met de hervorming, gedurende de be legering en overgave van Middelburg door de Watergeuzen (18 Februari 1574.) Dat Nieuw-erve zich niet kon ont wikkelen, is wel te begrijpen, ais men weet, dat zij maar 3 a 4 minuten van 't grootere Ritthem was gelegen. De eigenaar der ambachtsheerlijkheid heeft kort daarna ongeveer op dezelfde plaats een buitenplaats laten bouwen, geheel omringd door een diepe gracht. Van de buitenplaats is nog overge bleven het onderste gedeelte van 't ge bouw, de fundamenten met kelders, geheel bedekt met aarde en wat struik gewas. De gracht is bijna geheel ge dicht met aarde van de nabijgelegen vluchtheuvel. Het gebouw was onge veer 20 M. lang en 12 M. breed het stond precies voor de oprijlaan, die naar den weg leidt. Nog zit aan beide zijden bij 't begin van de laan, waar eertijds volgens de gewoonte dier tij den een mooi ijzeren hek heeft gestaan, een oud kanon half in den grond. Wanneer de buitenplaats gesloopt is, en de tegenwoordige boerenhofstede in de plaats is gekomen, is niet met ze kerheid te zeggen. Wei staat in een zijgevel van het huis een steen waarop staat anno 1644, doch aan de stgenen van dit gedeelte van t huis is duidelijk te zien, dat het Von?1 's c'an '1 andere deel. Blijkbaar behoorde het vroeger tot buitenplaats en diende als woning de voor tuinman of koetsier. Op de hof stede is er overigens niets meer dat aan de vroegere grootheid herinnert. ■Je ?e'.c'.e'lr rteas' e'at de ambachts heerlijkheid Nieuw-erve zeer oud was, al zou de naam het tegendeel doen denken. In de rekening van Zeeland R W. S. (ibewester-Schckle) van 1331 wordt gesproken van Jan Willemsz. van de Nieuwererve of Nieuw-ervo. Martinus Veth, ambachtsheer van Westcapelie, gehuwd met Catharina van Common, ambachtsvrouwe van de heerlijkheid Nieuwland, kocht in 't jaar 1679 de heerlijkheid Nieuw-erve. Genoemde Martinus Velh, die zeer rijk was, maar geringe kennis bezat, 'had als bijnaam „den vetten ezel" (hierin is een toespeling op zijn naam). Een zoon van hem, Martipus Johari Veth, kocht in 1719 ook de heerlijkheid Welzinge. De tegenwoordige ambachtsheer van Westkapelle, Baron van Doorn van Westcapelie. is thans ook ambachts heer van Nieuw-erve en Welzinge, zoo dat deze 3 heerlijkheden zeer waar schijnlijk steeds dezelfde 'bezitters ge had hebben. De heerlijkheid Nieuw-erve is niet één aan elkaar gelegen blok land. Het grootste gedeelte ligt in de omgeving van 't vroegere kasteel (nu hofstede) maar ook liggen bijv. 2 kleine stukken afzonderlijk tegen den zeedijk aan. De oorzaak van deze verdeeling ligt zeer waarschijnlijk in de doorbraken, die het land menigmaal teisterden. Een dier stukken aan den zeedijk had tien naam van Rammekens. in 't archief van Veere is er een brief d.d. 15 Sept. 1472, waarvan een der onderteekenaars is een zekere Adriaan van Nieuwerve, heer van Rammekens. De reede van Rammekens was oud tijds reeds bekend als een goede lig plaats voor schepen. Het kasteel Zeeburg, in 1547 ge bouwd ter verdediging van de stad Middelburg, ligt niet ver van Ramme kens, een deel van Nieuw-erve. Later is deze naam Rammekens overgegaan op 't kasteel. In oude stukken wordt Nieuw-erve vaak met 2 w's geschreven. Blijkbaar is hierbij gedacht aan 't woord werf of werve, welk woord vaak in de na men van een hofstede voorkomt, bijv. Wervenhove, Zuidwerf, Meiwerf, e.d. Dicht bij Nieuw-erve ligt de hofstede Oud-erve. 