uwen edereenn bijvoegsel lOERS-LEERLIl Ierfwerend! lanbiedlngti iïlizöi Maatschappij ih nvaart irnimt 14*s- "J GEMEENTEBESTUUR Brieven uit de Hofstad 'BUBILETON De Diamanten van Lady Valworth. Gemengd Nieuws. !bt, wees er danklm.H VAN DE - aar liet wees er dankbaai wanneer gij bloedl draal dan riietj niet helpt, en pro-" die u zeker helpt j den. Hebben de mid-1 olpen Immers niet?! ind en krachtig, wekt I :n verkwikkenduw zend en fraai. Hatd- Jïnose verdreven, en d waarbij U alles te isopgewektheid ver met de Sanguinose ordeelen. Maar zorg AAK. 6 fl f 11.-, 12 fll en goede Drogisten, Den Haag. VAN ■g*i*&3&taÊiiÊSiX&QÊt$l Ih aan net JONG- E5 jaar, P G v g g.», Irg kunnende storten, gen, Middelburg cl I Onverschilling ig Ic'ne. Gestichten ol Itingen komen ook in Brieven letters K. N| Courant". rraagd. ÏOUWESTRAAT 35,1 [oor da KONINKLIJKE PIJ „OE SCHELDE iratie van tsklccillrts, zijn dit werk op de ^rrichten. Gersed- nden. i uitsluitend schrlf- |fonen ten kantors chappij. |M WALCHEREN. vanaf 1 Juli 1920. [rg: 6.10*, 9.15, 12.30, 9.12, 12.27, 4.12 i 7.35 van Middelburg fcingen rijdt op werk- Iburg. 7.30*, 10.40, 2.15, geteekende trams bn- en feestdagen, [rekkende van Dom- I loopt op werkdagen [ili en Augustus door vertrekt des mor- km van Koudekerke M i d de Ibu rg [ter dam. tUk. f. ton. I juiintf's. ih 7 |en wordt Woens- iag 12 uur v.m, bekomen I.V. Transport en r.b. Erven G.VOSt B. EENHOORNt OOSTERHOUT iebrs BUITEN- bekendmaking. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Pr,„ "n Weth. van Vlissmgen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden die voor hunne kinderen of pu- S n et den nieuwen cursus (aanvan gende 16 Augustus e.k.) toelating wen schen tot eene der Openbare Lagere scho- ten in deze gemeente dat vanaf Maandag 19 Juli tot en niet Maandag 2 Augustus e.k., uitsluitend ter Gemeente-Secretarie (2e afdeelmg) ïederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren «elegenlieid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt; en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op tiet tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben be- reikt en bovendien voor de scholen C (Bouwen Ewoutstraat), D. (Groote Markt) en E Wagenaarstraat), zij die vóór 17 Fe bruari 1921 zes jaar worden. Zij die in het bezit zijn van een trouw boekje worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. vtissingen, den 16en Juli 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Controle-woningen. Straat-reclame. Het is te begrijpen, dat in een groote stad tal van ongure elementen leven, die aan de overheid veel last berokke nen. Zoo zijn er ook die met iedereen en altijd en overal overhoop liggen. Zij zijn als huurders van een woning las tig meestal verzorgen zij het gehuurde niet, zijn ze slechte betalers en het eind is natuurlijk, dat zij op de straat komen te staan. Dan kloppen zij natuurlijk bii het gemeentebestuur aan en dit kan zich er niet aan onttrekken. Het is dus te begrijpen, dat het gemeentebestuur op een uitweg zon om deze lastige da mes en heeren op te bergen. Een geheel nieuw plan werd ontworpen, dat. ver gissen wij ons niet, nieuw is in ons land. Er zullen woningen gebouwd worden, een complex vormend, dat op een bepaalde, gecentraliseerde wijze wordt samengesteld,-zoodat het geheel gemakkelijk is te overzien. De keurige naam van „contröle-woning" is er voor dit nieuwe systeem uitgevonden. De be woners die hier een onderdak vinden, komen onder controle te staan. Ze zul len 's avonds op een