houder te zijn en meent dat hier ge heel-onthouders een verzoek doen, die dikwijls sterk overdrijven. De heer Melis zegt, wij moeten op de ellende zien die door den drank ver- oorzaakt wordt en noemt daarvan eeni- ge voorbeelden, en wil wanneer de po- litie-verordening gewijzigd wordt, ook i bepalen het sluiten der herbergen ge- durende de godsdienstoefeningen- De heer jobse zegt dat men de Kerk moet laten aan hem die het wil, maar ook de herberg voor hem die ze be- geert. De heer Suurmond zegt, dat het drankgebruik niet is tot verheffing van het volk, en het verzoek van den Bond I houdt dit in het oog en zoekt het rijp i te maken om dit te leeren zien. Spr. zal daarom vóór stemmen. I De heer Daniëlse zegt dat een dronk- I aard niet door dwang te veranderen is 1 én geweerd krijgt men den drank nooit. De heer Holthuijzen keurt het af dat door genoemden Bond menschen in hun bedrijf getroffen zullen worden. Laat de Bond dan een fonds oprichten, waaruit men de benadeelde caféhouders kan onderhouden. De heer- Melis ziet geen bezwaar voor de caféhouders en zegt, dat deze toch wel hun bestaan zullen voortzet ten al wordt aan het verzoek voldaan. Met 7 tegen 3 stemmen wordt beslo ten, niet aan dit verzoek te voldoen. Voor inwilliging stemden de heeren Arendse, Melis en Suurmond. Ingekomen is een verzoek om een subsidie uit de gemeentekas tot het houden van een kinderfeest op 3i Augustus a.s. De voorzitter zegt, deze aanvraag in de vergadering van Burg. en Weth. te hebben besproken, waar men echter niet tot overeenstemming kon geraken. Spr. zegt te hebben voorgesteld hier voor 150 te geven, de 'neer Jobse wil de f 100 geven, terwijl de heer Melis zijn stem voorbehield, met het oog op een nog mogelijke samenwerking van alle gezindten. In bespreking gebracht, zegt de heer De Visser gaarne voor het geven van subsidie te zullen stemmen, ais er ze kerheid is dat een nationaal feest ge vierd zal worden, waartoe samenwer king van aile partijen noodig is, wat den heer Daniëlse doet zeggen hebben wij den strijd niet van de S. D. A. P., dan hebben wij ze van de Christelijken. De heer Ciisouw zegt, dat in het comité ook rechtschen hadden behoo- ren te zitten. De heer De Pagter vraagt, waar de rechtschen dan gebleven zijn, toen het comité een oproep deed voor een alge- meene vergadering. De voorzitter zegt, dat bij hem een verzoek is ingekomen van den Crist, bond van samenwerking om door Burg. en Weth. een feestcommissie samen te stellen, waar echter Burg. en Weth. meenden niet aan te moeten voldoen. Spreker zegt verder, dat door zijn be middeling nu een begin van samenwer king is verkregen. Door den Christelij ken Bond zijn hem namens dien bond zes personen opgegeven, met het ver- Zoek hier nog zes personen bij te voe gen, die dan te samen de feestcommis sie zouden uitmaken. Hij heeft het ver zoek overgebracht aan het comité, dat de subsidie-aanvraag bij Burg. en Weth. heeft ingediend, doch weet niet wat door dit comité beslist zal worden. Wel kan hij zeggen, dat bij het comité een goede wil bestaat tot samenwer king. De heer De Visser meent, dat het comité zich als bestuur eener vereeni- ging heeft doen kennen, zonder met andere richtingen rekening te houden en met hen over deze zaak te spreken. Ook bleek dit bij de gezonden circu laire, die onderteekend was door voor zitter en secretaresse, wat niet zou ge beurd zijn, zoo een voorloopig comité de eerste stappen had gedaan om te komen tot het saamstelien van een feestcommissie. De heer Melis zegt, dat dit juist een bewijs is, dat men daar gehandeld heeft zonder met de geheele burgerij te rekenen. De heer Daniëlse interrumpeert en zegt hoe vaisch. De heer Meiis wijst den heer Daniël se er op, dat zulke woorden niet pas sen en verzoekt aan den voorzitter dit voortaan niet meer toe te laten. De heer Daniëlse zegt, dat het doel van den Christ, bond is door middel van de samenwerking te regeeren. De