1600 509 25 De Huwelijksdag ferkstraat. I0VENHU1S, AND jstbode iTBODE, VRIJDAG i Q juli. 1.(1 IJ een duim 1UU {GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND IVO* !60 nFTB*gCT«« mi ii iniwwiiivi I'lljn ii"i nm a1 ii' i n nfi'tinin imrrn'iiniirir'-ir'iTr £18® «Ittartfantf 'I92Ö oodig heeft, laat bij jeciale afdeeling llanger gehouden OH! OH! Iheb ik een jeuk llSCH (wettig gedepo- bt direct, geneest huid- listjes, Excema, roode lnkende wonden. [2.25, Proeffl. Fl. 1.— lij. S A NIT A S |l. Goedgekeurd. gen, St. Jacobstr. 1 Id a m, Amstelstraat 27 lekwerk en Prijscou- Jlle inlichtingen wordt legen toezending van tegels aan ons Hoofd- MiTAS Box 339, Am- gemeubileerd feezin. Adres: bureau rant". lanbledlnpigi ^staanvragesL bedrijf hier ter stede directe indiensftre- I ipondent(e) kend met machine- li Hollandscbe, Fran- I litsche handelscorres- 9 lBrieven onder letter Vliss. Courant". durende de middag- lor.derhoud var. den gs: Oude Markt 9. IONGEN [dresBode BOS- souburg. len flinke Idres: bureau „Vliss. 1 loekt betrekking ais )m of KOKKIN dienst treden. Brie- In o. 1801, bureau Int VAN KAALTE— Huize „Ophir" Is ongesteldheid van [dige, tegen 1 Sep- Ide koken en van In voorzien. 1 Maatschappij m lonvurt n, Middelburg )t ter dam. I. Hit. T. EOtT. Juli 1.15. UI Tm. ur 12 7 13 7 15 7 16 7 igen wordt Woens- erdag 12 uur v.m, te bekomen: N.V. Transport en i.v.h.ErvenO.VOSt B. EENHOORN j AN OOS f ERHOUT j Gebrs BUITEN- VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per drie maanden. Franco door hei geheele tijk ƒ2.50. Voor België ƒ3.70 Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Aizonderi|ke nummers 5 cent IHpisfile» f. 918 SE HIK k, Siiisi Jukt 58, fiissitpi. ïéiues (utara. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 71.10; voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement specials prijs Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvrager. 13 ct. per regel fiFSÉijo! Épiijk yitfiïisÉïJ op Joodss en aigim erkends Christelijke faistdigER De ibónné's, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood i door een ongeluk i gulden bij verlies van een hand, voet ot oog l^fi^We" 11I fï guiden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger FONDS VOOR HET GEMEENTE ZIEKENHUIS. Ontvange» b ij dragen: Vorige opgave 19653.47 Velper Machinefabriek en Ijzergieterij Gebrs. S. Gres-buitenfabriek J.W. Reuver Netto ontvangst verkoop programma's „Ons Genoegen" Commissieloon verkoping S. M. P 50.- 25.- 11.54' 1.50 Totaal 19741.01' OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Vrijdag 16 Juli 1920, des namiddags ten 2 ure. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag aan de heeren a. j. J. Vis, als leeraar in het boek houden aan de Avondschool voor Handwerkslieden op 1 September a.s. b. Dr. W. S. Unger, als leeraar in de staatswetenschappen aan de Handèls- sehool op 1 September a.s. c. G. J. Douwes, ats onderwijzer aan school B op I September a.s. d. Th. H. P. Hoste, als onderwijzer in de Fransche taal aan de Handelsherha lingsschool op 1 September a.s. e. A. C. Kiviet, als onderwijzer in de gymnastiek bij het openbaar lager on derwijs op 1 September a.s. f. P. P. Spruit, als onderwijzer aan school E. op 1 September a.s. IV. Benoemingen a. van een directeur van gemeente werken. Aanbeveling: de heer C. Ouwe hand, kapitein bij de genie van het N. O.