1000 100 25 DINSDAG 20 JULI. ivo. 169 Fin» F. ïi IE ÏEIK h, HeiM Markt 58, Fliisisp. Mém lotirt 500 Éliijks, ÉpierÉri op Min sn slpm frksede Ohristeliike leBStdigin BINNENLAND ifËUlLLËTÖN De Diamanten van Lady Valwjorth. VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vitesfngen en de gemeenten cp Walcheren ƒ2.20 per drie msanden. Franco door het geheele rijk 2.50. VoorBelgiS ƒ4.15. Voor overige landen der Posl-Unie ƒ4.70. - Afzonderde nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan I —4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel e sbonné's, in t bezit eener «Us, zijn GRATIS verze gd tegen ongelukken voor gulden bij levens- lange ongeschikt- held tot werken gulden bij dood i door een ongeluk gulden bil verlies van een hand, voet of oog I gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvangen b ij dragen: Vorige opgave 9881.01 V2 Onbrengst concert Sociëteit „Unitas"259.77 IJscofabriek „Walcheria" 77.33 Totaal f 20218.11'/2 Nederland en België. De correspondent van de „N. R. Ct." ie Parijs meldt De ,Komme Libre" zegt, naar aan leiding van de vrees, in Nederlandsclie bladen geuit voor het Belgische annexi- onisme en den steun, door Frankrijk daaraan te verleenen Wij hebben geen enkele bedoeling, openlijk of bedekt, tegen Nederland. Onze houding zelfs tijdens den oorlog, in oogenblikken, waarop Nederland ons op economisch gebied bijzonder welwil lend voor Duitschland kon schijnen, evenals onze houding in de Neder- landsch-Belgische kwestie, moest ons voor zulke argwaan vrijwaren". De gewezen Duitsche keizerin. De „Daily Mail" meldt, dat de ge zondheidstoestand van de gewezen Duitsche keizerin den geneesheeren wederom groote zorg baart. De laatste dagen heeft zij verscheidene ernstige aanvallen van haar hartkwaal gehad, zoodat de doktoren het einde niet ver meer af achten. De patiënte is zeer zwak. Ex-keizerin Auguste Victoria is bijna 62 jaar oud, drie maanden ouder dan de gewezen keizer, Uitvoer van kaas. De minister van landbouw heeft be paald le. dat met ingang van 4 September 1920 geen kaas ten uitvoer zal worden toegelaten, dan voorzien van een der daarvoor voorgeschreven rijkskaas- merken 2o. het onder 1 bepaalde is niet van toepassing op gekruide kaas met een gewicht boven 15 K.G. en op zachte of gemalen kaas in blik. Middenstandscongres. De deelnemers aan het heden en mor gen te 's-Gravenhage te houden con gres van den Middenstandsbond, veree- nigden zich gisterenavond te ongeveer 7 uur in de bovenzalen van De Kroon, aan het Spui, waar zij werden ontvan gen door de 's-Gravenhaagsche Winke- üersvereeniging, wier voorzitter hen toesprak. Nadat de heeren eenigen tijd bijeen waren geweest, begaf het gezelschap zich, gebruik makende van den door de directie van het Kon. Zool. Bot. Gen. aangeboden vrijen toegang tot den Die- Naar het Engelsch van Mrs. HUNGERFORD Vertaald door I. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 17.) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK V. „Misschien heb je gelijk, maar lieve kind, wanneer je naar rede wou luiste ren, zou ik „Ik ben voor geen rede vatbaar, dat kan je weten, en ik vind het zeer onge past een meisje, dat geëngageerd is, zoo toe te spreken." „Wanneer zij met den verkeerde is geëngageerd, is het wel gepast." „Denk je dat jij de rechte bent vroeg zij ondeugend. „Ik denk het niet, maar ik w e ,e t ■het", antwoordde hij. „Die wetenschap is ongetwijfeld heel gelukkig voor je", zei ze weer. 1 ip tip gaan de fonteinen in de groote serre, waar zij achter de frissche palmgn zitten. Plas plas gaan de groofgre in de verlichte tuinen buiten. In de ygrte klinken de slotaccoorden van een droomerige wals, de lucht rondom hen is bezwangerd met den geur van slapende bloemen. Massa reene boog zich tot haar en legde zijn hand op de hare. ..Millicent", zei hij fluisterend, „ik ">9 je, denk er eens ever na „Waarover Over mijn tante's ver ontwaardiging Over pom's verach- rentuin, naar het concert, gegeven door de stafmuziek van het 4 regiment inf. te Leiden. Broodkaarten. