150 25 31 JULI. 1000 1920 cnn^-^nn Revolutiemakers. BINNENLAND No. 179 a&S© «f«a£ftr#«£KS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 oer drie maanden. Franco door het geheele rp 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen, der Poat-Unie ƒ4.70. - Afzonderlpe mimmejs 5 cent ipuï\m l !4S BE ÏEEOE lf„ Iliii» larkl SS, Vüssiap. Islefson tee. IQ ADVERTENTIEPRJISVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ïsrsÉint iggelijks, sitgizeted op MÉg en sfgeacm erende ChrisfBÜiks ksstdapn De abonnë's, in t bezit eener ïjoIEs, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken «JUU een ongeluk *£jij5U gulden bij verlies van een hand, voet ct oog guiden bij verlies van een duim 100 gulden bij veriies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger gij dezs Coürsnt hehoait een Bijyoegsel. f'ONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen bijdragen: Vorige opgave 20643.70' Opbrengst Tombola Zeeuwsche vêrceniging JZeelandia" Rot terdam Opbrengst eener lezing door den heer Freüer te Domburg 160. Totaal 20868.70b GEMEENTEBESTUUR BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat de zomervacantie op school E (aan de Wagenaarstraat) is verlengd tot i met 31 Augustus a.s. Ook de nieuwe leerlingen zullen tot genoemde school E eerst op den len September worden toe gelaten. Vlissingen, 30 Juli 1920. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. SLOOTEN TUINDORP. Burg. en Weth. van Vlissingen waar schuwen de bewoners van het Tuindorp ten Noorden van den Singelweg, om in de slooten geen vuilnis of huisafval te werpen. De gemeente-politie is opgedragen aan de betrekkelijke bepalingen van de Alge- meene Verordening van Politie streng de hand te houden. Vlissingen, 30 Juli 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het ■woord revolutie heeft altijd een bijzonderen klank gehad. Vooral voor beangstigd aangelegde menschen was het enkele woord alreeds ruimschoots voldoende om hen den schrik op het lijf te jagen. En inderdaad, daar hebben de verschillende revoluties, waarvan de geschiedenis gewaagt, het waarlijk ook wel naar gemaakt. De meeste harer toch zijn met ontzaggelijk veel bloed vergieten verloopen zij brachten plun dering en moord, schavot en kerker met zich en in haren nasleep smart en rouw bij ontelbaar velen nog jaren daarna. De in haar beteekenis grootste, maar ook gruwelijkste revolutie is die, welke tegen het einde der 18e eeuw in Frank rijk plaats vond, en waarvan de anna len der wereldgeschiedenis tallooze met bloed overdekte bladzijden weten aan te wijzen. Later hadden wel meer revoluties plaats, doch geen die de groote Fransche omwenteling in om vang en beteekenis nabij kwam. De al lerlaatste tijd echter weet weder van revoluties te verhalen, die aan hun bloedig verloop, ook een overwegenden invloed op den gang van zaken voor het heden en de toekomst paren. Valt het te verwonderen, dat alle wei- denkenden zich inspannen om middelen te beramen, de wereld van die plaag der plagen te verlossen Echter dient daarbij bedacht te worden, dat geens- ins alle revoluties, hetzij een bloedig verloop met al de ellende daaraan ver- Bonden medebrengen, hetzij altoos vol komen onnoodig waren. Want het valt allerminst te loochenen, dat meer dan eens, juist het krachtig revolutionnair optreden eener groep of partij, voor de partij van het wettig gezag allernut tigst was, omdat zij er uit leerde, hoe zeer en hoe groot aan elk staatsbe stuur fouten kleven, die vaak aller dringendst verbetering eischen. Even wel, revolutie, in welken vorm en onder welke leuze dan ook in het leven ge roepen, is en blijft een volkomen ver werpelijk, afkeurenswaardig en misda dig middel om een gesteld doel te be reiken. Dit geldt in het groote politieke leven, zoo goed als in hut kleine econo mische alledaagsch bestaan. Want ook in dit laatste hebben, thans juist meer dan ooit, revoluties plaats, die weliswaar onbloedig verloopen, maar toch in kern en wezen niet zooveel van de groote revoluties