1000 150 100 25 VRIJDAG 23 JULI. cnfl^^nn KAMEROVERZICHT. FEUILLETON De Diamanten van Lady Valvjorth. see No. 172 5ESSS 1920 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Posi-Ünle 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent lligiTiFirma F. Vil DE VELDE k, liiini M\ 58, Viiisiegiü. Teitloon inters. ID ADVERTENTiEPR.ilSVan 1—4 regels f 1.10 s voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel firscliint dagelijks, aitgizendard op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen Oe aoonné'a, in 't bezit eener polis, z^n GRATIS verze^ kerd tegen ongelukken voor gulden levens lange ongeschikt heid tot werken 3#UU een ongeluk ClUU guldetfe.b3 verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Al liad de heer Vliegen de garantie I gegeven dat er in Augustus geen re- I voiutie zat komen en dat„dus de behan- I deling van de wet tot bestrijding van I revolutionaire woelingen wel tot Sep- I tember kon wachten, de Eerste Kamer I had er een paar vacantie-dagen voor j over om deze wet af te doen. Al was I dit ontwerp al in de Tweede Kamer tot het laatste draadje uitgerafeld, toch verscheen er een uitvoerig voorloopig verslag over en werd thans een breed openbaar debat opgezet. De heer de Vos van Steenwijk greep de gelegen heid aan om mr. Troelstra eens te lijf te gaan en zoo mogelijk in het ootje te nemen. Van de zijde van dien afge vaardigde dreigde-altijd gevaar voor revolutie. De redevoeringen van mr. Troelstra en de befaamde eenheidsmo tie leverden de noodige stof voor deze bewering. De mislukking van de de monstratieve staking en het bekende artikel van Henri Polak daarover wa ren natuurlijk gereede aanleiding voor een kleineering van de kracht der so cialisten. In hatelijkheden is de heer de Vos van Steenwijk sterk, al zijn het dan gepolijste hatelijkheden. De heer Vlie gen achtte zich niet geroepen zijn par tijgenoot te verdedigen. Hij vond het niet aardig een afwezige zóó aan te vallen en dus liet hij alles rusten. Vee! daarvan was z.i. trouwens beleedigend en dus ging hij daarop niet in. Wat het ontwerp zelf betrof, meende de heer Vliegen, dat de noodzakelijk heid daarvan niet was gebleken. Pas als misdrijven, gelijk deze wet straf baar stelt, waren gepleegd, was-die noodzakelijkheid gebleken. Zijn bezwaar tegen dit ontwerp was, dat in het algemeen de vrijheid van propageeren van nieuwe ideeën, die zeer afwijken van de heerschende, wordt beperkt. De eigenlijke bedoeling van dit ontwerp was, naar de heèr Vlie gen opmerkte, een speculatie van de regeering op de vreesachtigheid van het publiek, dat vooral sterk moet blij ven gelooven in de mogelijkheid van revolutie-gevaar. De arbeidersklasse moet volledige vrijheid behouden om haar beginselen te propageeren. De re geering moet altijd zeer voorzichtig zijn bij iedere beperking, want altijd heeft die iets provoceerends. Dit ontwerp was de spring-plank voor de aanran ding van de vrijheid. Uitvoerig zette hij nog uiteen, dat dit ontwerp in strijd was met de democratie, die de vrijheid van beginsel en van uiting der begin selen als grondslag heeft. Als ontijdig, overbodig en provoceerend achtte hij het wenschelijk dit ontwerp te verwer pen, al zag hij ook weer niet veel ge vaar erin. Veel te uitvoerig hield de heer van Naar het Engelsch van Mrs. HUNGERFORD Vertaald door 1. P. WESSELINK VAN ROSSUM. j 0) (Nadruk verboden.) Wanneer de kwestie maar veranderd en voor haar geschikt kon worden overeenkomstig haar eigen wenschen Zij had er over gedacht, de hulp van haar tante in te roepen, had er zelfs op I gezinspeeld, dat Boyle eigenlijk" niet I zoo lief voor haar was als hij moest I wezen. Maar mrs. Brand had die wenken als meisjesdwaasheden beschouwd en had B haar verteld, dat zij mettertijd zou in- zien, dat haar neet ver boven het ge middelde stond van de jongelui die zij ontmoette, en dat er alle reden was om te gelooven, dat een uitgestorven titel, I die eens behoord had aan 'n tak van de ramilie, weer ten zijnen behoeve zou worden hersteld. Wat was de nacht stil geworden Zelfs in het