920 DINSDAG sss^iooo E?nn inn zr tngu,Mn inn ÏO AUGUSTUS. De Diamanten van Lady Val worth. No. 187 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 ner drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent fitinifiini F. MN 91 VELDE Ir., Ileins Harkt S», ïïissiips. TiIbIbbh IHb. gulden bi) levens lange ongeschikt heid tot werken vUII een ongeluk Cl'O'lJ voet of oog AVV een duim J|W«J» ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10: voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel taschijnt Milks, Bitouiidiid ap.Zondig tn algsisem Bikende Christsliiks ioesliop I gulden bij verlies fik |"f gulden bij verlies van een M van eiken wijsvinger anderen vinger GEMEENTEBESTUUR bekendmaking verhuizingen. Burir en Weth. van Vlissingen herinne ren er den ingezetenen, in verband met de door de Regeering voorgeschreven, wel dra te houden Tiende algemeene Volks- telling, nu reeds aan, dat streng zal wor den gelet op de naleving der bepalingen van de Alg. Verordening van Politie om trent de aangifte van verhuizingen binnen de gemeente. Art. 7. leder die binnen de gemeente verhuist, is verplicht binnen 8 dagen na de verhuizing, daarvan kennis te geven aan het Gemeentebestuur ter Secretarie, op het bureau van de bevolkingsregisters. Wan neer het hoofd van het gezin verhuist, is hi] bovendien verplicht de in het vorige lid bedoelde kennisgeving te doen voor alle bij hem inwonende personen dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij, die binnenshuis een of meer kamers bewoont, wordt als hoofd van een gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk binnen 8 dagen aan het Gemeentebestuur opgave van iederen persoon, die in het ge zin wordt opgenomen of daaruit vertrekt, inwonende dienstboden hieronder begre pen. Vlissingen, 10 Augustus 1920. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. BINNENLAND Regeeringsmaatregelen tegen de veepest. Volgens ingekomen bericht van den Belgischen Veeartsenijkundigen dienst is in België in 7 provinciën veepest vastgesteld. Het gevaar voor insleeping van deze buitengewoon kwaadaardige veeziekte is niet denkbeeldig, zoodat de meest uitgebreide voorzorgsmaatrege len aangewezen zijn. Van de zijde der regeering zijn alle mogelijke maatre gelen getroffen. De vergunningen tot beweiding en bemesting van grenslan- derijen aan onze Zuidelijke grens zijn ingetrokken. Vergunningen tot invoer van mest worden niet meer verleend «n zijn voor zooveel noodig ingetrok ken. Met het oog op het verkeer met buitenlandsche kooplieden is de uit voer van runderen en paarden stopge zet, terwijl geen vergunningen tot in voer van paarden in België meer zullen worden verleend. (Invoer van herkau wende dieren en varkens is steeds ver boden). Voorts is de uitvoer van her kauwende dieren en varkens uit Zei uwsch-VJaanderen naar het overige .deel van Nederland verboden. Door tusschenkomst van den Com missaris der Koningin is aan de burge meesters van de Zuidelijke grensge meenten verzocht hun ingezetenen hef in aanraking komen met Belgisch vee en het toelaten van vreemden bij hun eigen vee te ontraden. Ten einde dit laatste zooveel mogelijk te bevorderen is de medewerking van -de betrokken ^ËÜILLETON Naar het Engelsch van Mrs. HUNGERFOR0 Vertaald door I. P. WESSEL1NK VAN ROSSUM. :24) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XV. „Wel lieve, hoe vondt je het portret?" vroeg de kleine miss Duran, terwijl zij Millicent stralend aankeek, toep deze met Massareene weer de kamer .bin nentrad, „Mooi, hé „Het portret", zei Massareene, dje den trek van verbazing op Millicent'.s gezichtje waarnam. De kwestie was„ dat z^j het meesterstuk geheel en ai hadden vergeten. Hij haastte zich zijn meisje te hulp te komen. „O, natuur lijk", riep hij met een prachtige uitbar sting van geestdrift uit. „Het was uit stekend. Miss Grey vond dat het pre cies geleek." ;AVat zeg je zei miss Duran, haar bril rechtzettend, terwijl zij sprakeloos van Gerald naar miss Grey en van deze ^ernaar Gerald keek. Dit onderzoek had blijkbaar geen resultaat tenmin ste wat betrof