sport buitenland BINNENLAND na frovujcienieu^g -a commissie stelt voor aan Ged. Staten op te dragen, onverwijld middelen aan te wenden, welke met spoed leiden tot ten minste het algeheele herstel van den vooroorlogschen dienst op de Wester- schelde en tot de inrichting van een dienst op de Oosterschelde, waarin da gelijks ten minste 2 maal van Zierikzee, indien al niet naar Middelbug dan toch zeker naar Kortgene wordt gevaren en ten minste één maal van Zierikzee naar Middelburg. De boot, welke thans het verkeer on derhoudt tusschen Hansweert en Walz- oorden is volgens de commissie veel te klein voor het toenemend passagiers- en goederenvervoer. Aankoop van een nieuwe boot is niet onmiddellijk noodig, maar een der booten van den Ooster- scheldedienst of de reserveboot zouden van plaats en bestemming kunnen ruilen met de te kleinere boot en de commis sie geeft daarom in ernstige overweging Ged. Staten op te dragen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de vervan ging van de kleine boot tusschen Hans- weert en Walzoorden door eene van grootere capaciteit. Waar de zwaaiplaats te Zierikzee steeds moeilijkheden oplevert, en de dienst op de Oosterschelde voor geheel Zeeland behalve voor Tholen van groot belang is, stelt de commissie voor Ged. Staten uit te noodigen, spoedig de noo- dige stappen te doen, om het havenka- naa! van Zierikzee en de zwaaiplaats in onderhoud bij de provincie te bren gen, of, indien zulks op onoverkomelijke bezwaren zou stuiten, de noodige voor bereidingen te treffen, ten einde door een provinciaal subsidie het behoorlijk onderhoud van dat kanaal en die zwaai plaats te verzekeren, en in de najaars zitting te dezer zake voorstellen te doen. De dikwijls treurige correspondentie van tram enz. op de booten, geven de commissie aanleiding voor te stellen Ged. Staten met nadruk op te dragen, ter zake der onderscheidene aansluitin gen, met den meesten spoed een onder zoek in te stellen en overal, waar ver beteringen geraden en bereikbaar zijn, met kracht in te grijpen. Nog behandelt de commissie in dit eerste rapport de veren Kamperland Veere en Viane (gemeente Ouwerkerk) Stavenisse en wijst er op dat het eerste voor het economisch verkeer tus schen Walcheren en Noord-Beveland en het tweede zeker na de tot standkoming van een lokaalspoorweg op Tholen en met het dreigend gevaar voor opheffing der rechtbank te Zierikzee, van minstens evenveel belang zijn als het door de provincie geëxploiteerde veer Kortgene Wolphaartsdijk reden waarom zij voorstelt Ged. Staten uit te noodigen, onverwijld te onderzoeken, hoe de bei de veren in provinciale veren, zoo wat eigendom of pacht als exploitatie be treft, waren om te zetten en daarom trent in de najaarszitting voorstellen te doen. Het Zweedsch eskader. Gisterenmiddag ten 5 uur heeft Hare Majesteit de Koningin audiëntie ver leend en een thé aangeboden ten Haren Paleize in het Noordeinde te 's-Graven- hage aan den commandant van het te Amsterdam vertoevende Zweedsche es kader, schout bij nacht graaf Wacht- meister en aan de commandanten van de verdere van het eskader deel uitma kende schepen, kapitein ter zee Starck, kapitein-luitenants ter zee Hegg en Brannerkjelm, en luitenant ter zee 1ste klasse Blomberg, laatstgenoemde com mandant van den torpedojager „Walc". De Zweedsche zaakgelastigde, de ge volmachtigd minister, de heer De Dar- del, stelde zijn landgenooten aan de Koningin voor. De Koningin heeft den schout bij nacht graaf Wachtmeister als comman dant van het eskader benoemd tot groot officier in de Orde van Oranje Nassau. De ex-keizer. In het Engelsche Lagerhuis vroeg Bottomtey of Nederland lid is vati den Volkenbond en of de Britsche regeering bij den Bond stappen zal doen om te bewerken, dat Nederland zijn verzet te gen de uitlevering van den ex-keizer opgeeft. Bonar Law antwoordde Het eerste deel der vraag moet ik bevestigend beantwoorden. Ik geloof echter niet, dat stappen bij den Volkenbond meer suc ces zulten hebben dan die welke de ge allieerden reeds deden. Suiker. