1000 ütfiïifines f. VIH SE VILDE h, Iliies Sirkt Si, ÏSissingm. ïelÉss k\ti[ 17 «JULI. Iemëentëbestuur Gemeenteraad. ItafelkleedenI divan-dekken! fa. BELDEROK S VAH 800; No. 167 r nn «-*•£ qnn "T1 ^fl-•1flfi ïsrsÉjüt Mks, BitgizaiÉfd op Zeoisg so iIiunb efM Ohristeüjki fessidagsn Groot Nederland. IO230 VLISSINGSCHE COURANT ABONNETAENTSPKiJS: Voor Viissingen ende gemeenten op Waicheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent De abonné's, in '1 bezit eener polis, zijn GRATIS verze- kgrd tegen ongelukken voor gulden bij levens- lange ongeschikt heid tot werken (lyU een ongeluk voet of oog itlv cen duim ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel gulden bij verlies f* gulden bij verlies van een #*T| van eiken wijsvinger gmi%3 anderen vinger Bij te CcuisitibEhooil w, BiivoepeS. BEPALING SLUITINGSUUR DER TAPPERIJEN GEDURENDE DE KERMIS- WEEK. De Burgemeester van Viissingen, gezien art. 150 der Algemeene Verordening van Politie, brengt ter algemeene kennis on der intrekking zijner bekendmaking van 12 Juli jl., waarbij geen afwijking van het sluitingsuur is toegestaan dat het slui tingsuur der tapperijen gedurende de ker- misweek door hem is bepaald als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op-1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht, terwijl telkens een half uur te voren reeds moet zijn opge iouden met het maken van muziek. Viissingen, 16 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOEL.DEREN. WIJZIGING VERORDENING OMTRENT HET VERSTREKKEN DOOR EEN VER GUNNINGHOUDER VAN STERKEN DRANK IN HET KLEIN OP DEN OPENBAREN WEG. Burg. en Weth. van Viissingen brengen ter algemeene kennis, dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 16 Juli 1920 is besloten de verordening om trent het verstrekken door een vergunning houder van sterken drank in het klein op den openbaren weg te wijzigen als volgt lo. dat van de bevoegdheid, bedoeld in de vorige alinea (het plaatsen van stoelen en tafeltjes op den openbaren weg ten dienste van de bezoekers) door een ver gunninghouder gèen gebruik mag worden gemaakt vanaf den Zondag voorafgaande aan den derden Maandag in Juli tot den Maandag volgende op voornoemden Maan dag, op den Nieuwjaarsdag en op den ver jaardag der Koningin. 2o. dat genoemde wijziging in werking is getreden op 16 Juli 1920. Viissingen, 17 Juli 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burg. en Weth. van Viissingen brengen Ier kennis van belanghebbende ouders of voogaen, die voor hunne kinderen of pu pillen met den nieuwen cursus (aanvan gende 16 Augustus e.k.) toelating wen- schen tot eene der Openbare Lagere scho len in deze gemeente dat vanaf Maandag 19 Juli tot en met Maandag 2 Augustus e.k., uitsluitend ter Gemeente-Secretarie (2e afdeeling) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt; en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben be reikt en bovendien voor de scholen C (Bouwen Ewoutstraat), D. (Groote Markt) en E Wagenaarstraat), zij die vóór 17 Fe bruari 1921 zes jaar worden. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vljssingen, den 16en Juli 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. In een deel der pers onzer Zuidelijke buren kan men de klacht hooren, dat ons land zoo weinig actie betoont ten aanzien eener geheel of half-officieele propaganda van het dusgenaamd Groot-Nederlandschap. De zaak is, evenals het verwijt belangrijk genoeg er ons een oogenblik bij op te houden. Wie zijn land groot wil zien worden in welk opzicht dan ook, streeft, ais Nederlander derhalve naar een Groot- Nederland. En met name geldt dit streven de uitbreiding, althans de be vestiging van het taal- en cultuurge bied, waarvan de grenzen nu eenmaal niet nauwkeurig te trekken zijn en ziet geenszins strikt aan de geografische afpaling houden. Groot-Nederlandsche