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van graan 'en meel maakt bekend, dat het 144ste broodkaarten- tijdvak loopt van 21 tot en met 29 Juli "N'ederlandsehc spoorwegen. Door de directie is bepaald, dat kin deren van Duitsch-Oostenrijksch spoor wegpersoneel die door 't Nederlandsch personeel tijdelijk als pleegkind in huis worden opgenomen bij hun komst in Nederland van de grens tot bestemming en bij terugkeer naar hun vaderland eveneens tot die grens, vrij vervoer zul len genieten, terwijl die kinderen ten opzichte van verder vrij vervoer als lid van het inwonend gezin beschouwd zul len worden. Tot bestrijding der tuberculose. Door den heer J. H. C. Th. Limperg, administrateur van ide vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem is onder den titel „Te wapen" een bro chure geschreven, waarin hij den strijd aanbindt tegen de ziekte, die overal is en iedereen bedreigt. De brochure is geschreven met het doel het Nederlandsche volk, dat nog voor gedeelte staat buiten den strijd tegen de tuberculose als volksvijand, wakker te schudden in dezen tijd, nu een groote toename van het ziekte sterftecijfer dier volksziekte niet slechts te vreezen is, doch nu reeds zich duide lijk openbaart. Het boekje is zoowel per stuk als in grooter aantal te verkrijgen te Flaarlem aan het Consultatiebureau der Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose, Ged. Oude Gracht 41. De prijs'ris 50 cents per exemplaar. Het is de bedoeling het boekje over het geheele land te laten verspreiden in de eerste plaats door de vereenigingen, en dat zijn er pl.m. 300, die in ons land zich hebben aangegord voor den strijd tegen die meest moordende en verwoes tende ziekte. Maar ook andere vereenigingen, groote fabrieken enz. enz. kunnen in samenwerking met andere vereenigin gen of fabrieken in de plaats hunner in woning medewerken en het boekje on der hunne leden, werklieden enz. ver spreiden. Met dat doel is de prijs bij bestelling v.sn een groot aantal sterk gereduceerd, waardoor het boekje dan nagenoeg tegen den kostprijs wordt verkocht. Samenwerking van het publiek met de vereenigingen, die de tuberculose bestrijden, zou dezen strijd aanmerke lijk bekorten. De uitsluiting in het bouwbedrijf. De toestand te Amsterdam is vrijwel ting Over den gezamenlijken toorn van mijn geheele familie „Neen, over het verbreken van de banden, die je nu binden, en aan de liefde en het geluk met mij." „Zou het geluk zijn Zij zuchtte ongeduldig en sloot dan haar grooten waaier met een boozen tik. „Ik zeg je er valt niet aan te denken", zei ze daarna. „Alles is veel te ver gevorderd, dan dat er nog verandering in kan ko men. Mijn huwelijk met mijn neef Gra- nit Bovle is reeds evengoed een fait accompli, alsof hij en ik voor den Lord- Bisschop hadden gestaan." „Hoe kan je er zoo koel over spreken! Het denkbeeld om te trouwen met een man, dien je verklaart niet lief te heb ben, schijnt je, alles bij eikaar genomen, nog zoo onaangenaam niet", zei de jon ge man naast haar, haar beleedigd aanziende, Snel stond hij van zijn stoel op en ging op een afstand tegen een marmeren voetstuk, dat in een van de hoeken stond, leunen. „Poseer niet zoo", zei miss Grey kalm. „Ik ben geen photograaf. En praat ook niet zulk een onzin, ik ben niet hysterisch en kan zeker koel spreken over dit huwelijk, dat mij opgedrongen werd. Je moet niet vergeten, dat ik den tijd gehad heb om er kalm onder te worden wij werden reeds met elkaar verloofd, toen ik nog bijna een kind was, in een wit jurkje met blauwe lint jes. ik droeg wit neteldoek toen", zei ze met 'n bitter lachje, „nu moet ik in zak en assche zijn. Ik voel me ellendig." „En hij vroeg haar metgezel. „Draagt zijn martelaarskrans met een zwierig gebaar. Mijn beste vriend, jk onveranderd