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat voor de 4 perioden van het 4e tijdvak der rijkssuikerkaart, aanvangende 12 Juli 1920 en alzoo eindigende 8 Augustus daaraanvolgend, voor suiker eerste hand de thans geldende prijs van 94 per 100 K.G. gehandhaafd blijft, terwijl bij levering van ten minste 100 K.G. de grossiers wederom 95.25 en bij leve ring van kleinere hoeveelheden 95,75 per 100 K.G. in rekening mogen bren gen. Ook de waarde van 400 bons voor bovenbedoelde 4 perioden blijft dezelf de, nl. 39.75. De inlevering der bons over deze pe rioden (bons 41, 42, 43 en 44) aan het rijkskantoor voor suiker kan geschieden tot uiterlijk Maandag 6 September 1920. Verhooging steenkolenprijzen. Met ingang van 1 Augustus zullen de kolenprijzen door het Centraal Verre- kenkantoor voor Brandstoffen mbt ge middeld 8 per ton worden verhoogd. Deze verhooging is door de aanhouden de stijging van de kolenprijzen op de wereldmarkt onvermijdelijk geworden. De verkoopsprijzen konden in de eerste helft van dit jaar nog lager worden ge houden, dan met het oog op de inkoops prijzen mogelijk was, daar op 1 Janu ari jl. nog over een aanzienlijk over schot werd beschikt. Waar dit over schot is opgeteerd en het prijsverloop geen wending ten gunste heeft geno men, doch integendeel met hoogere prij zen voor buitenlandsche kolen moet worden gerekend, dan aanvankelijk wa ren aangenomen, kan een verdere ver- hooging niet uitblijven. De bruinkolenprijzen, die gelijk be kend, op de prijzen, welke de Limburg- sche mijnen ontvangen, zijn gegrond, ondergaan geen wijziging behalve voor Groep B (kantoren, winkels, hotels, ca- fé's, restaurants, particuliere centrale verwarming enz.) voor welke de speci ale huisbrandprijs niet geldt. De toeslag van 2 per eenheid boven den specialen huisbrandprijs, welke deze groep thans betaalt, zal met ingang van 1 Augustus op 3 per eenheid worden gesteld. De Volkstelling. De regeering zou, naar men aan het „Vad." meldt, thans besloten hebben, de volkstelling te laten doorgaan op 31 December a.s. VL1SSINGEN, 10 JULI. De ijsco-fabriek „Walcheria." Men heeft heden een nieuw soort ijswagentjes door de stad zien rijden, waarvan de bestuurders allen in uni form waren gekleed, terwijl zij op hun pet het opschrift „IJsco" dragen. Menigeen zal zich hebben afgevraagd wat dit opschrift eigenlijk beteekende. Wij zullen onzen lezers daarvan eens op de hoogte brengen. Aan de Lampsensstraat, tegenover het kantoor van de electrische tram, is een nieuwe fabriek gebouwd, waar de ijsco-fabriek „Walcheria" haar vanille- en mokka-ijswafeltjes vervaardigt. Bij een bezoek dat wij aan deze fa briek hebben gebracht, konden wij ons overtuigen van de degelijke eti nette inrichting daarvan. Wij hebben de ge- heele vervaardiging van deze ijswafel- tjes kunnen gadeslaan en viel het ons vooral op, dat daarmede de uiterste zindelijkheid betracht wordt. De grondstoffen worden eerst gekookt en daarna in de ijstanks geplaatst, al waar zij door een temperatuur van 10 tot 16 graden onder nul worden bevro- ïen en het consumptie-ijs daardoor hard wordt. Vervolgens werden deze bevro ren staven consumptie-ijs naar lange tafels overgebracht, alwaar de wafeltjes er tegen worden gebracht en het ge- heele wafeltje dan in vetvrij papier ver pakt wordt. De wafeltjes worden in lange ijzeren laden geborgen en weder in de ijstanks gezet totdat zij worden overgebracht naar de geïsoleerde ijswagentjes, al waar de wafeltjes zoo worden afgeslo ten, dat zij, al heeft de wagen een hee- len dag gereden, toch nog in hun oor- spronkelijken bevroren toestand blij ven. Dit komt hierdoor dat de wagentjes worden gevuld met ruw ijs, dat in de wagentjes wordt gebracht, nadat dit ruw ijs eerst door een hakmachine in kleine stukken is gebroken. De