'Hierbij zou men denken dat deze ouder is. Dit is echter niet zoo, want èen vroegere eigenaar heeft in tegenstelling van Nieuw-erve zijn hof stede Oud-erve genoemd. INtfEZONDÊN" STUKKEN Bü'teE *erant>vu» rdeitiïhsii? <i<sF Rcducr? O* sopte. woidt Bfot toruggeitevev HET VLfSSINGSCH GASRAADSEL. Op zoek naar den sleutel. Mijnheer de Redacteur. Vele jaren lang heeft het abnormaal booge gastarief te Vlissingen aanlei ding gegeven tot critiek. In den goedkoopen tijd beantwoord de men die critiek met de opmerking, dat de gasfabriek, die volgens haar contract met de gemeente 8 cent ne men mocht, niet zoo naïef zou wezen, om zich met minder tevreden te stellen. En (hans in den duren tijd negeert men het contract en wijst op den ab normaal hoogen kostprijs vertrou wende, dat de Gemeenteraad wel royaal genoeg zal wezen, om vrede te hebben met een hoogeren prijs dan vol gens datzelfde contract verschuldigd is. Jarenlang heb ik de stille hoop ge koesterd, dat er eindelijk eens iemand zou opstaan, om ons de oplossing te geven van het aloude Vlissingsche raadsel Waarom elders betrekkelijk 2oo laag en hier betrekkelijk en vol trekt zoo hoog En die hoop werd stellige verwachting, toen het in onzen Raad ter sprake kwam, de fabriek te macht'gen een getrapt tarief toe te pas sen met 26 cent als topprijs. Mijn verwachting is ijdel geweest. Ook zij, die geacht kunnen worden, de kous te kennen in al haar mazen, heb ben gezwegen in alle talen, en 't naadje Een enkel woerd ter verduidelijking bij het woord „kostprijs" of ..kostende prijs" lijkt mij niet overbodig, 't Woord geeft nog al eens aanleiding tot misvatting. Door „kostende prijs van het gas tot in den meter" hebben wij te verstaan liet be drag, waarop 1 M' gas den producent komt te staan op het oogenblik, dat liet den me ter van den verbruiker bereikt. Om den kostprijs te bepalen hebben wij dus saam te teilen alle uitgaven, door den exploitant ter wille van zijn bedrijf gedaan, zooals aankoopsommen van grondstoffen, aan- schaffingskosten van machines, werktuigen en gereedschappen, allerlei onderhouds kosten, salarissen, arbeidsloonen, admini stratiekosten. belastingen, renten, afschrij vingen op alle mogelijke bezittingen, enz. Van die som hebben wij af te trekken alle inkomsten, behalve die uit het gas zelf, zooals opbrengst van koolteer, nmmoniak- water en oud materiaal, meterhuur enz. En dat verschil hebben wij te deelen door het aantal „nuttig afgeleverde" kubieke meters, d.i. het aantal, dat werkelijk de meters der verbruikers heeft gepasseerd en waarvoor dus betaling kan worden geëischt. ifet al dus gevonden bedrag is de „kostende prijs" Uit het bovenstaande blijkt, dat die „kos tende prijs" o.a. stijgt naarmate de afschrij vingen grooter genomen worden en de hoe veelheid gas, die ontsnapt op weg naar gashouder en meters, of die door de fabriek zelf wordt gebruikt, aanzienlijker is. van 't breisel is verborgen gebleven. „Als de bergen niet tot Mohammed j komen, zal Mohammed tot de -bergen gaan." 't Woord is bekend. Ik laat er mij door inspireeren, en zeg op mijn beurt „Als de oplossing niet naar Ericitts komt, dan zal Ericius naar de oplossing gaan." 'ik Zal althans trachten te gaan, want Mohammed stond er heel anders voor dan ik. Hij zag dc bergen, en zelfs „per pedes apostolorum" kon hij ze gemak kelijk bereiken. Maar tic zie de oplos sing niet, en de gebruikelijke middelen, om er toe te geraken, ontbreken mij. Want onze gasfabriek geeft van haar bedrijf, voor zoover mij bekend is, geen verslag, geen balans, geen winst- en verliesrekening, geen fabricatie-reke- ning, geen distributie-rekening, geen staat van bezittingen en afschrijvingen, enz. Niets, niets van dat alles. Wel zal er door de Imperial Continental Gas Association te Londen ten dienste der aandeelhouders