gebleven. Bij de Landelij ke Federatie van Bouwvakarbeiders evenwel is het aantal aangesloten tim merlieden te Amsterdam verminderd met 78, waarvan het derde gedeelte buiten het bouwvak óm en het overige gedeelte in het bouw vakbedrijf buiten Amsterdam aan het werk is gegaan. Het aantal opperlieden is verminderd mét tien. In Rotterdam is het aantal bouw vakarbeiders met 21 verminderd, terwijl 3 stucadoors en twee steenhouwers aan het werk zijn gegaan, in Den Haag is het aantal "uitgesloten bouwvakarbei ders gestegen met 38 en het aantal stucadoors met 32. Nieuw bouwplan voor Amsterdam. De directeur der gemeentewerken te Amsterdam, de heer A. W. Bos, heeft een nieuw bouwplan ontworpen yoor een stadsgedeelte aan den overkant van het IJ zulks in verband met de drooglegging van de Zuiderzee. Het plan is zeer grootsch opgevat en houdt rekening met het feit, dat in den loop der jaren aan den anderen IJ- oever een stad zal moeten verrijzen, eenige' malen grooter dan het tegen woordig bebouwde Amsterdam, de uit breiding Zuid alzoo niet inbegrepen. Daar dit plan, waarvan de opzet door deskundigen zeer wordt geroemd, de plannen der IJ-oeververbinding kruist, zullen al deze ontwerpen in onderling verband door de daarbij betrokken diensten worden bestudeerd en zal er van het aanvankelijk voornemen om de IJ-oever-verbinding spoedig tot een on derwerp van openbare discussie te ma ken, vooreerst weinig komen. Bond van poiitie-ambtenaren tot bescherming van dieren. Te Arnhem is de jaarvergadering ge houden van den bond van poiitie-amb tenaren in NedeVia.iti tot bescherming van dieren. Onder de aanwezigen werd opgemerkt de heer Terlaat, commissa ris van politie aldaar. Uit het door den bondssecretaris uit gebrachte jaarverslag bleek onder meer, dat de bond zoo langzamerhand tot een der grootste bonden gaat behooren en afdeelingen heeft te 's-Hage, Tilburg., Leiden en Hilversum, terwijl kort gele den zijn opgericht de afdeelingen Delft en omstreken, „West-Zeeuwsch-Vlaan- deren" en „Walcheren". De heer j. F. Befkel, uit Vlissingen, secretaris van het hoofdbestuur, hield een lezing over de taak der politie bij dierenbescherming, waaruit nog weer eens bleek de heer- schende misstanden op 't gebied van vee- en pluimveevervoer. De kas van den bond sluit met een nadeelig saldo, waarom op financieelen steun van de zijde van dierenvrienden ■wordt gehoopt. PROVINCIALE STATEN. in de gisteren gehouden vergadering van de Staten waren alle leden aanwe zig. ben een erfdochter, dat moet je niet ver geten. Granit Boyle is in zijn eigen oogen zeer verstandig." „Hij is een armzalig mispunt, zoo denk ik er over", zei mr. Massareene met walging. Nu en dan kwam zijn Iersche geboorte door zijn Engelsche opvoeding heenkijken. „Noem zijn naam niet ik kan het niet verdragen." „ik geloof ook niet, dat het mij erg zou spijten, wanneer ik dien naam nooit meer zou hooren", antwoordde miss Srey, die de deugd van openhartigheid in hooge mate bezat. Hierop volgde een lange stilte tus- schen hen. „Je bent toch zoo gek niet om te denken, dat je met hem gelukkig zult zijn zei mr. Massareene daarna op gewonden. „Hij zal je den dood aan doen. Hij ziet eruit als iemand die een vrouwenhart zal breken. En veronder stel nu eens, dat je met je familie ruzie krijgt wat dan „Dan zou ik niet alleen hun achting verliezen, wat" met een snellen blik op hem van onder haar lange wimpers „ik mij erg zou aantrekken, maar bovendien zou ik ophouden tantetjes erfgename te zijn en zou oom Timothy mijn naam uit zijn testament schrappen. Mijn beste Gerald, dat alles bij elkaar zou beteekenen dat ik" met een ge dwongen lachje „zonder twijfel nog een lief meisje zou wezen, maar zeker een meisje zonder een cent." Zij hief haar oogen stoutmoedig op, terwijl zij dit zeide, hoewel het haar eenige moeite kostte dit te doen, en keek hem onver schrokken aan. Wanneer zij eenige te leurstelling op zijn