1000 150 100 25 snip^^rn kameroverzicht. VRIJDAG 30 JULI. wo- Ï78 ipüFinss F. ïi' SEÏUM k, Stói SSsrSi! 58, ïlbiipn. IïIéüii Siiierc. Vislijn! daplip, yitgszsndsrd op Mn u alpmeen bM Christelijke iaesidap BINNENLAND FEUILLETQN De Diamanten van Lady Valworth. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vllstingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. Afzonderlpe nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10: voor Iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel Ceabonnê's, in 't bezit eener lolls, zijn GRATIS verze- - dd tegen ongelukken voor: gulden bi) levens lange ongeschikt' heid toi werken Öli'K een ongeluk C0UW gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim ïte gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger eerste kamer. Vergadering van Donderdag. Woensdagmiddag hebben de heeren anderhalf uur in comité-generaal ver gaderd over liet Duitsche krediet nu reeds kwam het punt in openbare ver gadering aan de orde. Slechts één lid, de lieer Straeter, bleek niet veel zin te hebben om zijn stem er aan te geven. Hij zal het toch wel doen, omdat hij de credietwaardiglieid van Duitscli- land met een weigering niet wil scha den. Echter was hij van oordeel, dat het voor kolen-leveranties van Duitsch- land niet noodig is een credief te ge ven. Duitschland zal altijd wel kolen blijven leveren, omdat Nederland de kolen komt halen en er levensmiddelen voor levert. Dat laatste is een dwang middel, dat Nederland altijd in handen heeft. Nadat mr. Mendels nog eenige juridische opmerkingen had gemaakt óver liet contract, schetste minister van Karnebeek nog eens de beteekenis van dit ontwerp. Hij hechtte geen geloof aan de uitlating van Millerand, die trouwens in strijd zou zijn met de hou ding der Commission des Reparations. Onzekerheden bevat het ontwerp, maar het is dan ook niet alleen een commis- sioneel contract, doeh een contract met een belangrijk ethisch element, hetgeen minister de Vries nog eens herhaalde. Minister van IJsselsteijn zette uiteen, dat een Ned. regeeringscomntissie het recht van veto krijgt zoodra het con tract niet wordt nageleefd. Het wetsontwerp werd aangenomen zonder stemming. De Kamer is eindelijk naar huis. Nijverheids Onderwijswet. De minister van onderwijs, dr. de Visser, heeft gisteren in een der zalen van het departement de commissie ge ïnstalleerd, welke de regeering van ad vies zal hebben te 'dienen in zake de al- geineene maatregelen van bestuur tot uitvoering van de artt. 29, 30, 32 en 38 der Nijverheidsonderwijswet en de programma's, bedoeld in het eerste lid van art. 47 dier wet en die dienaan gaande uitgewerkte voorstellen zal hebben te doen. Spr. wees op art. 29, 32 en 47 als de voornaamste bepalingen waaromtrent de commissie voorlichting wordt ver zocht. De arbeid is veelsoortig en veel. Zij heeft toch betrekking op scholen voor ambacht of handwerk voor nijver heid, nijverheidskunst en kunstam bacht voor het visscherijbedrijf en de binnenscheepvaart voor huishouden, landbouwhuiskunde, vrouwelijke hand werken en maatschappelijk werk ein- Naar het Engelsch van Mrs. HUNGERFORD Vertaald door 1. P. WESSELINK VAN ROSSUM 16) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XI. Het was een stille, kalnte avond. Nadinc was langer dan gewoonlijk bij Millicent gebleven. Hoewel een weg stervend, teer daglicht nog de geheele aarde bescheen, hadden toch de sterren zich bescheiden aan den bleeken he mel gewaagd, een voor een en heel langzaam, maar met een zachtzinnige volharding, die het ten slotte zoo ver zou brengen, dat de hemel overdekt werd met die schitterende lichtjes. Zij was een beetje verdrietig, een beetje mismoedig, zoowel om zichzelf ais om haar vriendin ook een beetje moe om allerlei redenen. Terwijl zij door het St. James' Park liep, talmde zij wat onder de boomen het gras onder haar voeten, het ge- ruisch van de bladeren boven haar hoofd gaven haar een gevoel van ver troosting. Helaas, wat is het leven ingewikkeld! Wat staat er naast een beetje geluk vaak een berg van verdriet. Zelfs geld is met in staat iemands pad te effenen. Arme Millicent 1 Met iemand te moeten trouwen, terwijl men zijn hart aan een ander heeft geschonken. O, hoe ver keerd, hoe slecht was het 1 Geen vrouw sou het mogen wagen, zóó met haar delijk voor scholen voor speciale doel einden. 