-I. leger te Katwijk aan Zee. b. van den heer G. Romijn tot defini tief leeraar in lijn- en vakteekenen aan de Burgeravondschool, thans tijdelijk leeraar en van den heer A. C. Elants, •weder tot tijdelijk leeraar in scheeps bouwkundig vakteekenen aan de Bur geravondschool en Avondschool voor Handwerkslieden, voor het tijdvak van 1 September 1920 tot en met 30 Augus tus 1921 c. van een secretaris-rentmeester van hef Gasthuis. Aanbeveling M. Meiier, waarnemend G. Jacquet. V. Te behandelen punten 1. Voorstellen van Burg. en Weth. tot vaststelling rekeningen van ontvangsten en uitgaven over 1919 van de Centrale Keuken, nadeelig saldo 5983.99!/2 het Burgerlijk Armbestuur, goed slot 8.4254 de gezondheidscommissie, goed slot ƒ402.36 deArmenraad, goed FfcüiLLETON iNaar bet Engelsch) LStior M. HELLEMA. 78; „George Conway zou geen getuige nis durven afleggen tegen Tom Mor ton", tartte de man haar, al zijn moed bijeenrapend. „U deed allen ook beter mij met rust te laten, als u niet wilt, dat uw familiewapen, of hoe men dat noemt bezoedeld wordt." „Wij zijn niet bang voor je", zeide Daura. „Het is nu te laat voor je om chantage te plegen." „Als u dat van mij zegt, wat dan van Robert Troy gromde Morton. „Robert Troy kwam om zijn broer te wreken, niet om ons schrik aan te ja gen. Hij heeft hier in huis een nobele rol gespeeld, je bent niet waard, dat je naam in denzelfden adem wordt uit gesproken met den zijnen. Je hebt hem dingen verteld aangaande George Con way, welke hij geloofde, en je hoopte, dat hij een moord zou begaan. Je kunt mijn zwager hebben gehaat, maar het komt mij voor, dat ie de Troy's nog veel meer haatte." De man schrikte, alsof hij met de punt van zijn eigen dolk was gestoken. „Waarom kwam u dat zoo voor? Wat bedoelt u Niemand weet sta melde hij, alsof die woorden hem tegen zijn zin ontsnapten, en hield toen plot seling op, alsof hij zijne zelfbeheer- sching herkreeg. „Je denkt, dat niemand het weet 1" slot 110.55 de Kamer van Koophan del, nadeelig slot 142.44. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een gewijzigde be grooting van het Havenbedrijf voor 1919, de rekening van dat bedrijf over 1919 en de rekening van het reserve fonds over 1919. 3. Idem tot vaststelling van een ge wijzigde begrooting voor het bedrijf der groente- en fruitveiling en de rekening van dat bedrijf over 1919. 4. Idem tot vaststelling van een ge wijzigde begrooting van het bedrijf der badexploitatie voor 1919 en de rekening van dat bedrijf over 1919. 5. Ident tot goedkeuring van een ge wijzigde begrooting voor 1919 van het Gasthuis. 6. Idem tot vaststelling van een staat van ontvangsten en uitgaven van den gemeentelijken turfverkoop, en idem van den houtverkoop over 1919. 7. Idem tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering van rechten voor door of vanwege het be stuur der gemeente verstrekte diensten. 8. Idem tot vaststelling der gewijzig de verordening op de heffing van rech ten voor het gebruik van grond, in richtingen en materieel op het haven terrein en idem tot wijziging der ver ordening regelende het gebruik van kranen en materieel op liet haventerrein. 9. Nader voorstel van idem inzake het verzoek van A. Bom om restitutie van een gedeelte van de door hein be taalde kosten van een aansluiting aan het gemeenteriool alsmede de vaststel ling van een tarief te dier zake. 10. Voorstel van idem tot het ver leenen van een bijslag op de te verlee nen pensioenen van de eervol ontslagen gemeente werklieden J. Minderhout en A. Barentsen. 