cultuur kan derhalve de propaganda medebrengen onzer vaderlandsche faal aan gene zijde der landsgrenzen. En nu wil het geval, dat juist aan gene zijde, talrijke burgers van andere nationali teit dan de onze, voor de uitbreiding en bevestiging van hun taalgebied, ir, casu het Vlaamsche, nauwe aanrakingspun ten met het Nederlandsch taalgebied- vinden. Daarom ontmoet het streven aan deze zijde der grenslijn ontwikkeld, een gelijksoortig streven aan gene ge propageerd, en vandaar dat men een oppervlakkige eenswillendheid en ge lijksoortig streven kan waarnemen, tussohen burgers van twee geheel ver schillende nationaliteiten, doch die al ien evenzeer vurig verlangen hun eigen nationaliteit te behouden. Door de uiterlijkheid der dingen mis leid, wordt het zoo verschillend inner lijk te veel over het hoofd gezien, na melijk dit, dat de Vlaamsche taaibe weging een zuiver Belgische aangele genheid is en ook moet blijven, en waarin ons land zich al dan niet half- of geheel officieel, nimmer mengen mag. Men vergete toch niet, dat het niet zoozeer een pro-Nederlandsche gezind heid, dan wel een anti-Fransche stem ming is, die aan de Vlaamsche bewe ging zulk een vaak scherp karakter verleent. Vlaanderen, meenen zij ginds, moet de natuurlijke borstwering zijn tegen den onmiskenbaar krachtigen en duurzamen aanval van Gallisch-gezin- de zijde ondernomen, om België zooveel mogelijk te verfranschen. Indien met terdaad Frankrijk beoogt, om van Bel gië een vazalstaat te maken, dan is dat ook voor ons land van groot belang te achten. Doch dit is een grootendeels zuiver internationale politieke aangele genheid, en waartegen geen ander ver weer zoo machtig is als, uiteraard, de internationale politiek. En dan is het duidelijk, dat niet Vlaandereniand, maar het wereld-machtige Engeland hier het eerste en het laatste woord in zeggen zal en dat ook onze stem wel eenigszins mede in het kapittel zal kun nen klinken, doch geenszins van dien aard als een zeker deel, gering in aan tal maar met onevenredig luiden klank, der propagandisten van het Groot-Ne- derlandsch denkbeeld, het wil doen voorkomen. Door Nederland meer ac tief en liefst nog officieel in deze nete lige zaak te doen optreden, zou een tweesnijdend zwaard worden ter hand genomen, dat in de eerste plaats zeker hem wondt, die het hanteert. Frankrijk toch zou met des te meer kracht zijn vazalstaat-plannen gaan aanpakken, de anti-Franschen in België naar den Duitschen kant uitdringen en ten slotte toch aan Engeland de eindbeslissing, zooal niet geheel, dan toch grooten deels overlaten. E,n inmiddels staan wij er als toekijkers bij. Inderdaad, een ac tief optreden onzerzijds in de dusge naamd Vlaamsche beweging raakt zoo zeer aan de regionen van de internatio nale politiek der groote Europeesche mogendheden, dat de consequenties ab soluut onzeker en allerminst betrouw baar zijn. Wie dan ook de Vlaamsche beweging ter harte gaat, en daarin doen wij voor niemand onder, kan haar liet beste die nen met zijn eigen kracht en overtui ging, maar zonder zijn land of regee ring daarbij te halen. En wien het Groot-Nederlandsch denkbeeld lief is, en ook ons is het dit, kan zulks op geen betere wijze propageeren dan door met stoeren zin en met de handen uit de mouwen, aan heel de wereld te toonen, dat dit kleine land en zijn bewoners, het woordje „groot" in bovenbedoelden geest gebruikt, niet aan een altoos ge vaarlijken en allerlei verwikkelingen brengenden uiterlijken maatstaf willen toetsen, maar de grootheid van land en luyden afgemeten willen zien naar het bezit dier vaderlandsche deugden en eigenschap, waarvan onze voorzaten een onvergankelijk beeld van waarach tige grootheid hebben gegeven aan al len die na hen komen. Zitting van Vrijdag 16 Juli. Vervolg en slot). Na heropening der zitting te onge veer kwart over drie, werden eerst