25 DINSDAG 3 AUGUSTUS. 1000 öemeentebestüur binnenland No. 181 HipsFiM F 58> VüssirsgPn. IsleSoon luterc. 10 FEUILLETON 1920 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vüssingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door hei geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Poet-Unie ƒ4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor Iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ¥§?sÉjn! Éaplijk Épssiind up ZsrÉg m ilgineBB Erkends Christelijke Seesïdapn De abonrië'", in 't bezit eener SS zijn ORAT5S vef,e- fcertl tegen ongelukken voor: gulden bB levens- lange ongeschikt- heid tot werken !T%iTb gulden bij dood AAA gulden bij verlies A fffll gulden bij verlies -f rj| f| Hl lil door «SS BS I van een hand, Hl! van llUv een ongeluk W voet of oog IvU een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verliet van eiken anderen vinger HINDERWET Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vüssingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van het Bestuur der Vüssing- sche Coöperatieve Volksbakkerij- en Ver- bruiksvereeniging „De Broederband" al hier. om vergunning tot uitbreiding der be staande bakkerij, door het plaatsen van een electro-motor van 1 P-K- met óeeê- en graanmachine, in het perceel kadastraal bekend gemeente Vüssingen sectie A no. 1575, gelegen aan de Paul Krugerstraat no. 10 hoek Hobeinsteeg dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 2en Augustus 1920 op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden ctég na dien. zijnde den 16en Augustus 1920 ten Raadhuize, des namiddags ten 3 ure. gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen de uitbreiding dier inrich ting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter Gemeente- Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vüssingen, 2 Augustus 1920. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. De verjaardag der Koningin-Aioeder. De residentie had gisteren weer het op verjaardagen van vorstelijke per sonen gebruikelijke feestelijk aanzien. Vlaggen van den grooten toren, open bare Rijks-, Provinciale, gemeentege bouwen. gezantsehapswoningen en ve le particuliere huizen, het Lange Voor hout in vlaggentooi met wapenschilden en eerepoorten, de beugels van de tramrijtuigen gepavoiseerd, enz. De feestelijkheden in den Herten kamp, georganiseerd door het Haagsch comité voor volksfeesten, ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, welke gisterenmid dag plaats vonden, mogen goed ge slaagd heeten. Reeds lang voor den aanvang der' feesten verzamelden zich vele kinderen en ook ouderen, getooid met oranje, voor den ingang van den Hertenkamp. De geheele Haagsche schooljeugd scheen zich naar het feest terrein te begeven, dat dan ook spoe dig geheel gevuld was. De verjaardag van de Koningin- Moeder. ambachtsvrouwe van Baarn, werd gisteren te Baarn voor de eerste maal sedert 1913 luisterrijk gevierd. De feesten begonnen met klokgelui, waarna door het fanfarekorps „Cres- cendo"een uitvoering van koraalmuziek op den Brink werd gegeven. In het Oranjepark had een groot kinderfeest plaats. Hierbij waren* ook de Koningin De Diamanten wan Lady Valviorth. Naar het Engelsch van Mrs. HUNGERFORD Vertaald door I. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 19) (Nadruk Terboden.) „Stil toch", zeide zij, „de vraag is te bespottelijk, laat den naam van miss Roche buiten het gesprek. Ik moet zeg gen, Millicent, dat je blijk geeft van een twijfelachtigen smaak door den naam van je kleine vriendin in deze zaak te betrekken. Wat de zaak be treft, daarover zou ik je wel iets meer kunnen vertellen, maar zwijgen is het parool." „O, tantetje, u hebt iets gehoord 1" riep Millicent, op haar toestormend. „U heeft nieuws, en is zoo onaardig, dat voor mij te verzwijgen kom er mee voor den dag. Uw bloed zal op uw eigen hoofd neerkomen, wanneer u er iog een enkel oogenblik mee wacht." „Maar ik verzeker je, beste kind..." „Uw beste kind is verontwaardigd over uw dubbelhartigheid. Wees nu lief en vertel gauw wat u weet. Een, twee, 4 ..