afwijken. Ook hier toch zien wij het wettig gezag, als hMPr tre met geweld in den vorm van Jdelijk verzet of van ontduiking of van opzettelijke misleiding, onttroond wor den en zien wij een ander gezag, dat van bonden, vereenigingen, vakgroe pen, ja wat niet al, daarvoor in de plaats treden. Wij behoeven waarlijk niet de duizend-en-een voorvallen op te noemen van verzet tegen het voorge schreven gezag, hetzij van de regee ring, hetzij van andere autoriteiten. De gistingen in verschillende takken van ons economisch leven toonen dat aan, zoowel in de groot-industrie ahs in de bouwwereld, zoowel in liet spoorweg bedrijf als in dat andere niet veel min der belangrijke bedrijf onzer voedsel voorziening, met name het melkbedrijf, waarbij de regeering den prijs bepaalt, maar waarbij naar alle middelen wordt omgezien om er zich niet aan te hou den. Men kan, dit alles aanschouwend, eigenlijk wel spreken van een staat in den staat eenerzijds een staat die zijn macht ontleent, aan het onverantwoor delijke drijven van in verzet komende elementen, met onverantwoordelijke lei ders aan het hoofd, anderzijds een staat waar het wettig gezag telkenmale ge fnuikt, gehoond en met voeten wordt getreden. Of het de melkslijters of boe ren, dan wel of het de spoorwegperso- neelen of andere groepen van werkne mers zijn, nu eens is 't deze, dan weder gene categorie, die er niet tegen op ziet, door allerlei heimelijke of openlijke krachtsmiddelen, door allerlei pogin gen het gezag te doen wijken voor het geen zij daarvoor zoo gaarne in de plaats wenschen het eigen voordeel, niet het welzijn der gemeenschap. Op zulk een wijze wordt helaas maar al te zeer het laatste grein van eerbied tegenover het wettig bewind, het wettig gezag schromelijk ondermijnd, en wordt maar al te zeer in den geest des volks de weg gebaand naar het verderfelijk wapen der revolutie. En het bevreemen- de is wel juist dit, dat duizenden en duizenden, die zelf zouden gruwen van zulk een vooruitzicht, thans uit kort zichtig eigenbelang en misleidend on verstand, door hun optreden dien weg maar al te zeer voor de gevaarlijke elementen der bevolking effenen. Dat zij toch, voor het te laat is, hun dwaling leeren inzien Nederland en België. Prof. Ern. Nys, de bekende Brussel- sche hoogleeraar in het internationale recht, die reeds verscheidene geschrif ten aan .de Soheidekwestie gewijd heeft, laat nu.weer een brochure verschijnen.: L'Escaut et Ie Betgique, Simples notes. Uit bet resumé dat de „Etoile Beige" er v.an geeft, blijkt dat prof. Nys ook de Wielingenkwestie behandelt. Hij neemt daar de historische geopgr.aph.ie van de Scheldemonding tot uitgangs punt en beweert dat de benaming Wie lingen feitelijk van recenten datum is en vroeger voor heel den Scheldemon ding bij Breskens gold. De naam komt in geen enkele rechterlijke beslissing voor. Op een uitspraak van den Groe ten Raad van Melchelen, kon men zich, volgens Nys, in Nederland stellig niet beroepen, want Nicolaes Everardi, die voorzitter was van dien Raad in de eerste helft van de XVIe eeuw, heeft een zeer belangrijk boek geschreven, waarin hij opkomt voor de vrijheid van het verkeer op alle zeeën en rivieren. Dit is wel een zeer zonderling argu ment Misschien geeft het blad hier de argumenten van den Brusselschen hoogleeraar onvolledig weer, aldus merkt het „Vad." op, waaraan wij de ze beschouwing ontleenen. De auteur heeft het dan verder over het verdrag van Munster, waar hij ove rigens slechts geringe autoriteit aan toekent, want het werd gesloten tus- schen een koning die niet bevoegd was en geratificeerd tegen den wil van de Staten van Zeeland en Utrecht. Ten slotte herhaalt Nys dan zijn reeds dikwijls en op grond der teksten weerlegde bewering, dat het tractaat van 1839 een soort van Nederiandsch- Belgische co-souvereiniteit öp de Schel de instelt en spreekt hij den wensch uit dat de Belgische regeering ditmaal „une définitive reparation" zal eischen. Voor het Vredespaleis, De correspondent van de „Daily Tel." uit Kopenhagen meldt aan zijn bl.afi dat de Deensche regeering aan het Vredes paleis te 's-Grav.enhage een fontein, versierd met beeldhouwwerk in een granieten omlijsting heeft gezonden. Deze massieve fontein is het fraaiste kunstwerk, dat ooit is uitgevoerd door de Deensche Koninklijke Porseleinfa briek. Vijf jaren waren voor de ver vaardiging noodig. Het za! worden geplaatst op een binnenplaats van het Vredespaleis. De bijdrage van den Staat bij werkloosheid. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën medege deeld, dat van de kosten van onder steuning en van die vallende op de in stelling der commissie, betreffende steun aan uitgetrokken werklieden als regel 50 pet. ten laste van het rijk zou den komen en dat slechts in geval de toestand van de gemeentefinanciën van lien aard was, dat de gemeente vol strekt buiten staat is om de overige 50 pet. te dragen de rijksbijdrage meer dan 50 pet. zou kunne bedragen. En kele gemeentebesturen hebben betoogd, dat afgezien van den toestand der ge meentefinanciën, de billijkheid mede brengt, dat de staat meer dan 50 pet. bijdrage. De minister kan ae juistheid van dit betoog niet erkennen. Gelijk hij reeds te kennen gaf, kunnen de uitge trokken werkloozen bij wijze van ar menzorg worden geholpen. Naar onze wetgeving komen de kosten van armen zorg ten laste var, de gemeente, niet van den Staat. Slechts omdat de minis ter de gemeenten zooveel mogelijk wenschte tegemoet te komen heeft hij zich bereid verklaard 50 pet. der kosten en laste van het rijk te brengen. Op verzoeken van gemeentebesturen waar in op andere gronden dan die, welke ontleend zijn aan der: toestand der ge meentefinanciën, betoogd wordt, dat de Staat meer dan' 50 pet. zou moeten bijdragen, zal de minister in geen ge val ingaan. Uiteraard is hij bereid ten volle ge stand te doen zijn toezegging van een hoogere rijksbijdrage indien en voor zooverre de financieele toestand der gemeente dit dringend eischt. Bij de aanvrage zullen de gemeentebesturen aannemelijk moeten maken, dat toeken ning van meer dan 50 pet. op grond van den toestand der gemeentefinan ciën inderdaad gewettigd is, tevens moet overgelegd worden een zoo nauw keurig mogelijk uitgewerkte en toege lichte raming van uitgaven ten behoe ve van de uitgetrokken sigarenmakers over het tijdvak 12 Juni31 December. Suiker. De Nederlandsclie Kruideniersbond heeft zich onlangs met een adres ge wend tot den minister van landbouw, waarin betoogd werd, dat de Centrale Suiker Maatsch. begonnen was met van de inkomende bestellingen ongeveer 30 ,a 40 niet uit te voeren, zoodat een winkelier, die 25 balen suiker bestelde, er slechts 15 ontving. De Centrale Sui ker Maatsch. paste, volgens den bond, dezen maatregel toe onverschillig of de betrokkenen al dan niet gewoon waren een kwantum van 25 balen op te geven. In liet belang van een geregelde sui ker-voorziening drong adressant er bij den minister op aan, de Centrale Suiker Maatsch. te verzoeken, dezen maatre gel in te trekken en aan de winkeliers suiker te doen afleveren als voorheen. Aangezien dit adres onbeantwoord is gebleven, heeft de bond gisteren den minister telegrafisch aan zijn verzoek herinnerd, er op wijzende, dat in ver schillende plaatsen van het land de winkeliers thans reeds geen suiker meer in vooraad hebben, waardoor niet meer aan de consumenten kan geleverd worden. De graanpolitiek der regeering. In verschillende bladen hebben me- dedeelingen omtrent de te wachten maatregelen der regeering in zake de broodvoorziening gestaan, die niet ge heel met de feiten strooken. Naar van welingelichte zijde aan het Ned. Corr.