de nadere verklaring van hetgeen hij bedoelde. „net lijkt precies", herhaalde Gerald met nadruk. ..Mijn beste Gerald, ik geloof, dat je een beetje in de war bent", onderstelde net oude vrijstertje vriendelijk. „Miss wrey kan bezwaarlijk een oordeel uit landbouwmaatschappijen verzocht, en waarbij tevens wordt aangedrongen op het zooveel mogelijk bevorderen van het onmiddellijk raadplegen van een veearts bij verdachte ziektegevallen en het onverwijld aangeven daarvan bij den burgemeester. Aan den minister van financiën en aan den commandant van de politie- troepen is voorts verzocht het toezicht op den smokkelhandel zooveel mogelijk te verscherpen. Door nauwkeurige toepassing van al deze maatregelen zal het gevaar voor insluiping van de ziekte ongetwijfeld zeer worden verminderd. Laat een ieder evenwel het gevaar niet geringschatten en bedenken, dat verbreiding van de ziekte een ramp voor ons land zou kunnen worden. Proefdienen bij de infanterie. Door het hoofdbestuur van de on- derofficiersvereeniging -der landmacht „Ons Belang" is ter kennis gebracht van den inspecteur der infanterie, dat de order, waarbij is bepaald dat een sergeant of fourier, die voldaan heeft aan het examen voor sergeant-majoor administrateur, eerst dan voor plaat sing op de candidatenlijst voor dien rang mag worden voorgedragen, in dien de korpscommandant de overtui ging heeft, dat de canóidaat in alle opzichten de geschiktheid bezit voor den rang van sergeant-majoor-admini- strateur, welke ovjrtuiging de com mandant kan putten uit een tewerkstel ling als dienstdoend administrateur tót een maximum tijd van een vol kwartaal tot zeer verschillende toepassingen en tot onbillijkheden aanleiding geeft dat deze uitbreiding van eischen facultatief wordt gesteld, waardoor zij zeer onbil lijk werkt en den rechtstoestand in de onderofficierspositie aanmerkelijk heeft verslechterd dat thans bijv. bij de Xe infanterie-brigade van 13 geslaagden, 4 reeds dadelijk voor plaatsing op de candidatenlijst zullen worden voorge dragen, terwijl de 9 anderen eerst een kwartaal dienst moeten doen ais admi nistrateur; dat in verband met 't gering .aantal compagnieën, waarbij titans re- cruten zijn ingedeeld, het vermoedelijk ongeveer een jaar zal duren, voordat alle candidaten di-en dienst kunnen hebben verricht dat het dus kan voor- omen, dat candidaten door deze bepa ling in Kun bevordering worden bena deeld, zooals dat thans bij de Xe in fanteriebrigade ook werkelijk het ge val is dat bovendien alien, die moeten „proefdienen" gedupeerd worden in hun salaris, omdat de jaarwedde-ver- hooging wegens geschiktheid voor boogeren rang niet wordt uitbetaald, voordat zij op de candidatenlijst zijn geplaatst dat thans, nu bij de toela ting tot .de opleiding streng kan wor den vastgehouden aan de voorgeschre ven eischen, het „proefdienen" onnoo- dig is.Om bovenstaande redenen wordt verzocht bedoelde bepaling in te trek ken. spreken over de gelijkenis, .aangezien de goede man al lang dood en begra ven was, toen zij geboren werd" „Natuurlijk, natuurlijk riep .Gerald verlegen wordend uit. „Ik bedoel, dat jk miss Grey vertelde, dat ik kan instaan voor de gelijkenis van het portret." „Mijn beste jongen, dat kan ik moei lijk gelooven", hield miss Duran vol, die er steeds minder van begreep, „in verband met de omstandigheid, dat jij evenmin bestond, toen je overgrootva der werd bijgezet." „Ah, precies", zei Gerald, die er zich steeds dieper inwerkte, „ik zei u al, dat u zich vergiste. Wat ik u wou zeg gen, is, dat wij beiden er van overtuigd zijn, dat, wanneer wij dien geachten voorvader van mij hadden gekend, wij in het portret een uitstekende gelijkenis zouden hebben gezien." Dat was te veel zelfs voor miss Du ran. Zij deed er het zwijgen toe en Massareene benutte de gelegenheid om het gesprek af te 'breken. Millicent was reeds lang weggezakt in een groote fauteuil en babbelde vroolijk met een oudere dame, die haar toenadering met omzichtigheid aanvaardde, aangezien zij niet geheel zeker was, of die nieu weling in miss Duran's salon een actri ce