geregeld een jaarver slag uitgegeven worden, waarin het Vlissingsch filiaal ter sprake komt, maar ik mis den moed, mij om een exemplaar tot de directie te wenden, want al zou ik mij daar aandienen als onpartijdig belangstellend onderzoeker, dan betwijfel ik toch, of mij een harte lijk welkom zou ten deel vallen. In mijn verbeelding hoor ik al ..Don't poke your nose etc." Toch heb ik iets, dat mij helpen kan. Zoo iets als de steentjes, die Klein Duimpje met opzet vallen liet, om op den terugweg hel spoor niet bijster te worden. Er bestaat namelijk een rapport, ge dateerd 8 en 12 Aug. 1919 en opge maakt door een accountant en een di recteur van gemeente-bedrijven in een Utrechtsch stadje. Die heeren hadden op zich genomen, voor ons stadsbe stuur „een overzicht saarn te stellen uit de boeken der Vlissingsche gasfabriek en de voor haar geldende voorwaarden te toetsen aan de opgemaakte tabel len." In bedoeld rapport legden zij het resultaat van hun onderzoek neer. Dat stuk ligt bij mijn linkerhand en bij mijn rechter prijkt het verslag van het gemeente-gasbedrijf van Haarlem over 1918, een waar meesterstuk van administratie. Het rapport bevat zeer weinig gege vens. Van de vele factoren die van in vloed zijn op den kostprijs van het gas Haarlem boekt er een zeventigtal geven de rapporteurs er maar drie, nl. het gn.-,verlies, door lekkage in de üienstlcidingen, het gasverbruik der fa briek en 'net totaal der afschrijvingen. Zelfs de salarissen en arbeidsloonen, die in onzen Raad nogal eens hebben moeten t'ungeeren als hoofdoorzaak der gasduurte, zoekt men tevergeefs. Die onvolledigheid is zeer te betreu ren. Want alleen door een critisehe be schouwing van bovenbedoelde talrijke factoren zouden wij kunnen komen tot een bevredigende oplossing van het Vlissingsch raadsel. Maar we zullen het weinige voor lief nemen en de drie gegevens, die ons niet onthouden zijn, van naderbij bezien. 1. Het gasverlies. In 1918 produceerde onze fabriek 2.631.400 ML Het verlies door lekkage bedroeg 340.162 ML, d.i. ongeveer 13 procent Haarlem produceerde in 1918 12.093.173 ML Het verlies bedroeg 835.664 ML, d.i. bijna 7 procent. Hier was het verlies dus procentsge- wijze bijna net dubbele van daar. Nu ligt wel de vraag voor de hand Is het zooveel hooger procent niet een natuurlijk gevolg van de zooveel ge ringere capaciteit van de Vlissingsehe fabriek Maar die vraag durf ik gerust ont kennend beantwoorden. Want vóór mij ligt ook het verslag van een fabriekje in een gemeente van 18.000 zielen.Daar werd in 1918 maar 1.086.035 ML ge produceerd. 't Verlies was daar 7.33 dus ongeveer als in Haarlem, en daar vindt de directeur dat verlies nog zoo abnormaal hoog, dat itij meent, de ver klaring van 't verschijnsel te moeten geven, wat hij doet met deze woorden „De rioleeringswerken maakten het in tal van straten noodzakelijk om de hoofdleiding tijdelijk in kettingen op te hangen. Mogelijk zijn hierdoor en mede door onvoldoend aanstampen van den ontgraven grond buisbreuken en lek kages op de verbinding van dienstlei dingen in de hand gewerkt." 7.33 procent vindt een vakman" voor zijn eigen fabriekje abnormaal hoog. Maar dan mogen wij toch gerust 13 procent enorm noemen. Aldus hebber, we alvasf één oorzaak je ontdekt, dat opdrijvend werkt op den kostprijs. 1!. Hei eigen gebruik. De Vlissingsehe fabriek boek ie in 1918 voor eigen gebruik 40.739 ML De Haarlemsche fabriek, die ruim 4/2 ntaal zooveel produceerde, kwam in dat jaar toe met minder, 11!. 