^a' mv doodssignaal zijn. Granit, stel jij ,geen belang in de geschiedenis Verlang jij er niét naar te hooren, hoe de roover van mijn smaragden gevan gen werd?» Xij knielde naast mrs. Brand neer en sloeg haar armen vleiend om haar heen, 'zoodat zij Granit's gezicht niet zien kon, maar wel zijn lach hooren. en prinses Juliana tegenwoordig. In den namiddag werd in dit park door een zestal zanggezelschappen een uitvoe ring gegeven, 's Avonds gaf de staf- ■muziek der huzaren te Amersfoort een concert op den Brink. De feesten wer den besloten met een vuurwerk bij de Naald van Waterloo. Op het felicitatie-register ten pa- leize Soestdijk werd druk geteekend. Aan den étalagewedstrijd, die tijdens de winkelweek wordt gehouden, nemen een groot aantal winkeliers deel. De crediet- en kolenovereenkomst met Duitscliland. In den Duitseben Rijksdag werd gis teren behandeld het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 11 Mei jl. te 's-Gravenliage gesloten overeenkomst tusschen Duitschland en Nederland in zake het verleenen van crediet en de levering van steenkolen. De Berlijnsehe centrumsafgevaardigde dr. Pfeiffer hield hierbij als rapporteur een rede, waarin o.a. het volgende gezegd werd De overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland, welke ter goedkeuring in behandeling komt, is eindelijk het begin van een niaad tot wederopbouw en van herstel der economische betrek kingen' der naties onderling. Ik acht 't op zijn plaats bij deze gelegenheid eenige woorden van hartelijken dank uit te spreken. Ik doe dat in volkomen gelijkgezindheid met mijn collega, den vertegenwoordiger der mijnwerkersor ganisatie, den afgevaardigde Hue, die onlangs in een groote vergadering in Berlijn reeds aan de Nederlandsche re geering dank bracht. Hue verklaarde, dat de mijnwerkers alle krachten zullen inspannen om de voorwaarden van deze overeenkomst na te komen. Ook hierin vind ik aanleiding op deze, plaats woor den van dank te uiten omdat zich op het laatste oogenblik eenige moeilijk heden hebben voorgedaan, welke het totstandkomen van de overeenkomst buitengewoon in gevaar brachten. Het doet mij genoegen dat het aan de werk kracht en de energie van den huidigen Duitsehen minister van financiën gelukt is, dezen oogst binnen te halen. De onderhandelingen .voor deze overeen komst met Nederland, welke, il^ her haal het, een zaak van het grootste ge wicht -is, zijn reeds door den voorgan ger van den tegenwoordigen minister van financiën, Erzberger. begonnen. Aan diens initiatief zijn de eerste m- "leidende stappen daartoe te danken. Het is mij een behoefte, dit hier vast te stellen. Wanneer wij heden nog meer vrien delijke woorden te zeggen hebben, dan gelden deze de politieke en economi sche kringen in Nederland, die met groote moeite, arbeid en toewijding hunnerzijds ook in eigen land veel te genstand te overwinnen hadden. Het verheugt mij, dat wij in den ge lukkigen toestand verkeeren, dat ver blijdende resultaat heden te kunnen „Ja, vertei ons nti eens wat voor soort van kerel of hij is", zeide hij. „Nonsens, zoover zijn wij natuurllijk nog niet. Maar wij hebben een aanwij zing, een heel duidelijke aanwijzing. En, vreemd genoeg, vertelde de detec tive mij, dat men gelooft, dat onze in breker dezelfde is als degenen, die de hand had in den diefstal van je moeders diamanten" zij richtte thans bet woord tot Boyle „dat trof mij als iets bijzonders merkwaardigs." „Het heeft er allen schijn van alsof het iemand is, die in betrekking staat tot de familie. U zult mij wel toegeven, dat ik reeds lang de aandacht op de dienstboden heb gevestigd", zeide Gra nit. „Het is zonde en jammer, dat bij de Valworth-geschiedenis de huip van dien scherpzinnigen detective van u ook niet is ingeroepen. Ik maak er mij zelf een verwijt van, dat ik Simpson heb aanbevolen, die, voor zoover ik