25 DEN Wvs leveldt I itol -ediet 13 JULI. iOOQ ONWEER. NO. 162 5JVIIT, irlijk en landziekte. ÏR- en MAANDAG gitpaïwm l Vil BE Ml k„ l\m Harkt 58. Yiitsinp. Tileiaan InteTcTip" Herschijnt dagslijhs, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkends Christelijke leestdegen BINNENLAND ndeKruidenva: :ers. onen zijn gene kdezer kruiden CHE THEE fl 20. V tegen zwaar 0.60. EN tegen over- f 0.90. UIDEN f 0.90 tegen maag- f 0.50. ijgbaar bij ANITAS" Jacobstraat 1. 93 loneerdk omuw e :n rzaken vele *'S Worm- n bijzonder velke zeker )S 60 CENT. ij Apothekers ant tn.-Erfsch. Dr) ïeen koekjes, z.g. worm- doch elscht ormpoeders. I LAARSTRAAT10 maandelijkse he N-COSTUUMS emelijke voor- lere inlichtingen ch eiken werk- bovenstaand t het WONING- ERSE VAN le PAUL KRU- dat daar ten coop zijn groote op IEDER deel JIREKT of zeer bewonen. Ook angd wordt ge- ttheken enz en tingen en hulp verstrekt. H 50 Middelburg Oost-Sonburg voor Tandheel- ige ziekten iede- ur, en Dinsdag- gs 3—5 uur. delburg ln: TJUMS, SE Y6, EGEN- OUSES i de seizoen- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 oer drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ3.70 Voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. Afzonderlpe nummers 5 cent ADVERTENTIEPRJISVan 1—4 regels 1.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs Reclames 52 ct. per regel.—Dienstaanbiedingenen -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt- 1 heid tot werken prtft gulden bij dood Qgulden bij verlies4 CfS 2ulden bii verlieï Ifjfl JU O een ongeluk JUU voet of oog IvU een duim 1UU gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger De Anti-Revolutiewet Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer is verschenen over het ontwerp van wet, houdende nadere voorzienin gen tot bestrijding van revolutionnaire woelingen. Veie leden achtten den voergestelden wettelijken maatregel noodzakelijk, niet alleen ter beveiliging van de rechtsorde, doch ook omdat men meende, dat deze wet een goede preventieve werking zal hebben en ophooping van brandstof voor een revolutie zal voorkomen. Eenige leden tonden deze zienswijze geenszins deelen. Zij wenschten zich aan te sluiten bij hetgeen in de Twee de Kamer door de soc.-democratische fractie en anderen tegen dit wetsont werp is gezegd en noemde de indiening ontijdig, overbodig en een politieke fout. Weer andere leden herhaalden, dat het voor zulk een voorstel noodig is, dat de tijdsomstandigheden zulks wetti gen. Er moet een zekere duidelijk merk bare roering -aanwezig zijn om tot zoo iets oveT te 'gaan. Van die roering ont kende men echter het bestaan. Veie anderen konden zich met de be schouwing van deze leden niet vereeni gen. We leven hier te lande in een ver doorgevoerde democratische maat schappij, waar onze vrijheden zoo epen en bloot liggen, dat er alle reden is om met meer scherpte en met meer nadruk er voor te waken, dat ze niet door een roekeiooze minderheid kunnen worden aangetast. En dit wetsvoorstel is terde ge geschikt om de democratische vrij heden te beschermen. Zelfs vroeg men zich af, of deze wetsvoordracht wel ver genoeg gaat, en of ook niet andere uit wassen moeten wórden strafbaar ge steld, zooals de onduldbare poging van vakvereenigingen, zelfs internationaal, om *de macht te verplaatsen van de wettige regeering naar politiek onbe voegde lichamen, als itte vakorganisatie. .Mogelijke boycot van Duitsc'.üand. Het Persbureau Vaz Dias meldt Een onzer berichtgevers te Berlijn meldt ons dat het bestuur van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen -over weegt om bij een eventueelen aanslag van rechts in Duitschland allen toevoer tot dit land stop tezetten. Naar aanleiding van dit telegram hebben wij bij den heer Edo Fimmen, secretaris van 'het N. V. V. naar de juist heid van dit gerucht geïnformeerd. De ze deelde ons medfe, .zich ten opzichte van ceze kwestie niet te kunnen uitla- •ten. De Economische Bond. In de Zaterdag te Arnhem gehouden jaarvergadering van den Economischen Bond heeft mr. M. W. F. Treub een rede gehouden tot aanbeveling van samen werking van alle vrijzinnigen. Na de rede begon een langdurig de- dat naar aanleiding van de voorstellen om. zich te wenden tot de yrijzinrige of, ruimer