500 100 25 fsrssbijnt Éplijks, nügizsniy op Mag on alosmsen standi irisieiita lossless tü dete Souiaol behiisrt tn lijmgsc ^ÏËMÊËNTÊBESTÜtJR Ten s t r ij d e. BINNENLAND No. 185 .JaMeurttanMi VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vllsiingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 oer drie maanden. Franco door het geheele rp 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. - Alzonderlpe nummers 5 cent Firms F. ¥18 Bt VELDE !f„ Kliini M\ SI, ViissiBpa. féta tas. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener 4jff|f§jf| poll», zfln 0RAT1S verze- 1191 S tegen ongelukken voorj IUU W ^^NtÉREKENING 1919. Bur? en Weill, van Vlissingen ma- 1-en bekend, üat, ter voldoening aan de voorschriften van artikel 219 der Gemeentewet, de rekening van de in komsten en uitgaven der gemeente, als mede die van liet Havenbedrijf, het Grondbedrijf, het bedrijf der Groente en Fruitveiling, het bedrijf der Bgd- exploitatie. het Distributiebedrijf en het bedrijf der Centrale Keuken over het dienstjaar 1919, ter Secretarie voor een* ieder ter lezing zijn nedergelegd, en tegen 'betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 6 Augustus 1920. Burg en Wetli. voornoemd; VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden by dood door een ongeluk I gulden by verlies van een hand, voet of oog 150 gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlie» van eiken anderen vinger DRANKWET. Burg. -en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat ï>ij den is ingekomen -een verzoek van KLAAS jOURNEE, om verlof tot den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank in perceel Peperdijk 42 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het vefleenen van het gevraagde verlof bezwaren kunnen worden ingebracht •bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen. 6 Augustus 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Is er, imag men vragen, voor.de inner lijke kracht van ons volk en .dus van ons volksgeluk en volksbestaan, wel «en vijand zóó groot .en machtig als die kleine, voor het bloote oog onzichtbare microscopisch slechts aanwijsbare .en te onderkennnen splijtzwam, die .de tuber- culose „bacil is Ontzettend groot is nog altijd het aantal slachtoffers, dat in ons vaderland .aan dezen volksvijand ten offer valt. De jaarlijksche statistie ken spreken zelfs van tien-duizend, meest jonge of in de kracht des levens verkeerende rn.ensch.en, die in den strijd om leven en dood met die bacil, maar al te vroeg he.t onderspit moesten del ven. En wie beschrijft en omvat het leed aan de wellicht tien maal tien-dui zenden nabestaanden, vrienden en ma gen dier slachtoffers berokkend, omdat zij het dierbaar pand hunner liefde of vriendschap maar al te vroegtijdig aan het kille graf hebben moeten afstaan De tuberculose, zij eischt, naast die andere almede helaas veel verspreide kwaal van den kanker, haar slachtof fers in alle rangen onzer samenleving, doch wel het meest bij hen, die econo misch tot de zwakken behooren.Tuber- culeus zijn feitelijk wij allen, een heel gering percentage mogelijk uitgezon derd. Doch daarom zijn wij nog aller minst tuberculose-lijders. Dit hangt vooral af van de vatbaarheid of den aanleg of ook zeer veel van de levens omstandigheden. Doch vatbaarheid, aanleg en omstandigheden, wij kunnen ze voor een overgroot gedeelte beheer- schen en daarmede in den grond der zaak (want voorkomen is altijd beter dan genezen) den strijd tegen de ge volgen, het tuberculose-lijden, aanbin den. Doch ook hierbij heeft de groote oor log zwaar gezondigd. Immers, slechts het geld van één dag oorlogvoerens ware ;al ruimschoots voldoende geweest om, overal waar daaraan behoefte be staat, door het oprichten van ruime, doeltreffend ingerichte sanatoria de voortwoekering der kwaal te bestrijden. Maar de verdwaasde menschheid heeft wel honderden