weet, werkelijk niets tot stand gebracht heeft." „Men hecht veel waarde aan den zakdoek, die dr. Thesby in beslag nam. Alen heeft daaraan iets ontdekt." „Werkelijk En toch was het. zooals u mij, geloof ik, vertelde, een doodge wone zakdoek." „Een erge groote." „Ja. u kunt bezwaarlijk van een in breker verwachten, dat hij een batisten zakdoek zal hebben." Granit scheen zich zeer te amusee ren, „Wat voor soort die van je moeder ook moge geweest zijn, mijn inbreker was geen mindere man", viel Millieent constateeren en ik hoop dat deze schre de, die ons nader tot den wederopbouw brengt, spoedig door andere zal worden gevolgd. Op deze rede volgden levendige be tuigingen van instemming. Het wetsontwerp werd hierna in alle drie de lezingen aangenomen met al- gemeene stemmen. Een Bouwcommissie. De minister van arbeid heeft in gesteld een commissie welker taak- het zal zijn hem van advies te dienen in zake maatregelen betreffende le. de distributie der aanwezige werkkrach ten 2e. den invoer van* buitenlandsche werkkrachten 3e. de regularisatie in den bouw 4e. de opleiding van werk krachten; een en ander voor zoover het betrekking heeft op den burgerlijken bouw hier te-lande. Tot lid en voorzitter der commissie is benoemd de heer W. de Vlugt, wet houder der gemeente Amsterdam. Uitvoer van vroege aardappelen. De Neder-1. Uitvoer-Mij.- brengt ter kennis van* belanghebbenden, dat zij weder consenten kan endosseeren voor den uitvoer van een beperkte hoeveel heid vroege aardappelen, gedurende de week van 9 tot en met 15 Augustus e.k. Aan deze endosseerimg zijn verbon den dezelfde voorwaarden ais die voor de endosseering van consenten voor den uitvoer van genoemd product ge durende de week van 2 tot en met 8 Augustus 1920. Consemtaanvragen en de daarmede verband houdende stortingen en waar borgen moeten uiterlijk Donderdag 5 Augustus e.k., des namiddags 4 uur, ten kantore van voornoemde maatsch. zijn ontvangen. Brandstoffen voor rijksinstellingen. Door den directeur der rijkskolendis- tributie is een regeling getroffen ten opzichte van rijksinstellingen, welke groote hoeveelheden brandstoffen noo- dig hebben, opdat deze zoo voordeelig mogelijk brandstof kunnen bekomen. Indien nl. de inrichting direct de brandstof per wagon kon betrekken, zal niet de gewone maximumprijs per H. L. worden berekend, doch de brand stoffen zullen alsdan berekend worden tegen den daarvoor bepaalden locomijn prijs, verhoogd met vracht, lossings- kosten en een zeer matige winst voor den brandstoffen-handelaar. De brani- stoffencommissies zijn met deze rege ling bekend. De kantoren en inrichtingen, die de brandstof direct per wagon kunnen be trekken. moeten zich telkenmale met de brandstoffencommissie in hun ge meente in verbinding stellen, dan we' hiervan opgave doen aan den directeur dor rijkskolcndistributie. De uitsluiting in de bouwvakken. Het bestuur van de afdeeling 's-Gra- hem in de rede. „Zijn stem kan ik niet beschrijven, omdat hij die klaarblijke lijk veranderd -had, maar er was een zeker iets in zijn geheele optreden, dat het, onmogelijk maakte hem te houden voor iemand uit de lagere klasse. Ik kan -het je niet uitleggen en vraag al leen, dat je zal trach-ten mij te begrij pen en mijn gedachtengang te volgen." „Die ellendeling riep mrs. Brand verontwaardigd uit. „Ondanks alles, moet ik eerlijk be kennen, dat ik een zeker zwak voor hem heb", zeide Millicent vroolijk. „Hij had mij kunnen vermoorden, maar hij onthield er zich van en elke schijn van inhaligheid was hem vreemd, zoodat hij mij zelfs een cadeau opdrong, vóór hij verdween. Denk daar eens aan, tan tetje, en wees wat zachter in uw oor deel." „Ik geloof, dat jij je gaandeweg zult gaan verbeelden, dat hij verliefd op je ts", zeide mrs. Brand, die een beetje verontwaardigd was, dat er over zulk een ernstig onderwerp gekheid werd gemaakt. „Nu, waarom zou dat niet kunnen Is mijn voorkom-en niet bekoorlijk ge noeg oin deze modernen Turpin