was dan wel een dame uit de hooge aristocratie. Haar geest werd door dit vraagstuk geheel in beslag genomen, omdat, wanneer zij een aristocrate was, haar houding onbeleefd-koel zou zijn, terwijl die aan den anderen kant tegenover een actrice veel te familiaar was. Een en ander bezorgde deze oude re bezoekster eenige minuten van zorg. Een nieuwe stoomvaartdienst op Noord-Amerika. De Koninklijke Hollandsche Lioyd zal een 14-daagschen dienst van Am sterdam op Noord-Amerika en een 3- wekelijkschen dienst op Cuba en Mexi co opeen. De „Kenemerland" vertrekt als eer ste stoomschip II September van Am sterdam naar New-York en de „Hol- landia" 29 September naar Havana. Het Esperanto-congres. De talrijke vreemdelingen in de resi dentie, uitgerust met 'het bekende initi aal der Esperantisten, een vlaggetje met een groen kruis, toonen dat 's-Gra venhage deze week stond in 'het teeken van het Esperantisme. Reeds Zaterdag waren er talrijke congresbezoekers uit Frankrijk, Engeland, Duitschland, De nemarken, Zweden, Noorwegen, Italië, Spanje, Oostenrijk, zelfs uit Rusland in de Meisjes H. B. S. op het Bleijenburg, waar allen werden ingeschreven. Hier bieek reeds de doelmatigheid en bruik baarheid van het Esperanto, want, wel ke landsmaan ook. onmiddellijk kon hij zich met het congresbestuur in de Es- perantotaal in verbinding stellen en de gesprekken vlotten uitstekend. Zondag was het de officieele ope ningsdag. Het begon met een .gods dienstoefening in de Fransch kerk in het Noordeinde, waar ds. R. W. F. Kyftenbelt, vroeger predikant in lndië, optrad. Nog twee andere predikanten, uit het buitenland, spraken een woord. Om 3.15 vereenigden de congressis ten zich in de Ridderzaal op het Bin nenhof, waaruit ook de Esperantoviag wapperde. In de zaal stond 'het borst beeld van dr. Zamelhoff, den stichter van het Esperanto, terwijl verder de zaal met bloemen en vlaggen was ver sierd, maar op zoodanige wijze dat het mooie gebouw ze if geheel tot zijn recht kwam. Hier Waren o.a. aanwezig de vertegenwoordigers der Spaansche, Ita- liaansche en B.ulgaarsche regeering, de burgemeester van 's-Graverthage en ve le anderen. De voorzitter van 'het vorig congres heette de officieele vertegenwoordigers welkom, in 't bijzonder den burgemees ter van 's-Gravenhage wiens bereid willigheid om het eere-voorzitterschap van het Congres te aanvaarden, door het Congres op hoogen prijs werd ge steld. Hierna deelde hij mede, dat het Congres onder leiding zou staan van den heer Isbrücker uit Den Haag. Hierop droeg spreker het voorzitter schap over aan den heer Isbrücker. Deze dankte eveneens den burgemees ter en anderen en wees er op, dat het de eerste maal is dat het Intern. Espe ranto Congres in deze stad van inter nationalisme, bijeenkomt en zette hier na de dringende behoefte uiteen aan een neutrale taal voor alle volkeren, die naast de moedertaal zal dienen voor het internationaal leven der ver schillende landen. Dit Congres zou de Ondertusschen was miss Duran tot .zichzelf gekomen en een duister ver moeden van .de waarheid drong thans tst haar door. Dat vermoeden, dat in- .tusschen vrij dicht bij de waarheid kwam, bracht haar in verrukking. De liev.e kinderen, natuurlijk gingen zij zóó geheel in enkander op, dat zij geen tijd hadden om te denken aan de verbleekte portretten van afgestorvenen. Dat was natuurlijk, heel natuurlijk. De dag van heden was hel de dageraad van hun liefde (Hier vergiste de oude dame zich). Die van morgen zou misschien die liefde tot ontplooiing brengen. Zij keek Massareene over haar brilleglazen stralend aan en dacht bij zichzelf, dat het net zoo was als in een van die groote oude ridderromans, waarin de ridders van het slag van Jock o'Hazel- dean zelf^de wet en hun lady ter hand namen" en over de grens waren getrok ken, vóórdat de ontbijtklok luidde. Millicent vocht nog altijd met de oude dame, die steeds verschrikter werd, toen in de gang een helder klin kend lachje gehoord werd. „Goeden dag, goeden dag riep een lieve kin derstem en een oogenblik later stormde een heel klein persoontje, keurig