VLISSINGSCHE COURANT 150 100 25 DONDERDAG 5 AUGUSTUS, igpi\\m F. Hl i ?Rlï K Ml 18, ÏSissiügSB. IiIéss Inlsie. !8 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND De Diamanten van Ladv Valworth. NO. S83 ai 1920 SOï-iNEMENTSPRljS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 osr drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. VoorBelgiS ƒ4.15. Voor overige landen der Poat-UrJe 4.70. Atzonderipe nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 cf. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Ifgrsshijsil Mks, iüiasiÉri op Imki m slgesses erkends Chrisieüjke tefepn De abonnê's, in 't bezit eener 4f|f|£| aolïs, ztin ORATlS verze-|i||I|| Iterd tegen ongelukken voorjj V PONDS VOOR HET GEKÏEENTE- r ZIEKENHUIS. Vorige opgave /20868,70'/i Door ïlisschenkomst van den heer J. N. Andnesse -. Van E. E., te Tilburg oOO.— gulden by levens lange ongeschikt heid tot werken Knn—-S—qnn een ongeluk *11111 gulden bij verlies van een hand, voet of oog ;ulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Totaal 21368.7054 KOSTEN AANSLUITING GEMEENTE RIOOL. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene "kennis, dat door den Raad dezer gemeente, in zijne vergadering van 16 Juli j! is besloten, de Commissie voor de Gemeentewerken gehoord, het volgende tarief voor aansluitingen aan het gemeente- riool vast te stellen. Voor de aansluitingen, welke tot stand konten vóór 31 December 1920, zal ƒ5. per streiiÜenden Meter moeten worden be taald, terwijl voor aansluitingen, welke na dien datum worden gemaakt, verschuldigd zal zijn 7.per strekkenden Meter of zooveel meer als de kostprijs zal bedragen. Bij de toepassing van gemeld tariet wordt geen rekening gehouden met de aanwezigheid van rioolaansluitingen m eene straat. Vlissingen, 5 Augustus 1920. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Onjuiste veronderstellingen. De Parijsche „Éclair" zegt in ver band met de verklaring van Fehren- bach aan de Nederlandsche regeering, dat de hoeveelheid kolen door Duitsch- land aan Nederland beloofd in ruil voor een crediet, trouw geleverd zullen worden „Welke conclusies moeten wij uit deze officieele verklaring trekken Of de Duitschers hebben op de conferentie te Spa valsche verklaringen afgelegd inzake de productie-capaciteit hunner mijnen, of zij zijn van plan, de kolen, welke zij naar Nederland willen uitvoe ren, te onttrekken aan de voorraden, bestemd voor Frankrijk, België en Italië." De „Éclair" slaat de plank mis noch het één noch het ander is het geval. En dit had het blad kunnen weten. Duitschland zal de hoeveelheden steenkolen aan de geallieerden leveren, waartoe dezen den overwonnene heb ben verplicht. Door een vrijwillig over werken door de Duitsche arbeiders in de mijnen is het mogelijk, dat Duitsch land ook zijn levering aan Nederland nakomt. Invaliditeitsfonds Op een vraag van den lieer Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer, betreffende belegging van een deel der gelden van het Invaliditeitsfonds ten bate der oudeliedenverzorging, heeft 'FEUILLETON Naar het Engelsch van Mrs. HUNGERFORD Vertaald door I. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 20) (Nadruk verboden.) „"Wat was u boos over Granit's toe speling zoo even", fluisterde zij, terwijl zij haar rok wat wegtrok, zoodat er plaats voor hem was naast haar op de lage rustbank. „Daar was geen re den voor. Dacht je, dat ik nog nooit van dat kleine fiasco van je gehoord had Zij boog zich .glimlachend naar hem toe. De jonge man verschrikte en bloosde hevig. Maar haar glimlach was zóó lief, zóó vriendelijk nog nooit was haar manier zoo beminnelijk geweest als nu. „Je wist je hoorde stamelde hij. „ja zeker. Was het zulk een diep geheim, zulk. een verschrikkelijke mis daad Dacht je, dat ik je die nooit zou kunnen vergeven Zij glimlachte nog steeds tegen hem, terwijl zij hem met haar prachtige oogen strak aanzag. Massareene's hart lepte hartstochtelijk. Het