'Bovendien heeft men hier te doen met de splitsing in lager en mid delbaar nijverheidsonderwijs en ten slotte met die in jongens- en meisjes scholen. Voor deze veelsoortige inrich tingen, rijk geschakeerd en onderling verschillend, zullen afzonderlijke pro gramma's en getuigschriften noodig zijn. Daarbij komt dat zeer veel als het ware van den grond moet worden op gebouwd. De bestaande bevoegdheden toch, meevendeels ontleend aan de be staande wet op het Middelbaar Onder wijs, moeten zoo goed als alle worden herzien en waarschijnlijk worden uit gebreid en nieuwe programmas' voor de onderscheidene practische vakken moeten worden ontworpen. Aan de commissie is de opdracht verleend daarvoor in concept de behoorlijke waarborgen te schenken. De samenstel ling dier commissie geeft echter spr. goed vertrouwen, want hij kent haar leden als vol toewijding en kunde voor de opgelegde taak. Waar hart en hoofd op zulk een wijze samenwerken, moet de uitkomst in elk opzicht bevredigend zijn. Nog een wensch moge ik zeide spr. tijten. Nu het mijn voornemen is de_ ffijverheidsonderwjjswet met Januari 1921 in -werking té doen treden, zou hét mij aangenaam zijn. indien uw commissie uiterlijk vóór 15 November a.ï. met l aar arbeid zou kunnen gereed zijn ik vertrouw dat gij onder de ener gieke led ng van uw voorzitter aan r. ren r.iin wensch zult kunnen en wil len. voldoen Met de betuiging van mijn dahk dat g;j allen deze benoeming hebt willen aanvaarden en het Nijverheids onderwijs ;n Nederland ook op deze wijze wilt dienen, verklaar ik uw coir1.- rvïsffe geïnstalleerd. De voorzitter der commissie, de heer de Tool, bracht den minister dank voor zijn waardeerend,e woorden en hij. neenuc <e mogen verzekeren, dat de commissie met spoed zal werken. De toewijding van den minister aan het Nijverheidsonderwijs heeft op de com missie diepen indruk gemaakt en zij kan bij haar arbeid zeker tot aanspo ring zijn. Herziening Woningwet. Door den Nationalen Woningraad wordt in een adres aan den minister van arbeid verzocht het ingediende wetsontwerp tot herziening der Wo ningwet zoo te willen wijzigen le. dat buiten twijfel komt te staan dat een gemeente kan worden verplicht te bouwen of voorschot te verleenen overeenkomstig de Woning-wet voor den bouw van woningen, binnen haar grondgebied voor personen, reeds bui ten haar grondgebied woonachtig, maar werkzaam binnen die gemeente, of voor personen die weliswaar in een andere gemeente werkzaam zijn, maar geluk te spelen. Millicent moest wach ten, zichzelf den tijd gunnen de zaak nader te overwegen, alvorens het beste wat hef leven kan schenken voor altijd op te offeren. Zij, Nadine, wilde met haar redeneeren, iiaar smeeken, haar dwingen. Plotseling onderbrak zij haar harts tochtelijk plan en een lichte huivering overviel haar. Was zij wel de persoon, om te waarschuwen of te veroordeelen? Zij 1 Zeker is er liefde in haar hart, maar gold die den mail, dien zij beloofd had te zullen trouwen of Zij werd doodelijk bleek. Zij sidder de. Twee dikke tranen baanden zich ee" ,weg langs haar bleeke wangen. Bijna op hetzelfde oogenblik, dat zij op haar gevouwen handen neervielen, trof een stem haar oor. j0^','ee^ 11 van dezen heerlijken avond zeide mr. Duran op zijn zach- ten, vriendelijken toon. ,,Soms neen overdaad heel dikwijls deel ik uw smaak, en zou ik liever onder de breed- getakte boomen blijven wandelen dan over te gaan tot het meer prozaïsche werk, dat men dineeren noemt." Hij zag haar glimlachend aan Of hij die twee ongelukkige tranen had opge merkt, of dien diepen blos waarmee zijn komst werd begroet, zou niemand ook maar hebben kunnen gissen, dank zij de goed gespeelde