bepaald leelijk ge- De heer Vienings vroeg en verkreeg het woord en stelde de vraag of de ver gadering wel competent is om besluiten te nemen, daar een lid aanwezig is, van wie het twijfelachtig is of zij nog de vereischten bezit, daar zij haar domicilie niet meer in de provincie zou hebben. Er bestaat bij enkele leden twijfel over den uitleg van art. 23 der Provinciale wet in verband met dit geval. De voorzitter verzekerde, dat bij Ged. Staten nog geen bericht is ingekomen van mevr. Duiker, dat zij haar domicilie niet meer in deze provincie heeft. Wel hebben Ged. Staten haar beroep ont vangen tegen het besluit van den raad van Terneuzen, waarbij haar lidmaat schap van den raad werd opgezegd. Hangende dit onderzoek willen Ged. Staten geen verdere voorstellen doen. Trouwens de Provinciale wet luidt te dézéf zdké geheel anders dan de ge meentewet en spr. ziet geen enkele re den waarom de Staten niet competent zouden zijn. De electriciteitsvoorziening. Aan de orde kwam het eerst het al gemeen verslag over den brief van den Raad van Commissarissen der N. V. „P. Z. E. M." De heer Welleman ging na hoe de P. Z. E. M. tot stand kwam en zeide, dat met voortvarendheid is gearbeid aan deze zaak. Spreker onderschrijft met kracht, dat Zeeland voor zijn eco nomische ontwikkeling electriciteit hard noodig heeft. In dezen tijd moet zeker alles zoo economisch mogelijk worden aange pakt, maar dat een rijksmonopolie voor- deeliger is dan een Provinciale exploi tatie staat niet vast. Vooral moet spoe dig de electrificatie tot stand komen en bedrijfszekerheid worden verzekerd. Spr, voelt om die redenen vee! meer voor. het Zeeuwsehe plan. Spr. brengt dan ook hulde aan den Raad van Com missarissen en Ged. Staten voor haar krachtige verdediging der Zeeuwsehe belangen. Hij wilde wel, dat Ged. Sta ten steeds zulke klanken deden hooren. Er zijn reeds kosten gemaakt tot een ton toe. De Raad van Commissarissen en Ged. Staten komen ten einde raad bij de Staten, en aan hen is nu het woord. Geeft men den minister toe, dan komt er voorloopig van de electrificatie van Zeeland niets. Spr. dient een motie in, welke Dinsdag nader zal worden behandeld. Salarissen personeel stoomboot- diensten. Het adres van den Centralen Bond van transportarbeiders tot herziening van de salaris- en algemeene rechtspo sitie van het personeel van de Provin ciale stoombootdiensten, geeft den heer Onderdijk aanleiding er op te wijzen, dat men in de najaarsvergadering niet hooger ging met de salarisverhooging uit financieele overwegingen, maar er zijn echter eenige lichtpunten gekomen, de grootere opcenten-opbrengst, en de zicht verwacht had, of mistroostigheid of onhandigheid, dan had zij zich ver gist. Zoo iets dan zag Gerald. Massa reene er opgelucht uit, alsof opnieuw hoop in hem verrezen was. „Mijn liefste kind, tracht die gedach te onder de oogen te zien," zei hij op nieuw op den stoel plaats nemend maar nu nog dichter bij. „Ik ben geen Croesus, maar wanneer jij er toe zou kunnen besluiten, zouden wij wel in staat zijn goed rond te komen." „Jij hebt precies zevenhonderd pond per jaar", zei Miss Grey, die uitvluchten minachtte, „dat weet ik al lang door in gewonnen informaties." Massereene lachte. „Je bent meer waard dan een dozijn van je sekse, in elk opzicht, maar spe ciaal daarom", zei hij, „dat je nooit zelfs al is 't In kleinigheden, zult bedrie gen, en dat je steeds voor de waarheid uitkomt. Maar zeven honderd is althans niet overdreven, en hum i er bestaat altijd een kans zooals je weet op een titel, wanneer mijn oom Lord Baley- more „Poef I" viei Millicent verachtelijk in de rede, „wanneer jij je oom hebt ver moord, wil je zeggen, want hij is bijna even oud als jij zelf, en kan nog heel goed elk oogenblik een erfgenaam krijgen." „Niet elk oogenblik, kindje Het laatste kind, een derde meisje, is nau welijks veertien dagen oud, en naar alle waarschijnlijkheid zullen