was alsof hij nf'LW? Jks me€r kon ademhalen en -„j hii vriier ademhalen dan hij seaert lang had kunnen doen, nu hij wist dat zij wist en dat zij hem desniet temin wilde toiereeren. Neen, het was de minister van arbeid het volgende geantwoord Ingevolge het bepaalde in art. 18, 4de lid, van het ontwerp van wet tot organisatie der Rijksverzekeringsbank zai een deel der gelden van het Invali diteitsfonds belegd kunnen worden ten bate der volksgezondheid. De beslissing over de belegging dier gelden staat echter aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank en niet aan on- dergeteekende. Voornoemd bestuur is echter van oordeel, dat verzorging van oudelieden gezegd kan worden gericht te zijn op bevordering der volksgezond heid, zoodat in beginsel gelden uit het Invaliditeitsfonds tegen normale lee- ningsvoorwaarden voor dat doel be schikbaar gesteld kunnen worden. De minister kan zich met die opvatting vereenigen. Aangezien evenwel de gelden van het Invaliditeitsfonds, welke nog niet be legd werden, beschikbaar moeten blij ven voor een leening aan 't Ouderdoms- fonds, heeft het Invaliditeitsfonds, al thans voorloopig* geen middelen om gelden voor bedoelde doeleinden be schikbaar te stellen, Enquête-commissie Woningbouw. De minister van arbeid heeft de En quête-commissie voor de 'bouwbedrij ven geïnstalleerd met een rede, waarin itij er op wees, dat de staat van zaken in' het bouwbedrijf der regeering niet onverschillig kan zijn, bijv. met het oog op den woningbouw-. Óndanks het feit, dat jaarlijks tientallen millioenen guldens beschikbaar worden gesteld, kan van een voldoende bestrijding van den woningnood nog kwalijk worden gesproken. Ongewenschte toestanden in het bouwbedrijf zijn mede daarvan de oorzaak. De gang van zaken in het bouwbe drijf heeft v,®or de regeering ook een financieelen kant. Optredende als grootste werkgeefster in dit bedrijf, heeft de regeering en niet alleen de regeering, doch ook ons geheele volk er belang bij dat de kosten voor den woningbouw niet boven hetgeen noodig is, worden opgevoerd. Voorts stelde de minister in het licht dat de omschrijving van de taak der commissie zoo ruim gesteld is, dat haar alle vrijheid gelaten is om alle moeilijk heden en kwesties zoowel van econo- mischen als van socialen aard, die een behoorlijken gang van zaken in het be drijf in den weg staan, onder de oogen te zien. De minister sprak de hoop uit, dat het advies dier commissie ten aanzien van de vraag, wat als redelijke arbeids voorwaarden voor het bouwbedrijf zijn aan te merken, als basis zal kunnen strekken voor de toekomstige regeling, in overeenstemming tusschen werkge vers en arbeiders, der arbeidsvoor waarden in het bedrijf. Mocht dit onverhoopt nist het geval zijn, dan zal het nochtans van groot nut kunnen zijn, bij het standpunt dat de regeering ais werkgeefster in het zeker meer dan toiereeren. „Je bent een engel", fluisterde hij ten antwoord. O, de verrukking van dit fluisterende gesprek. De wetenschap, dat zij zij 'het ook niet naar het lichaam, dan toch naar den geest alleen waren. „Het was de eenige keer, dat wil je toch wel gelooven 1 Nader hand heb ik jou ontmoet. En daarna daarna zou het niet mogelijk zijn ge weest." Zij verschoot een weinig van kleur, toen zij in die liefdevolle oogen keek, cue op de hare gericht waren. In dert ernst van het oogenblik had hij zijn hand naar haar uitgestrekt en die op oe hare gelegd. Het was een sterke hand, iets gebruind, zooals 'n mannen hand behoort te wezen en heel goed gevormd. Die sterkte sprak tot haar. Wa:s zijn eigenaar evenals die hand standvastig resoiuut Hij was in ieder geval bijna stijfkoppig geweest van doorzettingsvermogen in zijn hof makerij en was standvastig blijven volharden in het geloof, dat hem,' die weet te wachten, ten slotte alle dingen in den schoot vallen zullen. Hij wachtte nog altijd, hoewel de kans, dat hij er eens voor beloond zou worden, al zeer