milliarden aan hare zelf- verdelging roekeloos verspild, maat voor haar zelf-behoud nog geenszins de •miljoenen, daarvoor noodig. kunnen vinden. Intusschen, Iaat* ons dit toch niet weerhouden, om den strijd voort te zet ten of hem met hernieuwde kracht we- aante binden. Ook met een ver standig ipzicht kan men, zonder veel onkosten, het zijne tot de bestrijding doen. Lucht, licht, zonneschijn en zin delijkheid, die moet men zoeken en zoo veel mogelijk ten profijte aanwenden. Het verraderlijke, sluipende, heimelijke dezer kwaal kan men voor zulk een groot gedeelte ondervangen door, ge stadig en onverminderd, de wacht te houden ter bewaking van het kostbaar ste, dat wij bezitten, onze gezondheid. Men wake daarbij voor het niezen, hoesten en spuwen, dat zooveel tot ver spreiding der ziekte kan bijdragen, daar zij voor alles een sterk besmettelijk karakter draagt. Men wake ook voor het behoud eener zooveel mogelijk op gewekte ievens-blijmoedigheid, want zorg en verdriet, zij zijn maar al te zeer de wegbereiders voor het kwaad. Ver sterking van ons weerstandsvermogen door vermijding van alles wat het lichaam verzwakt, zij eerste plicht. En een ieder kan bij zich zelf het best bij eenig nadenken en zeif-contróle nagaan wat ten deze goed, wat kwaad is. Bo vendien daar is de kundige Neder- landsche artsen-stand die ons tot raad gever strekt, daar is een groot aantal vereenigingen die den harden strijd te gen den erf-vijand der geslachten heeft aangebonden, daar is een schare wel willende en ervaren huisbezoeksters, consultatie-bureaux en „Witte- en Groene-Kruis'Vafdeelingen. Voor alles echter moet de krachtig ste bestrijding in ons zeiven en in onze levenswijze liggen dan kan, gesteund door de toepassing der aangewezen voorbehoedmiddelen, het voorposten gevecht, ten nadeele van den vijand be slecht worden. Overal waar dit niet mogelijk is gebleken moet,wel het „Ten Strijde" weerklinken, met alle middelen ons dienende ten deze. De oorlog voert in zijn nasleep reeds zooveel en zoo velerlei ellenden en rampspoed. De ver dere uitbreiding van het vooral buitens lands zoo toenemende tuberculose-ge- vaar moet gestuit en gefnuikt worden. Men sluite zich daartoe aaneen, worde lid van bestaande vereenigingen, de indamming van het kwaad ten doe! hebbende, of yergroote zijn bijdrage men geve het voorbeeld van een een voudige, gezonde, heilzame levenswij ze en ten slotte, men helpe met raad en bijstand, met hand en hart al dege nen, die bijstand van noode hebben .doordien zij noch uit ziel) zeiif noch uit hun levensomstandigheden, de kracht en de waarborgen kunnen putten om, voor zich en voor anderen, mede op te trekken ten strijde tegen die nog im mer zoo -groote volksziekte. Ziekenvenorginrg. Bij de Tw.eede Kamer is ingediend een wetsontwerp tet regeling der zie kenverzorging. I» de Memorie van Toelichting her innert de minister van arbeid er aap, dat minister Takna indertijd san mee ning was, dat de verschaffing van be hoorlijke geneeskundige verzorging een volksbelang en .niet uitsluitend een arbeidersbelang is en daarom meende in de Ziektewet, welke uitsluitend op de vaste arbeiders in ondernemingen betrekking heeft, niet de geneeskundige behandeling te moeten regelen. Ook het huidige kabinet meent vo renbedoeld vraagstuk van dit standpunt te moeten bezien. Voorts stelt de regeering zich op het standpunt, dat een goede ziekenverzor ging niet mogelijk is, wanneer die zich n d °ver het geheeie gezin uitstrekt. behoudens enkele geringe afwijkin gen, vereenigt de regeering zich met de ïegehng, ontworpen door de Staats commissie van 11 Juni 1919 tot het uit brengen van advies aangaande de meest wenschelijke wijze waarop de ziekenverzorging van arbeiders en van in economisch opzicht met arbeiders gelijkstaanden, al of niet in aansluiting aan de bij de Ziektewet (wet van 5 juni '913) geregelde ziekteverzekering zou