behandeld de ingekomen stukken. Van het Kon. Nationaal Steuncomité is bericht ontvangen, dat het heeft be sloten de door deze gemeente verstrekte bijdragen ten behoeve van gedemobili- seerden, in totaal ƒ4111.11, te resti- tueeren. Van den heer G. Jurry was een schrij ven ingekomen dat hij zijn overplaat sing als hoofd der school C naar school E aanneemt. Verder werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Nog was van Ged. Staten een schrij ven ingekomen houdende toezending van het Kon. besluit d.d. 21 Juni jl. tot goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 30 April, t. v. wijziging van de verorde ning op de heffing van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen (ongelimiteerde aftrek voor bezit van kinderen.) Al deze mêdedeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. SLUITINGSUUR GEDURENDE DE KERMIS. Daarna werd behandeld het voorstel van Burg. en Weth. om te voorkomen dat gedurende de dagen dat het tap- verbod geldt, op de openbare straat zou worden getapt (zie het desbetref fend voorstel in ons vorig nummer). Hierbij werd overgelegd het adres van de afdeeling Viissingen van den Bond van caféhouders betreffende het sluitingsuur. Nog was ingekomen een adres van de houders van kermisvermakelijkhe den „Ons Belang", waarin zij zeggen zich ongerust te maken over het slui tingsuur gedurende de kermis, waarvan in de verpachtingsvoorwaarden niets is vermeld. De voorzitter wees er op dat op 2 Mei 1919 door den raad met algemee ne stemmen is besloten, de café's om 12 uur te sluiten. Her is dtis niet billijk de kermis-vermakelijkheden daarvan uit te sluiten, anders worden de stadgenooten achteruitgesteid. De voorzitter wenscht thans aan den raad te vragen r>' hij bij dit bes'uit wil blijven. De heer Manse was van meening, dat bij de meeste leden toen voorzat, dat het misbruik maken van.sterken drank beteugeld moest worcien en vandaar dat de café's dan om 12 uur gesloten moesten worden. Hadden de leden ge weten dat er een tapverbod was inge voerd, dan zouden zij misschien een ander besluit hebben genomen. Hij stelde daarom voor op enkele avonden het sluitingsuur iets later te steken, wat aan den burgemeester kan worden overgelaten. Waar bovendien in de verpachtings voorwaarden niets omtrent een ver vroegd sluitingsuur is bepaald, meende hij dat er wel reden is om van deze be paling af te wijken. De heer De Meij juichte het toe dat de voorzitter zich houdt aan het be sluit van den gemeenteraad, hoewel hij niet verplicht is zich daaraan te houden. Hij wees op het verloop der zaak en dat het besluit van den raad genomen is, is omdat er sonk; is geweest van afschaffing der kermis. Hij wil evenwel gaarne medewerken om de beslissing van het vorige jaar in te trekken, vooral waar het tapverbod is ingevoerd. Hij begrijpt overigens niet dat de caféhouders tegen het tap verbod zijn, want als zij geen sterken drank verkoopen, wordt toch andere consumptie verkocht. Hij hoopt dat de caféhouders hun verzet tegen het tap verbod zullen laten varen" en aan een eerlijke uitvoering zuilen medewerken. De heer Hillinga was het volkomen eens met de vorige sprekers. Hij was van meening, dat het drankgebruik ooor het tapverbod echter wordt ver meerderd, omdat hij weet dat er nog nooit zooveel sterken drank is verkocht. Hij meende dat er verzet zou komen tegen de te strenge bepalingen. De heer Van Oorschot meende.dat de heer Hillinga den caféhouders een slechten dienst heeft bewezen, waar hij zegt dat er reeds zooveel drank is in geslagen. Hij is overigens niet zoo bevreesd voor verzet als de heer Hillinga. Hij wees op Deventer, waar het tapverbod goed heeft gewerkt. Hij hoopt dat de caféhouders zujlen medewerken om het tapverbod goed te doen slagen. Dan is hij bereid mede te werken aan de handhaving van het oude sluitingsuur. De heer Hensel zal