25 WOENSDAG ipifirn f. VAN ÜE ÏELBE li., llirn Mi SB, ïlisÉp. ïeista intarc. 14 *IUUL Vindrijni Ép!|s, BÏtisziiÉrd op Zcndsg hi aipws erkends (ÏEMEENTEBESTUUR BINNENEAND FEUILLETON De Diamanten van Lady Val worth. Wo- 164 f<y>2K> VU5SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en fle gemeenten op Walcheren 2.20 oer drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ3.70 Voor overige landen der Poti-Unie ƒ4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels f 1.10; voor iedere regel meer 26 cl. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel feËStdigen Te abonné's, in 't bezit eener 11| trM, zijn GRATIS verze-]J|Jll| verd tegen ongelukken voor«J> gulden bfj levens lange ongeschikt- 1 heid tot werken Cftll gulden bi& dood gulden bij verlies gf#| gulden bij verlies A jf|j m een "ongeluk €#1111 'voet'of oog3' l3ll een duim lllll j gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger BEPALING SLUITINGSUUR DER TAFPERKEN GEDURENDE DE KERM1S- WEEK. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op artikel 150 der Algemeene Verordening van Politie voor de gemeente Vlissingen, waarbij is bepaald, dat de tappers ver plicht zijn te zorgen, dat hunne voor het publiek toegankelijke lokalen, welke niet uitsluitend voor logement of slaapstede zijn bestemd, te middernacht of op zoodanig uur, als hun door den Burgemeester schrif telijk is toegestaan, gesloten en ontruimd zijn brengt ter algemeene kennis, dat door hem geene afwijking, gedurende de kermis- week, van genoemde bepaling wordt toe- gestaan. Vlissingen, 12 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOEEDEREN. PENSIOENEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de attestaties de vita voor de ontvangst van pensioenen ten laste der Nederlandsche Staatsbegrooting en die ten laste van het Weduwen- en Weezenfonds voor militai ren en gepensionneerde militairen der land en zeemacht over het 3e kwartaal 1920 vanaf heden kunnen geteekend worden ten Raadhuize 4e afdeeling. Vlissingen, den 14 Juli 1920. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. Nederland en België. De „Etoile beige" noemt het bericht onjuist, dat Frankrijk en Engeland de Belgische eischen ondersteunen en de Opperste Raad zich met het Neder- landsch-Belgische geschil heeft bezig gehouden. Alleen is waar, zegt tiet Brusselsche blad, dat verscheidene maanden geleden de Belgische regee- rirsg haar eischen omtrent de herzie ning van de verdragen vair 1830 heeft ter kennis gebracht van haar beide bondgenooten, die de ontvangst van deze mededeeling erkenden in zeer sympathieke bewoordingen. „Uw zaak", zoo zeiden Frankrijk en Enge land, „heeft onze belangstelling en wij zijn bereid haar te steunen, te meer daar zij overeenkomt met de belangen van de veiligheid der geallieerden." De conferentie te Spa heeft, naar de „Ctoile" erkent, zich met deze quaestie niet bezig te houden. Voorioopige aanslagen in de directe belastingen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp in zake het opleggen van voorioopige aanslagen in de directe belastingen. Als basis voor den voorloopigen aan slag wordt genomen de aanslag over het vorige belastingjaar. Op den voorloopigen aanslag zullen Naar het Engelsch van Mrs. HUNGERFORD Vertaald door I. P. WESSELINK VAN ROSSUM. 2) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK 11 1 .adv Valworth was verheugd inpe naan oo liet voorstel van Sir Thon?="' om een paar weken in de stad te gaan doorbrengen bij haar zuster, mrs.Brand, ren vrouw van de wereld met een zeer vriendelijk hart, die, zelf kinderloos, de dochter van een oudere zuster had aan-, genopten, nu een innemend meisje van zeventien jaar, en verloofd met Granit Boyle, haar neef. Zij ging echter nog niet druk uit, daar zij nog steeds lessen ontving van verseniilende leermeesters en driemaal in de week Duitsch la;, te zamen met een onderwijzeresji:, een meisje van haar leeftijd, die zoo lang buitenslands ha 1 gewoond, dat zij bijna een genaturaliseerde Pruisische is geworden. Nadine Roche was ze ge lukkig, toen zij bij