er nog heel wat oogenblikken verloopen vóór de komst van een erfgenaam. En wan neer die niet mocht komen, dan zal ik rijkssteun en daarom bepleit spreker nu nieuwe herziening van de salarissen in de eerste plaats voor het personeel der stoombootdiensten, wat bij het rijk ze ker geen bezwaar zal ontmoeten, want de provincie geeft minder dan het rijk voor ongeveer gelijke betrekkingen. Spreker noemt verschillende cijfers om aan te toonen, dat de loonen te laag zijn. Spr. dient een motie in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd te overwe gen, welke salarissen voor het booiper- soneei moeten worden verhoogd en daarover in de najaarsvergadering een voorstel te doen. De heer Hensel zegt met de heeren Van de Putte en Van den Oude het plan te hebben gehad, ook een motie van bijna gelijke strekking in te dienen. Nu zal hij dit achterwege laten. De heef Van Rompu zegt, dat ais men een deel der Rijksbijdrage voor salarisverbetering besteedt, alleen het personeel van de Wester-Schelde is ge holpen, wat een onbillijkheid zal schep pen tegenover andere ambtenaren. De heer Van de Putte zegt, dat hij in zijne aciie al het personeel der stoom bootdiensten heeft bedoeld en een maximum van 200 noemde. De heer Van Nieuwkuyk meent, dat er andere categoriën zijn, die eerder verhooging noodig hebben dan het bootpersoneel, en wel de ambtenaren met groote gezinnen en gepensionneer- den. De heer De Veer vraagt of de uit drukking van den heer Van Rompu, dat de motie geen verandering zal brengen in het standpunt van Ged. Staten, be- teekent, dat zij de motie zonder meer naast zich neer zullen leggen. Dit zou dan de Staten dwingen zelf een voor stel te doen. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten geen moties naast zich neerleggen. De heer Onderdijk zegt, dat als blijkt, dat Ged. Staten niet aan het verzoek kunnen voldoen, spr. en zijn partijge- nooten telkens met amendementen zul len komen en dit zal den gang van za ken niet bevorderen. De 80 1 van het Rijk komen de provinciale fondsen ten goede en kunnen ook voor het perso neel der Ooster-Sehelde worden ge bruikt. De heer Hendrikse meent, dat als men gaat verhoogen, het eerst de leden van Ged. Staten aan de orde komen, die slechts ƒ3000 verdienen, zonder pensioen, terwijl b.v. in Zuid-Holland 8000 met pensioen wordt gegeven. De motie-Onderdijk wordt aangeno men met 38 tegen 4 stemmen, die der heeren Van Rompu, Fruijtier, Van Nieuwkuyk en Dumoleijn. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming worden aangenomen de voorstel len tot verleenen van een gratificatie Maar Miss Grey weigerde verder naar het ontwerpen van zulke zwakke lucht- kasteelen te luisteren en daardoor pijn lijk getroffen staakte mr. Massereene het gesprek. Hij was evenwel een jon geman meet een ontembaren moed en een onbegrensd doorzettingsvermogen hij herstelde zich dus spoedig en her nieuwde dapper den aanval. „Ik weet wel, dat je mij haat", zei hij. „O neen dat is beleefd zeker niet het geval.", „Je kunt mij niet uitstaaan." „Dat lukt mij zonder de minste moeite." „ik weet dat ik leelijk ben." „Niet iedereen kan er zoo goed uit zien ais Granit." „Naar den duivel met Granit", riep Massereene, die zijn geduld verloor. „Met alle liefde", antwoordde zij vriendelijk. „ik geloof niet, dat hij ook maar dat om. je geeft." „Mijn beste Gerald I Wat een ruwe taal I" „Ik kan het niet helpen. Wanneer ik meende, dat het anders was, zou ik het zeggen, al aanbid ik den grond waar over je loopt." „Meen je het heusch „Dat hij je niet naar waarde schat Zeker geloof ik dat." „Neen, dat er eens een tijd zou kun nen komen dat je niets zou zeggen Oh, wat zou die onthouding wreed zijn „Daar, nu lach je weer als gewoon lijk tegen mij", zeide Massereene en uit angst, dat hij haar misschien verveeld had, barstte hij ook uit in een zachten muzikalen lach. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1