fabriek is hoofdzakelijk gebouwd voor de vervaardiging vdn consumptie ijs, doch daarnaast worden tevens sta ven ruw ijs gemaakt en kan dit ook, in dien daaraan behoefte bestaat, worden afgeleverd. De machines worden voortbewogen door een electro motor van 20 P.K., die tevens zorg draagt voor een voldoende circulatie van het voedingswater. leder die een kijkje in de fabriek wil nemen wordt daartoe, als het bij de directie wordt aangevraagd, gelegen heid gegeven en kan men de fabricage van het product dan zelf in oogen- schouw nemen. Wij wijzen er op, dat men aan de fabriek ook ijs kan bekomen en het consumptie-ijs ook desgewenscht in grootere kwantums aan huis kan wor den 'bezorgd. De directie zal voorloopig haar wa gentjes te dezer stede en te Middelburg laten rijden, doch het ligt in het voor nemen dit ook tot andere gemeenten in onze provincie uit te breiden. De fabriek, welke reeds enkele maan den geleden opgeleverd had moeten worden de bouwvakstaking is oor zaak van de vertraging geweest werd gebouwd door den heer M. Vader. De machines werden geleverd door de machine-fabriek Grasso te 's-Hertogen- bosch, terwijl de firma Boonstra en Senij alhier de electrische licht- en krachtinstallaties heeft aangelegd. Het auto-paard. Dat de automobiel niet alleen voor luxe-doeleinden wordt benut, hiervan hebben wij ons den laatsten tijd hier voldoende kunnen overtuigen. Wij zien toch voortdurend de zware auto-vracht- wagens door de stad rijden, die dit voordeel hebben, dat zij veel meer kun nen laden dan een gewone vrachtwagen en bovendien veel vlugger kunnen rij den. De auto-industrie gaat echter steeds verder en thans wordt het auto-paard in den handel gebracht. Dit auto-paard kan aan iederen wagen gekoppeld wor den en dient dus als het ware als loco motief voor zware vrachten. De auto-garage „de Baljuw", firma F. Wibaut Zoon alhier, heeft voor dit moderne vervoermiddel het hoofd agentschap voor Zeeland gekregen en teneinde nu het practisch nut van dit auto-paard aan te toonen, zullen op de marktdagen te Goes (Dinsdag a.s.), Oostburg (Woensdag a.s.) en Middel burg (Donderdag a.s.) demonstraties worden gehouden. Het auto-paard ontwikkelt 22 P.K. en het trekvermogen van dit mechani sche paard bedraagt van 5 tot 15 ton <5000 tot 15000 K.G.) Dit hangt af van de geschiktheid van den weg en na tuurlijk ook voor een groot gedeelte van den aard van het aanhangmate- riaal. Wie omtrent dit auto-paard, de kos ten van aanschaffing enz., meerdere bijzonderheden wil vernemen, wende zich tot de auto-garage „de Baljuw", Peperdijk 36 of Baljuwstraat (naast het Concertgebouw), aiwaar men alle ge- wensehte inlichtingen kan verkrijgen. Loonen gemeente-werklieden. Aan den gemeenteraad is het volgend adres gezonden Geeft met verscljuldigden eerbied te kennen, de afdeeling Vlissingen van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven dat de loonen van het gemeenteper- soneel belangrijk ten achterstaan bij die in het particuliere bedrijf dat de laatste regeling van de loonen voor de werklieden in het bouwbedrijf daarvan wel het beste bewijs is dat bovendien in vele plaatsen van ons land de gemeentewerklieden even eens belangrijk hoogere loonen verdie nen dat adressante meent dat de loonen van de gemeentewerklieden te dezer plaatse met ten minste 0.08 per uur dienen te worden verhoogd, om daar mede het loonpeil te verkrijgen dat in Vlissingen gangbaar is dat de gemeente dient voor te gaan in goede arbeidsvoorwaarden, wat thans niet het geval is redenen dat zij uwen raad met den meesten aandrang verzoekt de loonre geling, voor de gemeentewerklieden, te herzien in dier voege, dat geen lager uurloon wordt betaald dan 0.64,'en deze nieuwe regeling te doen ingaan vanaf 1 Juni 1920. Strandconcert. Het programma van het concert, morgenavond door „St. Caectlia", di recteur de heer André J. Geijsen, op den boulevard Evertsen te geven, luidt als