vet 25 .SCOÜTSY" ,[X CELLEI" EN, e Pils, waters I enn aood Qnn*^ S'iréft100 netto. elft maandag 3 augustus. [9 Detail IESTRIAT 9 en II HJ2I, lessclen. i Gedistilleerd, ïirschijnt dagelijks, aitgazsaierl op Zondag aa slgemesn erkends Christelijke feestdagen jitend ;n ge invet. No. ISO ij iiiim\\m i ym VEiOE Jr. l\m M\ 58, Vlissiniitt. Tilsloon latere, 10 gemeentebestuur Oe Diamanten van Ladv Val worth. ER'S oeders eponccrdïi erkendVvC -^fy kt om uwe :renl Ktrzaken vele ER'S Worm ian bijzondere welke zeker >OS 60 CENT. bij Apothekers ikant Em.-Erfsch. (Dr.). geen koekjes, ire z.g. worm- n, doch elscht Vormpoeders. nders, Toeristen gen het branden :n der voeten. ilf tegen lik en wratten, jC. G.BAERT Kleine Markt. RES voor de eischen, die IF ia wapen 1 (S8« «Jataurftcuajl VLISSINGSCHE COURANT a RON NT- MENTSPRisVoor Vlis»ingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 rCr drie maanden. Franco door het geheele ryk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-ünie 4.70. - Aizonderlpe nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIISVan 14 regels ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abor.né's, in 't bezit cener A A A roti», zijn GRATIS verze- I E SB II1 er d tegen ongelukken voor: gulden bij levens- lange ongeschikt heid tot werken S.J3JU een ongeluk CfUU voet of oog eer, duim lUU gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlie» van eiken anderen vinger slootten tuinsorp. 'Burg. en Weth. van Vhssingen waar schuwen de bewoners van het Tuindorp ♦en Noorden van den Sitïgelweg, om m de sicoten geen vuilnis oï lutisafvai te werpen. De gemeente-politie is opgedragen aan de betrekkelijke bepalingen van de Alge- meene Verordening van Politie streng de hand te houden. ViissiAgen, 30 Juli 1020. Burg. en TVeth. voornoemd. VAN WOELDEREM. De Secretaris, F. BISSCHOP. l0iiNïNi6NLAN!> Nadere wijziging van de Woningwet. Blijkens de Memorie van Antwoord in zake bedoeld wetsontwerp verheugt het de regeering, dat het wetsontwerp een gunstig onthaal heeft gevonden. .Dit onthaal sterkt haar in de overtuiging, dat zij -den juisten weg insloeg, toen zij besloot, tiians een wijziging van de Woningwet aanhangig te maken waar in alleen die onderwerpen zijn betrok ken, ten aanzien waarvan eenstemmig heid verwacht mag worden. Zh meent, dezen beperkten opzet onveramierd te moeten handhaven en niet te moeten ingaan op in het Voorloqpig Verslag uitgesproken wenschen betreffende an dere onderdeelen van de Woningwet. Ter wegneming van mogelijk misver stane; wordt er op gewezen, eiat bij de opmerking in de Memorie van Toelich ting over de gemeentelijke bouwveror deningen' geenszins is gedacht aan re actie tegen het doel van de Woningwet, dat is verbetering van de volkshuis vesting. De vraag is gerezen, of de plaatselijke verordeningen in hc-t alge meen de bereiking van dit uoel niet moeilijker maken dan noodig is. In af wachting van den uitslag van dat on derzoek zou nadere gedachtenwisseiing overbodig zijn de regeering onthoudt zich daarom hiervan. Zij acht den tijd nog niet aangebro ken om de gemeenten tt dwingen, be palingen vast te stellen betreffende het uiterlijk van gebouwen met al Wat daar toe behoort. Nu de vraag in onder- ozèk is, of de gemeenfe-verordeningen met betrekking tot de allernoodzake lijkste voorschriften niet te ver gaan en lijden aan al te groote verscheidenheid, zou het niet goed zijn, een nieuwe bron van moeilijkheden en verscheidenheden aan te boren. Als het "onderzoek is af- geloopen. zal ook dit punt overwogen kunnen worden. De regeering is van den bitteren ernst van den woningnood ten volle door drongen. Zij beseft ook. dat de voorge stelde bepalingen- op de leniging van den nood slechts in zoover invloed kunnen hébben als zij eenigszins mid delen aan de hand doen om den nood beter te leeren kennen en in zijn voor- oi achteruitgang te volgen en ander- IFEUÏLLETON Kaar het Engelsch van Mrs. HUNGERFORD Vertaald door t. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 18) (Nadruk verboden.) riep miss Grev, Groote goden „p „.tj, plotseling opspringend, en dwars door de kamer naar den spiegel loopend. ..Ben Ik dat De mooiste vrouw van Engeland Ben ik dat nu, mijn goede Granit Of is het de omstandigheid dat ik je vrouw zal zijn, die mij dat zal maken „Nu, natuurlijk', en ik hoop later ook". „In allen gevalle op dit oogenblik niet, beste vriend", zeide zij, na lang durige beschouwing van haar lieve ge stalte in den spiegel. „Ik ken iemand, die er op dit oogenblik oneindig veel beter uitziet dan ik." „Laav Landing „Neen! Ik geef aan mij zelf de voorkeur boven haar, maar ik dacht aan mijn kleine vriendin, mijn jonge onderwijzeres Nadine Roche. A propos, wat is het vreemd dat je haar nog nooit gezien hebt." zag^'Ven vreemd' a,s dat zij mij nooit „Dat heeft ze wel, éénmaal." aan°H?i ^ra.aid.e,2ich «m en keek haar teziVZÏ /'ch °P da< oogenblik OfZ'g gehouden met den naneJaal te P gen' Hoewel hij geen wPoo%gasprak! dc-cis vereenvoudiging brenger, in ud- mistrqfieve bemoeiingen. De eigenlijke leniging van den nood is ten deele een vraagstuk van tech niek. ten deele een sociaal vraagstuk. Het technische deel za! nog nader in studie worden genomen, zoodra de in spectie van de Woningwet cal zijn ge organiseerd. Dit za! evenwel geschie den met het besef, dat, de vraag er een is, die aan alle beschaafde landen dage- IHksche zorg baart, en nog nergens 'is opgelost. Een gewijzigd ontwerp is aan de Memorie toegevoegd. Wijziging der huurcommissiewet In de memorie van antwoord op bet voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging der Huur commissiewet merkt de regeering op, dat dit ontwerp niet op aandrang der huiseigenaren is ingediend, maar door den drang der feiten. De overheids voorziening in de woningbehoefte werkt langzamer dan de particuliere nijverheid. Niettegenstaande rijk en gemeente reeds sedert iaren groote geldelijke offers hebben gebracht voor de woningvoorziening, neemt de wo ningnood nog steeds toe. Men neemt ook aan. dat de overheidsvoorziening duurder werkt. Het particulier bouw bedrijf heeft zich jaren geleden van een deel der woningvoorziening terug getrokken, welke terugtrekkende be weging door en tegelijk met de wer king der Huurcommissiewet zeer ver sterkt is. Om deze redenen meent de regeering, dat de rem dezer wet wat losser gezet moet worden, opdat de particuliere bouwvoorziening weer zal kunnen optreden. Rijk en gemeente zijn tegen de taak van voorziening in den woningnood niet opgewassen. Welke vorm de meest geschikte is om het particulier initiatief weder op gang te .brengen zal de ervaring moeten leeren. Voorshands zal rijkssteun daarvoor on misbaar zijn. omdat het bouwen te duur is geworden, lntusschen is van ophef fing der hutircommissies geen sprake bij dit ontwerp, ai wensshte de regee- ring dat het maar zoo v.er was. Volko men vrijheid der Huurcommissies acht de regeering niet zonder bedenking, in stelling van bijzondere raden van be roep ongewenscht. Verhooging weduwenpensioen. Hef Rijks Weduwen- en Weezen- fonds voor burgerlijke ambtenaren deelt mede. dat de betalingsstukken voor de aan de weduwen en weïteert toebehoorenae 40 verhooging der pensioenen Vrijdag aan belanghebben den zijn toegezonden. Scheep vaart be we ging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 158 sohepen (56 Nederlandsche, 3 Deen- sche, 13 Fransche, 3 ltaliaansche, 27 Engeische, 14 Noorsche, 24 Duitsche, 1 was er iets in zijn gezicht, dat haar er toe bracht, hem te antwoorden, alsof hij wel iets gezegd had. „ja eens werkelijk Je bent dus niet zulk een onbekende grootheid ais je wel dacht." „Heeft zij je dat verteld „Zij heeft tenminste iets dergelijks bekend. Maar daar je je niet onbe scheiden toont, zal ik je geruststellen door te zeggen, dat alles wat ze zag enkel je achterhoofd was en het puntje van je neus. Weet je. wanneer je met zoo n langen neus rondloopt, kun je met verwachten, daf die geheel aan de aandacht ontsnapt." Granit lachte. ..Zoo, was