gering leek. „Welnu," zeide zij, met een poging tot schertsen, terwijl zij zichzelf dwong zijn blik te ontmoeten, „ik schenk je vergiffenis, wanneer je die verlangt." „ik verlang meer clan dat", zeide massareene, die, nu hij gewonnen had wat hij een half uur gefeden niet had durven hopen thans meer verlangde. bouwbedrijf zal vormen, ten aanzien van de bepaling van de loonen bij den woningbouw met rijksgekl. Nog verklaarde de minister niet te betwijfelen of de commissie, al bezit zij geen dwingende bevoegdheid, zal bij haar onderzoek naar de toestanden in het bouwbedrijf voldoende medewer king ondervinden van de zijde van be langhebbenden, terwijl hij eindelijk zeide het zeer te zullen waavdeeren in dien het door de commissie uit te bren gen rapport niet al te lang op zich laat wachten. De voorzitter der commissie, prof. Visser, zeide den minister dank voor het door hem in de commissie gestelde vertrouwen, en verzekerde dat de com missie zou trachten, zoo vlug mogelijk, goed werk te leveren. Ambtenaren en beambten rijks waterstaat. Bij beschikking van den minister van waterstaat is ingesteld een commissie, met opdrdacht, hem een ontwerp voor te leggen van een regeling van de dienst-, arbeids- en rusttijden voor de lagere ambtenaren en beambten van den rijkswaterstaat, met de benoeming als lid en voorzitter van den heer W. G. G. üelinck. hoofd-ingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, en met benoe ming als leden van de heeren G. J. van den Broek, ingenieur rijkswaterstaat, A. Hartman. Ie monteur bij den rijkswa terstaat, lid der vereeniging van ma chine-personeel in dienst van den rijks waterstaat, F. Muijs, sluisknecht bij den rijkswaterstaat, lid der vereeniging van personeel in dienst van den rijks waterstaat „Eendracht maakt Macht", F. Perdok, voorzitter van de centrale vereeniging van personeel in rijks dienst, mr. O. A. Verweij, hoofdcom mies aan het departement van water staat, C. J. Witteyren, ingenieur rijks waterstaat en tot secretaris Ai. B. W. des Tombe, ingenieur bij den rijkswa terstaat. Uitkeering uit de oorlogswinstbelasting Wij lezen in de Mededeelingen van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten Toen ons van verschillende gemeen ten het bericht bereikte, dat de minis ter van financiën weliswaar bereid was om aan de gemeenten, die zulks VTagen, een voorschot te verleenen op de tweede uitkeering uit de oorlogs- winstbelasting, doch tegen een rente vergoeding van 6 s' jaars, hebben wij bij genoemden minister daarover ons ernstig leedwezen geuit. Wij hebben er op gewezen, dat met de voorbereiding van deze tweede uit keering zooveel langer tijd gemoeid is geweest, dan in uitzicht was gesteld, dat er van de zijde der gemeenten eer der mocht worden gedacht aan een uit keering, verhoogd met rente, dan dat zij thans een rente en wel van 6 zouden verschuldigd zijn over een eventueel voorschot. Wij hebben er daarom bij den mi- „Ik vertang „Daarover praten wij een andere maat", onderbrak zij hem speelziek. „Waneer zul je eens verstandig wor den 7' „Wanneer ik met jou getrouwd zat zijn, mijn lieve Minerva." „Ik twijfel er aan, of dat ooit gebeu ren zal." „Er bestaat dus nog een twijfel, zie je." „Op die manier tegen mij te praten is tijdverlies." „Praten met jou kan nooit tijdverlies zijn." „Niet, wanneer je verstandig praat." „Natuurlijk, maar wat kan verstandi ger zijn, dan je te zeggen, dat ik je liefheb zei de Ier, „of het moest zijn, dat jij mij zeidet, dat je mij tot je echt genoot wil nemen „Dat zou het verlies èn van mijn vrienden én van mijn fortuin beteeke- nen." „Heel juist, doe het dan ook", zei hij. „Wat is er met zulk een man te be ginnen". zuchtte Miliicent. Hij was op dit oogenblik dichter bij de overwin ning dam hij zelf wist. Miss Grey keek onwillekeurig naar Granit en toen weer naar hem, en kwam innerlijk tet de conclusie, dat de eenige. hoop op geluk voor haar lag in een onmiddellijke ver breking van alle banden, die haar aan den eerste bonden. Maar wat zouden tantetje en oom Timothy en de wereld in he,t algeméén daar wel van zeggen 1 „Beste Gerald Ik wou, dat je niet zoo tegen mij sprak", zeide Miliicent nister op aangedrongen om, voor zoo ver dat in zijn vermogen ligt, de feite lijke uitkeering aan de gemeenten te bespoedigen. Het vlaggen te Pnrmerend. De burgemeester te Purmerend heeft een bespreking gehad met de rechtsehe raadsfractie en den heer Drost (u.