150 100 25 donderdag 13 augustus. De Diamanten van Lady Valworth. wo. Ï89 VL1SSIINGSCHE COURANT orswsaPMPKTSPRHSVoor VHsungen en de gemeenten op Walcheren 2.20 1, drie m«nd«». Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie ƒ4.70. - Afzonderde nummer» 5 cent fit®Firn f. lil M w fe- Hakt S8, yiBsiagw. Ttlafaio totwc, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Mijn! diplis, Épidné ep Mv$ m nlpm nrkinds Ohristsüike tessMsp yg'«^IÖÖQlï Stegen ongelukken voor 'iUUU he den bij 'evens- ge ongeschikt heid tot'werken gulden by dood door een ongeiuk 300 gulden bl| verlies van een hand, voet of oog gulden by veriics van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Heden werd door ons aan abonné I HUIJBREGTSE, te Souburg, houder van Polis no. 4016, die het ongeluk had een gedeelte eener Vinger te verliezen, een uitkeering gedaan van V SJ F T G GULDEN. De Uitgevers. GEMEENTEBESTUUR j HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen, gelet op het verzoek, onder 'dagteekemng van 23 Juni 1920, ingediend door J. K. Rib- bens, directeur van de N.V. voorheen J. K. Ribbens Zn., alhier, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene vermalerij, waarin zal worden geplaatst een electro-motor van 8 P.K. Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, bin nen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat door het Hoofd van het 10e District der Arbeids inspectie te Dordrecht nog niet kan wor den afgegeven, de mededeeling overeen komstig art. 7bis der Hinderwet1 Gelet op art. 8, tweede lid, der Hinder- wet, besluiten de beslissing op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen, 12 Augustus 1920. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. j De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. j ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen rrraakt aan zeevarenden bekend, dat op 25 en zoo noodig op 26 Augustus a.s. van het fort Pampus (Zuiderzee) en op 2, zoo noodig ook op 3 September a.s. van het fort Hars- sens (Den Helder) schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor- J zorgsmaatregelen liggen voor belangheb- benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 12 Augustus 1920. j De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. BINNENLAND De Wielingen-kwestie. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint In welingelicht-e Belgische kringen verklaart men ons, dat er bij de regee ring te Brussel niets 'bekend is van het „Temps"-Jbericht als zouden Frankrijk en Engeland deze week vriendschappe lijke stappen bij de Nederlandsche re geering gedaan hebben inzake de Wie lingen-kwestie. De veepest in België. Naar aanleiding van het voorkomen van veepest m België waartegen MüiLUBTON ft«ar bet Engelsch van Mrs. HUNGERFORB Vertaald door 1. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 26) (Nadruk verboden.) „Lieve kind, je bent er in eens, liet was Gerald Massareene. O, Nadirie", plotseling veranderde zij van toon en van houding en knielde nu bij Nadine neer, met haar armen om haar middel, „eindelijk ben ik er achter." „Waar achter „Dat ik Gerald zoo liefheb Je kunt niet begrijpen, ihoe lief hij kan zijn bij sommige gelegenheden." „Was die gelegenheid vandaag?" »Ja on wat voor een gelegenheid 'k ben er zeker van, dat ik Gerald's overgrootvader zal blijven liefhebben, zoolang ik leef „Gelukkige oude man Ik hoop, dat b|] gevoelig is voor den indruk, dien n'J op je gemaakt heeft." „Ik zou het niet denken. Het eenige wa' ei" nog van hem over is is een portret. Lachend vertelde zij haar vriendin gebeurd g bij miSS DlIran was nié'tewNf" Zl'ke-- Van' dat miss Duran mets wist ze, zij, nadat zij haar ver onze regeering bereids krachtige maat regelen genomen heeft schrijft de rijksveearts