-bureau wordt medegedeeld, zijn de voornemens van den minister van landbouw, nijverheid en handel te dien opzichte als volgt Zooals reeds geruimen tijd geleden door hem is medegedeeld, wordt met 14 Augustus a.s. de invoer van tarwe en met 15 September die van tarwe bloem en meel geheel vrijgegeven. leder kan dan op de vrije markt of geïmporteerd meel of geïmporteerde bloem of meel of bloem van de Neder- landsche meelfabrikanten koopen, die I deze bereid zullen hebben uit inmid- j dels door hen aangevoerde tarwe. Het bericht dat de meelfabrikanten niet be- reid zouden zijn zelf tarwe uit Amerika te laten komen, is onjuist. De noodige maatregelen zijn door hen genomen om den import te bevor deren. intusschen meent de regeering dat zij niet verantwoord zou zijn op eenmaal hare bemoeiingen ten opzichte van de broodvoorziening te staken. Zij zal dus na 15 September nog de gelegenheid opener., om, mochten de dan aange voerde hoeveelheden tarwe of bloem niet voldoende zijn, hare voorraden tot een beperkte hoeveelheid ter be schikking van de meelfabrieken of bak kers te stellen. Dit alles geldt voor de grondstoffen van het wittebrood. Daar reeds sedert geruimen tijd op de fabricage van het wittebrood door de regeering niet toe gelegd wordt, spreekt het van zelf dat de verstrekking dier grondstoffen zal plaats hebben tegen den wereldprijs. In hoeverre zulks een verhooging van den wittebroodsprijs ten gevolge zal heben, is niet te voorspellen. Er zal na den 15en September een concurrentie ontstaan tusschen de van overzee aan-" gevoerde bkiem en de hier te lande ge fabriceerde die, ook in verband met het dan beschikbaar komende inlandsche product uit den aard der zaak op den prijs een eenigszins verlagenden in vloed zal kunnen uitoefenen. De onderlinge concurrentie der meel fabrieken ten aanzien van het vrije pro duct wordt dan ook weer hersteld. De moeilijkheid die vroeger zoo sterk gold, nl. of het aan te voeren graan al dan niet door schiepen, welke door de regeering bevracht werden zou wor den getransporteerd, is opgeheven, omdat" er zulk een daling op de vrach- tenmarkt plaats heeft, dat het requi- reeren van schepen door de regeering geen verlaging van de vracht tengevol ge heeft. Tegenover de belangrijke verhoo ging in prijs, die het wittebrood in den taatsten tijd ondergaan heeft, staat de positieve toezegging van den minister van landbouw, handel en nijverheid dat de goedkoope bruiinbroodvoorziening nog geruimen tijd zal worden voort gezet. Daardoor wordt ook tegemoet geko men aan de bezwaren van hen, die ge woon waren roggebrood te eten. De prijs van dit brood is toch ten gevolge van het wegvallen van den toeslag belangrijk gestegen. Margarine. De minister van landbouw heeft be paald a. het is met ingang van 16 Augustus 1920 verboden, volle, geheel of gedeel telijk afgeroomde of op andere wijze verwerkte melk te doen bezigen bij de vervaardiging van margarine b. het sub a. gestelde verbod is niet van toepassing voor zoover daarvan door of namens den minister van land bouw, nijverheid en handel zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing wordt verleend. Het tapverbod. Met op één na aigemeene stemmen werd door den gemeenteraad van Amersfoort besloten tot invoering van het tapverbod van 's Zaterdagsmiddags tot 's Maandagsrnorgens. Het blijkt, dat vooral op Zaterdag en Zondag het gebruik van sterken drank veel grooter is dan op eenigen anderen dag van de week. In 1920 tot 16 Juni waren er reeds 126 processen-verbaal opgemaakt we gens openbare dronkenschap. Het blijkt, dat menig werkman niet tegen de vrijheid kan, want van deze 126 processen-verbaal vielen er 34 op Zaterdag, 38 op Zondag en 8 op feest dagen. Tezamen op deze dagen dus 80 van de 126. A1s de menschen gewoon aan 't werk zijn op vijf dagen van de week 46 ais zij vrijen tijd hebben op twee dagen van de week 72. Door den gemeenteraad te Steenwijk is besloten le. om gedurende de eerste 5 jaar geen nieuwe vergunningen te verlee- nen 2e. om vanaf 's Zaterdagsmiddags 12 uur tot den daarop volgenden Maan dagmorgen 8 uur de lokaliteiten voor vergunning tot verkoop van alcohol houdende dranken te sluiten 3e. op Christelijke feestdagen, Bid- en Dankdag voor het gewas, Nieuw jaarsdag, lotingsdag, kermisdagen en dagen, waarop openbare feestelijkhe den worden gehouden, de locaiiteiten voor vergunning tot verkoop van alco holhoudende dranken ie sluiten, vanaf 6 