het zoeken vin een betrekking deze vond in het huis van mrs. Brand. Zij had zooveel treurigs doorgemaakt, dat zij der wanhoop nabij was, toen het noodlot, dat niet altijd onvriendelijk is, haar ten slotte voerde op den weg, die haar tenminste eenigen zonneschijn bracht. Haar leerling werd haar vriendin. Mrs. Brand ging bepaald van haar houden. Haar.pad scheen ein de voorschriften betreffende invorde ring van toepassing zijn. Eveneens zul len er de opeenten op gelegd worden, die aan den definitieven aanslag ver bonden zijn. Maar reclame is niet toe gelaten en evenmin behoeft aanspraak op ontheffing te bestaan. Ais de omstandigheden van den be lastingplichtige sedert den laatsten aan slag een zoodanige wijziging hebben ondergaan, dat de volgende aanslag aanzienlijk lager zal zijn, of wei, dat een aansiag geheel achterwege zal blij ven, wordt ter beoordeeling van de administratie de invordering beperkt tot het vermoedelijk verschuldigde be drag. De luchtpostdient Engelartd-Nederfand. De post van Holland naar Engeland is tot heden regelmatig vertrokken. Het gewicht bedraagt dagelijks ongeveer 9 K.G. Hoewel dit als een begin bevredi gend mag geacht worden, is deze hoe veelheid te gering met het oog op de geheele correspondentie, welke tus- schen Nederland en Engeland wordt gevoerd. Naast de zeer doeltreffende maatregelen, welke de directeur-gene raal der posterijen heeft doen nemen om de luchtpost te propagandeeren, heeft de Koninklijke Luchtvaartmaat schappij gemeend, het publiek tege moet te kunnen komen door het ver strekken van de strookjes „per lucht post" en de omlijning van het adres, zooais deze door den directeur-gene raal der posterijen worden verlangd. Door het "hoofdkantoor der K. L. M„ Heerengracht 13, Den Haag, worden deze strookjes op schriftelijke aanvra ge gratis aan belanghebbenden toege zonden. Een Fransclre kruiser op de Schelde. De Fransche kruiser „Marseillaise", die ter gelegenheid van den Franschen nationalen feestdag van 14 Juli een be zoek aan Antwerpen brengt, heeft met toestemming onzer regeering de reis naar Antwerpen voortgezet. Nederlandsche kinderen naar buiten. Gevolg gevend aan den wensch der regeering om het toezicht op de tijdelijk op het platteland gehuisveste zwakke Nederlandsche stadskinderen zoo doel treffend mogelijk te doen zijn, heeft de centrale commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten, aan haar bureau Frankenslag 83 Den Haag, als inspectrice verbonden mejuf frouw A. Verkoren, vele jaren als pro vinciaal huisbezoekster bij de provinci ale Zuid-Hoilandsehe vereeniging tot bestrijding der tuberculose werkzaam geweest. Vanaf 1 Augustus zal door haar, in overleg met de comité's van ontvangst een geregeld toezicht op alle door de centrale commissie uitgezonden kinderen worden uitgeoefend. „Oranje Nassau's Oord" in 1919. Volgens het verslag over 1919 van het Sanatorium „Oranje Nassau's delijk over rozen te zullen gaan, en ten slotte voelde zij, kleine, arme ziel, dat zij thans het hoofd ten hemel kon hef fen, met de zekerheid op aarde te wan delen, zonder vrees van te vallen. Haar leerling, Aliliicent Grey, was bijna, zij hei ook niet geheel, zoo mooi als zij. Het was een lang statig meisje, met lange wimpers, waaronder bruine oogen de wereld daarbuiten met verwondering inkeken, met zacht glanzend haar, van een donkere kleur, dat koddig afstak bij haar wipneusje, dat sterk in de scha duw werd gesteld door de bekoorlijke Grieksche gelaatstrekken van haaT on derwijzeres. Nadine's grappig mondje, haar dansende lokken, en haar oogen, die het diepe blauw hadden van de zee in een grot aan de kust, waren zeker in staat, menigeen aanstoot te geven, maar het kind zelf was zoo lieflijk, zoo ontvankelijk voor alles wat goed en rein is, dat het onmogelijk was, haar in een ander dan in een vriendelijk licht te zien. Met niets dan de herinnering aan een dierbaren vader, die, hoewel Engelsch- man, generaal in het Pruisische leger was geweest, emeen heele lieve moeder, als houvast in het leven, had Nadine, tot haar kennismaking