T. A. L. Beel in de „Maas bode", dat het voorkomen der gevrees de ziekte geen verwondering wekt. Het bandeloos wereldverkeer, de nijpende vleesehihonger, enz., moesten wel een ongewenscht rundervervoer meebren gen, gevaarlijk voor onzen veestapel en groot-industrie. Ouderen van dagen zullen zich her inneren, met welke forsche hand de re geering destijds den strijd aanbond te gen de ziekte, die heel onzen veestapel en daarmede een groot gedeelte van ons nationaal vermogen dreigde te ver nietigen. Runderpest en longziekte (besmette lijke) vormden den grondslag voor de wet op het veeartsenijkundig Staats toezicht 20 Juli 1870. Wijlen dr. A. W. H. Wiriz, en ande ren, waren de grondleggers dezer wel, die tot op den huidigen dag nog den veterinairen een groote macht in han den geeft ter bestrijding der ziekten onder den veestapel, ook al heeft ze meermalen wijzigingen en aanvullingen ondergaan. In zooverre hadden het uitbreken der runderpest en besmettelijke longziekte -een weldadigen invloed. Het veeartse nijkundig staatstoezicht kreeg een vas ten grondslageen ambtenarenkorps werd belast de belangen van den vee stapel, die toch direct en indirect van het grootste, algemeen belang zijn, te behartigen, besmettelijke veeziekten te bestrijden enz. enz. Personen, niet het minst veehouders, die don runderpest-tijd hebben meege maakt, raken dun gezaaid. Daarom zal het ongetwijfeld zijn nut hebben onze veehouders intijds op de hoogte te stellen omtrent de verschijnselen, be strijding enz. van deze vreemde ziekte. De benamingen dezer ziekte zijn, evenals 't gaat met alle vele slachtof fers eischende veeziekten, zeer uiteen loopend, temeer omdat het ziektebeeld zeer dikwijls wisselvallig, uiteenloo pend is. In ons land sprak men destijds hoofdzakelijk van veepest, runder pest niet zelden wordt evenwei run derpest en de besmettelijke longziekte verward, zulks omdat zich de regeering de bestrijding van beide ziekten aan trok. In andere landen bracht men de ziekte-benaming meer in overeenstem ming met de verschijnselen, zooals de ze bij de ziekte optreden, in al hun vormen. Zoo sprak men o.a. van be haal gedaan had, „maar wei geloof ik, dat zij een heelen boel vermoedde. En in allen geval heb ik vandaag een be sluit genomen, ik zal nooit met Granit trouwen, hoewel ik er nog niet zeker van ben het met Gerald te doen." „Je bedoelt dat je twijfelt „Aan mijn liefde voor hem neen. Maar cie omstandigheden zouden mij el eens te machtig' kunnen worden. aar zij zullen nooit in staat zijn, om 'J met mijn geliefden neef voor het huwelijksaltaar te brengen." cA'-iT"i dat mrs. Brand ver schrikkelijk teleurgesteld zal zijn." Br""n, verschrikkelijk boos, dat mag je er wel bij zeggen. Maar ik zal het haar nu nog met vertellen, ik za] wachten, de zaak haar loop laten nemen en ein delijk beslissen, wat de beste manier zal zijn om de verschrikkelijke mare wereldkundig te maken. Het 'Turner dat Granit dames van middelbaren leef tijd zoo weet te betooveren. Mij heeft hij altijd afgestooten, En toch ziet hij er goed uit." Zij zweeg nadenkend. „Ik wou, dal ik hem eens ontmoet had, dan zou ik het zooveel heter kun nen begrijpen", zei Nadine. „Ja, het is dwaas,- dat jullie elkaar nog niet kennen maar hoe zou dat toch komen? Hij is niet altijd met werk bezet en jij evenmin met je drie vrije dagen. Ik zal jullie toch eens met elkaar in aanraking brengen, al was het alleen maar om je de schoon smettelijke maagziekte, omdat hef maagslijmvlies plaatselijk loslaat, lever- gal-ziekte, rundvee-doorloop enz. De Franschen spreken van „Typhus con- tagieux des bêtes k Cornes" .en „Peste bovine". De Engelschen van cattle pla gue de Italianen van Peste bovilla, terwijl de wetenschappelijke naam is Pestis bovina Typhus bourn conta- giosus. Prof. dr. Szöll