onverschilligheid in zijn manier van doen en in zijn houding. Zij kon zien, dat hij onder zijn ruime over jas een avondtoilet droeg en de vraag wat hem zoo ver uit de buurt van zijn clubs hierheen, in dit verlaten gedeelte van het Park, had gevoerd, drong zich aan haar op. „Ik kom juist van miss Grey. Het voor hun woonplaats aangewezen zijn op die bepaalde gemeente 2. dat een gemeente kan worden ver plicht te bouwen, oi voorschot te ver leenen voor bouw buiten haar grond gebied 3. dat de gelegenheid worde geopend om in de gevallen, waarin e?n gemeen te op het grondgebied eener andere ge meente bouwt of voorschot verleent aan een vereeniging om aldaar te bou wen, bij Kon. besluit zoodanige rege lingen te treffen als ter voorkoming van moeilijkheden, wenschelijk zullen blijken. öe Boaz-bank. In een te 's-Gravenhage gehouden buitengewone ledenvergadering der Boaz-bank is met algemeene stemmen besloten, de Bank te liquideeren en om te zetten in een N. V., zulks in verband met den steeds stijgenden omzet en de daarbij gepaard gaande behoefte aan vergrooting van her kapitaal der Bank. De liquidatie zal 1 Januari 192! een aanvang nemen, op welken datum te vens de op te richten vennootschap in werking zal treden. De leden van het bestuur werden tot liquidateuren be noemd. Uitdrukkelijk werd nog medegedeeld dat het de bedoeling is. de Bank ge heel op denzelfden voet voort te zetten. Leidelijk verzet. Het „Utrechtsch Dagblad" kwalifi ceert het systeem van het lijdelijk ver zet, dat liet spoorwegpersoneel wil toe passen, als onridderlijk vodfal ais geen datum wordt genoemd. Deze strijdmetliode kaft nimmer in het belang van de organièates zijn. Lij delijk verzet zal ergernis wékken bij het publiek, zelfs bij hen, |lie voor de eisehen, waaraan door het lijdelijk ver zet kracht moet worden bijgezet, gevoe len. Lijdelijk verzet zal de actie van het spoorwegpersoneel in hooge mate doen worden impopulair en wij begrijpen niet, zegt het blad, hoe een verstandige vakorganisatie haar eigen belangen wil riskeeren door plannen, welke, ook al mocht het lijdelijk verzet gelukken, de beweging dermate leiden op het ver keerde spoor. De spoorwegorganisaties kunnen hun wenschen naar betere levenspositie te recht gronden op het algemeen belang, dat door de werkzaamheden der spoor wegmannen in bijzondere mate wordt gediend. Daartegenover staat dat dit algemeen belang ook bijzondere ver plichtingen meebrengt, dat men, zelfs indien ernstige grieven en verlangens er toe zouden leiden, met dat algemeen belang niet spelen mag. Een gemeen schapsbedrijf als dat der spoorwegen vertoont een ander beeld dan een ge wone arbeidersverhouding, er zijn hier verplichtingen tegenover een derde het publiek. zag er hier zoo lief uit. Een plotseling verlangen om mij zoover mogelijk te verwijderen van het leven en het ge- druisch van de stad, deed mij een eindje dezen kant opgaan." Zenuwachtig en haperend sprak zij deze woorden uit. Hoe kon zij er achter komen, of hij al of niet die tranen had gezien, die boekdeelen spraken. „En u zeide zij, met een snellen blik naar hem. Zij zweeg, maar haar woorden hielden toch een vraag in. „Ik zag u", antwoordde hij eenvou dig, „en gevoelde lust om u éven goe den avond te wenschen." Hij lachte heel vriendelijk en hoe wel zijn toon stipt binnen de perken van het alledaagsche werd gehouden, lag er toch een oprechtheid in uitge drukt, die een warmen diepen blos te voorschijn riep op het gelaat van het meisje. Duran, die haar voortdurend met een halfbewusten blik had gadegeslagen, ging op in de beschouwing van haar schoonheid. Zij droeg een zacht blauw linnen kleed van uitstekenden snit, dat haar buitengewoon goed stond. Het was opgemaakt met sierlijke strikj,es en hier en daar met kanten afgezet. Er lag geen zweem van armoede over haar. In werkelijkheid had Nadine ook geen reden tot overdreven zuinigheid en het meisje droeg zoo zeer het stempel van haar goede afkomst, dat het onmogelijk zou geweest zijn, haar voor iets anders aan te zien, dan