11. Idem betreffende het aangaan van de overeenkomst met het Rijk inzake de verhuring van het centraal belastingge bouw voor ƒ4400 per jaar. 12. Idem tot verhooging van de ver goeding aan de gemeente voor het ge bruik van den v.m. gevangentoren door het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie voor de vestiging van het sta tion voor radio-telegrafie, van 100 op ƒ300, ingaande 1 januari 1920. 13. Idem tot verhuring van een ge deelte van de hooge loods op het haven terrein aan het bijkantoor voor Zeeland der Mij. tot verkoop van hulpmeststof fen te Middelburg voor 1500 per jaar. 14. Idem tot verhooging van den huurprijs van een gedeelte eener loods op het haventerrein, verhuurd aan de Kon. Mij. „de Schelde" van 750 op 1500 per jaar, ingaande 1 Januari 1920. 15. Ident tot het aangaan, van een de finitieve leening groot 252.000, ren tende 6/2 antwoordde zij hem haastig, den iriom- fanteliiken klank in haar stem met moeite bedwingend. „Maar je ziet, je hebt je vergist." „Als ik dacht, dat mijn rouw geklapt had, dan zou ze er voor boeten pre velde de man, alsof hij half verdoofd was onder dezen haast toevallig toege- brachten slag. „Het was voor haar, dat ik me met de heele zaak inliet. U weet", en zijn blik ging van Danra naar Troy toe, „dat mijn vrouw werkelijk een schoonheid is. U hebt haar gezien. Zij was aan het tooneel, eer ik haar trouw de, en zij heeft meer gekost dan ik op eerlijke wijze kon verdienen. Ais zij mij nu verklapt heeft „Hoe eerder je de geheele waarheid vertelt, des te spoediger zal je hooren, hoe ik ontdekte, dat je meneer Troy hebt bedrogen", viel Daura hem in d'e rede. „En als dat je niet langer kan aansporen om te spreken, denk' er dan aan, wat wij voor je kunnen doen. Wij kunnen je vrij laten gaan, met genoeg geld, om in een ander land een nieuw leven te beginnen. Beslis nu maar, wat je kiest, zwijgen en de gevangenis, of de heele waarheid en vrijheid. Ats je speekt en je verhaal bewijst, wat ik geloof en verwacht, dat het zal bewij zen, dan zal ik je in naam van allen, die er bij betrokken zijn, de juweelen ten geschenke geven, die je wilde stelen. Na wat er gebeurd is, zal niemand van ons begeeren ze weer te zien daarom kan ik de verantwoordelijkheid op mij nemen, je dat aanbod te doen." „Wat wcnschf u, dat mijn verhaal zal bewijzen stamelde Morton. „Zeg de waarheid en waag het er op, of die is, wat ik hoop." .Welnu Ger: 16. Idem tot verhuring van de voor malige ambtswoning van het hoofd van school A aan de -Coosje Buskenstraat aan de N.V. „Fijnwerk". 17. Idem tot aanvulling en wijziging van de verordening regelende de benoe ming van sommige gemeenteambtena ren (ten aanzien van het personeel bij de brandweer). 18. Idem tot bekrachtiging van het door Burg. en Weth. aan de Koningin gericht adres om omzetting van de Burger Avondschool en Avondschool voor Handwerkslieden in een Avond school voor nijverheidsonderwijs. 19. Idem tot intrekking van het slot van het raadsbesluit dd. 28 Mei jl. waarbij aan den heer G. Jurry de waar neming van het ambt van hoofd van school E werd opgedragen tot 1 Sep tember a.s., den datum waarop hij naar die school definitief is overgeplaatst. 20. Idem tot vaststelling van een aan beveling voor den Commissaris der Ko ningin wegens periodieke aftreding van leden van het college van zetters. 21. Idem bij wederaanbieding van hun voorstel nopens den woningbouw door „Gemeenschappelijk Belang". 22. Idem om de betaling van de bij drage ad ƒ500.000 voor de uitbreiding der havenwerken in plaats van over 100 jaren op hoogstens 20 jaren te stellen zulks ingevolge een schrijven van den minister van waterstaat. 