genomen, alle niet-revolutio- naire partijen, ten einde te geraken tot fusie of samenwerking. in de vergadt- 't Was een zoele zomerdag. Het was stil, doodelijk stil. Maar ver aan de lucht pakten de wolken zich langzaam samen. Aan het veer van een der Zeeuwsche stroomen stonden drie mannen en keken naar de lucht met het ongeduld der ver veling, dat juist in onzen gejaagden tijd velen op het gelaat te lezen staat. De een was een oude Zeeuwsche boer, met groote zilveren knoopen op den buik en dito gespen op de schoenen. De tweede in jaren was kleurig en welgedaan, dik en vet. Het was geen boer en ook geen heer, naar zijn kleeren te oordeelen, hij behoorde dus tot het middelslag, dat men heereboer pleegt te noemen. De derde was een jongmensch van vier of vijf en twintig jaar, die zich zelf onmid dellijk meneer zou noemen als een an der het niet deed. Hij had een beweeg lijkheid en een waanwijsheid over zich, "et jeugdig geslacht eigen. Zoo iemand, manoeuvreerende, met z'n gouden lorg net en hoog wetenschappelijke woorden zou ini de stad hoogstens een blik van hftKK en 'hedelijden verworven ■oben, maar buiten is hij de vertegen- oordiger van de beschaafde wereld, ring bleken vele stroomingen. De een wilde alleen samenwerking met de vrij zinnigen, anderen fusie met deze tot één groote partij. Weer anderen wilden samenwerking met alle niet-revolutio- nairen zoeken en ten slotte bleek er een zeer groote groep heftig gekant tegen de fusieplannen, omdat men meende dal de Economische Bond als politieke par- tijd na een bestaan van slechts enkele jaren geenszins te klagen heeft over den groei van het ledental. De voorzitter verdedigde de fusie plannen. Als politieke partij ^dient <^e Economische Bond samen te* smelten met andere vrijzinnige partijen. Als eco nomische groep zal de vereeniging dan nuttig werk kunnen doen, wat ook eigeniijk haar taak is. Spr. meent dat het loslaten van den verkiezingsarbeid vele leden zal doen winnen. Andere af gevaardigden bestrijden deze opvatting en voorspellen dat de E. B. een deba tingclub van een paar honderd economen zal worden als men de poli tiek loslaat. Ten slotte liepen de besp/ekingen vast. Het fusieplan was op "het laatste oogenbiik bekend gemaakt en in geen enkele afdeeling behandeld kunnen worden. Na heftige debatten en een ru moerige, bewogen vergadering werd bij meerderheid van stemmen besloten dat deze vergadering niet over het voorstel zou besluiten. Een voorstel van mr. Treub om de aanwezigen dan alleen hoofdelijk te laten stemmen, niet als afgevaardigden, werd eveneens met groote meerderheid verworpen. Men -weigerde te stemmen over een voorstel dat een dag geleden nog onbe kend was en den dood of het leven van den E. B. befeekenen zou. Binnenkort zal een uitsluitend daar voor 'bijeengeroepen vergadering de plannen behandelen, nadat ze in de af- deelingen onder de oogen zijn gezien. Thans valt alleen te zeggen, dat een stemmigheid verre te zoeken is. Vélen willen den E. B. niet loslaten, anderen willen den Bond zien verdwijnen, weer anderen wenscfajp alleen economische actie en geen vblgsvertegenwooTdigers meer. De uitkeering uit de oorlogswinst- belasting aan de gemeenten. De Nederlandsche Bank heeft tot on derscheidene gemeenten, welke een tweede uitkeerir.g uit de oorlogswinst- belasting zullen ontvangen, een circu laire gericht, waarbij wordt verlangd, dat de genoemde uitkeeringen zullen wonden aangewend tot vermindering van de vlottende schuld dier gemeen ten. Wij herinneren hierbij aan een soortgelijk ingrijpen van de Nederland sche Bank in den aanvang van het vo rige jaar, toen zjj grenzen stelde aan het aannemen v.an wissels, promessen en .anticipatie-biljetten der gemeenten. („N.iR. Ct."). invaliditeitsverzekering. Het bestuur van het Algem. Nederl. Vakverbond heeft zich .tot den .minister van arbeid gericht mei een schrijven. Dan stond cr n.og de veerman bij, van wien niets bijzonders te zeggen val.tHet gaat met een veerman ais jnet een eend, men moet hem te water zien. Terwijl men in de verte den donder reeds hoorde rollen, vroeg het waanwijs meneertje aan den veerman, of hij nu nog niet varen durfde, daar het toch doodstil was. De laatste antwoordde dat hij liever met een flinken storm, dan met