36.955 M* Daar bedroeg het eigen gebruik 0.3 procent en hier 1.55 procent, d.i. ruim 5 maal zooveel. En wilden wij de gewekte verbazing nog vergrooten, dan zouden wij kunnen opmerken, dat 1918 betrekkelijk een zeer zuinig jaar Was. In 1916 b.v. ge bruikte .volgens het „rapport der twee" onze fabriek voor zichzelf 84742 ML d.i. 2.7 procent van haar productie in dat jaar. Vlissingen in 1916 2.7'proc. en Haarlem in 1918 0.3 proc. Hier is de verhouding als 9 tot 1 In het „eigen gebruik" meen ik een tweede oorzaakje te mogen zien. dat opdrijvend werkt op den kostprijs. III. De afschrijving. Vlissingen schreef in 1918 af 4 proc. over de aanschaffingswaarde van ter reinen, gebouwen, ovens, machines, toe stellen, buizennet, enz., d.i. ƒ38.827. Haarlem schreef over bedoelde waar de af 3.4 proc. Had Vlissingen zich bij het afschrij ven even bescheiden betoond als Haar lem, dan zou de totale kostprijs van het hier gedistribueerde gas alweer een kleine 6000 lager zijn geweest. Maar meer dan dat verschil heeft mij bij die afschrijving het feit getroffen, dat onze fabriek afschrijft op haar terreinen. Kan daarbij van waardevermindering wei sprake zijn En al ware dit zoo, is het dan wel logisch, met die afschrijving maar steeds voort te gaan De maatschappij nam in 1880 de fabriek met al haar boven- en onder- grondsche aanhoorigheden van de ge meente over voor 150.000 gulden. Als ze nu ook op die waarde 40 jaar lang 4 heeft afgeschreven, wat is dan eigenlijk op 't oogenblik de boek waarde van 't oorspronkelijk bedrijf Alleen hij, die ook vertrouwd is met negatieve getallen zou daarop het ant woord kunnen geven. Intusschen hebben we een derde oor zaakje ontdekt, dat opdrijvend werkt op den kostprijs. Wat er te bekijken en te vergelijken was, heb ik bekeken en vergeleken, met ingespannen aandacht en volkomen on partijdigheid. Drie factoren heeft het rapport. Drie factoren hebben de revue gepasseerd. En nu denken wellicht sommigen uwer lezers, dat ik heel wat heb ont dekt. Ik heb daarover een andere mee ning. ik hoopte te ontdekken een vraat zuchtige rat in de kaas en ik vond slechts een snoeperig muisje met klei nen romp en langen staart. Hoor v/at een eenvoudige becijfering mij heeft geleerd. Als Vlissingen in 1918, evenals Haar lem, 7 had kunnen boeken voor lek kage, 0.3 voor eigen gebruik en 3.4 voor afschrijving als dus de drie gevonden oorzaakjes buiten werking gesteld hadden kunnen worden, dan zou daardoor de kostprijs 1,57 cent omlaag gedrukt zijn. Het „rapport der twee" geeft voor 1918 als kostprijs 17,27 cent. Dat zou dus geworden zijn 15,7 cent. Maar dat zou nog altijd geweest zijn 3,14 cent boven den Haarlemschen kostprijs, die in dat jaar 12,56 cent bedroeg. Een verschil van 1,57 cent kan ik met mijn drie oorzaakjes verantwoor den. Maar aangetoond moet worden de herkomst van een juist driemaal zoo groot verschil. Naast de drie oorzaak jes moeten er dus één of meer oorzaken bestaan. Maar die op te sporen, zal on mogelijk blijven, zoolang wij slechts kennen drie der talrijke factoren die den kostprijs beïnvloeden. Nu ligt weer voor den welwillenden lezer de vraag voor de hand „Maar is dat verschil misschien niet een natuur lijk. gevolg van de geringe capaciteit der Vlissingsehe fabriek tegenover de Haarlemsche Ik wenschte, dat het zoo ware. Maar het is zoo niet. Want in hetzelfde jaar 1918 was in de straks bedoelde ge meente van 18.000 zielen de kostprijs van het gas tot in den meter 11,84 cent, d.i. nog 0,72 cent minder dan in Haar lem. „Maar'!, zoo merkt weer de welwil lende lezer op, „is het verschil dan misschien te zoeken in de betere kwa liteit van het Vlissingsche gas

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1