kunnen worden geregeld. Wat be treft de vraag of degenen', die behooreri tot den kring, voor welken de Staat de ziekenverzorging in het bijzonder gaat steunen, wettelijk moeten verplicht worden, zich geneeskundige behande ling te verzekeren, meent de regeering dat, waar de zeden van een volk ten deze in de goede richting wijzen, de Staat zich van het opleggen eener ver plichting kan onthouden. Voor al diegenen, die niet kapitaal krachtig genoeg zijn om zelf in geva' van ziekte zich de vereischte hulp te verschaffen, moet de toetreding tot een fonds openstaan. Vastlegging van de weistandsgrens in de wet koir.t echter minder practisch voor. Een algemeen maximum van 2500 staat echter voor oogen. De zoogenaamde beperkt vrije art senkeus is in het ontwerp neergelegd. Alle artsen, die den wensch daartoe te kennen geven, heBben recht zich aan een fonds te verbinden de verzekerden hebben uit die artsen de keuze. Deze regeling getdt ook voor apothekers en tandartsen. De mogelijkheid is niet uit gesloten sfat minder goed ter naam en faam bekend staande doktoren enz. zfch aan 't fonds wenschen te verbin den. Het fonds tnpet niet verplicht zijn die personen roe ïe lattin. De belangen van de patiënten worden gewoonlijk door een geneesheer die het bovenma tig druk heeft, niet naar behooren be hartigd. Mitsdien is het noodzakelijk te bepalen, dat ten name van een genees heer slechts een bepaald aantal patiën ten mag ingeschreven staan. In hef al gemeen moet worden aangenomen dat een getal van 4000 verzekerden wel het maximum is, dat ten name van een zelfden geneesheer mag worden inge schreven. Voor artsen, die een aanzien lijke praktijk buiten de fondsenmarkt bezitten, za! een getal van 4000 vee! te hoog zijn. gegeven worden voor woningen, die niet meer dan 450 ML inhoud hebben, gemeten als hierboven aangegeven. In den regel behoeven de woningen niet zoo ruim te zijn, maar kunnen zij min of meer beduidend beneden deze grens blijven. De huur moet voortaan berekend worden op den grondslag van 170 a 200 van de bouwkosten van 1914. Nadere voorschriften voor woningbouw. De minister-van arbeid heeft een cir culaire tot de-gemeentebesturen gericht, waarin o.a. gezegd wordt De ervaring heeft geleerd, dat het voqr woningbouw-vereenigingen en ge meentebesturen 'wenschclijk is, eenige normen te hebben, waaraan zij zich bij het ontwerpen van bouwplannen van arbeiderswoningen kunnen houden. Dit geldt in het bijzonder de inhouds- - ruimte van woningen en de verhouding tusschen exploitatiekosten en huurprij zen. Ik ben daarom voornemens in het -vervolg de volgende schaal toe te pas sen bij de beoordeeling van woning plannen. Woningen met een inhoud van mir- der.dan.225 ML moeten in den regel op brengen aan huur ten minste 70 van de exploitatiekosten woningen niet een inhoud van 226275 ML in den regel ten minste 60 van de exploita tiekosten woningen met een inhoud van 276300 ML in den regel ten min ste '70 van de exploitatiekosten. Voor ■woningen met grooteren inhoud wor den voorschotten en bijdragen niet werleend. lik vestig uitdrukkelijk uwe aandacht tr op, dat bovenstaande percentages, die aan huren moeten worden opge bracht, minima zijn en dat bij de vast stelling van de definitieve huren reke ning moet worden gehouden met de hoogere draagkracht ran de huurders. Winkels vatten buiten deze regeling zij worden met -de daarboven liggende woningen ais een geheel beschouwd, dat een huttr moet opbrengen, die de ■exploitatiekosten dekt. Voor woningen voor groete gezinnen !ben ik bereid eenige afwijking van deze schaal, zoowel wat inhoud ais wat huur betreft, toe te staan. De inhoud van de woningen wordt gemeten buitenwerks van der. boven kant van den vloer heeft de -woning een -schuine kap dan tot de halve kap- hoogte. Opdat zooveel mogelijk nut tige woonruimte worde verkregen, ver dient °t aanbeveling geen hooge schui