met mrs. Brand, gelegenheid te over gehad, het leven van een geheel andere dan rooskleurige zijde fe bekijken. In den iaatsten tijd was haar zelfs de kans geboden, om met nog grooter gewisheid aan haar treurige levensomstandigheden te ont komen. In haar leven was, hoe wist ze zelfs nauwelijks, een jonge man geko men. die, toen hij haar zijn liefde ver- Oord", heeft de stichting dringend geld noodig, en heeft de Raad van Comissa- rissen zich daarom genoodzaakt ge zien, over te gaan fot het verkoopen van een groot deel van het landgoed. In 1919 werden verpleegd 346 pa tiënten. Op 31 December waren er 68 m., 34 vr„ totaal 102 pat., in 1919 kwa men er bij 147 m., 97 vr., totaal 244, er overleden 1 man en 1 vrouw, er vertrokken 157 m. en 91 vr„ zoodat op 31 Dec. 1919 aanwezig waren 67 m., 39 vr., totaal 96. Het resultaat van de behandeling der 248 vertrokken patiënten was, dat 140 veel verbeterden, d.i. ongeveer 56 50 iets verbeterden, d.i. ongeveer 20 58 niets verbeterden, d.i. ongeveer 23 Deze cijfers zijn wat gunstiger dan verleden jaar, nu de gelegenheid tot 't verkrijgen van de noodige voedings middelen wat grooter was. Dit jaar kwam het Sanatorium in het bezit van een hoogtezon, die voor plaatselijke en algemeene bestraling goede diensten bewees. Wat de speci fieke behandeling aangaat, kregen 251 patiënten injecties met tnberculine uit het Utrechtsche laboratorium, waarvan de goede invloed bij sommige patiën ten niet te ontkennen was. De resulta ten met de suikerinjecties in 1918 ver kregen, waren niet van dien aard om ze in dit jaar voort te zetten. Aan. het verslag zijn toegevoegd verschillende financieele overzichten. De uitgaven van het Sanatorium waren ƒ247,891.75, de ontvangsten 207,461.20. nadeelig saldo 40,430.55, verminderd met de waarde der voorraden ad 18.621.35(4, blijft 'n nadeelig saldo van 21.809.19. Noodlijdende fondsenbezitters. In breede kringen is bij herhaling gewezen op de wenschelijkheid, om op de een of andere wijze de belangen te behartigen van hen die. zoo niet uit sluitend, dan toch hoofdzakelijk, aan gewezen zijn op de inkomsten van hun kapitaaltje, waarmede zij vroeger juist konden rondkomen, doch die (hans buiten hun schuld in de onmogelijkheid verkeeren, om overeenkomstig hun stand te leven en zelfs gebrek lijden, tengevolge der omstandigheid, dat vele buiteniandsehe fondsen geen rente be talen. Voor hen staan bovendien, uit den aard der zaak de. wegen niet open waarlangs de gesajarieerden, gepensi- onneerden, handelaren en loontrekken- den verbetering in hun financieelen toestand kunnen verkrijgen. Op uitnoodiging van den burgemees ter te 's-Gravenhage is nu daar ter ste de een voorioopig comité gevormd, met den oud-minister Cohen Stuart als voorzitter, ter overweging wat in dezen gedaan kan worden. Ais het comité te 's-Gravenhage een gewe'nschte oplossing vindt wat niet zoo gemakkelijk zal gaan dan zal de actie zeker wel over het geheele land worden üitgebreid, want men treft overaf dergelijke oorlogsslachtoffers aan en hun lot is over het algemeen klaarde, haar bijna evenzeer afstootte als aantrok. Hun ontmoeting had iets romantisch gehad, hoewel die toch niet zoo bijzonder interessant geweest was. Op een donkeren Januari-avond, zonder sterren, was, bij afwezigheid van den onontbeerlijken politieagent, een jong- mensch zoo vriendelijk geweest, haar te helpen bij liet oversteken van een druk ke straat. Hij had haar door het wirwar van rijtuigen heen geloodst en haar vei lig op het trottoir aan den overkant ge bracht. Hij had haar dankbetuigingen lachend afgewezen, en toen zij daarin persisteerde, als belooning, de toestem ming gevraagd, haar naar huis te mo gen brengen. De avond was zoo donker, zoo stormachtig, zoo ontbloot van com fort in welken vorm ook, zij was klaar blijkelijk zoo beangst geweest, die Ru bicon over te steken, die de wegkruisin- gen zijn en hij was bovendien in de eerste vier uur, volkomen meester van zijn tijd Het kostte hem echter nauwelijks een uur om haar thuis te brengen. Stand vastig had zij zijn aanbod, haar