23. Idem tot vaststelling van een nieuwe bouw- en woonverordening. 24. Idem tot intrekking van de verhu ring van een barak aan de N.V. „Fijn- werk", welke barak is gesloopt voor materiaal. 25. Idem tot vaststelling van een staat van ontheffingen wegens plaatse lijke directe belasting naar liet inkomen dienst 1919, tot een bedrag van 1072.42. 26. Idem tot vaststelling van een staat van oninbare posten wegens plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1919 ad ƒ2059.61 en idem over 1919 ad 11602.361/2 en een staat van ontheffingen over 1918 ad f i .72. 27. Idem tot vaststelling van een si: at van oninbare posten wegens plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1919, ten bedrage van 1270.64 U,. 28. idem tot vaststelling van een ont- werp-beslmt tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeen- te-begrooting, dienst 1920. 29. idem tot vaststelling van suppie- toi'.'e kohieren voor het schoolgeld op de openbare lagere scholen. Nederland en Befgie. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint dd.d 8 Juli schuldige", stiet Morton uit na een oogenbiik aarzelen. „Dat spreekt van zelf 1" riep de broeder van den doode. „En George Conway ook niet." „Conway niet 1" riep Robert Troy. „Je liegt nu, of je hebt vroeger gelogen, je hebt het mij in de gevangenis bekend en wat je vrouw zeide, deed mij nog vaster overtuigd zijn van zijn schuld." „ik heb toen gelogen. Mijn vrouw niet. ik heb haar verteld, wat ik wilde, dat zij geloofde als zij dan geld kreeg, zou zij mij helpen ontsnappen, om Conway te vervolgen, ik had hem brieven 'geschreven wij beiden deden dat, mijn vrouw en ik. Er waren heel wat toevallige bewijzen tegen hem. die ik aan den dag kon hebben gebracht, als ik dat had gewild, en dat wist hij. Maar dat was mijn plan niet in het be gin. Ik had mij verbonden aan den an deren man, had beloqfd hem door dik en dun bij te staan en in 't ergste geval zou ik mijn belooning krijgen, als mijn gevangenisstraf was afgeloopen." „Welke andere man die vraag kwam kort en scherp van Trov.'s lip pen. David Grey, de directeur van de bank, degene van de drie hoofdbeamb ten, dien niemand verdacht, omdat hij zoo goed was." „Mijn hemel 1 En je liet een onschul dige vervolgen 1" Troy's gelaat was doodsbleek. „Ja, dat deed ik. Ik haatte u allen, en ik zal u zeggen, waarom. Uw broeder was hard ais een rots tegen mij, omdat ik wel op de een of andere manier aan geld moest komen en wel eens meer tot mijn oud beroep mijn toevlucht had ge- De „Nation Beige", die gisteren met groote letters berichtte, dat Frankrijk c-n Engeland België steunden inzake de kwestie der Wielingen, heeft tweemaal nagedacht en schrijft heden We hebben niet afgelaten te betoo- gen dat men de financieele kwestie moet vastkoppelen aan de politieke en militaire. Men gaat nu daartoe over. wordt gezegd als nieuwe compensa tie zijn "de geallieerden voornemens ons hun stuen te geven inzake de Wielin gen-kwestie. Nog eens dezen steun heb ben we reeds gekregen, al is dit gë- schenk dat ons nu wordt beloofd laten we het dadelijk er bij zeggen er eigenlijk geen. Door ons enkel in de Wielingen kwestie hun s'tem te geven en niet meer dan dat, zouden de geallieerden ons in een moeilijker parket plaatsen dan wij nu zitten, daar ze ons op die manier zouden noodzaken metterdaad het ver drag met Nederland te onderteekenen, dat zoowel voor België als voor Enge land, en Frankrijk een groot gevaar in houdt. Alleen door volledig gevolg te geven aan de resolutie van 8 Maart 1919, welke aan België een bevredigende