vast uur thuis moeten zijn. Het licht wordt gemeen schappelijk opgestoken'èn uitgedraaid; een speciale politie-agent wordt met het toezicht belast om te voorkomen dat de buren ruzie krijgen, komt er in de straat een scheidingsmuur enz. Men ziet het wordt een chique boel, een- kolonie met beperkte vrijheden. Tot zoover is het fraai, maar onder in den zak ligt de rekening. Het nieuwe snufje kost een millioen gulden. We kun nen gerust zeggen, dat daarvan nooit een cent wordt teruggezien. De huren zullen natuurlijk zeer laag zijn en nau welijks voldoende om de loopende kos ten te bedragen alleen een speciale politiepost gedurende het gansche et maal, kost zes duizend gulden 's jaars. Verder komt er een speciale bad-inrich- ting bij, een ontsmettingsdienst en zal het noodig zijn nog een speciale toe- Naar het Engelsch van Mrs. HUNGERFORD Vertaald door I P. WESSEL1NK VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) „Neen, neen", snikte zij, „ik zat op staan, maar, maar „Weggaan Natuurlijk zal ik dat", zeide de man, zoo vriendelijk als hem dit bij zijn piepstem mogelijk was. „ik zal in de kamer hiernaast gaan, precies vijf minuten op mijn neen, ik bedoel op uw horloge maar ik raaid u aan, laat het geen oogenblik langer worden." Hij deed een pas naar de deur, waar door hij was binnengekomen en hield loen plotsljng stil. Dat deed haar hart ook. OpnWV-riad zij-baar hoop geves tigd op wat'het luiden van de bel zou mogen teweegbrengen, maar, alsof het geheimzinnige wezen in haar ziel had kunnen lezen, zeide hij, thans zich tot haar wendend „Wat ik zeggen wilde, u zou er over kunnen denken om te bellen. U zoudt een duizendtal bellen kunnen luiden, ge loof ik, zonder uitwerking, maar ik wil liever geen risico loopen en daarom zal ik maar liever hier blijven in dezen hoek terwijl ii je kleeren aantrekt.',- "O. neen." Die woorden' kwanten wanhopig over Millicent's lippen. „Neen Had je "dat liever niet? zichthouder aan te stellen. En dat alles voor 56 woningen. Rekenen we nu eens dat de gezinnen gemiddeld uit acht per sonen bestaan, dan kan de rekening aldus worden opgemaakt rente en af lossing van het kapitaal 9 is 90.000 gld. 's jaars, verdere onkosten 10.000 gld., geeft totaal een jaarlijksche kosten van een ton voor 450 personen, leder van die lastige koionie kost dus 220 gld. 's jaars, per woning 1750 gld. Daar voor huurt men in Den Haag een mooie 'villa En dat alleen ont onsociale ele menten van de vlakte te helpen. Duur dere sociale hulp is wel niet denkbaar Toch heeft de gemeenteraad dit zaakje onmiddellijk goedgekeurd en alleen de mogelijkheid dat het rijk niet het noo- digc voorschot voor deze soort van woningbouw zal geven, kan de uitvoe ring voorkomen. Er is waarlijk wel een beter middel en een goedkooper tevens om deze hin derlijke gezinnen onder dak te brengen en mores te leeren. Het hinderlijke in het optreden van het gemeentebestuur ten bate van de hinderlijke elementen is wel dat de vele goeden' nog steeds zonder woning rondloopen, waarvoor niet op een dergelijke coulante wijze wordt gehandeld. Maar zoq gaat het altijd de brutaleh komen het eerst aan het bod en hebben de halve wereld. Wij hebben hier onzen Marine-dag gehad. In optocht met muziek en vaan dels zijn ze door de stad gegaan en hebben zij zich aan de burgerij ver toond, die er echter niet veel van be greep. In den stoet liep het muziek korps van de politie-agenten lustig te blazen en het gezelschap van post-be- ambten deed niet minder zijn best. Dan liepen er groepjes