volgt „Un Souvenir", pas redoublë, Th. Mahy „France Amité", Jacq Martin Fantaisie sur l'Opera „Barbier de Se ville", Rossini „Till we meet again", Richard A. Waiting „Demobilisatie- marsch", G. Feremans „la Folarte", fantaisie caprice, J. Werkman Mo- saïque sur l'Operü „Nabuchodonosor", Donizetti finale. In de week van 2 tot en met 9 Juli werden in het gewone bad genomen 1387 zeebaden, waarvan 582 door da mes en 805 door heeren. In het volks- bad werden 110 dames- en 430 heeren- baden gebruikt. De temperatuur van het water was gemiddeld 61 graden. De commissie voor de financiën ad viseert niet tot aanneming van het voor stel van Burg. en Weth. tot verhuring van de ambtswoning van het hoofd van school A, doch tot aanhouding, van ge noemd voorstel. Naar in de gisteren gehouden ver gadering van de Kamer van Koophan del is medegedeeld (men zie het desbe treffend verslag in dit nummer) zal bij de reorganisatie der Kamers van Koop handel een dergelijke Kamer te Middel burg worden gevestigd. De Kamer te dezer stede wordt dus opgeheven. Naar wij vernemen hebben eenige heeren alhier het plan opgevat om Woensdag en Donderdag a.s. met een groot orgel de stad door te gaan. Zij stellen zich voor de geheele bruto op brengst van deze excursie voor een deel te bestemmen voor het nieuwe Zieken huis, het andere deel voor een genoeg lijken dag te bezorgen aan de oudjes uit het gasthuis. Zij vertrouwen, dat dit plan door de medewerking van de ingezetenen ten volle mogen slagen, zoodat voor beide doelen een flink bedrag kan genoteerd worden. Wij wenschen de amateur-orgel draaiers met hun origineel idee veel succes toe. Voor het examen van machinist, di ploma B, is geslaagd de heer P. L. Back, leerling van de De Ruyterschool. Ter provinciale griffie van Noord- Holtand is bevorderd tot referendaris de heer mr. dr. F. S. Witteveen, vroeger gemeente-secretaris alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot rech ter in de rechtbank te Middelburg mr. P. J. van Bortel, advocaat te Oostburg, tevens kantonrechter-plaatsvervanger aldaar. Men schrijft ons uit Middelburg Ten einde moeilijkheden te voorko men en vrijspraken bij overtreding te verminderen, zal art. 1 van de verorde ning, verbiedende den verkoop van ster ken drank gedurende de kermis moe ten luiden het is verboden in een of meer lokalen, waarvoor een vergunning vóór den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, sterken drank te koop aan te bieden, te verkoopen, te verruilen, af te leveren, ter beschikking te stellen, ten geschenke te geven, of te gebruiken. Dit stellen Burg. en Weth. thans voor. Overeenkomstig een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur stellen Burg, en Weth. voor de jaarwedde van den se cretaris te brengen op ƒ2000 met 5 twee-jaarlijksche verhoogingen van 100van den penningmeester op ƒ500 met 2 twee-jaarlijksche verhoo gingen van ƒ50 en van den bode op 1400 met 3 twee-jaarlijksche verhoo gingen van 100. Daar bij de jongste woningtelling gebleken is dat een geregeld bijgewerkt overzicht van het aantal woningen, zoo wel leegstaande als bewoonde en bij zonderheden daaromtrent niet bestaat, stellen Burg. en Weth. voor een Bureau voor woningstatistiek in te richten en daarvoor voorloopig een crediet van 1500 toe te staan. Bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1920 heeft de heer Van der Weel Burg. en Weth. verzocht te willen overwegen voor de gemeente een of meer veemarkten per jaar in te rich ten. Daar het bestuur van den kring Walcheren der Z. L. M. veel voelt voor die markten en niet inedegaat met de meening van Burg. en Weth., dat de gewoonte om bij de boeren op de hof stede te gaan koopen het slagen van die markten in den weg zat staan, stel len Burg. en Weth. voor bij wijze van proef op den tweeden en vierden Don derdag der maanden October en No vember van dit jaar een veemarkt te doen plaats hebben en 110 uit te trek