hartje van het drukke Lon den schijnt er een tijd van rust te kun nen heerschen het knarsen en rollen van een paar ledige karren verhoogde slechts de oneindige doodschheid van de stilte. Millicent keerde zich vermoeid om op haar kussen en deed alle moge lijke moeite om haar verdriet in den slaap te vergeten. Tevergeefs zocht zij de zoo verlangde sluimering, tevergeefs trachtte zij haar wreede gedachten van Embden zich nog'eens bezig met een betoog, dat revolutionaire woelingen in strijd zijn met het volksbelang. Hij was in principe dus' met de regeerirrg eens, maar zij had dit ontwerp niet moeten indienen, omdat het niet urgent was. De minister onthield aan de Kamer stel selmatig de argumenten en de aanwij zing der concrete feiten, waarop zijn ontwerp berustte. Daardoor werd de grondslag onduidelijk en vaag en dat was z.i. een ernstig punt. Het leek alsof de regeering een gevoelspolitiek wilde volgen en' dat mag in geen geval, in plaats, van deze repressieve bepalingen had de heer van Embden verlangd, dat de regeering had getracht genezing te brengen voor de nooden der maat schappij. Daardoor zou het revolutie gevaar verdwijnen. Maar met dit wetje houdt men het niet tegen. Hij kon er dus zijn stem niet aan geven. B—BWI II l HIIIWU—- -nul ui «INNEfoANP De crediet- en kolenovereenkomst met Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de „Nieuwe Ct." seint Naar ik van betrouwbare Duitsche zijde verneem, bestaat er nog niet de geringste aanleiding om aan te nemen dat Duitschland de overeenkomst be treffende de kolenlevering niet zal na komen, of de vervuiling van deze ver plichting als een groote tegemoetko ming zal beschouwen. Bovendien is hier officieel bekend dat de commissie van herstel toestemming heeft gegeven voor de kolenlevering aan Nederland. Ten aanzien van het interview van minister Simons aan den correspondent van de ,,N. R. Ct." moet men niet uit het oog verliezen, dat Simons pas tot zijn ambt is benoemd en omtrent de onderhandelingen over het crediet niet in alle onderdeden op de hoogte was. Hij heeft daardoor de in Nederland van zijn in het interview uitgesproken mee rling getrokken consequenties niet kun nen overzien. Simons heeft er echter de grootste waarde aan gehecht om politiek en economisch in vriendschappelijke ver houding tot Nederland te blijven staan. De Duitsche regeering zal een voor Nederland in ieder opzicht bevredigen de verklaring geven. Luchtverbinding Denemarken Duitschland—NederlandEngeland. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de voorgenomen luchtverbinding van Ko penhagen naar Duitschland, Nederland en Engeland weldra geregeld zal zijn om in werking te treden. De Deensche luchtverkeermaatschappij zal gemeen schappelijk met een Duitsche maat schappij het traject KopenhagenWar- nemunde en KopenhagenHamburg bedienen. zich af te zetten. Zij bleven bij haar, te hardnekkiger naarmate de slapeloos heid over haar kwam. Ongeduldig en boos op zichzelf, vond zij den nacht on dragelijk warm en duwde de dekens half van zich af met de bedoeling om op te staan en haar raam wijd open te zetten, tot een zacht geluid in de kamer naast haar haar aandacht trok. Was het een voetstap Of een van die vreemde klanken, die de stilte van den nacht verbreken Spookgeluiden, die wij allen kennen, die nergens van daan komen, en toch hoorbaar genoeg zijn om ons hart sneller te doen klop pen. Millicent was nu klaar wakker, maar onzeker luisterde zij aandachtig. Zij had haar voet weer in het bescher mende bed teruggetrokken, maar had overigens geen angst getoond. Was het een voetstap Het was nu weer stil. Misschien was het tantetje geweest, die haar eau de cologne is komen halen, of een van de meiden om 't zenuwdrankje dat stond op den schoorsteenmantel in haar boudoir, in spijt van deze gerust stellende overwegingen kon zij zich toch niet ontveinzen, dat zij bang was geworden en het speet haar steeds meer dat zij alleen sliep in een gang, afge scheiden van het overige gedeelte van het huis. Bah, het was ten slotte niets 1 Op nieuw beerschte er