heer Holthuijzen vraagt aan den voorzitter, om den voorzitter van het bestaande feestcomité, die aanwezig is, in de gelegenheid te stellen de beschul digingen die hier over genoemd comité uitgesproken zijn, te weerleggen. De heer Melis wijst er op, dat hier zeker bezwaren aan verbonden zijn, daar zeker niet alle heeren het met de ze weerlegging eens zullen zijn. De heer Holthuijzen stelt voor de vergadering te schorsen en den heer Wisse de gelegenheid te geven over deze zaak tes preken. Besloten wordt de vergadering te schorsen en den heer Wisse het woord te geven. De heer Wisse, hieraan voldoende, zegt dat in deze vergadering een groot misverstand heerscht en hij gaarne zal trachten dit uit den weg te ruimen. De heer Wisse wil direct toegeven, dat gr een bestuur bestond, doch dit be stuur bestond al sinds December 1919 en heeft zich dus niet opgeworpen om op 31 Augustus een feest te organisee- ren. Waar echter dit bestuur een vorig jaar den kinderen van Souburg een St. Nicolaasfeest heeft bezorgd, meende het ook nu met het oog op den 40sten jaardag onzer Koningin zoo iets te moeten doen. Doch om te zien of de burgerij meer dan een kinderfeest ver langde, heeft men een openbare verga dering belegd, waar ieder welkom was, maar waar bijna niemand kwam. Toen heeft het bestuur gemeend, maar door te moeten gaan, heeft hij het bestuur nog eenige personen toegevoegd en meende nu een kinderfeest te 'zullen organiseeren, waartoe dan ook bereids stappen zijn gedaan. Spreker leest de circulaire voor, die bij de ingezetenen is rondgebracht. De voorzitter dankt den heer Wisse voor deze toelichting en heropend de vergadering. De heer De Visser wil deze aanvraag om subsidie nu aanhouden tot blijkt, of de samenwerking tot stand komt. De heer Elmendorp meent dat hier door de zaak op de lange baan wordt geschoven en is dan ook tegen aan houding. De heer Suurmond meent, dat een commissie van twaaif personen best zal samenwerken en meent dat het gekib bel daar niet zoo groot zal zijn als in den gemeenteraad. De heer Daniëlse stelt voor bij sa menwerking 200 subsidie te geven. De heer jobse is hier op tegen en zegt, te weten dat het comité, dat het verzoek gedaan heeft, met 100 tevre den is. Het voorstel-Daniëlse wordt in stem ming gebracht, waarover de stemmen staken, zoodat dit wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Na afdoening van nog eenige zaken betreffende de begrooting en nadat be sloten was de rondvraag aan te hou den, sluit de voorzitter de vergadering. m Pf0viüdeoieuws VLISSINGEN, 24 JULI, Variété Faveur. Voor de matinée, welke hedenmiddag in „de Oude Vriendschap" wordt ge geven, zijn door de heeren Faveur en Harsveld 150 kaarten beschikbaar ge steld voor onvermogende kinderen, die van deze uitnoodiging gaarne een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Tooneeivoorsteifing Concertgebouw. Het Nederlandsche tooneelgezelschap onder leiding van de heeren Janmart en Wensma heeft gisterenavond in het Concertgebouw met groot succes opge voerd „Sherlock Holmes". Het gezelschap beschikt over goede krachten, die uitstekend geschikt zijn dit pakkende drama tot zijn recht fe" doen komen. Hedenavond wordt „Sher lock Holmes" weder opgevoerd. De afscheidsvoorsteliing is bepaald op morgenavond en dan zal, op alge meen verzoek, nogmaals het spel van het land „Ploert" van Emiie Zola ge geven worden. Dat dit stuk algemeen voldoet, kan wel hieruit blijken dat voor de voorstel ling van morgenavond reeds veel plaat sen besproken zijn. in de week van 16 tot en met 23 Juli werden in het gewone zeebad 2593 baden genomen, waarvan 1105 door dames en 1488 door heeren en in het volksbad 700, waarvan 150 door dames ,n 550 door heeren. De temperatuur van het water was gemiddeld 63 graden en de hoogste temperatuur van het water 80 graden. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid, tevens voorzitter van den Voogdijraad te Middelburg mr. G. J. Sprenger al daar en is benoemd tot lid van dien raad dr. C. A. Duyvis, arts alhier. Het opheffen der V. P. N. Gisteren werd te Middelburg een ver gadering gehouden van de met 1 Janu ari op te heffen afdeeling der V. P. N„ daar deze landelijke organisatie van pluimveehouders en konijnenfokkers met dien dag ophoudt te bestaan. Als doel der vergadering werd door den voorzitter, den heer H. A. Hanken uit Wilhelminadorp, en den heer J. M. Slegt, secretaris-penningmeester, uit Goes, genoemd het komen tot de op richting van een provinciale vereeni- ging (V. P. Z.), Reeds hebben de on derafdelingen Walcheren, Noord-Be veland, Zuid-Beveland en Hulst ver klaard op de voorloopig ontworpen sta tuten als afdeeling te zullen toetreden tot de Zeeuwsche vereeniging. Van de vijfde en grootste onderafdeeling, Oost burg, was nog geen toezegging inge komen, maar uit de verklaringen der 3 uit die streek aanwezige leden, bleek dat het 'bestuur dier onderafdeeling alle hoop heeft, dat ook de leden bereid zullen worden toe te treden, als het quotum 50 cent bedraagt, zooals trou wens de ontwerp-statuten aangeven, en het aantal bestuursleden wordt uit gebreid, waardoor Oostburg meer dan een lid daarin kan hebben. De andere afgevaardigden bleken daartegen geen bezwaar te hebben, zoodat mag wor den verwacht, dat na een binnen niet ai te langen tijd te houden ledenvergade- ning van de onderafdeeling Oostburg, in de volgende vergadering der afdeeling ide Zeeuwsche vereeniging met 5 afdee- lingen zal kunnen worden opgericht. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Birdaard (Fr.) ds. J. Kreitkamp te Oostkapelle. Naar aanleiding van de mededee- ling dat de bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam op principieele gronden afwijzend heeft beschikt op een verzoek van de ver eeniging van Vrijzinnig Hervormden aldaar, om des Zondags een kerkge bouw te harer beschikking te stellen voor het houden van godsdienstoefe ningen onder leiding van Hervormde predikanten van vrijzinnige richting, schrijft dr. Niemeyer in het „Wbl. v. Vrijz. Herv.", dat tien predikanten er zijn er in het^eheel zeventien zich vóór inwilliging van het verzoek heb ben uitgesproken. SPORT VOETBAL. Uitslagen van de reeds gespeelde serie voetbalwedstrijden. Ie serie E.D.O. ilExcelsior 0b S.O.D.A.D.O.S. I 0—2*. V.I.O.S. (e) N.A.D.A. 4—1*, Marine—V.I.O.S. (r) 40, OlympiaNeptunis 00. UnitasE.D.O. i 00*, Neptunis (zs) V.T.V. 2—0, Volharding—D.O.S. 1! 3—0* 2e serie V.I.O.S. (r)E.D.O. fl 50, S.O.D.A.Olvmpia 12, Unitas E.M.M. 3—L Wedstrijd-programma voor Ie serie, 2e ronde V.I.O.S.(e)Ma rine 26 Juni, n.m. 7.30 uur; Neptunus E.D.O. I 26 Juli, n.m. 8.35 uur 2e serie,' le ronde: N.A.D.A.D.O.S. II 2 7Juli, n.m. 7.30 uur, verliezer V.I.O. S.(e) MarineVictoria 27 Juli, n.m. 8.35 uur 3e serie, le ronde E.D.O. IIS.O. D.A. 28 Juli, n.m. 7.30 uur. De scheids rechters zijn in volgorde der wedstrij den Parent, Dingemanse, Vader, Elich, Parent. In deze wedstrijden zijn de uitsla gen in 't voordeel van D.O.S. I, V.I.O.S. (e), E.D.O. I (bij loting) en Volhar ding, geldig verklaard. MARINE EN LEGER Bij Kon. besiuit is met ingang van I Augustus aan de luitenants ter zee der 2e klasse bij de Kon. marine reserve R. j. Voest, en H. Jonkman op hun verzoek eervol ontslag verleend bevorderd tot luitenant ter zee der 2e klasse de adel borst der le klasse bij die reserve P. S. J. de Vries. De luitenant ter zee 2e klasse B. M. van der Hoeven, is met 30 Juli 1920 ge plaatst bij de marinekazerne te Wil lemsoord en de luitenant ter zee 2e klasse H. A. Meyer met dien datum ge plaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord en gedetacheerd bij den onderzeedienst. Bij het departement van marine is te legrafisch bericht ontvangen dat Hr. Ms. onderzeeboot K UI, op haar proef tocht op lang traject, Donderdag 22 de zer gerapporteerd is door het seit^sta- tion op Kaap Skagen, als