-L). Daarop volgde een vergadering van Burg. en Weth. Naar wordt medege deeld heeft de burgemeester zich be reid verklaard te trachten als staan de boven de partijen de aangelegen heid tot een zoo goed mogelijke oplos sing te brengen, nu men aan den maat regel van bepaalde zijden een niet be doelde uitlegging .geeft en Burg. en Weth. reeds als tegenstanders van het Oranjehuis tracht voor te stellen. De burgemeester zal daarom den raad in overweging geven te besluiten op der, regel om van liet gemeentehuis niet te vlaggen een uitzondering te maken voor den verjaardag van H. M. de Koningin, met deze beteekenis, dat de raad te kennen geeft, waardeering voor haar beleid en gehechtheid aan onze staatsinstellingen. Dank aan het Nederlandsche volk. De consul-generaal der Nederlanden te Boedapest deelt aan het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis mede, dat het „Sint Irnre Studen ten Collegium"' te Boedapest op 26 Juni jl. zijn echtgenoote en hem uitgenoo- digd had voor een muzikale bijeen komst, waarbij o.m. het Nederlandsche Volkslied door een strijkorkest werd uitgevoerd. Een der studenten dankte in zeer hartelijke woorden het Nederlandsche Roode Kruis voor alles, wat het deed in het belang van de Hongaarsche jeugd, en verzocht dezen dank ook te willen overbrengen aan de Nederlandsche na tie en aan allen, die medewerken om den nood in Hongarije te verminderen. Door een der studenten van het Collegium was een teekening ontwor pen. De directeur van het Collegium verzocht den heer Clinge Fledderus, deze teekening aan het Nederlandsche Roode Kruis te willen doen toekomen. Gravin ApponyiKarolyi verzocht eveneens aan den heer Clinge Fledde rus, een teekening, vertolkende den dank der inwoners van Föth aan het Nederlandsche volk, aan het Neder landsche Roode Kruis te willen afdra gen. Vrouwelijke postambtenaren. De Vereeniging van Staatsburgeres sen heeft aan den minister van water staat een adres gezondan, waarin wordt medegedeeld, dat de vereeniging, ge zien de bepaling betreffende het exa men voor leerling kantoorbediende bij den post- en telegraafdienst, dat vrou welijke candidaten slechts tot een be perkt aantal zullen worden toegelaten, met de meeste kracht tegen dezen maat regel protesteert als zijnde een achter stelling van de vrouwen en een belem mering in haar streven naar het ver krijgen van een zelfstandig bestaan. Het hoofdbestuur kan niet aannemen, dat de belangen van den dienst dezen voor de werkende vrouw zoo nadee- ligen maatregel vereischen. In de prac- tijk is immers reeds sedert jaren geble ken, dat vrouwelijke ambtenaren even goed hun plichten vervullen als man nelijke. Wars dit niet het geval, dan zou het belang van den dienst mee brengen, dat vrouwelijke candidaten in het geheel niet in aanmerking zouden komen. Adressante verzoekt den minister mitsdien bedoelde bepaling in te trek ken, nog voor de hierboven genoemde examens een aanvang zullen nemen. De uitsluiting in het bouwbedrijf. De verklaring van het hoofdbestuur van den modernen, bouwvakarbeiders- bond, dat het bereid is de collectieve arbeidsovereenkomst, op den grond slag van de voorwaarden met de Chris telijke arbeiders afgesloten, te teeke nen, heeft in de kringen der moderne bouwvakarbeiders zoowel in de hoofd stad als in het land groot verzet ont moet. in een gehouden huishoudelijke ver gadering van de afdeeling Amsterdam van den modernen bouwvakarbeiders bond is men unaniem opgekomen tegen de aanvaarding