een doodelijke stilte. Zelfs de ontembare muis werd niet ge hoord. Geen gekrabbel, nergens ge- knaag, zelfs geen Goede hemel wat was dat? Dat ver schrikkelijke sluipende geluid in de ka mer hiernaast Het kwam al dichter en dichter bij, een inwendig gevoel zeide De Duitsche luchtreederij vervoert passagiers en post naar Amsterdam,, van waaruit Engelsche en Nederland-' sche machines voor het verdere vervoer zullen zorgen. Het tarief voor passa giers van Kopenhagen naar Hamburg en Warnemunde zal waarschijnlijk 300 Deensche kronen bedragen, van Kopen hagen naar Amsterdam 600 en tot Lon den 900 kronen. Het briefporto zal 1 kr. 50 ore of 2 kr. bedragen. Het plaatsen van gemeentelijke leeningen- De regeering overweegt maatregelen teneinde de moeilijkheden, welke de gemeenten bij het plaatsen van leenin gen ondervinden, zooveel mogelijk te verzachten. De voorbereiding van deze maatregelen is nog niet zoover gevor derd, dat het mogelijk is op het oogen- blik hieromtrent reeds verdere mede- deelingen te doen. Werkloosheid en werkloosheids verzekering in 1919- !n het Maandblad van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn eenige cijfers gepubliceerd nopens de werk loosheid en werkloosheidsverzekering in 1919. Het aantal organisaties en hef aantal verzekerde leden, waaromtrent gege vens ontvangen werden, steeg van resp. 2445 en 216.300 op 1 Januari 1919 tot respectievelijk 4469 en 367.900 op 1 Ja nuari 1920. Met inbegrip van de orga nisaties, welke onitrc-nt n i e t - v e r- z-ekerde leden opgaven verstrekten, bedroeg het totaal aantal vereenigin- gen, welke inlichtingen nopens werk loosheid verschaften, op 1 Januari 1920 4535, te zamen tellende 413,400 leden, resp. 2886 en 250,000 leden op 1 Janu ari 1919. Gemiddeld per week:„kwamen in. het jaar 1919 op 100 verzekerde en niet- verzekerde personen tezamen 8.9 werk- loozen voor het aantal dagen werk loosheid per week cn per werklooze beliep 5.2. Zor^ler de diamantbewerkers waren deze aantallen 8.7 en 5.1. In totaal werd in 1919 een bedrag van 1,821,900 uitgekeerd tegen een bedrag van 1,203,900 in 1918, en ver der tegen 778,900 in 1917, 593,000 in 1916 en 2,498,700 in 1915. Hierin zijn begrepen resp. 151,500, 110,400, 160,000, 278,000 en 1,408,600 ver strekt aan leden van den Alg. Ned. Diaman tbewerkersbond. In de maanden November en December van het jaar 1919 werd bovendien aan bijslag op de reglementaire uitkeeringen en aan uit- keeringen aan werkloozen, die geen recht op uitkeering meer konden doen gelden, krachtens de „Werkloosheids verzekeringsnoodwet", nog f 557,400 verstrekt, terwijl aan werkloozen, die nog geen recht op uitkeering konden doen gelden, omdat nog niet geduren de den reglementairen termijn de bijdra ge was betaald, 701,400 werd uitge keerd. De totale steun aan tegen werk baar dat, al hoorde zij nu niets meer: O, wat kropen (ie minuten De weten schap, dat, zelfs al gilde zij zich dood, zij door niemand in huis gehoord zou worden, vermeerderde haar ellendigen toestand met duizend angsten. O, daar, daar was het weer die sluipende voestap, duidelijker nu meer werkelijk. In een enkel oogenblik schoot iedere huiveringwekkende herin nering aan vermoorde menschen, elk ijzig détail, dat zij ooit las of gehoord had, haar te binnen en deed haar het bloed in de aderen stollen. Misschien zal dat bloed weldra voor eeuwig ver stijven. En nu kwam een krankzinnig makende spijt bij haar boven. De bel, waarom had zij daaraan niet eerder ge dacht De kamer doorgaan, haar hevig te luiden zelfs wanneer het haar niet gelukte een van de dienstboden te doen komen (wat zeer waarschijnlijk was, omdat al de dienstboden in den nok van het huis sliepen), dan zouden zij ten minste dien middernachtetijken moor denaar hebben verontrust en hem heb ben doen wegvluchten van het tooneel van zijn ongeoorloofde handelingen. Maar nu 1 Het was te laat. Bijna verlamd door vrees, verhief zij zich voorzichtig op haar elleboog en wilde juist een sprong naar de bel doen, toen HOOFDSTUK VIII. De tusschendeur werd langzaam ge opend en een gedaante, die