ge kleed in wit batist met kanten, onstui mig de kamer binnen en wierp zich aan miss Duran's borst „Zacht wat, mijn lieveling, zacht wat", zeide die dame merkwaardig vriendelijk, in aanmerking genomen de schade welke die onverwachte omar ming aan haar keurige linten veroor zaakt had. „Is dat nu een manier van binnenkomen Kotn nu", zij trachtte bewijzen geven dat de wereldtaal geen utopie is, maar een werkelijkheid welke .voor de wereld van groote beteekenis is. Hij hoopte, dat dit Congres aan allen die overtuiging zou schenken, en dat het mocht bijdragen tot vestiging van het Esperanto ais wereldtaal. De burgemeester dankte met een kort woord voor de hem gebrachte hulde en verklaarde ook zijnerzijds het groo te nut van Esperanto volkomen te be seffen. Mevrouw Isbrücker bracht zijn toe spraak in het Esperanto over. Katholiekendagen. Dinsdag 14 September wordt te Lei den een Katholiekendag gehouden. De „Maasbode" meldt, dat prof. Veraart uit 's-Gravenhage o.m. de volgende conclusies zal behandelen Een ernstige kwaal van onzen tijd is de onlust bij den lichamelijken econo- mischen arbeid, een onlust grooten- deels veroorzaakt door den haat, die tegen het zoogenaamd kapitalistische maatschappelijk stelsel is opgewekt. Dien arbeidsonlust moeten wij niet bestrijden met een verdediging van het zoogenaamd kapitalistisch stelsel, maar met het opwekken van belangstelling en geestdrift voor een zich ontwikke lenden organischen bouw van de eco nomische maatschappij, waarin de li chamelijke economische arbeid, een waardige plaats gaat verkrijgen. De sociale arbeid en de vrije arbeid voor schoone cultuurdoeleinden moeten worden opgevoerd juist in die kringen, waar de lichamelijke economische ar beid door wettelijke beperking in om vang afneemt. Mr. Kortenhorst te Heemstede komt tot de volgende stellingen Spaarzaamheid als geneesmiddel voor de kwalen van onzen tijd dient beoefening te vinden zoowel om het te kort aan goederen aan te vullen als om de deugden van matigheid, zelfbe dwang, orde, tucht, zedelijkheid en onthechting aan liet wereldsche te hel pen bevorderen. Spaarzaamheid moet worden aange wakkerd door individu, gezin, organi satie, Staat en Kerk. Zij, die door geboorte, fortuin of po sitie een vooraanstaande plaats in de maatschappij innemen, dienen door-hun voorbeeld de spaarzaamheid bij de minder met goederen bedeelden aan te wakkeren. De Katholieke sociate vereenigingen .en voornamelijk de stands- en vakorga nisaties dienen het sparen door onge huwde arbeiders, die geen kostwinner zijn, door het oprichten van verplichte spaarfondsen te bevorderen. In het uiterste geval dient de Staat daarbij behulpzaam te zijn. Op den lOen diocesanen katholieken dag in het bisdom 's-Hertogenboseh, te houden te Eindhoven op Zondag 19 September, behandelt dr. Gerard Brom te Nijmegen, de volgende conclusiën streng te kijken bij, het zien van de af keurende blikken op de strenge gezich ten van de dames naast haar. „Zeg nu eens „Hoe maakt u 'het, maar behoor lijk hoor, tegen Lady Benson." „Hoe maakt u het, maar behoorlijk hoor", zei het ondeugende kind, terwijl zij met de onnavolgbare gratie, der jeugd eigen, naar Lady Benson toe kwam, om haar de hand toe te steken maar geen gratie kon die zure persoon lijkheid zachter stemmen. Met groote beslistheid wees zij het kleine handje af. „Weet je niet", zeide ze met een lui de onaaangename stem, „dat je een zeer slecht opgevoed klein meisje bent? ik ben er erg bang voor, dat je een kindje van den booze bent." „Dat ben ik niet", zei Clytie veront- waafdigd. „Ik ben een kindje van pap pa en tantetje is mijn mammie." „Dan moest tantetje zich schamen", zeide Lady Benson, met een plompe poging om aardig te zijn en een ge dwongen glimlach aan het adres van miss Duran, die het vreeselijk vond, dat haar lieveling werd beknord. „Tantetje is mijn lieve schat, en ik wil niet, hebben, dat u iets leelijks van baar zegt," zei miss Clytie dapper, „ledereen" die kwaad van mijn tantetje spreekt, is zelf slecht Na die verkla ring ging het kind een paar meter ach teruit, om haar tegenstandster beter te kunnen zien en om haar laatsten slag veilig te kunnen slaan. „Nu weet u het!" zei zij luid, en die uitdagingskreet klonk luid door de kamer. Het klonk tot aan de deur en tot mr. Duran, die onverwacht daardoor was 1. De maatschappij heeft leiding van de intellectueelen noodig 2. Waar deze leiding hun dreigt te ontgaan, is het grootendeels hun eigen schuld. 