zich bevin dende bezuiden het seinstation. Militaire geëmployeerden. De Bond van Vaklieden en Militaire Geëmployeerden in den rang van kor poraal, wendde zich met een uitvoerig adres tot den minister van oorlog, waarin er op wordt gewezen, dat de duurte van levensmiddelen en kleeding nog steeds aanhoudt, bovendien de be lastingen dit jaar schrikbarend zijn ge stegen, terwijl er nog militairen zijn, leden van de vereeniging, die nog geen 26 per week verdienen en een huis houden hebben. De Bond verzoekt den minister in den ministerraad te willen bewerken, dat aan alle geëmployeerden in den rang van korporaal spoedig een maand extra salaris kan worden uitge keerd, ten einde hierdoor tegemoet fe komen in den nood der gezinnen van deze militairen tot het tijdstip dat de salarissen definitief en afdoende zijn vastgesteld. BUITENLAND DUITSCHE OPVATTING OVER SPA. Minister Scholtz, van de Duitsche Volkspartij, heeft rapport uitgebracht over de conferentie van Spa. Persoonlijk houdt Scholtz het er voor dat de last, welken Duitschland te Spa op zich genomen heeft, misschien wel te zwaar zal zijn. In alle gevallen staan de mijnwerkers voor een bijzonder zware taak van den anderen kant zal het ook nog noodig zijn het kolenver- bruik van de Duitsche nijverheid te be perken de nu reeds ingevoerde beper kingen waren zeer lastig en de indus trie zal bij nog kleiner kolenverbruik niet in staat zijn om aan de eischen van de schadevergoeding te voldoen. Een hooger opvoeren der productie is slechts mogelijk, wanneer de arbei ders er zich bereid toe verklaren. Dezen moeten dan ook zooveel mogelijk ge holpen worden. Scholtz verklaarde verder, dat hij zich tegen de kolenregeling heeft ver zet nu die regeling echter eenmaal aanvaard is, moet al het mogelijke ge daan worden, opdat men de bepalingen er van zal kunnen naleven. EEN NIEUW INCIDENT TE BERLIJN. Op den Kaiserhof te Berlijn is het fusschen Fransche soldaten en verschei dene burgers tot een kloppartij geko men. Volgens een Woiff-bericht had den de soldaten een bankbeambte las tig gevallen. Na een woordenwisseling kwam het tot een vechtpartij, waarbij de beambte eenige verwondingen op liep. De soldaten gingen, toen de me nigte onder de vechtpartij aangroeide,, ten slotte op den loop, nadat nog een van hen een schot in de lucht had ge lost. Het incident is denzelfden dag, na ruggespraak met den Franschen com mandant, reeds bijgelegd. EX-KEIZER KARL VERANTWOOR DELIJK VOOR DE NEDERLAAG. In de zitting van de legercommissie te Weenen heelt rapporteur Witterning verklaard, dat, blijkens het onderzoek der commissie bevestigd wordt, dat ex- keizer Karl als opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger, verantwoor delijk is geweest voor de nederlaag der Oostenrijkers op het Italiaansche front. De keizei- nam betreffende den wa penstilstand drie besluiten, waarvan het laatste de voorgaand^annuieerde en hem het oppercommando deed neer leggen, ten einde zich op het laatste oogenblik vqor de geschiedenis aan de verantwoordelijkheid te onttrekken, POLEN VERZOEKT RUSLAND OM EEN WAPENSTILSTAND. De snelle opinarsch der bolsjewiki heeft Polen genoodzaakt onmiddellijk te Moskou wapenstilstand aan te vra gen. Naar Duitsche berichten melden, zakt hef Poolsche front, te beginnen bij Grodno, onherstelbaar ineen. De bols jewiki hebben de Poolsche linie door broken en een deel van het Poolsche leger zal vermoedelijk op Duitsch ge bied uitwijken om gevangenneming te ontgaan. Verder zuidelijk, tusschen Njemen en Boeg, trekken de Polen overhaast terug, het front brokkelt af en indien de rooden in het snelle tempo hun opinarsch voortzetten en den kaat sten Pooiscben tegenstand aan den Boeg kunnen breken, dan zullen zij bin nen weinige dagen voor de muren van Warschau staan. Onder deze omstandigheden snakt Polen natuurlijk naar vrede. De Engel- sche regeering is haar daarbij te hulp gekomen. Door het