van het contract, op de door de patroons aangeboden voor waarden. Hoewel nog geen besluit genomen is ten opzichte van de gisteren door den Centralen Raad voor de Bouwvakken gepubliceerde voorwaarden tot ophef fing der uitsluiting en hef bondsbestuur hiervan nog vergaderen moet, is het, gezien de stemming der leden, niet denkbaar, dat men er op in zal gaan. Naar één van de kopstukken van den modernen bond aan de „Tel." verze kerde, zullen de moderne bouwarbei ders niet toegeven voor hun een uur loon van 1 is toegezegd. Het einde der uitsluiting is dus nog niet in het zicht. zacht. „Je moest begrijpen, koe nutte loos het is." „Ik heb Hooit geweten, dat ik zulk een mooien naam had, voordat ik hem door jou hoorde uitspreken", zeide de onverbeterlijke Gerald, zonder ook maar eenigszins acht te slaan op de bedoeling van haar gezegde. „Het klinkt als muziek. Ik ben hartelijk blij, dat mijn moeder mij Gerald heelt laten doopen." „Wat Dacht je dat ik een anderen naam ook niet op muzikale wijze zou kunnen uitspreken vroeg zij, tegen haar zin lachend. „Je hebt gelijk. Wat is het heerlijk, je te hooren lachen", zeide hij. „In mijn land zegt men, dat, wanneer een vrouw glimlacht, de slag gewonnen is. En soms denk ik „Ik wil niet langer naar je luisteren", verklaarde miss Grey, terwijl zij met haar voetje ongeduldig op het vloer kleed stampte. „Het is niet vriendelijk, het is niet recht. Je vergeet, dat ik met kapitein Boyle geëngageerd ben." „Bah Hij telt in het geheel niet mee", zei Massareene. „Met zulk een man kan je niet trouwen." „Wat heb je op hem aan te merken?" vroeg zij gretig. O, wanneer zij maar een onoverkomelijken hinderpaal zou kunnen aanvoeren „Och, heelemaal niets", zeide Mas sareene. „Alleen dat hij zulk een hij hield zich zelf bijtijds in bedwang „zulk een onaangenaam soort mensch is", besloot hij onhandig. „Vertel mij", zei miss Grey, heel Congres tegen het alcoholisme. Het 3e Ned. Kath. congres tot be strijding van het alcoholisme wordt op 11 en 12 Augustus te 's-Hertogenbosch gehouden. Sprekers zijn de heeren A. van de Venne, directeur van Rolduc, over de alcoholvrije opvoeding van het kind M. Krijgsman, wethouder van 's-Her togenbosch, over Loon en Arbeidsduur; dr. J. F. J. ten Berge, wethouder van Utrecht, over de Gemeente en Drankbe strijding en J. j. Wintermans, iid van de Tweede Kamer, over alcoholvrij verenigingsleven. Voorts hebben ver schillende sectie-vergaderingen plaats. Het moreele peil in de residentie. De afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandsche Vereeniging van Staats burgeressen dringt er in een adres aan zacht sprekend, „je bent lid van zijn club En ik heb gehoord, dat is te zeg gen, men vertelt, dat hij dat hij vrij grof speelt. Is dat waar A1r. Massareene werd vuurrood. „O, mijn hemel, weet je dat je kunt van mij niet verwachten, dat ik zulke vragen omtrent een ander zal be antwoorden, in het bijzonder niet, wan neer die man mijn concurrent is. Ik had niet gedacht, dat je dat zoudt doen." „Dus je wil het me niet" vertellen zei ze. „Ik weet niets van zijn spelen. Ik weet hoegenaamd niets af ten zijnen nadeele", zei Massareene, langzaam, met neergeslagen oogen. „Dus je wilt mij met hem laten trou wen en ongelukkig worden lie ver dan te handelen tegen een soort van eergevoel vroeg vzij bedroefd. „Je mag mij niet zoo in verzoeking brengen", riep hij hartstochtelijk uit. „De wetenschap alleen, dat hij je uit verkoren minnaar, of althans je aan staande echtgenoot is" hij 'maakte die verbetering in verband met een minachtende beweging van haar kant „en dat ik hem juist daarom haat, dwingt mij tot stilzwijgen. En en veroniderstel zelfs, dat hij nu en dan een beetje grof speelt wel, dan zou hij dat best kunnen nalaten, wanneer hij getrouwd is", zei Massareene, pogend ten opzichte van zijn medeminnaar zoo rechtvaardig te zijn als zijn krachten hem toelieten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1