er groot en verschrikkelijk uitzag in het zwakke licht van het dievenlantaarntje dat hij droeg, verscheen op den drempel. Millicent, verstijfd van schrik, staarde loosheid verzekerde personen bedroeg in het jaar 1919 derhalve 3,080,700. Aan niet-verzekerde personen' werd door de vereenigingen, welke daarom trent opgaven verstrekten, 7100 uit gekeerd, terwijl voorts nog opgaven in kwamen tot een bedrag van 99,100 door steuncomité's of anderszins ver leend aan werklooze niet-verzekerde georganiseerde personen. Christ. Historische Unie. Op de dezer dagen gehouden hoofd- bestuurs-vergadering van de Christ. Historische Unie, zijn tot vice-voorzitter benoemd de heeren De Geer en Slote- maker de Bruine, en tot tweede secreta ris de heer Tilanus. Bij de bespreking van hetgeen kon worden gedaan om de organisatie der Unie te versterken, wezen enkele afge vaardigden van Kamerkringen op de noodzakelijkheid, dat de Christ. Histori sche Statenleden in de verschillende provinciën, al mocht hun getal klein zijn zich organiseeren tot een afzonderlijke club. Men achtte zoodanige clubvor ming ook bevorderlijk voor de recht vaardige vertegenwoordiging der Chris- telijk-Historischen in de Eerste Kamer, die in dit hooge College nog steeds slechts 4 zetels bezetten terwijl 5 plaat sen hun rechtmatig toekomen. in beginsel werd besloten tot vesti ging van een vast bureau te Utrecht. In verband met de verschillende vraagstukken, besproken ter algemeene vergadering, werd mej. mr. Katz uitge- noodigd tot het opstellen en harerzijds beantwoorden van eenige bepaalde vraagpunten omtrent gewenschte wijzi gingen in onze wetgeving omtrent het huwelijk. Besloten werd kapitein jhr. W. Roei! uit te noodigen tot het opstellen eener schematische uiteenzetting van de vraagstukken ten opzichte onzer defen sie, van welke hij meent, dat zij rijp zijn voor eene behandeling in de Unie. Omtrent de medewerking der vrou wen in de Unie verhieven alle stemmen zich tegen de gedachte van organisee ring van afzonderlijke kiesverenigin gen voor vrouwen. Wèi verdient aanbe veling de vorming in de kiesvereeniging van een atzonderlijke propagandaclub van vrouwen voor de vrouwen. Mr. J. Schokking en mej. mr. Frida Katz aan vaardden de opdracht tot samenstelling van een circulaire te dezer zake aan de kiesverenigingen. De uitsluiting in de bouwvakken. Naar „het Volk" verneemt, is er in den laatsten tijd eenige aanraking ge weest van de beide partijen, die bij het groote conflict in het bouwvakbedrijf betrokken zijn. Ais gevolg daarvan is in beide kampen afzonderlijk overleg gepleegd, met 'het resultaat, dat gister middag om 2 uur beide partijen in offi- cieeie conferentie zouden komen, -*Van patroonszijde zouden dan verte genwoordigd zijn de centrale raad voor met wijdgeopende oogen en zag een man, gekleed in het gewone grof bom bazijnen pak van een werkman. Zijn gezicht was onherkenbaar gemaakt, doordat er een masker van satijn over heen was getrokken. Dit laatste vol tooide het verschrikkelijke in het voor komen van een wezen, dat reeds zoo een vreeselijke geheimzinnigheid bezat in de oogen van het arme meisje, dat den man over het met kant versierde keurige beddelaken aanstaarde met een grooten angst. Het is onmogelijk wat de wijze schrijvers, die het tegendeel beweren, ook mogen zeggen zich rekenschap te geven van de menschelijke gevoelens uit te maken, wat zij iemand bij zekere gelegenheden en onder bepaalde om standigheden zullen laten doen of zeg gen. Millicent, die een oogenblik te vo ren meer dood dan levend was, toen zij de oorzaak van haar vrees nog niet te zien had gekregen, voelde thans, nu het in vleesch en bloed voor haar stond in een bijzonder slecht zittend pak kleeren, haar kalmte terugkeeren. Haar moed groeide snel, en terwijl zij haar oogen opsloeg, zag zij den indringer aan met een blik, die iets uitdagends had. "De indringer evenwel, die zonder eenigen twijfel een man was van slechte inborst, wien verheven gevoelens ge heel vreemd waren, beantwoordde door zijn masker heen, dien would-be hoog- hartigen