uur 's avonds voorafgaande aan dien dag of dagen, tot den op dien dag of dagen volgenden morgen 8 uur. De burgemeester kan bij het onder sub 2 en 3 bepaalde ontheffing verlee- nen. wanneer de betrokken vergun ninghouder zich verbindt geen alcohol houdende dranken te verkoopen. De uitsluiting gehandhaafd. De Bond van Patroonsvereenigingen in Nederland deelt mede, dat de met de werknemers .gehouden besprekingen in den Centralen Raad voor de Bouw vakken om tot beëindiging van het conflict te komen geen resultaat hebben gehad. Van de 5 ter conferentie aanwezige werknemers-organisaties verklaarde al leen de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond -bereid te zjjr. tot aanvaarding van de Landelijke Collectieve Arbeidsovereen komst, 'zooals deze is aangegaan tus schen den Bond van Patroonsvereeni gingen in Nederland en den R. K. Bond van Bouwpatroons eenerzijds en de Chr. Bonden van Bouwvakarbeiders anderzijds, echter slechts met gedeel telijke 'tegemoetkoming aan de d.d. !4 juli'fier ultimatum gestelde eischen en onder zoodanige bewoordingen, die geenerlei waarborg geven voor een vredige bedrijfsregeling. Op zoodanigen lossen grondslag meende de Centrale Raad de door dien Bond betoonde bereidwilligheid niet te kunnen aanvaarden en mitsdien de uit sluiting onverzwakt moet worden ge handhaafd. Een nieuw stoomschip. Van de werf der naamlooze ven nootschap Van der Kuy <S Van der "Ree's Machinefabrieken Scheepswer ven te Schiedam, is met goed gevolg te water gelaten het stoomschip „Mari Tere", gebouwd voor Spaansche reke ning. De hoofdafmetingen zijn 180 0" lang, 28'0" breed en 14'6" hol, het laadvermogen bedraagt ptm. 1060 ton. De afmetingen van de machine, welke 600 I.P.K. zal ontwikkelen, zijn als volgtdiameter cylinders 380 X 610 X 1020, slag 610 m/m. Het schip, gebouwd onder speciaal toezicht en hoogste klasse van Det Norske Veritas, is van het raised quarterdektype met de machine achterin en over bijna de geheele lengte voorzien van dubbelen bodem tot het bergen van waterballast, waartoe ook de voorpiek ingericht is. Op de vrijgelaten helling zal de kiel gelegd worden voor een stoomschip met een laadvermogen van ca. 8000 ton, voor rekening van de N. V. Van der Eb Dresselhuijs's Scheepvaart- Maatschappij te Rotterdam. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Gisteren kiwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Ingekomen was een schrijven van de feestcommissie, waarin deze mede deelde, dat samenwerking van de ver schillende richtingen verkregen was tot 'het houden van een volksfeest op 31 Augustus a.s., met verzoek om een subsidie uit de gemeentekas. Met aigemeene stemmen werd besio- ten aan genoemde commissie een sub sidie te verleenen van 200. In de melkverordening wordt opge nomen, dat zij die handel in melk doen aan hun woningen een plaat moeten hebben, waarop aangeduid wordt dat „Melkhandel" gedreven wordt en de verschillende bussen, waarin de melk vervoerd wordt, duidelijk zichtbaar moeten aangeven het soort melk wat zich in de bussen bevindt. Ook werd in de politieverordening opgenomen, dat het minimum gewicht van het brood, dat door de leve'renciers aan de gebruikers wordt afgeleverd, 800 gram moet wegen en dat het brood van deugdelijke stoffen moet zijn sa mengesteld. Een en ander kan bij over treding gestraft worden met een geld boete van 25 of 6 dagen hechtenis. Ook werd gesproken over de onzin delijkheid, die bij het afleveren van brood plaats vindt, en gewezen op de wenschelijkheid het brood in papier verpakt af té geven. Na eenige besprekingen meende men nog niet tot dezen maatregel te moeten overgaan, daar ook het gebruik van verpakking het brood duurder zou ma ken, maar deze zaak door opneming in het persverslag onder de aandacht der verkoopers te moeten brengen. Met ai gemeene stemmen werd hiertoe beslo ten en de pers verzocht dit op te ne men. De heer Arendse stelde voor in art. 8 der verordening op te nemen, het ver-

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1