beschrijft de ziekte en haar verschijnselen terloops als volgt De runderpest vormt een acute, met koorts verloopende, besmettelijke ziek te, die bij voorkeur eigen is aan het rundvee evenwel ook geiten, schapen en andere herkauwers zijn er gevoelig voor. Alleen door besmetting worden de dieren ziek, een besmetting die slechts éénmaal vat heeft op de dieren gedu rende heel hun leven. Hc-t wederzijdsch grens-, personen- en veeverkeer speelt een groote rol. Daar in ligt een leerrijke vingerwijzing voor maatregelen in onzen tijd. Nu blijft het altijd moeilijk de juiste grens der besmetting te volgen omdat de eerste gevallen den deskundigen meestal geheim worden gehouden. Een verkeerd begrip van het groote belang, de juiste besmettingsbron te kennen, en vrees om met autoriteiten in aanraking te komen, nopen niet zelden tot geheimhouding. Gerust mag men beweren dat de run derpest in ons land niet thuis hoort. Het Nederlandsch te Weenen. Naar aanleiding van de toegenomen betrekkingen tusschen Oostenrijk en Nederland heeft de volkshoogeschool te Weenen de „Wiener Urania" besloten van den winter een cursus in de Nederlandsche taal te openen, ver deeld in een lagere en een middelbare afdeeling. Er is v„jra! gedacht aan kinderen, dje in Nederland zijn ge weest en het Hollandsch, dat ze er ge leerd hebben, willen aanhouden en aanvullen. Mijn kind zal hier Hollandsche les krijgen, schreef onlangs de vader van een Weensch kind aan de pleegouders :n Holland, want het moet de taal ken nen van het land, waar ze zooveel ge niet. Saiariscommissie burgerlijke rijksambtenaren. De salaris-commissie voor burgerlij ke rijksambtenaren heeft in haar alge- meene vergadering haar advies vastge steld betreffende het voorstel tot ver hooging van enkele schalen van bezol diging. Zij besloot de uitvoering van dit voorstel te ontraden, wijl daaraan onverbrekelijk een algemeene herzie ning verbonden is, maar in afwachting van zoodanige herziening een belang rijke verhooging voor te stellen van het minimum en maximum van alle scha len. Voorts bracht zij advies uit nopens de wijziging der bestaande salarisre- geling voor enkele ambten. Eén taal. in Den Haag wordt een esperantis- heid te laten zien van den tyran, dien men voor mij heeft uitgezocht. Ging daar de voordeur niet Was dat tan tetjes' stap Wees eens lief, sluip zachtjes naar de trap, kijk naar bene den en verzeker je van die noodlottige gebeurtenis wanneer het werkelijk gebeurd is. Laat ons op het ergste voorbereid zijn." ..Het ergste „Ja natuurlijk. Tantetje was op het punt zich zeer onparlementair uit te drukken, toen ik er voor bedankte, van daag met haar naar het concert te gaan. Zij zal nu verlangend wezen 0111 de zaak te onderzoeken en een uitleg zal een onzaligen twist veroorzaken. Loop paar de trap loop, zuster An na, en zeg mij, wanneer er iemand komt." Nadine gehoorzaamde en keerde on middellijk terug. „Ja, het was je tante", zei zij, „maar zij kwam niet hier heen, zij is naar de ontvangkamer gegaan." „Een uitstel, ik kan weer ademhalen". Miss Grey had hoegenaamd niet dien angst, die zij zei te koesteren, zooals een ieder begrijpen kan. „Zij was niet alleen, er was een an dere dame bij haar", zei Nadine. „Een groote vrouw, zwaar, blond, knap, met „Een neus Je beschrijft haar zeer duidelijk. Dat is mijn andere tante de moeder van dien lieven Granit. Zij heeft werkelijk een neus. Niet, dat fencongres gehouden. Gisteren hebben de deelnemers daaraan een wandeling gemaakt naar het Huis ten Bosch. Na een bezichtiging van het standbeeld van Jan de Wit, omtrent wien een Ne derlandsch esperantist eenige histori sche bijzonderheden mededeelde, werd de wandeling aanvaard via Vijverberg, Korte Voorhout, Haagsche bosch. Bij het Huis ten Bosch stond Mullens ge reed met zijn filmtoestel om de con gressisten te vereeuwigen. Hierna werd het paleis bezichtigd. Van het Huis ten Bosch begaf men zich naar het Roomhuis, waar de ruim 300 congressisten zich aan een maaltijd vereenigfien. Niet minder dan 18 ver schillende volken namen aan dezen maaltijd deel, terwijl toch slechts één taal gesproken werd, maar alles ging zonder eenige stoornis. De afscheiding van het hoogere personeel P. T. T. Het hoogere personeel der posterijen en telegrafie, dat tot dusver deel uit maakte van de combinatie van 20,000 P. T.