op lossing beloofde van de vraagstukken ook die betreffende de Schelde en de Maas, en door alles te herzien, wat ze sindsdien heeft laten geschieden om die belofte tot nul te reduceeren, zal de entente ons volk er toe kunnen brengen de onvoldoende schadeloosstellingen op andere punten lijdzaam te verdragen. Invaliditeitswet en Arbeidscontract. Zooals meermalen in het dagelijkseh leven blijkt, zijn vele personen (en hier onder werkgevers) met de bepalingen van het Arbeidscontract onbekend. Het is onze bedoeling niet hier alle bepalin gen van het Arbeidscontract te bespre ken, slechts die bepalingen, welke in nauw verband staan met de Invalidi teitswet. Art. 1638b B. W. luidt „Geen loon is verschuldigd voor den tijd, geduren de welken de arbeider den bedongen arbeid niet heeft verricht." Art. 1638c bepaalt o.a. le lid. „Evenwel behoudt de arbeider zijne aanspraak op het naar tijdruimte vastgesteld loon voor een betrekkelijk korten tijd, wanneer hij tengevolge van ziekte of ongeval verhinderd is geweest zijn arbeid te verrichten, tenzij de ziek te of het ongeval door zijn opzet of on zedelijkheid veroorzaakt, bf het gevolg is van een lichaamsgebrek, waarom trent hij bij het aangaan der overeen komst den werkgever opzettelijk val- sche inlichtingen heeft gegeven." 2e lid. „Komt hem in zoodanig geval, krachtens eenige wettelijke voorge schreven' ziekte- of ongevallenverzeke ring of krachtens eenige verzekering of uit eenig fonds, waarin de deelne ming is bedongen bij of voortvloeit uit verloren. Zijn meisje had hem dien ge geven, geloof ik, en toen de groote gouddiefstal werd ontdekt, was hij de eerste, die de politie op mij opmerk zaam maakte. Ik haatte u om zijnent wil. Als ik een woord had willen spre ken, kon ik hem hebben gered. Dat was eenige troost voor mij, nu ik naar de gevangenis werd gezonden en de liefde van mijn vrouw verloor. Uw broeder heeft zijn hardvochtigheid je gens mij met zijn schande en dood betaald." „Jij, duivel riep Troy. Buiten zich zelf van woede, richtte hij zijn revolver op en zou hebben geschoten, als Daura niet was toegesneld en hem had weer houden. Haar belofte, dat zij zich niet zou verroeren, was door beiden verge ten. „ik heb hem mijn woord gegeven riep zij. „Je moet hem sparen. Hij be hoort mij nu." „Vergeef mij", aniwoordde Troy. ,.lk was een oogenbiik buiten mij zelf. Wees maar niet bang, dat het weer zal gebeuren. Ga voort, Morton. Je bent veilig voor mij, ofschoon je een erger dood verdient, dar. dit wapen je kan geven. Spreek op en laat ons het eind hooren." Morton was doodsbleek onder de roode verf van zijn vermomming. „Ik wou, dat ik 11 gepakt had, eer het meisje door den muur gilde", gromde hij. „U bent niets beter dan uw broer. In uw hart is geen grein medelijden niet een arm man. En Conway gaat het even zoo. Maar ik heb hem toch moeilijke uren bezorgd. En nu het verhaal, ik wenseh de juweelen te hebben. Ik weet ze alle te plaatsen. Ik geloof, als ik die eb. dan heb ik afgedaan met de fami- de arbeidsovereenkomst, eene geldelijke vergoeding of uitkeering toe, dan wordt het loon verminderd met het bedrag dier vergoediing of uitkeering." Laatste lid. „Van de bepalingen van dit artikel inag alleen bij schriftelijke aangegane oveeenkomst of bij regle ment worden afgeweken." In liet ontwerp van wet kwamen de woorden „voor korten tijd" niet voor, maar werd bepaald dat het loon uitge keerd zou worden „voor een tijd niet langer dan de opzeggingstermijn". De bedoeling van deze wijziging was, dat de rechter