dat alles wat zij zag? Dart kan zij zich er ook geen denk beeld van vormen, vvej^ een m0öie jongen ik ben zeide hij met ondeu gende schouderophaling. ..Niet het geringste. Je pertinente weigering om al je bewonderaars aan je te verplichten, door voor een pOiofo- graa-f te poseeren, heeft het mij onmo gelijk gemaakt, Nadine een flauw beeld van ie bekoorlijkheden te geven." „Dat is maar'goed ook, zij mocht er eens door overweldigd worden", ant woordde Granit, die terug was gekeerd" tot zijn bezigheid om den papegaai in een toestand van waanzin te brengen. „Niet, dat ik eenigszins hecht aan pfhotografieën", ging Milljcént voort. „Daar heb je bijv. Latty Lumsden, die ziet er op haar portret uit als een Ve nus en in werkelijkheid ais een boe renmeid." „Om niet te spreken yfln mrs. Deny, Grieksch, 3 Pórtugeesche, 4 Arneri- kaansche, 4 Zwiedsche, 3 Spaansche. 1 Finsch en 2 Belgische), waarvan 2 zee lichters en 2 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam 135 en voor Hoek van Holland 8. In hetzelfde tijd*ak van 1919 kwa men binnen 93 schepen, waarvan voor Hotterdam bestemd waren 82. Gedurende Juli 1920 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 669 sche pen, nietende 701,592 ton. waarvan 12 zeilschepen, met. 2715 netto reg. ton en 29 zeelichtc-rs, met. 21,385 netto reg. ton. waaronder ook 7 stoomschepen, die aan de Vondelingenplaat heelt ge bunkerd en 1 stoomschip dat te Vlaar- dingen heeft gebunkerd. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 594 sche pen. niet. 641.781 netto reg. ton. In Juli 1919 kwamen den Nieuwen Waterwég binnen 386 schepen, met. 405,520 netto reg. ton. waarvan 9 zeil schepen, met. 3712 netto reg. ton, en I zeelichter, met. 607 netto reg. ton.Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 357 schepen, niet. 403,685 netto reg. ton. Sedert 1 januari zijn aangekomen Scheper. N. R. T. N. Waterweg i920 3161 1919 2683 Rotterdam 1920 2769 1919 2327 3,708,670 2,584,812 3,363,205 2.560.784 Paspoorten voor België. Het Belgische gezantschap bericht Daar bij het publiek nog steeds de verkeerde meening heerscht. als zoude aan het verkrijgen van pasvisums ont zaglijke moeilijkheden verbonden zijn en de daarvoor te vervullen formalitei ten zeer ingewikkeld zijn, is het van be lang de volgenue gegevens onder de oogen te brengen van lien, die naar of door België wenschen te reizen, zulks om misverstanden uit den weg te rui men en tijdverlies voor de aanvragers te voorkomen. Vooreerst zij vermeld dat' iedereen het visum kan bekomen zonder dat daarvoor een bijzonder geval aanlei ding geeft. Visums worden even ge makkelijk verstrekt voor excursies, fa milie- en vriendenbezoeken, plezier tochten als van zakenmensehen er.z. Degenen, die voor de eerste maai een Belgisch visum op hun paspoort ver langen, moeten een vragenlijst invullen en een photo plakken op de daartoe aangeduide plaats. Deze lijsten zijn verkrijgbaar aan het Belgisch gezant schap en aan alle Belgische consulaten in Nederland. Zij kunnen per post wor den aangevraagd en ingevuld langs denzelfden weg aan de consulaten wor den teruggezonden. Het is voldoende een aanvraag per familie'in te vullen met de noodige pho to's en de inlichtingen aangaande dc verschillende leden. In normale gevallen krijgt men 3 a 4 dagen daarna per post een genummerde briefkaart, waarbij men opgeroepen wordt aan het consulaat te komen om die er in werkelijkheid uitziet aks een heilige, en op het portret van Desse- ntains als een bacchante. Ik ben blij, dat ik daar niets mee te maken heb, verheug er mij over te weten, dat mijn gezicht nog van mijzelf is. Photo's dit met een vreemd lachje kunnen gevaarlijk zijn." „Wanneer iedereen er zoo over dacht zouden de detectives nog minder uit richten, dan ze nu al doen", zeide mrs. Brand. „Photografieën zijn dikwijls het middel geweest om misdadigers voor- het gerecht te brengen." „Zooals ik zei zij zijn gevaarlijk", antwoordde haar neef. „Ik wou, dat' wij een afbeelding hadden van dien