ne, maar lage gebroken kappen. Voor hoogte van woonverdiepingen moet ais regel worden aangenomen 2.70 M., voor hoogte van slaapverdiepingen 2.40 M. Bij de 'berekening van den inhoud van de woningen worden buiten reke ning gelaten schuren en kelders, bij verdiepingswoningen bovendien een matige bergruimte op den zolder. Kel ders kunnen wegens de hoogere kosten slechts bij uitzondering worden toege laten en dan nog alleen indien de meerdere bouwkosten van de kelders door hoogere huuropbrengst worden gedekt, in den regel kan met kelder kasten worden volstaan. Met betrekking tot den bouw van middenstandswoningen merkt de minis ter het volgende op in het vervolg zal subsidie alleen Arbeidsvoorwaarden bij den rijks waterstaat. Naar men meldt, heeft het hoofdbe stuur van den Centr. Nederl. Ambte- naarsbond bezwaar gemaakt tegen de eenzijdige samenstelling der pas inge stelde commissie van advies met Je opdracht om den minister van water staat een ontwerp voor te leggen voor de regeling der dienst-, arbeids- er. rusttijden van lagere ambtenaren en beambten bij den rijkswaterstaat, en er bij den minister van waterstaat op aan gedrongen, alsnog een vertegenwoordi ger van "den C. N. A. B. aan deze com missie toe te voegen. Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding. In de te Leeuwarden voortgezette vergadering van bovengenoemde ver eeniging, heeft ds. W. H. Gispen uit Scheveningfn over „Gereformeerd of algemeen christelijk" gesproken. Spreker zette uiteen de groote be- teekenis van de Nat. Chr. Geheel Ont- houdersvereeniging met haar 13,000 leden, en zeer veelzijdigen arbeid. Toch konden de Gereformeerden in groote meerderheid met den grondslag van deze vereeniging zich niet vereenigen, waarom ds. Dekker in 1900, toenmaals predikant bij de Geref. Kerk van Hoo- geveen een oproep plaatste om de Ge reformeerden onder eigen banier te or- ganiseeren. Thans, 20 jaar later, nu de Geref. Vereen, yoor Drankbestrijding ook het standpunt van absolute onthouding in neemt, rijst de vraag of het bestaan van die twee christelijke vereenigingen nog gemotiveerd is. Spreker beant woordt deze vraag bevestigend. Het Geref.' volk voelt dogmatisch en de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding heeft een veel zwaarder strijd, omdat zij in beginsel 'haar geloofsgenooten moet overtuigen. mi ProYmdeoïewwg VLISSINGEN, 7 AUGUSTUS. Suikerkaart. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 9 Augustus tot en met Zondag 15 Augustus e.k. :geldig zullen zijn de bons nos. 44 en 45 van de rijkssuikerkaart. Een wijdingsavond. In de wijdisgsavond, die Maandag a.s. in de Groote Kerk alhier gehouden zai worden, wordt het volgende pro gramma gevolgd 1. Gemeenschappelijke zang: Ps. 42 3, 4 en 5. 2. 'teorgebed. 3. Lezen Psalm 57. 4. Soliste „Fromme Andacht, from- me T.hran'." uit Judas Maccabaeus van G. F. Handel. „Leb' wohl, du klarer Bach", uit „jephta", van G, F. Handel. 5. Orgelsolo „Adagio" van Rhein- berger. 6. Lezen Rom. 6 311Gal. 2 20. 7. Soliste ,,Ich bin der Welt abhan- den gekommen". Gedicht van Fr. Rü- ckert, muziek van Gustav Mahler. 8. Orgelsolo „Fuga" van J. S. Bach. 9. Lezen Matth. 23 1—12, 29—39. 10. Soliste „Benedictus", van J. A. Hasse. 11. Orgelsolo: „Allegretto" van Mendelsshon. Lezen Psalm 84. 13. Solist„„Komm, Gnadentau, be- feuchfe mich", van Johann Wolfgang Franck. „Jezus, unser Trost und Leben", van J. S. Bach. 14. Nagebed. 