Poolsche aanbod zal vastgesteld kunnen worden, zoo rede neert men te Londen, of de sovjet-re geering van goeden wille is in haar bewering dat zij den vrede wil herstel len. Engeland heeft daarbij de handels besprekingen met Rusland opgeschort. De Russische gedelegeerden Kameneff en Krassin, die te Reval passage naar Engeland namen, zullen daar hebben te wachten totdat de vredeskwestie in 't oosten is opgelost. Bij de gevolgen van den Russischen opmarsch, die plotseling een geweldige sensatie in de Europeesche pers heeft teweeggebracht, denkt men allereerst aan Duitschland. De Berlijnsche verte genwoordiger van de sovjet-regeering Kopp heeft in een interview verklaard ,,Ik zou de veel verspreide meening willen tegenspreken, dat wij Oost-Prui sen of eigenlijk Duitschland voorne mens zijn binnen te rukken. Om twee redenen willen wij zulks niet 1. zou deze opmarsch oorlog be- teekenen met een land, waarmee wij in vrede leven en waarmee wij dringend wenschen economische betrekkingen aan te knoopen 2. zou een opmarsch der Russen in Oost-Pruisen onmiddel lijk een heftige nationale reactie in Duitschland kunnen teweeg brengen en dat ligt zeker niet in onze bedoeling. Ook onze militaire actie bewijst dat wij Oost-Pruisen niet bedreigen, want wij hebben Litauen ontruimd en daarmee den meest geschikten weg naar Duisch- land pijrsgegeven." EEN OPROEP DER SOVJET- REGEERING. De „Freiheitt" brengt eert oproep van de Russische sovjet-regeering aan het Russische volk, waarin de hoofdtrekken van de politiek tegenover Polen en de gronden voor de afwijzing van de be- midelingsvoorstellen der Entente wor den uiteengezet. Deze afwijzing heeft geen verandering in de Russische poli tiek gebracht. Indien Polen zich ter stond tot de sovjet-regeering wendt, dan zullen de betrekkingen tusschen Rusland en Polen, die thans zoo kritiek zijn, spoediger en duurzamer worden hersteld, dan door bemiddeling van de Entente. Rusland is evenals tot dusver bereid de onderhandelingen met Enge land en andere landen voort te zetten en de handelsbetrekkingen te hervatten, betwist echter anderen landen het recht op te treden in de rol van redders der! kleine volken en van vredestichters in een burgeroorlog. De oproep sluit met de waarschuwing aan de arbeiders massa in de Ententelanden tegen hun burgerlijke regeerders. DE BOLSJEWISTISCHE ACTIE. Een Berlijnsch medewerker van het HoII. Nieuwsbureau had een onderhoud met iemand die in internationale com munistische kringen uitstekende rela ties onderhoudt en precies weet wat er broeit. Uit zijn mededeelingen blijkt, dat de berichten, die de rechfsche pers in de laatste dagen heeft verspreid omtrent organisaties der radicale elementen en over den omvang, dien de voorberei dingen voor nieuwe beroeringen heb ben aangenomen, volstrekt niet zoo on schuldig zijn, als men het ter linker zijde en in de radicale pers wil doen voorkomen. Volgens de door het Hol!. Nieuws- buraeu verkregen informaties bestaat er een zeer ver uitgewerkt plan voor een nieuwe algemeene staking die bin nen enkele weken zal uitbreken. Om trent den juisten datum kon of wilde de zegsman geen preciese mededeelingen doen. Het staat echter vast, dat een al gemeene staking, die ditmaal ook de spoorwegen zal treffen, in voorberei ding is. Er is reden aan te nemen, dat deze beweging in Duitschland niet geheel los staat van de Russische. In het bij zonder schijnt men te hopen, dat de successen, die de bolsjewisten daar in den laatsten tijd wisten te behalen, niet zonder weerslag zullen blijven op de stemming in Duitschland. ÜËMENGD NIEUWS Gisterenavond omstreeks 7 uur is een groote brand uitgebroken in Van Staay's vrieshuis, in aanbouw op Ka- tendrecht bij Rotterdam. Het gebouw naderde reeds zijn voltooiing. Ook het binnenwerk was reeds een eind gevor derd. Bij de inrichting van dit vrieshuis was en werd gebruik gemaakt van iso latie-materiaal, bestaande uit kurk, vermengd