voor de goed gekieede dame, die zij was. Waarschijnlijk was Duran zich niet bewust van den langen duur en de kracht van zijn blik. Het volmaakte pro fiel, de trotsche kleine mond trotsch is het gerechtvaardigd de directie aan de sociale zijde van haar taak te herinneren, niet minder behoort het personeel gewezen te worden op de so ciale verplichtingen die zij moeten be hartigen. Wie gevoelt voor den nood van het spoorwegpersoneel, roept de geheele gemeenschap op, zich ten bate van deze werkers de offers te getroos ten welke een tariefsverhooging brengt. Het zou onsympathiek en ergernis wekkend zijn indien het personeel daar tegenover een maatregel zou gaan toe passen, waardoor het publiek In de eer ste plaats zou getroffen worden. Geen ophaaldienst van gemeente belastingen. Het sociaal-democratische raadslid, de heer Oostveen, te Leiden, had voor gesteld, op voorbeeld van de gemeente Zaandam, over te gaan tot de invoering van een gemeentelijken ophaaldienst van de .gemeentelijke belastingen, ter- wille van de kleine belastingbetalers. Burg. en Weth, hebben naar het resul taat van den dienst te Zaandam een onderzoek ingesteld en meenen, dat dit voorbeeld niet bepaald tot navolging prikkelt. Zij stellen daarom voor, het voorstel niet aan te nemen. De uitsluiting in de bouwvakken. De gisterenavond voortgezette con ferentie trisschen de werkgevers eener- zijds en de moderne en syntfcalistische werknemers-organisaties anderzijds heeft gees resultaat opgeleverd. De voorstellen, van pajtroonszijde gedaan, werden door de afbeiders-af- gevaardigden onaannemelijk verklaard, terwijl ae patroons weigerden in te gaan op- de door de laatóten gedane tegenvoorstellen. Staande de bijeenkomst Verklaarden de modqrnen zoowel als de syndicalis ten zich' ten slotte bereid ;de door de patroons met de katholieke en christe lijke vakorganisaties afgesloten collec tieve arbeidsovereenkomsten te aan vaarden, waarop van patroonszijde geen definitief antwoord kon worden gegeven, aangezien de bereidverkla ring gepaard ging met het bedekte dreigement, dat thans de chaos in de bouwbedrijven eerst recht zou begin nen. De patroons moeten naar aanlei ding hiervan, alsmede op grond der veranderde situatie sinds het verstrij ken van den gestelden termijn tot wel ken den arbeiders de gelegenheid was geboden, om de overeenkomst te aan vaarden een datum, die de werknemers hebben laten verloopen, hun houding nader bepalen. Een nieuw stoomschip voor de Maatschappij „Nederland". Het nieuw gebouwde passagiersschip „Johan de Witt" der Stoomvaart-Mij. „Nederland" heeft op de Noordzee een proeftocht gehouden, waarbij schip en maar lief tevens de lange wimpers, het lage breede voorhoofd, de teere kieur van haar huid niets van dat al les ontging zijn blik. Onder de aller schitterendste salons, die hij kende en die behoorden tot de beste was er geen, die op een mooier, neen op zulk een mooi gezichtje bogen kon als dat, waarop hij nu staarde in de zachte, verleidelijke schemering. Het rumoer van de stad drong wel tot hen door, maar scheen hen toch ver verwijderd. De schaduw van de boomen was dichter geworden de avond viel. Met een schok ontwaakte Duran uit zijn droomen en werd zich niet alleen deze .omstandigheden bewust, maar ook het feit, dat het meisje iets tegen hem had gezegd, en dat hij daarop niet had ge antwoord. „ik moet nu afscheid van u nemen", zeide ze tamelijk koeltjes, alsof zij een beetje gepiqueerd was. Wanneer hij niet naar haar luisterde en zijn gedach ten zich bezighielden met andere men- schen, wel, dan kon zij evengoed naar huis gaan. .