3. Voor de hoogere standen wordt sociale dienstplicht daarom ook meteen een eisch van zelfbehoud. De heer A. van Rijen, wethouder te Tilburg, komt o.m. tot de volgende con clusiën De vakorganisatie van werkgever en werknemer heeft tot zegenrijke taak, bij productie en verdeeling der goederen met elkander in overleg te treden. Een der beste waarborgen daartoe bieden publiekrechtelijke bedrïjfsraden. Vooral echter heeft de Standsorgani satie der arbeiders hier een grootsch en heilzaam werk te verrichten 1Door de arbeiders op te voeden in de leer, dat de sociale quaestic niet al leen is een arbeidersquaestie. 2. Door de arbeiders er van te door dringen, dat bij het streven naar meer stoffelijke welvaart, hun godsdienstige en zedelijke belangen niet mogen wor den geschaad, doch integendeel moeten worden bevorderd. 3. Door de arbeiders te leeren door onderlinge samenwerking de verkregen goederen verstandig en matig te ge bruiken. 4. Door de arbeiders door woord en voorbeeld op te voeden in eerbied voor het wettig, geestelijk en burgerlijk ge zag. 5. Door tot verkrijgen van een geza menlijk goed of bestrijden van een ge zamenlijk kwaad, samen te werken met de organisaties der andere standen en wanneer tot die doeleinden een alge meene vereeniging dient te worden ge sticht, deze op te bouwen op de ver schillende standsorganisaties. Mr. J. Bomans, Haarlem, komt tot de volgende conclusiën 1De overheid benoeme geen ambte naren, die stelselmatig haar gezag on dermijnen en zij houde rekening met de verdeelende rechtvaardigheid bij haar benoemingen, mede lettende op de godsdienstige en maatschappelijke ge voelens der bevolking. 2. De ambtenaar, als vertegenwoor diger der overheid moet het gezag handhaven en de hoogheid der publiek rechterlijke lichamen in zijn daden doen afspiegelen. 3. Hiertoe behoeft de ambtenaar een zekere welvaart, stut zijner onafhanke lijkheid en van zijn rechtmatig stands bewustzijn. 4. De veelheid en betrekkelijke over vloed aan ambtenaren kan tot gevolg hebben te weinig arbeid en staat een goede bezoldiging soms 'm den weg dit euvel moet dus krachtig bestreden worden door 'de overheid en door de ambtenaren, waar mogelijk. 5. Juist de georganiseerde actie der ambtenaren houde vooral en voortdu rend het oog gericht op het algemeen belang en vergete nimmer de plichten, binnengekomen. „Clytie op bet oorlogspad Wel, Clytie, wat is er riep hij lachend uit, en opende zijn armen om het kleine, lieve figuurtje, dat op hem toesprong, op te vangen. „Stoute meid", zei hij, „wat heb je uitgevoerd „Met haar gevochten', zei miss Du ran, de jongere, die flink bij de hand was. Zij wees op Lady Benson, die was opgestaan en haar met een kwaadaar dig oog aankeek. Wat zij er voor over zou gehad hebben om met dat kind een kwartier alleen te zijn zou een niet onbelangrijk sommetje geweest zijn. „Mijn lieve Clytie", zei mr. Duran, een beetje ontdaan. „Zij deed boos tegen tantetje", zei Clytie, die een beetje begon te huilen, „en zij zei, dat ik het kindje van iemand anders was, en dat was een leelijke leu gen en" „O, stil, miin lieveling Hier barstte Clytie in tranen uit. „Ik wil naar mijn andere moesje ik wil hier niet blijven", riep zij, terwijl zij uit haars vaders armen naar beneden gleed. „Ik wou in 's hemelsnaam, dat je andere moesje, wie het dan ook mag zijn. hier wou komen om op je te pas sen", zei mr. Duran, half lachend hij dacht, dat zij haar kindermeid, of een van de andere dienstboden bedoelde. „Dat zal ik haar vertellen", zei het nog huilende kind en, zich losmakende uit de armen, die haar nog steeds .wil den vasthouden, snelde zij de kamer uit. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1