mannelijke en vrou welijke turners, meest minderjarigen, mede en verder zagen wij een clubje marine-officieren en adelborsten, dan wat oud-strijders, voorts diverse auto riteiten zooals daar zijn de heer Henri Ter Hall en de heer Van der Bilt. Ten slotte- een wagen met een paar zee- mijnen en dat alles te samen had ten doel belangstelling te wekken voor on ze marine. Nu ligt het voor de hand dat iedere dergelijke optocht publiek trekt, maar wil men succes hebben met een straat-demonstratie, dan dient ze te spreken opdat het doel duidelijk worde. Dit nu was niet liet geval. De dagen van onze roemruchtige marine zijn al lang voorbij. Thans moet getracht wor den de belangstelling wat op te war men. Zal het gaan We betwijfelen het. De weerzin tegen alles waf aan den heilloozen oorlog herinnert is zóó groot dat het niet mogelijk is voor iets dat daarop duidt, belangstelling te wekken. Wij blijven af van de vraag of het al dan niet juist is, dat onze marine gesta dig vermindert, maar w':j houden er aan vast, dat de propaganda die thans ge voerd wordt, niet tot het gewenschte doei kan leiden. De mentaliteit van de overgroote meerderheid is thans ontoe gankelijk daarvoor. Wil men succes hebben dan zal men heusch naar ande re middelen moeten omzien. Welke, dat laten wij gaarne ter beoordeeling aan de leiders maar uit tal van uitlatingen in allerlei kringen maken wij ondubbel zinnig op, dat deze marine-dagen wei nig effect sorteeren in de opvattingen der buitenstaanders. Het nut van derge lijke betoogingen op de straat is in het algemeen aan twijfel onderhevig. Het publiek is er al veel te veel aan gewend. Men kijkt even op als de stoet passeert en een minuut daarna is men het „ge val" alweer vergeten. Het publiek is allang dood-gedemonstreerd, zooals 't ten slotte in een groote stad blasé wordt voor alles wat telkens weer wordt vertoond. Men zal heusch naar andere middelen moeten ontzien om in drukwekkende reclame te maken. Het zelfde middel, te veelvuldig toegepast, werkt ten slotte in omgekeerde richting. Over het algemeen is men in het orga- •niseeren van groote betnogingen niet- vindingrijk. En het is juist de verschei- „Ik zweer u, dat ik niet zal schellen", verklaarde zij wild, „ik weet niet waar om u verlangt, dat ik zal opstaan, maar ik geef u mijn woord, dat ik de bel niet zal aanraken, wanneer u enkel in de kamer 'hiernaast wilt gaan en mij de vijf beloofde minuten wilt geven." „De eed van een vrouw is geen cent waard, om maar niet eens te spreken van haar woord", zei de vreemdeling gekscherend, „maar toch wil ik je ver zoek toestaan, alleen voeg ik er.een en kel woord aan toe. Wanneer je tracht mij te verraden en op eenigerlei manier j>°°gt hulp te roepen, dan zal ik" hier haalde hij een revolver uit zijn zak en streelde die liefkozend „dan zal ik je doodschieten." De woorden werden fluisterend ge sproken, voorzichtig op zoo zacht- aardigen toon, dat er geen greintje van geweld uitsprak. Toch sidderde Milli- cent hevig, toen de cieur achter hem toe viel, en haar tanden klapperden, alsof haar een plotselinge koude had bevan gen. Zij sprong met zenuwachtige haast uit haar bed, wierp zich haastig in haar kleeren en toen zij ten slotte een zaeh- ten, warmen kapmantel had omgeslagen stond zij sidderend van angst voor de dingen, die komen zouden, op liet bed- dekleedje te wachten. Zij moest haar taak met veel meer spoed hebben vol bracht, dan zij gedacht had, in drie mi nuten in plaats van de vijf, die haar waren toegestaan, want er