-armbtenaren, welke ijverde voor de positieverbetering van het post- en telegraafpersoneel, heeft zich zooals men weet, daaruit teruggetrokken. Het bestuur van de vereeniging van directeuren en commiezen der P. én T. deelt nu mede, dat dit, voor zoover het deze vereeniging aangaat, geenszins beteekent dat zij de eischen van de nieuw gevormde combinatie, waarbij zich ook andere dan P. en T.-organi saties hebben aangesloten, niet meer ondersteunt. Het tegendeel is waar met de meeste kracht zullen de eischen: le. opheffing der achterstelling, 2e. op heffing van den standplaatsaftrek, 3e. uitkeering in eens van één maand sa laris met een minimum van 200, 4e. teruggave van den 7 pensioenaftrek, 5e. algemeene salarisverhooging tenge volge van de onrustbarend toenemende duurte, worden gesteund. Rijkscommissie distributie brood, enz. ontbonden. De commissie van advies inzake de uitvoering der distributieregeling van brood, bloem en meel is onder dankbe tuiging aan de leden voor de belang rijke diensten, bij ministerieele beschik king ontbonden. Kustverdediging. Een nota van wijzigingen is inge diend op het wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Fonds ter verbe tering van de Kustverdediging. Hierbij wordt medegedeeld, dat de bedragen, welke ten laste van het fonds over het loopende dienstjaar noodig zijn, thans zijn geraamd met inachtne ming van de omstandigheid, dat aanbe steding van nieuwe werken, als het maken van betondekkingen op de for ten bij Vlissingen en Kijkduin waarvoor in de begrooting gelden uitgetrokken zijn in verband met de vertraging in de behandeling van de wetsontwerpen voor 1919 en 1920, voorshands niet kan plaats hebben. op Granit lijkt. Zij is een lieve oude ziel en is diep te beklagen, dat hij haar zoon is, hoewel ik niet geloof, dat zij er anders over denkt. Jij moet eens mede naar beneden gaan om haar te ontmoeten. Tantetje heeft haar over jou gesproken, en ik geloof, dat Gra nit vóór tafei zal komen, zoodat je ook in staat zult worden gesteld, over hem een oordeel te vellen. Kom mee." Zij ging naar de deur en Nadine volgde haar. HOOFDSTUK XVII. Lady Valworth zuchtte diep, terwijl zij zich in een stoel liet vallen en met een dankbaren glimlach haar laat maar steeds welkom kopje thee ontving. „Wat een volte Wat een hitte 1 En dat praat over Indië Zij zuchtte goedmoedig, zooals alle dikke vrouwen zuchtten. De concert zaal was stampvol geweest. „ik houd niets van die buitengewoon voorname concerten!" zei haar schoon zuster, mrs. Brand, die een beetje krib big was. „De andere zijn bijna, zoo niet even goed en hebben het voordeel, dat je er levend vandaan komt maar van middag Je liadt maar naar de hertogin van Downshire te zien om te weten hoe laat het was. Arme vrouw, zij werd tegen het einde zoo rood en zoo zwaar, dat het mij verbaasde, dat de stoel het onder haar uithield." „Waar is Millicent?" vroeg lady Val- zij worth, zonder eenigen overgang. Uit deze nota van wijzigingen blijkt voorts, dat de middelen van het Fonds voldoende zijn om de uitgaven over het jaar 1920 zoowel als die over het jaar 1919 te dekken, zoodat over beide jaren geen voorschot uit 's rijks schatkist ten behoeve van het Fonds behoeft