15. Gemeenschappelijk gezang Gez. 49 5. Kerk-Concert Tilly Koenen Louis Robert. Voor de tweede maal hebben boven genoemde kunstenaars Vlissingen be zocht cn in de Groote Kerk een concert gegeven. Vroeger was Middelburg steeds in de rondreis opgenomen, doch we hebben er niet op tegen, dat het bekende tweetal opnieuw naar hier kwam, daar het een gelegenheid te meer was van het schoone orgel te genieten. Uitsluitend orgelbespelingen vinden te dezer stede maar matige be langstelling worden zij aangevuld met zang of instrumentaal, dan is het suc ces grooter. Zoo ook nu was er tamelijk veel publiek aanwezig. De namen Tilly Koenen en Robert zeggen voldoende om van een goed programma en een goed uitgevoerd programma verzekerd te zijn. Toch duurde het geruimen tijd eer de zang en het orgel den gewensch- ten indruk maakten. Op de stem der zangeres is niet de minste aanmerking te maken. Zij zet goed in en zingt onberispelijk zuiver. De eerste twee zangnutnmesr waren schoon van voordracht en teer van in houd. maar de kwaliteiten van de stem leken wel vereenigd en tot uitdrukking te komen in de Aria uit het Requiem van Verdi. Dit zangnummer was tref fend mooi en werd, mede door de unie ke orgelbegeleiding, van de zangnum mers het beste. De bekende liederen van Catharina van Rennes voldeden goed jammer dat het klokkenspel om negen uur hinderlijk aandeed. Nog een effectvol zangnummer was „Le soir", waarin een mooi fluit-register boven de overige begeleiding, uitkwam. Het accontpa'gnement van de zangmuziek heeft herhaaldelijk getoond, welke fijne 8 voetsgeluiden het orgel heeft. En naast beschaafde strijkende stemmen trokken de fluitregisters de aandacht. De alt-zangeres en de organist weten nauwgezet samen te werken. Door ja renlange ervaring is ook niet anders te verwachten. De fuga van Bach, waarmede de or ganist opende, -had nu niet zoo'n inte ressant thema. De uitvoering was hoogst correct, zooais we dat van Ro bert gewoon zijn Streng maatvast, benijdenswaardige techniek en gelukki ge keuze van registreering. De opvat ting is trouwens wei algemeen in het be-registreeren van Bach's fuga's. Zei den hoort men het anders. Het slot van dit nummer was weer strikt persoon lijk origineel, niet droog zooals een fuga zijn kan. maar frisch en opge wekt, daarbij niet de majesteit van het orgel vergetend en eindigend in één zware pedaalnoot. Het Prélude van César< Franck werd niet een solo-tongwerk uitgevoerd en de klankkleur, de register-combinaties maakten, dat men het orgel weer eens van een anderen kant beluisterde het orgel trok weer eens een ander gezicht. Natuurlijk werkte het gente muziek me de, maar als men eens een andere stijl 'hoort, is het of men nooit gehoorde registers ontmoet. Een orgel is een eigenaardig instrument. Hetzelfde num mer zal op het eene orgel beter klinken dan op het andere. Andere registers dan ge gewoon zijt zullen U inspiree- ren en aan het improviseeren zetten. Waarom klinkt eeu koraal in as mooier dan in g We mogen hierover niet doorschrij ven. Robert heeft persoonlijk gespeeld. De Variation was ook het beluisteren overwaard. En toch Waar bleef Robert Hij heeft ons lang laten wachten en we willen haast niet weten, dat er een beetje teleurstelling was totdat hij het goed heeft gemaakt met Bossi. Daar was Robert, zooais we hem van zijn imposant Haarlemsch orgel ken nen. Nu brak hij los en smeet met ac- coorden, loopjes, techniek, pedaal-par tijen om verstomd van te verstaan. Daar was Robert, die zijn tweede kla vier als de echo, als de logica, als het antwoord van zijn eerste gebruikte, die 11 het programma uit de hand deed U feggen en maakte, dat ge U overgaf aan het orgel. Prozaïsche opmerkingen en critiek worden dan even op zij gezet. Daar was Robert, hij was dan toch verschenen, zooals we maar één Louis Robert kennen. Geholpen met registree- Ten door twee assisten vloeide ook deze Toccata in bewonderenswaardige ge lijkmatigheid en ongestoorde nauwge zetheid. Tilly Koenen en Louis Robert zijn Hoilandsche standaard-musici. Wij ho pen bij de veertiende tournée weder bedacht te worden, al zou het wel kun nen, dat dan Middelburg bezocht werd. Met ingang van 1 September wordt de verificateur der invoerrechten en accijnzen K. Tot overgeplaatst van Vlissingen (haven) naar Rotterdam.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1