verliep nog geruime tijd nadat zij haar snelle aan- kleedpartij had geëindigd, tot het ge vreesde oogenblik, waarop haar vijand denheid, die steeds weer de attractie vormt. Zoodra men moet constateeren dat hetzelfde al eeils beter is geschied, is het doel voorbij geschoten. En zoo was het Zaterdag bij de marine-betoo ging. EIBER. DE FINANCIEELE TOESTAND DER PROVINCIE. Bij de behandeling der provinciale begrooting in de vergadering der Prov. Staten, heeft de heer Van Nfitrik, tne-_ de namens zijn politieke vrienden, een beschouwing gegeven over den finan- cieelen toestand der provincie. Hij zeide dat de bestudeering der be- gróoting den indruk geeft, dat door Ged. Staten met groote zuinigheid wordt bestuurd en terecht, want de fi nanciën onzer provincie baren zorg. Immers de door de provincie gehe ven opcenten bedroegen Ongebouwd in 1914 39, in 1915 41, in 1916 41, in 1917 41, in 1918 41, in 1919 43, in 1920 48, in 1921 50 ge bouw resp. 31. 33, 33, 33, 33, 35, 40 en 50 personeel resp. 25, 28, 28, 28, 28, 28, 33 en 50 vermogens in 1919 8, in 1920 14, in 1921 20 inkomsten in 1919 8, in 1920 14, in 1921 20. Er valt dus in de laatste jaren een snelle verhooging waar te nemen, maar wat erger is, wij zijn gekomen aan de bij de wet gestelde limiet. Wij hebben in de vorige zomerzitting der Staten een motie van den heer Hen- sel aangenomen, waarbij de wensche- üjkheid wordt uitgesproken om de Pro vinciale Wet zoodanig te wijzigen dat de provinciën over ruimere middelen de beschikking krijgen. Doch de minister van binnenlandsclie zaken heeft aan Gedep. Staten doen weten dat hij, in overeenstemming met den minister van financiën, voorhands geen termen aanwezig acht om verrui ming van de provinciale belastinghef fing te bevorderen en zulks naar aan leiding van de stijgende opbrengst der desbetreffende Rijksbelastingen. In diezelfde zitting heeft de heer De Veer verklaard dat hij geen bewonde raar is van moties. Men heeft staande de vergadering niet de gelegenheid om rustig liet vóór en tegen te overwegen, maar, liet de heet De Veer er op vol gen, wil men .op dit gebied iets be reiken, dan geef ik Ged. Staten in over weging de zaak mondeling te gaan be pleiten. maar dan van te voren grondig na te gaan, hoe het met deze kwestie is gesteld, en te overwegen welke be lastingen voor uitbreiding in aanmer king komen. Uit bijlage no. 37 (provinciale finan ciën) blijkt ons, dat het Ged. Staten is gelukt van de regeering te verkrijgen dat het Rijk 80 zal betalen van liet tekort op de Wester--Scheldediensten. Dit nu is verblijdend, doch dit zal in iden algemeenen financieelen toestand der provincie geen verandering brengen en tot onze teleurstelling blijkt ons uit bijlage no. 37 niet, welke middelen Ged. Staten wenschen aan te wenden om de orovinciale financiën te verbeteren en welke voorstellen zij daartoe aan de regeering wenschen te doen. Ook wij hebben sinds de vorige na jaarszitting over de financiën der pro vincie nagedacht en wij meenen goed te doen de conclusie waartoe wij gekomen zijn mede te deelen. Bij de bestudeering der zaak trof het ons in de eerste plaats dat de belas tingdruk in de verschillende provinciën zeer ongelijk is, hetgeen wel het best in het oog springt wanneer men Zeeland vergelijkt met Zuid-Holland. Immers voor 1921 worden de volgende opcen ten voorgesteld Zuid-Holland. Zeeland Ongebouwd 23 50 Gebouwd 23 50 Personeel 20 50 Vermogensbelasting 2 20 Inkomstenbelasting 2 20 weer te voorschijn kwam. „Ik maak je mijn compliment", zeide