schurk, die Millicenf heett bestolen." „ALaar u heeft er nu eenmaal geen." „Je neemt het al heel gemakkelijk op en toch moest je spijt hebben over de juweelen. Granit", zeide mrs Brand gemelijk, die- van oordeel was, dat men nu aan niets anders mocht denken dan nan het onherstelbaar verlies, dat haar nicht had geleden en die het zeer be paald als een bewijs van slechten smaak beschouwde, dat men thans daarover gekheid maakte. Inderdaad zou zij het volstrekt niet ongepast ge vonden hebben, warneer men de luiken had gesloten en den klopper had om wonden. „Ik verzeker u, dat ik het verlies niet betreur. Ik heb niets om over. te treuren", antwoordde hij luchthartig. Toen keek hij naar Miliicent. „Hoe kan er sprake van ireuren zijn", zeide hij, „nu ik mijn nicht zoo veilig en ge ef het visum te bekomen. Met het oog op deze convocatie per post is liet vol strekt noodig zeer duidelijk de lijsten in te vuiler, en zijn volledig adres op te geven. Voor het eerste visum komt men per soonlijk. Het hoofd van een gezin of een der leden daarvan kan voor zijn familie komen, terwijl een bediende des huizes dit eveneens kan doen. Voor bijzondere en ernstige redenen kan aan het con sulaat toelating worden gevraagd om het paspoort per post te laten viseeren. ip. dit geval zendt men iiet paspoort de lioogergenoemde genummerde brief kaart, de visumkosten en een franco couvert voor terugzending. Het is in het welbegrepen belang van den aanvrager steeds zelf met het con sulaat zijn zaken te behandelen. Een gewoon visum is geldig voor af reis tot een maand na de afgifte. Ver trekt men dus niet in den loop dezer 30 eerstvolgende dagen, dan moet een nieuw visum worden gehaald. I iidelijk is hei tarief voor visumkos ten vastgesteld op ƒ0.75 voor enkele reis en 1,50 voor heen en terug. Tenslotte kan nog vermeld.'dat drin gende gevallen, sterfgeval of dringend zakenbelang met de noodige bescheiden aan het conculaat kunnen worden voor gelegd, ter eventueele bespoediging van het te verkrijgen visum. De verschillende Belgische consula ten in Nederland zijn gevestigd te Am sterdam, Breda. Dordrecht, Groningen, Hansweert, 's-Hertogenbosch, Maas tricht, Roosendaal, Rotterdam, Sluis, Terneuzen, Tiel, Tilburg, Vlissinger, en Zwolle. Rijksmarken-centrale. Het Haagsche Correspondentie-bu reau deelt mede Gemeld wordt dat in Duitsche amb telijke kringen te 's Gravenhage uit Berlijn bericht is ontvangen dat het streven te Kopenhagen een Rijskmarken centrale in het leven te roepen, welke de zich in Denemarken bevindende marken zou moeten centraliseeren, tof geeneriei resultaat heeft geleid. De groote Deensche banken schijnen het ruit van een dergelijke instelling niet in re zien. Overigens wordt opgemerkt, dat de hoofdoprichter der Riiksmarken-centra- )e. de handelsraad Lehrer op eigen ri sico handelt. Duitsche autoriteiten zijn er niet bij betrokken. Hinderlijk volgen. Na afloop der raadsvergadering te Delft werd het raadslid de heer Schui ten, door een groot aantal uitgesloten bouwvakarbeiders gevolgd, zulks naar aanleiding eener door hem gedane uit lating, dal de arbeiders arbeidsschuw zoudtn zijn. Na eenigen tijd op het politiebureau te heben gewacht, werd hij onder ge leide der politie naar zijn woning ge bracht. zona zie. Miliicent was getroffen door zijn manier van doen, voor zoover zij door Iets, wat hij zeide, getroffen kon wor den. „Hij trekt zich inderdaad weinig van het verlies van die juweelen aan", dacht zij bij zichzelf, „en hij was toch vroeger een van hun sterkste bewon deraars. Af en toe irriteerde het mij, dat Ihij ze als zijn eigen-dom scheen te beschouwen, maar nu geioof ik, dat ik hem verkeerd beoordeeld heb. Wan neer zij nog in mijn bezit waren, of in het zijne, kon hij er niet onverschil liger onder zijn." Als belooning wierp zij hem een vriendelijken blik toe, wat hem een ge heim genoegen scheen te verschaffen. „Eer. ding verbaast mij", vervolgde mrs. Brand, die haar gedachten niet van 't onderwerp vermocht af te bren