steeds rekening zou kunnen houden met bestaande gebruiken en ook bij wijziging van het rechtsgevoel te dien opzichte, een andere maatstai zou kunnen aanleggen, waardoor de wet langen tijd soepei zou blijven en niet zoo spoedig wijziging zou behoe ven. Ook de tijd, waarin een gezonde vrorjp wegens bevalling van hare werkzaamheden afwezig pleegt te zijn, dient te dezer zake als een betrekkelijk korten tijd te worden aangemerkt, zoo- dat over dezen tijd eveneens een loon moet worden uitgekeerd. Het tweede lid zegt, dat het loon ver minderd mag worden met het bedrag eener vergoeding of uitkeering krach tens de Ongevallen- of Ziektewet. Het verschil tusschen het loon en de vergoe ding of uitkeering moet de werkgever betalen en aangezien hetgeen betaald wordt, loon is, moet ook de premie voor de Invaliditeitswet betaald wor den. Het laatste lid tenslotte bepaalt, dat alleen bij .schriftelijke overeenkomst of reglement van dit artikel (1638 c B.W.) mag worden afgeweken. Is er dus geen schriftelijke overeen komst of reglement, of is er een. over eenkomst, waarin ten opzichte van art. 1638 c B. W. niets is bepaald, dan zijn de bepalingen van genoemd artikel van toepassing en moet de werkgever voor betrekkelijk korten tijd loon betalen bij ziekte. Doet hij dit niet, dan kan de kantonrechter den termijn bepalen, waarover recht op loon bestaat. Artikel 186 der Invaliditeitswet be paalt. dat de werkgever de premie moet betalen, en wel krachtens art. 199 vóór of gelijktijdig met de uitbetaling van loon. Vele werkgevers meenden, dat indien een arbeider wegens ziekte niet werk zaam was geweest, maar niettemin loon werd uitbetaald, dit een gunst was, en bijgevolg geen premie voor de Invalidi teitswet verschuldigd was. Uit het bovenstaande moge blijken, dat een recht van den arbeider bij ziek te op loon bestaat,en derhalve bij uit betaling hiervan, premie moet worden betaald. Verhooging gemeente-tarieven. Burg. en Weth. van Amsterdam heb ben bij den gemeenteraad een voorstel lie Troy en met Conway ook. Niemand vermoedde, dat David Grey, de direc teur der bank, in financieele moeilijkhe den was maar zijn zaken waren lee- lijk in de war, nu bijna een jaar gele den. Hij speculeerde nooit in zijn eigen naam, daar was hij te slim voor. Zijn zaakwaarnemer deed het misschien voor hem. In elk geval het liep verkeerd met hem. Dat was erg voor zijne lief dadige instellingen. En nog veel erger voor hem zelf en zijn gezin, dat hem beschouwde als een heilige zijne vrouw, die een moeder voor Conway was geweest, en zijne dochters, die als zusters voor Conway waren. Grey moest zich echter zien staande te hou den. „Toen kwam de gelegenheid aan de bank zijn slag te slaan. Hij moet daar aan hebben gedacht, toen Conway met verlof naar Europa was. Als hij had gekund, zou hij het zaakje wel alleen hebben opgeknapt maar hij had hulp noodig. Het was juist als in de fabel van den' leeuw en de muis. Ik was de muis. De portier moest helpen, om alles in orde te brengen. Ik wist, eer Conway terug kwam, wat er aan de hand was. Maar Conway zelf had er geen vermoe den van, toen hij zijn wanhopige ge schiedenis aan zijn ouden vriend ver telde, en Grey aanbood hem. twintig duizend dollars te leenen, om Conway te hetpen bij een speculatie, waar deze voordeel in zag. Grey geloofde in het geluk van zijn jongen vriend en waag de zijn eigen eer daarvoor ofschoon Conway niet in de gelegenheid was dit ten volle te beseffen en te waardeeren." (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1