hij, „u is een voorbeeld voor vele vrou wen. Ik zei vijf minuten ik gaf u er zeven en het schijnt dat drie voldoende geweest zouden zijn. Maar nu ter zakg. Waar zijn die saffieren en die diaman ten sieraden, die den nijd hebben opge wekt van allen die ze deze season aan schouwden en die een zwakken luister toevoegden aan de schittering van uw bekoorlijkheden V" Zijn manieren waren inderdaad al heel' weinig in overeenstemming met zijn kleeren. „Mijn saffieren", snikte zij zachtjes. „En de diamanten Kom ver volgde hij scherp „geen nonsens. Ik weet, dat u ze in deze kamer bewaart, of in die hiernaast, maar waar? Ik ver zeker li, ik smeek er li om te gelooven, dat ik u voor niets ter wereld in uwe gelukkige droomen zou hebben ge stoord, wanneer de onmogeijkheid om uw juweelen te ontdekken mij niet had gedwongen, uw hulp in te roepen." „Mijn oom bewaart ze altijd", begon het meisje, haar leugen uitsprekend zonder eenige spijt, in de zoete maar ijdele hoop haar smaragden te kunnen redden. De vriendelijke manier van doen van den man veranderde plotseling en een nijdige vloek ontsnapte hem. „Kijk eens, meisje", zeide hij ruw, hoewel zijn stem hoog en piepend bleef: „geen gezanik, ik wéét, dat je de ju weelen onder je berusting hebt en ik moet ze vannacht hebben, of Hij zweeg, haalde opnieuw de revol ver uit zijn zak en haalde den haan be- De vraag waarom in Zeeland de be lastingdruk zooveel grooter is, is ge makkelijk te beantwoorden omdat de bevolking veel kleiner en het provin ciaal vermogen heel veel geringer is. Zuid-Holland heeft een oppervlakte van 310.000 H.A. Zeeland 180.000 H.A. Zuid-Holland heeft een bevolking van 1.390.000 zielen Zeeland 233.000 zielen. De hoofdsommen der verschillende belastingen bedragen Zuid-Holland grondbelasting onge bouwd 987.000 grondbelasting ge bouwd 3.683.000 personeele belas ting ƒ5.260.000; vermogensbelasting ƒ3.400.000; inkomstenbel. ƒ28.000.000. Zeeland resp. ƒ422.000, ƒ271,500, ƒ458.000, ƒ86.000, ƒ916.000. Zuid-Holland is slechts 80 grooter dan Zeeland doch de bevolking is 500 grooter en de grondslagen der pro vinciale belastingen zijn 100 tot 2700 grooter. Men kan de uitgaven der provincie splitsen in drie categorieën lo. aige- meene bestuursuitgaven 2o. uitgaven in verband met liet grondgebied 3o. uitgaven in verband met de bevolking. De eerstgenoemde uitgaven kunnen buiten beschouwing blijven. Bij de wet van 17 juni 1905 werd bepaald dat de algemeene bestuursuit gaven, diq voorheen grootendeels op de Staatsbegrooting voorkwamen, voor taan op de provinciale begrooting zou den worden verantwoord. Bepaald werd echter dat deze kosten door het Rijk zouden worden geresti tueerd tot een gefixeerd bedrag naar de uitgaven van 1900. Voor deze restitutie golden twee overwegingen lo. de wettelijke over weging dat de algemeene bestuursuit gaven grootendeels gedaan werden in het belang van het Rijk 2o. de utili teitsoverweging dat het belastingge bied der provincie zeer beperkt is. Iniusschen moet betreurd worden dat toentertijd het amendement Fock-Ferf niet is aangenomen, waarbij werd voor gesteld dat de gefixeerde bedragen om de 10 jaren zouden worden herzien. Ook over de uitgaven in verband met de bevolking, zooals krankzinni genverpleging, subsidies voor vakon derwijs enz. behoeft niet nader te wor den uitgeweid, deze toch houden vrijwel gelijken tred met de grootte der bevol king en dus ook eenigszins met de in komsten. Heel anders echter is liet met de uit gaven voor het grondgebied, d.w.z. uit gaven voor