gen, „hoe is die ellendeling er in ge slaagd, binnen te komen. Zeker, Brown heeft bekend, daf hij niet gewoon is 's nachts den ketting op de deur te doen, een zeer berispelijke gewoonte, waar over ik hem ernstig heb onderhouden, maar dat maakt het niet begrijpelijker, dat de inbreker een huissleutel hebben kon precies als de onze, die een zeer buitengewonen vorm heeft en waarop die goede Brand wat trotsch was." „Hoe buitengewoner, hoe gemakke lijker het is er een afdruk van te ma ken", zeide Granit. „Een afdruk maken Om een val- sehen sleutel te laten maken Maar dat beteekent, dat je de dienstboden verdenkt. Dat kan niet, het zijn allen Ambtelijk alphabet. In 't „Vad." vinden we het volgende versje, dat niet den ambtenaarsstand als zoodanig, doch wel de eigenschap pen die enkele exemplaren in mindere of meerdere mate bezitten, typeert A is de ambienaar waar de aarde om draait. B is het Bureau waar hij zaait en ook maait. C de correspondentie waardoor hij ademt en leeft. D het décorum, dat hem nimmer be geeft E is de ernst op zijn edel gelaat, F is de flater, dier, hij nimmer begaat. G is 't gezag, dat zijn ambt hem ver leent. H is de hoogmoed waarvan hij zich speent 1 is de inkt door geen ambtenaar ge spaard, J is 't jaarverslag, interessant steeds van aard. K is de kaalheid, die zijn hoofd meestal siert, L ts de lessenaar, waar zijn geest hoog tij viert M is de maand, we! wat lang naar zijn zin. N zijn de notulen zonder onzin er ir>. O is de omslag in het ambtelijke doen, F is promotie, portefeuille, pensioen Q is de quitantie, met angst steeds verwacht, R is routine, door 't intellect steeds veracht S is de schrijver met den spotnaam Idioot, T is de tijd, die te snel sleeds ont vlood li is hét uurwerk met den am-btelijken tijd, V het verbaai. dat zijn ziel steeds ver blijdt W is de wangunst, daaraan heeft hij 't land X is zijn naam als hij schrijft in de krant IJ is de ijver, waarmee het werk wordt verricht. Z is het zweef op het ambtelijk gezicht. X. Tapverbod ingetrokken Te Exloo (Dr.is een tijdlang het tapverbod van kracht geweest. Thans is het echter weer ingetrokken op grond van schandelijke uitspattingen, die hiervan het gevolg waren. Internationale kino-tentoonstelling De Internationale Kinotentoohstel- ling, kortweg I. K. T„ die van 12 Augustus tot 21 September in het Con certgebouw te Amsterdam zal worden gehouden, begint thans nteer en meer de aandacht te vragen. De burgemees ters van Amsterdam en Den Haag heb ben het eërevoorzitterschap van de I K. T. aanvaard. Alles wordt in het werk gesteld om een goed beeld te geven van wat de cinema-fotografie beteekent en niet al oude bedienden oude vrienden, zou ik bijna geneigd ztjn te zeggen." „U bent net zoo als mijn moeder. Die kan ook niet gelooven, dat de dienst boden betrokken zijn bij den diamant- dieistal op Valworth toch zou, wan neer zij mijn raad had opgevolgd, een ontdekking mogelijk zijn geweest. Let wel, ik zeg niet zeker, 'dat er iets ont dekt zou zijn", zei kapitein Boyle, die besloten scheen iedereen een kans te geven, „ik zeg alleen, dat er iets zou kunnen ontdekt zijn.' „Maar maar je wilt toch zeker Erown niet verdenken zeide mrs. Brand, die heel gemakkelijk te beïn vloeden was, zenuwachtig. „Er zijn nog andere dienstboden- in huis, behalve Brown, en ook andere menschen loopen in en uit, is 't niet „Er loopt niemand anders in en uit, dan miss Roche, je zult haar toch niet verdenken, vermoed ik zeide Milii cent koel. ..Daarover kan ik geen oordeel vel len. Je vergeet, dat ik niet het genoe gen heb gehad, met miss Roehe kennis te maken." Opnieuw sprak hij op dien spotten-1 den toon, die haar zoo vreeselijk woe dend had gemaakt bij het gesprek, dat zij met hem op de danspartij had. Zij was in staat geweest, die scène te verë geten, evenals hij, maar nu kwam de herinnering daaraan weer zeer sterk bij haar boven. Mrs. Brand, -die merk te, dat er onweer aan de lucht was, kwam te hulp. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1