mee te sleepen vroeg miss Grey ondeugend aan haar tante. „Je mag wel oppassen, Granit, er is een kaper op de kust," „Dat weet ik wanneer je ten minste zinspeelt op Massareene", ant woordde hij zoo zachtjes, dat mrs. Brand hem niet verstond. Miss Grey kreeg een hevige kleur. „Je vergist je", zeide zij koel, „ik had het oog op den inbreker. venhage van de landelijke federatie van bouwvakarbeiders in Nederland deelt mede. dat Zondag een algemeene vergadering is gehouden van zijn orga nisatie. waarin de houding van het hoofdbestuur betreffende haar afwij zing van de patroonsvoorstellen is ge- sanctionneerd. De organisatie ver klaarde eenstemmig, achter het hoofd bestuur te blijven staan, totda-t betere resultaten zullen bereikt zijn dan thans het geval is en draagt de verantwoor delijkheid van het voortduren der uit sluiting. Antwerpen en Rotterdam. Geduren-de de maand Juli werd de haven van Antwerpen bezocht door 665 schepen, metende te samen 1,003.741 ton. Daaronder zijn begrepen 47 zeil schepen-, metende 15.751 ton, en 618 stoombooten, metende 987.990 ton. In dezelfde maand van 1919 waren aangekomen 546 schepen, metende 424,"100 ton. In de eerste zeven maanden zijn in de haven aangekomen 4593 schepen, metende 6.128.489 ton. De vergelijkende tabel der vorige ja ren voor de eerste zeven maanden is als volgt 1914 4219 schepen 8,311,064 ton 1919 2404 2,547,252 1920 4593 6,128,489 In vergelijking met 1914 is er voor de zeven eerste maanden een vermeer dering van 464 schepen en een ver mindering van 2,182,575 ton. De vergelijkende tabel der havens van Antwerp en en Rotterdam voor de eerste zeven maanden is als volgt Antwerpen 4593 schepen 6,128,489 ton Rotterdam 2769 schepen. 3,363,203 ton Zooals bekend, moet de tonnenmaat voor Antwerpen met 15 verminderd worden. Rentezegels in boekjes. Rentezegels, met uitzondering van de zgn. vrije rentezegels, zullen met in gang van 20 Augustus a.s. ook in boek jes verkrijgbaar worden gesteld. De verkoopprijs der rentezegelboekjes is gelijk aan de waarde der zich daarin bevindende 24 zegels van dezelfde soort. De boekjes zullen op alle post-, bij en hulppostkantoren verkrijgbaar zijn. Het vlaggen te Furmerend. Het besluit van Burg. en Weth. van Pitrmerend om voortaan niet m-eer van de gemeentegebouwen te vlaggen, had bij een deel der burgerij ontstemming verwekt, vooral bij de katholieken. In de laatste raadsvergadering werd aan gekondigd, dat men op den verjaardag van -de Koningin-Moeder meer dan ooit de vlag uit z-ou steken. En gisterenmorgen hingen er in de straten van het Purmer-stedeke zóóveel vlaggen, als zelfs op den verjaardag van Koningin Wilhelmfna nooit te zien waren. Doch er was ook een bijzonder heid in verband met de vlaggenkwestie. „Ah, op hent zou ik nooit jaloersch kunnen zijn", antwoordde hij luchtig, „daar kan je absoluut zeker van zijn." Hij zag haar nog steeds met een ze kere sarcastische vreugde in zijn oogen aan, die haar van de wijs bracht en neerslachtig maakte, toen de deur geo pend werd en mr. Massareene werd aangediend. HOOFDSTUK XIII. Zonder op mrs. Brand, etiquette, ge wone beleefdheidsvormen of wat ook te letten, stormde de jonge man op Mil licent toe. Zijn gezicht was bleek en zijn oogen schitterden. Hij was klaar blijkelijk in een staat van hevige opge wondenheid. „Miss Grey Wat heb ik daar voor verschrikkelijks gehoord Maar u is gezond en veilig, naar ik zie Hij hield haar hand met beide han den stevig vast en staarde in haar blo zend gezichtje niet een niet te misken nen blik van vurige liefde en groote bezorgdheid. Hij merkte noch kapitein Boyle's spotachtig gezicht, noch mrs. Brand's onaangenaam verrasten blik en was inderdaad dooi en blind voor alles behalve voor Millicent zelve. Zij was in zulk een ernstig gevaar geweest, maar nu stond zij voor hem, gezond en schoon als altijd. „Volkomen veilig, zooals u ziet", zeide Millicent op zachten, weeken toon weeker dan zij nog ooit tegen over hem had