een rij tuig te doen bezorgen, afgeslagen, maar had het onheusch gevonden, hein af te wijzen, toen hij vroeg den weg te voet met haar te mogen gaan. Eigenlijk was zij blijde geweest met zijn begeleiding, en niet geheel en al blind voor zijn gun stig uiterlijk, en toch, zooals ik zeide, er was reeds toen in haar gevoelens tegenover hem iets van afstooting, zoo wel als van aantrekking. Er was bovendien iets anders, dat haar in de war bracht. Had zij hem niet al vroeger ontmoet Die sprekende niet benijdenswaardig. Inplaats dat hun inkomsten zijn ver meerderd. zijn deze bij velen juist ko lossaal verminderd en voor hen wordt niets gedaan. Zij moeten maar rond zien te spar telen meer is het vaak niet met hun karig bestaan. Nationale Woningraad. De te Amsterdam, onder voorzitter schap van mr. D. Hudig gehouden ver gadering van den Nationalen Woning raad, nam een motie aan, waarin zij haar instemming betuigt met den in houd van het adres door het bestuur gericht tot de Tweede Kamer van 21 April 1920 inzake de voorgestelde wijzi ging der Huureommissiewet, en den wensch uitgesproken, dat art. 5 niet on gewijzigd wet zal worden, doch dat daarin zal worden bepaald, dat een huurverhooging ten bate der eigenaars slechts in zooverre kan worden opge legd, ais billijk kan worden geacht, wegens de meerdere kosten door hen in verband met de exploitatie hunner hui zen te maken, terwijl wanneer bij een latere wettelijke regeling wordt overge gaan tot een verdere huurverhooging, deze niet moge worden toegestaan dan met een gelijktijdige instelling van een rijkswoningfonds. Extra-uitkeering voor 's rijks personeel gevraagd. in een bestuursvergadering van de centrale van vereenigingen van perso neel in 's rijksdienst is besloten tot de regeerïng het verzoek te richten om vóór den komenden winter aan alie ambtenaren, beambten enz. een extra- maand salaris toe te kennen met een minimum van tweehonderd gulden. Schoolbioscoop te Rotterdam. In tegenwoordigheid van rijks- en ge meentelijke onderwijsautoriteiten, de bioscoopcommissie, bestuurders van onderwijzersvereenigingen en andere belangstellenden, is gisterenmorgen te Rotterdam in het bioscoopzaaltje van het Nationaal Technisch Scheepvaart kundig Museum de gemeentelijke schoolbioscoop geopend. De wethouder van onderwijs sprak een woord van welkom speciaal tot den onvertnoeiden propagandist voor de schoolbioscoop, den heer Van Staveren, directeur der Haagsche gemeentelijke inrichtingen en wees op de reeds nu aan den dag tre dende noodzakelijkheid'van uitbreiding. Hij besloot met in 't bijzonder dank te brengen aan de directie van het Scheep vaartkundig Aluseuin. De directeur der schoolbioscoop, de heer A. P. van der Wel, gaf vervolgens zijn eerste les aan de hand van een reeks films uit het ha venbedrijf en de zijdeteelt in het zuiden van Frankrijk. trekken, die zacht glanzende oogen, kende zij die niet reeds Het scheen haar toe, dat zij hem ergens, kort gele den, had ontmoet. Maar toch. toen hij haar, direct nadat zij mrs. Brand's huis had verlaten, zoo vriendelijk behulp zaam behulpzaam was bij het overste ken van de straat, kon zij hem niet in verband brengen met eenige plaats of eenig tijdperk, en na een poosje nam zij aan, dat haar verbeelding haar parten had gespeeld. Toen hij haar dien avond naar huis had gebracht, had hij een oogenblik op de stoep getalmd, en zij had hem op het laatst, half hopend dat hij zou weggaan, half verlangend eenige dankbaarheid te toonen tegenover iemand die zoo vrien delijk voor haar geweest was, gevraagd binnen fe komen en kennisTe maken met haar moeder. De uitnoodiging was met graagte aan genomen. Mrs. Roche, een zachte vrouw met teere stem, ontving hem met be daarde waardigheid, die hem verbaas de, en toen hij twee utir later van hen wegging, zooals zij gaarne, maar ten onrechte, geloofden om naar bed te gaan, lachte hij inwendig in de verlaten straat dezer weinig aristocratische buurt, bij de herinnering, hoe hij zich op dat uur aan thee en toast was te buiten gegaan en zich daarbij zelfs geamuseerd