niet voor het voorstel stemmen. Hij voelde er niets voor om de cafés later open te houden. De winkeliers moeten ook op een be paalden tijd sluiten. De heer De Meij zeide, dat hij gele zen heeft dat een caféhouder gedurende de kermis zijn café als sociëteit exploi teert. Als Buning geen societeitsver- gunning heeft is het verboden krach tens een arrest van den Hoogen Raad, dan heeft hij geen recht op bepaalde tijden voor leden te tappen. De heer Hensel wees er op dat hij inlichtingen heeft ingewonnen bij be voegde zijde en deze heeft verklaard dat alleen een societeitsvergunning gel dig is wanneer het lokaal altijd uitslui tend voor de leden beschikbaar is. De voorzitter zal een onderzoek in stellen. Het voorsfel-Manse om den ouden toestand te herstellen, werd aangeno men met 12 tegen 6 stemmen, die van de heeren Van de Putte, Sorel, Hensel, Huson, Tichelman en Haast. Door L. F. Dert is een adres aan den gemeenteraad gericht, houdende ver zoek tot wijziging der verordening op de verplichte winkelsluiting over te gaan of, indien zulks niet dadelijk mo gelijk is, machtiging te verleenen aan Burg. en WetJi. om artikel 8 sub b der verordening zoodanig toe te passen, dat vergunning kan worden verleend, zaken aan het sttand langer geopend te doen houden dan door de verordening is toegestaan. Adressant vermeent de tolk te zijn van honderden andere neringdoenden. Door A. C. Kiviet, onderwijzer in de gymnastiek en L. Heijmans, onderwijzer in het teekenen, is een adres ingezon den, waarin zij verzoeken aan hen te doen uitbetalen een voorschot, gelijk aan en tegelijk met dat, hetwelk bin nen eenigen tijd aan alle onderwijzers zal worden uitgekeerd, naar aanleiding van de motie-Ossendorp. Adresanten meenen te behooren tot hetzelfde korps ambtenaren als de on derwijzers. Deze adressen werden gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. De verschillende ingekomen stukken (zie daaromtrent ons vorig nummer) werden in handen van Burg. en Weth. gesteld om advies. Wat het adres van den slager Kole betreft, stelde de heer Lindeijer voor, dit verzoek alsnog in te willigen. Hij wilde een definitieve beslissing nemen, dan weet de betrokkene waaraan hij zich te houden heeft. De heer Van de Putte sloot zich ge heel aan bij den heer Lindeijer en hij wilde eveneens het verzoek toestaan. De heer Van Niftrik zeide, dat Burg. en Weth. verplicht zijn zich aan de verordeningen van den raad te houden. De overwegingen die thans gelden, zijn van belang voor Kole, doch niet voor de gemeente. Wil de raad van de ver ordening afwijken, dan is dat zijn recht. De heer Lindeijer wees er op, dat de verordening is gemaakt om op te ko men tegen belangrijke vermindering van de woongelegenheid. Dit is thans niet het geval. Het betreft hier een uit zonderingsgeval. De heer Huson wees er op, dat Kole hier geen woning onttrekt. Dit doet juist de andere partij, nl. „de Schelde". Zeer zeker mag Koie daarvan de dupe niet worden en is hij er dus voor aan het verzoek te voldoen. De heer Van Niftrik was het eens met den heer Huson. De raad kan ont heffing verleenen, wat Burg. en Weth. niet voor hun verantwoording hebben willen nemen. Het voorstelLindeijer om aan Kole de vergunning te verleenen, wordt aan genomen met 16 tegen 2 stemmen, die van de heeren Laernoes en Van Niftrik. De voorzitter stelde voor geen gevolg te geven aan de motie van den gemeen teraad ie Termunten betreflende den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd. De heer De Meij stelde voor deze zaak in handen van Burg. en Weth. te stellen om advies. Dit werd goedgevonden. Het adres van den vader en de moe der van het gasthuis betreffende ver hooging van hun jaarwedde, werd ge steld in handen van Burg. en Weth. ter afdoening. Hierna werd overgelegd het adres van den Bond van Ned. Onderwijzers, betreffende het ambulantisme. De