„Laat ik u niet langer op houden, mr. Duran." Zij reikte hem haar hand. „U houdt mij niet op maar, goed beschouwd, doet u het misschien toch", antwoordde hij nog een weinig droome- rig. „U hebt gelijk. Het is laat gewor den, te laat voor een klein meisje als u, om alleen op straat te zijn." „Ik ben dikwijls op straat en al tijd alleen", zeide zij vriendelijk, „maar ik ben volkomen veilig volkomen." „Vanavond in ieder geval", zeide hij, „omdat ik er ben om u thuis te bren gen." „O, neen. Geen denken aan 1" zeide machines aan de gestelde eisehen zeer goed hebben voldaan. In de tweede helft van de volgende maand, vermoedelijk 25 Augustus, zal de, Johan de Witt" de eerste reis van Amsterdam naar Incite aanvaarden. De hoofdafmetingen van dit schip zijn lengte tusschen de loodlijnen 488' <—0", breedte op buitenkant spanten 59' 0", holte 30' 0". toegeladen diep gang 28' 10%". De waterverplaat sing bij dezen diepgang bedraagt 17600 ton van 1916 Ko. en het draagvermogen 8465 ton van 1016 Ko. Hoogte van het opperdek 8' 0". Het schip heeft 5 doorioopende dekken. Op een gemid delden diepgang van 23' 0" zal het schip een snelheid van 15 knoopen heb ben. Het schip is geheel van staal ge bouwd volgens de hoogste klasse van Lloyds 100 A.L., volgens de voorschrif ten van het internationaal verdrag voor de beveiliging van menschenlevens op Zee en volgens die der Nederlandsche schepenwet. De dubbele bodem die bij na over de geheele linie van het schip doorloopt, n.l. van voor- tot achterpiek- schot, is verdeeld in 31 afzonderlijke tanks, welke bergruimte bevatten voor drink- en voedingwater, waierballast en vloeibare brandstof. Er zijn 10 wa terdichte dwarsschoiten, welke alle, be halve de beide middelste, doorloopen tot het opperdek, en die het schip dus verdeelen in 11 waterdichte afdeelingen. De in deze schotten aanwezige water dichte deuren kunnen op mechanische wijze gesloten worden vanaf het brug dek. Het schip heeft een zgn. Kruiser- steven en een balansroer. De passagiersinrichting is berekend op 165 passagiers Ie klasse in 95 hut ten en 4 luxehutten, 128 passagiers 2e klasse in 50 hutten, 36 pasagiers 3e klasse in 12 hutten en 42 passagiers 4e klasse in één verblijf. Bunkers en dubbele bodenitanks on der de beide ketelruimen en ruim III, zijn geschikt tot het medevoeren van petroleumresidu als vloeibare brand stof, de permanente bunkers zijn tevens bedoeld voor het bergen van kolen. Over de lengte van de beide ketelrui men is een dubbele huid aangebracht, loopende tot aan het tusschendek. Het schip heeft twee masten, waar van de voorste mast 4 laadboomen draagt, elk met 6 ton hefvermogen, terwijl daar ter plaatse bovendien een zware laadboom voor het lichten van 25 ton is aangebracht. Het sanatorium „Herwonnen Levens kracht". Het sanatorium „Herwonnen Levens kracht" te .Apeldoorn is officieel ge opend in tegenwoordigheid van de Tweede Kamerleden J. van Rijswijk, H. j. Engels en C. P. Kuiper, den burge meester van Apeldoorn, ntr. W. Roos- male Nepveu en den wethouder der be- zij ernstig. „U hebt nog niet gegeten." „Het is pas zeven uur, en ik houd er niet van, vroeg te dineeren", zeide Du ran lachend. „Bovendien zal dat diner mij niet ontgaan een attractie, wel ke die veel gesmade clubs bezitten is, dat men zeker kan zijn er op elk uur van den dag een diner te vinden. Wan neer ik getrouwd was daarentegen Hij zweeg plotseling, en zijn oogen ontmoetten de hare, alsof zij iets te ma ken had met zijn aarzeling. Toen her stelde zij zich. „Indien u getrouwd, was, veronder stel ik, dat u geen club zou noodig heb ben of een diner op eik uur van den dag", zeide zij rustig. Een plotseling licht straalde uit Du- ran's oogen. Getrouwd met de vrouw, die hij liefhad Zij had gelijk dan zou hij geen club meer noodig heb ben. „Maar hoe het ook zij, ik wensch u thans goeden avond, mr. Duran." Zij stak hem de hand toe. „U wilt mij wegzenden, maar u zult mij niet zoo gemakkelijk kwijt raken", zeide Duran luchtig, maar toch met een zekere emotie. „Ik verlang niets anders en hoop, dat u mij zult willen geioo- vendan hier of waar dan ook in uw gezelschap te zijn." Alle kleur week uit het gezicht van het meisje. Zij werd doodsbleek. Zelts was hij een oogenblik bevreesd, dat zij flauw zou vallen. „Ga heen", kwam het over haar witte lippen, onduidelijk, maar toch klonk in haar zacht gefluister een angstige bede. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1