had. Welke oogen had dat meisje Wat een mondje Hoe zacht en bevallig en hoe lieflijk was zij Toch was er ook vuur in haar, dat allerhand deed ver moeden. zijn polsen sneller deed slaan en tienduizend bekoorlijkheden voegde bij die, welke zij reeds bezat. Hij was Stads® «uProviflcienieuws VLISSINGEN, 14 JULI. Het sluitingsuur met de kermis. Uit een bekendmaking van den bur gemeester blijkt, dat gedurende de kermisweek geen afwijking wordt toe gestaan van de bepaling dat de café's enz. te middernacht ontruimd en geslo ten moeten zijn. Wij herinneren er in verband met dit besluit van den burgemeester aan, dat de gemeenteraad in zijn zitting van 2 Mei 1919, op voorstel van den heer Hensel, met algemeene stemmen heeft besloten dat voortaan gedurende de kermis de café's enz. om 12 uur geslo ten moeten worden. !n de hedenmiddag gehouden zitting van het Centraal stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeen teraad, werd tot Sid van den gemeente raad (vacature J. Baard) benoemd de heer J. Post. Een barak voor besmettelijke ziekten. Door het bestuur van het St. Joseph ziekenhuis is het lofwaardige besluit genomen om aan deze inrichting een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten te verbinden, waaraan de be hoefte in onze gemeente reeds meer malen is gebleken. Deze barak is thans gereed en wij werden gisteren uitgenoodigd deze eens te komen bezichtigen. Het is een houten gebouw, dat ge heel geïsoleerd staat van het zieken huis, doch in de onmiddellijke nabij heid daarvan is gebouwd. De inrichting voldoet in alle opzichten aan de eischen welke aan een dergelijk ge bouw gesteld kunnen worden. Er zijn 4 kamers, in elk waarvan plaats is voor 3 patiënten, zoodat er 12 personen te gelijk verpleegd kunnen worden. De barak is zoodanig gemaakt, dat alle kamers weer geheel van elkaar kunnen worden afgesloten, zoodat er tegelijk lijders aan verschillende besmettelijke ziekten kunnen worden opgenomen en voor elke kamer een afzondeiijke uit gang naar buiten is gemaakt. Met de eischen der hygiëne is in alle opzich ten rekening gehouden. Men vindt er centrale verwarming, eiectrisch licht, een huistelefoon, waarmede verbinding met het ziekenhuis wordt verkregen. Ook is er een keuken en een afzonder lijk zit- en slaapvertrek voor de zuster niet de verpleging belast. Voorts is er een badkamer en een lokaal waar besmettelijke lijders kun nen worden geopereerd. Het gebouw wordt uitstekend geven tileerd en er wordt een behoorlijke ruimte vrij gehouden, waar patiënten, die de buitenlucht noodig hebben, kun nen wandelen. Bij den bouw is er ook zorg voor ge dragen dat het in de barak niet te koud noch te warm mag worden, waarom er door in die mooie oogen te kijken in ieder geval zijn diner misgeloopen, maar gelukkig was de club er altijd nog en het souper was daar onberispelijk. De aldus begonnen kennismaking werd met een vuur voortgezet, dat nie mand meer bevreemdde dan den jongen man zelf. Spoedig, buitengewoon spoe dig, naar het mrs. Roche voorkwam, was hij op de hoogte van de indeeling van Nadines' dagen, wist hij, wanneer zij les had en wanneer zij vrij was.Nooit verscheen hij Dinsdags, Donderdags oï Zaterdags, op welke dagen zij Millicent Grey, hef nichtje van mrs. Brand, Duit- sclie les gaf, maar onveranderlijk kwam hij Maandag, Woensdag en Vrijdag bin nenvallen. Des Zondags waren zijn be zoeken onzeker, maar toch gebeurde het zelf op dien dag meer dat hij kwam dan dat hij wegbleef. Aanvankelijk verontrustte zijn per soonlijkheid mrs. Roche een weinig, maar langzamerhand geraakte zij aan hem gewend, en daar zij hem zeer be wonderde, (zij zag inderdaad in hem een brokje van die oude wereld, waarin zij zich eens had bewogen, maar die zich koud en vergeetachtig had getoond toen de gelukszon uit haar leven ver dween), was zij oprecht verheugd en gevleid, toen haar dochter op zekeren dag tot haar kwam met de mededeeling dat mr. Annerley haar ten huwelijk ge vraagd en dat zij hem een toestemmend antwoord gegeven had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1