te wor den verstrekt. De actie tegen prijsopdrijving. Naar aanleiding van de omstandig heid. dat de prijzen van een aantal eerste levensbehoeften, met name van zuivel, eieren en vleesch, nog steeds stijgende zijn, hebben Burg. en Weth. van Leiden overwogen, welke -maatre gelen tot een prijsdaling zouden kun nen leiden. Dit college is daarbij tot de overtuiging gekomen, dat het vrijwel onmogelijk is om door locale maatre gelen iets in die richting te bereiken en dat afdoende verbetering van den toe stand alleen kan worden verwacht van wijziging der tot dusverre door de re geering gevolgde uitvoerpolitiek ten aanzien van de producten van onzen bodem. Burg. en Weth. hebben daarom, hoe wel zij inzien dat een totaal stopzetlen van allen uitvoer tot groote moeilijk heden aanleiding zou kunnen geven, den minister van landbouw, nijverheid en handel met den meesten aandrang verzocht, om ten aanzien van den ex port dusdanige ingrijpende maatregelen te willen nemen, als tot een krachtige prijsvermindering van melk, zuivel en andere landbouwproducten kunnen voeren. IETS OVER DE OMVANGRIJKE TAAK DER KINDERPOLITIE. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam schrijft ons Drie maanden geleden werd hier een afdeeling kinderpolitie gesticht en uit het volgende moge blijken, welk een omvangrijke taak dit instituut te ver vullen heeft en welke gunstige resul taten door deze afdeeling kinderpolitie tijdens haar -nog kortstondig bestaan werden bereikt. De taak, die de politie in het alge meen te vervuilen heeft, is moeilijk, doch nog veel moeilijker schijnt ons het werk der kinderpolitie toe. Daaren tegen blijkt, dat het werk van het laat ste instituut van de zijde van het pu bliek meer waardeering geniet, dan menigeen aanvankelijk durfde verwach ten. Zooals iedereen kan waarnemen is 0. a. de bedelarij door kinderen, die in de laatste jaren een bijzonder grooten omvang aannam, aanzienlijk vermin derd. De kinderpolitie heeft in dit geval haar nuttigen arbeid verricht. De agen ten, zoowel mannelijke als vrouwelijke hebben vooral dit bedelen nauwkeurig bestudeerd en de kinderen, zoowel als de ouders aan het bureau laten komen, 'eneinde hen aan een verhoor te on derwerpen. In vele gevallen bleken de kinderen er zelf op uit te gaan om geld voor snoepgoed, enz. te verkrijgen, doch ook kwam het voor dat de ouders hen er met veters, ansichtkaarten en andere snuisterijen op uit stuurden, en de jonge kinderen, die of op de school- „In haar boudoir met miss Roche", zei mrs. Brand eenigszins scherp, „ik vroeg Brown naar haar, toen ik thuis kwam en hij deelde het mij mede." ..Wat heeft zij vandaag uitgevoerd „Zij maakte enkele visites eenigszins buiten mijn kring hoewel het op zichzelf zeer eerste klasse, zij het ook een beetje vervelende menschen zijn. Herinner jij je de Durans, meer bepaald de oude Fanny Duran Zij bestiert nu de huishouding van haar neef." „Maurice Duran, die zijn vrouw eeni ge jaren geleden heeft verloren Ja, ik herinner mij haar, eeia onnoozel vrouw tje met een slecht humeur. Een dochter van Lord Ashborough." „Precies. Zij was werkelijk onver- dragelijk. Nu, hij woont thans met zijn tante. En wat ter wereld Millicent in Fanny Duran gezien heeft, om daar voor het concert vandaag op te geven, begrijp ik niet dat meisje kan mij soms boven alle begrip ergeren.-' „Nu, ik vind hei heel lief van haar", antwoordde Lady Valworth vriendelijk. „Weinig jonge meisjes zien tegen woordig nog om naar een oude vrouw als Fanny, ja, het is lief van haar." Zij tikte zachtjes met haar lepeltje tegen den rand van haar kopje en dacht bij zichzelf, dat dit nichtje van haar, dat weldra haar schoondochter zou wor den, werkelijk een begeerlijke schat was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1