wegen, voor kanalen, voor trams, voor veren, ponten, stoomboot verbindingen, calamiteuse polders enz. Deze uitgaven houden niet het minst verband met de grootte der bevolking en nog veel minder met de draagkracht der' bevolking. Deze uitgaven houden verband met de grootte der provincie en met de geografische formatie. Het zijn dan ook deze uitgaven die den ongelijker, belastingdruk veroorza ken en het zijn juist deze uitgaven die in de naaste toekomst nog belangrijk zullen moeten worden verhoogd. In dit verband wijs ik op het werk van de wegen-commissie uit rnv mid den, wier eerste rapport reeds belang rijke offers vraagt, maar in yrier twee de rapport nog op veel grootere uit gaven zal worden aangedrongen. De uitgaven voor den technischen dienst zijn uitgaven in het algemeen landsbelang een veer over het Hol- tandsch Diep, een veer over de Wester- Sehelde, zij zijn meer dan provinciale belangen, zij zijn landsbelangen, even als de wegen en de kanalen en de tram wegen allen groote algemeene landsbe langen zijn. Het is hoogst onbillijk dat de ééne provincie, om dat algemeen landsbe lang te dienen, onder een ondragelijken teekenisvol over. „Waar zijn de saffie ren „Hier", zeide Millicent nu, diep ont moedigd. Zij ging werktuigelijk naar den tegenoverliggende!! muur, lichtte haar hand op, drukte op een knop, die klaarblijkelijk in verband stond met een geheime veer in den muur, verborgen door het behangsel. Een kleine deur vloog open en daar haar de moed ontbrak hem haar schat ten zelf te geven (juweelen liggen iede re vrouw, goed of slecht, steeds na aan het hart) wees zij zwakjes naar de ge opende kast. De man in bombazijn lichtte zijn lan taarn op. keek nieuwsgierig in de schuilplaats en greep met een zachten triomfkreet naar de verschillende etui's, die naast elkaar op de houten plank stonden. Kalm, zelfs op liet oogenblik van zijn overwinning, opende hij de étui's bedaard een voor een, om zich van den inhoud te overtuigen. Ja, daar lagen zij alle, die krachtig schitterende dingen, over wier verlies het meisje schreide en waarvoor de man zijn ziel verkocht. Na een scherp, maar haastig onder zoek van de juweelen, dat hem klaar blijkelijk tevreden stelde, hief hij het hoofd op en zag, dat ook Millicent ern stig keek naar de fraaie sieraden, die haar eens toebehoorden; hij merkte, dat haar zachte oogen zich daarbij met tra nen vulden. „Het lijkt je wreed, hé zeide hij. „Welnu, opdat u later zult moeten er kennen, dat ik niet onedelmoedig was, zal ik u van de schatten, die u zooveel belastingdruk lijdt en dat een andere provincie daarvan heel weinig onder vindt. Het is wenschelijk dat de verkeers wegen in alle provinciën aan een zelf den billijken eisch voldoen, liet is bil lijk dat de inwoners van alle provin ciën daarvoor eenzelfde offer brengen. Teneinde nu een gelijkmatigen be lastingdruk over het geheele land te verkrijgen, zouden de uitgaven voor den technischen dienst der provinciën, evenals die voor de algemeene be stuursuitgaven, door het Rijk moeten worden gerestitueerd. Daartegenover zou liet Rijk om deze uitgaven te dekken, moeten ontvangen de opcenten, die in alle provinciën tot een gelijk aantal op de vermogens- en inkomstenbelastingen zouden moeten worden geheven. En voorts zou liet Rijk regels voor het geheele land kunnen vaststellen omtrent breedte van wegen, aard der kunstbedekking enz., teneinde unifor miteit in wegen-aanleg door liet ge heele land te verkrijgen en ten einde te voorkomen dat door de provincies overdreven