dat stille weer zou varen, waarop het jongmensch tegen zijn vader zei Die veerlui zijn toch eigenzinnige kerels, moeten wij nou hun nukken maar afwachten Dat is te zeggen, sprak zijn vader met de overtuiging van een langdurige ondervinding, zij besparen jonge men- schen een ongeluk, want bij zulk een doodsche stilte juist heeft men een uit schieten van den wind te wachten, dat je in eens midden op dat stille water zou doen omslaan. Juist had het jongmensch, dat zich niet gaarne zoo ineens tot zwijgen ge bracht zag een antwoord gereed, toen eerst een lichte bries 't watervlak deed rimpelen, waarop terstond een krachtige windvlaag volgde, die het rimpelige wa ter deed golven. Toen kwam de eene windstoot na de den andere, zoodat in eenige minuten alles bruiste en schuim de. Nu kwamen ook de wolken met groote snelheid naderbij en het onweer was spoedig losgebarsten. Hebt u nu nog lust, meneer Hein- waarin erop wordt gewezen, dat ver schillende omstandigheden, onafhanke lijk van den wil der werknemers, ertoe kunnen leiden dat het 'plakken der ze gels op de invaliditeitsverzekerings- kaart niet geschiedt, waardoor na ver loop van tijd groot financieel nadeel voor den werknemer kan ontstaan. Het bestuur verzoekt daarom den mi nister, elk geval op zichzelf te doen beschouwen door de Raden van Arbeid, in het openblijvende weekvlak te doen aanteekenen waarom niet geplakt is en de Rijksverzekeringsbank te machtigen, de bij de eindafrekening ontbrekende premiën ambtshalve voor rijksrekening te nemen. De volkstelling. In Krasnapoiky te Amsterdam werd Zaterdag een bijeenkomst van leden van den Nederlandschen Bond van Gemeen te-ambtenaren gehouden, ter oprichting van een adviesctub voor de bevolkings administratie, waartoe na een geani meerde gedachtenwisseling werd be sloten. Des middags was een openbare ver gadering belegd, naar aanleiding van het schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken aan de Commissa rissen der Koningin in de verschillende provinciën, inzake het al of niet uitstel len der tiende volkstelling. De mede- deeling in de bladen, dat de regeering thans voornemens is, de volkstelling wel te doen doorgaan, scheen de be langstelling voor deze zaak nog niet te hebben verflauwd. De eerste spreker, de heer mr. H. W. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage, zette in een uitvoerig betoog het nut van de volkstelling uiteen. De volgende r.ecifcnar, de heer dr. J. Sanders, arts te Rotterdam, wees op het groote belang der -volkstelling in ver band met de medische statistiek, ter wijl de heer dr. M. van Haatten, wis kundig adviserrr der Hdllandsche socië teit van levensverzekeringen te Amster dam, de volkstelling aanprees met het oog op het verzekeringswezen. Over de beteekenis van de volkstel ling als bijdrage tot de beroepsstatis tiek voerde de heer J. 'Goudriaan Jr., w.i., inspecteur van den Arbeid te Am- ■sterdam, het woord. Martin van Raalte. t Op 70-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden een van de oudste en meest bekende Nederlandsche journa listen, Martin van Raalte, het laatst ver bonden aan „Het Nieuws van den Dag" voor de parlementaire rubriek. Kort voor het bereiken van zijn zeventigsten verjaardag werd Van Raalte door een slóopende kwaal genoopt voorgoed zijn w.erk neer te leggen. Van Raalte was 55 jaren in de jouraaiis.ti.ek. Hij begon aan het oude „Dagblad", onder leidjng van den bekenden dagbladschrijver Li on. In 1872 ging hij over naar „Jiet Va- deland", aan welk Dlad hij zijn belang rijkste journalistieke werk verrichtte, ais de „parlementaire rechterhand" v.an de hoofdredacteuren Borgesius en .Maca- kes., vroeg de veerman. Ja, zei de jongeling, ais we direct gegaan waren, toen ik het zei, waren we nu al een heel eind weg geweest, maar nu is het heter nog een tijdje te wachten. De boer en de heerenboer spraken over 't vlas, dat te velde stond. Voor het bijna rijpe en kostbare vlas wordt niets zoozeer gevreesd ais de ha gelbuien van het onweer, die oude weerkenners in de witte koppen der zwarte wolken meenen te kunnen her kennen. Een hevig bliksemvuur en een ratelende donderslag bewezen, dat de bui niet mis was. Eén donderslag echter deed alle andere verstommen en stortte met krakend