ken voor het plaatsen van paaltjes en het spannen van touw op de Beesten markt. Door het bestuur van het departe ment Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is gevraagd de subsidie voor de bewaarscholen te ver- hoogen van 2600 op 6750, en door het bestuur van de christelijke bewaar school aan de Bree om de subsidie te verhoogen van 1200 op ƒ3200. Burg. en Weth. erkennen de noodzakelijkheid van verhooging en willen beide vereeni- gingen op gelijken voet behandelen en voor iedere school ƒ3000 toekennen, zoodat het Nut ƒ6000 en de andere vereeniging ƒ3000 krijgt over 1920. Onder groote belangstelling had gis terenmiddag te Oostkapelle de teraar debestelling plaats van wijlen den heer jhr. C. J. J. A. van Teijlingen. De verdiensten van den overledene werden aan de geopende groeve in het licht gesteld door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijkmees- ter. De oudste zoon dankte voor de laat ste eer aan zijn vader bewezen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De zittingen der Algetn. Synode der Ned. Herv. Kerk zullen Woensdag 21 dezer aanvangen. Van de leden-afge vaardigden der prov. kerkbesturen be- hooren 12 tot de orthodoxe en 7 tot de vrijzinnige richting. De vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Het „Doetinchemsche Weekblad" be vat de halfjaarlijksche opgave van de vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Op 1 Juli 1920 waren in 't geheel vacant 232 plaatsen. Om een juist over zicht te verkrijgen op de vermeerdering der vacaturen dient men rekening te houden met het feit. dat 4 Juli 1.1. vier plaatsen vervuld werden door predikan ten die 27 Juni l.t. een standplaats ver lieten. Dit in aanmerking genomen is het getal 228, wat sinds I Januari 1920 een vermeerdering is van 20 plaatsen en sinds I Juli 1919 een vermeerdering van 50 plaatsen. Kerk en afscheiding. De deputaten der Generale Synode der Gereformeerde Kerken, aangewezen tot het indienen van een rapport inzake echtscheiding, kwamen tot de conclu sie lo. dat het echtscheidingsrecht der overheid in den regel geëerbiedigd wor den moet, maar, wanneer dit breken zou met de Christelijke grondslagen van het huwelijk, de Kerk genoodzaakt kan worden dit recht voor haar terrein niet te erkennen, en 2o. dat de Kerk hiertoe niet mag overgaan dan wanneer Gods Woord dit gebiedend eischt en in het laatste geval daarvan openlijke verkla ring moet afleggen, opdat elk gemeen telid wete dat de Kerk dit recht ver werpt. Voorts oordeelt de commissie dat echtscheiding alleen geoorloofd is in ge val van verzaking van huwelijkstrouw. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep te Ter Neuzen doord s. B. van Neesbos te Bruinisse. Door het bestuur der kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Lei den, is het diploma voor hoofd eener bewaarschool toegekend aan mej. J. Wedts de Swart te Middelburg. Burg. en Weth. van Middelburg stellen voor te voldoen aan den wensch van den minister van onderwijs en het advies van curatoren, om de jaarwed den van het personeel van het gymna sium in overeenstemming te brengen met die van het personeel der R. H. B. S„ behalve voor de concierge, voor wie bij de begrooting een voorstel van en kele leden kan worden verwacht. De verhooging zat een uitgave van de ge meente vorderen van 5500. Voor de benoeming van een leerares in de oude talen aan het gymnasium dragen Burg. en Weth. voor mej. J. J. B. Mulder te Utrecht. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Iedere uitgeputte vrouw diende dit te weten. Zorgen en overwerking veroorzaken de meeste zenuwachtigheid en nierkwa len bij de vrouwen. Uitgeput voor de dag begint en te vermoeid om de noodige rust te genie ten na afloop van het werk dat is wat zich iederen dag voordoet, als de nieren aangedaan zijn. Hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn, uri- ne-kwalen, bloedarmoede en vreemde pijnen, die komen en gaan, zijn de eer ste aanwijzingen van onzuiver bloed en vatbaarheid voor urinezuur, te wijten aan nierzwakte. Om gezond te worden en de gevaren van rheumatiek, blaassteen, waterzucht, ontstoken nieren en urinezuurvergiïti- ging te vermijden, dient gij onmiddel lijk te beginnen met een eenvoudige, goed geregelde voeding, frissche lucht en rust, en uw zorgen en overwerking ter zijde te zetten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen uw herstel bevorderen, want zij werken zacht, doch rechtstreeks op de nieren en blaas, alle nier-organen verzachtend en versterkend. Zelfs in gevorderde ge vallen van nierziekte hadden Foster's Pillen opmerkelijk succes. Vrouwen zullen haar behulpzaam vinden op alle tijden van nier- of urine-stoornissen. Men dient te onthouden, dat Foster's Pillen hoegenaamd niet op de ingewan den werken, doch uitsluitend op de nier organen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echt heid. Foster's Rugpijn Nieren Pitten zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Be niets, Lepelstraat 13, a 1.75 p. doos of 10.per zes doozen. 43 VOETBAL. Programma van de voetbalwedstrij den om de prijzen van den Vtissing- schen Oranje Bond. Ie Serie te ronde. E. D. O. 2Exelsior, 12 Juli, n.m. 7.30, scheidsrechter J. Dingemanse Victoria—V.I.K. V.I.O.S.N.A.D. A., 12 Juli, n.m. 8.35, scheidsrechter J. Vader; OlympiaNeptunis, 13 Juli n.m. 7.30, scheidsrechter J. C. Elich V.T.V. Neptunis (z.s.), 13 Juli, n.m. 8.35, scheidsrechter J. C. v. d. Rafelaar Vol hardingD.O.S 2, 14 Juli 7.30, scheids rechter J. Dingemanse J.O.V.J.O.S., MarineV.I.O.S., 14 Juli, n.m. 8.35, scheidsrechter J. Vader D.O.S. 1 S.O.D.A., 16 Juli, n.m. 7.30, scheids rechter J. C. Elich UnitaSE.D.O. 1, 16 Juli, n.m. 8.35, scheidsrechter J. Din gemanse. Gaan door terugtrekken van V. I. K. en J. O. S. niet door en komen Vic toria en J. O. V. in de 2e ronde van de te serie. Zondag zal „Vlissingen" een ont moeting hebben met „Sparta" en „Spar taan" tegen „Victoria", waarvoor door een sportvriend prijzen beschikbaar zijn gesteld. MARINE EN LEGER Voor de adspirantenschool der mari ne te Dordrecht hebben zich het navol gend aantal candidaten aangemeld voor adelborst (zee-officier) 28, voor adelborst (mariniers) 3, voor machinist 12 en voor administrateur 8. Hr. Ms. torpedobooten Z 1 en Z 4 zijn van de reis naar 't Noorden te Nieuwe- diep teruggekeerd. Aan het departement van marine is telegrafisch bericht ontvangen dat Hr. Ms. „Zeeland", onder bevel van den ka pitein ter zee G. F. Noordhoek Hegt den Sen juli jl. te Christiania is aange komen. Bij Kon. besluit is aan den luitenant ter zee der le klasse R. Kwast in Oost- Indië op een door den commandant der zeemacht te bepalen datum, en aan den luitenant ter zee der 2e klasse W. van Muiken met den lOden Juli 1920 en aan den officier-machinist der 3e klasse L. S. Bonnet met 16 Juli op hun verzoek eervol ontslag verleend. DE CONFERENTIE TE SPA. Het communiqué van de zitting van gisteren luidt Het protocol over de ontwapening is om kwart over 1 onder teekend door de Duitsche gedelegeer den. De namiddagconferentie duurde van half 5 tot half 8 en was bijna geheel gewijd aan de besprekingen over de kolenkwestie. Staatssecretaris Bergmann somde de redenen op, waarmede de Duitsche re- geerjng het verschil uitlegt tusschen de door de'commissie van herstel opgege ven cijfers en de werkelijke tonnenmaat van de aan de geallieerden geleverde kolen. Deze redenen zijn overstroomingen van den Rijn, binnenlandsche onlusten en stakingen. Hij verklaarde nog, dat sedert April de geleverde hoeveelheden vermeerderd zijn en in Mei reeds 40.000 ton per dag bereikt werd. Hij besloot met de verklaring, dat het de wil van Duitschland was, te komen tot een redelijke overeenkomst, die af hangt van de geregelde kolenopbreng^ sten uit Opper-Silezië,

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 2