luxe wordt betracht. Wij bieden deze denkbeelden Ged. Staten ter overweging aan en stellen hun voor, om al of niet in overleg met Ged. Staten van de andere provinciën, bij de landsregeering stappen te doen om- een wetswijziging in bovenbedoel den zin te verkrijgen. Bij de internationale Duitsche op lichtersbende, die een uitgebreidên han del met valsche uitvoervergunningen dreef welke tot in de millioenen liep zijn verschillende peïsonen betrok ken, die gedurende den oorlog spion- nage-diensten in Nederland tegen Düitschland deden. Er behooren ook enkele Nederlanders bij, die zich in Engeischen dienst bevonden. De aan deze zaken deelnemende Duitschers waren vroeger ten deele als Duitsche agenten in Nederland werkzaam. De Duitschers hebben, voorzien van valsche passen, getracht met 't eerst- vertrekkende stoomschip naar Zuid- Amerika te vluchten. Düitschland zal de uitlevering van deze personen aan Nederland eischen. De „Aquitania", het schip van de Cunard-maatschappij, dat zijn eerste reis maakt nadat het voor het stoken van olie is ingericht, is niet gelukkig. Eerst kon het niet vertrekken, wegéns het geschil tusschen de maatschappij en de vakvereeniging over het aantal vuren, dat een stoker zou bedienen en nu het eenmaal op reis is, heeft er aan boord een ernstig ongeluk plaats ge grepen. Toen de kust van Ierland uit het zicht was, is een klep van een van de ketels er af gesprongen, waardoor een machinist oir slag gedood is en een stoker ernstig gewond.Het schip heesch het signaal, dat het niet kon manou- vreeren, doch haalde het later weer in en zette de reis voort. De „Aquitania" heeft 3000 passagiers aan boord. Te Jeruzalem is op den hoogen leeftijd van 113 jaren overleden rabbi J. J. prof. Calbo, die naam heeft ge maakt door zijn studie op Joodsch oud heidkundig gebied. Voor eenige jaren ontwierp hij afbeeldingen van oud-Je- ruzatém, den Joodschen tempel en den troon van koning Salomo, die in het Britsch Museum te Londen zijn be waard. Al-OTHEEK GEOPEND. Zondag 25 Juli is de apotheek geo pend van den lieer S. J. ENGER1NG, Hendrikstraat. tranen kosten, dit achterlaten. Ik twijfel er niet aan, of zij zijn u nog meer waard dan hij zweeg plotseling, alsof hij op het punt was geweest iets te zeggen, wat beter verzwegen werd, „dan uw verloofde." Hij liet opnieuw dien onderdrukten lach hooren, die volstrekt niet bij zijn persoonlijkheid behoorde en drukte in haar onwillige handen een klein hart vormig medaillon, dat echter keurig was afgewerkt en schitterde van saffieren en diamanten. „Beschouw het als een geschenk van den man. waarmee gij gaat trouwen", zeide hij luchtig, met zijn onaangenaam stemgeluid. „Volg mij nu of liever, ga mij voor naar de deur." Hij wees naar de gangdeur. Millicent gehoorzaamde hem als in een droom en ging er naar toe. Hij opende die voorzichtig en, achterwaarts de gang ingaande, terwijl hij zijn oogen voort durend op de hare gevestigd hield, hield hij een oogenblik stil. „Ik wensch n een goeden nacht, me juffrouw" zeide hij spottend en toen (zij wist er zich naderhand niets meer van te herinneren, zóó gauw ging hei) vloog er iets over haar gezicht en werd daar tegen aan gedrukt een oogenblik van strijd een oogenblik, dat haar een eeuwigheid scheen en toen een vreemde loomheid, het geluid van een haastig gesloten deur, de echo van ver dwijnende voetstappen, een gevoel van verstikking en daarna een ophouden van het bewustzijn en een doodsche leegte (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 5