geweld ter aarde. Nauwe lijks had de oude landman den tijd ge had om op eerbiedigen toon te zeggen „Vreeselijk is de Heer der heirscharen. Dat slaat in V' of een rookwolk ging op en een vlam sloeg uit een afgelegen boerenwoning. Des hemels pijlen had den geraakt. Zij gingen in het veerhuis, waar zij nauwelijks waren, of een hevi ge wolkbreuk brak los. Nu is het kwaadste van de bui over, sprak met zekere wijsheid de jon geling, in den regen ontlast zich het onweder. Als de bui ten minste niet van den anderen kant terugkomt, verbeterde zijn vader. De oude man had alweer gelijk, het onweer kwam spoedig terug en met niet minder hevigheid, dan in het begin. lest er Loup. Aan dat blad herdacht hij in 1897 ook zijn 25-jarige redacteurschap, bij welke gelegenheid de regeering hem benoemde tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 143 schepen, 44 Nederlandsche, 46 Engei- sche, 10 Amerikaansche, 7 Fransche, 11 Dnitsche, 3 Deensche, 12 Noorsche, 3 Zweedscke, 1 Japansch, 1 Russisch, 1 'Grieksch, 2 Italiaansr.be en 2 Spaansche, waarvan 2 zeilschepen en 4 zeelichters, «n waaronder 3 stoomschepen, die aan >de Vondelingenplaat hebben gebunkerd. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 127, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 4, voor Maassteis 1 en voor Hoek van Holland 7. In'hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 79 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan wa ren 'bestemd voor Rotterdam 75, voor Vlaardingen '3 en voor Hoek van Hol land 1. Sedert 1 Januari zijn aangekomen 'Schepen N. R. T. R Waterweg 1920 2695 3,227,624 1919 2411 2,299,683 Rotterdam 1S20 2357 2,920,578 1919 2087 2,277182 I>e financleele toestand van Deventer. De toestand der geldmiddelen van de 'gémeente Devente is thans zóó précair, ;dat om er te kunnen komen waartoe •ook behoort het minimumloon der ge meentewerklieden op 27.90 te brengen het vermerigvuldigingscijfer op 5 moet worden gebracht en de belasting dus plotseling met 33 wordt ver hoogd. In dien geest doen Burg. en Weth. een voorstel. Deze krasse maat regel Ls ook daarom noodzakelijk, wijl Ged. Staten van Overijssel een post van 1 380.000, als vermoedelijke bate uit de Ooiogswinstbelasting op de begrooting gébrac ht, niet'hébben goedgekeurd. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de wolgende'voorstellen aan den gemeente raad gedaan -Bij ilezen hébben wij de eer uw ver gadering ter vaststelling aan te bieden le. Een gewijzigde begrooting van het bedrijf der gemeentelijke groente- jen fruitveiling over het jaar 1919. 2e. De rekening der gemeentelijke .groente- en fruitveiling over het jaar 191.9, .stuitende met een nadeelig slot wan ,1J j .95. .Bij de wijziging der gemeente-be- gr.ooting voor den dienst 1919 werd vanwege de afdeeling financiën ge vraagd hoeveel de gemeente zou moe ten bijdragen. Door den administrateur werd. een bedrag van 256.03 genoemd. Thans blijft echter, dat een bedrag van 367.98 benoo.digd is. Het meerdere, zijnde een bedrag van 367.98 256.03 1 i 1.95, kan echter niet-meer op de gemeentebegroo- ting voor den dienst J919 uitgetrokken worden, waardoor de rekening van de Een gesprek ontspon zich toen over het verschijnsel zelf. De vader zag er in een bewijs van Gods toorn. U spreekt nu altijd over Gods toom, zei de heerenboer, ik wil er liever Gods grootheid in zien. Het is in ieder geval een mooi ver schijnsel, viel de zoon in, die al onge duldig op zijn beurt had gewacht, voor al voor iemand, die wat van positieve en negatieve electriciteit weet. Het is te hopen, dat de kinderen op school er nog eens iets meer van zullen leeren. En als onze kinderen met hun electriciteit en bliksemafleiders den he mel tergen, zijn we Sodom en Go- morra nabij, die ook spotten, tot er vuur uit den hemel viel. Daarom slaat ginds al de roede des Heeren, want ook daar werd de Sabbat geschonden en de nieuwe leer ingevoerd. Het ging toen tegen elkaar in, de jongeling beweerde, het was een een voudig natuurverschijnsel, terwijl de vader vasthield aan zijn theorie, dat het de stem des Heeren was. Plotseling viel een donderend ge kraak op het veerhuis neer. Het regende groote steenen naar binnen. De bliksem had den wrakken schoorsteen ge scheurd en de