met pek en teer, van welk materiaal groote voorraden op het ter rein, dicht aan de rivierzijde, nog waren opgeslagen. De brand van dit materiaal veroorzaakte de troebele rook, die ver in den omtrek haar onaangename geur verspreidde en het dek van het voor vertrek gereedliggende stoomschip „Nieuw-Amsterdam" bezwadderde. De rook, die ook het blusschingswerk van de rappe spuitgasten ontzettend be moeilijkte. De brand was ontstaan in den Zuide lijken hoek van het pand door welke oorzaak is nog niet bekend. Wel stond in het gebouw een vuurpot, doch deze bevond zich juist in den hoek, het meest Noordelijk gelegen. De werklieden had den het karwei om half zes verlaten, omstreeks één uur na dien is de brand ontdekt, die zeer snel om zich heen- greep, zich door het geheel gebouw ver spreidde, en de, op eenige meters van het gebouw liggende groote stapels kostbaar isolatiemateriaal eveneens spoedig vlam deed vatten. Van alle zijden werden waterstralen op het vuur gericht, doch het bleek spoedig dat er van het bouwwerk niet veel meer te redden zou zijn. De ver stikkende rook hield langen tijd aan en belette het uitzicht op een gedeelte van de rivier volkomen. In het pand speel den de vlammen en lichtte een heisclie gloed. Het gedeelte van de eerste ver dieping, die nog slechts laag was op getrokken, stortte omstreeks half acht met veel geraas in, groote botonblok- ken rondspreidend en een gedeelte der stellage meesleepend. Ook het Zui delijk gelegen kantoorpand bleef niet gespaard. Eenige machinedeelen, die op het terrein lagen, kregen veel water schade. Omstreeks 8 uur vertrok de „Nieuw- Amsterdam" dwars door de rookmas- sa, die, naar reizigers verklaarden, zelfs in den omtrek van Den Haag was gezien, en die eerst na half 9 uur merk baar afnam. Toen verminderde 'ook langzamerhand de enorme belangstel ling van het publiek, dat de oevers van 'de Maas in dichte menschenmassa nog tot laat in den avond van den lang zaam afnemenden brand getuige deed zijn. De schade, die door het vuur is aan gericht, is zeer belangrijk, zoowel aan liet verwoeste bouwwerk ais het dure materiaal, dat een prooi der vlammen geworden is. Zij wordt door assurantie gedekt. Als een bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat een filmoperateur van den brand opname maakte. Dienstbodeneischen. De afdeeling 's-Gravenhage van den Bond van Huispersoneel heeft een pro gram van eisohen opgesteld, waarin o.a. het volgende voorkomt Minimumloonen voor meisjes (in tern) le. keukenmeisjes 500 per jaar 2e keukenmeisje ƒ400 2e en 3e meisje 350; meisje alleen en meid huishoudster ƒ300 met jaarlijksehe verhoogingen van 40 tot 400 de werkgeefster betaalt wascli- en tram geld. Dagmeisjes met vollen kost en tramgeld', ƒ3.50 (1416 jaar) en 5 (1618 jaar) dagmeisjes met brood- kost en tramgeld voor halve dagen 5 per week werktijd van 92 uur werksters met vollen kost 2.50 per dag plus tramgeld werksters zonder kost 0.45 per uur voor fabrieken en kantoren, indien slechts I uur wordt gewerkt 1, voor meerdere uren 0.75 per uur. Er wordt gestreefd naar een acht- urigen werkdag. Na 7 uur kan het meisje uitgaan of thuisblijven.^ Ge dwongen thuis zijn word,t onder over uren gerekend. Werksters werken niet langer dan 8 uur per dag, en wel van 9 tot 7 uur met 2 uur schafttijd. Eens in de 14 dagen heeft het meisje recht op een geheel vrijen Zondag. Daarbij wordt 1 vergoed voor kost. In de week zonder vrijen Zondag valt een vrije middag. Eens in de maand voor alle dienstboden een vrije middag. Overwerk 25 pet. extra, na 10 uur 's avonds 50 pet. Zondagsarbeid voor werksters 100 pet. extra. Aan dienstboden wordt per jaar 14 dagen vacantie gegeven met behoud van loon en 12 kostgeld per week aan werksters 8 dagen, met behoud van loon en f 1 kostgeld per dag. Te Amsterdam is een nieuwe in stelling in werking getreden. Tot nu toe

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2