heer De Meij wilde deze zaak ernstig onder het oog zien en hij vroeg of de voorzitter zou willen onderzoe ken bij eventueele vacatures voorloopig geen sollicitanten op te roepen, doch een hoofd voor de klasse te plaatsen. De voorzitter gaf de door den heer De Meij gevraagde toezegging. Het rapport inzake de inrichting tot ziekenhuis van het weeshuis, werd aan gehouden tot de begrooting, omdat de heer Staverman een intensieve bespre king van het rapport wenscht. Eervol ontslag werd verleend, met ingang van 1 September, aan de hee ren J. J. Vis, als leeraar in het boek houden aan de Avondschool voor Handwerkslieden dr. W. S. Unger, als leeraar in de staatswetenschappen aan de handelsschool G. J. Douwes, als onderwijzer aan school B Th. H. P. Hoste, als onderwijzer in de Fran- sche taal aan de handelsherhalings school A. C. Kiviet, als onderwijzer in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, etaleert heden MIDDELBUHG.I de gymnastiek bij het openbaar onder wijs. De heer De Meij vroeg of het werke lijk in de bedoeling ligt de vacature- Kivie.t niet meer te vervullen. De voorzitter zeide, dat op finan- cieele gronden misschien zal worden voorgesteld de functie niet meer te vervullen. Deze zaak kan bij de begroo ting worden besproken. De heer De Meij wilde daarmede niet wachten tot bij de begrooting en daar over in een volgende zitting besluiten. De heer Van Oorschot wilde even eens de betrekking van gymnastiek- onderwijzer handhaven. Het eervol ontslag aan den heer Spruit, als onderwijzer aan school E, werd nog aangehouden, in verband met zijn verbetering van zijn pensioen. Ter benoeming van een directeur van gemeentewerken werd aanbevolen de heer C. Ouwehand, kapitein bij de genie van het N. Oost-Indisch leger te Kat wijk aan Zee. De heer Haast wilde den heer Koster uit Breda ook op de aanbeveling plaat sen. De voorzitter zeide, dat het slechts een aanbeveling betreft en de leden daarvan dus kunnen afwijken. Tot stemming overgaande werd de heer Ouwehand benoemd met 14 stem men de heer Koster verkreeg 1 stem terwijl 3 stemmen blanco waren. Tot definitief leeraar in lijn- en vak- teekenen aan de Burger Avondschool werd benoemd de heer C. Romijn, thans tijdelijk leeraar en tot tijdelijk leeraar in scheepsbouwkundig vaktee- kenen aan de Burger Avondschool en Avondschool voor Handwerkslieden, werd voor het tijdvak van 1 September 1920 tot en met 30 Augustus 1921 we der benoemd de heer A. C. Elants. Uit de aanbeveling voor secretaris rentmeester van het gasthuis, bestaan de uit de heeren M. Meijer, thans waar nemend en G. Jaquet, werd benoemd de heer Meijer met 12 stemmen de heer Louwerse verkreeg 3 stemmen, de heer Jaquet 1 stem, terwijl 2 stemmen blanco waren uitgebracht. Vastgesteld werden de rekeningen van ontvangsten en uitgaven over 1919 van de Centrale Keuken, hei Burgerlijk Armbestuur, de gezondheidscommissie, de Armenraad en de Kamer van Koop handel. Achtereenvolgens werden ter vast stelling aangeboden een gewijzigde be grooting van het havenbedrijf voor 1919, de rekening van dat bedrijf over 1919 en de rekening van het reserve fonds over 1919 de begrooting en re kening van het bedrijf der groente- en fruitveiling en van het bedrijf der bad- exploitatie een gewijzigde begrooting van het gasthuis en een staat van ont vangsten en uitgaven van den gemeen telijken turf- en houtverkoop over 1919. (Van al deze begrootingen en reke ningen hebben wij de cijfers reeds me degedeeld in de „Voorstellen aan den gemeenteraad"). Hierna kwam in behandeling het voorstel van Burg. en Weth. tot vast stelling van verordeningen op de hef fing en invordering ran rechten voor door of vanwege het bestuur der ge meente verstrekte diensten. Het voorstel werd goedgekeurd. Hierna was aan de orde het voorstel

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1