opstekende wind, die het onweder afdreef, wierp nu de loshan gende steenen en pannen naar binnen. De vrouw van den schipper slaakte een angstigen kreet en drukte haar kind veiling met 'n nadeelig slot van 111.95 sluit. Dit bedrag zal verrekend worden, na dat de begrooting der gemeentelijke groente- en fruitveiling over 1920 in verband hiermede is gewijzigd. Echter is over genoemd dienstjaar, blijkens de overgelegde winst- en ver liesrekening, een verlies geleden van 1508.91. Het verschil tusschen de beide reke ningen is het gevolg hiervan, dat de rekening volgens de gemeentelijke (pro- vfttciale) voorschriften alle uitgaven en ontvangsten aanwijst, welke over een bepaald dienstjaar zijn gedaan, terwijl de winst- en verliesrekening volgens de commereieele boekhouding de zuivere winst of het zuiver verlies aantoont. Blijkens een overgelegd schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 1 Juli 1920, A no. 145, le afdeeling, behoort de gemeenteraad eeneppgaaf in te zenden van tweemaal zooveel personen als op 31 December a.s, als leden van het college van zetters alhier, ingevolge artikel 4 der wet van 5 April 1870 (Staatsblad no. 63) aftre den. - Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen op die opgave de namen van de volgende ingezetenen te plaatsen a. voor de vacatureA. Van de San- dcA. van de Sande en I. Rekkers b. voor de vacatureJ. B. van der Schaaf J. B. van der Schaaf en G. van PuiTeien c. voor de vacatureJ. Loois Azn. J. Loois Azn. en F. M. J. Weijens. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING VAN ZEELAND. Door den raad van commissarissen: ■der Prov. Zeeuwsche Electricitejtsmaat- schappij is een zeer uitvoerig schrijven gericht tot Ged. Staten, met verzoek dit aan de Prov. Staten door te zenden. Hieruit blijkt, dat directie en ingenieur de zaak met kracht hebben aangepakt en dat in October 1919 een schrijven kon worden gericht aan den minister van waterstaat om zijn medewerking tot oprichting eener electriciteitsfabriek te Middelburg te verkrijgen. Dit overleg, met den minister was noodig in verband met een instelling der staatscommissie voor elecfriciteifsvoorziening van het geheele land. De minister antwoordde eerst na herhaalden aandrang en ont hield toen zijn goedkeuring aan het stichten der fabriek, omdat hij meende dat althans de eilanden van Zeeland beter van uit de centrale te Geertruiden- berg zijn te bedienen, al moet er wel licht voor Zeeuwsch-VIaanderen een af zonderlijke centrale komen, zulks over eenkomstig de meening van zijn des kundige adviseurs. De vennootschap heeft echter niet opgehouden hare inzichten te bepleiten, maar zonder een ander resultaat, dan een schrijven van 13 April 1920, waarin de minister te kennen gaf, dat de regee ring hare medewerking tot de oprichting eener nieuwe electriciteitsfabriek niet kon verleenen de audiëntie, zoo werd aangeteekend, heeft alzoo geen nut meer. La mort sans phrase. aan het hart. Een zware dakpan was op de ledige wieg gevallen en verbrijzelde juist de plek, waar het hoofdje van haar kleine een oogenbiik tevoren nog rustte. Bevend legde zij den ouden man het kind op den schoot en zei Zegen mijn kind, vader. God heeft het bewaard, misschien op uw gebed. Al zal het kind wat meer leeren dan wij en van al die geleerde dingen, het zal daarom hoop ik, God niet vergeten. Toen de grijsaard de dorre handen over het kind ophief, viel een traan uit zijn oog op den zuigeling en was het hem of het sprakeloos wicht tot hem zei, God is liefde. E f werd niet veel meer gesproken in het veerhuis. Ook kwam juist de veerman zeggen, dat de bui over en het water bevaarbaar was, al stond het nog wat hol. In het schuitje spaken de beide man nen ernstig, maar zij waren niet zenuw achtig, in tegenstelling met den jonge ling, die, zooals de boerinnen zouden zeggen, „heel ontdaen" was. Hij zweeg en beet op den knop van zijn rotting, want hij voelde zich niet lekker, omdat hij zijn machteloosheid, zijn nietigheid als sterveling zoo diep had gevoeld Een oogenbiik zelfs had hij ge- wenscht, niet te zijn zooals hij was, of te wezen zooals hij niet was en toch was het maar de werking van de positieve en negatieve electriciteit f)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1