aangeslagen. Het was haar onmogelijk, niet getroffen te wor den door -het verschil tusschen den teederen hartstocht van zijn houding en de koele onverschilligheid, waarmede Op het dak van het stadhuis was door tot nu toe onbekenden een vlag gebon den en ook aan de lantaarn boven de stoep wapperde een groote driekleur. En vóór het raadhuis stonden velen het kunststukje te bespreken. Want het was inderdaad een kunststukje, om bo ven op het dak van het stadhuis een vlag te planten. Een tapverbod. De, gemeenteraad van Haarlemmer meer besloot den verkoop van sterken drank te verbieden van Zaterdagmid dag 12 uur tot Maandagmiddag 12 uur. Pensioenregeling Trampersoneel. „De Locomotief", weekblad ter be hartiging van de belangen van spoor- en tramwegpersoneel, bericht, uit goe de bron vernomen, te hebben, dat de minister van waterstaat het voornemen heeft, een staatscommissie in te stellen, welke zal hebben te onderzoeken hoe een regeling is tot stand te brengen tot het verzekeren aan tramwegbeambten van pensioen wegens ouderdom of in validiteit. In deze commissie, welke onder voor zitterschap van een lid van den Raad van Toezicht heeft te arbeiden, zullen worden benoemd twee leden als verte genwoordigers van de tramweg-direc ties en twee leden als vertegenwoordi gers van het personeel. Het weer in juli. Het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut in de Bilt deelt het volgende voorloopige overzicht van het weer in juli 1920 mede In de eerste drie weken week de temperatuur slechts weinig van de nor male af en waren de dagelijksehe schommelingen ongeveer 1 graad C. grooter dan gewoonlijk daarna was de temperatuur 2 tot 1 graad beneden de normale en waren de schommelin gen vrij gering. Alleen op den 12en en 17en steeg het maximum boven 25 graden- De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het heele land bedroeg 30 tot 40 meer dan normaal, in Noord-Hol land, Friesland en Groningen zelfs 60 a 70 meer. Het aantal uren met zon neschijn in de Bilt bedroeg ruim 165 tegen- 194 uren normaal in Juli. Weest voorzichtig met de melk. Deze waarschuwing is reeds her haaldelijk gepubliceerd. Onlangs heeft het distributie-bureau er nog voor ge waarschuwd de melk als zij begint op te borrelen nog minstens 10 minuten te laten doorkoken, zulks met het oog op het veelvuldig voorkomende mond en klauwzeer. Als de melk 10 minuten goed heeft doorgekookt, is het gevaar voor besmetting tot het uiterste mini mum teruggebracht. Het „Hbid." wijst er nog eens op, dat het drinken van ongekookte of van onvoldoende gepasteuriseerde melk Granit haar een uur geleden had be groet. „U behoeft werkelijk niet langer medelijden met mij te hebben. En - heeft u tantetje vergeten Voeide hij niet een flauw drukje van haar frisschè kleine hand, toen zij hem aldus aan zijn plicht herinnerde „Hoe maakt u het, mr. Massareene?" vroeg -mrs. Brand met een tikje ge raaktheid in haar stem. Daar was iets in dezen grooten, iee- lijken jongen Ier, met zijn muzikalen tongval, zijn prachtige oogen en zijn onstuimigheid, dat hem als gevaarlijk ken ree kende. „Ik vraag u wel excuus riep hij nu uit, terwijl hij de kamer door liep en de beringde hand van mrs. Brand drukte met een warmte, alsof hij zich voor haar meest bevoorrechten gunste ling hield, in. plaats van voor een „béte noire". De handdruk was echter, zoo als zij niet kon nalaten op te merken, hoewel warm, toch buitengewoon zacht en drukte haar ringen niet in haar deli cate huid. Alles wel beschouwd, wa ren er toch ook gunstige zijden aan dit jonge menseh. „Ik ben onvergeeflijk onbeleefd ge weest", vervolgde de leelijke last post, „maar u zult het mij wel verge ven, mrs. Brand, want ik verzeker u, toen ik de kamer binnenkwam, wist ik niet of ik op mijn hoofd dan wel op mijn voeten stond. Nooit van. mijn le ven kreeg ik nog zulk een schok, als Brandon mij een kwartier geleden in „Junior" bezorgde." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1