blik met een die zoo kalm was als een zomeravond. „Sta op", zeide hij, niets meer en niets minder. Het was een verzoek, dat miss Grey, sterk door haar pas gewonnen moed, de bouwbedrijven en R. K. Bond van Bouwpatroons. Van arbeiderszijde zouden vertegen woordigd zijn de centrale bond van bouwarbeiders, de federatie van bouw arbeiders, de stucadoorsbond, de grondwerkersbond en de neutrale tim- merliedenvereeniging. Is „het Volk" wei ingelicht, dan zou den ter conferentie besprekingen plaats hebben, om te komen tot een gemeen- schappelijken grondslag, op welken het conflict kan worden beëindigd. Van patroonszijde deelde men aan liet „Hbld." mede, dat de besprekingen worden gehouden op verzoek van de arbeidersorganisaties. De werkgevers verklaarden uitdrukkelijk hun eenmaal ingenomen standpunt te blijven hand haven. Samenwerking van vrijzinnigen- Naar de „N. R. Ct." van bevoegde Unie-liberale zijde verneemt, is het be richt van „de Telegraaf" over een libe raal-neutrale fusie van a tot z onjuist. Het is een bekend feit, dat bij concrete onderwerpen samenwerking tusschen de verschillende vrijzinnige groepen en de (feitelijk eveneens vrijzinnige) ver- zarjrelgroep der neutralen heeft plaats gehad zoo bijv. bij militaire vraag stukken, waarbij intusschen de vrijzin nig-democraten, die ook waren uitge- noodigd, zich afzijdig hielden. Derge lijke samenwerking is echter gansch iets anders dan een fusie. De Unie-liberale afgevaardigden zoo werd aan de „N. R. Ct." verzekerd (en voor de ande re fracties zal vermoedelijk wel hetzelf de gelden) zouden tot dit laatste zeer zeker niet zonder voorkennis van partij bestuur en partijvergadering besluiten. Verschillende invloedrijke Ünie-libera- ien (zoowel binnen als buiten de Ka mer) zijn trouwens nog steeds voor standers van een samensmelting van alle vrijzinnige groepen. Daarom zal van die zijde zeker niet in een vioek en een zucht besloten worden tot de voorbereiding van'een fusie, welke de vrijzinnig-democraten buitensluit. Juliana-roos. De firma H. de Oude en Zn., te Bos koop, die cp de rozenkeuring, die thans in Artis, te Amsterdam, wordt gehou den, een baby-roos tentoonstelt, heeft van de Koningin toestemming gekregen deze roos Juliana-roos te noemen. Actie post- en telegraafpersoneel. Op een zeer druk bezochte vergade ring van de afdeeling 's-Gravenhage, van den Ned. Post- en Telegraafbond, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt teger, de geheime circulaire, in zake de toekenning van periodieke ver- hoogingen op 21 dezer en dringend den directeur-generaal verzocht wordt een commissie te willen benoemen, waarin dc N. P. T. B. zai zijn vertegenwoor digd, teneinde een onderzoek in te stel- meende te moeien weigeren. „Dat zal ik niet", zeide zij van achter haar deken-versterking. Hoe schandelijk haar gedrag daarna ook moge geweest zijn, het moet ge zegd worden, dat zij althans nu van een hoogen moed vervuld was. „Wil je niet zei de man in bom bazijn. Zijn stem was opvallend hsog en piepend, en had zooals miss Grey zelfs in dit verschrikkelijke oogenblik opmerkte geen overeenkomst met de stem van eenig menschelijk wezen, die zij ooi f gehoord had, „ik geef u precies drie minuten om u te kleeden, meer niet. Onthoudt dat goed en bekommer u niet om uw haar. Dat is de eerste gedachte van een vrouw, is het niet Maar dat moet u voor ditmaal nalaten." Hij lachte zoo zachtjes, dat zij nau welijks wist, waar die lach op geleek, maar hij was onverschillig en zeer stel lig vroolijk. Zij was er zich op dat oogenblik nog niet van bewust, maar later kwam het haar voor, dat zijn ge heeie optreden niet in overeenstemming was met zijn bombazijnen kleeding. „Ik wensch geen hand of voet te ver roeren", zeide zij dapper. „Dan spijt het mij te moeten zeggen dat ik u zal moeten helpen", antwoord de hij, langzaam naderbij komend. Dat was natuurlijk beslissend. Haar moed verdween als sneeuw voor de zon en haar geestkracht stierf weg. Met bei de handen greep zij haar dekens vast. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1